Gemeenteraad Eethen. Zo vJMrukhelijk INGEZONDEN STUKKEN. i? mi SPORT. is wegweet, zou als voornaamste ge tuige gedagvaard worden. De bondspresident van Zwitser land heeft in krachtige termen de Zwitsersche neutraliteit verdedigd en gezegd dat Zwitserland van na ture aangewezen is de doorgangen der Alpen te bewaken. In Slowakije weren de Duitschers zich meer en meer en de Völkische Beobaecher waarschuwt de regee ring om hen zooveel mogelijk tege moet te komen en niet te irriteeren. Het heet dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Italië vlot verloopen en in Spanje staan de Franco-troepen 15 K.M. van de Catalaansche kust en 60 K.M. van Barcelona. Bij de luchtbombarde menten dezer stad zijn 700 personen gedood en 1300 gewond. De buitenlandsche politiek van Engeland. In het Lagerhuis heeft Chamber lain verzocht geen vragen te willen richten over het karakter der buiten, landsche politiek omdat spr. Don. derdag een regeeringsverklaring zou afleggen, Over de onderhandelingen met Italië zeide de premier vervolgens, dat ze naar wensch opschoten. Op de vraag of met Amerika be sprekingen gevoerd werden over de recente gebeurtenissen in Europa, heeft Chamberlain geantwoord, dat de Britsche regeering in algemeenen zin de Vereenigde Staten in kennis heeft gesteld van haar houding ten opzichte van de recente gebeurte nissen in Europa. Op een andere vraag heeft Cham berlain geantwoord, dat de Britsche regeering het Russische voorstel tot het houden van een conferentie der belangrijkste mogendheden ter be spreking van de annexatie van Oostenrijk ontvangen heeft en het bestudeert. Chamberlain voegde hieraan toe: „ik ben echter niet bereid vooruit te loopen op de al- gemeene verklaring, die ik spoedig hoop af te leggen, ten aanzien van de verschillende problemen, die zich voordoen ten gevolge van den tegenwoordigen toestand. Schuschnigg's lot nog onzeker. Omtrent de toekomstige verblijf, plaats van de twee gewezen leiders van Oostenrijk, ex-president Mïklas en ex-kanselier Schuschnigg, is nog geen besluit genomen. Terwijl Miklas een zekere bewegingsvrijheid heeft hij kon Zondag naar de kerk gaan is Schuschnigg niet meer in het openbaar gezien. Het schijnt, aldus Reuter, dat de autoriteiten niet goed weten, wat er met Schusch- nig moet gebeuren. Eerst heeft het in de bedoeling gelegen hem naar het buitenland te zenden, doch men meent, dat hij zich daartegen heeft verzet en geweigerd heeft te beloven, zich van elke politieke activiteit te onthouden. Het is mogelijk, dat Schuschnigg zal moeten voorkomen in het pro ces tot eerherstel van Planetta, die ter dood werd veroordeeld wegens den moord op Dollfuss. In dat proces zou aangetoond moeten worden, dat majoor Fey de hand heeft gehad in het doodschieten van Dollfuss en dat het vonnis een justitieele vergissing isgeweest, waar- voor Schuschnigg verantwoordelijk gesteld zou moeten worden Jronia massademonstratie van Poolsche legionairs en de club der «Polen in Kovno«, waar onder grooten geest drift de resolutie is aangenomen, waarin de inlijving van Lithauen en een beteren toegang tot de Oost. zee over den benedenloop van den Memel geëischt wordt. Olieconflict in Mexico. In Mexico ontwikkelen zich meer en meer communistische toestanden. Thans heeft de staat alle vreemde petroleummaatschappijen onteigend. De schadeloosstelling aan de vroe gere eigenaren zal worden gefinan. ceerd uit den verkoop van de pe troleum der gestolen mijnen. Met wissels dus op de toekomst! De vakvereenigingen hebben het kantoorgebouw van de Mexican Eagle Olie Co. bezet en de Engel- sche, Nederlandsche en Amerikaan- sche employé's gedwongen de ge. bouwen te verlaten. Verklaring van den Zwitserschen bondsraad. De Zwitsersche Bondsraad heeft Zondag bij den aanvang der parle- inentszitting een verklaring afgelegd over de neutraliteit van Zwitserland. In deze verklaring wordt met een zinspelling op de verdwijning van Oostenrijk o.m. gezegd De wijziging, welke de politieke kaart van Europa dezer dagen heeft ondergaan kan niet een verzwakking van depolitieke situatie van Zwitserland tot gevolg hebben. De onafhankelijkheid en de neutraliteit van het eedgenoot schap blijkt integendeel meer dan ooit onontbeerlijk te zijn voor de handhaving van het Europeesche evenwicht. Van alle zijden werden ons op dat punt plechtige verzeke ringen gegeven. De waarde daarvan is onbetwistbaar. Geen onzer drie buurlanden kan verlangen of wen- schen, dat Zwitserland verdwijnt. Geen hunner bedreigt onze demo cratische staatsinstellingen, die een der voornaamste redenen van be staan zijn van het eedgenootschap en zijn 22 kantons. Het is een eeuwenoude missie van Zwitserland in Europa en in het belang van alle de doorgangen van de Alpen te bewaken. Zwitser, land dekt en beschermt de vitale deelen der grensgebieden van zijn buren. De wil van het Zwitsersche volk deze missie te vervullen en zijn onafhankelijkheid te doen eerbiedigen ten koste van zijn bloed is unaniem en onwrikbaar. De strijd in Zuid-Sjantoeng. Nog steeds felle gevechten. Felle gevechten worden op het oogenblik geleverd in het midden van Sjantoeng. Volgens Chineesche telegrammen zouden de Chineesche troepen verscheidene successen hebben behaald voor Soutsjou. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de Chineesche aanval in Zuidooste lijke richting in het gebied ten oosten van den spoorweg Tietsin-Poekou vorderingen maakt en den flank bedreigt van de Japansche troepen, die zich hebben moeten terugtrekken schillende malen aan de daarvoor in aanmerking komende personen bedragen zijn uitgekeerd. De heer v. d. Beek vraagt of er geen plannen zijn om hier iets te doen voor de Luchtbescherming. De voorzitter zegt dat er hier- aangaande reeds besprekingen zijn gevoerd, zoodat binnen verloop van tijd de leden er wel meer van zullen hooren. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Polen en Lithauen. Zooals hierboven gemeld is de kwestie Lithauen Polen voorloopig opgelost. We leggen er den nadruk op, dal het hier slechts een voorloopige oplossing betreft. Polen is niet zóo gebrand op vriendschappelijke dat zijn: diplomatieke betrekkin, gen met Lithauen, dit het deze vriendschap met oorlogsgeweld wil afdwingen. Lithauen is door Polen beroofd van zijn hoofdstad Wilna deze stad is door het Poolsche leger zon der oorlogsverklaring thans 14 jaar geleden genomen. Polen wilde thans de Lithauen sche erkenning van het aan dit land begane onrecht. Had Lithauen geweigerd, dan hadde dat voor Polen het motief opgeleverd om door een militaire bezetting van Lithauen het eigen lijke doel direct te verwezenlijken Lithauen te annexeeren. zooals Duitschland Oostenrijk heeft gean nexeerd. Daér gaat het om I Polen heeft na den oorlog een sraallen doorgang door Duitsch Silezië naar de Oostzee gekregen en Polen voelt wel, dat Duitschland dezen doorgang weer tot zich zal nemen en de Oostzee voor Polen zal afsluiten. Daarom wordt Lithau en begeerd, nat een breede kust strook heeft, waaraan enkele havens van beteekenis. De stille bedoelingen kwamen bij sommige openbare betoogingen opluidruchtige wijze tot uiting. Dat was o.m. het geval tijdens een De raad dezer gemeente kwam Dinsdagmorgen in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester D. v. d. Schans. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken, a Dankbetuiging van H. M. de de Koningin en H.H.K. K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de ontvangen gelukwenschen bij de geboorte van prinses Beatrix. b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. In kas was op 15 Maart f 693,30. c. van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot instand houding van de O. L. school in Eethen. d. Idem dat is goedgekeurd de begrooting 1938. e. Idem de plannen tot inrichting van het archief in het nieuwe gemeentehuis. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder zegt de voorzitter dat door de inwoners van Eethen een perceel grond was aangeboden aan den Drongelschen weg om aldaar het gemeentehuis te bouwen. Daar evenwel de vrees bestaat dat er later een of andere arbei derswoning of i d. bij gebouwd zou worden zijn B. en W. van meening dat de gemeente dit perceel beter in erfpacht kan aanvaarden tegen een canon van f28. Wordt goedgekeurd. Dan is nog ingekomen een ver zoek van L. Kleijn om tegemoet koming in de kosten van het ver voer zijner kinderen van Doeveren naar de Christ, school teGenderen. B. en W. stellen voor een tege moetkoming te verleenen van f 0.50 per kind per week. Een verzoek van het bestuur van de Bijz. school te Genderen om uitbreiding dezer school, daar per l April het leerlingenaantal 133 zal bedragen, terwijl bij een aantal van 131 een nieuwe leerkracht kan benoemd worden, wordt in handen gesteld van B. en W. Enkele posten van de begrooting 1938 betreffende de werkverschaffing moeten gewijzigd worden. Wordt goedgekeurd. Daar het aantal opcenten voor de gemeente fondsbelasting jaar— lijksch moet worden vastgesteld, geschiedt dit thans wederom en evenals vorig jaar wordt het aantal vastgesteld op 75. Restauratie onderwijzerswoning te Drongelen. Door den gemeente opzichter is reeds enkele malen een onderzoek ingesteld naar den toestand van deze onderwijzerswoning. Daar deze toestand zoo uitermate slecht is adviseerde hij de woning geheel te vernieuwen. Daar de omstandigheden dit evenwel niet toelieten, is nogmaals een onderzoek ingesteld, met als resultaat dat de restauratie van het dak dringend noodzakelijk is, daar de toestand vooral uit hygiënisch opzicht uitermate slecht is, stellen B. en W. voor .tot deze restauratie over te gaan. Daar de voorzitter het niet ge. wenscht acht in de openbare ver gadering cijfers te noemen, gaat de raad in geheime zitting over. Na heropening stelt de voorzitter voor tot deze restauratie over te gaan en de kosten te betalen uit den gewonen dienst en een bedrag van f1200 te leenen over 10 jaar. In stemming gebracht wordt het voorstel met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Donken en v. d. Stelt. Voorts wordt goedgekeurd met algemeene stemmen dat de ge meente een fraude-verzekering aan gaat bij de Incasso Bank te Amster dam, Betreffende verbetering van den duiker in den weg te Drongelen zegt de voorzitter dat 'n bespreking heeft plaats gehad met het Water schapsbestuur. De kosten zijn het Waterschapsbestuur boven 't hoofd gegroeid, doch B. en W. hebben gezegd dat daar met de subsidie- ering rekening gehouden zou worden B. en W. hebben dit onderling besproken en meenen te moeten voorstellen een bijdrage te ver leenen van f250,— Het geheele werk komt op f410,— Het is zeker een mooie verbetering, daar de toestand ter plaatse slecht was. Weth. v. d. Beek meent dat het voorstel van B. en W. anders luidde. De heer Donken kan er zich toch wel mee vereenigen evenals de heer G. v d. Beek. De voorzitter zegt dat het belang van de gemeente, door het verkeer, er ook mee gemoeid is. Weth. v. d. Beek zegt dat het voorstel van B. en W. feitelijk er op neer kwam een subsidie te geven van f200,— De voorzitter neemt dit over. De heer v. d. Schans wil f 250, geven. Dit voorstel wordt niet gesteund, waarna het voorstel van B. en W. in stemming wordt gebracht, het geen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer Donken of er nog geen uitkeeringen hebben plaats gehad uit het Fonds voor Bijz. Nooden. De voorzitter zegt dat reeds ver- Waalwijk 21-3-'38. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U opname van het volgende in Uw geacht blad, waarvoor bij voorbaat dank. In de Echo van 16 Maart 1.1. komt een verslag voor van een bonds vergadering van middenstands- schoenfabrikanten, waaruit mij dui delijk blijkt, dat men weer bezig is den schoenfabrieksarbeider dat beetje rechtszekei heid waarop hij na hevigen strijd aanspraak kan maken, weer te ontnemen, door het collectief contract op een meer dan bedenkelijke wijze uit elkaar te halen. Dacht men nu heusch, dat men in den Haag bezwaren, die op vrij wel geen enkel punt steek houden, zelfs met een zweem van aandacht verwaardigen Men wil maatregelen, in de G A.O. vervat, die de uitschakeling beoogen van die bedrijven en bedrijfjes, welke en sociaal, en economisch geen reden van bestaan hebben juist voor deze ongedaan krijgen. Voelen de heeren het onlogische niet, als zij spreken over een con tract waarbij zij geen partij zijn Ik schrijf hiervoor over niet- steekhoudende bezwaren, en om mij maar tot één te bepalen, zou ik willen opmerken, dat bedoelde fabrikanten zich er niet over be hoeven te verwonderen dat in het contract geen sprake is van eenige boeteregeling, want dat heeft met het contract niets te maken, het is namelijk een arbeidscontracten geen boetecontract. Wanneer in een bepaald bedrijf een boetestelsel vormen aanneemt van complete loonkortingen is dat ontduiking van het contract (het geen altijd kan gebeuren) doch dat doet aan de waarde daarvan als zoodanig niets af. Er zijn wel heeren aan 't woord geweest, die ten deze wel eens de hand in eigen boezem mogen ste ken en ik geloof niet dat zij met dit pogen eenig succes zullen hebben. Het was mijn bedoeling, geachte lazer, U een beeld te geven van de mentaliteit van sommige fabrikan ten die op bjdoelde vergadering, van katholieke menschen zelfseen geheel tegengestelde houding aan nemen, dan die welke zij in de practijk beoefenen. Daarom zou ik het van de bona fide ondernemers onder hen zoo jammer vinden, dat zij op deze wijze samenwerken met diegenen, die eigenlijk bedervers zijn van het goede wat tot stand gebracht wordt. Inplaats van de onderlinge con currentie langs organisatorischen weg te beteugelen, begint men aan het contract te knagen. Wel een bewijs dat dit iets goeds bevat. Hiermede mijnheer de redacteur meen ik te kunnen volstaan na U nogmaals hartelijk te danken voor Uwe welwillendheid. Met de meeste Hoogachting, K. v. H. kon worden ingeloopen. AFDEELING IV. Eerste klasse. De beslissing laat in deze afdeeling nog steeds op zich wachten, daar Zon dag zoowel PSV als NAC vojilorenV bei den met 2—1, resp. van Eaeripond en Juliana, zoodat de zaken er, inpg precies zoo voorstaan als vorige week. Door deze overwinning stelde Roer de kans van NAC thans verkeken^ daar mond zich practisch veilig..Practisch is de Bredanaars nog uit moetpn spelen tegen Roermond en PSV enkel,oog maar Bleijerheide in Eindhoven moet bekam pen. Bleijerheide verloor van jLonga met 4—1 en staat nu gelijk met INJöAD, met neuten nog twee wedstrijden te spelen. Lilt zou wel eens op een beslissingsmatch uit kunnen draaien. illem II moest in Eindhoven tegen de club van dien naam met 42 het loodje leggen. De stand is hier thans: PSV NAC BW Juliana LONGA Eindhoven Willem II MVV Roermond Bleijerheide NOAD 19 12 19 11 19 10 18 9 18 7 19 7 19 7 19 6 17 6 18 4 18 5 4 27 53—25 5 25 j47C-l-28 6 23 48—37 6 21 38—36 6 19 '28^30 8 1840—36 9 17 37-44 9 16 36—54 "9 14' 31—41 11 11 31—40 12 '11 3*J^55 Tweede klasse B. -.J?.0 Va,k ,leeft Zondag met 3—0 van V gewonnen en aldus heeft zij zich het kampioenschap van de tweede klasse B. toch nog toegeëigend. Intusschen is deze afloop voor VVV dat vorige week tegen de Valk nog ge lijk speelde, wel teleurstellend. De stand is hier thans: De Valk VVV Helmondia Picus Helmond Wilhelmi na TSC ESV Tegelen Ti vol i 18 15 1 18 14 2 18 9 2 18 8 2 18 7 3 2 31 71—25 2 30 66—25 7 20 55—46 8 18 8 17 8 1 8 17 51—53 18 6 2 10 14 38—60 17 5 1 11 11 36—60 18 5 1 12 18 3 3 12 Derde klasse D. —56 54 De twee kampioenscandidajen WSC en TOP blijven elkaar op de voet volgen, daar zij ook Zondag weder met dikke cij fers wonnen. WSC bracht Vlijmen met 5—0 een nederlaag toe, die voor zich zelf spreekt terwijl TOP het tegen Baardwijk minder deed door met 6—2 te wianen.>, Zaltbommel deed ook weenhpqij^yan zich spreken door Heusden een verplet terende 6—1 nederlaag toe te brengen GW slaagde er niet in RWB te bedwin gen. Door met 41 te zegevieren lever den de Besoijenaren hier een uitzonder lijk fraaie prestatie. Devo toonde ook weer eens nog steeds een gevreesde tegenstander te zijn. Dat ondervond DAW ten minste aan den lijve want met 50 werden de Ossenaren in gemaakt. De stand is: WSC TOP DAW Haaften Zaltbommel RWB Vlijmen DEVO GW Baardwijk Heusden ZBVV 19 15 18 13 19 10 20 10 20 10 19 8 19 19 18 17 19 16 2 32 88—21 4 27 60—33 7 22 49—46 8 22' 65—56 8 22 61)^51 7 20 53—52 9 18 51—48 9 18 39—39 9,, 15. 49-,f-53 8,.^15„ 50—47 0 15,.. 8 34—81 1 13,. 5 ~27—75 K.N.V.B. Uitslagen van Zondag: Kampioenschap van Nederland. FeyenoordHeracles 41 AFDEELING IV. Eerste klasse. LongaBleijerheide 41 EindhovenWillem II 42 JulianaNAC 21 RoermondPSV 21 Tweede klasse B. ESVDe Valk 03 (De Valk kampioen). Derde klasse D. ZaltbommelHeusden 61 WSCVlijmen 50 GW—RWB l_4 DevoDAW 50 TOPBaardwyk 62 Res. 2de klasse B. RWB 2Zaltbommel 2 60 NOAD 4—LONGA 3 4—2 Kampioenschap van Nederland. De eerste wedstrijd om het landskam pioenschap, eindigde, naar wij verwacht ten, in een verdiende overwinning voor Feyenoord, dat pas na de rust kon op klimmen tot de hoogte van haar gewone spelpeil. Maar toen was de strijd dra be slist, daar de Rotterdammers toen bin nen 5 minuten drie goals maakten, een voorsprong, die door Heracles niet meer Res. 2de klasse B. RWB 2 speelde hier thuis tegen Zalt bommel 2 en gaf blijk nog eenige reserve te bezitten door de Bommelenaren een 60 nederlaag toe te brengen. NOAD 4 won volgens onze verwachting van LONGA 3 met 42. De stand is thans: naob BW 3 16 9 3 4 21 56—31 PSV 4 15 9 2 4 20 61—27 Wilhelmi na 2 15 8 4 3 20 41—30 NOAD 4 16 8 3 5 19 58^-33 Willem II 3 16 6 3 7 15 5tf-i-35 LONGA 3 14 6 2 6 14 37—32 WSC 2 15 5 4 6 14J 39 43 RWB 2 16 3 5 8 11 27—59 Zaltbommel 2 15 1 2 12 4 1899 WAALWIJK. W.S.C.Vlijmen 50. WSC heeft Zondag 1.1. in den thuis wedstrijd tegen Vlijmen wederom een overwinning en daarmede twee winst punten aan haar successenvoorraad kun nen toevoegen. Met nog drie thuiswed strijden voor den boeg en drie winst punten meer dan haar naaste concur rente TOP, kan nu wel gezegd worden dat de zwarthemden regelrecht op het kampioenschap aanstevenen er zal ten minste veel moeten gebeuren wil heLnog anders loopen. Toch heeft de wedstrijd tegen Vlijmen ons geen algeheele bevrediging kunnen schenken en vooral voor de rust; iwerd er op een degelijke manier geknoeid, dat een onbekende niet verwacht zou heb ben een kampioensploeg aan het werk te zien. Geen enkele bal werd fatsoen lijk geplaatst en telkenmale heerschten er dergelijke gapingen tusschen WSC- voor- en achterhoede, dat van de binnen- spelers te veel gevraagd moest worden om nog eenigszins het verband inn de ploeg te bewaren. Vooral het zwakke spel van; den spil was hieraan dezen middag niet vreemd. Het is evenwel niet onwaarschijnlijk, dat het slechte spel van voor de rust, die doelpuntloos inging, zyn oorzaak vond in het feit dat de WSC'ers dachten in de Vlymenaren gewillige tegenstanders te vinden, in welke verwachting zy even wel bedrogen uitkwamen, t' .i«' ij Na de rust werd er dan ook beter aan gepakt en nu kon men vaak tfan aardige staaltjes voetbal in de WSC-gelederen ge* nieten. Ongeveer zeven minuten na de hervatting komt dan ook het eerste suc ces als de rechtsbuiten een fraai schot inzendt, dat via den paal doel treft 10. Door dit succes aangemoedigd blijven Omdat U met MAGGIS Aroma de zekerheid hebt hef beste te gebruiken, dat op dit gebied in de handel is! Bovendien, sinds kort, verlaagde navulprijzen! FLACON No. O 14 CT. FLACON No. 1 27 CT. V -V

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2