Zaterdag 26 Maart 1938 No. 25 De Echo van het Zuiden Vierde Blad Opcenten Gemeentefondsbelasting van 53 tot 50 verlaagd. De bouwterreinen in het uitbreidingsplan. Schetskaartje van het gedeelte uitbreidingsplan, dat volgens voorstel van B, en W. thans in exploitatie wordt gebracht tusschen Stationsstraat, Grootestraat, Putstiaat en Parallelweg. De raad der gemeente Waalwijk kwam gisterenavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Edelacbtb. heer E. C J. Moonen, burgemeester. Secretaris de heer J. van Mierlo. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergade ring worden zonder opmerkingen vastgesteld. De voorzitter zegt dat B. en W. alvorens met de agenda aan te vangen eerst in geheime vergade ring enkele mededeelingen zouden willen doen. De vergadering wordt daartoe geschorst. Als na 10 minuten de openbare zitting heropend wordt, wordt direct, zonder nadere mededeelingen met de behandelang der agenda aangevangen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Februari 1938 tot wijziging geldleening, oorspronkelijk groot 32.000,—, aangegaan krachtens raadsbesluit van 28 April 1933 met de N.V. Rot- terdamsche Verzekering So ciëteiten te Rotterdam. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Februari 1938 tot wijziging der begrooting 1937. 3. Mededeeling niet-goedkeuring der gemeentebegrooting en goedkeuring der bedrijfsbe- grootingen voor 1938. b. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs al hier. Verslag over 1937. c. Van het Agentschap der Ar beidsbemiddeling. Alhier. Verslag over 1937. d. Van de Besoijensche Woning- bouwvereeniging. Verslag en balans-rekening van verlies en winst over 1937. Al deze stukken wordt n voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling voorschot op de ver goeding ingevolge artikel 101 der la- ger-onderwijs-wet over 1938 voor de bijzondere scholen voor I.o. en u.l.o. Besloten wordt, conform het voorstel van B. en W. het voor schot op de kostenvergoeding Ie bepalen op f8,50 per leerling voor de O.L. scholen en f 18,50 voor de U.L.O. school. H. t tolnal van dit voorschot edraagt 111454,62. 3. Voorstel tot wijziging der veror dening, regelende de samenstelling en inrichting der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting voor het belastingjaar 1938/1939. Voldaan aan den eisch van God Staten om f2500 - niet uit 't fonds voor bijzondere doeleinden to nemen, maar op de gewone begrooting te brengen en toch de 50 opcenten op de ge meentefondsbelasting gehandhaafd. Bij de vaststelling van de begrooting voor 1938 in de vergadering van Uwen Raad, gehouden op 29 October 1937, is bij de vaststelling van post 376 (op centen op de gemeentefondsbelasting) voor het belastingjaar 1938/1939 aan gehouden een getal van 50 opcenten. De verordening tot heffing van be doelde opcenten voor het jaar 1938/'39 moet evenwel nog worden vastgesteld. Deze vaststelling moet uiterlijk op 25 April a.s. plaats hebben. Het is ge- wenscht in verband hiermede tevens te behandelen het besluit van Ged. Staten d.d. 9 Maart 1938, G nr. 384, Ille Af- deeling, waarbij aan de begrooting 1938 goedkeuring wordt onthouden, omdat daarbij is beschikt over 2500.- uit het fonds voor bijzondere doelein den. Wij stellen daarom op de eerste plaats voor post 441 (Bijdrage van hoofdstuk II van den kapitaaldienst wegens beschikking over een deel van de algemeene reserve) te schrappen, waardoor de gewone dienst nadeelig wordt beïnvloed to een bedrag van 2500. Bij de bepaling van het aantal op centen is echter tevens rekening te houden met de volgende gunstige fac toren: 1. De opbrengst van de hoofdsom der gemeentefondsbelasting over het belastingjaar 1937/1938 kan volgens mededeeling van den inspecteur der di- rectebelastingen thans worden gesteld op 80.000. Voor dat jaar worden 53 opcenten geheven, welke alzoo zullen opbrengen 42.400. Daarvan komt ingevolge de rekeningsvoorschriften ten bate van den dienst 1937 24.733.zijnde het bedrag dat bij de vaststelling van het aantal opcenten voor 1937/1938 is ge raamd, zoodat ten bate van dienst 1938 blijft 17.667.-. Op de begrooting 1938 is thans uit getrokken 15.267.— of 2400 min der. De b-post van volgnummer 376 kan alzoo worden verhoogd met 2400.-. 2. Bij staat model 43 d.d. 3 Jan. '38 zijn door den inspecteur der directe be lastingen de volgende ramingen van grond- en personeele belasting 1938 verhoogd: a. gemeentelijke opcenten op de grondbelasting (ongebouwd), van 1400.(zie begrooting 1 1938, post 366) tot 1600. alzoo een verhoo ging met 200. b. gedeeltelijk aan de gemeente toe komende hoofdsom der Personeele be lasting van 5400.— (zie begrooting 1938, post 367) tot 5600. alzoo een verhooging met 200.—. Een verhooging van de raming van de opbrengst van opcenten op de per soneele belasting met 1200.is reeds benut bij de hernieuwde vaststelling van de begrooting 1938 in de vergade ring van Uwen Raad, gehouden op 28 Januari 1938. De overige ramingen van opbreng sten van grond- en personeele belasting zijn bij staat 43 d.d. 3 Jan. 1938 on gewijzigd gebleven. Door een en ander wordt de begroo ting 1938 gunstig beïnvloed tot een be drag van totaal 2800. Zooals boven reeds is medegedeeld, wordt ze evenwel nadeelig beïnvloed, door het vervallen van de bijdragen van het Fonds voor bijzondere doel einden aan den gewonen dienst, tot een bedrag van 2500. Voor het ver schil van 300.met vorenstaande becijfering van 2800.— is de post voor onvoorziene uitgaven met 300 te verhoogen. Wij stellen U dus voor het aantal te heffen opcenten voor 1938/1939 op de gemeentefondsbelasting thans defi nitief vast te stellen op 50. De op brengst daarvan is in de nota van wij ziging der ontwerp-begrooting d.d. 22 Oct. 1937 reeds becijferd op ƒ37.000.- (naar een geraamde hoofdsom door den inspecteur van 74.000.— Hiervan komt 2/3 of 24666.— ten bate van de begrooting voor 1938 (zie post 376 sub a), en de rest ten bate van de begrooting voor 1939. *n *?.et Prae-advies \an B. en W., dat wij hierboven afdrukken, wordt voorgesteld het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1938/1939 thans defini tief vast te stellen op 50 (vorig jaar 53) waarop bij de vaststelling der begrooting was gerekend. Wel iswaar moest een post van f2500,- die uit het fonds voor bijzondere doeleinden was geput, op verzoek van Ged. Staten, ten laste van den gewonen dienst worden gebracht, doch dit bedrag werd weer opge vangen door een meevallertje, doordat enkele belastingen meer dan de raming opbrachten. De heer v. d. Waerden zegt eener- zijds met genoegen van dit voorstel te hebben kennis genomen. Echter is weer gebleken, wat elk jaar bij de behandeling der begrooting door spr. is betoogd, nl. dat de inspecteur ue belasting-opbrengst altijd aan den lagen kant raamt.Toevallig hoort de raad het ditmaal heel vroeg en kan daarmee met de definitieve vast stelling der opcenten rekening hou. den. Spr. vindt het op zich zeer verheugend dat de belastingop brengst meevalt, doch wil nogmaals even vaststellen dat die lage raming van den inspecteur een verschijnsel is waar men in de toekomst gerust rekening mee mag houden. De voorzitter zegt dat Ged, Staten steeds vragen of de op de begrooting geraamde belasting opbrengst de instemming heeft van deninspecteur. Nu er dit jaar voor die f2500.— andere middelen gevonden moesten worden, hebben B. en W. bij den Inspecteur geinformeerd of mogelijk de belasting opbrengst nog een mee vallertje opleverde en inderdaad bleek er f2800.meer te zijn ont vangen. Er was dus ditmaal een speciale aanleiding om reeds thans bij den inspecteur te informeeren. Wethouder Smolders acht het niets nieuws dat reeds thans gege. vens over de belasting opbrengst verstrekt worden. Dit is reeds meer in de Maart-vergadering voorge komen en was wel eens aanleiding dat de opcenten werden verlaagd. De voorzitter voegt hieraan nog ioe dat de inspecteur nu eenmaal aan den veiligen kant moet ramen. Zou de opbrengst tegenvallen dan zou dit zeer onaangenaam zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1937. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel tot machtiging voor het voeren van onderhandelingen tot aan koop van bouwterreinen, gelegen bin nen het uitbreidingsplan. Gedeeltelijke uitvoering Uitbreidingsplan Aanleg nieuwe straten tusschen Stationsstraat - Grootestraat Putstraat en Parallelweg. Waalwijk, 15 Maart 1938 Aan den Raad der gemeente Waalwijk. Den laatsten tijd bereiken ons telkens vragen van belanghebbenden om bouw terrein, voornamelijk voor arbeiders woningen, in de omgeving van en aan sluitende aan de bestaande bebouwing Nu de bebouwing van de Putstraat onlangs volledig haar beslag heeft ge kregen, worden deze vragen steeds dringender en worden de bouwlustigen als het ware verplicht naar elders te gaan, dan wel te bouwen op willekeurige terreinen, gelegen buiten het plan van uitbreiding, meer in de buitenwijken der gemeente. Dat tengevolge daarvan het doel van het plan van uitbreiding, n.l. om te komen tot een meer geordende en wel doordachte uitbreiding van de bestaande bebouwing, niet tot zijn recht komt en tot allerlei minder gewenschte toestanden aanleiding geeft, behoeft wel geen nader betoog. Het wil ons College daarom niet alleen gewenscht, maar zelfs dringend noodzakelijk voorkomen, dat thans het door Uwen Raad bij zijn besluit van 1 Juni 1934 vastgestelde en door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van 7 November 1934, G. nr. 350, goedgekeurde plan van uit breiding meer daadwerkelijk in uitvoe ring wordt gebracht, door een gedeelte van de daarin begrepen gronden in bouwexploitatie te brengen. Naar onze meening komt het op de ter inzage liggende teekening nader aangegeven gedeelte van het plan van uitbreiding, dat begrensd wordt door de Stationsstraat, den Parallelweg en de de Putstraat, thans het meest daarvoor in aanmerking. Met uitzondering van 50 m. diepe bouwstrook langs den Parallelweg en met inbegrip van een 35 m. diepe bouwstrook van het op die teekening voor woon- en industriedoel einden aangegeven gronden, omvat het in exploitatie te brengen complex gronden een oppervlakte van plm. 109020 M2. Het complex omvat plm 280 bouw - terreinen voor normale arbeiderswonin gen. Bij een productie van gemidde d 14 arbeiderswoningen per jaar, zal dit complex dus voorzien in de behoefte van ongeveer 20 jaren. Verder zijn wij van gevoelen, dat, wil de uitvoerinq van dit gedeelte van het plan van uitbreiding op de meest doeltreffende wijze plaats vinden, de gemeente de in-exploitatie brenging daarvan zelf ter hand dient te nemen. Het is op grond daarvan, dat wij U voorstellen ons te machtigen om met de betrokken grondeigenaars in onderhan deling te treden, om de voor de uit voering van dat plan benoodigde gron den aan de gemeente af te staan, tegen een bedrag van f4070 per h. a. Op welke wijze wii gekomen zijn tot een bedrag van f4070 per h. a. vindt U in de mede hierbij gaande berekening. Berekening van den kostprijs van den grond, geregen in het plan van uitbrei ding der gemeente Waalwijk, vastge steld bij besluit van den Kaad dier ge meente van 1 juni 1934 en goedge keurd door Gedeputeerde Staten bij hun besluit van iNovember 1934, G nr. 33U, begrensd door de Stationsstr., den Parallelweg en de Putstraat. De totale oppervlakte van de in bouwexploitatie te brengen gronden is 109.020 m-\ Hierin is begrepen een 35 m. diepe strook van de in dat plan voor woon- en industriedoeleinden aangegeven ter reinen, doch niet een 30 m. diepe bouwstrook langs den Parallelweg. Van evengemelde totale oppervlakte is benoodigd voor straten, plantsoenen en openbaar speelterrein, volgens spe cificatie, gegeven op bijlage I 28.541 m2, zoodat dus voor bouwterrein over blijft 80.479 m2. Voor iederen m2 bouwterrein moet dus kosteloos aan de gemeente voor den aanleg van straten, enz. worden overgedragen 28541 80479 is 0,35463 m2, of van iederen h.a. grond, zooals hij daar ligt, is 2618 m2 bestemd voor straataanleg, enz. De totale kosten van straataanleg, enz., welke volgens door den Raad in zijne vergadering van 25 Februari 1938 vastgestelde „Regelen'' door de gaza- menlijke grondeigenaars te dragen zijn, beloopen: a. volgens specificatie, gegeven op bijlage II 123.835. b. kosten van den aankoop van t pand de Leijer 12.145. c. 4 straataanzetten aan den Parallelweg met een breedte in totaal van 34 m, berekend naar een prijs van 120 per m1 over een diepte van 50 m 4.080.- d. 3 straataanzetten aan de Putstraat met een bieedte van totaal 38 m, berekend naar 80 per m1, zijnde de prijs, zooals die betaald is voor bouwgrond in die straat 3.040. e. algemeene onkosten 10 van 122.835 en afronding 12.400. f. renteverlies. De onder a t.m. e bedoelde kosten beloopen in in totaal 155.500..- Wanneer we aanne men, dat de bebou wing van het geheele complex in ongeveer 20 jaren haar beslag zal krijgen en dat de aanleg van straten enz. in zoodanig tempo geschiedt, dat om de 3 jaren 1/7 deel van het bedrag van 155.500.zal verwerkt worden, is bij een rente van 4% te rekenen op een renteverlies van on geveer 22.215 x 3 2 is 33.325 a 4 1.335.— Totaal bedrag der kos ten voor het bouw rijp maken der gron den 156.835. Naar den prijs, betaald voor bouw terreinen gelegen in de onmiddellijke nabijheid, b.v. de Putstraat, kan voor de in dit complex gelegen terreinen, welke eveneens bestemd zijn voor ar beiderswoningen, hoogstens gemiddeld 2.50 per m2 worden betaald. De 80.479 m2 in dit complex gelegen terreinen zullen op deze basis dus kun nen opbrengen 201.197.—. Voor het bouwrijp maken der gron den is evenwel benoodigd volgens bo venstaande becijfering een bedrag van 156.835.-, zoodat als netto-waarde van den grond overblijft 201197. minus 156.835.— is 44.362.—, het geen neerkomt op ongeveer 4070.— per h.a. I)e heer Pulles is overtuigd van de wenschelijkheid tot het bouwrijp ma ken van plannen, doch kan zich moei lijk vereenigen met het plan, zooals dit thans voor hem ligt. Spreker appre cieert ten zeerste dit streven van B. en W., en is overtuigd van hun goede bedoelingen, doch is van meening, dal B. en W. deze aangelegenheid wel wat te licht heeft opgevat en zij van het standpunt zijn uitgegaan, dat de waar de voor alle gronden, die in dit plan liggen, dezelfde is, en alle eigenaren op dezelfde rechten aanspraak mogen maken. Spreker erkent, dat iedere ingezete ne, wanneer het hier gaat over het dienen van het algemeen belang, zijn medewerking heeft te verleenen. Met dit uniforme plan komt het spreker voor, dat hier het plaatselijk belang te sterk belicht is, en dat van de be langhebbenden hier de grondeige naren teveel op den achtergrond wordt geplaatst. Deze opzet is dan ook wel een schrille tegenstelling met reeds vroeger uitgewerkte plannen, waarbij als het ware eigenaars van panden woekerprijzen werden betaald vergeleken bij hetgeen hier wordt voorgesteld. Het door B. en W. opgemaakt plan luidt thans zoo „Voor elke 100 M2 grond, die noodig zijn, moet de eigenaar aan de Gemeen te gratis afstaan =t 26 M\ De restee- rende 74 M* worden door B. en W. ge waardeerd op 2,50 per M\ Uit het bedrag volgens de waardeering van 2,50 per M2 hebben de eigenaren te betalen de door de Gemeente aan t& leggen elf straten, speeltuin en plant soen, welke kosten bedragen 1,95 per M2 hij een totale hoeveelheid over schietende bouwgrond van 80497 M2". De grondeigenaar ontvangt dus, na eerst gedeelte van zijn grond gratis te hebben afgestaan, nog zb 55 cent per M2, of berekend naar de totale oppervlakte, dus met inbegrip van de grond, benoodigd voor staataanleg, 0,40 per Ma. Het komt spreker voor, dat dit plan met zijn vele straten, speelterrein en plantsoen te kostbaar is, althans te kostbaar om dit alles den grondbezit ter, die toch, zoo hij van zijn grond niet vrijwillig, straks gedwongen zal worden, afstand te doen, te laten be talen. Spreker meent, dat het college van B. en W. na de ervaringen opgedaan in de Juliana-straut, thans van het eene uiterste in het andere is overge gaan. Dit plan zal, indien straks op deze basis onderhandelingen met de betreffende eigenaars worden gevoerd, bij verschillenden ernstige bezwaren hebben, bezwaren die echter niet voortspruiten uit gebrek aan mede werking in het dienen van het alge meen belang. Naar spreker's meening zal in be paalde gevallen afstand gedaan moe ten worden van gronden, die voor be trokkenen een beduidend grootere waarde vertegenwoordigen, dan door B. en W. in hun plan hieraan worden toegekend, hetgeen toch niet in de be doeling van dit College kan liggen. Spreker kan zich ermede accoord verklaren, dat met belanghebbenden Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 11