Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. Virginia's Keuze. 95 „N88BBBBABANB" FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR NUMMER 20. If!*» WOENSDAG 9 MAART 1938. «le JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE» WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adrea» ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ei Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. FRANCO'S VOORWAARDEN VOOR EEN WAPENSTILSTAND. De Spaansche nationalistische ge neraal Franco heeft zich bereid ver klaard op een zekeren basis onder handelingen te voeren over een mo elijken wapenstilstand. In een exclusief interview ver klaarde Franco dat een wapenstil stand evenwel alleen mogelijk zal zijn op de volgende voorwaarden: „Overgave van de geheele artillerie en alle vliegtuigen. Vrijlating van alle nationalistische gevangenen. Eerst dan kan er een basis komen voor onderhandelingen." „BALEARES" GETORPEDEERD. Een korte, maar hevige zeeslag op 60 K.M. van Kaap Palos (ten Oosten van Cartagena) heeft Zondagnacht den rechtschen hun modernste, groot ste oorlogschip gekost: de „Baleares". Een torpedo, afgevuurd door een der republikeinsche torpedojagers, trof dezen 10,000 ton metende kruiser, die eerst verleden jaar werd voltooid. Het schip vloog in brand en is Zon dagmiddag, na nog zesmaal uit de lucht te zijn bestookt, gezonken. Twee Britsche torpedojagers op patrouille- dienst, de „Boreas" en de „Kempen feit", schoten te hulp en redden, ter wijl de aanvallen op de „Baleares" nog voortduurden, circa 400 opvaren den van den zinkenden oorlogsbo dem. 000 andere opvarenden verdron ken. Een van de projectielen der link- sche bommenwerpers ontplofte in de onmiddellijke nabijheid van de „Bo reas"; een splinter kwam op het Brit sche schip terecht en doodde een der matrozen; drie anderen kregen lichte kwetsuren. De „Boreas" is Dinsdag van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 30) We kunnen zoo nu en dan ook samen een autotocht maken. Er is een plaats, waar ik je dolgraag naar toe zou brengennaar mijn tante Mol ly. Zij is een oude schat en als het mij te benauwd wordt hier in de staa, dan vlucht ik naar haar boerderij. Het is een prachtig, oud bedrijf en een bóe ren-echtpaar drijft het voor haar. Zij heeft er haar heele leven gewoond en zij is nog evenzeer van den ouden tijd als het huis zelf. Zij geeft niets om mode, auto's of radio. Zij is dol op haar duiven, haar eenden en haar koeien. Hij zweeg en lachte. Hoe vind je, dat het klinkt? Ik zou er dolgraag naar toe wil len. Goed, dan breng ik je erheen. Zo,u je het kunnen schikken? Liefst zoo gauw mogelijk. Zij beloofde het hem en in de daar opvolgende dagen ontmoette zij Mi chael nog heel vaak, zonder dat Ric key er iets van bemerkte. Aan haar moeder schreef zij echter uitvoerig over haar vriendschap met Michael. Zij gaf de heele geschiedenis van Ric- met overlevenden van de „Beleares" te Gibraltar aangekomen. De regeeringsvloot is Zondagoch tend, zonder verliezen aan menschen of materieel te hebben geleden, te Cartagena teruggekeerd. DE VERJAARDAG VAN KONING LEOPOLD. Ter gelegenheid van den verjaardag van koning Leopold, 8 April a.s., zal, naar men meldt, op de ringboulevards en het Paleizenplein aldaar een groote troepenparade worden gehouden. Het blijkt wel de bedoeling te zijn, in verband met den gespannen inter nationalen toestand, aan deze parade een demonstratieve beteekenis te ge ven. Niet alleen de regimenten van de garnizoenen te Brussel, Tervueren en Vilvoorde maar ook detachementen van de Ardensche jagers en de wiel rijdersbataljons, belast met de perma nente bewaking van de Ooster- en Noordoostergrenzen, zullen op oor logsvoet worden gebracht en met ge heel materieel op het Paleizenplein voorbij den vorst defileeren. De para de zal worden bijgewoond door leden van de regeering en al de te Brussel geaccrediteerde buitenlandsche mili taire attaché's. HET PROCES IN MOSKOU. In het groote Moskousche proces is Maandagmorgen het verhoor van den voornaamste beklaagde, Boecharin, voortgezet. Hij bekende schuldig te zijn aan een onwettelijke voorberei ding van het ten val brengen der sow- jet-regeering, doch bestreed energiek in eenig contact te hebben gestaan met buitenlandsche inlichtingendiensten. Voorts ontkende hij, dat hij ge streefd zou hebben naar, of gekomen zou zijn tot een overeenkomst met buitenlandsche mogendheden over af stand van Wit-Rusland, de Oekraine, of Midden-Aziatische Sowjetrepublie- ken. Hij gaf een ontkennend ant woord op de vraag van den procureur of hij kennis had gedragen van „spionnageactiviteit ten gunste van Duitschland" door den vroegeren Sowjet-Russischen ambassadeur Ka- rachan. De overige beklaagden hebben allen reeds „bekend". Het is duidelijk, dat deze beklaag den wel op bijzondere wijze tot hun beluigingen van schuld en strafbaar heid worden gebracht. Maar hoe? Men denkt aan speciale vergiften, welke de beklaagden vatbaar voor suggesties maken men denkt ook aan martelingen, dat den beklaagden een voudig wordt aangezegd, dat ze in de kelders der gevangenissen zullen wor den omgebracht, tenzijzij in een openbaar geding bepaalde schuld bekentenissen willen doen. Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. In dit geval zou men ze na hun ter- doodveroordeeling naar een geheim kamp in Siberië verbannen. Aldus zou de belofte zijn, die tenslotte zoo wordt beweerd uiteindelijk niet wordt nagekomen. Stalin, de Russisdhe dictator, zou zich door deze rechtscomedies in een stevige populariteit willen pantseren tegen zijn voortdurende vrees, te wor den vermoord door of vanwege dege nen, die nxacht naast de zijne wisten te verwerven Het schijnt inderdaad juist, dat de Russische dictator aan vervolgings waanzin lijdt en dat deze fixe reeds aan honderden communistische lei ders het leven heeft gekost. DE ENGELSCHE DEFENSIE. In de Lagerhuiszitting van Maan dag heeft de premier Niville Cham berlain in een rede over de defensie medegedeeld, dat de kosten daarvan, kort geleden op anderhalf milliard pond sterling geraamd, aanmerkelijk hooger zullen blijken. Slaagt Enge land er niet in, langs vreedzamen weg het vertrouwen te herstellen, dan zal het niet aarzelen zijn defensie-pro gram te herzien. Chamberlain betoogde voorts, reke ning te moeten houden met een we reld, waarin dictators bestaan, al is hij evenmin bevooroordeeld ten gun ste van het fascisme als van het com munisme en al is hij bereid, voor het behoud der Britsche vrijheid te strij den. De defensie-politiek, aldus de pre mier, moet in de allereerste plaats ge richt zijn op bescherming van de han delswegen, waarvan Engeland afhan kelijk is wat betreft zijn voedselvoor ziening en aanvoer van grondstoffen. In de derde plaats dient de politiek er op gericht te zijn de overzeesche ge bieden voldoende te beveiligen tegen aanvallen te land, ter zee of uit de lucht. Het vierde punt, dat Chamberlain opsomde, had betrekking op de sa menwerking in defensie-aangelegen heden van de grondgebieden der bondgenooten. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De Japansche troepen die in Zuid- Sjansi oprukken, hebben de grens dezer provincie bereikt en Poetsjau bezet, het Zuidelijke eindpunt van den spoorweg Tatoeng-Poetsjau. De Ja panners zijn nog slechts door de Gele Rivier gescheiden van de Chineesche stellingen bij Toengkwan, dat op de grens van de provincies Sjensi, Sjansi en Honan ligt. Een correspondent van United Press, die een reis langs den Loeng- hai-spoorweg heeft gemaakt, deelt mede, dat Tsjiang Kai-sjek in de streek tusschen Toengkwan en Kwaite, een afstand van 600 K.M. 150.000 soldaten geconcentreerd heeft en nog 190.000 man in reserve heeft. Ondanks de buitengewoon zware ne derlaag die de Chineezen in Sjansi hebben geleden, zouden zij nog over voldoende manschappen en materieel beschikken, om opnieuw verzet te bie den. Tsjiang Kai-sjek had, voor de Japanners aanvielen, zijn beste troe pen naar het Zuiden teruggetrokken, zoodat voornamelijk de divisies van generaal Jen Sji-sjan en het achtste leger verliezen hebben geleden. INDRUKWEKKENDE REDE VAN HODZA. De min.-pres. van Tsjecho-Slowa- kije, Hodza, heeft in een indrukwek kende rede Hitler van antwoord ge diend, ,waar die onlangs dreigde, dat Duitschland zich geroepen zou kun nen achten om het Duitsche lot te verzekeren van de 10 millioen Duit- schers, die in vreemd staatsverband leven. Hodza heeft getoond een open oog te hebben voor de rechten der minderheden in het algemeen en voor die van de Duitsche minderheden in zijn land in het bijzonder. Deswege wil hij zelfs de persvrijheid beteuge len ten behoeve van een persaccoord met Berlijn; hij wil den Duitschers key's boek en Michael's critiek erop en Rickey's woede daarna. „Rickey heeft natuurlijk ongelijk. U kent hem in die buien, moeder. Hij is dan net als vader, maar ik geloof, dat ze er geen van beiden verantwoor delijk voor zijn. Het is waarschijnlijk de terugslag van zooveel generaties hooggestemde Farquhars. Maar het maakt het leven niet gemakkelijker. Michael en ik zien elkaar nu heel dikwijls. Wij zijn al twee keer naai een matinée geweest, Rickey dacht, dat ik naar een tentoonstelling was. Ik ben ook werkelijk de schilderijen gaan kijken. Michael bracht mij er heen en we zijn er langs gehold. Beide keeren kwam ik laat thuis, maar Ric key was uitgegaan en heeft mij niet gemist. Ik ben er zeker van, dat u er niets op tegen zoudt hebben. Michael is zoo voorzichtig en heusch erg lief. Giste ren zijn wij naar de boerderij van zijn tante geweest, in Winchester. Het was net een sprookje. Wij hebben bij haar geluncht, we kregen gebraden kui kens en eigengebakken koek en honing en haar beroemde Hollandsche kaas. Zij draagt lange jurken en een groote camée op haar keursje en haar grijs haar in een pompadour. U zoudt haar heerlijk vinden, moes, want zij is ook echt van het oude régime. Maar ze is niet zoo'n teer poppetje als u bent. Zij is mollig en gezellig, net als één van die lieve oude vrouwen uit de boeken van Dickens". Toen de lunch gedaan was, had tante Molly tegen Michael gezegd: Nu wil je Virginia zeker graag de duiven en de eenden laten zien. Zij waren toen samen naar de groo te, schemerige schuren gegaan, waar de duiven koerden tusschen de dwars balken en de koeien hen met haar slaperige oogen aanstaarden. Zij zagen de eenden, die zich koesterden in het zonnetje en zwommen in den vijver, die al bevroren randen had. Daarna liepen zij door de akkers en door de dennenbosschen. Ik zal je hier in de lente brengen, zei Michael. Dan is het hier een para dijs. Ik zal je hier in de lente brengen. Het klonk Virginia te heerlijk om waar te kunnen worden. En toch sprak hij nooit een woord van liefde. Hij had van vriendschap gesproken en hoe hun smaken har monieerden en hoe heerlijk hij haar gezelschap vond. Maar zij wist, dat hij haar liefhad. Zij wist het op dat oogen- blik in het Spaansche Museum, toen zij voor een schilderij van Sorolla stonden, de Valencia-groep met zijn diepe oranjes, de saffieren lucht, het roode tuig van de melkwitte paarden. Het was in Spanje, dat al mijn luchtkasteelen instortten had Michael gezegd. Waarom stortten zij in? Ik heb mijn huwelijksreis naar Spanje gemaakt. En toen al drong het tot mij door, dat de vrouw die ik ge trouwd had, niets begreep van de lief de, zooals ik mij die gedroomd had. Ik weet niet, waarom ik jou dit ver tel. Ik heb het nog nooit aan iemand verteld. Ik ben blij dat je het mij verteld hebt. Hij had peinzend met zijn vuist op de leuning van de bank geslagen, waarop zij zaten. Ik denk wel dat ik je eens alles zal vertellen. Den avond na dat bezoek aan het Spaansche museum lag Virginia lang wakker. Sinds het begin van haar vriendschap met Michael had zij de gedachte aan Derekdale heel ver te ruggeschoven. Maar nu was 't al bijna Kerstmis en zij had Rickey beloofd te gaan, als het haar tot niets zou bin den. Maar zij wist, dat het gaan er naar toe haar onontkoombaar bond. Want Tony verwachtte iets van haar en Rickey ook. Zij toonden het, allebei op hrtn eigen manier. Het was heel moeilijk om Tony buiten haar omgang met Michael te houden. Hi., kwam altijd op de allerongelegenste momenten binnenvallen en wilde dan, dat zij met hem uitging. En als ze dan zei, dat ze niet kon, vroeg hij achter dochtig Waarom niet? Je schijnt in den kaatsten tijd erg veel dringende bezig heden te hebben. Maar zij had niets positiefs willen zeggen. Er is heelemaal geen reden om je beleedigd te voelen, Tony, alleen omdat ik geen tijd voor je heb. Je bent heusch een verschrikkelijk veel- eischend iemand. Wat jij veeeischend noemt, had hij gemopperd. Ik heb je al in geen eeuw meer alleen gesproken. Vanmiddag toch wel. Omdat Rickey toevallig uit is. Altijd is Rickey er of Mary Lee, of dat jongetje van boven, ik kan fluiten naar een gelegenheid om met je te spreken, zonder dat andere ooren luis teren. Je behoorde niet over dingen te willen spreken, die andere ooren niet mogen hooren. Je weet heel goed waar ik over wil praten, en je mocht me wel eens de gelegenheid geven. Zij wist het, ja. Toen ze nu klaar wakker op haar divan tusschen de kamerschermen lag, verweet zij het zichzelf, dat zij Tony er mee door had laten gaan. Zij zou immers nooit van hem kunnen houden. Zij moest het hem nu maar definitief zeggen en niet naar Derekdale gaan. Het was niet eerlijk tegenover haarzelf en tegen over Michael, en allerminst tegenover Tony. Mar Rickey zou woedend zijn als ze niet ging. Hij praatte al over niets anders meer dan Derekdale Derekdale en nog eens Derekdale. Zij s(ond op en deed haar peignoir om. Het was al laat, maar zij hoorde toch nog het getik van Rickey's type machine. Zij zou hem nu maar ineens vertellen, dat zij niet naar het bal van de Bleeckers kon gaan, dat het haar in een scheeve positie zou brengen. Want Tony zou denken dat haar wei gering niet gemeend was, dat hij haar nog wel ertoe zou kunnen overhalen om met hem tè trouwen en dat was niet zoo. Zij deed de deur van het kleine ka mertje zachtjes open. Rickey zat met den rug er naar toe en werkte als een razende, zoodat hij haar niet hoorde. Toen zij hem riep, draaide hij zich met een ruk om en vroeg verschrikt Wat is er aan de hand, Jinny? (Wordt vervolgd). -Waahvyksc&e en Laiigslraatsche Courant* j- KjOQOBPARAN)

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1