Binnenlandsch Nieuws. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING DOSSEN. 's BOSCH, HERPT. NiEUWKUiJK. RAAMSDONK. SPRANGCAPELLE. alle mogelijke rechten geven, binnen het kader van den staat, maar Maar een protectoraat van Duitsch- land over de minderheid erkennen, of handelen onder Goeringsche bedrei ging, dat de Duitsche vliegtuigen ge bruikt kunnen worden om den min derheden bepaalde rechten te verove ren, dat is voor een staat, die sou- verein is, tenslotte ondraaglijk. Daar begint het „niet verder". Aldus Hodza. Deze energieke rede van Hodza heeft niet nagelaten in breede Duit sche kringen een sterken indruk te maken. Opvallend is de gematigde toon der Duitsche commentaren op deze voor dubbelzinnigen uitleg niet vatbare woorden van den Tsjechi- schen regeeringschef. De bladen wijzen er op, dat de Tsjechen eens zélf slachtoffer zijn ge weest van een slechte minderheden- politiek, welke tenslotte tot den we reldoorlog leidde. Hitler's woorden waren, zoo zeggen dè Duitsche bla den, vredelievend. Prinselijk Paar uitgenoodigd naar Australië te komen. Aan de »Sunday Times« wordt uit Sydney gemeld, dat de Austra lische ministerpresident, Lyons, heeft medegedeeld, dat, indien Prin ses Juliana en Prins Bernhard hun voorgenomen bezoek aan Neder- landsch-Indië brengen, Hun een uitnoodiging zal worden gedaan om ook Australië te bezoeken. Uit Nederland heeft men aldus het blad bericht ontvangen, dat de uitnoodiging gaarne zal worden aangenomen. Er zal getracht worden het mo gelijk te maken, dat het bezoek zal samenvallen met het einde van de viering ter herdenking van het feit, dat ongeveer 150 jaar geleden de eerste kolonisten in Australië voet aan wal zetten, aangezien de extra festiviteiten, die zouden woiden ge arrangeerd ter begroeting van de Koninklijke Nederlandsche gasten, een prachtig slot zouden vormen van de herdenkingsfeesten. De Ne derlandsche kolonie in Australië is voornemens om op ongekend groote schaal feestelijkheden te organisee- ren. Nader verneemt men nog dat het nu als vrijwel zeker beschouwd wordt, dat, indien Prinses Juliana en Haar Gemaal een bezoek zullen brengen aan Nederlandsch Oost- Indië, Zij ook naar Australië zullen komen. Canberra beeft nog geen officieel verzoek tot Den Haag ge richt, maar het heeft wel reeds via Whitehall naar de mogelijkheid van een bezoek geïnformeerd. De Nederlandsche regeering zou, zoo meent men hier te weten, gun stig staan tegenover het bezoek, doch alles hangt natuurlijk af van de vraag of de beide Koninklijke Hoogheden inderdaad naar Neder- landsch-Indië zullen gaan. De gouverneur-generaal van Au stralië, lord Gowrie, gaat op 22 Maart a.s. scheep naar Nederlandsch Indië, waar hij, gelijk men weet, als gast van gouverneur-generaal jhr.Tjarda van Starkenborch Stachouwer negen dagen zal verblijven. Lord Gowrie zal den Nederlandschen gouverneur- generaal verzoeken zijn tegenbezoek aan Australië te brengen gelijktijdig met Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Na zijn bezoek aan Nederlandsch- Indië vertrekt lord Gowrie voor een bezoek van drie dagen naar Singa pore; vandaar vertrekt hij dan op 25 April a.s naar Engeland. Het jaarlijksch assaut van de Kon. Mil. Academie. Het jaarlijksch assaut van het cadettencorps der Kon. Mil. Aca demie was voor dit jaar vastgesteld op 18, 19 en 20 Maart a.s. Het was een traditie dat de laatste dag van dit feest op Zondag viel. Voor de vaststelling van dit pro gramma is echter de goedkeuring van den minister noodig. Minister van Dijk heeft thans evenwel, tegen alle verwachting in, zijn goedkeuring aan dit plan ont houden, in verband waarmee thans het feest op 17 en 18 Maart zal plaats vinden. De minister grondt zijn weigering op het feit dat het niet past in den geest der Zondagsheiliging, wed strijden en een soirée-dansante te houden. Tevens vervalt hiermede de uit. noodiging der Belgische cadetten. IN- EN UITVOER OVER FEBRUARI. Blijkens mededeeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be- SPOEDIG OOK BELGISCH GEZANT NAAR ROME. Benoeming van graaf de Kerchove de Denterghem verwacht. Ofschoon men in de Wetstraat nog terughoudendheid betoont met het doen van mededeelingen in zake de normaliseering der Belgisch-Italiaan- sche betrekkingen, wordt toch aange nomen, dat eerstdaags de benoeming van een gezant te Rome zal mogen worden verwacht. Het heet, dat de Belgische gezant te Parijs, graaf de Kerchove de Den terghem, opdracht zal krijgen, te Rome het terrein voor te bereiden. Zelfs zou het niet uitgesloten zijn, dat graaf de Kerchove de Denterghem zelf tot gezant te Rome wordt be noemd. In elk geval zal een beslissing niet lang meer op zich laten wachten. In den boezem der regeering wenscht men eensgezind, deze kwestie te rege len, terwijl nu uit den socialistischen hoek geen gevaren voor de regeering in zake dit probleem dep buitenland- sche politiek meer dreigen. droeg de waarde van den Nederland schen invoer (zonder goud en zilver) over Februari 1938 ƒ118 millioen (v.m. ƒ119 millioen). De waarde van den uitvoer beliep over Februari ƒ82 millioen (evenals v.m.). Hel percentage van den invoer ge dekt door uitvoer, bedroeg over Fe bruari 69.5 (v.m. 68.9). PROF. GOUDRIAAN DIRECTEUR NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen is thans beslo ten omtrent vervulling van de vaca ture, welke door het overlijden van ir. Van Dijk in de spoorwegdirectie was ontstaan en zal voor benoeming tot directeur der N.V. Ned. Spoorwe gen in aanmerking worden gebracht prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr., onder directeur der N.V. Philips' gloeilam penfabrieken te Eindhoven. GROOTE ORDER VOOR DE NED. SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ. Door bemiddeling en medewerking van de N.V. Handel Maatschappij „Exportchleb" heeft de Sovjet-Rus sische regeering de Ned. Scheepsbouw Maatschappij opdracht gegeven voor den bouw van twee vracht-passagiers schepen, plaats biedend aan 518 pas sagiers en een bemanning van 102 koppen. Dit is een der belangrijkste orders, die een Nederlandsche werf in den laatsten tijd van Sovjet-Rusland heeft gekregen. De bestelde schepen worden twee zusterschepen en der halve volkomen gelijk in uitvoering. Binnen twee jaar moeten beide schepen aan de opdrachtgevers wor den opgeleverd. De Ned. Scheepsbouw Maatschappij, die den laatsten tijd zeer veel werk heeft, houdt door deze opdracht volop werk tot begin 1940. Wanneer de thans in aanbouw zijnde schepen van stapel zijn geloopen, zul len, dank zij de uil de voeren orders, opnieuw alle hellingen bezet kunnen worden. KOMT HET ENGELSCHE KONINGS PAAR NAAR ONS LAND? Naar wij vernemen zal waarschijn lijk nog dit jaar Nederland de eer te beurt vallen van een officieel bezoek van het Engelsche koningspaar. Het zou in het voornemen van Ko ning George en Koningin Elisabeth liggen hel bezoek aan ons Hof te bren- genin het aanstaande najaar. Naar verder verluidt zou H.M. de Koningin de Engelsche vorstelijke gasten ont vangen ten Koninklijken Paleize te Amsterdam, alwaar zij tevens zouden logeeren. De geheele in- en uitwendige restau ratie van het Koninklijk Paleis moet, met het oog op het a.s. veertigjarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina tegen September a.s. ge reed zijn. DE OPHEFFING VAN HET MINISTERIE VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Aan het verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen houdende wet telijke voorziening naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 9 Juli 1937 tot opheffing van het ministerie van Landbouw en Visscherij en tot wijziging van de naam van het minis terie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt het volgende ont leend Verscheidene leden zouden het juis ter geacht hebben, indien deze wets ontwerpen, welke strekken tot rege ling van de gevolgen van een besluit, dat reeds 15 Juli 1937 in werking is getreden, geruimen tijd eerder waren AMERIKA EISCHT EILANDEN VAN DE PHOENIX-GROEP OP. Roosevelt heeft formeel aanspraak gemaakt op de eilanden Canton en Henderbury van de Phoenixgroep in den Stillen Oceaan, welke worden be schouwd als ideale basis voor de han delsluchtvaart. Hij beweert, dat de eilanden zijn ontdekt door Aineri- kaansche walvischvaarders. Van Britsche zijde wordt aanspraak gemaakt op de geheele Phoenixgroep en men veronderstelt, dat dit gebaar van Roosevelt de eerste stap is om te komen lot onderhandelingen met En geland en andere mogendheden in zake de souvereiniteit over een aan tal eilanden in den Stillen Oceaan. Roosevelt maakt ook aanspraak op gebieden aan de Zuidpool, welke het eerst door Amerikanen werden be zocht. Vandaag zal het decreet van Roose velt, waarbij hij aanspraak maakt op de eilanden Canton en Henderbury van de Phoenixgroep in het „Federal Register" verschijnen. ingediend en wel op een zoodanig tijd stip, dat de Kamer ze in behandeling had kunnen nemen voordat zij tot vaststelling van de Rijksbegrooting voor 1938 moest overgaan. Thans is in feite reeds bij de vaststelling van die begj'ooting over de wijziging van de departementale indeeling beslist. Sommige leden zouden intusschen ook nu uitdrukking willen geven aan hun ongerustheid dat het onderbren gen van de belangen van landbouw en visscherij bij hel ministerie van Eco nomische Zaken, hetwelk toch reeds met zoovele crisiszaken belast, niei voor die belangen bevorderlijk zal blijken. Ook de overbrenging van de afdee- ling volkshuisvesting van het minis terie van Sociale naar dat van Binnen- landsche Zaken achtten verscheidene leden nog steeds niet zonder beden king. Zij waren van oordeel, dat bij de volkshuisvesting vooral sociale be langen in het spel zijn, die beter kun nen worden toevertrouwd aan een de partement, dat geheel op de beharti ging van zoodanige belangen is inge steld. nb INT. PERSBERICHTGEVING OVER ÖNS LAND. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend om de uitgaven van den regeeringspersdienst met een bedrag van 12.500 te verhoogen. In tegenstelling tot liet buitenland aldus de toelichting ontbreekt hier te lande een orgaan, geredigeerd in één of meer der in het internatio naal verkeer gangbare talen, hetwelk, naast de internationale persbericht geving over ons land, tegenover het buitenland recht doet wedervaren aan hetgeen ons volk, hier en in de over- zeesche gewesten, denkt en doet en aan hetgeen de regeering zoowel na tionaal als internationaal voorstaat en verdedigt. Zulk een orgaan van in ternationale publieke voorlichting, op hoog journalistiek peil, kan in dezen tijd bezwaarlijk worden gemist. Nu van particuliere zijde een ern stig plan aan de regeering is voorge legd om in de bestaande leemte te voorzien, is zij van oordeel, dat een proefneming geboden moet worden geacht. Ten einde de uitgave in elk geval te verzekeren voor den duur van een vol jaar meent de regeering harer zijds dit particulier initiatief te moe ten steunen. Zij acht den aangewezen vorm hiervoor het nemen van abonne menten op het blad tot een bedrag, overeenkomend met de som, door par ticulieren te waarborgen, zijnde 12.500. HANK. Gevonden twee rijwielbelasting- merken, waarvan een kosteloos en eén portemonnaie inhoudende een vermoedelijk gouden ring met kleingeld, inlichtingen te bekomen bij veldwachter Keiler alhier. Door rijksveldwachter-briga dier de Ridder en veldwachter Keiler, werd Vrijdagnacht j 1. tegen een zekeren J. P. alhier en G. D. uit Dussen proces verbaal opge maakt wegens het visschen met een werpzak in de rivier de Gantel alhier, zonder acte en zonder ver gunning. Het vischtuig en een reeds flinke partij gevangen visch werden in beslag genomen. Men is thans begonnen met den weg over den Buitendijk alhier eens flink op te knappen, wat hard noodig is daar deze ai lang in een zeei slechten toestand verkeerde. Het werk wordt uitgevoerd in werkverschaffing, wat enkele weken zal duren. A.s. Dinsdag 15 dezer zal de commissaris van politie de heer A. J. M. Staal alhier zijn zilveren jubileum bij den politiedienst her denken. Er blijkt voor deze jubileum- herdenking groote belangstelling, waar commissaris Staal, die nog tal van functies bekleedt in den Bosch zeer gezien is. In den ouderdom van 75 jaar is te Stratum Eindhoven overleden, de oud geneesheer-directeur van 't Groot-Ziekengasthuis te 's Bosch, Dr. A. van Moorsel, die het vorig jaar zijn gouden arts-jubileum herdacht. De machinist van de boterfabriek P. v. d. B. had het ongeluk bij 't aanzetten van een machine uit te schuiven en zijn enkel dusdanig te ontwrichten dat hij genoodzaakt zal zijn geruimen tijd wat rust te- nemen. Bij de alhier gehouden inspectie van het N.B.S. door den heer A. F. Kloek uit Gorinchem werd defi nitief ingeschreven in het N.R.S. de stier Tappelenboomgaards Prins 16 van Ghr. van Herpt alhier. De Eerw. frater Gelasius, in de wereld de heer A. van Greven hroek van geboorte uit onze plaats, hoopt op 19 Maart a.s. in huize »Ruwenbergc< te St. Michiels Gestel zijn gouden kloosterfeest te vieren. Dien dag zal het den jubilaris niet aan belangstelling ontbreken. Op Zaterdag 12 Maart a.s. hoopt onze dorpsgenoot de eerw. Pater Antonius (in de wereld Gijsberthus Pullen) van de orde der Cister. eiensers, in de Kapel van 't groot Seminarie te Versailles, zijn heilige priesterwijding te ontvangen. RAAMSDONKSVEER De Chr. Jongelingsvereeniging »Obadja« zal 24 Maart a.s. jaarfeest vieren, waarbij o.m. zal opgevoerd worden »Stormsein neer«, huiselijk spel in drie bedrijven. De Provinciale Bondsdag van het Nederlandsch Jongelings verbond en Meisjesbond op 2en Paaschdag. Des voormiddags zal Ds. Oost spreken, des namiddags Ds. Emmen uit Breda. CAPELLE Blijkens beslissing van den Keurings- raad in het district Tilburg zijn de navolgende dienstplichtigen van de lichting 1939 der gemeente Sprang Capelle goedgekeurd H- van Baardwijk, H. M. v. Balkom, P. van Beek, M. H. Bogers, A. van Dongen, C. Groeneveld, Chr. F. van der Hoeven, P. Koenen, H, H, Kraak, D. J. Oerlemans, W J. Pruissers, M. J. Roomer, J. Rozenbrand, D. van der Schans, A. Snijders, Chr. A. Soeters, P. H. Stam, M. Treffers, G. Verduijn, Versteeg, J. C. Vos, C. J. J. de Wit, J. Zwart en J. H. Dijkstra. Voor goed ongeschikt werden ver klaard G. van Baardwijk, J. A. van Beek, A. M. Dekkers, C Faro, A. Mandemakers, M. C. M. Mandemakers, C. P. de Rooij, G. Sanders en H. W- de Jong. De plaatselijke tuinbouwvereeni ging houdt Woensdag 9 Maart a-s. des avonds half acht in het café van den heer J. Quirijns haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt: 1 Opening. 2 Notulen, 3 Jaarverslag, 4 Verslag kasopname, 5 Bestuursver kiezing, 6 Rondvraag. 7 Sluiting. De bij de Ned. Herv. gemeente alhier beroepen predikant, Ds. Oosten burg te Gouderak, hoopt a.s. Woensdag 16 dezer een bezoek aan deze gemeente te brengen en des avonds in het kerk gebouw in den dienst des Woords voor te gaan. OUDERAVOND „SCHOOL MET DEN BIJBEL" CAPELLE. Maandagavond j.l. hield het Bestuur der „School met den Bijbel" alhier, haar 12de Ouderavond. Evenals vorige jaren was de belangstelling van de zijde der Ouders en leden buitengewoon groot. Om 7 uur opent de voorzitter (de heer Kerst) de vergadering door te laten zingen Ps. 68 10 en gaat daarna voor in gebed. Ouders en belangstellenden worden nu welkom geheten, in het bijzonder de Weled. geb. Heer P. v. Duyvendijk, die zich bereid verklaard heeft een lezing te houden en het Kinderkoor, dat door zang de avond zal opluisteren. Naar aan leiding van 2 Sam. 18 2433 wijst de voorzitter op de grote liefde welke be staat Ouders en kinderen. (De sympa thie der Ouders voor de school loopt immers via de kinderen). Wie kan „Ou derliefde" meten? Absalom heeft zwaar gezondigd ook tegenover z'n vader; David heeft over wonnen, maar alle vreugde van deze glansrijke overwinning, wordt bij David weggenomen door de diepe smart over de dood van zijn zoon. De zonde van Absalom leeft ook in het hart onzer kin deren (aldus de spreker). Voor veel zon de worden ze bewaard, maar vaak kiezen ze toch eigen gekozen wegen. Dan is er smart bij de Ouders. Tenslotte wijst dt voorzitter op het grote voorrecht van Christenouders. Zij kunnen hun kinderen wijzen op Jezus Christus die Z'n enig geboren Zoon gegeven heeft tot behou denis. Door het gebed mogen zij hun toevlucht nemen tot God, die afgedwaal- den kan terugbrengen op de weg Zijner geboden. Na deze opening treedt het Kinderkoor „De Zangvogeltjes" op, onder leiding van het Hoofd der School, de heer M. C. Rij ken. Onmogelijk zou het zijn dit koortje te missen. Immers, wat spreekt dieper tot de Ouders, dan zang van hun eigen kin deren? Wat laat meer blijvende indruk achter dan het zo onbevangen optreden der jeugd? Als le nummer weerklinkt: „Vast rots van mijn behoud". De inzet was niet be paald gelukkig te noemen. Ze waren er niet dadelijk in, wat natuurlijk, gezien de omstandigheden, niet te verwonderen is. Ook domineerde de 2de stem o.i. te sterk. De tegenstellingen tussen bepaalde regels kwamen heel goed tot hun recht. Veel beter werd „Het Nieuw geboren Kind" gezongen. Crescendo's en decrescendo's werden mooi gemaakt. De tekst werd heel goed weergegeven. Uitgangen wer den fijn gezongen en het 3de couplet klonk waarlijk als een gebed. De uit spraak was beschaafd en duidelijk. Als afwisseling worden nu enkele ge dichtjes opgezegd door leerlingen uit de verschillende klassen 't Is altijd weer leuk de verschillende manier van optre den bij die kinderen na te gaan. De een. vrijmoedig, omdat hij stellig gelooft, dat niemand het zo goed doet als hij. Een ander, toch wel een beetje nerveus nu het grote moment eenmaal daar is, wel graag doen, maar toch ook blij er weer af te zijn. Een derde, trots omdat nu toch werkelijk een hele zaal grote mensen naar hem luistert. Gelukkig brachten al len het er goed af en het is moeilijk weer te geven, welk gedicht het meest in de smaak viel. Maar dat het reciteren in de smaak viel bij het publiek, bleek wel uit het daverend applaus dat na ieder ge dicht weerklonk. Door het koor werden nu weer twee echt kinderlijke liederen gezongen: „Wie zingt er mee" en „De dansende haasjes", het gedichtje van H.K.H. Prinses Juliana op 7 jarige leeftijd en gecomponeerd door C. v. Rennes. 't Was te merken dat ze begrepen wat ze zongen. Vrolijk en op gewekt klonk het, zodat de lust hij je op kwam inderdaad mee te gaan zingen. De uitspraak was heel duidelijk en bê schaafd. Buitengewoon 'aardig werden deze twee nummertjes door de aanwezi gen gevonden. Het „Oranjelied" konk goed en zorgde er voor dat de vaderlandsliefde niet ver koelt. Het altijd weer mooie „Angelus" vormde het slotnummer van het rijk ge varieerd programma. Dë eenvoud in woordenkeus en compositie doet zoveel in dit stukje. Het is of je het lieflijke tafereeltje voor je ziet, die knielende, biddende grootmoeder te midden van van haar devote kleinkinderen. Als van zelf dachten we: welk een goede invloed kan er van dergelijke liederen uitgaan op kinderharten. In het algemeen is er goed gezongen, waarvan ongetwijfeld de eei toekomt aan den dirigent die door z'n goede leiding en onvermoeide ijver, met ongeschoolde stemmetjes dit resultaat wist te bereiken. In de pauze die nu volgt, wordt door de Ouders gretig gebruik gemaakt 't werk van hun kinderen te bekijken en daar over met het Personeel te spreken. Het handwerk-lokaal vond weer veel aftrek. Na de pauze verkrijgt de Weled. geb. Heer v. Duijvendijk het woord om z'n lezing te houden over het onderwerp „De vorming van het geweten onzer kin deren". De inleider behandelt dit onderwerp in de vorm van een causerie en stelt eerst de vraag: „Wat is het geweten?" Hier over zfjn veel uitspraken. Geweten be tekent: „Samenweten". Samenweten met God, met onze naaste, met ons zelf. Het geweten is de stem in ons innerlijk die ons stelt tegenover de wet, die we zelf als juist aanvaard hebben. Met voorbeel den uit de Heilige Schrift toont spreker aan dat er bestaat een le. kwaad geweten; zie Joh. 8 9. 2e. Waarschuwend geweten; zie Gen. 39 9. 3e. Goed geweten. Meestal wordt met geweten het kwade geweten bedoeld wat wel hieruit blijkt dat we van den Here Jezus nooit zeggen: „toen sprak z'n geweten". Goed en Waarschuwend geweten is een secun daire uitspraak. Het geweten houdt ons de wet Gods voor en oordeelt ons naar die wet. Als vanzelf rijst de 2e vraag: Kan dat geweten opgevoed worden, ja of neen? Ja, want het geweten is een verstands- en gevoelsactie en elke func tie kan worden opgevoed. Spreker gaat vervolgens de ontwikkeling van het ge weten na in de verschillende leeftijds perioden. By kleine kinderen is' het ge weten vaak een gevoelskwestie. Wat heeft het geweten van kinderen voor bij dat van volwassenen? Met voorbeelden ontleend uit eigen ervaring en aan de werken van Jan Ligthart toont de Heer v. Duyvendyk aan dat het kindergeweten 3 factoren voor heeft bij dat der volwassenen. le De eenvoud, 2e de teerheid, 3e de afhankelijkheid. Wat heeft het kindergeweten tegen bij dat der volwassenen? le. Gebrek aan inzicht der wet. 2e. Gebrek aan verstandelijk overleg. 3e. De snelle ontlading der gedachte. Wat wij „wreedheid" noemen is lang niet altijd wreedheid maar vaak onder- zoek. Van de 612 jarigen leeftijd is er een snelle vooruitgang ten opzichte van het geweten. Daarom is het zo gelukkig dat op een School met den Bijbel, de wet duidelijk gemaakt wordt, kennis van Neemt de hartvormige cachets, genaamd „Mijnhardtjes", bij Hoofdpijn. Kiespijn, enz. In Vijf minuten tijd bent U de pijnen kwijt. 12 stuks 50 ct- Proefdoosje 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten* i,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2