Binnenlandsch Nieuws. Gemeenteraad Heusden. Nieuws ui! de Langstraat en Omgeving. SPRANGCAPELLE. Persil zal steeds Persil zijn In prijs en kwaliteit Dus: Wie er met Persil Wascht, Wascht óók met zékerheid „den kan dienen; dat zij, leden van „den kerkeraad, als besturende de „goederen, welke alleen ten behoeve „van de arme leden der Hervormde „gemeente zijn bestemd, eigenlijk mei „bevoegd zijn anderen, buiten die ge- „meente staande, te bedeelen; dat zij, „leden van den kerkeraad, wanneer „ze oordeelen, volgens hunne verplich ting en de intentie van de Hervorm- „de gemeente, iets te kunnen en te „moeten uitdeelen tot onderstand van „behoeftigen buiten de Hervormde ge- „meente alhier,nimmer zullen nalaten „te toonen, dat ze niet ongevoelig zijn „voor het lot van ellendigen; dat zij „dus voor ditmaal, ondanks hunne „onbevoegdheid, maar wetende dat de „nood dringt, gaarne de behulpzame „willen uitsteken en helpen, doch in „de toekomst van verdere dusdanige „verzoekschriften mogen verschoond „blijven". Dat bescheid werd door den ouder ling Johan van Heijst aan het Comité van waakzaamheid overgebracht. Voorbereiding van de invoering der pachtwet. Naar men verneemt zijn weldra te verwachten de benoemingen door de Koningin, op voordracht van den minister van Justitie, van de leden der pachlkamers, in te stellen vol gens de in den loop van dii jaar in te voeren Pachtwet. Aan ieder kantongerecht wordt een pacütkamer gevormd, bestaande uit den Kantonrechter en twee leden, deskundigen in pachtzaken. Zoowel met de belangen van de pachters als van de verpachters zai bij het doen der benoemingen rekening worden gehouden. Naast de beide leden zullen twee of meer plaats vervangers worden benoemd. De pachlkamers zullen lechtspre- ken 111 pachtzaken, maar veel zal er met betrekking tot den omvang van haar werkzaamheid van afhan gen in welke mate de door belang hebbenden zelf in te stellen pacht bureau x belanghebbende ver pachters en pachters met betrekking tot pachtaangelegenheden tot elkander zullen weten te brengen. De instelling van deze pacht- bureaux, waaraan de Pachtwet zekere bevoegdheden toekent, is in onderlingoverleg van samenwerken de landbouworganisaties in vollen gang. Het hon. Nederlandscli Land- bou wcomité, de R.K. Land- en Tuinbouwbond en de Christelijke Boeren en Tuindersbond hebben gezamenlijk, na overleg met andere organisaties, aanbevelingen aan Gedeputeerde Staten doen toekomen voor de benoeming van de leden der pachtkamers. Geneesheeren onderscheiden. H.M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje: le bij bevordering dr. C L. de longh, te 's-Gravenhage, 2e dr. C. T. van Valkenburg, te Amsterdam, 3e dr. J. de Groot te's Gravenhage. Naar men zich herinneren zal, hebben dr. De Jongh, lijfarts va H. K. H. Prinses Juliana en dr. De Groot bij de geboorte van Prinses Beatrix aan H.K.H, PiinsesJuliana ten paleize Soestdijk geneeskundige en verloskundige hulp verleend, terwijl dr. Van Valkenburg met de zorg voor de verpleging van Prins Bern hard in het Burgerziekenhuis te Amsterdam na diens ongeval belast is geweest. Nederlands' buitenlandsche politiek. Minister Patijn heeff in de Eerste Kamer uitvoerig zijn beleid verde digd en verzekerd, dat iedereen hel er over eens is, dat de economische outillage van den diplomatieken en consulairen dienst versterkt dient te worden. Het gaat er echter om, welk tempo verantwoord is onder de tegenwoordige omstandigheden In Bulgarije komt waarschijnlijk nu een diplomatieke vertegenwoor diger handelsmissies moeten tot bijzondere gevallen beperkt blijven. Handelsverdragen worden vanwege alle landen tegenwoordig door spe ciale delegaties afgesloten. Wat onze verhoudingen tegenover den Volkenbond betreft, zegde de minister, bedenke men hoeveel in twee jaar tijds veranderd is. Dit geldt in het bijzonder ook ten aan zien van de sancties en de erkenning van de Italiaansche verovering van Abessinië. De negus bad geprotesteerd tegen een erkenning de jure, daarom heeft H.M. de Koningin geantwoord, dat zulk een erkenning niet in het voor nemen der Nederlandsche regee ring iag. Wij hebben met de Oslo staten overleg gepleegd en toen die niet meededen was er voor Nederland geen reden om niet over te gaan tot de voorgenomen erkenning de facto. Wat het fascisme en nat.-socialis me betreft, zei de minister dat men daa over kan denken zooals men wil. rmar dit zijn zaken, die alleen die bepaalde stiten aangaan. Kunnen wij ons hier niet overheen zetten dan komt er ook weinig terecht van verdere samenwerking. Men moet nu eenmaal bepaalde toestanden op een zeker oogenbtik weten te aan vaarden. Na een korte repliek der heeren Van Vessem en Vorrink is de be grooting van Buitenlandsche Zaken z. h. stemming, met alleen de nat. soc. fractie tegen, goedgekeurd. Indië's begrootingspositie. De gehouden vergadering van den Baad van Ned. Indië, onder presi diutn van den landvoogd, werd bijgewoond door den directeur van Financiën, den heer G. F. de Bruyn Kops. Deze besprak de begrootings debatten voor 1939, die betrekkelijk somber worden ingezien nu sinds September de toeneming der in komsten stokt en de uilgaven on gestoord stijgen. De huidige toestand is over het algemeen die van een wmatige de pressie«. Hiermede zal rekening gehouden worden bij de opstelling van de begrooting voor 1939. De raad nam voorts eenige sys temen van pensioens-herziening in beschouwing, op het departement van Koloniën ontworpen. Bindendverklaring van zoutconventie Naar het Nederlandsch weekblad voor Kruidenierswaren verneemt heeft de minister van Economische Zaken zich in principe bereid ver klaard tot inwilliging van het ver zoek van eenige zoutzieders om de zoutconventie, die in Januari door opzegging was geëindigd, algemeen bindend te verklaren. Nederlands paviljoen te New York. In de gehouden vergadering van het Werkcomité voor de Neder- lands:he deelneming aan de we reldtentoonstelling te New Yoik in 1939, is besloten aan prof. dr. ir. D. F. Slothouwer te 's Gravenhage de opdracht te verstrekken het ontwerp voor het Nederlandsche paviljoen op die tentoonstelling te maken. Wij dronken 121 millioen liter bier in een jaar In 1937 is het biergebruik iets grooter geweest dan in 1936, hoewel het om zetcijfer een vergelijking met i935 niet ^an doorstaan. Het binnenlandsche gebruik bedroeg in 1937 121,000,000 liter of ongeveer 14 liter per hoofd der bevolking. In 1936 was het bin nenlandsch gebruik 1 19,000,000 liter en in 1935 129,200,000 liter of ongeveer 15,3 liter per hoofd. Deze voor 1937 wel is waar voor— loopige cijfers dankt 't Centraal Bureau voor de S'atistiek aan de medewerking van de brouwerijen. De gedetailleerde cijfers (in tiendui zenden Hectoliiers) luiden 1935 1936 1937 Afzet met binnenlandsche bestemming van alle Nederl. brouweiijen 126,8 116 5 118 Invoer 2 4 2.5 2.5 .Kinnenl. verbr. in totaal 129,2 119,0 121 Uitroer 10,5 9,7 11,1 Totale afzet der Nederl. brouwerijen 137,3 126,2 129 Geen standbeeld voorde Koningin Fe Delft en te 's Gravenhage bestonden plannen om ter gelegen heid van het a.s. regeeringsjubileum van de Koningin, standteelden van H.M. op te richten. De initiatief nemers hebben zich natuurlijk in verbinding gesteld met het Kon. Huis, vanwaar thans bericht is binnengekomen, dat het H.M. niet aangenaam sou zijn, wanneer bij Haar leven reeds standbeelden voor Haar zouden tot stand komen. Met dezen wensch der Koningin kan men ookeldersrekening houden. Exploratie van Nieuw-Guinea Ten aanzien van de, in 1935 in Indië opgerichte Ned. Maatschappij voor Nieuw-Guinea, die zich ten doel stelde Nieuw Guinea te explo. reeren, indien de regeering zich bereid verklaarde daarvoor een voorkeursrecht af te staan het geen destijds door de regeering op formalistische gronden werd geweigerd, waardoor de plannen schenen dood te loopen kar worden gemeld, dat de doelstelling der maatschappij thans is gewijzigd en plannen op, voor de regeering aanvaardbare, basis nader zullen worden ontwikkeld. Clinge Doorenboi ABONNEERT U OP DIT BLAD. Onder voorzitterschap van burge meester G. H. J. bteemers, vergaderde de gemeenteraad Woensdagavond in een openbare vergadering. Alwezig met kennisgeving het lid A. de Haan. Met genoegen brengt de Voorzitter den raadsleden nogmaals dank voor het blijk van vertrouwen en de hartelijke woorden van wethouder Verhoeven. Volgaarne verklaart spreker dat hij het vertrouwen, in hem gesteld, niet zal beschamen en dat getracht zal worden de zoo noodige welvaart voor Heusden gezamenlijk tot stand te brengen. Gaar ne heet hij de pers welkom, die niet al leen door een goed verslag, maar ook door prettig en sympathiek geschrijf, veel kan bijdragen voor de oude be kendheid van Heusden. Eenige stukken worden voor kennis geving aangenomen. Met het verzoek van eenige bewo ners uit de Breestraat om een eventu- eele bioscoop op de a.s. kermis niet in de Breestraat te doen plaatsen, wordt op voorstel van B. en W. accoord ge gaan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt op het verzoek van de V.V. Juliana, om vermindering van de pacht voor het voetbalterrein, afwij zend beschikt, zulks op grond, dat de gemeente het terrein voor 3 jaren van de Staat heeft gepacht en dit voor 3 ja ren aan de voetbalvereenigingen Juli ana en Longa heeft onderverpacht. Op voorstel van B. en W. wordt de vergoeding ingevolge artikel 101 L. O.- wet 1920, over 1936 vastgesteld op 8.91 per leerling, met welk bedrag ge deputeerde Staten zich kunnen veree nigen. Aan C. Nieuwkoop wordt voor den tijd van 29 jaren in erfpacht uitgegeven een perceel gemeentegrond groot 249 M2, ad 2.50 per jaar. De Edelachtb. heer G. H. Steemers, burgemeester, wordt met algemeene stemmen benoemd om het stemrecht der gemeente uit te oefenen in de vergade ringen van waterschappen waarin de gemeente stemrecht heeft. Op aanbeveling van B. en W. wordt de burgemeester met algemeene stem men benoemd tot onbezoldigd plaats vervangend ambtenaar van den burger lijken stand. De rekening Van het burgerlijk arm bestuur van Herpt over 1936 wordt als volgt vastgesteld: Ontv. 2612.62, uit gaven 2226.59, batig slot 386.03. Op verzoek van A. J. Boeren. A. de Haan, M. v. d. Pol, Wed. Reas en A. v. Dijk wordt besloten hen restitutie te verleenen van rioolbelasting, aange zien de betreffende perceelen in 1937 onbewoond zijn geweest. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten afwijzend te beschikken op het verzoek van A. de Haan, houdende be zwaar tegen zijn aanslag in de rioolbe lasting over 1938, zulks op grond, dat de aanslag volgens de verordening juist is toegepast en dat de kadastrale huurwaarde waarop de aanslag is ge baseerd volgens de kadastrale leggers 137 is. Besloten wordt met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten te sGravenhage een onderhandsche geld- leening aan te gaan, groot 7540 te gen een rente van V/2 c/o koers 100 voor verbetering van de traverze Heus- densche Poort—-Wijksche Poort, wat in 1938 zal plaats hebben. Het lid Meijer meent dat de Provin cie hierin zal bijdragen. De Voorzitter zegt dat de Provincie in rente en aflossing bijdraagt. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen tot het verleenen van mach tiging tot eventueele converteering van de loopende geldleeningen tegen een nieuwe leening met een maximum-rente van 3 koers 100 c/o, zulks tot een be drag van 152720. Hiermede wordt accoord gegaan. Het verzoek van G. Doedeijus c.s., caféhouders alhier, om de kermis in Heusden niet te verzetten, zulks in ver band met de verzetting van de kermis te Drunen, wordt ingewilligd. Bij de rondvraag brengt 't lid Meijer hulde aan het optreden van de Nijkerk- sche brandweer bij den onlangs plaats gehad hebbenden brand. Van de Heus- densche brandweer kan hij dit niet doen. Spr. vindt het onverantwoorde lijk van B. en W., dat de nieuw be noemde leden bij de brandweer nog niet hebben geoefend. Het bleek dat zij niet voor hun taak zijn berekend en dat eenige leden nooit tegenwoordig zul len kunnen zijn. Tevens bleek, dat zelfs de brandkranen door hen niet te vindèn waren. Spr. vindt dat bij de benoeming van de nieuwe leden, eerst het college van brandmeesters had moeten worden gehoord. De Voorzitter zegt dat direct na de benoeming van de nieuwe leden een brand is uitgebroken, zonder dat deze leden een oefening hebben gehouden. Dit is wel toevallig. Bij de onlangs plaats gehad hebbende oefening, waar bij spr. is tegenwoordig geweest, is spr. vol lof over den" ijver welke de nieuwe leden toonden. In de toekomst zal dit zeker beter gaan, terwijl in den vervol ge bij eventueele benoemingen het col lege van brandmeesters zal worden ge hoord. Het lid Vos vraagt of de Wijksche straat ook verbeterd zal worden, in ver band met de aangegane leening voor stratenverbetering. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is, doch dat de Wijksche straat op een ander plan staat. SPRANG. Predikbeurten Zondag 6 Maart: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. De 85-jarige S. V. alhier kwam dezer dagen bekneld te geraken tus- schen een landbouwerskar en een muur doordat het paard plotseling opzij sprong, met het gevolg dat hij twee ribben brak, waarvan één in een long drong. Zijn toestand is ernstig. Van dhr. S. alhier werd j.l. Dins dagavond op de Kloosterwerf te Waal wijk een fiets ontvreemd, waarvan aangifte werd gedaan bij de politie al daar. Later werd het rijwiel door dhr. v. A. aldaar teruggevonden achter het Ziekenhuis, waarheen den dader de iets zal hebben moeten dragen, daar deze van een prima slot was voorzien. Vermoedelijk is de bedoeling geweest iet rijwiel van enkele onderdeelen te ontdoen, maar is men daarin gestoord. Naar wij vernemen zal op Maan dag 21 dezer in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een propagandafilm worden vertoond van het Blinden-in- stituut Bartimeus te Zeist. De afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werk- meestersbond kwam j.l. Donderdag avond in de zaal van den Chr. Volks bond bijeen, onder leiding van haar voorzitter dhr. A. Spierings. Na ope ning en notulen werden verschillende ingekomen stukken behandeld. Door den penningmeester werd verslag uit gebracht over het afgeloopen boekjaar. De boeken werden door een commissie gecontroleerd en in orde bevonden, waarna de penningmeester onder dank voor zijn werk werd gedechargeerd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren G. van der Schans en C. Pomper bij accla matie herbenoemd; beiden namen onder dank voor het in hen gestelde vertrou wen hunne herbenoeming aan. Na bespreking van enkele afdee- lings-aangelegenheden werd de verga dering met dankgebed gesloten. VRIJHOEVE-CAPELLE. De arbeider A. D., werkzaam op een lederfabriek te Waalwijk, had het ongeluk zich dermate te branden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Dit het aantal werkloozen bij de afd. van den Chr. Fabr. en Transp.- arbeidersbond blijkt dat 'n verminde ring intreedt, de cijfers zijn thans 76 geheel- en 23 gedeeltelijk werkloozen, totaal 99. Hieronder zijn 73 schoenfa brieksarbeiders, 8 steenfabrieksarbei ders, 5 gewone fabrieksarbeiders en 13 transportarbeiders. Een maand geleden waren 88 geheel- en 34 gedeeltelijk werkloos, totaal 122. Voor de verschil lende groepen waren toen de cijfers 91, 10, 7 en 14. CAPELLE. Voor de Ned Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des namiddags 2 uur op te treden Ds. van der Vlught uit Drunen. 's Morgens half tien leesdienst. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt Zondagmiddag 2 uur op te treden Ds. W. Bousema uit Sprang. s Morgens half 10 leesdienst. Bij den landbouwer J. B. te dezer plaatse werd een dezer dagen 'n mooie jonge hond ontvreemd. Gedurende de maand Februari 1Q38 werden ter gemeente-secretarie ingevolge de Vleeschkeuringswet aan gegeven 17 runderen en 54 varkens. In de Rijkspostspaarbank werd over de maand Februari 1938 op het hulppostkantoor te dezer plaatse inge legd 9434.54 en terugbetaald 3480.68. Het aantal inlagen bedroeg 94. dat der terugbetalingen 47. Bij de Ned. Herv. gemeente te de zer plaatse is tot predikant beroepen Ds. Oosterburg te Gouderak. 25-jarig Onderwijzers-jubileum. Op 1 Maart j.l. herdacht dhr. W. J. van Nieuwenhu i j zenonderwijzer aan de Openbare school te Capelle (Kom), de dag, waarop hij voor 25 jaren ge leden aan deze school benoemd werd. Aanvankelijk wilde de jubilaris deze dag enkel met zijn klas en in intieme kring herdenken. Toen echter een be richt verscheen in de plaatselijke bla den, was aan een algemeene huldi ging niet meer te ontkomen. In alle haast werd een comité gevormd be staande uit de dames A. Couvé, B. Vos, E. v. d. Hoek en de heeren P. Spuij- broek, H. Mouthaan, A. Dekkers en J. Quirijns met dhr. E. Colet als Eere voorzitter. Het comité heeft schitterend werk geleverd. Het is een ware feestdag ge worden en alles was tot in de punt jes geregeld. Om, 10 uur werd de jubilaris met met echtgenoote en familie van zijn woning naar het gymnastieklokaal geleid, dat voor deze gelegenheid har schapen was in een keurig versierde feestzaal. Hier werd de jubilaris ver welkomd door de schooljeugd en vele genoodigden. Burgemeester, Wethouders en ge meente-secretaris gaven persoonlijk blijk van hun belangstelling, terwijl wij mede opmerkten het bestuur van de afdeeling „Volksonderwijs" en de Ouder-commissie. De Inspectrice van het Lager Onder wijs kon wegens ambtsbezigheden niet aanwezig zijn en zond een tele gram met hartelijke gelukwenschen. Nadat het jongste comité-lid, mej. E. v. d. Hoek aan Mevr. Van Nieuwen- huijzen een keurig bouquet bloemen had aangeboden, kreeg allereerst de voorzitster, mej. A. Couvé, het woord. Zij sprak de'volgende rede uit: Geachte jubilaris! Namens uw oud leerlingen komen wij u hartelijk ge luk wenschen met uw 25-jarig ambts jubileum. Het is mij een aangename taak hun aller tolk te mogen zijn en U op dezen dag den dank over te bren gen voor het onderwijs dat wij van U genoten. Toen wij in de Waal wij ker Koerier" het bericht lazen, dat U op 1 Maart 25 jaren Uw beste krachten gegeven had aan de Klorissen en Roosjes van Capelle, wisten Uw oud-leerlingen te vens, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Spoedig was een comité gevormd en niets zou ons liever zijn, dan 1 Maart 1938 te maken tot een onvergetelijken dag, voor U en Uw gezin Wij herinneren ons nog levendig de dag, dat wij op school verhoogd wer den van de Juffrouw naar Mijnheer van Nieuwenhuijzen, naar de middel klassen, waar U met alle strengheid de scepter zwaaide. U was streng, maar Uw stipte eer lijkheid, Uw ijver en goede trouw, waren oorzaak, dat wij met dankbaar heid terugzien op den tijd die wij in Uw klassen doorbrachten. Uw zware stem, die menig officier U benijden zal, heeft menig onzer de haren te bergen doen rijzen (en dat wilde wat zeggen in dien tijd, toen er van polka kopjes geen sprake was), doch nu wij grooter geworden zijn, kunnen wij pas waardeeren het vele goede, dat wij van U meegekregen hebben, en 't is uit dankbaarheid dat wij U dezen feestdag zoo gaarne wilden bereiden! En niet alleen een dank in woorden, maar wij hebben, dat met een daad

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6