De Middenstand in nood. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Land- en Tuinbouw l\ou en oriep „HIJNHARPTJES" DRUNEN. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. Mochten wij voor een tiental jaren terug de gastvrijheid van De Echo van het Zuiden genieten om onze meening over Middenstands-toestanden te schrijven en wijzen op 't komende ge vaar en fouten bij den Middenstand zelf; helaas veel wat we er over schre ven, is door de feiten, die we thans zien in het gelijk gesteld. Het is om zoo duidelijk mogelijk te zeggen voor velen een misse partij geworden. Bepalen we ons bij hetgeen de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat in zijn Nieuwjaars rede opmerkt. dat de Middenstand in ons district een groote teleurstel ling is geworden, dat om de trek naai de stad met zijn warenhuizen en markten filiaalbedrijven onvermin derd een soms moordende concurren- tie-strijd leverde ook dit is waar Erger nog dat men den toestand voor den middenstand gaat beschouwen als een op zich zelf staand gebeuren, waar niets of niet veel aan te doen is. dan zich aan te passen. Deze mentaliteit was en is aanwezig en de schuldige nalatigheid waarop we vaak hebben gewezen heeft zulks inderdaad in de hand gewerkt. Daarnaast de traagheid bij den middenstand zelf, die vaak voort kwam van een gesteldheid, die meen de goed te doen met te denken, laat de wereld desnoods vergaan als wij d'r maar blijven. Egoistisch en egocentrisch is de middenstander nog aangelegd, im mers met voorbij gaan van de belan gen veranderen, minder kapitaal kracht is er bij sommigen en mis schien uit wel overwogen eigenbelang een meening van. sauve cjui peut. Belangstelling heeft de middenstand maar weinig genoten alleen bij som mige instanties zooals bij den fiscus, waar hij vaak te veel heeft moeten brengen, omdat zijn boekhouding van dien aard was, dat hij ambtshalve werd aangeslagen; zoo bij feestelijke gelegenheden is hij steeds de rugge- graat van de maatschappij genoemd, ook al stond hij d'r bij met een krojn- me wervelkolom. Wie goed meende te doen met het grootwarenhuis-systeem of filiaalbe drijf als een aanwinst te moeten be groeten, moet onvermijdelijk conslu- teeren, dat de medeburgers-midden standers geen voordeelige belasting- objecten meer kunnen zijn. Wie het feit constateert dat enkele grootwinkel-bedrijven eenige slordige millioenen per jaar winst maken zou eigenlijk moeten zeggen ter wille van de rechtvaardigheid en naastenliefde, dat het beter ware indien eenige hon derdtallen bonafide-middenstanders die ofwel reeds bezweken zijn, ofwel op bezwijken staan in belang van vre de, rust en orde beter hadden kunnen blijven bestaan. Het is bekend genoeg dat de bona fide-middenstander zoowel handels als vakman in dezen tijd best in staat is om zijne clientele te bedienen, maar het zijn juist de moordende concur- rentie-methodes, die, op zijn zachtst uitgedrukt mede oorzaak zijn van het verval van deze doorgaans nijvere en ONS DAGELIJKSCH BROOD. Tarwe en rogge zijn in hoofdzaak de gewassen welke ons 't dagelijksch brood leveren. Men zou denken, dat aan de teelt van deze gewassen, welke van zoo enorm groot belang zijn in onze sa menleving, toch wel alle mogelijke zorg besteed zal worden. Dat de ver bouw er van toch wel terdege in orde zal zijn. In waarheid is dit echter niet zoo, op sommige plaatsen kon de oogst veel beter, op veel plaatsen beter zijn. De graanteelt is toch met groote schreden vooruitgegaan, hoor ik zeg gen. Dit valt inderdaad niet te ontken nen. De soorten zijn veel verbeterd, aan de bestrijding van ziekten wordt, voor zoover mogelijk, aandacht ge schonken. Daarbij heeft het machinale uitzaaien enz. er veel toe bijgedragen, de graanteelt op een hooger peil te brengen. Eén ding is echter nog altijd niet zooals het behoort, de bemesting. Hoe wel men met de bemesting niet alles dwingen kan en andere factoren van invloed zijn (zie boven), op de bemes ting valt nog zeer veel te verbeteren, vooral de stikstofbemesting is het, welke maar al te vaak in het gedrang komt. Kali en fosforzuur zijn onontbeer lijk, maar men vergete niet dat het dan de stikstof is die het werk van deze moet aanvullen en de graanzak ken vol moet maken. rustige ordelievende burgers. Is er dan geen bijzondere belang stelling voor den middenstand, zoo vraagt men zich wellicht afwe lezen zoo van vestigingseischen, winkelslui ting, borgstelling-fonds e.d.? Inder daad, wij zullen een en ander ook be handelen. Intusschen is bij anderen weer een bedenkelijke belangstelling, die meenen, dat er een teveel aan mid denstanders is wij geven dit toe, maar we mogen ook wijzen op het feit, dat er van alles een teveel schijnt, te veel aan afgestudeerden aan dok ters, advocaten, onderwijzers etc. etc. Onze Minister-President constateer de ergens, dat de organisatie van den middenstand gerekend mag worden onder de mogelijke problemen waar aan onze tijd zoo rijk is; onzen Dr. van Beurden en anderen hebben er wel anders over gedacht en reeds jaren terug waarschuwende woorden laten hooren.... Is het middenstands- vraagstuk niet méér dan een pro bleem, is het geen urgente kwestie wat een vraagstuk vormt evengoed als in andere landen, waar ministers zijn die in deze niet over een probleem spreken, maar de koe bij de horens pakken. (Wij komen hierop terug). De nood bij den middenstand is vooral aan andere oorzaken toe te schrijven, immers in bepaalde milli- eu's waar men het gilde van klassieke economische dokters kan vinden dok tert men, past een therapie toe, die af wisselend wat welvaart geeft. Wij zijn het eens als men er op wijst, dat nu de nood bij den midden stand nijpt, de aanvaarding van de organisatorische gedachte sterkei naar voren komt dan ooit, maar zijn niet de liberale gedachten oorzaak, die ook bij velen van onzen Neder landsehen gemengde middenstand op geld deden, omdat zij waren voorge licht door Charletans, die het indivi dualisme als heil aanbrengen hebben aangekweekt? tToch zijn er gezaghebbende perso nen, die thans nog nalaten om te wij zen op het meer ernstige van onzen tijd n.l. hel door en door verdorven kapitalistisch systeem waarop de Paus wijst in Q. A. n.l., dat niemand buiten dit systeem kan ademen, evenmin de bonafide middenstander. De taak van ons allen en ook van hen die met ge zag bekleed zijn en die zeggen Gods geloof te bezitten is groot, 0111 de bronnen dicht te metselen, waaruit alle ellende voortvloeit. Deze taak kan niet tuschen van daag of morgen worden volbracht, maar er moet eerder vandaag, dan morgen aan begonnen worden. Emile Fiedler zegt ergens weer Of wij doen het als de erfgenamen van Christus, de erfgenamen van zijn gebod der liefde; of wij doen het in naam van Hem düe voor alle men- schen stierf, 0111 alle tot broeders te maken, of anderen zullen het doen. voor wie God en duivel maar sprook jes zijn. W. S. Geertruidenberg, Febr. '38. ir Een intensieve graanbouw is zon der een flinke stikstofbemesting niet mogelijk. De kosten hieraan verbon den, zijn door de tegenwoordige prij zen der stikstofmeststoffen niet hoog. Neen, maken wij een kleine rekening, dan zien wij hoe gauw een stikstofbe mesting door de meeropbrengst aan graan betaald wordt. Van groot belang is ook de soort der stikstofmeststof en de tijd van uit- strooiing. Waar het hier over zoo uiteenloo- pende teelten, tarwe en rogge gaat, willen wij in dit artikeltje geen be paalde soorten en hoeveelheden noe men, iedere landbouwer kan het beste beoordeelen hoeveel voor zijn grond en omstandigheden het beste is. Strooi de stikstofinest tijdig, wacht niet tot het gewas door een holle stand teekenen van stikstofgebrek geeft. Zoodra in het vroege voorjaar 't weer gunstig is, moet het gewas voldoende opneembare stikstof ter beschikking hebben die men als kalksalpeter, kalk- ammonsalpeter of zwavelzure ammo niak kan geven. Dus nogmaals: naast fosforzuur en kali een flinke gift stikstof, ter ver krijging van een ruime oogst der gra nen, welke ons het dagelijksch brood leveren, noodzakelijk. Aan den dood ontsnapt. Gistermiddag omstreeks vier uur is op de spoorlijn tusschen Gouda en Hekendorp een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Een telegraafwerker, in vasten dienst bij de spoorwegen, E. Har- develd uit Den Haag, reed op dat tijdstip op een motorlorrie uit Gouda in de richting Oudewater voor het verrichten van controle dienst. Om 15 u. 42 vertrok eveneens uit Gcuda in dezelfde richting een treintje, bestaande uit een locomo tief, een derde klas rijtuig en een open wagen, om werkvolk op te halen, dat bezig is aan de electrifi- catie van de lijn Rotterdam—Den Haag Utrecht. De machinist van dezen trein, welke ongeveer een snelheid van 45 K M. had, zag de motorlorrie te laat om nog tijdig te kunnen stop pen en reed over de lorrie heen. Op het laatste oogenblik had E. H. de trein echter achter zich hooren aankomen en wist zich, door om hoog te springen, achter de buffers op den bufferbalk te werken. De trein stopte onmiddellijk en men ging aan het zoeken naar het slacht offer. Nadat men achter den trein, op de plaats, waar de geheel ver nielde lorrie lag, en in de sloot langs de spoorbaan tevergeefs naar den man gezocht had, vond men deze eindelijk voorop de locomotief liggen. Terstond is toen uit een blokpost het station Gouda gewaar schuwd, waarna de trein zeer lang zaam naar Gouda is teruggereden. Tijdens dit vervoer heeft men E. H. voorop de machine laten liggen, met een wegwerker bij hem, om op te passen, dat hij er niet afviel. Bij aankomst in het station Gouda stond de gemeentelijke geneeskun dige dienst reeds met een zieken - auto gereed, om het slachtoffer, dat een hoofdwond had gekregen en over pijn in den rug klaagde, naar het Van Iterson-ziekenhuis over te brengen. Kind door een tram overreden en gedood. Gistermiddag om ongeveer vijf uur is in de Stuwstraat in Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Juist nadat een traibwagen van lijn 10 was gepasseerd, wilde het 5-jarig jongetje J.A., wonende in die straat, den rijweg oversteken, waarbij het kind waarschijnlijk niet op het verdere verkeer heeft gelet, want nauwelijks had het eenige passen gedaan, of het werd door een uit de andere richting komenden tram wagen gegrepen, met het gevolg, dat het onder den baanschuiver terecht kwam. De verwondingen waren zoo ern stig, dat het kind vrijwel onmid dellijk moet zijn overleden. Na opvijzeling voor den tramwagen is het deerlijk verminkte lijkje door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Rijwieldiefstal. Door de gemeente—politie van Sprang-Capelle werd voor den offi. cier van Justitie te 's Hertogenbosch geleid A. J. R., 25 jaar, schipper te Sprang-Capelle die wordt verdacht van rijwieldiefstal te Sprang-Capelle op 12 Februari 1938. Na verhoor door den rechter commissaris werd hij in het huis van Bewaring te 's HeJtogenbosch ingesloten. Den veldwachter van Vlijmen mishandeld, W. v. H., los werkman te Engelen moest wegens mishandeling voorden Politierechter verschijnen; Tegen hem werd als getuigen ge hoord Leendert van Steenland, gemeente-veldwachter van Vlijmen, die verklaarde dat hij verdachte op 10 November j.1. in voormelde ge- meente langs den weg in het veld zag loopen. Hij hield hem staande op het vermoeden dat de man aan het mollen vangen was. Toen getuige den man wilde fouil- leeren om te zien of hij mollen vellen bij zich had verzette verdachte zich deartegen en haalde zelfs een mes te voorschijn. Terwijl de veld wachter zich bukte naar een zak die verdachte bij zich bad. greep deze hem aan en samen rolden zij over den grond. Verdachte trapte de veldwachter met kracht op de heenen, waardoor hij drie weken lang met een gekwetste voet binnen had moeten blijven. Verdichte ontkende, zich verzet te hebben. De brandstichting te Geertruidenberg. Op 3 Februari stond voor de Breda- sche Rechtbank terecht de 20-jarige A. R. uit Raamsdonksveer, die te Raamsdonksveer en te Geertruiden berg een viertal branden had gesticht. De officier van justitie eischte tegen verdachte een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van het voorar rest en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. De Bredasche rechtbank veroordeel de verdachte geheel conform den eisch van den Officier van Justitie. Tonny Schmeink hulde voor zijn kranig regisseurswerk. 't Was een avond van kunstgenot, waarvan velen genoten hebben. Verdwenen - terecht. Bij de Gouw op de Drunensche Heide werd de wasch van 't lijntje gestolen. De politie werd met het geval in kennis gesteld. De vermiste wasch werd echter teruggevonden in den Drunenschen Overlaat. Luchtbescherming. Naar wij vernemen wordt in onze gemeente een goed georganiseerde luchtbeschermingsdienst voorbereid. Door den hooldieider, den heer A. v. d. Lokkaart, is een uitvoerige instructie enz. samengesteld, welke ter goedkeuring is opgezonden naar den Minister. Laten we hopen, dat een en ander vlot algewei kt mag worden. Uitvoering. Woensdagavond gaf de harmonie der Jongens Congregatie met mede werking der tooneelvereeniging en de R.K. Gymnastiekvereeniging »St. Herman Jozef«. De harmonie opende de uitvoe ring met een viertal schitterend uitgevoerde mnzieknummers onder leiding van den heer H. Brok. Daarna volgde afwisselend too- neel en turnen. De tooneelisten zorgden voor ge zonde humor, die een even gezonde lach aan de talrijke aanwezigen ontlokte. De gymnastiekvereeniginggaf blijk van intense oefening, zoodat wer kelijk iets moois en goed werd gepresenteerd. Wegens ongesteldheid van den heer Marie Kuijs uit Waalwijk stond de gymnastiekvereen. onder leiding van den heer Jo de Hart, alhier. 't Was een goede parade van de congregatie vereenigingen en genot volle avond voor de aanwezigen. Daverende successen. Naar aanleiding van de successen der leden der harmonie der J. C., alhier te Eindhoven vernemen wij nader Onder leiding van den heer H. Brok, directeur der harmonie, na men een vijftal leden der harmonie der J. C. deel aan 't groot solisten concours te Eindhoven. Zij oogstten daar groot succes en behaalden de volgende prijzen. Derde afdeeling: le prijs, 76 p. Adr. v. Leest, bariton met »\lorceau de talon« No. 4 van H. Painpaié. Tweede afdeeling: le prijs, 79 p. M. van Huiten, si b. clarinet met »Louisa de Monfort« van Bergson. Afd. Uitmuntend: le prijs, 84 p C. v. Son, tuba met «Grand Varsé« van L. Langlois. Superieure afd 2e prijs, 66 p. Adr. Klerks, piston met »Fant. Var. sur Marlborough« van Langlois. J. v. d. Bosch behaalde in deze afdeeling den eersten prijs met 84 p. met si b. clarinet met «Clarinet Con* certa van J. G. H. Mann. Tevens behaalde de heer J. v. d. Bosch het hoogste aantal punten van zijn afdeeling, waarvoor hij een eere prijs kreeg. Musicus Jo Verhoeven (Piano M.O.) uit Drunen, die de solisten op piano accompagneerde mocht bij zijn accompagment van den heer v. d Bosch daarvoor een extra compliment ontvangen van de jury bestaande uit de heeren Oomens uit Rotterdam en van Leest uit Eindhoven. Vlijmens' Mannenkoor. Zondagavond gaf «Vlijmens'Man nenkoor» een uitvoering in -haar clublokaal bij café Peijnenburg te Vlijmen. Ook ditmaal waren de gast van dit bekend Mannenkoor met zijn bekwamen directeur, den heer M. J. v. Heijst. De Voorzitter, de heer J. v. Buul kon wegens ongesteldheid niet aan wezig zijn en in diens plaats werd 't woord gevoerd door den heer M. J. v. Heijst. Onder zijn leiding zong het Mannenkoor een tweetal nummers met de vlotheid en af werking, zooals wij die van dit koor gewoon zijn. Dat was weer prachtig in orde en waren wij gewoon van 't Mannen koor zelf een uitvoering te zien, thans waren deleden op rust gesteld om te genieten van het schitterend tooneelspel van «Berlicum's Too- neel», dat ditmaal voor 't voetlicht trad met het tooneelspel van A. Boere «Wij zoeken zoeken». Evenals in Drunen was de ver tolking van 't stuk in één woord schitterend en verdient de heer Het Zwembad. Men is reeds begonnen met de afwerking van het zwembassin in de Pleune Wiel. De omgeving wordt verfraaid, terwijl met denbuuwder diverse dingen spoedig begonnen zal worden. Uitnoodiging. De harmonie der Jongenscongre gatie zal op uitnoodiging van de harmonie «St. Crispijn» te Waalwijk voor de leden der R.K.W.V. con certeeren op Zondag 20 Febr. in de R.K. Werkhedenvereeniging. Wij zuilen daarna als tegenpres tatie «St. Crispijn» in Drunen nog eenmaal te beluisteren krijgen. «De Volharding«. Drunen wacht Zondag 20 Febr. a.s. een schitterende uitvoering. Het is ditmaal de Kon. Erk. Harmonie »De Volharding«, die hare leden, donateurs e.a. Zondag naast muziek vergast op een tooneeluitvoering door een der beste dilettanten ge zelschappen des lands. Niemand minder dan het Bossche «Rooms Tooneel« zal voor het voetlicht treden met het drie be- drijvig blijspel »Robbedoes« van Christien v. BommeLKouw en Henk Bakker. Met den heer Bettonville als re gisseur is succes verzekerd en de Drunenaren een avond van genot. Waar kan men terecht met bonnen Gehakt in blik Januri en Februari 1938 bij: H. Laaracker, Wed. H. de Gouw, Th. Elshout en C. v. d. Sanden. Maart en April bij: W.Smits, A. Willemse, A. v. d. Venen C. van Engelen. Bak en braadvet bijKind. P. v. d. Sanden, P. Versteijnen, H. Laaracker, P. Klerks, Th. Elshout en C. v. d. Sanden. Margarine bij: Wed. J.v.d. Wiel, Kind. P. v. lersel, L. v. Huisveld, P. v- d. Ven, J. IJpelaar, C. v. d. Sanden, en Ca. Vermeulen Elshout. Op Zaterdag 19 Februari a.s. zal alhier het huldigingsfeeat plaats vinden van den heer Frans nouët directeur der harmonie «De Een dracht» ter gelegenheid van zijn 50-jarig lidmaatschap van genoemde vereeniging. De jubilaris zal Zaterdagmiddag om 3 uur door de harmouie met zijn familie aan huis worden afge haald waarna in café Th. van der Geld de huldiging zal plaats hebben en aan den jubilaris namens de harmonie een cadeau zal worden uitgereikt. Daarna zal van 5 tot 6 uur in genoemd caié receptie worden ge houden. Het zal den jubilaris op dezen dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Donderdagmorgen vond vrouw Meijs alhier zich een beetje onwel. Toen ditevenwelverergerde werd Dr. Akkermans uit Drunen ontboden. Deze achtte overbrenging naar het gasthuie in den Bosch noodzakelijk. Bij aankomst aldaar overleed zij, De vrouw werd dien dag juist 30 jaar. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen om kwart voor tien treedt de heer Swijnenburg, zendeling onder Israël op in de Veersche kerk en om twee uur in de kerk op het Dorp. Zr. de Graaff, wijkzuster van het Groene Kruis, kwam door de gladheid van de weg dusdanig te vallen dat zij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJN HARDT Hk rjgm Koker 12 cachets 50ct. Proefdoosje 2stuks 10ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2