Binnenlandsch Nieuws. VERVOLG NIEUWS UIT OE LANGSTRAAT EN OMGEVING SPRANG—CAPELLE. Huisvrouw! Wat men U ook vertelt Dit is en blijft een feit Persil blijft als van ouds Persil: Eén prijs, één kwaliteit! gieën een dwaling zyn die in de prak- tyk des daagschen levens geen stand kan houden. Ondertusschen heeft men in Lenin grad z'n vrouw en dochtertje als gij zelaars gevangen gezet! Duitschland- Oostenrijk D<i uieu U >stenrijksctie minister Sey*s l.iqicirt is direct naar Berlijn vertrokken, om besprekingen te voeren met Hitier om hem rapport uit te brengen van den toestand dea n iestie zelfs voor hen die ver antwoordelijk zijn voor den moord op L)olfusjverder zijn er bespre kingen op economisch en ook op bel terrein der verdediging ge- houden. Oostenrijk zal zich nader beraden over 't Anli-Comitern-pact in den Volkenbond. Men spreekt al van »een Duitsch rijk in twee staten«. Er blijkt achteraf weikelijk een putsch poging door monarchale Ouitsche officieren gedaan te zijn, die tijdig door Hinuler werd ont dekt. Justitie in de Eerste Kamer Geen mededetlinyen in de Hechte i lijkt macht. De minister van Justitie, mr. Goseling, heelt in de Eerste Kamtr zijn beleid veiüedigd in bel kader der behandeling van zijn begrooling. Voor nationaliseer mg van üe balie voelde de minister veel. Zweren van trouw aan den Koning door een vreemdeling, bij de velerlei soorten van gellouw- heden tegenwoordig in de wereld, doel inderdaad vreemd aan Wets wijziging zou noodig en wenscheiijk zijn. Mogen dau te zijner lijd voor taan ook alle advocaten ware Nederlanders zijn en blij\en. De minister noopte m staat te zijn, de administratieve rechtspraak tot stand te brengen. Ve/schuomnysrecht van den journalist. Betredende het verschoonings— recht van den journalist meent spr. dal een journalist zijn zegsman niet noemt. Iets anders is, ot uil zoo behoort te zijn. Ai geelt spr. toe dat dit in den betrokken kring als behoorlijk wordt beschouwd, zonder meer mag men hel uitgangs punt van den neer Wiardi Beekman nitt als norm aannemen. In de advocatuur heelt men raden van toezicht, doch ook is hier de moei lijkheid, hoe iemand te beletten, zien journalist te noemen zonder meer. Spi eker zal niet ooi deel des onderscheids en criliscb het oor deel van de commissie van onder zoek beschouwen. De vraag is voor spreker: Behoort- de journalist onder alle omstandigheden te zwij gen V Spr. bevindt zich ten ütze iu afwachtend beiaad. Echtscheiding. Naar de meening van den minis ter, is het aclueele punt bij de echtscheiding thans de verstek- procedure en het aanvaarden van de enkele bekentenis. Aan de onwaarachtige practijk, sedert 1883 door den Hoogen Baad gesanctionneerd, moet een eindt komen. Voorts mag geen uitbreiding gegeven worden aan de gionden. Het gaat bier om een levensbe schouwing, een ideaal en het is waarlijk geen kwestie van alleen katholieke politiek. Voor de regee ring is het Huwelijk onverbrekelijk voor anderen nlleen maar duur zaam ei wie bepaalt dit hoelang? Moet en mag men onderling uil maken, wanneer een huwelijk mis lukt is Over de praetische oplossing van hel vraagstuk kon de minislei geen mededeelingen doen, doch hij bleek reeds een heel eind gevorderd te zijn met de vooi bereidn g. Er is ook spoed gewenscht in verband met de gebleken verwor ding en snelle afglijden van vele jongeren. Moge een wettelijk voor schrift op den duur ook een steik preventieve werking hebben, aldus de minister, die er nog eens aan herinnerde, dat de regeering zich Gods wet als opperste richtsnoer heeft geeteld. Dit is ook noodig tegenover de ontbindend invloeden van dezen tijd. Het kabinet bouwt niet op het drijfzand van »wij vinden«, doch op Gods wet De minister hoopte, nog dit zittingsjaar conciete voorstellen Ie kunnen indienen en eindigde zijn rede, met het uitspreken van de hoop, dat de regeering er in zal mogen slagen, op het terrein van het huwelijk iels van haar doelstellingen te bereiken. Defensie in de Eerste Kamer. De sociaal democraat de heer Wiardi B^chman kwam bij de defensie voorstellen op tegen de zgn. defensie verboden t. a. v. sociaal democraten. Is de weermacht een volksleger,moet verdeeldheid worden vermeden, dan voelt een groot deel van het volk die verboden als een grievend onrecht. Men kan 't Soc. Dem. volksdeel niet missen, als hel land in gevaar is. In dal uur zal men, evenals in 1914, weer op de Soc-Democratie kvnnen rekenen. Maar men neme die grieven weg. We zijn een onmilitair volk, dat valt niet te ontkennen, men spannen de boog niet te strak, ons volk is ge voelig voor het internationaal gevaar, maar hlijfl afkeerig van den com mando toon. De heer Blomjous (R.K verheugt zich over de veiunderde mentaliteit ten aanzien van onze defensie. De sociaal democraten beginnen ein delijk iets van de internationale verhoudingen te begrijpen. Het defensie belang is en blijll primair, dat we onzen achterstand inhalen, bevordert de rust in Europa. Ook na de hervormingen zullen de defensie-uilgaven 10 procent bedra gen van het totaal der staatsuitgaven en 6 procent van het volksinkomen. Spr. noemt dit een niet te hooge premie voor zelfstandigheid van ons imperium. De S. D. A. P. moge ten dezen haar verderen weg vanevolutie vervolgen. We moeten de noodige lessen put ten uit de gedragingen van Amerika en Frankrijk en inzondeiheid van Engeland, dat zich in Singapore be langrijk versleikl. Spr, ^il in lndië een v oot van 4 kruisers, 16 loipe dojagers en 3D ondt rzeeërs afgeschei. den van de luchtmacht, volgens het plan-De Koude. Spr verklaart, namens al zijn fractiegenoolen te hebben gesproken OPBRENGST RIJKSMIDDELEN OVER JANUARI. Bij een beschouwing van den stand der Rijksmiddelen over Januari 1938 de eerste maand van dit jaar vallen nagenoeg geen definitieve conclusies te trekken. Met name wat de directe belastingen betreft, is dit geheel en al uitgesloten en men kan slechts consta- teeren, dat de raming voor 1938 hoo- ger is dan die voor '37, nl. 6.100.000. Bij de Overige Middelen valt op, dat de opbrengst over Januari ruim twee millioen gulden lager is dan de raming, hetgeen geen verontrusting behoeft te wekken, want in 1937 was dit ook zoo, en men weet, dat ten slotte de op brengst dezer middelen over het volle jaar 1937 63.000.000 méér was dan de raming voor dat jaar. Meer houvast voor een vergelijking geven de opbrengsten der afzonderlijke posten over dezelfde maand van het vorige jaar. En dan blijkt, dat de Ove rige Middelen in 1938 bijna drie mil lioen meer hebben opgebracht dan in 1937. Opvallend is nog het nadeelige ver schil tusschen de raming der omzetbe lasting en, de opbrengst over Januari nl. 1.893.000, terwijl dit nadeelige verschil het vorige jaar slechts 1.110.000 bedroeg. DURFDE DE TRAP NIET OP UIT ANGST VOOR HAAR RHEUMA- TISCHE PIJNEN. Eindelijk een middel dat uitkomst bracht. Mevr. G. M. schrijft ons: Ik had erge rheumatische pijnen in mijn knie ën en rug en ook had ik last van hoofd pijn. Ik durfde nooit goed de trap op te loopen uit angst voor pijn. Nu neem ik echter eiken morgen een halve thee lepel Kruschen Salts in warm water en ik voel mij een ander mensch. De pijn is zoo goed als geheel verdwenen." De verschillende zouten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen werking bij de bestrijding van Uw rheumatische pij nen, hoofdpijn enz. Zij verwijderen de opgehoopte afvalstoffen, welke de oorzaak zijn van Uw klachten, uit Uw organisme en sporen Uw afvoerorga- nen aan tot betere werking. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zal er geen sprake meer zijn van rheu matische pijnen of andere klachten. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. INDIE VRAAGT UITZENDING VAN LEERAREN M. O. Aan het departement van Koloniën is verzocht om uitzending van achttien leeraren M. O., waarbij de voorkeur zal gegeven worden aan ervaren man nen, die nog in Juli in lndië kunnen zijn. HET K. D. S.-FONDS. Naar wordt medegedeeld, heeft de zer dagen de tweede verdeeling plaats gehad van de opbrengst der collecte gehouden ten bate van het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingsfonds, in het le ven geroepen door minister Romme. Tesamen met de eerste verdeeling, welke in December heeft plaats gehad, is in totaal 319.883.— aan de spaar ders ten goede gekomen. OVERGANGSMAATREGELEN SLAGERSBEDRIJF. De minister van oeconomische zaken heeft de overgangsmaatregelen speciaal voor ouderen in het slagersbedrijf voor de vakbekwaamheid vastgesteld. De minister maakt hierbij gebruik van de hem bij het vestigingsbesluit slagersbe drijf gegeven bevoegdheid om een ver klaring af te geven, dat men aan de minimum-eischen van vakbekwaam heid voldoet (art. 5, lid 2, sub c). Voor een dergelijke verklaring komen in aan merking zij, die op 1 Juli 1938 ten min ste 32 jaar zijn, indien zij: a. op 1 Januari 1938 gevestigd wa ren als zelfstandig ondernemer en mits zij gedurende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaar in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest; b. zoons of dochters van een geves- tigden ondernemer ten aanzien van de opvolging van hun vader, mits zij ge durende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaar in volledigen werkkring of vol ledige betrekking in het bedrijf werk zaam zijn geweest; c. personen, die op 1 Januari 1937 optraden als vennoot in een gevestigde onderneming en gedurende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaren in volledi gen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest; d. beheerders (filiaalchefs e.d.) die op 1 Januari 1938 als zoodanig optra den en gedurende de laatste 10 jaren ten minste 7 jaren in volledigen werk kring of volledige betrekking in het be drijf werkzaam zijn geweest. De minister heeft voorts bij beschik king van 15 Februari alsnog als diplo ma, hetwelk algeheele vrijstelling geeft van het examen handelskennis, aange wezen het einddiploma van den dag cursus van de eerste Nederlandsche Slagersvakschool te Utrecht, voor zoo ver dit de handteekening van den ge committeerde van den minister van oeconomische zaken draagt (diploma's uitgereikt na 1 December 1937), ter wijl tevens is vastgesteld, dat de be zitters van genoemd diploma, uitge reikt voor 1 December 1937, hetwelk Clingc Doorenbos. 435.717 WERKLOOZEN. DE NEDERLANDSCHE BEVOL KING IN 1937. Volgens het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1937 bedroeg het aantal levend geborenen per 1000 inwoners in 1937 19.8-. Het geboortecijfer is dus niet on aanzienlijk gedaald. In de jaren 1934, 1935 en 1936 bedroeg het resp. 20.7, 20.2 en 20.2. De sterfte per 1000 inwo ners is in 1937 iets hooger geweest dan in de laatste jaren, n.l. 8.8; 1934 8.41, 1935 8.73, 1936 8.68. Het aantal doodgeborenen is onge veer hetzelfde gebleven, namelijk 2.52 per 100 geboorten in 1937, tegen 2.51 in 1934, 1935 en 1936. De daling van het aantal onwettige geborenen heeft zich in 1937 voortge zet 1.39, 1935 1.56, 1936 1.53. De aantallen eerst- en latergeborenen per 1000 inwoners zijn beide iets ge daald, laatstgenoemde het meest. Dit wijst op een relatief grootereen achteruitgang van de gezinnen met meer dan één kind. Het huwelijkscijfer per 1000 inwo ners is iets toegenomen. Bedroeg dit in 1936 7.5, in 1937 was het 7.7. De toe neming van het huwelijkscijfer dateert reeds van 1932, toen het een laagte record van 6.9 had bereikt. De zuigelingensterfte is iets gedaald. Deze bedroeg in 1934, 1935. 1936 en 1937 respectievelijk 4.3, 4.0, 3.9 en 3.8. Uitbreiding van de arbeidsgelegen heid blijft een van onze meest dringen de behoeften. Een poosje hebben we ons in het afgeloopen jaar in eenige „opleving" kunnen verheugen, maar op 't oogenblik is 't daarmee weer heel en al misgegaan. Eind Januari stonden er in ons land 435.717 werkloozen inge schreven, d.i. een half millioen op een bevolking van 8 millioen. Tegenover het cijfer van werklooze arbeiders staat een totaal van werkende arbeiders, dat slechts ruim tweemaal zoo veel is! NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLEN. Te Haarlem werd in het „Krelage- huis" door minister Steenberghe on der groote belangstelling de tentoon stelling van bolbloemen geopend. Bol- bloemen midden in den winter! Dat is merkwaardig, maar merkwaardiger nog was voor velen, wat de minister in zijn rede zei over de beteekenis van de bollenteelt voor ons land. Deze be teekenis kan pas goed tot ons doordrin gen als we de cijfers overwegen, welke de minister noemde. Op het oogenblik bedraagt de bloembollenexport circa 2y2 pet. in waarde van onzen totalen uitvoer niet alleen, maar ze beloopt zelfs 54 pet., bijna de helft van onzen geheelen tuinbouwexport! In 1930 werd er voor 46.4 millioen gulden aan bloembollen naar het bui tenland verkocht. Daarna kwam welis waar de groote inzinking in 1932 daalde de export tot 19.2 millioen doch het afgeloopen jaar was al weer veel beter en bereikte een exportwaar de van 28 millioen gulden. De tentoon stelling zelf geeft een prachtig beeld van hetgeen de kweekers in rusteloos zoeken met eindelooze volharding uit dikwijls zeer onopvallende bloemen we ten te maken. Een wonder van kleuren en geuren en sierlijke vormen vindt men er bijeen. ABONNEERT U OP DIT BLAD. niet de handteekening van den gecom mitteerde van den minister draagt, in aanmerking kunnen komen voor een ministerieele verklaring, dat men aan de minimumeischen van handelskennis voldoet. SPRANG. Predikbeurten Zondag 20 Febr.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie leesdienst. De afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond kwam j.l. Dinsdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in 9de jaarvergadering bij een, onder leiding van haar voorzitter dhr. H. Bogers. De voorzitter opende de vergadering met het lezen van Romeinen 2 en ge bed, waarna hij in een kort openings woord de aanwezigen hartelijk welkom heette en wees op den zegen van God ontvangen in het afgeloopen jaar; geen der leden werd door den dood ontno men. Het jaar kenmerkte zich door vele zorgen, de toestanden in 't bouwbedrijf waren ook dit jaar verre van rooskleu rig, met groote werkeloosheid hadden onze leden te kampen, aldus spr., de werkloozen-uitkeeringen waren groot, terwijl meerdere leden op rijkssteun wa ren aangewezen. Spr. wekt de leden op met vol vertrouwen de toekomst in te gaan, onze verwachting stellend op Hem, Die ondanks de zorgen, het voor ons in het afgeloopen jaar wel maakte. De voorzitter spreekt de hoop uit dat er meer werkgelegenheid moge komen en wekt verder op tot een trouw orga nisatieleven, daar dit toch eisch van ons beginsel is. Na het lezen der notulen, die werden goedgekeurd, werden een aantal inge komen stukken, betreffende contracten, werkloozenzorg enz, afgehandeld. De secretaris, dhr. C. van Caem Dz., bracht vervolgens zijn jaarverslag uit, hetwelk van een opgewekt organisatie leven getuigde; het ledental bleef sta tionair en bedraagt 40. Uit het verslag van den penning meester bleek dat aan bijdrage voor de Werkloozenkas door de leden betaald was 715.60, aan bondscontributie 430.89. Aan werklooze leden werd een bedrag van 2321.50 uitgekeerd, terwijl voor 383.35 vacantiebons wa ren verzilverd. Beide functionarissen werden dank gebracht voor hun veel en velerlei werk in het belang der afdeeling. Bij de bestursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heeren W. Braspenning Jzn. en A. de Rooij Dzn! met groote meerderheid van stemmen herkozen, welke heeren onder dank hunne herbenoeming aannamen. De voorzitter sprak de hoop uit dat de be stuurders in het belang van den N.C.B. aangenaam moge samenwerken. Besloten werd in Maart a.s. een reestvergadering te houden, waarvoor een feestcommissie werd benoemd. Bij de rondvraag kwamen nog enkele huishoudelijke aangelegenheden ter sprake, waarna de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst de vergadering sloot en in dankgebed voorging. - Vergadering der Ned. Herv. Mannenverèen. „Troffel en Zwaard", op a.s. Maandagavond 8 uur in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Aan de orde: Onderwerp Gewijde Geschiedenis over Lukas 10, in te lei den door den heer J. Vos-Spuijbroek. - Op uitnoodiging van het Comité voor Winterlezingen uit de Ned. Herv. Mannen-, Jongelings- en Meisjesver- eenigingen, hoopt a.s. Donderdag 24 Februari des avonds half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, op te treden Ds. Rijnsburger van Oud-Beier land, met het onderwerp „Kerkherstel en Kerkopbouw". Ds. Rijnsburger zal tevens de door de synode aangenomen reorganisatie voorstellen behandelen. Waar deze aangelegenheid voor het kerkelijk leven van zoo groote betee kenis is, verwachten wij voor deze spreekbeurt zeer veel belangstelling. Aan het verslag over 1937 van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim in de gemeente Sprang-Capelle, welk verslag aan den Raad der ge meente werd ingezonden, ontleenen wij o.a. dat in het afgeloopen jaar 9 maal werd vergaderd; 41 aansprakelijke per sonen werden door de commissie op geroepen, van wie 23 verschenen. Onderzocht werden 58 schoolver zuimen van 27 jongens en 48 school verzuimen van 17 meisjes. Bijna alle gevallen werden ongeoorloofd ver klaard. Bij een paar huisgezinnen kon het geregeld schoolbezoek wel beter, in één geval speelden de kinderen de baas, in twee gevallen werd onverschil ligheid, in twee andere grove onver schilligheid opgemerkt. Steeds werden de ouders gewezen op hun plicht, hun kind ter school te zenden; op het goede voor het kind ge regeld onderwijs te ontvangen, en op de wenschelijkheid overleg te plegen met het hoofd der school. CAPELLE. - 1 Maart a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer W. J. Nieuwen- huijzen zijn loopbaan als onderwijzer aan de openbare lagere school in de Kom alhier aanving, waar de heer W. G. Treffers toen hoofd der school was. Ongetwijfeld zullen zijn oud-leerlin gen met genoegen aan zijn onderwijs nog terugdenken, daar hij altijd aange naam les gaf en zeer goed orde hield en nog doet. Ja, hij was en is nog een degelijk on derwijzer. Moge hij nog vele jaren voor de jeugd aan deze school werkzaam blij ven en ook voor zijn gezin lang ge spaard blijven. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaats hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags 2 uur op te treden Ds. Remme uit Am sterdam. A.s. Zondag des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Oost uit Raamsdonksveer. 's Morgens half tien leesdienst. De Coöp. Aankoopvereeniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang w.a. houdt a.s. Woensdag 23 dezer des avonds 7 uur bij den heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje een algemeene leden vergadering. De agenda vermeldt: 1 Rekening en verantwoording over het boekjaar 1937 van den secr.-penning- meester; 2. Aanschaffen veevoeder en hulpmeststoffen.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6