Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOORB-BRABARD" Virginia's Keuze. GRATIS HORLOGES GRATIS GRATIS FEU'LLETON Nationale Defensie. Vruchteloos verzet. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD JAAR „UROL doet ze verdwenen I H NUMMER 25. ZATERDAG 26 MAART 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs; per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Er is en we zeggen met het oog op de omstandigheden, welke een versterking onzer weermacht noodzakelijk maken: gelukkig I een verhoogde belangstelling merk. baar voor onze nationale defensie. In alle kringen der Nederlandsche samenleving. Vaderlandsliefde was vroeger iets, dat de gemiddelde Ne derlander wel in zijn hart droeg, maar waarvoor hij zich lichtelijk geneerde om er van te laten blijken. Ubi bene, ibi patria zei hij. »Waar ik het goed heb, daar is mijn va derland». In dien zin kon hij zich gemakkelijk 'n beetje internationa list betoonen, want met geld en (of) arbeid, was het weleer betrekkelijk over&l om uit te houden. Dat is anders geworden. Bedroe vende feiten in het buitenland heb- ben den Nederlander leeren inzien, dat er méér in de eerste plaats zelfs iets anders noodig is om gelukkig te zijn. De wereld kent thans vele rijken, die met hun bezit niets weten te doen en dagelijks slaan er menschen de hand aan zich zelf, die ofschoon materieel niets te kort komende het leven niet meer te leven waard achten, nu ze geestelijk geknecht werden, of onderdrukt en vervolgd om het bloed, dat in hun aderen stroomt. Nóg zegt de Nederlander: ubi bene, ibi patria. Maar thans weet hij, dat dit vaderland Nederland is en voor hem alleen Nederland kAn zijn. Hij heeft ontdekt, hoe rijk hij is aan het kostbaarste, dat het leven biedt: de vrijheid, zich zelf te mo gen zijn. En hij offert thans met liefde een deel van zijn materieel bezit om zijn hoogsten eigendom te beveiligen. Dat zien we uit den stroom van vrijwillige bijdragen, welke de re geering ten behoeve van de nationale defensie toevloeit. De directe prac- tische beteekenis daarvan slaan we niet zoo hoog aan. Defensie ver. slindt zoovele millioenen, dat een extra-bijdrage van tonnen en zelfs van veel méér, als een druppel op een gloeiende plaat neerkomen. Maar het moreele effect van deze geestdrift kan niet worden over. schat. Ze zegt naar binnen en ook naar buiten, dat ons volk zich be wust is van de gevaren, welke het bedreigen en ook tot alle offers bereid om deze af te weren. We mogen al een klein volk in een klein land zijn, we kunnen en zullen ons sterk betoonen door de eenheid van onzen nationalen wil, door onze paraatheid in de verdediging van onze zelfstandigheid en door de wetenschap, dat andere volken, als wij tot de verdediging worden gedwongen, mét ons zullen moeten strijden, indien hun nog eenige liefde en waardeering rest voor het »eigen« bestaan. Want zoo gauw een land wordt aangevallen, dat altijd ónrecht mijd- de jegens andere volkeren en zijn eigen recht verzekerde door voor zijn zelfstandigheid alle offers te brengen, welke mogelijk zijn, zal die aanval de inzet beduiden van een algemeen offensief ten behoeve van de wereld-suprematie van één macht ot groep van machten. Als het zóóver mocht komen, zulle* andere, groote rijken mét ons moeten vergaan of overwinnen Maar geen volk zal zijn lot aan het onze kunnen verbinden, als we vooraf niet alles\oor ons zelf heb ben gedaan, wat mogelijk is, ieder op zijn terrein. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers is tegen de economische en sociale politiek van de Regeering in het geweer gekomen het liberale bloed kruipt nu eenmaal ook, waar het niet gaan kan. Dat het Verbond voor de reëele belangen der aangesloten leden en hun ondernemingen het pleit voert, dat het in opbouwenden zin mede werking verleent zelfs door het oefenen van rake kritiek, wie die Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK, daartegen ook maar een oogenblik bezwaar zou kunnen maken. Doch het verzet van het Verbond tegen de verscheidene Regeerings. voorstellen, of .voornemens, op economisch en sociaal terrein ver toont zulk een gebrek aan evenwicht, verraadt zoozeer een zich vastklam pen aan verouderde, overwonnen inzichten, dat men zijn optreden slechts kan betreuren. Want het vermeerdert onnoodig en ongewenscht de wrijvingen, die het maatschappelijk raderbestel be- lasten en het schept het gevaar, dat niets wordt bereikt, zelfs in de ge vallen, waarbij men met vrucht zou rekening kunnen houden met de gemaakte opmerkingen. Een voorbeeld van de matelooze overdrijving in de actie van het Verbond is het spervuur, zoo mag men bet waarlijk wel noemen, dat in den vorm van een zwaar wichtig doende brochure tegen de Vestigingswet voor de industrieele bedrijven geopend werd op den vooravond van de behandeling in de Tweede Kamer. Deze deed aan hetietwat lawaaierig vertoon van het Verbond recht, door na de rustige verdediging van het wetsvoorstel door minister Steen- berghe, dit te aanvaarden met de sprekende meerderheid van 71 tegen 10 stemmen. Het teekent den ontoereikenden invloed van de in het Veerbond ge organiseerde werkgevers, dat zij met het groepje liberale Kamerleden minus den voorzitter, oud-minister van Lith de Jeude, die zich van stemming onthield, voornamenlijk slechts instemming vonden bij leden van de N. S B. en de Staatkundig Gereformeerde Partij. Deze aanwijzing voor deonvrucht- baarheid van de gevoerde actie, heeft het Verbond er niet toegebracht zich eens te bezinnenop den inhoud en den vorm van het tegen de Re geering gerichte verzet, klaarblijkelijk de eerste voorwaarde om in de toekomst met beteren uitslag zich in den strijd te mengen. In een dezer dagen te Utrecht gehouden buitengewone ledenver. gadering heeft het zich op dezelfde wijze tegen den vooruitgang verzet, door opvallend sterken nadruk te leggen op het individualisme in het bedrijfsleven. Volkomen in strijd met wat de ontwikkeling der verhoudingen overal doet blijken werd hier feitelijk de volstrekte autonomie van den Vetwormpjes ondernemer als de eenig juiste en ware grondslag voor het economisch leven geproclameerd. Dat daarmee in den grond de sociale beteekenis van het bedrijfs leven wordt miskend en het eigen domsrecht door verwaarloozing van de op den eigendom rustende sociale verplichtingen wordt misvormd, ontsnapt geheel en al aan den blik van het tegen de bierkaai vechtende Verbond. Het zegt weinig, dat het een loyale samenwerking tusschen de leiding der onderneming (sic) en de arbei. ders voorstaat, wanneer het mede werking weigert aan den uitbouw der bedrijfsraden, en deze ieder recht op bemoeiing met de econo mische vraagstukken wil weigeren, omdat daardoor een nieuwe schrede zou worden gezet op den weg naar het medezeggingschap der arbeiders op een terrein, waarop men zich tot alleen bevoegde proclameert Co mmuniepakje8 m plusfours en korte broek in de nieuwste modekleuren 4.50 7.50 12.50 SPORT-, ZAK-, POLS- SPORTCOSTUUMS in moderne tweed- stoffen, blauw, bruin, groen 8 75 12 7515.75 Costuums bij ons ge kocht boven f15. worden 1 maal gratis opgeperst. Colbertcostuums prima pasvorm', moderne streepdess 4.95 7 50 12.50 17.50 23.50 bij ieder costuum een flinke VERSTELLAP REGENJASSEN »FALCON« »SANTEGA« »SHELTER« 19.75 21.00 23.50 24.50 v van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. 35) (Nadruk verboden). Is dat niet een beetje erg alge meen gezegd? onderbrak Rickey hem. De stemming werd gespannen. De andere gasten om het vuur keken ge ïnteresseerd naar den opgewonden jongen aan Marty's voeten, die het waagde, den beroemsten uitgever van New-York tegen te spreken. Virginia hield haar adem in. O, als Rickey nu maar zijn mond hield. Zij kon aan zijn stem hooren, hoe geprik keld hij was. Zij wendde zich in haar angst tot den gastheer: O, kunt ,u hem niet laten op- ^Lt^ou^en' mr- Blocker? Uw broer? Ja. Hij zegt verschikkelijke din gen tegen mr. McMillan. Het is Marty's schuld. Zij heeft hem opgehitst. De oude Anthony stond op en leun de met zijn arm op den schoorsteen mantel. Van jonge genieën gesproken, begon hij is er een jonge Zuid-Ameri kaan. Daarna leidde hij de conversatie. Rickey mokte op zijn roodzijden kus sen. Met een zucht van verlichting ging Michael naar Virginia toe. Het spijt mij zoo, fluisterde zij, maar Michael antwoordde: Waarom zouden wij ons van avond met onaangename dingen bezig houden? Even later begaf het gezelschap zich naar de balzaal. Virginia had nooit iets dergelijks gezien. De zaal was zóó hoog en breed, dat de menschen er dwergen in leken. De versiering had niets van het gewone Kerstmis-idee. Alles was modern, dieprood en paars, oranje en blauw. Rondom de zaal stonden oranjeboompjes, behangen met oranje glazen ballonnen, er waren paarse ballons en parasols en kleine bouquetten van roode roozen in kant papier. Virginia kon het niet mooi vinden. Het is allemaal net als in een nachtmerrie, zei ze tegen Michael, toen ze met hem danste. Het werd erger naarmate het latei- werd. Het was Virginia of de men schen iets van het groteske van de versiering hadden overgenomen. Zij rilde in Michael's armen toen ze weer met hem danste. Ik wou, dat ik den heelen avond met jou kon dansen, Michael, de an dere mannen zijn verschrikkelijk. Hij keek haar dankbaar aan, en even later zei ze: In Annapolis gingen wij in den Kerstnacht naar de kerk, onder de sterren, en dan luidden alle klokken... Als ter bespotting van haar woor den begonnen ook hier de klokken te luiden. De muziek gaf een gesynco peerde parodie van een oud Kerstlied. Het is middernacht, zei Michael. Een gelukkig Kerstfeest, liefste. Rondom hem klonk uit alle mon den Een gelukkig Kerstfeest een gelukkig Kerstfeest! De een gaf den ander een hand, zoo dat er een groote kring ontstond. Tony kwam naar hen toe en rukte Virginia letterlijk van Michael los. Het is nu mijn beurt, zei hij en danste met haar weg. Opeens stond hij stil, trok een krans van mistletoe van een wagentje, dat door twee pages werd voortgereden, zette die op Virginia's hoofd en kuste haar. Plotseling zag Virginia dat allen dit deden: al de meisjes droegen mist letoe en al de mannen kusten hun partner. Zij rukte zich van Tony los en vluchtte weg. Hij rende haar lachend achterna, maar de kring van dansers wierp zich tusschen hen in om Virgi nia te laten ontsnappen. Zij rende de hall door en de trap op en zocht haar toevlucht in de schilderijen-galerij, waar zij dien middag met Tony had .zitten praten. Toen zij hijgend in de deur stond, zag^zij iemand zitten op den divan, die voor een familiegroep geschoven was. Het was de oude An thony Bleecker. Hij stond op en kwam naar haar toe. Maar lieve kind, wat is er ge beurd? vroeg bij, toen hij haar opwin ding zag. Zij zei het hem eerlijk. Ik ben weggeloopen. Weggeloopen? Waarvan? Van Tony en de anderen. Haar wangen gloeiden. Hij trok haar naast zich op de bank. Ik ben niet preutsch, zei ze, maar ze hielden een mistletoe-cotillon en ik had geen zin om me te laten kussen. Hij lachte, maar zijn oogen gaven te kennen, dat hij haar begreep. Neen, een vrouw als jij bent, houdt daar niet van. Maar de jonge menschen van tegenwoordig zijn over alles heen. Jij behoort tot een geslacht van vrouwen, die een gevoel van ei genwaarde bezitten. Misschien is dat wel zoo, stemde zij toe, ik weet het niet. Ik heb nooit met menschen omgegaan, ziet u. Ik ben heelemaal niet modern. Dank den hemel, dat je het niet bent, kind, antwoordde hij glimla chend. Vertel mij maar eens een beet je over jezelf. Zij deed dat met graagte. Zij vertel de hem over de Kerstdagen in 't oude huis in Annapolis en over de veiling, waarop zij zijn vrouw en Tony had leeren kennen. Zij vertelde hem ook over haar leven in New York, en hij luisterde met de grootste belangstel ling naar alles. Hij vond het prettig om naar haar te kijken, zooals zij daar zat, in haar goudkanten jurk tegen 't donkere fluweel van de bank, en te luisteren naar haar stem met het zach te Zuidelijke accent, dat hij zoo goed kende uit zijn kinderjaren. Want de oude Anthony hield van de dingen van het hart en den geest, maar in de za kenwereld en in de wereld, waarin zijn vrouw hem noodzaakte te leven, telden die dingen absoluut niet. Het eenige, wat daarin telde, waren aan- deelen en effecten, sport en pleizier. Vertel mij eens, onderbrak hij Virginia plotseling. Ben je van plan met Tony te trouwen? De Echo van het Zuiden, Waalw(jksclie en Laogstraatscbe Courant* huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bi) gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct Bi) Apothekers en Drogisten. CD LU GO CO O •»- V" -• J

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1