Gemeenteraad Drunen INGEZONDEN STUKKEN. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Vastenbrief* (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Vergnn in ij nogmaals eenige plaatsruimte om de twee inzenders van 19 Febr. in Uw blad te beant. woorden. (Drukke bezigheden ver hinderden mij dit eerder te doen). In de eerste plaats de heer van Seters. Op het geheele betoog wil ik niet ingaan, doch toch even zeggen, dat ik noch anti-Papist, noch anti-Semiet ben. Ik heb alleen gezegd dat de R. Kath Kerk en deze Kerk niet alléén onder de liberalen volkomen vrijneid verkreeg, wat men vóór 1848 niet had. Thorbecke was de manen in 1816 Koning Willem 1 die het Nederlandsche volk vrijheid van leer schonk, de aanstoot van de Calvinisten, vandaar nu Kerk- herstel en Kerkopbouw Ned. Herv. Kerk. Het is een bekend praatje dat het liberalisme de Vader van het socialisme en tegenwoordig zelfs van het communisme is. Ik zal hier niet verder op ingaan doch alleen vragen, waar'men de meeste revo luties vindt in de wereld. U spreekt dat ik een voorstander ben van lage loonen en een hapje rijst. Hierop antwoord ik niet,doch verzoek Uw licht eens op testeken onder de Capelsche werknemers in de schoenindustrie en hiermede basta. Vervolgens even antwoordende op het tweede ingezonden stuk van »een lezer«, zeg ik dat een ieder die zich als »iiberaal« aanmeldt altijd nog geen liberaal is, evenmin als bij alle andere politieke partijen «What is in a name?« U wenscht een antwoord over den «Kolenhandel Ik zal mijne mee ning zeggen, daar ik niet gewoon ben een blad voor mijn mond te nemen. U had deze vraag eenigs- zins anders kunnen stellen. Ik zal deze vraag stellen en beantwoorden ten opzichte van den kolenhandel, gloeilampen en meerdere artikelen, die onder merkartikelen verkocht worden. De kolen- en gloeilampenhandel zijn mijns inziens de 20eeuwsche »Gilden« in den meest modernen, verfijnenden vorm, alias het «trust- wezen«, wat met liberalisme niets heeft uit te staan. Hoe kon men, om tot de jaren 1890/96 terug te keeren, in de Waalwijksche haven de huis brandkolen afgehaald koopen voor f 0,45 per mud? Dit weten toch de menschen van zes kruisjes nog wel! Het was het einde van de crisis van den oorlog 1870. Hier was mij toen geen werkeloosheid bekend en ik werkte toen om de looierij te leeren c.a. 3 jaren zonder vacantie van 's morgens 5 tot 's avonds 8 ure, zomer en winter door. Wij hadden geen tijd en wa ren 's avonds te moe om te gaan boemelen IKuipen werden bijge plaatst en vol goedkoope huiden gestopt en in Juli 189ö kwam de groote »hausse«. Vanwaar die kwam wist niemand!! De speculatie ging van papier in goederen en degenen die geen leer vooruit verkocht had den en geen huiden bijkochten hebben kapitalen verdiend door de kat uit den boom te kijken zonder ordening van boven. Ik keur dezen modernen vorm van »Gilden« nu »trust« genoemd ten zeerste af, al zijn onder de liberalen hier ook s.huldigen. Hoe moet nu de arbei dersklasse die geen werk heeft zich verwarmen Hebben de loonen in de mijnen en de vrachten ook geen schuld aan deze veel te hooge ko- lenprijzen Waarom moeten wij hier in Hol land eindlampen onzer «radiotoe- stellen zoo schandalig duur betalen, terwijl deze zelfde lampen gesmok keld uit België guldens goedkooper zijn Dit zijn of worden »uitwassen« van het geheele stelsel, hoe of men het kindje doopen wil. Ziehier een antwoord. U zult misschien zeggen «afbraak is ge makkelijker dan opbouw«. Zeer juist!! Ik wil nu eens een «opbouwer pour nieux geven, hoewel het na tuurlijk slechts een idee is. Hadde men niet beter gedaan, indien mo gelijk, de Limburgsche steenkolen, mijnen 4 of 5 jaren te sluiten met een wachtgeldregeling? Geen af slachting van vee, geen teeltbeper king en de boter, kaas en vleesch- prijzen vrijgelaten en haar natuurlijk prijspeil laten zoeken. Ik had het met deze agrarische producten eens geprobeerd het eens »auszuspielen« wie ons de goed koopste steenkolen, antraciet, kali etc. in Engeland, Duitschland, Frankrijk of België kon leveren. Werkelijk geachte onbekende »le- zera, dit kon men gerust aan den Nederlandschen handel overlaten, die meer man's is dan men op de tegenwoordige handelshoogescholen wel denkt*). Tegenwoordig denkt men met eene hoogere studie alles te kunnen bereiken. Handelsgeest leert men nooit of te nimmer. Het is aangeboren!! Een goed fabrikant is nog geen handelaar. Omgekeerd evenmin. Het oude spreekwoord blijft van kracht van de slagers en de messen Het geheele Nederland, sche volk zou dan goedkoope steen kolen, boter, kaas etc. etc. kunnen koopen. Alles hadde sneller opzijn eigen beenen gestaan. Wij hadden onze vrijheid behouden en niet op geschept gezeten met allerhande papierrommel, statistische rommel en crisis ambtenaren, die onbere kenbaar veel geld kosten en boven dien het geheele volk opgevoed hebben tot het aanleeren van »Corruptie«. Hiermede heb ik mijn standpunt voldoende toegelicht en neem af scheid van beide inzenders over dit onderwerp. Met dank voor verleende plaats ruimte, Hoogachtend A. M. VERHEIJDEN Adr.zn. Capelle, 26 Febr. '38. P S. Men begrijpe mij goed, dat ik groot voorstander ben van «handelsscholenor doch bedoel, dat men daar geen »handelsmenschen« kweekt. Voorbeeld! Was de heele wereld dcor bekende Heer »Bat'a« zoo'n hoog ontwikkelde man? Ik weet zeker van niet en toch zet hij op 't gebied der heele schoenindu strie de geheele wereld op hare achterste beenen. Aan het Zondag in hst Bossche Bisdom voorgelezen vastenman- dement van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen ontleenen wij de vol gende passages Vier jaren ongeveer geleden, heeft de Bisschop van Berlijn, kennende de door God gewilde onverbreek bare verbondenheid van de twee standen zijner Kerk: het Priester schap en het geloovige volk, nieuwe godvruchtige oefeningen goedge keurd, welke reeds thans onder den naam van »Priester-Zaterdag« over al door priesters, religieuzen en geloovigen beoefend worden. Dit geestelijk liefdewerk bestaat hierin, dat men (meer dan vroeger) bijzondere gebeden, verstervingen en goede werken aan God opdraagt voor de heiliging van priesters en geestelijkheid der geheele wereld, en dat men meer bijzonder, op den Zaterdag na den éérsten Vrijdag van iedere maand voor hun aller heiliging bidt, de H. Mis bijwoont, de H. Communie ontvangt endoor de handen van Maria, de Middelares van alle genaden, alle gebeden en goede werken, alle vreugden en alle offers en lijden, aan den Goddelij- ken Verlosser opdraagt. Wij hopen, dat de «Priester- Zaterdag« weldra in al onze paro chiën 'met denzelfden prijzenswaar. digen ijver gaat gevierd worden als de Eerste Vrijdag. Het is een feit, zegt Pius XI, dat de vijanden der Kerk hun eerste en hevigste aanvallen op de pries ters richten. Daarom trachten zij bij het volk den priester verantwoordelijk te stellen voor de rampen, die het natuurlijk gevolg zijn van het juist door de Kerk krachtig veroordeelde kapitalisme, van het ongeloof en van het gemis van christelijken zin bij de God uitsluitende of misken nende regeeringen en staatslieden. Wat baten de op hetvredesgeluk en de welvaart gerichte Pauselijke vredesboodschap of ontwapenings voorstellen, als de raad der volke ren ze afwijst, omdat hij geen re kening kan of wil houden met een God, die verdragschennis verbiedt en straft, en in de macht van den sterkst gewapende het middel gaat zien, om den vrede te verzekeren. Wat baten der ten verderve hol lende wereld de veilige richtlijnen tot versteviging der grondslagen van haar geluk, haar voorgehouden in de Pauselijke Encyclieken over het Christelijk Staatsbestuur, over huwelijk en opvoeding, over vere nigingsrecht en verhouding van werkgevers en werknemers, of de ernstige waarschuwingen tegen com- munisme en staatsvergoding, als de ongeloovige wetenschap dat alles hooghartig afwijst of laaghartig be spot, en de machthebbers dezer wereld hare verspreiding of alkon. diging met list en geweld verbieden of verhinderen? »Machtswellust«, »willekeur« en »bemoeizucht« verwijt men heden den priesters op elk gebied, maar bijzonder op dat van jeugdvorming of vereenigingsleven, als zij hun leeraars- of htrdersplicht vervullen I De Bisschop is de leeraar, wetge ver en rechter zijner onderhoorigen zoowel priesters als leeken zijn in zaken, waarmede het heil der zie len of de rechten der Kerk gemoeid zijn, verplicht den bisschop te ge hoorzamen. Schoenfabriek afgebrand. Zondagavond omstreeks half tien is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de fabriek van de N V- Schoenfa briek „Waja" van de Gebr. W. en J. v. A. aan de Langestraat te Tilburg. Toen een buurtbewoner het vuur ont dekte sloegen de vlammen reeds uit 't dak, zoodat het ergste werd gevreesd. De ijlings gealarmeerde brandweer was spoedig present en tastte energiek het vuur aan met vijf stralen op de motor spuit. Na eenigen tijd hard werken was men althans zoover gevorderd, dat voor uitbreiding niet meer behoefde te wor den gevreesd. De fabriek zelf brandde vrijwel geheel uit en wat door het vuur werd gespaard ging aan het bluschwater ten gronde. De in het gebouw aanwezige voor raden leer en de machineriën gingen verloren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade, die in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt Soldaat doodgeschoten. In de kazerne te Ede in de wacht is een soldaat, genaamd van Deu tekom uit St. Pancras, door een kameraad bij ongeluk doodgescho ten. De juiste toedracht van de zaak is nog bij de politie in onderzoek, doch het schijnt wel vast te staan, dat er geen moedwil in het spel was. Het lijk is in beslag genomen en naar het Julianaziekenhuis overge bracht. Ongeluk met een lift. Bij het per lift verplaatsen van meubelen van de eene etage naar de andere in de meubelfabriek van den heer B. in de Eerste Spoor straat te Groningen is eensklaps de stalen kabel gebroken. De lift plofte neer en kwam terecht op den 64- jarigen koopman L. B., die toeval lig op dat oogenblik in de fabriek kwam om hout te koopen. De man kreeg een gecompliceerde beenbrenk en vermoedelijk een schedelbasis- fractuur waaraan hij is overleden. De arbeidsinspectie onderzoekt of het ongeluk is te wijten aan nala tigheid of verwaarloozing van de lift. Door een tram overreden en gedood. De 37 jarige A Eertmans gewoond hebbende in de Kokerstraat, oie in de Vierambachtstraat te Rotterdam fietste, is bij het ovei steken van die straat onder een in de richting Schiedam rijdenden motorwagen van lijn 4 geraakt, die bestuurd werd door den 38-jarigen A. J. W. v. W. uit de Davidstraat. De wiel rijder kreeg een ernstige schedel- basisfractuur Hij is per auto van den GGD. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. Levend verbrand in zijn auto. Op den rijksstraatweg te Rilland Batb, ter hoogte van den spoorweg overgang. is een personenauto met een vaart van zeventig kilometer tegen een onverlicht langs den weg staande vrachtauto gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de auto in brand. De bestuurder, de heer S. Franken uit Bergen op Zoom wist zich niet meer uit den wagen te bevrijden en kwam om het leven. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat later geheel verkoold uit den wagen werd gehaald, is naar het lijkenhuisje van het Groene Kruis te Rilland Bath overgebracht. Het aangekochte huis wordt publiek verkocht. Vrijdagavond kwam den Raad in spoedeischcnde vergadering bijeen ten gemeentehuize onder presidium van den loco-burgemeester M. van Halder. Van den burgemeester was bericht van verhindering binnengekomen, ter wijl de heer Vughts wegens ziekte afwezig was. De Voorzitter zet het doel dezer ver gadering uiteen en maakt van de gele genheid gebruik om de gemeente te feliciteeren met den aankoop van deze landerijen en richt daarbij een bijzon der woord van felicitatie tot wethou der Muskens, die als eerste het plan geopperd had om deze landerijen aan te koopen voor de inrichting van een kermisterrein. Het voorstel van B. en W. was om het op 22 Februari aangekochte huis met de landerijen samen, die daarbij zijn aangepaald publiek te verkoopen. De Voorzitter zet daarbij uiteen, dat de nieuwe eigenaar het recht van overweg moet verleenen aan de ten Z. liggende van de b\j het huis behooren- de landerijen. De gemeente houdt een geheel vrij terrein over. Het schrijven van Ged. Staten, in houdende de goedkeuring van de op 22 aangekochte perceelen e.a., wordt als kennisgeving aangenomen. De heer de Wijs zou bij de verkoo- ping willen bepalen, dat de weg, die toch over het te verkoopen perceelen moet blijven liggen eveneens gebruikt mag worden voor de kermiswagens. De Voorzitter zegt dat het voor de gemeente overblijvende terrein tus- schen twee openbare wegen ligt, zoo dat er voor de kermiswagens voldoen de gelegenheid is om dit te bereiken. De heer v. Drunen vraagt hoeveel meter ten Oosten van het huis liggen voor het perceel dat wederom ver kocht wordt. De Voorzitter zegt dit niet precies te weten. Wel zegt hij, dat het geheele stuk 401^ en 32 meter lang is. Wethouder Muskens licht toe, dat het huis verkocht wordt met het land zoover 't is uitgepaald, zoodat de ter plaatse liggende cementen goot nog precies bij het te verkoopen deel ligt. De heer Klijn zou het goed vinden deze verkoop zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. De Voorzitter zegt dat het de bedoe ling is, om deze zooals gebruikelijk is, deze Zondag reeds te publiceeren en den tweeden Maandag of Dinsdag d.a,v. de inzet te doen plaats hebben met een afslag van acht dagen daarna. De leden beluigen daarmede hunne instemming. De heer Baaijens vraagt of geen af gevaardigden moeten aanwezig zijn om of de al of niet gunning te be slissen. De Voorzitter zegt dat rondom 15 Maart of op dien datum de raad dan toch in vergadering bijeen zal komen en dan tevens beslist kan worden over de al of niet gunning. De heer de Wijs vraagt of in Els- hout de kermisstandplaatsen reeds zijn gegund aan de exploitanten die hebben ingeschreven. Zoo dit reeds gebeurd is, zou aan de afgewezen ex- ploiteurs nog bericht gestuurd kunnen worden dat er nog gelegenheid tot staanplaats is. De Voorzitter zegt dat er nog niet ingeschreven is, waarna het voorstel van B. en W. aangaande de publieke verkooping van het huis z.h.st. wordt aangenomen. Wethouder Muskens vraagt of het niet goed is de plaats van inzet en af slag te bepalen. De Voorzitter is van meening, dat hier niet gewacht kan worden op de plaats waar de verpachtingen aan de beurt zijn. In Elshout zijn vier café's. Twee er van werden reeds genomen, zoodat het goed was de verkooping thans te doen plaats hebben in de twee andere café's. De leden gaan hiermede accoord. De heer v. Drunen zegt de door de gemeente aangekochte bosschen beke ken te hebben. Het was zeer wensche- lijk dat deze gedund werden en vraagt daarom of dit nog niet dit jaar kon gebeuren. Het is noodzakelijk. De Voorzitter zegt het geval te zul len bekijken, terwijl Wethouder Mus kens van meening is, dat de verzeke ring daaromtrent zeker inlichtingen zou kunnen verstrekken. De heer Veltman zegt 't zwembasin bekeken te hebben. Hij vindt het prachtig maar zou in overweging wil len geven de ten Oosten liggende zandheuvel te beplanten of i.d. om wegstuiven of aftrappen te voorko men. Wethouder Muskens zegt dat het in de bedoeling ligt om deze heuvel weg te rijden, terwijl de oudere bermen zooals bekend beplant zullen worden. Onder dank aan de leden sluit de Voorzitter hierna de vergadering. sief van de Hollanders en na nauwelijks negen minuten geeft Smit den Belgischen doelman voor de tweede maal het nakij ken 20. Dit is voor de Belgen blijkbaar het sein geweest om te laten zien toch ook nog j wel wat te kunnen presteeren. Braine 1 komt namelijk in het bezit van het leer, ^omspeelt Caldenhove en geeft dan onbe- f rispelijk van Male het nakijken 21. Zoo zal het echter niet blijven. Eerst kanjert Wels, wien van Spaendonck het leer bezorgde, en daarmee naar binnen j zwenkt, het derde doelpunt langs Braet, dank zij grandioos missen van Smellinckx f en het is Smit, die op meesterlijke ma- i nier, van ver af, den Nederlanders voor I de vierde maal laat juichen 4—1. Nog heeft Oranje niet gewonnen, want t5vele minuten later verkleint Voorhoof den achterstand tot 42 door een mooi geplaatsten bal van Capelle, die rechts buiten is gaan spelen, zonder fout te be nutten! 42. In plaats van door dit doelpunt van de wijs te worden gebracht, spoort het den Hollanders tot nog grooter activiteit aan met het gevolg dat het publiek weer eens te genieten krijgt van het befaamde Vliegende kwartiertje. Smit geeft daartoe de aanleiding want na 28 minuten breekt hij alleen door en reeds ligt nummer vijf in het net. Dit is schijnbaar nog niet voldoende want nadat eerst Vente op een pass van zijn rechterbuur, Braet voor zoodanige moeilijkheden heeft geplaatst dat er voor hem geen redden meer aan is, 62, wil tenslotte ook van Spaendonck niet ach terblijven en aldus krijgt het publiek dan Jditmaal weer eens echt wat je noemt: waar voor zijn geld: 72. Dit is schijnbaar wel voldoende, want als scheidsrechter Thompson einde fluit is in dezen stand geen wijziging meer 1 gekomen en kan het legioen verkleumd en nat van buiten, maar innerlijk vol vuur over dit resultaat huiswaarts kee- ren. Nederland Jun.België Jun. 73. De Nederlandsche junioren hebben des morgens op het Over-Maas terrein niet veel voor hun oudere collega's onder-, gedaan, want na een aantrekkelijken wedstrijd wonnen zij met 73 van de Belgische broekjes. RotterdamAntwerpen 32. Ten aanschouwe van ongeveer 8000 personen heeft Rotterdam Zaterdagmid dag op het Sparta-terrein om den Maas- en Scheldebeker tegen Antwerpen ge- speeld en wat sinds 1935 niet meer was gebeurd, geschiedde thans: Rotterdam heeft den wedstrijd met 32 gewonnen. Daarmede kan Rotterdam stellig dubbel tevreden zijn, daar de ploeg lang geen grooten indruk gemaakt heeft. AmsterdamBrussel 30. Na een reeks nederlagen en enkele ge lijke spelen is het Amsterdamsch elftal er Zaterdagmiddag in het Olympisch} stadion in geslaagd een 30 overwin ning op een Brusselsche ploeg te behalen. Tn de eerste helft werd niet gedoelpunt. Een mooie wedstrijd is het niet ge worden. Vooral voor rust ontbrak er spanning, er werd zonder eenigen geest drift gespeeld. Het ploegverband was bij de Amsterdammers meerendeels zoek, bij de Brusselaren echter viel af en toe een fraai staaltje van samenspel te bewonde ren. De Competitie. Begrijpelijk lag de K.N.V.B.-competitie door deze interlandwedstrijden voor het grootste gedeelte stil. Voor de Zuidelijke eerste klas waren evenwel een tweetal wedstrijden vastgesteld n.l. Roermond Willem II en BleijerheideNAC, waar van alleen de laatste doorgang vond en door de Bredanaren overtuigend werd gewonnen met 30. De stand is thans: PSV 16 10 3 3 47- -23 23 BW 17 10 3 4 48- -28 23 NAC 16 9 3 4 38- -22 21 Juliana 16 8 2 6 35- -34 18 LONGA 16 6 4 6 25- -30 16 Eindhoven 17 6 4 7 35- -32 16 MVV 17 6 4 7 33- -45 16 Willem II 17 6 3 8 30- -40 15 NOAD 16 5 1 10 33—48 11 Roermond 14 4 2 8 26- -39 10 Bleijerheide 16 3 3 10 24- -35 9 SPRANG. N. E. O. J.l. Zaterdagmiddag speelde het eerste elftal van N.E.O. tegen S.D.O. I alhier haar vierde wedstrijd voor het nederlaag- tournooi. Wat niet verwacht werd is ge beurd; doordat de N.E.O.-voorhoede dezen iddag goed combineerde, bleken de spelers ook erg productief te zijn, en wisten ze het S.D.O.-doel zeven maal te doorboren. Daarentegen konden de SDO- lui het net bij N.E.O. niet vinden. Met dat al zet N.E.O. haar zegetocht voort. R.K.J.C. Waalwijk e.o. De R.K. Jeugdcompetitie Waalwijk en Omstreken heeft in haar j.l. Vrijdag ge houden vergadering besloten de voor jaarscompetitie te doen aanvangen vooi de a-elftallen op Zondag 6 Maart a.s. en voor de b-elftallen op Zaterdag 12 Maart. Opgave van elftallen voor a.s. Zaterdag bij den competitie-leider D. L. G. v. d. Broek, Burg. v. d. Klokkenlaan 45 Waal wijk. Aan de competitie kunnen deelnemen alle elftallen van vereenigingen aange sloten bij den R.K. Voetbalbond in Waal wijk en Omgeving. De spelers mogen op 1 Augustus 1937 geen 17 jaar zyn geworden. R.K.W.V.B. Onze vereeniging hield j.l. Zondag een Algemeene Ledenvergadering waarin o.m. het volgende werd besloten: De contributie blijft voorloopig be paald als op de vergadering van 15 De cember j.l. is vastgested. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heeren Beunes, Leeraar R.K. H.B.S. alhier, en v. d. Broek adj. com. hij de belastingen. Na afloop van de compe. titie zal een nederlaagtournooi worden georganiseerd, afloopende ongeveer 1 'Na 15 Augustus zal voor de competitie gepoogd worden eenige vriendschappe lijke wedstrijden te krijgen c.q. aan ne derlaag-wedstrijden van andere vereeni gingen worden deelgenomen. Na Paschen zal door de heeren Beu nes, de Jong en v. d. Broek de zomer- training worden gegeven. Speciaal zal worden geoefend in de lichte athletiek. Voor Woensdagmiddag zal een speci ale juniorenleider worden aangesteld. Zondag a.s. moet het eerste elftal naar Velocitas en het tweede krijgt 't Heike thuis. Wy hopen hier Zaterdag op terug te kunnen komen. ZZWEMMEN. Rie van Veen verbetert het wereldrecord 200 M. borstcrawl. lijdens de internationale zwemwed strijden, welke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Rotterdamsche Dames Zwemcub Zondagavond in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam zijn ge organiseerd, is Rie van Veen (R.D.Z.) er in geslaagd het wereldrecord 200 meter borstcrawl op haar naam te brengen, door dezen afstand in den tijd van 2 minuten 24.6 sec. af te leggen. Het oude record stond sedert 8 September 1935 op naam van Willy den Ouden met een tijd van 2 min. 25.3 sec., gevestigd te Kopenhagen. Ragnhiid Hveger tikte met slechts 0.1 seconde verschil als tweede aan en bleef dus eveneens onder den ouden wereld- record-tyd. ADVERTEERT IN DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3