Gemeenteraad Sprang-Capelle. Binnenlandsch Nieuws. SPORT. Ook in de kleine plaatsjes op het land schijnt een ongekende activiteit te heerschen. Boodschappers snellen al' en aan en op de hoofdkwartieren der nazi's wordt koortsachtig ge werkt. De meening der aanhangers der re geering is verdeeld. Sommigen zijn voorstander van strenge maatregelen ter onderdrukking, anderen gelooven, dat iets dergelijks tot een catastrofe moet leiden en bevelen onderhande lingen aan. De Nat. Ztg. te Essen meldt o.a., dat aan de meeting, die in die stad geor ganiseerd was, „om uitdrukking te geven aan de eischen inzake volko men gelijke rechten voor alle natio- naal-socialisten in den geest van het accoord van Berchtesgaden", zestig duizend Oostenrijksche nazi's zouden hebben deelgenomen. Zooals men weet werd deze meeting, na de geweldige militaire en politioneele maatregelen der regeering afgelast. Volgens genoemd blad zouden de Oostenrijksche nazi's een geheim ple bisciet hebben gehouden in de bestu ren en de werkplaatsen. Daarbij zou gebleken zijn, dat zij over een zeer groote meerderheid onder de ambte naren beschikken. DE ZOMERTIJD. By Kon. besluit is bepaald, dat in 1938 de vervroeging met één uur van den wettelyken tijd (zomertijd), be doeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236), zal aanvan gen den vijftienden Mei en zal eindigen den tweeden October. DE „STILLE OMGANG" EN DE SPOORWEGEN. Zooals bekend is, zal hel tweede deel van den Stillen Omgang plaats hebben in den nacht van 19 op 20 Maart a.s. Ook voor dezen nacht zul len de N. S. een 25-tal extra treinen laten loopen, uit nagenoeg alle deelen van ons land. Een dezer treinen zal aan station Muiderpoort aankomen, drie aan station Weesperpoort en de overige aan aan het C. S. Het aantal treinen met reizigers, zal dus, de te rugreis medegerekend, ongeveer 5ü( zijn. Voor het inleggen van deze extra treinen zijn nog omstreeks 25 ledige treinen noodig, zoodat van Zaterdag nam. tot Zondag nam. voor dezen tweeden nacht, 75 extra-treinen zul len moeten worden ingelegd. Met hel aantal dezer extra-treinen in den eer sten nacht medegerekend, dat 70 be- droeg, zijn voor den Stillen Omgang in het geheel, dus 145 extra treinen noodig. 27000 WERKLOOZEN MINDER DAN VORIG JAAR. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloo- zen, bij alle organen der openbare ar beidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven. Aantal geheel werkloozen op het einde van Januari 1938: 439,278; Jan. 1937 466,242; Dec. 1937 437,469. In totaal werden er rond 27,000 minder werkloozen ingeschreven ein de Januari 1938 dan einde Jan. 1937. Een vergelijking van de aantallen werkloozen op ultimo Januari 1938 en December 1937, laat zien dat het aantal in eerstgenoemde maand iets hooger was. In Januari 1938 werden er n.l. 1800 werkloozen meer inge schreven dan op ultimo December 1937. DE „PARKIET" OP CURAgAO. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat gezagvoerder J. J. Geysendorffer te Curagao vlot is geland met de Lock heed Super Electra „Parkiet". Zooals men weet is dit Lockheed- toestel, dat de registratieteekens PJ AIP voert, de vorige week uit Bur- bank vertrokken, om den luchtweg van Californië naar Curagao geheel te volgen. Er werden bestaande luchtroutes gekozen van Burbank tot Miami, en wel langs El Paso, Atlanta en Jack sonville. Van Miami is de heer Gey sendorffer langs de kust van Cuba naar Port au Prince op Haiti gevlogen. Vandaar koerste hij over Aruba naar Curagao. De vlucht had een normaal verloop en de bemanning betuigde zich zeer voldaan over de vliegeigen- schappen van de Lockheed. Zooals bekend zal de K.L.M.-vloot in de West met drie vliegtuigen van dit type worden aangevuld. Na de „Parkiet" zullen nog de „Ivolibri" en de „Troepiaal" naar Curagao worden overgevlogen. DE ONTWERPEN-ROMME EN HET R.K. WERLIEDENVERBOND. In een huishoudelijke vergadering van het R.K. Werkliedenverbond is vastgesteld, dat de Katholieke arbei dersbeweging met groote instemming en sympathie het voorontwerp hou dende beperkende bepalingen van den arbeid der gehuwde vrouw begroet, waar voldaan wordt aan een jaren lang in de kringen der katholieke ar beidersbeweging levend verlangen. Er bleek in het R.K. Werklieden verbond geen verschil van meening te bestaan over de vraag, of een wette lijke regeling der werkloosheidsver zekering noodig is. Het Verbond be antwoordt die vraag bevestigend. Op meer dan écn grond wordt aanvaafd, dat de verzekering verplichtend wordt gesteld. De bevoegdheden, welke de Minis ter voor zich in het voorontwerp reser. veerde acht het Verbond zich te breed gedacht. Bepleit werd op bedrijfsor ganisatorisch-, coinmercieele- en his torische gronden, dat de uitvoering, administratief en technisch in handen dient te blijven van de arbeidersvak beweging. De vergadering achtte de eischen in het voorontwerp gesteld om uit- keering te verkrijgen veel te hoog ge steld. De vergadering sprak zich uit voor premiebetaling door werkgevers en arbeiders, alsook voor subsidieering der kassen door de overheid. NIEUWE SAMENSTELLING VAN DEN ECONOMISCHEN RAAD. 21 Dezer is bij Koninklijk Besluit in een nieuwe samenstelling van den Economischen Raad voorzien. Aanlei ding daartoe vormde de omstandig heid, dat het thans zitting hebbend college eenigen tijd geleden collectief ontheffing uit zijn functie heeft ge vraagd, ten einde het nieuwe kabinet dè gelegenheid te geven, een samen stelling van den raad naar zijne in zichten te bevorderen. In de eerste plaats moge melding worden gemaakt van het tot groote voldoening stemmende feit, dat het hare Majesteit de Koningin heeft be haagd Z. K. H. Prins Bernlrard lot lid van den Economischen Raad te be noemen. Voorts is van de gelegenheid, door de collectieve ontslag-aanvrage der zitting hebbende leden geboden, ge bruik gemaakt om na te gaan, in hoe verre de mogelijkheid bestond aan den raad een meer organische samenstel ling te geven. Tot op zekere hoogte bleek hierin te kunnen worden voor zien doordat drie van de leden werden benoemd naar aanleiding van desbe treffende voordrachten, ontvangen onderscheidenlijk van den Midden- standraad, den Nyverheidsraad en de arbeidersgroep uit den Hoogen Raad van Arbeid. De regeering stelt zich op het standpunt, dat al moge op den duur een meer rechtstreeksche in schakeling van deze en eventueel an dere organen, en dan op grooter schaal, nuttig blijken, in dit stadium waarin men nog geen ervaring rijk is, met een beperkten opzet dient te wor den volstaan. heid een zeer lage verdienste hadden, die deze voordeelen zullen ondervin den. De nieuwe regeling mag worden toe gepast, zoodra dit in verband met de gemeentelijke administratie mogelijk is. STICHTING „WERVERSCHAFFING EN ONTGINNING NOORD-BRABANT". Het bestuur der onlangs in de pro vincie Noord-Brabant opgerichte Stichting „Werkverschaffing en ont ginning Noord-Brabant" is uitgebreid met een vertegenwoordiger van de af- deeling Noord-Brabant van de Ver- eeniging van Nederlandsche gemeen ten (de Heer J. J. van Aken, burge meester van Zevenbergen) en met een vertegenwoordiger van den Noord Heer D. Smits, burgemeester van Brabantschen Waterschapsbond (te 's-Gravenmoer). Als adviseerend lid is nog in het stichtingsbestuur opgeno men de Rentmeester der Domeinen te Klundert. Uit het stichtingsbestuur is een da- gelijksch bestuur benoemd, tetwelk is samengesteld als volgt: Voorzitter Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijcke- vorsel, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, plaats vervangend Voorzitter A. Th. van Rijen, lid van Gedeputeerde Stalen van Noord-Brabant te Tilburg, leden: M. Cox te Eindhoven, B. N. Loerakker te Haarlem en W. G. de Waard te Werkendam, secretaris-penningmees ter W. J. N. Wijs te Schijndel. PRIJSBESCHERMING. Heden werd door de Arondisse inents-Rechtbank te Amsterdam von nis gewezen in den reeds eerder door ons vermelden strijd tusschen E. Os- tennann Co's Handel Mij. N.V. en eenige prijsbedervende parfumerie zaken te Amsterdam. De bedoeling van E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V. was, aan ge daagden wegens het daarin gelegen element van onrechtmatigheid te doen verbieden, hare artikelen Persil, Hen- co, Ata, Imi en Sil onder den door haar vastgestelden verkoopprijs te verkoo- pen. De onrechtmatigheid werd door Mr. J. Martin Muller, den advocaat van eischeresse, geconstrueerd uit het feit, dat eischeresse met al hare afnemers contracten heeft gesloten, waardoor gedaagden de artikelen van eische resse niet anders in handen kunnen krijgen, dan doordien hun leverancier of één van diens voorgangers ten op zichte van eischeresse contractbreuk heeft gepleegd. Gedaagden daarentegen stelden zich door middel van hun advocaat, Mr. Oskam uit Rotterdam, op het standpunt, dat, zoodra zij eenig arti kel gekocht en betaald hebben, zij voi- komen vrij zijn in het bepalen van den prijs waartegen zij dat artikel willen verkoopen. De Rechtbank heeft in haar vonnis eischeresse in het gelijk gesteld, ten gevolge waarvan het gedaagden niet langer mogelijk is de artikelen van eischeresse onder de door haar vast gestelde prijzen te verkoopen. Dit vonnis beteekent voor E. Oster mann Co's Handel Mij. N.V. een groote overwinning. Het is bekend, dat E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V. sedert jaren doende is, een normalen handel in hare artikelen te bevorderen, waarvan de zorg voor de prijsbescherming een der voornaamste onderdeelen was. Hierin werd zij door den geheelen welwillenden handel, zoowel groot handel als kleinhandel, gesteund, doch door een kleine groep van parfu meriezaken ernstig gedwarsboomd. Hieraan is thans een einde gemaakt. WIJZIGING IN DE STEUNREGELING. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen en verdere betrokkenen medegedeeld, dat de „schalen van maximuin-steun- uitkeering gewijzigd worden. Deze wij ziging brengt met zich mede, dat een aantal werkloozen een hooger bedrag aan steun zal gaan ontvangen dan waarop zij tot nu toe hebben kunnen rekenen, aldus meldt het „Volk". De „schalen voor maximum-steun- uitkeering" begrenzen, zooals bekend is, de uitkeering tot een bepaald per centage van het vroeger verdiende loon. Daardoor ontvangen zeer vele werkloozen niet het volle bedrag aan steun, waarop zij overigens volgens de sleunnonnen recht zouden hebben. De nieuw vastgestelde schalen zullen nu (hoewel de steunnormen ongewij zigd zijn), voor een vrij groot aantal werkloozen tengevolge hebben, dat het maximum, dat zij kunnen bereiken, hooger wordt. Zij, die reeds het volle bedrag, dat hun volgens de steunnormen toe kwam, ontvangen, zullen dus uiter aard van deze nieuwe regeling geen enkel voordeel kunnen ondervinden. Maar van degenen, die door de schaaJ- indeeling minder ontvangen, dan waarop zij volgens den norm recht zouden hebben, zullen er velen voor deel van de nieuwe regeling hebben. Men zou het zoo kunnen zeggen: bij hen werd steeds een kop van de uit keering afgeslagen en het stuk, dat er in het vervolg afgesladen wordt, zal kleiner zijn. De gezinnen, die voordeel van deze regeling zullen hebben, zullen volgens berekeningen te Amsterdam bedragen van 0.25 tot 1.30 per week meer ontvangen dan tot nu toe, volgens be rekeningen te Rotterdam bedragen, varieerend van 0.25 tot 1.50. Het zijn in de eerste plaats de groote ge zinnen en zij, die vóór hun werkloos- Benocming Gemeente-ontvanger. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer burgemeester Smit. Secretaris de heer v. d. Berg. Weth. v. Willigenburg is afwezig. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen is: a) Dankbetuiging van H.H.Iv. K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard voor de gelukwenschen Hen aan-' geboden bij de geboorte Hunner Doch ter. b)^ Bericht van Ged. Staten dat de rekening 1936 is goedgekeurd. c) Mededeeling van Ged. Staten van een ingesteld beroep tegen het raadsbesluit inzake vaststelling van het bedrag der uilgaven voor de Bijz. Lagere School aan de Heistraat. d) Bericht van den minister van Binnenlandsche Zaken dat de huur- verlaging van de woningen der wo- ningbouw-vereeniging te Sprang is goedgekurd. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De wijziging begrootingdienst 1938 wordt goedgekeurd. Het betreft een bedrag van 15000.— dat op de post steunverleening voor kwam en over gebracht moet worden naar den post werkverschaffing. Vastgesteld wordt voorts nog de verordening tot heffing van 75 op centen op de gemeentefonds-belasting, hetgeen jaarlijks moet geschieden. Benoeming gemeente ontvanger. De Voorzitter zegt dan voor tot het volgende punt: benoeming van een gemeente-ontvanger over te gaan, dat 't op zijn weg ligt om omtrent de voor bereiding dezer benoeming enkele din gen te zeggen. Het zal U bekend zijn, dat in de Gemeentestem door B. en W. een ad vertentie is geplaatst, waarin sollici tanten worden opgeroepen voor de betrekking van gemeente-ontvanger, tevens ambtenaar ter Secretarie. De reden, welke daartoe noopte en waarom niet alleen een ontvanger, doch een ontvanger tevens ambte naar werd opgeroepen, zal spreker duidelijk trachten te maken. In de vorige Raadsvergadering heeft hij er reeds terloops op gewezen, dal de voortdurend nieuwe werkzaam heden en de vele nieuwe administra tieve bepalingen een dusdanige afme ting aannemen, dat het ondoenlijk is om deze werkzaamheden met het be staande personeel te verrichten, daar deze gemeente met ruim 5000 zielen slechts twee ambtenaren heeft, waar-i van een helaas dikwijls en lang ziek is. Weliswaar zijn er nog twee heeren werkzaam ter secretarie, doch deze zijn niet bezoldigd. Ondanks dit feit moest enkele maanden geleden een jonge aankomende kracht als volon tair geplaatst worden wijl anders de werkzaamheden spaak liepen. Er is door B. en W. een onderzoek ingesteld naar de bezetting der secre- tariën in soortgelijke gemeenten als te Sprang-Capelle met een ongeveer even groot aantal inwoners en spreker kan zeggen dal er geen gemeente van gelijke grootte was, welke zoo weinig ambtenaren in dienst had. In enkele gemeenten van 6000 zielen waren niet minder dan 5 ambtenaren, met den secretaris meegerekend 6 ambtenaren, waartegenover slechts twee in deze gemeente. Spreker hoopt dat het duidelijk zal zijn, dat het niet aangaat steeds maar weer opnieuw onbezoldigde krachten in dienst te nemen. Er zijn reeds te ongezonde toestanden in de tegen woordige maatschappij om die nog te verergeren en bovendien zouden er verschillende leden onder zijn die zouden zeggen, dat een dergelijke methode niet erg sociaal is te noemen waar spreker mee zou instemmen. Ter verontschuldiging voor het feit dat hier twee onbezoldigde krachten in dienst zijn, merkt spreker op, dat deze heeren op eigen verzoek hier zijn geplaatst en niet op uitnoodiging van B. en W. zijn gekomen. Met deze feiten voor oogen zal naar spreker's meening duidelijk zijn ge> worden, waarom een advertentie is geplaatst met een oproeping voor ont vanger-ambtenaar. Toen deze zaak in B. en W. behan deld werd was de gedachtengang eenerzijds aldus: Het salaris van den gemeente-ont vanger is 1225,— tot 1575,—. De werkzaamheden van den ont vanger zijn echter van dien aard dat niet de volle arbeidskracht gevergd wordt, zoodat er voldoende tijd voor andere werkzaamheden overblijft. Begrijpelijk zal het daarom zijn, dat de conclusie de volgende was: Wan neer B. en W. bij het salaris van den ontvanger nog 600,voegen, kan een volwaardig, degelijk en goed in de gemeente-administratie onderlegd functionaris opgeroepen en eventueel benoemd worden, zoodat voor 600,- een uitstekende arbeidskracht kan verkregen worden. Het eenmaal door Ged. Staten vastgestelde salaris moet immers toch betaald worden. Er was anderzijds een strooming in B. en W. om alleen een ontvanger te benoemen en daarnaast nog een amb tenaar, zoodat B. en W. van den Raad thans een uitspraak vragen of een ont vanger, of een ontvanger tevens ambtenaar moet worden benoemd, waarna onmiddellijk de door de wet voorgeschreven aanbeveling aan den Raad zal worden voorgelegd. De heer G. Vos vraagt, dat, wanneer de raad nu beslist, een ontvanger al leen te benoemen, er later nog een ambtenaar bij benoemd zal worden. De Voorzitter zegt dat daarover nog beraadslaagd kan worden. De heer G. Vos vraagt of zoo'n amb tenaar dan voor 600 benoemd zal worden. De heer Michael zou er niet toe over gaan een ambtenaar in vasten dienst te benoemen. Een gratificatie van J 600 is voor een ambtenaar n.l. niet voldoende. De heer J. Vos vraagt of het in de bedoeling ligt van de te voteeren 1800.— er 600.— af te nemen voor een andere arbeidskracht. De Voorzitter zou dat willen be handelen na de financieele beslissing. De heer G. Vos zegt dat de beslis sing juist bij velen van dit punt zal afhangen. De heer Kraak zegt dat de ambte- naar ter Secretarie van Herpt nog al eens ziek is, was dit niet het geval dan vi aagt spreker of er met het huidige personeel kon worden volstaan. De oorzitter zegt dat het dan nog?«- niet gaan zou. Op verzoek van den heer G. Vos gaat de raad vervolgens in geheime verga-'95' dering. Na heropening stelt Weth. Middel- koop voor, om over te gaan tot split sing van de functie ontvanger-ambte naar, welk voorstel door de heeren Michael, Verheijden en Kraak ge steund wordt, waarna het met op een na algemeene stemmen, die van den heer G. Vos, wordt goedgekeurd. Hierna wordt tot benoeming van' een ontvanger overgegaan. Door B. en W. is de volgende voor dracht opgemaakt. 1 W. M. A. Heijmans. 2 G. J. van Willigenburg. Eerstgenoemde werd benoemd met 7 stemmen, tegen 2 op den heer van Willigenburg en een op den heer H. Kommers. Bij de rondvraag vestigt de heer Kraak de aandacht op den slechten toestand van den Eikendijk. De Voorzitter heeft er zelf een kijk je genomen in gezelschap van den hoofd-opzichter der Ned. Heide Mij. en den gemeente-opzichter. Vooral bij avond is de toestand gevaarlijk. Er is reeds opdracht gegeven een werk- verschaffings-ontwerp te maken, waarna deze weg verbeterd zal wor den. De raad gaat daarmee accoord. De heer Verheijden vraagt of van Ged. Staten de goedkeuring reeds is afgekomen voor een bij pothecaire geldleening door de Boerenleenbank aan de woningbouw-vereeniging. De Voorzitter zegt dat dit nog niet het geval is, maar Ged. Staten hebben wel reeds laten doorschemeren dat de huidige regeling als dusdanig niet kan worden goedgekeurd. Hierna sluiting. BELGIë OP OVERTUIGENDE WIJZE GESLAGEN. Smit scoort viermaal. De wedstrijd van ons Nationale Elftal, tegen dat der Belgen, heeft een dermate verrassend resultaat opgeleverd, als zelfs de grootste optimist niet had durven denken. In dezen wedstrijd, de GOste van Puck van Heel, hebben de Oranjehemden we derom het hoogtepunt van enkele jaren geleden benaderd en de elf „oudjes" hebben op overtuigende wijze aange toond nog niet voor afdanking in aan merking te willen komen. De oorzaak van deze groote overwinning is niet ver te zoeken, wanneer reeds vooral gezegd kan worden dat het Belgische Elftal geen schaduw meer was van dat van vorig jaar. Het veldwerk van de Belgen was wel iswaar superieur aan dat der Nederlan ders, maar aan ploegverband mangelde het danig, terwijl productiviteit en door tastendheid verre te zoeken waren. De Nederlanders vertoonden daarte genover een spel als uit hun besten tijd. Snel reageerend, enthousiast, open spel en van de geboden kansen gebruik ma ken. In productiviteit waren zij de Bel gen verre de baas. De Oranje-voorhoede excelleerde dit maal, met Vente aan het hoofd. De Fefjenoorder heeft er opgezeten als een duivel en dat heeft aanstekelijk gewerkt op de anderen. Dat nagelde de Belgische verdedigers in zijn nabijheid en gaf meer vrij spel aan van Spaendonck die er zijn mocht en aan den zwervenden Smit, die er een dankbaar gebruik van heeft ge maakt. Voor de rust werd het spel veel op rechts gespeeld waar Wels in uitste kende conditie bleek. De kleine rechts buiten speelde listig en berekend als in zijn beste dagen. Mijnders werd toen wel erg verwaarloosd, maar wat hij te doen heeft gehad ging hem goed af. De wedstrijd. België wint den toss en Vente brengt voor Nederland den bal aan het rollen. Tot het doel kunnen de onzen echter nog niet doordringen, want de Belgen nemen spoedig het heft geheel in handen; door te veel gepingel kan onze achterhoede evenwel gemakkelijk alle gevaar bezwe ren. Het spel gaat dan gedurende geruimen lijd goed tegen elkaar op en om beurten zweven de voorhoeden voor het vijande lijke net. Na ongeveer een half uur spelen slaagt Vente erin den bal uit Braet's handen in de goal te loopen, maar de scheidsrech ter kent het doelpunt niet toe. Hierdoor verbitterd blijven de Oranje- hemden steeds heftiger aanvallen en drie minuten voor de rust is het Smit dié een keurigen voorzet van Wels onhoudbaar inkopt 10. Na de rust. De hervatting begint met een offen-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2