Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. 95 JOOSD-BBIBiO" Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Virginia's Keuze. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR NUMMER 24. WOENSDAG 23 MAART 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs; per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN. In ons nummer van 1.1. Zaterdag hebben wij nog medegedeeld dat een onbekende dame 500 had geschon ken aan den minister van defensie voor versterking van leger en grenzen. Er zijn er nu verschillende gevolgd n.l. van 10, 100, 1500, 11.25, 350, 400, 2000 enz. De laatste van een ouderpaar, dat door arbeid in In- dië 50.000 heeft kunnen sparen voor de toekomst van vijf nog jonge kinde ren en dat krachtig pacifistisch van aanleg is, is van meening, dat thans de toekomst van deze kinderen vóór alles eischt de militaire beveiliging van ons land en van ons Indië. In de hoop, dat het Nederlandsche volk op duidelijke wijze zijn wil zal toonen, sluit het hierbij 2000 van de 50.000 in, terwijl het verder voor el ke 5.000.000, die vrijwillig wordt bij eengebracht, opnieuw 1000 zal stor ten, tot een maximum van 10.000. Voor een volk, dat de beschikking over nog 5 milliard vermogen heeft en p. jaar bv. veel meer dan 100.000.000 aan tabak uitgeeft, is 5.000.000 een kleinigheid, waar het gaat om ons volksbestaan. TAAK VAN ZUSTER BOONSTRA TEN EINDE. Zuster Trijntje Boonstra, diacones van het Ned. Herv. Diaconessenluiis „Bronovo" te 's-Gravenhage die H.K.H. Prinses Juliana heeft verpleegd en die Prinses Beatrix heeft verzorgd, heeft heden Soestdijk verlaten en zal naar 's-Gravenhage terugkeeren. Haar taak zal dan door een kinderjuffrouw wor den overgenomen. Deze terugkeer bewijst, hoezeer alles met de Vorstelijke Moeder en met de Prinses naar wensch is gegaan. Immers het was vooruit overeen gekomen dat, behoudens bijzondere omstandigheden zuster Boonstra twee maanden te Soest dijk zou verblijven. H.K.H. Prinses Juliana maakt het uitstekend en Prinses Beatrix niet min der. Haar gezondheiedstoestand, ge wichtstoename enz. zijn zeer gunstig, terwijl het ook met de natuurlijke voe ding van stonde af aan naar wensch is gegaan. DE MAARTSCHE ZOMER. Temperaturen als De Bilt nog nooit waarnam. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt deelt ons mede: Op 20 en 21 Maart is te De Bilt de maximum temperatuur hooger ge weest dan sedert het begin der waar nemingen, in 1897, zoo vroeg in 't jaar is voorgekomen. De maxima zijn geweest 19,8 gr. Cel sius op den 20slen en 20,0 gr. op den 21 sten. De vroegere hoogste temperatuuur lot den 20sten bedroeg 18,9 gr. Celsius, tot den 21slen 19,9 gr. Celsius. WEER EENS EEN ARRESTATIE TE OSS. Opnieuw heeft te Oss een geruchtma kende arrestatie plaats gehad, welke reeds lang was voorzien, doch thans nog plotseling is geschied. De Kon. marechaussee slaagde erin zooveel bewijsmateriaal te verzamelen tegen den bankier en makelaar J. G. M. v. d. H., te Oss, dat Zaterdagnamiddag diens aanhouding kon bevolen wor den. De verdachte werd gevankelijk naar de marechaussee-kazerne ge bracht, waar hij werd opgesloten. Het vermoeden bestaat, dat de ban kier-makelaar zich heeft schuldig ge maakt aan verschillende gevallen van verduistering en valschheid in ge schrifte. Het betreft hier zekeren J. G. M. v. d. H(oven), die vroeger ook in Waal wijk op een kassierskantoor is ge weest en later notarisklerk te Ber- chem, door welke laatste functie hij goed op de hoogte was van de finan- cieele positie van vele boeren der streek. Hij had een prachtige villa gekocht, een mooie auto en leefde op grooten voet. Voor het kantoor van den gearre steerden bankier en makelaar te Oss verdrongen zich gisteren vele men- schen uit Oss en omgeving, meestal kleine boertjes, met de bedoeling hun belegde gelden terug te halen. Het was naar het „Hbld." meldt, waaraan we ook het volgende ontleenen, vergeef- sclie moeite, want liet kantoorgebouw is verzegeld en blijft voor iedereen ge sloten. Intusschen blijkt steeds duide lijker aan welke praktijken de man zich heeft schuldig gemaakt. Zeer groot is het aantal mensehen, dat bij hem gelden belegd heeft. Dat is tot op zekere hoogte verklaarbaar, want hij betaalde een beduidend hoogere Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. rente dan de Rijkspostspaarbank. De ze rente betaalde hij regelmatig uit en de boeren koesterden dan ook niet de minste verdenking tegen hem, temeer daar hij steeds bereid was iedereen te helpen. Thans vragen zij zich echter af, wat er met de door hen belegde gelden is geschied en of zij deze nog wel ooit terug zullen krijgen. Kwam er iemand op zijn kantoor om geld te leenen, dan verklaarde de bankier zich daar aanstonds toe bereid. Hij begaf zich dan daags voor het geld zou wor den uitbetaald, naar zijn cliënt en wist hem te bewegen een levensverzeke ring af te sluiten tot een aanmerkelijk hooger bedrag dan het gevraagde cre- diet, welke verzekering dan als onder pand moest dienen. Vanzelf sprekend gaven de boertjes toe, bang als zij waren het gevraagde geld niet te zullen krijgen. De uitbe taling geschiedde steeds op het kan toor. De bankier liet de menschen de noodige stukken teekenen, waarop dc bedragen niet ingevuld waren. Rente en aflossing van de leening, alsmede de premie van de verzekering, werden regelmatig geïnd, maar een polis kre gen de menschen niet en de schuldbe kentenissen liepen tot belangrijk hoo gere bedragen op dan aangevraagd was. Zoo maakte hij niet alleen een woekerrente, maar lichtte de men schen bovendien nog op. Wat den zwendel met brandver zekeringen betreft, dikwijls begaf hij zich naar lieden, die reeds verzekerd waren en deelde hun mede, dat de maatschappij deze verzekering had op gezegd. Hij zag evenwel kans, zoo deelde hij hun mede, bij een andere maatschappij de verzekering onder te brengen, waar weliswaar iets meer premie moest worden betaald. Een nieuwe verzekering werd dan afgeslo ten en hiervoor begon de man alvast 25 a 35 taxatiekosten, te rekenen. Nimmer hebben de boeren bemerkt, dat zij voor de premie geen kwitantie van een verzekeringmaatschappij kre gen, maar kwitanties van het ban kierskantoor. Het ligt dan ook voor de hand, dat vele van deze z.g. nieuwe verzekeringen in werkelijkheid nim mer zijn afgesloten en dat de bankier zich de premie heeft toegeëigend. MINDER OPBRENGSTEN DER SPOORWEGEN IN JANUARI. De ontvangsten over de maand Ja nuari 1938 luiden: reizigers en bagage 4.523.046.80, brief- en pakketpost 220.000, goederen en levende dieren 2.760.173.19 en div. ƒ513.387.87, in totaal: 8.016.607.86. 1937: 8.311.778.09. Ontvangsten per dagkilometer 1938: 76.87 en 1937: 78.64. De toestand in Europa Er is gelukkig weer wat ontspan ning in Europa speciaal doordat Lithauen het ultimatum van Polen heeft aangenomen, dat ook vrij tam was nl. dat de diplomatieke betrek kingen moesten worden aanga knoopt Nu dat was na 20 jaar ruim ook wel noodig. Geen handel, geen verkeer, geen verbindingen tusschen twee aan elkander grenzende lan den, hoe is dat mogelijk in onzen tijd. Intusschen ziet men hier een vreedzame oplossing (al is Polen's dreigen met de militaire macht misschien de directe oorzaak tot toegeven), die beide landen tot pro fijt zal strekken, als »Wilna» er maar niet tusschen zat. In Oostenrijk gaat alles z'n ge wone gang, speciaal met het oog op de voorbereiding van de volks stemming en op verschillende wijze komt men 't volk, speciaal de ar beiders, tegemoet. IJe joden daaren tegen worden in velerlei toonaarden bemoeielijkt en men schijnt bezig een nieuw proces in te spannen betreffende den moord op Dolfus, nl. om den naam van den als moor denaar gestrafte te rehahilliteeren. Schuschnigg waarmee mennietgoed van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 34) Voor Mrs. Bleecker was het alge- meene opmerken van Virginia's schoonheid op dit oogenblik als een slag. Tot nu toe had zij niet geweten hoe aantrekkelijk het meisje was. Al was zij dan arm, Tony zou in ieder geval trotsch op haar kunnen zijn als zij zijn vrouw werd. Het was Marty, die uitte wat Jane dacht Tony is sinoor op haar, Jane. Hoe heb je het in je hoofd gehaald haai hier te vragen? Hij zei dat hij niet zou komen, als ik haar passeerde. Zoo. Je stelt zeker al je hoop op het feit dat zij absoluut niet op hem verliefd is. Mrs. Bleecker keek haar verbaasd aan. S" Zij niet op hem? Wat maakt dat voor verschil? Zij zal hem om zijn geld nemen. Maar Marty had een goeden kijk op anderen. Dat zal ze niet. Een vrouw als zij» trouwt uit liefde of heelemaal niet. Virginia zag noch Tony, noch zijn moeder of Marty, Zij zag alleen maar Michael. Michael die haar met zijn lachende blauwe oogen aankeek en haar door de menigte heentrok, nog vóór dat Tony beslag op haar kon leg gen. Ik zit naast je aan tafel, vertelde Michael, heb je ooit van zoo'n hof ge hoord Ik heb je massa's te vertellen. Zij lachte gelukkig en was alles om haai heen vergeten. Wij hebben nog tien minuutjes. Waar is een rustig plekje? Zij nam hem mee naar de biblio theek, waar een lage divan voor het vuur stond, aan één kant gemaskeerd door een hoog scherm, dat hem ver borg voor het oog van binnenkomen den. Ben je blij me te zien, Virginia? Blij Hij nam haar in zijn armen en druk te zijn lippen op haar wang. Even liet zij hem begaan, toen trok zij zich, ademloos, terug. Ik moet je nog iets over Rickey vertellen. Hij is een nieuw boek begon nen, het heet, „De Zilveren Toover- fee" naar Marty van Duyne. Hij heeft er gisteren en vannacht als een bezete ne aan gewerkt. Maar hij wilde niet luisteren. Wat kan mij Rickey schelen? Michael wij kunnen hier niet langer blijven zitten. Het is tijd voor het diner. Hij lachte en drukte haar weer tegen zich aan. Zeg: Michael, lieveling, hel is tijd voor het diner. Zij herhaalde het zachtjes: Michael, lieveling. Toen zij in de hall terugkeerden kwam Tony op hen af. Je zit naast mij! zei hij tegen Virginia. Moeder had mij tusschen een weduwe en een bakvisch gezel, maar ik heb haar gezegd, dat ik hoofd pijn zou hebben en hoven zou blijven als ik niet naast jou mocht zitten. In Tony's oogen smeulde nog vuur. Hij had hooge woorden met zijn moe der gehad en haar enkele dingen ge zegd, die haar den schrik op het lijf hadden gejaagd. Zoolang zij hier is, heb je niets anders gedaan dan haar van mij ge scheiden houden, had hij gezegd, als je daarmee door blijft gaan, trouw ik haar vóór je het weet Hij had zijn zin gekregen en Virgi nia en Michael waren gescheiden. Maar zij hadden hun kostbaar oogen blikje toch gehad, en Tony vermoedde niet, dat de schittering in Virginia's oogen en haar gelukkige glimlach niet voor hèm maar voor Michael waren. Maar Michael wist het en al zijn twijfel was nu verdwenen. Hij vreesde Tony niet meer als een mededinger. En Tony zei op dat oogenblik: Trouw morgen met me. Dwaas! Ik ben geen dwaas. Alles zou in eens geregeld zijn, zonder herrie. Mid get zou natuurlijk razen, maar ze zou niets kunnen doen. En vader vindt je een schat. Dat heeft hij mij zelf ge zegd. Hij haat moderne vrouwen. Virginia keek hem verwonderd aan. Je wilt toch niet zeggen dat hij je moeder haat? Dat niet precies. Maar de manier, waarop zij leeft, bevalt hem toch ab soluut niet. Maar waarom is hij dan met haar getrouwd? O, dat zal ze wel handig hebben weten te maskeeren vóór haar trou wen, was het heele antwoord. Toen, met snelle verandering van stem, voegde hij eraan toe: Trouw morgen met me. Ik hen heelemaal niet van plan met je te trouwen, morgen niet en nooit. Hij lachte: Dat denk je maar, maar je ver gist je. Herinner je je nog wat ik je gezegd heb. „Je zult de meesteres van Derekdale worden?" Virginia had plotseling een gevoel, alsof haar een onheil boven het hoofd hing. Zou zij heusch met Tony trou wen? Maar neen, dat was immers on mogelijk! Michael had haar lief. Dat was het eenige, wat er voor haar op aan kwam. Na het diner schaarden de logé's zich om het vuur in de hall. in af wachting van de gasten voor het bal. De oude Anthony had Virginia naast zich in een hoekje, van waaruit zij Michael, die op den rug van een stoel leunde, goed kon zien. Marty van Duy ne zat op een laag haardstoeltje, met Rickey, aan haar voeten. Hij zat op een groot rood kussen, en zijn krullen raakten bijna haar knie. Marty daagde Michael uil We hebben het er juist over ge had, dat er tegenwoordig absoluut geen kans is voor jonge schrijvers. NVat vind jij daarvan? Voor het genie is er altijd een kans. Rickey vatte vlam. Welke uitgever kan het genie erkennen als het zich aan hem voor doet? Marty tikte met haar vinger op zijn wang. Niet onbeleefd zijn, kleine jon gen. Je praat tegen Michael McMillan Ga door, Michael. Ik vraag je excuus voor je tegenstander. Waarom excuus? Michael begreep, dat Rickey in een stemming was om ruzie te maken, maar niets, dat de jongen zei, zou hem tot heftige wederwoorden kun nen drijven. Het speet hem, dat Marty dit onderwerp op het tapijt had ge bracht, maar dat was echt iets voor Marty, twee mannen tegen elkaar in het harnas jagen om er zelf de opwin ding van te genieten. Wij uitgevers vragen om sporn taniteit en fantasie, zei hij kalm. De meesten van onze jonge schrijvers schrijven maar een recept. Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden. Waalwykscöe en Lasigstraalscke Courant,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1