Buitenlandsch Nieuws. hitler morgenmiddag voor A ABDIJSIROOP Zaterdag 19 Februari 1938 No. 15. De Echo van het Zuiden Tweede Blad Hebt Gij het telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte DE RADIO. Naar bekend wordt, zal tegen 20 Februari bijeengeroepen vergadering van den Duitschen Rijksdag om 1 uur (12.20 Ned. tijd) 's middags beginnen. De agenda bevat als eenig punt: ken nisneming van een verklaring der rijksregeering. de burgeroorlog in SPANJE. Havas meldt uit Caminoreal dat de regeeringstroepen Woensdag hevige aanvallen ondernomen hebben op de stellingen, die de rechtschen bezet houden aan weerszijden van den weg van Caminoreal naar Montalban, ter hoogte van Vivel der Rio. Dit is de groote straatweg, die ten Noorden van Teruel van Oost naar West loopt. Deze operatie, waarbij 15,000 man regee ringstroepen in het vuur werden ge roepen, is mislukt. De regeerings troepen hebben een bataljon verloren. OSLO-STATEN EN ITALIë. Zoodra in Luxemburg bekend werd, dat Nederland bij de Oslo-staten, waarvan het zelf deel uitmaakt, stap pen had ondernomen om tot een ge zamenlijke erkenning de facto van Italië's souvereiniteit over Abessinië te komen, heeft de soc.-dem. afgevaar digde Hub. Clement in de Luxem- burgsche Kamer een interpellatie over dit onderwerp aangevraagd, aangezien z.i. juist het Groothertogdom als mili tair volkomen weerlooze staat bijzon der belang bij deze aangelegenheid had. In de Kamercommissie voor buiten- landsche aangelegenheden heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Jos. Beeh, nu verklaard, dal Neder land in dezen geen acht op Luxem burg had geslagen en geenerlei dé marche bij de Luxemburgsche regee ring had ondernomen, zoodat de groothertogelijke regeering ontslagen was van de verplichten, haar houding op dit punt te bepalen. De interpellatie ging daarop niet door. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Volgens de jongste berichten zijn de Chineezen Tsining binnengerukt. Tsining ligt in de provincie Sjantoeng even ten Westen van den Tientsin- Nanking-spoorweg. Er worden hevige gevechten in de straten gevoerd door de Chineesche afdeelingen, die na de verovering van de Noordelijke poort, de stad binnen drongen. Reuter meldt nog, dat volgens de Chineesche lezing van den strijd in dit gebied de Japansche opinarsch langs het Zuidelijk gedeelte van den spoorweg ernstig gehinderd wordt doordat de Chineezen herhaaldelijk de achterhoede van den vijand aanvallen. Hierdoor worden meer dan eens de verbindingen met de voorposten ver broken. Aan de vrijwel parallel loopende spoorlijn PekingHankau zijn de Ja panners er nog niet in geslaagd de Chineezen uit den IJzeren Gordel ten Noorden van Weihwei te verdrijven. Het Chineesche luchtwapen heeft ten Noorden van de Gele Rivier eenige aanvallen ondernomen. Twaalf Chi neesche vliegtuigen hebben o.a. iri de nabijheid van het station Tsjisjen 30 Japansche tanks bestookt. Alle tanks zijn volgens de Chineesche lezing ver nield. ZAL BERLIJN HET CONCORDAAT OPZEGGEN? Het orgaan der S.S. „Das Schwarze Korps", bevat een artikel, waarin uit drukking wordt gegeven aan den wensch het op 20 Juli 1933 tusschen het derde rijk en het Vaticaan geslo ten concordaat op te zeggen. Het hlad beijvert zich aan te toonen, dat de bepalingen van het concordaat niet door het Vaticaan zijn in acht genomen. „Terwijl de meeste verdragen tus schen de staten," aldus het nationaal- socialistische orgaan, „een opzeggings clausule inhouden, sluit het Vaticaan slechts overeenkomsten voor onbe- paalden tijd, hetgeen in het voordeel is van de kerk als instituut, dat weinig gevoelig is voor tijdelijke schomme lingen". „Uit dien hoofde reeds," meent het blad, „is een voortdurende spanning tusschen de kerk en de andere ver dragsluitende partij, die vol dynamis me zit en drang naar evolutie, onver mijdelijk. Die spanning heeft zich in meer landen, die een concordaat slo ten, voorgedaan en zij dwingt tot her ziening van de gesloten overeen komst." ITALIë WIL EEN JOODSCHEN STAAT. Eenige perspolemieken van den jongsten tijd hebben in zekere buiten landsche kringen den indruk kunnen wekken, dat de fascistische regeering bezig zou zijn een aanvang te maken met een antisemitische politiek. In verantwoordelijke kringen te Rome is men in staat mede te deelen, dat deze indruk volkomen onjuist is, en men acht bovenbedoelde polemieken voornamelijk een gevolg van het feit, dat stroomingen het wereld-antifas- cisme geregeld afhankelijk zijn van Joodsche elementen. In verantwoordelijke kringen te Rome is men van oordeel, dat het Joodsche wereldprobleem slechts op één manier kan worden opgelost: door ergens op de wereld, maar niet in Palestina, een Joodsche staat te stich ten, een staat in de volle beteekenis van het woord ,die dus langs norma len diplomatieken en consulairen weg alle Joodsche massa's, die in de ver schillende landen verstrooid leven, kan vertegenwoordigen en bescher men. DE COMMUNISTISCHE DOELEINDEN. Stalin, de Russische regeeringslei- der, heeft in een eigen geschreven en onderteekend artikel in de „Prawda" een openhartige verklaring over de communistische doeleinden gegeven en de communisten „de arbeiders" in het algemeen in andere landen aangespoord om de Sovjet-Unie te steunen in de voorbereidingen der wereldrevolutie, welke aan het com- nunisme de zege moet brengen en de bourgeoisstaten moet vernietigen. Het merkwaardige feit doet zich dus voor, dat een regeeringsleider de arbeiders van andere landen, met welke ineeren- deels „vriendschappelijke betrekkin gen" worden onderhouden, aanzet tot geweld tegen hun eigen wettige re geering In het Prawda-artikel stelt Stalin vast, dat in Rusland de binnenland- sche bourgeoisie is „geliquideerd", maar een socialistische staat kan niet blijvend zich handhaven tusschen bourgeoisstaten en daarom moet op een beslissende strijd worden gere kend; deze moet worden voorbereid. In verschillennde landen heeft men zich over dit artikel van Stalin ver ontrust betoond. DUITSCHLAND—OOSTENRIJK. Schuschnigg deed concessies. De Oostenrijksche openbare mee ning was de laatste dagen heftig be wogen. Leek het aanvankelijk, dat bondskanselier Schuschnigg als een triumfator uit Berchtesgaden was te ruggekeerd, waar hij als kanselier en regeeringschef van een onafhankelijk land fier geweigerd zou hebben om eenige concessie te doen, de waar heid bleek weldra geheel anders te zijn. Dinsdagavond bleek uit het tweede I officieele communiqué, gelijktijdig te Weenen en Berlijn uitgegeven, dat be langrijke reconstructies in de Oosten rijksche staatsstructuur waren te ver wachten. In dat communiqué werd te ken- nen gegeven, dat te Berchtesgaden uitvoerig alle kwesties werden be sproken, welke de betrekkingen tus schen Oostenrijk en het Duitsche rijk raken. Hitier stelde ulitimatum. In politieke kringen te Weenen geeft men thans toe, dat de eischen, die den bondskanselier te Berchtesga den door Hitier werden voorgelegd, zeer vér gingen. Sommige berichten spreken zelfs van een ultimatum, dat aan Schuschnigg zou zijn gesteld en waarvan de termijn Dinsdagnacht af liep. Hoe ernstig de druk van de Duit sche regeering op Schuschnigg wel is geweest, kan blijken uit de reconstruc tie van het Weensche kabinet, zooals deze zich Woensdagochtend in de vroegte n.l. te drie uur, voltrok. Daar in heeft o.m. zitting Seiss Inquart een nationaal socialist, nochtans een, in wien Schuschnigg vertrouwen schijnt te hebben, daar hij hem al geruimen tijd geleden tot staatsraad benoemde, wat op zich zelf toen reeds een ge baar van verzoening jegens Berlijn be- teekende. Onder voorzitterschap van bonds kanselier dr. Schuschnigg hebben de provinciale leiders van het vaderland- sche front vergaderd, om te beraad slagen over de eischen van Duitsch- land. Schuschnig gaf een uiteenzetting van de moeilijke omstandigheden, welke hem genoopt hadden, een uit wisseling van concessies met Duitsch- land in overweging te nemen en hij deed een beroep op de vaderlands liefde van de afgevaardigden. Wat is er van Duitsche zijde nu te genover de Oostenrijksche concessies gesteld? Naar het schijnt niet veel meer dan de verzekering, dat Ber lijnde „onafhankelijkheid" van Oostenrijk nog steeds erkent en dat Hitier daarvan in de rede, welke hij in de Rijksdagzitting van Zondag zal houden, zal laten blijken Wanneer Oostenrijk voor elke nieuwe verzekering in de toekomst weer „concessies" moet doen, komt een en ander neer op een vreedzame annexatie van Oostenrijk door Duitschland. Het orgaan van Göring heeft al ge meld, dat wanneer Oostenrijk niet had toegegeven, Duitsche troepen Oosten rijk bezet zouden hebben en dat de ne«m dan bfl het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Qe zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze eude beproefde „geneea-cruyden" heelen. verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhal lngs-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwlngende stof: codeinewelke snel Uw verkoudheid doet ..rypen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprlk- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker'3 Abdijsiroop voor oud en Jong ,,'s Werelds béste Hoest-slroop'. volgende stap zal zijn gelijkschakeling van de Oostenrijksche pers en 't leger. Het ziet er voor Oostenrijks toe komst duister uit! DE RUSSISCHE GEZANT IN ROEMENIë. Zooals bekend was de Russische gezant te Boekarest Boetenko plotse ling verdwenen. Na een week is hij te Rome opgedoken en heeft verklaard dat hij na zich vier dagen te Boeka rest schuil gehouden te hebben naar Rome is gevlucht, om te ontkomen aan z'n ondragelijke vervolging en be spioneering van Russische agenten. Boetenko heeft een verklaring over den ellendigen toestand in de sovjet- replubliek gegeven en zegt o.m.: Het bolsjewisme, aldus schrijft hij, heeft onder de boerenbevolking een slavernij ingevoerd, afschuwelijker dan de geschiedenis der menschheid ooit heeft gekend. De beloften, den arbeiders en boeren gedaan, werden niet nageleefd. Het eens zoo schoone land van Oekraine is een prooi geworden van roovers, die het volk onderdrukken en martelen. Een soort kolonie van Moskou is de Oekraine thans. Het bolsjewisme experiment, dat ik van nabij gevolgd heb, heeft mij ervan overtuigd, dat de socialistische ideolo- door IET HOOGERS. Hel was in de jaren tussen 1833 en 1840, toen de eerste Engelsen in Zuid- Afrika kwamen en het land wilden veroveren. De Afrikaanse boeren, die van Nederlandse afkomst zijn, wilden niet bukken onder vreemde meesters en toen de Engelsen steeds meer land veroverden, trokken ze weg met hun vrouwen en kinderen, met hun vee en hun huisraad, om een ander gebied op te zoeken waar ze vrij zouden kunnen leven. Maar daar, verder naar het Noorden, stootten ze op de negerstam men, die zich verzetten tegen de ko lonisten en waarmee ze hevige ge vechten moesten leveren. Potgieter was de oude aanvoerder van een van zulke karavanen, die bestond hit een vijf en twintig families. Eindeloos leek de rij van wagens waar alle bezit van de Transvaalse boeren op geladen was, waar de kleine kinderen op wer den vervoerd en de vrouwen, waar ook de zieken en gewonden in lagen. Dan was er een tussenruimte van Uvintig tot dertig meter en daarach ter draafde de hele grote kudde run deren, waaromheen mannen te paard reden, om ze bij elkaar te houden. Kaffers liepen naast de wagens en paarden en droegen pakken en bagage anderen spoorden de ossen aan, die de wagens trokken. Lang waren ze zo al voortgegaan, zoekend naar een goed stuk land om zich te vestigen, om nieuwe boerderij en te stichten. Land, waar gras was en water en bomen en hout. Voor heil uit gingen verkenners, op zoek naar het „beloofde land". Op een dag kwa- men ze terug en vertelden: „Nu heb ben wij het gevonden! Weiden en een rivier en bos en nergens zijn zwarten te bekenen!" Dadelijk werd er een kamp gemaakt. De wagens werden in een kring gezet, de kafferknechten maakten een soort verblijfplaats voor het vee, van doorn struiken en stenen. De zieken werden binnen de muur van wagens gelegd en er werd eten gemaakt, allen rustten uit. „Die groene streek, daar, ver weg, dat is het", zeiden de verkenners. „Nog een dag of drie, dan kunnen we er zijn!" Een grote blijdschap vervul de de harten van die mannen en vrou wen, die al maanden zonder vaste woonplaats waren, die steeds bedacht moesten zijn op vijandelijke overval len,die hadden gestreden voor hun vrijheid en hun leven. Die nacht slie pen allen rustig. De volgende dag trokken ze een eind verder en tegen de avond zagen ze de groene strook al dichterbij. Maar toen ze weer een kamp gingen maken, zagen een paar boeren een vuurglans tegen de lucht. Wat was dat? Brand? Negers? Ze maakten hun kamp sterk en sloten de wagens dicht aaneen. Van de disselbomen werd een omheining gemaakt, waar ze doornstruiken overeen gooiden. Wachtposten werden uitgezet. Midden in het kamp werd een soort burcht gemaakt van kasten en kisten, daar binnen werden de zieken gelegd en de heel kleine kinderen. De vuren brand den heel laag. Iedere man en vrouw wapende zich met geweren, „voor- laaiers", zoals ze in het eigenaardig Hollands-Afrikaans heetten, met mes sen en bijlen, zelfs kinderen hadden scherpe voorwerpen en kropen daar mee onder de wagens. Toen het donker was, hoorden ze in de verte het eerste geschreeuw en ge stamp van de wilden. Een donkere massa kwam nader en nader en plot seling viel er een regen van pijlen in het kamp. Verscheidene bleven ge wond liggen en moesten vlug in de „burcht" worden gesleept. Maar met een ging ook het geweervuur af en huilend en krijsend renden de zwar ten terug. Die nacht deden ze geen nieuwe aanval. Reeds dachten de hoe ren, niet terug zouden komen. Maar toen de zon opging, konden ze zien, hoe een reusachtige schare negers, wel enige duizenden, op de loer lagen onder de struiken op een kilometer afstand. Aan opbreken en verder trek ken viel dus niet te denken. De dag werd heet, het eten was op, de kinde ren schreiden van honger, maar het meest werd groot en klein geplaagd door de dorst, 's Avonds deden de zwarten weer een aanval, weer werden verschillende mannen, vrouwen en kinderen gedood, maar weer werden de zwarten afgeslagen. Zo ging ook de volgende dag voor bij en weer een nacht, waarin verwoed werd gevochten. Steeds minder werd het aantal binnen het kamp, steeds zwakker voelden de overgeblevenen zich worden. Elke dag stierven er kleine kindertjes van honger en dorst, elke dag waren er meer die hevige JW'H koortsen kregen. De aanvallen van de negers volgden elkaar vlugger en vlugger op, en hun aantal scheen niet kleiner te worden. Steeds dichter kwamen ze bij het kamp. Ze wierpen hun speren al staande tussen de wagens. Zo is het tien dagen en nachten doorgegaan. Op de elfde dag gingen de laatst overgeblevenen allen binnen de burcht en lieten de wapens over aan de zwarten. De runderen hadden zij meegenomen naar hun kralen (negerdorpen). Tegen de nacht kwa men de vijanden het kamp binnen stormen. Vanuit de burcht verschieten de boeren hun laatste kogels, dan moeten ze ook hun laatste bezit op geven. Alles wordt in brand gestoken, mannen en vrouwen gedood; niet een laten de wilden het leven. In de verte lag de groene strook, „het beloofde land". Nog jaren later hoorde men vertel len van negers, in die streken, die grote hoeden en helmen op hadden en boeren-broeken droegen. Die had den ze aan de doden ontnomen en be waard. OPLOSSINGEN. Spreekwoorden. 1. Lantaarn, Geneesmiddel, Fan tasie, Doorgaan, Totaal, Zuinig, Win ter. Doet nooit aan een ander wat u zelf niet aangenaam is. 2. Schrede, Bij, Tering, Begint. Schijn bedriegt. 3. Donker, Zestien, Vierkant, Kwart, Verver. Vieze varkens worden niet vet. 4. Lawaai, Wezel, Zeist, Mond, Winst, Groot. Wie wind zaait zal storm oogsten. 5. SPREEKWOORDEN. Spreekwoord van 5 woorden of 23 letters. 21 4 17 3 1 19 5, het hert is een vlug 7 22 20 5 19 23 6 17, gehad of 10 8 13 14, handvat van een mes 18 12 20 5 2 23 6 17, er is niemand zonder 3 16 9, waterkeering. 15 4 23 11 5, echt waar. 6. Spreekwoord van 7 woorden of 30 letters. 11 23 13 6 30 19 20 18 12 17, leer meester. 25 27 2 28 12 14 26 22 3, maand van het jaar. 19 4 10 7 29 14 22 7, vatten, pakken. 16 15 1, lokmiddel. 5 11 7 2 4 23 21 8 7, vorstin. 9 2 24 7, insect. 7. Spreekwoord van 5 woorden of 25 letters. 16 1 5 12 9 9 8, alleen, verlaten. 17 13 8 24, stad in Italië. 20 7 18 3 10 25 19 14, aanvang nemen. 11 3 5 4 15 9 18, dag der week. 23 13 25 6 10 18 3 14, 'slandsvorstin 21 13 22 2, zit aan een schip. 8. Spreekwoord-raadsel. 25 18 20, knaagdier. 21 18 25 11 26 8, nog vlugger. 29 10 17 28 12 19 15 23 2 32, on verschrokken. 28 2 14 31 1 27 25, politieagent. 24 9 17 5 16 6 33 31, verbieden, niet toestaan. 7 22 17 30 34 32 3 31, moeten be hartigd worden. 29 10 34 32 13 17, vischtuig. m VERBORGEN PLAATSNAMEN. 1 Hij had een goede plaats voor in de wagen in genomen. 2 Dat men na Mei de mooiste da gen pas krijgen dat is toch wel waar. tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Flacon 90 ct., f 1.50, f ?.40, f 4 20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. De éroote trek in Ziiiü-flirifea i f 'C f*OVISSIMA|/ l/Jï

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5