INGEZONDEN STUKKEN. m DAMPO SPORT, (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Waalwijk, 16 2-1938. Mijnheer de Reducteur. Wilt U nogmaals zoo goed zijn mij nog eenige plaatsruimte te geven om den heer Verheijden nogmaals van antwoord te dienen, ik breng U hiervoor bij voorbaat mijn har telijken dank. ik wil dit doen als arbeider die ook recht van bestaan heelt, want de heer Verheijden zegt toch geelt ieder een kans. Ook nu haspelt de heer Verheijden alles door elkaar en alles is de schuld van de hooge loonen (en dan nog wel liberale loon» n want mijnheer Verheijden spreekt toch over Japan); is dal bewezen? Ik heb toch al gezegd: Was er de industrie mede gelnat? Maar ik zal verder op het a i lik el van den heer Verheijden ingaan, In zoo verre als dat mij als arbeider aangaat. De heer Verheijden spreekt over vrijhandel en zegt zich hierin ver. gist te hebben, maar voor hoe lang Wij katholieken en ik ben ook katholiek, dat zal ik maar zeggeu omdat de heer Verheijden ook in zijn antwoord de katholieken aan valt, wij willen ook vrijhandel maar dan geordende vrijhandel. Weel de heer Verheijden niet meer de tijd dat Nederland door schoenen uil het builenland en ook nog andere producten werd overslroomo. En de schoenmakers konden gaan wan. delen of op een houlje bijlen ging het toen goed ol moest dal zoo maar blijven duren? Als het buitenland goedkoop is dan moeten wij dal maar aannemen, al komen hierdoor in Nederland de arbeiders zonder werk en dan moet gij arbeiders toch koopen en gij werkgever moet toch uw bedrijf laien draaien al is er geen werk, of zijn dit leuterpraatjes beer Verheijden. Als U toen ook huiden had gekocht voor de schoenindustrie dan had U die moeten verkoopen aan de fabrieken die geen werk hadden. Als loen het liberalisme baas was geweest hadden we hiei geen schoen industrie meer gehad. Wal bel al. slacuten van vee betrelt, waar de heer Verheijden over spreekt, dal was toch om den boerenstand Ie helpen, om die menschel) ook nog een behoorlijk beslaan te verschaffen. En dal vleeach werd noggegevenaan de weiklooze stumpers. Meur de levensmiddelen die verbrand worden door het liberalistisch kapitalisme is dat dan ordenen, is dat spotten met de vruchten die God ons geelt. Maar ja geef ieder een kans, wij moeten de prijzen hooghouden zegi de liberaal en als ge hel niet kuni koopen ja dan lijdt ge honger gij arbeiders, dat is ordenen maar geen leuterpraat. De heer Verheijden i> niet legen een arbeidersconlraci (beter gezegd een CA.O.) maar wel tegen een bindendverklaring daar van Dus die werkgever die een contract wil goed, die het niet wil ook goed, dan kunnen zij zoo elkaar dood concurred en. Die wel een con tract heeft maar net niet na komt ook goed, dat is weer juist een middel dal een ander werkgever gedwongen wordt het ook niet na televen. Vrij zegt de heer Verheijden bindend verklaiing zegt de heer Verheijden voert naar het Staatssocialisme en ook onze regeeiing legt het daar op aan. Is het niet de wanorde die vele Staten gevoerd heeft naar de dicta tuur van het communisme of fascis me. Het liberalisme is de baanbreker en de vader van het communisme. De heer Verheijden spreekt over Indié en Japan, dan m~et de heer Veiheijden naar die landen gaan als arbeider, dan kan hij daar 12 ol 14 uur per dag werken voor een paar centen; ook kunt U daar de kinder arbeid nog zien en als dan uw dagtaak om is krijgt U een bapje rijst. Wat zegt de groofe industrieel Dr. Phil psdat ze in China en Japan geen lamp kunnen koopen omdal in die landen slaven-loonen worden verdiend. De heer Verheijden spreekt over den oorlog die is ontstaan omdat de vrijhandel is opgegeven en dat is dan de zonde van de lie felijke menschheid. Durft U nog spreken over liefelijke menschheid, omdat ze U liberalen niet den baas heeft gelaten den groolen heer te spelen die den ar beider een aalmoes gaf. De heer Verheijden zegt dat er groot-bedrijven zijn gekomen zonder ordening, die kunnen er nu ook nog komen Maar waarvoor is het noodig een bedrijf op te bouwen als het geen recht van bestaan heeft omdat er geen afzetgebied is. Maar geef ieder een kans en breng een ander bedrijf naar den kelder waar toch misschien een heele familie met al haar krachten aan gewerkt heeft en den arbeider een behoorlijk loon heeft laten ver dienen. U hoeft heusch uw be ginsel niet aan de groote klok te hangen, maar voer dan geen struis vogelpolitiek in den raad en spreek Verkonden kinderen? dan niet over het vervloekte kapi talisme daar hebt u het ïecbt niet toe. Menschen die zeggen geef ieder een kans, neen geef ieder een rechtvaardig me iscti waardig be slaan opdat ook de arbeider voor zichzelf en zijn gezin behoorlijk kan leven. Als de heer Verheijden zegt dat de kerk en het liberalisme niets met elkaar te maken hebben, dan zijn dat leutei praalje. Wij katholieken beschouwen hel liberalisme de vijand van de arbei ders en een gevaar voor de kerk, verboden voor de katholieken en willen er niets mee te maken hebben. En waarom niet, omdat wij Christenen de plicht hebben onzen evennaaste te beminnen, de zwak keren te steunen. En dan zeg ik geef ieder een kans om in den Hemel te komen, maar dat zijn leuterpraatjes 1 En dat dhr. Ver heijden zegt dat wij katholieken veel aan het liberalisme te danken hebben, kletspraat; niets dan el- lende heefl het ook over ons ge brachthet is de katholieke kerk geweest die steeds is opgekomen voor de arbeidersklasse, ik wil me niet in geloofskwesties mengen, maar dbr. Verheijden is er mee begonnen. Het is niet de bedoeling van onze regeering om een politiek te voeren van autarchie en dat kan geen een land, wij zijn allen aan gewezen op elkander. Als u hel Hebt over de Gilden dat hoeft u mij niet te leeren en al zijn hier fouten begaan die wegen toch niet op tegen al het goed wat ze gedaan hebben. Maar waar is toen uw kans gebleven, toen de Gilden weg waren, waar is toen het paradijs van de liberalen gebleven. Als u zegt dat die rommel is opgeruimd, dan kunt u met heimwee terugzien op den rommel van het liberal isme. En dan spreken wij de hoop uit, dat uw heimwee nog grooter zal worden. U spreekt van groote levenservaring maar, dan is uw ervaring nog maar heel klein. Hiermede Mijnheer de Redacteur kan ik volstaan in de hoop dat u mij een plaatsruimte zal toewijzen Vlocht het nog eens noodig zijn dat ik de hulp inro.-p van uw veelgelezen blad, dan hoop ik dat ik dit dan ook zal krijgen Maar mijnheer Verheijden op deze kwestie kom ik niet meer terug; hiermee basta punt JOS VAN SETERS. Kloosterweg 2, Waalwijk. geheel wordt kapot gemaakt en daar mee het bestaan van fabrikant en ar beider, van lederfabrikant, lederhan delaar enz. Is het daarom zoo afkeu renswaardig dat men tracht eenige ordening te brengen in den chaos, door middel der organisaties van pa troons en arbeiders, gesanctionneerci door de Regeering, zelfs door Romme en Steenbergüe. Moeien zij daarom verguisd wor den door mannen als de heer V. en zijn vrienden. Neen zij verdienen daarvoor den dank en steun van allen die het goed meenen met de Nederlandsche indu strie, van degenen die er bij betrokken zyn en zelfs van alle welwillende land- genooten Weet de heer V. misschien dat er lang ordening bestaat in den Kolen handel en den Geldhandel, waarmee vele liberale kopstokken te maken hebben, en wat zegt hij dan daarvan? De mooie slot- peroratie over het liberalisme en zijn goede hoedanig heden speciaal tegenover de katholie ken, laat ik voor hetgeen ze is, wetende uit welken hoek ze komt; er zou anders nog wel een hartelijk woordje over te spreken zijn, al was het b.v. maar over „de benoemingen" tijdens het liberale regime, ook hier in het Zuiden. Het artikel in de „Heusdensche Courant" over middenstand en gilde- wezen, zal, als ik mij niet vergis wel van een parlij-genoot van den heer Verheijden zijn, dus met hel zelfde sop overgoten; ook ik en veleen met mij hebben op dat „verfoeide gilde- wezen" der middeleeuwen vermoede lijk een geheel andere visie als de heer V. en de redactie van de Heus densche Courant. En hiermee basta! EEN LEZER. WINTERSOEPJES VOOR MIN OF MEER FEESTELIJKE GELEGEN HEDEN. met een scheutje melk) en wat zout (ongeveer y2 uur). Laat ze op een vergiet uitlekken; vang de uitlekkende vloeistof op, vul die aan met zooveel kokend water als nog aan de \y L. ontbreekt en los er de Maggi's bouil lonblokjes in op. Laat intusschen het gesnipperde uitje in de boter gaar smoren, zonder het echter bruin te laten worden; voeg er de uitgelekte schorseneeren bij, maar houd een tiental mooie stukjes achter, om ze later in de soep te doen. Roer de bloem door de schor- seneeren-met-uien en verdun het mengsel langzamerhand steeds roerende met den bouillon. Laat de soep nog een kwartiertje zachtjes doorkoken, zeef ze (zóó, dat de schorseneeren er geheel dóórge- drukt worden), warm ze even op, roer er de geraspte kaas door en de in stukjes gesneden achtergehouden schorseneeren. Klop in de soepterrine den eier dooier met den room of de melk en roer er voorzichtig de heete soep door. Kastanjesoep (4 h 5 personen) 500 G. (1 pond) kastanjes, y2 L. melk, 1 laurierblad, plukje tijm, paar takjes peterselie en selderij, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, 1 L. water met 4 daarin opgeloste Mag gi's Bouillonblokjes, wat zout. asch de kastanjes, kruis ze en kook ze gedurende 15 min. in ruim kokend water; pel ze en laat ze in de kokende melk met de verschillende kruiden en wat zout verder gaar wor den (nog ongeveer ]/2 uur). Wrijf alles door een fijne zeef, zet de verkregen puree weer op het vuur en verdun ze geleidelijk met den Maggi's Bouillon; voeg er, als het mengsel nog te dik mocht blijken een scheutje melk bij en laat de soep even doorkoken. Leg in de soepterrine de in kleine klontjes verdeelde boter en 1 eetlepel gehakte peterselie; giet daarover flink roerende de heete soep en maakt ze ten slotte op smaak af met wat zout en misschien wat Maggi's Aroma. (Vervang voor extra-gelegenheden een kleine gedeelte van de melk door room.) Geachte Redactie, Het langademige antwoord van den heer A. Verheijden Jzn. is alleen een bevestiging van hetgeen ik in mijn vorig ingezonden stuk schreef van de oer-conservatieve overtuiging van den geachten inzender, die in weerwil van alles vasthoudt aan zijn principe, hoe wel hij toch niet ziende blind is en dus moet weten dat ongeveer de gehee le wereld dit verouderd principe heeft losgelaten en 't dus niet meer gang baar is. Het is alzoo noodeloos over de meri tes daarvan te gaan polemiseeren evenmin als onze minister van Bui- tenlandsche Zaken b.v. zich terecht niet op het standpunt stelt dat Italië Abessinië niet veroverd heeft. Dat de heer Verheijden nogmaals de gelegenheid aangrijpt om de bij zondere hoedanigheden van het libe ralisme dat zullen we dan maai zeggen „helaas" voorbij is, naar voren te brengen, zij hem gaarne gegund, maar we koopen er niets voor, omdat er sinds in de wereld wel iets veranderd is en er wel eenigszins andere toestanden geko men zijn op sociaal en economisch gebied. Ik weet wel dat Nederland bloeide onder den vrijhandel toen wij flink konden exporteeren, evengoed als de heer Verheijden en de heer Blomjous. Ik weet zelfs van zeer nabij dat do schoenindustrie bloeide toen men volop kon exporteeren naar België, Zwitserland, Duitschland, Scandina vië enz., ik weet zelfs dat de schoen fabrikanten steeds volbloed vrijhan delaren geweest zijn en nog, maar wat hebben wij aan het principe nu alle landen hun grenzen hermetisch slui ten behalve ons land en alle fa brieken zoodoende zijn aangewezen op de buitenlandsche markt. Naar België wordt b.v. nog geëxporteerd, maar daarom verhoogt men daar de rechten van schoenen van fr. 13.80 op fr. 26, van 5.80 fr. op 11.50 fr. Begrijpt de heer Verheijden en zijn liberalen vrienden dan niet, dat deze nieuwe toestand, ook andere eischen, andere voorzieningen vraagt om te voorkomen dat door ongebreidelde productie, on gebreidelde concurrentie op dit be perkte terrein de schoenindustrie niet „Feestelijke gelegenheden" doen zich in elk gezin voor. En in den re gel worden ze gevierd meteen gezellig samenzijn in den vorm van een iets meer uitgewerkten maaltijd een maaltijd, die niet maar eenvoudig be staat uit de gewone dagelijksche ge rechten, maar waaraan we, èn wat keus èn wat bereiding betreft, wat meer aandacht besteden. Zoo'n dineetje zal b.v. worden inge leid door een smakelijk bordje soep; en onze keus zal in hoofdzaak vast gesteld worden door den tijd van het jaar, die ons altijd eenigszins bindt aan bepaalde seizoen-producten. Mogen wij U voor deze nawinter- tyd eens een paar ideeën aan de hand doen? ze wijken juist genoeg af van het alledaagsche, om voor een feest maaltijd geschikt te zijn, en ze ver- toonen wat de bereiding der gerech ten betreft, geen onoverkomelijke moeilijkheden. St. Germainsoep (4 k 5 peso- nen). 250 G. ]/2 pond) groene erw ten, bouillon van \y L. ko kend water met 6 Maggi's Bouillonblokjes, 1 ei, y d.L. (3 eetlepels) room of melk, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, wat zout, 1 eetlepel fijngehakte peterselie, 1/8 L. blikje jonge doperwtjes. Laat de gewasschen groene erwten een nacht weeken in zooveel water, dat ze onder staan; kook ze den vol genden dag in heizelfde water gaar (ongeveer 1 y2 uur) en voeg er, als de hoeveelheid vocht niet toereikend blijkt, een gedeelte van den bouillon bij (echter niet meer dan y2 L.). Wrijf de erwten door een zeef, zet de verkregen purée weer op, verdun ze met den overigen bouillon en laat de soep nog een oogenblik doorkoken. Klop in de soepterrine het ei, voeg er den room of de melk bij, de fijnge hakte peterselie en de in kleine klont jes verdeelde boter. Giet er onder voortdurend roeren de heete soep bij en maak die af met de in het blikje gewarmde doperwtjes en met mis schien wat zout en peper. Fransche schorseneerensoep (4 k 5 personen). 500 G. (1 pond) schorsenee ren, 1 uitje, 60 G. (6 afgestre ken eetlepels) bloem, 60 G. (3 afgestreken eetlepels) bo ter, een paar takjes peterselie en selderij, \y2 L. water (het schorseneeren-kooknat met zooveel water als daaraan nog ontbreekt om 1 y2 L. te vor men), 6 Maggi's Bouillon blokjes, 1 eierdooier, 1 volle eetlepel geraspte oude kaas, 3 eetlepels room of melk. Schrap de schorseneeren en leg elk stukje dadelijk in water met een scheutje melk (om ze blank te hou den) kook ze gaar in water (weer K. N. V. B. Wedstrijdprogramma voor Zondag: AFDEEL1NG IV. Eerste klasse. JulianaEindhoven RoermondPSV NAC—Willem II LONGABlefjerheide NOAD—BW Tweede klasse B. VVVHelmondia HelmondTegelen PicusESV WilhelminaTivoli Derde klasse D. Vlijmen—WSC P. van Daal DEVO—TOP Baardwijk—GW W. J. Blom RWBZBVV J. W. Vugts ZaltbommelHaaften Reserve 2de klasse B. NOAD 4—LONGA 3 WSC 2Willem II 3 P. J. v. Drommelen Eerste klasse. Lastige uitwedstrijden voor PSV en BW. Wanneer wij het programma voor deze week bezien dan gaat de eersle aandacht uit naar de wedstrijden van de twee kampioenscandidaien. Deze zullen het morgen verre van gemakkelijk hebben. PSV moet morgen de reis gaan maken naar Roermond en reeds bij voorbaai staat vast dat een uitwedstrijd tegen een der Limburgers niet zoomaar een-twec- drie gewonnen is. Het zou ons daarom niets verwonderen wanneer PSV met een gelijk spel genoegen moest nemen. BW vaart in eenzelfde schuitje, want ook bij NOAD wordt er zoo makkelijk niet gewonnen. Met heel veel moeite heeft BW kans op een kleine overwin ning. NAC ontvangt Willem II. Ongetwijfeld heeft de thuisclub hier de mooiste kan sen. Zoo is het ook gesteld tusschen Julia na en Eindhoven. Wij geven de gasten hier geen kans. LONGA speelt thuis tegen Bleyerheide. De gastheeren zullen het hard te verant woorden krijgen, zoodat wij een over winning voor hen lang niet zeker achten. Tweede klasse B. VVV moet den strijd aan gaan binden tegen Helmondia. Deze wedstrijd is door de Venlonaren nog niet gewonnen, wan neer niet van begin af aan wordt aange pakt. We kunnen dit evenwel veilig aan de geel-zwarten overlaten. Bij den wedstrijd HelmondTegelen heeft eerstgenoemde niets, aatstgenoem- de echter veel te verliezen. Een draw zou daarom wel eens het resultaat kunnen zijn. Voor den wedstrijd PicusESV gelden dezelfde omstandigheden als bovenge noemd. Het plaatselijk karakter van de zen wedstrijd geeft de thuisclub de beste kansen. Ook Wilhelmina speelt tegen een de- gradatiecandidaat t.w. Tivoli. Een overwinning voor de kanaries ligt hier thans in het verschiet. Derde klasse D. Met gerechtvaardigde vrees zien wij morgen den uitwedstrijd van WSC tegen Vlijmen tegemoet. Was het o.a. niet Zaltbommel dat hier door een 82 nederlaag als kampioens- candidaat werd uitgeschakeld? Terwijl voorts DAW en TOP er slechts met de grootste moeite en de noodige dosis ge luk wisten te winnen. WSC zal daarom terdege moeten op passen, want gewonnen is er nog lang niet. b Ook 10P heeft nog een lastige taak met een uitwedstrijd tegen DEVO. De Bosschenaren hebben evenwel ook thuis niet steeds de beste resultaten bereikt, zoodat het geen verbazing behoeft te wekken wanneer de Ossenaren met de puntjes gingen strijken. Baardwijk speelt tüuis tegen GW. De geei-zwanen kunnen de laaiste wedstrij den op goede resultaten bogen en zij hebben zelfs nog gelegenheid zich flink wat op te werken. Die kans zullen zij zich door een nederlaag tegen GW niet laten ontglippen. RWü krijgt het zwakke zusje, ZBVV op bezoek. De u icolores zuilen wel niet veel moeite met deze club hebben, temeer niet daar in Zaltbommel reeds met 62 gewonnen werd. tenslotte is er dan nog Zaltbommel— liaalien. Een draw zou ons hier nog niet zoo n slecht resultaat lijken. Reserve 2de klasse B. Hier staan slechts twee wedstrijden op ^nvr P/2gram^ <usschen NOAD 4- LOiNGA 3 en WSC 2Willem II 3. Wan neer bet een beetje wil kunnen de punt jes hier bij de thuisclubs blijven. /yr\ Wrijf dan dadelijk rug en borstje in met r/yffik Wonderlijk zooals dót helptl Pot 50 ct. Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten IMUNHABOTI

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8