PROVINCIAAL NIEUWS. (&V nc-cfdfiytt en kUsfti/n -MljNHAR.DTjE£ SPORT. KANTONGERECHT. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. Laatste Berichten St. Clemens-parochie. THEATER MUSIS SACRUM. Lagere eischen voor 't midden standsdiploma handelskennis Onveilig Tilburg. L di la g< 01 b. P« b'< hi P ei sc Vi d< ni di w P Z( hi b. b d< s) Zl lc g' ri V: h k b si w V O tc g h n t< t< e ti A li d f. b I I s ii g a e C E i h in onderhandeling wordt getreden (trouwens van onderhandelingen is z.i. hier geen sprake meer, daar het be drag hier wordt bepaald), doch niet op deze basis. De voorzitter merkt den heer Pullens op dat hetgeen hier gebeurt in de vorige vergadering door den raad reeds met algemeene stemmen is aangenomen en geheel in over eenstemming is met de woningwet. Dat alle gronden nu denzellden prijs zouden opbrengen is niet waar, daar zijn de onderhandelingen voor. Als er eigenaars zijn die kunnen aantoouen dat hun grond meer waard is, dan komen deze gevellen, met de noodige toelichting van B en W. in den raad. Dat de eige naars 34 M. moeten afstaan doet niets af aan het feit datzijf4u7Ü. per H.A. van hun grond krijgen. Op het oogenblik heeft die grond alleen de waarde van cultuuigrond en krijgt de waarde van bouwgrond eerst nadat deze »bouwrijp« is ge maakt met alle groote kosten daar aan verbonden. Het is geheel vol gens de opvattingen van den minis ter dat met de factoren, in de be rekening van B. en VV. opgenomen, rekening wordt gehouden. Deze gronden zijn destijds opge nomen in het uitbreidingsplan. Zou iemand met het oog hierop, dus met speculatieve doeleinden tegen vrij hoogen prijs ter plaatse gronden heoben aangekocht, dan geldt dit nog niet als bewijs dat die grond meer waarde heeft. De heer v. Gent zegt dat de raad in de vorige vergadering deze zaak heeft goedgekeurd en de quintes sence goed heeft begrepen. Alle ge vallen die zich kunnen voordoen voorzien, dat kan niemand, doch daarvoor dienen de onderhande lingen. De heer Pullens merkt op dat men onder de kosten van »bouw- rijp«-maken wel den aanleg van straten en rioleeringen verstaat, maar geen speelterreinen en plant soenen. Spr. is er sterk voor dat deze er komen, maar hij meent dat men daardoor de kosten onevenre dig hoog maakt. üe voorz. zegt dat het een eisch des tijds is dat in arbeiderswoon wijken een speelterrein aanwezig is. Hierdoor en door plantsoenaanleg wordt ongetwijfeld het wonen aan trekkelijker gemaakt, wat van in vloed is op den prijs van den bouw grond. De heer Pullens zegt dat al die kosten komen te drukken op de 280 arbeiderswoningen, die hier naar schatting geplaatst kunnen worden en meent dat dit per wo ning een zeer hoog bedrag zal uit maken. Voorzitter zegt dat B. en W. als ba sis genomen hebben den prijs van den bouwgrond in de Putstraat, n.l. 80,per strekkende meter. Van dat gedeelte der terreinen dat aan den Parallelweg uitkomt kunnen de eige naars, nog 120.blijven maken. Spreker zegt dat blijkens ingewon nen informaties de opbrengst bij verpachting, van dergelijke binnen- driezen 80,per H.A. bedraagt en de verkoopprijs ongeveer ƒ2500 per H.A. Wanneer men het bedrag van ƒ4070,dat de gemeente de eigena ren betaalt in staatspapieren of op andere wijze belegt, zal de opbrengst beduidend hooger zijn. Sommige eigenaars hebben misschien gemeend dezelfde goede zaken te maken als in de Julianastraat. De heer v. Loon merkt op dat der gelijke binnendriezen bij verpachting minstens 120,per H.A. opbren gen en vindt ook een waarde van ƒ2500,per H.A. laag gesteld. De Voorzitter zegt dat van de op brengst ook de grond- en polderlasten nog afmoeten. Schattingen zullen al- lijd uiteen loopen, doch een prijs van 4070,achten B. en W. een goede basis. De heer v. Loon wil dit niet ont kennen, doch meent dat men niet de lage prijzen, die in dezen slechten iijd voor die weilanden gelden in aan merking moet nemen. Vroeger wer den er zelfs in den buitenpolder gron den voor 3000,per H.A. verkocht. De heer Pulles blijft van meening dat men op moeilijkheden zal stuiten als men de zaak wil doorzetten op de door B. en W. voorgestelde basis. Zou het tot gerechtelijke onteigening moeten komen, dan zou de gemeente wel eens in het ongelijk gesteld kun nen worden. De Voorzitter zegt nog van een dei- eigenaars vernomen te hehben dat hij den voorgestelden basisprijs zeer be hoorlijk vond. Na nog eenige toelichting over de berekening van het renteverlies wordt tot stemming overgegaan en het voorstel van B. en W. met 12 tegen 1 stem aangenomen. Alleen de heer Pulles stemde tegen, motiveerende dat hij geen bezwaar had tegen het verleenen van machti ging aan B. en W. om te onderhande len, doch niet op de voorgestelde basis. 7. Behandeling bezwaarschrift schoolgeld. Wordt in geheime vergadering be handeld. R.K. BLINDENVERZORGING. Wij willen nog even de aandacht vestigen op de propagandauitvoering te houden door de Noord-Brabantsche R.K. Blindenzorgvereeniging St. An- tonius van Padua morgenavond in den R.K. Gildenbond. Het luttele entreebedrag mag zeker geen beletsel zijn om kennis te maken met het werk der blinden, dat u zal getoond worden door middel van den mooien film „Licht inwendig". Tevens steunt u daarmee het liefde werk der Blindenverzorging. Dr. HUDDLESTON SLATER SPRAK VOOR DE KATH. JONGE MIDDENSTAND. De K.J.M.V. alhier had voor haar 14-daagsche vergadering van gister avond op niemand minder beslag we ten te leggen, om als spreker op te treden, dan de schrijver van het in korten tijd beroemd geworden boek „Ja, ik wil", m.n. Dr. Huddleston Slater. Hij behandelde gisteravond het on derwerp „De verhouding van den jongen tegenover het meisje". In vlotten verteltrant, zonder te vervallen *in allerlei diepe psycholo gische vraagstukken, behandelde spre ker als de voornaamste onderdeelen van zijn onderwerp de liefde en de flirt. Hij veroordeelde in sterke mate en met overtuigende argumenten de niet tijdige voorlichting, zooals dat voor den oorlog zeer veel, bijna alge meen voorkwam, daar veelal tot dit niets anders leidt dan tot ongeluk van het individu. Een stroom van vragen had spreker tenslotte nog te beantwoorden. Dit deed hij op loffelijke wijze, tot ieders tevredenheid. Het is voor de K.J.M.V.'ers een leer zame avond geweest. Sluiting triduum congregatie. Voor God Aciie. Nationale Paaschloterij. Zondag heeft de sluiting der tri duum der congregatie plaats in de parochie van den H. Clemens. Veertig aspiranten doen hun plech tige opdracht. Diamante jubilaresse, Mej. Ant. Klerx, is vanaf de oprichting 1869 lid der congregatie. Gouden jubilaressen zijn: de da mes Jos. van der Mee, hoofdprefecte, Adr de Nijs en Petr. Krol. Zilveren jubilaressen de dames M. van Huiten, C. Burmanje en M. Klerx—van Bladel. Zondag vóór en na de H. H. Diensten wordt U een kaart aan geboden geheel gratis. Wie daarop een postzegel van 25 cent plakt en bovendien de kaart met postzegel van 4 cent aan af zender terug zendt doet mee aan de verloting door het «Actie comité voor God«, op touw gezet om fi nancieel in staat te zijn door vlug schriften en brochuurtjes de pro paganda van communisten en God- lopchenaars het hoofd te bieden. Dit comité steunen is een daad van katholieke gemeenschapszin en te vens de beste zelfbeveiliging. Men overwint geen communisten door Concentratie-kampen en Ges tapo's, maar door gebed, voorbeel dige naastenliefde en door te over tuigen van hun verkeerd inzicht. Het Theater „Musis-Sacrum" brengt deze week in haar programma twee hoofdnummers, die in hun soort tol de beste van het seizoen gerekend kunnen worden. Di titel van het eerste hoofdnum mer luidt „Samson", waarin de wereldvermaarde Fransche aceur Harry Baur den hoofdrol ver vult, als den machtigen financier Brachart, een van de rijkste en meest geziene mannen van Parijs. Hij huwt met Anna-Marie, de doch ter van Markies d'Andeline, die hem om het geld genomen heeft om haar, in- behoeftige omstandigheden ver- keerende familie, van den ondergang te redden. De jonge vrouw, die door dit hu welijk geestelijk geheel vervreemdt van haar familie stort zich dan in een avontuur met Jerome le Govain, een vriend van Brachart. Brachart ontdekt deze liefdesge schiedenis en in blinde woede, zweert hij den ondergang van Le Gouvain, hetgeen hij door een krach van de beurs ook bewerkstelligt. Een filmwerk van zeer hoogstaande kwaliteiten, dat zeker niet zal nalaten een diepen indruk op de bezoekers te maken. „Gevangene 317", is de titel van het tweede hoofdnum mer, dat een tragischen inslag heeft. Een jeugdig meisje wordt n.l. we gens een gerechtelijke dwaling on schuldig tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na haar vrijlating slaagt zij er even wel na allerlei spannende verwikke lingen in haar onschuld aan te toonen en kan dan voortaan in gezelschap van den man die zij heeft lief gekre gen een rustig en gelukkig leven lij den. LUXOR BIOSCOOP. „Veroveraar van Indië". De film van bovenstaanden titel die deze week in de Luxor Bioscoop draait, zal door zijn fraai gegeven dat weer goed uitkomt in het spannende spel, voor menigeen weder een aange name verpoozing beteekenen. De inhoud geeft de geschiedenis van een armen kantoorklerk, die door zijn energie en durf in Britsch-Indië is op geklommen tot kapitein en om zijn hel- RWB thans in uitstekende vorm is en wij haar, gezien haar fraaie resultaten der laatste wedstrijden, 'n goede kans geven. Zonder twijfel speelt de sportiviteit een groote rol; welnu dan, wij zijn er van overtuigd dat ook RWB dit ideaal zal hoog houden en niets onbeproefd zal laten dit te bewijzen Voor de sport liefhebbers staat er een sportdag op het program zooals maar zelden voorkomt, want eenieder zal getuige willen zijn van een volkomen open strijd tusschen twee elftallen die elkaar op sportieve en faire wijze zullen bekampen. De wedstrijd begint om half drie en staat onder leiding van den heer de Vet. W.V.V. BLAUW-WIT Nog ter elfder ure werd de wedstrijd Devo 3Blauw-wit omgezet zoodat thans Blauw-wit Devo ontvangt. Dat het er Zondag in het Hoekske zal spannen lijd geen twijfel. Deze wedstrijd is een begin van de kampioens ronde met als inzet het Bondskampioenschap. Wij zijn be nieuwd hoe Blauw-wit zich tegen deze ploeg zal verweren, een zware partij zal het in ieder geval zijn. Devo immers wist met 119 doelpunten voor en 18 tegen uit 16 wedstrijden ongeslagen kampioen van haar afdeeling te worden. Blauw-wit met 7428, ook cijfers die er zijn mogen uit 14 wedstrijden. Een voorspelling te wagen omtrent landbouwer te Herpt, gedetineerd, die terechtgestaan had ter zake, dat hij in November 1937 te Engelen uit de weide had weggenomen een roodbont vaarskalf van C. van Oosterhout. De officier van Justitie Mr. v. d. Burg had tien maanden gevangenisstraf geëischt. De verduistering door den Directeur der Boterfabriek te Vlijmen. De rechtbank te Den Bosch veroor deelde den gewezen directeur der Coöpe ratieve Boterfabriek te Vlijmen, tegen wien ter zake van verduistering van 1100 a 1200 te Vlijmen tusschen 1932 en 1937 in zijn functie als directeur ge pleegd, zes maanden gevangenisstraf was geëischt, tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden met drie jaar proeftijd. Bij onder leiding van dr. Groene- veld Meyer ten departemente ge voerde besprekingen inzake de toepassing van de Vestingswet kleinbedrijf voor het kruideniers- bedrijf, is van de zijde van eenige dendaden algemeen beroemd geworden is. Intusschen trouwt hij, Robert Clive, met Marget Maskelyne en door ieder een geëerd keeren zij daarna naar En geland terug. Na eenige jaren wordt hij evenwel teruggeroepen om de Engelsche bezit tingen te beschermen tegen roofzuch tige vorsten. Hij slaagt er in den oppermachtigen Sultan te verslaan en dit roemruchte feit gaf Clive een onbeperkte macht in Indië. Toen alles weer goed geordend was keerde hij wederom schatrijk en po pulairder dan ooit naar Engeland terug. Maar weer was zijn hulp noodig en wederom bracht hij orde en rust in In dië. Bij zijn terugkeer in Engeland wordt hij als belooning dan evenwel van afpersing beschuldigd. Clive ver dedigd zich evenwel kloekmoedig tegen iedere beschuldiging en kwam als eer vol man wederom uit den strijd om de rest van zijn leven gelukkig te midden van vrouw en kinderen door te bren gen. De namen der hoofdrolspelers, Ro nald Colman en Loretta Yoming, waar borgen een eerste klas programma. WAALWIJK. W.S.C.—Devo. Voor morgen is voor WSC alsnog in- gelascht de competitiewedstrijd tegen Devo. Dit feit is zeer toe te juichen daar het ander voor WSC drie weken zou duren eer zij weer in het veld kon treden, het geen niet bevorderlijk is voor het spel peil noch voor een vlotte afwerking dezer toch reeds zoo langdurige compe titie. Van den wedstrijd van morgen, tegen Devo, kan zeer veel afhangen, misschien kan er zelfs het kampioenschap mee ge- gemoeid zijn. Dit zal n.l. het geval zyn, wanneer, hetgeen niet onmogelijk is, TOP van RWB zou verliezen en WSC den wed strijd tegen Devo in winst zou omzetten. In dat geval bereikt WSC een punten- aantal, waar TOP niet meer aan kan. De vraag is echter maar of alles zooals het hier verteld wordt ook zal uitkomen. Om ons tot WSC te bepalen kan reeds bij voorbaat gezegd worden dat de zwart- hemden het hard, zeer hard te halen zullen hebben tegen de zwart-witten, die den laatsten tijd weder in prima vorm zijn. De WSC'ers zullen dan ook van begin af aan alle zeilen moeten bijzetten en dan is wellicht wel succes te behalen, maar, nogmaals WSC'ers aangepakt! In verband met de plaatselijke con currentie door den wedstrijd RWBTOP zal de wedstrijd om 4 uur aanvangen. JULIANA Zondag a.s. moet het eerste elftal we der een uitwedstrijd gaan spelen in Zalt- Bommel tegen ZBVV. De eerste wedstrijd op eigen terrein eindigde in een 6—0 overwinning onzer geel-zwarten. In Zalt- Bommel zal op sterker tegenstand ge rekend kunnen worden en wij vertrou wen dat de Juliana-spelers hiermede ter. dege rekening zullen houden en er alles op zullen zetten om de punten mede te brengen. R. W. B. R.W.B.T.O.P. Zoo zal dan Zondag op het RWB-ter- rein de voor geheel Waalwijk belangrijke en met groote belangstelling tegemoet ge ziene wedstrijd RWBTOP worden ge speeld. Zooals algemeen bekend, staat er in dezen wedstrijd veel op het spel wat betreft het kampioenschap, en het is speciaal voor TOP, dat hier haar kans moet verdedigen, een zwaren wedstrijd. Slaagt RWB er in TOP een nederlaag toe te brengen dan heeft zij WSC daarmede een grooten dienst bewezen, want dan be hoeft zij uit haar drie nog te spelen wed strijden slechts twee punten te halen om kampioen te zijn. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat TOP zich tot het uiterste zal inspannen om haar kans te behouden. Zij kunnen er echter van verzekerd zijn dat zij op zwaren tegenstand zullen stuiten, daar den uitslag laten wij liever aan anderen over. De wedstrijd welke zal aanvangen om 2.30 uur op het Blauw-wit terrein, hetwelk gelegen is nabij café „Galgen- wiel" van dhr. A. Steenbergen-Kroot, wordt geleid door G. Geene uit 's-Her- togenbosch. DAMMEN. W. D. V. De j.l. Dinsdag voortgezette clubcom petitie onzer plaatselijke damvereeniging WDV brachten de navolgende uitslagen: Ant. v. d. GouwH. J. Brouwers 20 P. BerriotteA. Hollemans 02 v. d. HammenJoh. Hulst 20 Fr. v. d. GouwA. Moonen 02 WIELERSPORT. SLA ATS START IN DE SIX-DAYS VAN BRUSSEL. Frans Slaats is spoediger dan men had durven hopen, van zijn ernstige ziekte hersteld. Gisteren heeft hij voor het eerst weder op den weg getraind en het ging evenals heden naar wensch. Het staat er zoo goed bij dat Frans Vrijdagavond in ieder geval met zijn ploegmaat Pellenaars in de Brusselsche Zesdaagsche zal starten. UITSPRAKEN. De kantonrechter wees o.m. de volgen de vonnissen: H. B., Heusden, rijwiel niet verlicht, 4.boete A. T., Waalwijk, arbeids wet, 2 x 5.boete H. K., Eethen, arbeidswet, 4.*— boete M. G., Eethen kippen laten loopen op een andermans grond, 5.— boete P. S., Waspik, dronken rijwiel besturen, 10.boete en 2 x 3.boete J. B., Sprang-Ca- pelle, geen richting aangeven, 3.boe te A. S., Dussen, verboden straat in rijden, 3.boete G. S., Heusden, rijwiel zonder licht, 3.boete F. de G., Waalwijk, dronkenschap, 10. boete G. J., Heusden, veiligheid ver keer, 5.boete J. v. V., Loonopzand geen achterlicht, 2.boete L. K., Waalwijk, rijwiel zonder licht, 2 x 3. boete J. A. S., Heusden, rijwiel zonder licht, 2 x 2.boete Th. K., A. J. K., H. K., L. K. en C. K., allen te Vlijmen, arbeidswet, vrijspraak Th. K., Vlijmen, arbeidswet, 7.50 boete Th. v. B., Eethen, straatschenderij, 15.boete J. P., Drunen, niet behoorlijk uitwij ken, 7.50 boete. Dezelfde wegens links houden, 7.50 boete A. S., Vlijmen, rijwiel niet verlicht, 3.boete W- den D., Veen, schreeuwen, 3.boete W. v. W., Loonopzand, venten, 2. boete W. de L., Waalwijk, godsdienst oefening vestoren 5.boete L. B., Waalwijk, godsdienstoefening verstoren, 5.boete A. J. S., Waalwijk, gods dienstoefening verstoren, 5.boete T. L., Sprang-Capelle, dronkenschap, 10.boete T. V., Sprang-Capelle, dronkenschap, 10.boete. De strafzaak over het Provinciaal weggeld. De rechtbank te Den Bosch behandelde de uitgestelde strafzaak tegen P. F., bouwkundige te Den Bosch, wegens over treding der Prov. Weggeldverordening door zonder weggeldkaart te rijden op den Prov.. weg onder Vlijmen. Dit straf proces was door Mr. Baudoin te Den Bosch uitgelokt, zooals men weet, om uitkomst te krijgen in de juridische kwestie, of de weggeldverordening al dan niet steunt op de wet. Als getuige werd thans nog gehoord de verbalisant veldwachter L. Steenland uit Vlijmen, die verklaren moest omtrent de juiste plaats waar de bekeuring had plaats gehad, dit in verband met de vraag of de bedoelde weg al dan niet eigendom is der provincie. Getuige wees aan, een wegstuk tusschen café „De Hut" op de grens der gemeenten Den Bosch en Vlijmen en de bebouwde kom van Vlijmen. Het eigendom van dit stuk zou volgens oude papieren bij de provincie berusten. De officier van Justitie persisteerde by zyn requisitoir: 1.boete Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van een vaarskalf uit de weide. De rechtbank te 's-Hertogenbosch ge lastte hervatting van het onderzoek op 7 April a.s. tegen A. v. d. Br., 54 jaar, vakorganisaties met kracht stelling genomen tegen de te hoog geachte eischen, welke de middenstands bonden hebben gesteld voor het verkrijgen van 't diploma handels, kennis. Zelfs ging men zoover te verklaren, dat men zou weigeren de toepassing van de wet voor deze branche aan te vragen indien die eischen niet belangrijk werden ge matigd. Naar men ons meldt hebben als gevolg van deze dreining de mid denstandsbonden ten slotte toege. zegd de minimumeischen voor dit aiploma lager te zullen stellen. Drama In Hotelkamer Man pleegt moordaanslag op zijn vrouw. In een hotel in het centrum van Amsterdam heeft zich gistermiddag een drama afgespeeld, dat een bloedigen afloop heeft gevonden. Een omstreeks 40 jarigen man heeft in een hotelkamer zijn vrouw, van wie hij zou scheiden, met een mes gestoken, tengevolge waarvan de vrouw ernstig werd gewond. In tamelijk zorgwekkenden toestand is zij door den G.G. en G.D. naar een der ziekenhuizen overgebracht. De dader is door de politie van het bureau Leidscheplein gearres teerd. De aanranding van de 25-jarige mej. Barteis, Zaterdagavond in de buurt van de haven van het Wilhelminakanaal blijkt niet van een zoo ernstig karakter te zijn als aanvankelijk misschien ge meend werd. Dank zij het ernstig speuren der politie die onmiddellijk met indringende activiteit aan 't werk ging, is het spoedig gelukt den dader de 26-jarige van Tilborg uit de Gildebroederstraat te arresteeren. Bij zijn verhoor bekende de aange houdene het misdrijf dat hij echter in dronkenschao noet hebben bedreven. Na verhoor is van T. weer op vrije voeten gesteld. BENOEMINGEN IN HET BISDOM DEN BOSCH. Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot pastoor te Leuth den ZeerEerw. heer VV. P. G. van Thiel, die rector was in Marienthal te Groes- beek, en tot rector van de Bisschop pelijke Kweekschool te 's-Hertogen bosch drs. A. G. H. van Gerwen en tot conrector den Weleerw. heer Fr. V. H. Meulemans, die kapelaan was in de St. Annaparochie te Nijmegen. WAALWIJK. Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum «Gevangene 317 Zaterdag en Zondag Luxor Bios. coop» Veroveraars van Indië«. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". «De Eendracht«. Zondagmorgen van 8 tot 9,30 uur inkorven duiven voor oefenvlucht vanuit Tilburg. Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O.S. Maandag, Dinsdag en Woensdag, Theater Musis Sacrum, «Grazige Weidenc. v"-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 12