gratis NET DAGMEISJE TE HUUR Arbeiderswoning BAZAR „S1IENA" E.BRINCKMAN 0 Fa. A. FREDERIKS Boerderij met Schuur Erf en Boomgaard liet 0Me Verhooging schoolgeld Teekenschool. Garantie Gildefeesten. Advertentiën Notaris Schreurs publiek verkoopen 1 Pond it. r Witte Boonen a 15 o Bruine Boenen gevraagd LAN DE R IJ E N Notaris Schreurs publiek verhureni VRIJHOEVE-MPELLE. Gedipl. Pedicure (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen.) De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer burgemeester E. G. J. Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Ontvangstbericht der bij raadsbesluit van 26 Novem ber 1937 vastgestelde veror dening tot wijziging der po litieverordening. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 28 Jan. 1938 tot wijzi ging der begrooting 1937. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den 21 Januari 1938. c. Van den Directeur der R.K. Hoogere Burgerschool A alhier. Verslag over 1937. d. Van den Directeur van den R.K. Middelbaren Handelsavondcur sus alhier. Verslag over 1937. e. Van de Commissie van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs al hier. Verslag van haar bezoek aan de gemeentel. avondteekenschool. f. Van A. de Graaff alhier. Mededeeling aanneming zijner benoeming tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur van Waal- wyk. De heer v. d. Waerden zegt dat hij in het verslag van de Commissie van Toezicht op het Nijverheids onderwijs wederom de opmerking heift aangetroffen, betrelfende de veiligheid op de bovenlokalen. Bij brandgevaar zouden de per sonen die zich op deze verdieping bevinden afgesloten kunnen worden, Spr. meent dat veiligheid voor alles moet gaan en zou verbetering voor alles wenschen. De Voorzitter gelooft niet dat het gesignaleerde gevaar zoo groot is. Er zou zich al een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden moeten voordoen eer de toestand gevaarlijk zou kunnen worden ge doemd. B. en W. willen zich wel tot den Inspecteur wenden en indien deze zulks noodig vindt een noodtrap aan den buitenkantdoenaanbrengen. Alle ingekomen stukken worden hierna voor kennisgeving aange nomen. 2. Benoeming wegens periodieke aftreding van de leden der com missie tot wering van school verzuim. De vijf aftredende leden, de heeren Froklage, Broos, Wilzing, Vermeer en Thijssen worden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacature van den heer Schaap, die niet meer herbenoembaar is, wijl hij geen kinderen meer cp de Openbare Lagere School heeft, de heer van Willigen wordt gekozen met 10 stemmen tegen 3 op den heer C. v. d. Hoeven. 3. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de hef fing van schoolgeld voor lager nij verheid sonder wij s (teeken- onderwys). Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 1.1. De heer van der Waerden vindt het oogenblik al zeer ongelukkig gekozen om tot verhooging van schoolgeld voor de Teekenschool over te gaan. In dezen tijd nu velen toch al zoo moeilijk rond kunnen komen, zou dit kunnen leiden tot een leeg pompen van de school. Daaraan mag de raad niet medewerken. Spr. zou gaarne zien dat de raad besloot om de oude schoolgeld regeling aan te houden of een nieuw tarief zal voorsttllen dat lager is dan door B. en W. wordt voor gesteld. De Voorzitter merkt op dat B. en W. zich ook tegen deze school- eldregeling hebben verzet. Zij adden aanvankelijk een regeling ontworpen die overeen kwam met die van de Rijksvakschool, maar de Inspecteur heeft er geen genoegen mee genomen. Ook hebben zij zich tweemaal tevergeefs tot het departement ge wend. Spr. vreest dus dat de raad er niets mee zal opschieten om de voorgestelde regeling af te wijzen. Spr. weet nog niet of een leegpom pen van de school er het gevolg van zal zijn, doch het is z.i, een feit dat juist door de zeer lage schoolgeldheffing veel leerlingen naar de schooi gaan die het met de studie niet zoo ernstig nemen en ook door vele ouders wordt er blijkbaar weinig toezicht op uitge- oef end, juist omdat het toch haast niels kost. Dat dergelijke leerlingen die het Onderwijs toch maar be lemmeren door deze verhooging zouden wegblijven, zou spr., nog niet zoo erg vinden. De heer v. d. Waerden merkt op dat ook uit de minder gegoede ge zinnen wel ijverige leerlingen de school zullen bezoeken. De opbrengst van het schoolgeld is slechts zeer miniem tegenover de kosten die de school meebrengt. Door de verhooging zullen er veel reclames loskomen die heel wat werk zullen bezorgen, terwijl het aantal leerlingen dat dit jaar toch al zoo teruggeloopen is, nog beduidend verder achteruit zal gaan. De voorz. zegt dat indien zou blijken dat het aantal leerlingen tengevolge van de verhooging sterk terugliep men een goed motief zou hebben om later deze verbooging weer ingetrokken te krijgen. Z.i. is de nieuwe schoolgeldregeling niet zoo buitengewoon uoog. Menschen mei een inkomen van f 20 f 25 vallen nog in de laagste klas en betalen f 2.40 voor 6 maanden,dus slechts 10 cents lesgeld per week. De heer Pullens heeft met genoegen geconstateerd dat de verhooging niet van B. en W. is uitgegaan, doch eigen lijk van bovenaf wordt opgelegd. De tijden zijn moeilijk voor de arbeiders en zeker voor de ongeschoolden. Door deze verhooging wordt voor hen de mo gelijkheid om zich te bekwamen weer kleiner. Ook de Middenstand kan het moeilijk opbrengen. Spr. vindt het ver schil tusschen de oude en nieuwe rege ling vrij groot. Misschien zal verzet niet baten, maar het was z.i. toch te probeeren. Weth. Eibers zegt dat er in het col lege van B. en W. dezelfde argumenten naar voren zijn gebracht als door de heeren v. d. Waerden en Pullens wor den genoemd. Pogingen om een lager tarief goed gekeurd te krijgen faalden echter en hij meent dat de raad hieraan ook niets zal kunnen doen. De Voorzitter wijst er nogmaals op dat de bestaande tarieven ook wel bui tengewoon laag waren. Zoodoende ge ven de jongens zich lichtvaardig voor de Teekenschool op om er 's avonds maar uit te zijn. 't Schoolverzuim is te genwoordig verbazend groot en het lijkt er veel op dat de berichten hierover de ouders niet bereiken. De heer v. d. Waerden blijft er bij dat hij de verhooging te sterk vindt en adviseert de kaarten aan de ouders be treffende het verzuim aangeteekend te verzenden. De heer v. Gent wijst er nog op dat het bouwvakbedrijf, dat ook veel leer lingen levert, op het oogenblik verba zend slecht is. Geen enkel bouwbedrijf in onze plaats werkt nog met winst. De Voorzitter zegt dat men geen schoolgeld behoeft te betalen als men geen of slechts een zeer gering inko men heeft. De heer Passier zegt ook niet voor verhooging van schoolgeld te zijn, maar waar hier bij niet aannemen toch een regeling van hoogerhand wordt opge legd, zal hij niet tegen het voorstel stem men. De heer v. Driel zegt dat met het oog op de vestigingseischen voortaan meer vakkennis noodig is, hetgeen men door verhooging der schoolgelden zou gaan belemmeren. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in omvraag gebracht en aange nomen met elf tegen twee stemmen. Alleen de heeren v. Gent en v. d. Waerden stemden tegen. De Voorzitter zegt nog dat indien een groote teruggang van het aantal leerlingen hiervan het gevolg zou zijn, B. en W. het volgend jaar op deze schoolgeldregeling zullen terugkomen. 4. Voorstel tot vaststelling van re gelen voor het in bouwexploi- tatie brengen van gronden door particulieren. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 1.1.). Door enkele leden worden nadere toelichtingen op dit voorstel gevraagd. De Voorzitter zegt dat het hier slechts een algemeene regeling betreft, welke door den Minister verlangd wordt bij het in bouw-exploitatie bren gen van terreinen. Zij is als een voor- looper voor onteigening te beschouwen. De kostprijs van den grond wordt hier niet in vastgesteld. Voor elk geval worden hiervoor bijzondere regelingen getroffen. De heer Pullens heeft uit het ont werp gelezen dat de kosten voor straat- aanleg e.d., die op bepaalde gronden vallen, door de eigenaars moeten worden betaald. De kosten van straataanleg zijn echter ongeveer altijd gelijk, of het nu een straat voor arbei derswoningen, of voor meer luxe hui zen betreft en toch zal deze laatste grond veel meer opbrengen. Z.i. zit hierin een onbillijkheid. De Voorzitter stelt voor de openbare vergadering te schorsen, om dan in ge heime zitting nadere toelichting te ge ven, waarbij dan tevens het uitbrei dingsplan ter verduidelijking ter tafel zal worden gebracht. De raad gaat hiermede accoord. Als na circa een half uur de verga dering heropend wordt, wordt 't voor stel van B. en W. z.h.st. aangenomen. 5. Voorstel tot het verleenen eener garantie van 250,aan het schuttersgilde „Sint Crispijn en Crispinianus" voor liet te hou den schuttersfeest ter herden king van het 100-jarig beslaan van het gilde. (Zie prae-advies in ons nummer van Zaterdag 1.1.). De heer Strijk heeft bezwaren tegen het verleenen dezer garantie. Zoolang de toestand zoo slecht is, vindt hij het niet gewenscht voor alle mogelijke ge legenheden van gemeentewege subsidie en garantie te geven. Spr. zou liever de lasten die voor vele menschen te zwaar zijn willen verlichten, de elec- triciteits-tarieven lager stellen enz. De Voorzitter merkt op dat deze ga rantie hiervoor weinig gewicht in de schaal kan leggen. Men zou anders niet zeggen dat de toestand zoo slecht is, wanneer men ziet hoe druk het bij het optreden van Winando was, waar wel alle klanten van het Burgerlijk Arm bestuur schenen te zitten, merkt spr. schertsend op. Spr. vraagt den heer Strijk of hij een ander voorstel wil doen, waarop deze ontkennend antwoord. Met algemeene stemmen wordt een garantie van 250.verleend. 6. Voorstel tot omzetting eener geldleening. De Voorzitter zegt dat het hier een leening betreft van 32.000.— a 4 die nog 37 jaar liep. Deze kan worden omgezet in een 33^% leening. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. 7. Voorstel tot wijziging der be grooting 1937. Wordt goedgekeurd. 8. Behandeling bezwaarschriften schoolgeld. Wordt in geheime vergadering be handeld. Hierna sluiting. Voor de vele blijken van deelneming met het overlijden van onzen dierbaren Vader, Behuwd en Grootvader den Heer JOHANNES VERHOEF, betuigen wij hiermede onzen oprechten dank. H. VERHOEF M. A C. VERHOEF v.Dulmen en Kinderen. Waalwijk, 2 Maart 1938. OPENBARE VERKOOPING TE ELSHOUT. te Drunen, zal ten verzoeke van de GE MEENTE DRUNEN opDinsdag 8 Maart 1938 ter herberge van J. v. HULTEN te Elshout bij inzet en op Dinsdag 15 Maart 1938 ter herberge van H. VAN HOORN te Elshout bij toeslag, telkens des avonds7 uur precies Onder de Gemeente DRUNEN De Boerderij met schuur, erf, boomgaard en weg, voor heen eigendom van wijlen den Heer L.J. VAN HERPT, gelegen te Elsbout, ter grootte van ongeveer 13.80 Aren, kadastraal bekend als Sectie G nummers 498, geheel en 500 gedeeltelijk. Aanvaarding in eigen gebruik bij de betaling der kooppen ningen, die moet geschieden uiterlijk zes weken na den toeslag. Lasten voor den kooper van 1 Januar 1938 af, 59075 bij Donderdag 15 5 16 jaar. Parallelweg 13 b. b. 59077 OPENBARE VERHURING van voor degemeente DRUNEN. te Drunen,- zal ten verzoeke van het Ge meentebestuur van DRUNEN OP DONDERDAG 3 MAART 1938, des nam. 7 uur ter herberge van ADR. v. DELFT teDrunen, de nieuw bewerkte perceelen bij den Langen Wiel, in 5 perceelen. 59053 Nieuwstraat 21, alhier. Te bevragen bij N.V. Ned. Schoenen-Unie Bloch en Stibbe H0LLANDIA Waalwijk. 59079 Niettegenstaande deoverstel pende drukte op Zaterdag j.l. zijn er toch nog verschillende mooie artikelen overgebleven waaronder: tulbanden, koek, flesschen wijn enz. enz ook nog levend vee (pas aange voerd.) Wij zullen deze Zaterdag 5 Maart e k. opruimen in het zelfde lokaal. Opening der zaal 's avonds 6 uur. Entrée 10 ct. per persoon. Personen beneden 10 jaar worden onder geen voorwaar de toegelaten. Attracties zijn nog aanwezig. HET COMITÉ. Achter het Stadhuis 30 TELEFOON 1631 's-HERTOGENBOSCH, is steeds DES MAANDAGS in Waalwijk, de Langstraat en omgeving aan huis te ontbieden ter verzorging van de voeten als Exsteroogen, Eeltballen, nagelingroeiing enz. 58709 W- iVlci«j. „De Zon" Looooprand KAATSHEUVEL Owuijl Gemeenteraad Waalwijk. (uitgezon Woensda* Kijk vandaag nog Uw kousendoos eens goed na en noteer hoeveel paar aan vulling U wel noodig heeft U kunt deze thans niet alleen goed. maar ook zéér voordnehg koopen ONZE SPECIALITEIT: Garantiekousen merk O.K.E 1.45 alle kleurenmerk NORILO 1 65 alle kleuren, ook zwart, deze kousen ladderen, wordt gratis een nieuw paar kousen verstrekt. Links gebreide dameskousen modekleur 68 Bemberg-zijde. links gebreid 1.35 Sterke dameskousen 38—48 Fijn geweven kousen 48—78 Keurige collectie in den prijs 0 van 78-89-98-1.25 Prima zijden dameskous. i ijzersterk 1U58 'Buitengewoon uitgebreide sortee-i ring Kinder-Sportkousen, in de goedkoopste en betere soorten J U kunt er van verzekerd zijn uw kousen goed te wasschenbij aankoop van 1 paar kousen geven 'wij gratis 1 pakje Vlokkenzeep.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 4