Plaatselijke Berichten Woensdag 30 Maart 1938 No. 26 De Echo van het Zuiden Tweede Blad JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 31 MAART 1938. A. J. FOOY t JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. De afdeeling jubileert. De afdeeling Waalwijk van het Wit- Gele Kruis hield Maandagavond in de groote zaal van de R.K. Werklieden- vereeniging eene algemeene jaarverga dering. die uitermate slecht bezocht was. Nadat de voorzitter, de heer Arn. Verwiel de vergadering met den Chr. groet geopend had. deelde hij mede, dat de secretaris, de heer G. Veltman, wegens bijzondere omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Het secretariaat op deze vergadering zal daarom worden waargenomen door den penningmees ter, den heer C. Pullens. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Jaarverslag Secretaris. Hierna bracht de heer C. Pullens namens den secretaris het volgende jaarverslag over 1937 uit, dat onder dankzegging werd goedgekeurd. In het afgelopen jaar werden ge houden 4 bestuursvergaderingen, meer dere bijeenkomsten van het Dagelijks Bestuur en één Algemene Vergadering. Mutaties in het bestuur kwamen niet voor. Daar het voor de leden zijn nut kan hebben, de namen der bestuursleden te kennen althans die van zijn eigen parochie volge hier de samenstel- ling: Geestelijk Adviseur: de Zeereerw. heer Pastoor Heezemans; Voorzitter: Arn. Verwiel; Vice-voorz.: A. Jansen; Secretaris: G. Veltman; Penningmees ter: C. Pullens; Leden: de dames Hoff- mans-v. d. Schoot, A. Gragtmans, Hen driks. v. d. Heyden-van Iersel en Tim mermans-Mastboom. Wijkverpleging. Deze werd verzorgd door de Eerw. Zusters: Alphonsine, Tarcisia en Cle- mentia. Aantal patiënten in de wijk: 402. Aantal verplegingen in de wijk 8798. Aantal patiënten in de poli-kliniek: 229. Aantal verplegingen in de poli-kli niek: 3272. Aantal uitgeleende artikelen: 715. Uitgezonden werden 30 kinderen. Evenals vorig jaar werd medewer king verleend aan de Paaseiactie van het R.K. Huisvestingscomité. De op brengst bedroeg 184.50 tegen 213.52 in 1936. Deze gelden werden besteed aan de uitzending van Waalwijkse kinderen. Wijkkraamverpleging. Verpleegd werden door de Zusters van Baal, Schambergen en de Leyer 202 patiënten, waarvan 4 naar het zie kenhuis werden overgebracht. 24 pa tiënten voor dagverpleging en 174 voor de wijkverpleging. Aantal afgelegde bezoeken met ver pleging: 3344. Aantal afgelegde bezoeken zonder verpleging: 825. De moedercursus, die in t begin van het jaar door Zuster Smit werd gege ven, werd bezocht door ongeveer 100 deelneemsters. Consultatie-bureau. Ingeschreven werden 187 kinderen, waarvan uit Waalwijk 180, Vrijhoeve- Capelle 2, Elshout 2, Kaatsheuvel 2 en Tegelen 1. Overgeschreven uit het voorafgaan de jaar werden 103 kinderen, zodat het totaal aantal ingeschreven kinderen 290 bedroeg. De leiding berustte bij Dr. Weyers en tijdens diens ziekte bij Dr. Kuyt. Het aantal consulten beliep 1700 in 48 zittingen. Hulp in de huishouding. Geholpen werden 26 gezinnen. Het ledental bedroeg op 1 Jan. '38 1620 tegen 1408 op 1 Jan. '37, een aan winst dus van ruim 200 leden. Jaarverslag Penningmeester. Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer C. Pullens, over 1937, ontleenen wij o.m. dat aan con tributies ontvangen werd 3573.50; aan subsidie gemeente 1600.aan subsidie Rijk 300. aan Verlossin gen 2043.50. Uitgegeven werd o.m. aan salaris sen 5716.62; aan verplegings-artike- len 140.02. De totaal ontvangsten bedroegen 7852.36; de totaal uitgaven ƒ8129.94, zoodat een nadeelig slot resteert van 277.58, Naar aanleiding van bovenstaande deelt de voorzitter mede dat nadeelig saldo van het vorig boekjaar in hoofd zaak te wijten is aan een reorganisatie in de contributieregeling. Daar deze reorganisatie in 1938 evenwel haar nut zal afwerpen en dat jaar waarschijnlijk geen extra uitgaven vergt, is de hoop gewettigd dat over 1938 een sluitende rekening met wellicht een voordeelig saldo kan worden overgelegd. De controle-commissie bestaande uit de heeren van Well en Baars, deelt in haar rapport mede dat de bescheiden van den penningmeester keurig in orde zijn bevonden en verzoekt hem voor zijn beleid te dechargeeren, hetgeen on der dankzegging geschiedt. Daar geen candidatenlijsten zijn bin nengekomen, worden de aan de beurt van aftreden zijnde heeren A. Jansen en C. Pullens automatisch herkozen. Tot leden van de controle-commis sie voor 1938 worden benoemd de hee ren Fransen en Stokwielder, die beiden hunne benoeming accepteeren. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. De heer C. Witlox zegt dat het hem spijt dat deze vergadering zoo slecht bezocht is. Dit mag evenwel geen sti- mulance zijn dat het bestuur daar mis moedig onder wordt. Integendeel, spr. stelt zich voor dat het weinige bezoek een teeken is dat het werk van het be stuur wordt geapprecieerd en dat daar op geen aanmerkingen te maken zijn. Hij dankte het bestuur dan ook na mens dé vereeniging, voor het vele werk dat het in het belang van 't Wit- Gele Kruis verricht heeft. De heer C. Pullens brengt dank aan de collectrices en den bode voor de uitstekende wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak gekweten hebben. De voorzitter deelt dan nog mede dat er wederom gelegenheid is tot uitzen ding van kinderen naar de Krabben- bosschen in Rijsbergen voor den duur van 6 a 8 weken. De kosten der ver pleging bedragen 1.75 per dag per kind. Iemand die eventueel van de ge legenheid gebruik wil maken kan er van profiteeren dat het Wit-Gele Kruis 1.subsidie per dag geeft, zoodat de totaal kosten voor uitzending, die men zelf betaalt slechts een bedrag van 31.50 of 42.eischen. Wanneer er personen zijn die er bo venstaand bedrag voor een goed werk voor over hebben, dan zendt de ver eeniging ook zelf kinderen uit. Het 25-jarig bestaan. Verder deelt de voorzitter nog mede dat de afdeeling in de tweede helft van dit jaar 25 jaar zal bestaan. Het eenige bestuurslid dat vanaf de oprichting zit ting heeft is de vice-voorzitter, de heer A. Jansen. Spr. gelooft namens allen te spreken, wanneer hij den jubilaris feliciteert en hem namens het bestuur dank zegt voor de prettige samenwerking en voor het vele werk dat de heer Jansen in het belang der menschheid gedaan heeft. Spr. hoopt later nog eens in de ge legenheid te zijn de verdiensten van den heer Jansen nader te belichten. Een lezing door den ZeerEerw. heer Pastoor H. F. Heezemans kan wegens de geringe opkomst bezwaarlijk gehou den worden, zoodat besloten wordt dit punt van de agenda af te voeren. Hierna sluit de voorzitter met den Christel, groet de vergadering. ONTSLAGEN bij de amstel. L.l. Zaterdag werd aan een 50 tal werknemers van de Ledërfabriek „de Amstel" ontslag aangezegd met in gang van 9 April a.s. Op hun ontslag briefje stond de mededeeling dat zij wederom in dienst worden genomen, zoodra het bedrijf weer in gang komt. komt. Meenden wij eerst uit de ons verstrekte gegevens te mogen begrij pen dat in verband met een bedrijfs verzekering, de nadeelige gevolgen voor het personeel afgewend waren thans blijkt dat een aantal, zij hel ge lukkig tijdelijk, werkloos zal worden waardoor ook het werkloozen-cijfer onzer gemeente weer omhoog zal gaan. Wij twijfelen er niet aan of het per soneel zal, zoo spoedig doenlijk, al is het dan geleidelijk, door de firma worden teruggenomen. NIEUWE HOPMAN R.K. VERKENNERS. Zooals wij indertijd hebben mede gedeeld, heeft de heer H. Hof mans wegens drukke werkzaamheden ont slag genomen als hopman van de An dreas Zijlmans-groep der R.K. Ver kenners alhier. Als zoodanig is thans aangesteld de heer G. van de Wcster- laken alhier, die deze functie ook te Eindhoven vervulde. ABONNEERT U OP DIT BLAD Toen de heer A. F. Fooy Zaterdag middag op bezoek was bij een kennis, den heer P. in de Mr. van Coothstraat, werd hij plotseling onwel en overleed kort daarop. De heer Fooy die den leeftijd van 70 jaren bereikte, is gedurende 27 jaren onderwijzer geweest aan de O L. School te Baardwijk. Van de ver» schillende functie's die hij aldaar ver vulde noemen wij dat hij gedurende 18 jaren president is geweest der lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst" en voor deze vereeniging groote verdien sten gehad heeft. De heer Fooy was in zijn vroegere standplaats zeer gezien en ook in Waalwijk, waar hij sedert jaren z'n pensioen genoot had hij zich vele vrienden verworven; het was een al gemeen geacht burger onzer gemeen- heer Verhoeven toe te vertrouwen. De Perzina-piano was beschikbaar gesteld door de firma Hermans uit 's-Boscb. B. V. L. Afd. motordienst. De motorbrigade van den Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Waalwijk, hield Maandagavond een buitenge woon goed geslaagde practische kaart-heroefening, waaraan door 24 leden werd deelgenomen. Het doel van deze oefeningen was de theo retische kaartoefeningen van den sectie-commandant Thiery in prac tijk te brengen en de oefeningen van Maandagavond hebben uitge. wezen dat de afdeeling ook op dit terrein uitstekend thuis is. Met groot enthousiasme werden onder leiding vanden groepscommandantJos. Ei bers de opdrachten uitgevoerd. Het terrein der oefeningen strekte zich uit in de omgeving van Kaatsheuvel, Loonopzand en Udenhout. De sectie-commandant was dan ook vol lof over het werk der afd. die naar zijn zeggen, uitblinkt in het Zuiden, wat betreft kunde, enthousiasme en opkomst bij de oefeningen. Ook het ledenaantal breidt zich voortdurend uit. Vorige week gaven zich nog een zestal nieuwe leden op. Zij die ook interesse voor de mo torbrigade voelen, kunnen zonder eenige verplichting steeds alle ge- wenschte inlichtingen bekomen bij den groepscommandant of bij den sectiecommandant Peellandstraat 15 Den Bosch. te. Gouden jubileum 1 April a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn dat dhr. Jan Verhoof- stad alhier in dienst trad der Lederfabriek v/h H. H. Jansen alhier. De jubilaris, die op 't oogenblik 71 jaar is, verricht nog eiken dag opgewekt zijne werkzaamheden en heeft gewerkt onder drie firmanten de heeren Willem, Hermanus en Adrianus Jansen. Hij heeft de evoluties in de lederindustrie terdege meegemaakt van 't ouderwetsche paaiden- en stuitleder lot het moderne chroom en peau de suède en is steeds een trouw en werkzaam arbeider ge weest. Geen wonder dat z'n patroon en mede arbeiders zich opmaken dit bijzondere jubileum naar waarde te herdenken en hem a.s. Zaterdag op hartelijke wijze te huldigen. Wij bieden Jan bij voorbaat onze hartelijke gelukwenschen aan Muziekavond. In de achterzaal van Hotel Ver wiel werd Maandag een muziekavond gegeven door leerlingen van Joh. Verhoeven Drunen, waaraan de bekende cellist Bram van Zanten uit Arnhem zijn welwillende mede werking verleende. De zaal bleek voor deze gelegen heid bijna te klein en deze tal rijke aanwezigen hebben zich kun nen verlustigen in de muzikale vaardigheid van de kleinen, waar voor den heer Joh. Verhoeven ze ker een warm woord van lof toekomt. Uit het feit dat verschillende leer lingen hun dezen avond uit te voeren werk, pas sedert korten tijd in huis hadden en zich op zoo lof waardige wijze van hun taak kweten, bleek toch overduidelijk welk een uitstekend leermeester de heer Ver hoeven is. De cello-soli van den heer Bram van Zanten, waren een even aange name als welluidende afwisseling waarbij vooral zijn laatste nummer Tarantelle van D. Popper een luid applaus oogstte; dit werd dan ook meesterlijk gegeven. Het was alles te samen een avond van waar muzikaal genot, die zeker ook de leerlingen weer meer aan gespoord zal hebben hun muzikale studies met ijver voort te zetten en vele ouders hun kinderen aan den Gegund. Het vervoer van den geheelen fabrieksinventaris van de fa. van Dam, schoenfabriek te Kaatsheuvel, naar Amsterdam, is onderhands gegund aan de fa. Gebrs. Pot, ex pediteurs alhier. Boerenbond. De N. C. B. afd. Waalwijk, zal hedenavond om 7.30 uur in café »het Vosje« van den heer Pulles te vm. Baardwijk een algemeene ver gadering houden. De agenda vermeldt o.a. een lezing over de Pachtwet van den heer v. d. Ven uit Tilburg. JAARVERSLAG T.B.C.-COMMISSIE. Gedurende het afgeloopen jaar is ontvangen 3207.62 en uitgegeven 3679.62, zoodat de rekening sluit met een tekort van 472. Ontvangen werd subsidie gemeente 750.uit Prov. fonds 200.' Dames-Comité 208.90 en opbrengst inzameling 784.63. Opbrengst busjes 286.87, collecte van Haren 74.47, Draagt elkanders lasten 190.52 en vele andere zeer ge waardeerde bijdragen. Zooals gebruikelijk volgt hierbij de opgave der busjes: de Amstel 50.56. A. H. van Schijndel 55.70, Oomens 21.24, Pulles v. Gerven 45.94, de Kort 37.28, de Kroon 14.31, H. Jansen 32.81, Gebr. de Graaff 8.51, van Loon 7.62, Timtur 3.73, Tie- len 9.17.' Uitgegeven werd: Sanatoria 2236.78, Uitzending kin deren 1645.02, Verst, middelen 212.66. ontsmetting 27.94, Diver sen 48.03, Onoderhoud lighallen 33.78. Veel werd er in het afgeloopen jaar gevraagd en de Commissie was niet in staat aan alle aanvragen te voldoen. Vooral de verpleging in Sanatoria vraagt zooveel, dat de Commissie ge noodzaakt zal zijn deze belangrijk in te perken, zoo niet te beëindigen. Voortdurend moet een beroep wor den gedaan op de vrijgevigheid van onze inwoners en de Commissie is dankbaar voor de medewerking ei steun. Des te meer betreurt de Com missie het dat zij haar taak niet volle dig kan uitvoeren. De Secr.-penningmeester A. SCHAAP. Zuidelijke Filmkeuring. Maandag 1.1. had te Eindhoven een vergadering plaats van de Zui delijke Filmkeuring. Onze gemeente was daarbij ver tegenwoordigd door Burgemeester en Secretaris; de bioscoop commissie door den ZeerEerw. heer Pastoor Heezemans en wethouder Eibers. Toewijzing Kalveren 1938. De Landbouw Crisis-Organisatie voor Noordbrabant deelt belanghebbende georganiseerden mede, dat de gelegen-- heid om inzage te nemen van de aan hun district gedane toewijzing kalveren 1938 is opengesteld vanaf Donderdag 31 Maart tot en met Woensdag 13 April 1938 ten huize van den districts secretaris voor zoover betreft de dis tricten 25Zeeland. 43 Helvoirt, Drunen, Waalwijk, Loon op Zand, Kaatsheuvel, Herpt. 46 Waspik, Raamsdonk, OosterhouN Den Hout, Oosteind, Dorst, Capelle en »s Gravenmoer. Coöp. Bakkerij. In de vergadering van^de Baard- wijksche Coöp. bakkerij werd beslo ten dit jaar 7 pet. aan de leden uit te keeren. De voorzitter, de heer Fr, Schil ders, wees er op dat de bedrijfs- uitkomMen iets minder gunstig zijn dan een vorig jaar, wat in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de herhaaldelijke stijging der grond stoffen. De heer C. Maas vestigde de aandacht op de gunstige bepaling in het reglement n.l dat bij gezins vermeerdering den leden gedurende 3 weken gratis brood wordt ver strekt. R.K. Blindenverzorging. Zondagavond l.l. werd in de zaal van de Jtt.K. Werkliedenvereeniging een propaganda-uitvoering gegeven door de Noordbrabantsche BK. Blindenzorgvereeniging St. Antonius van Padua. Under de niet talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op de Zeereerw. Heer Pastoor H. Heezemans. De avond werd geopend meteen begroetingswoord van Pater Andreas U. Cap. (in de missie van Borneo blind geworden) die een korte toe spraak nield over zijn Brabantsche lotgenooten. De film »Licht Inwendig« gaf een goeden kijk op het werk van de Nederlandscheblinden, waaruit naar voren kwam, dat men blind zijnde nog niet ongelukkig behoelt te zijn. Er werden nog verschillende in teressante demonstraties te zien gegeven, terwijl door een blinde zanger nog enkele liederen ten ge. hoore werden gebracht.. Het was een geslaagde avond en wij kunnen dan ook niet nalaten het liefdewerk der K K. Blinden verzorging in ieders welwillendheid aan te bevelen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE HINTHAM. Luxe auto ramt een café. Twee ernstig gewonden, waaronder een Waawijker. Een ernstig ongeval overkwam Za terdagavond een drietal studenten van de Economische Hoogeschool te Tilburg, onder wie de heer R. van Iersel Jr. alhier en voorts de heeren K. van Spaendonk en H. van Dooren uit Tilburg, die per auto van Tilburg naar Nijmegen reden. Wij kunnen niet beter doen dan een en ander ontleenen aan het verslag dal de Prov. Bossche Crt. hiervan geeft Zaterdagavond circa tien uur kwam een luxe Ford V. 8 uit de richting Den Bosch met groote snelheid het dorp Hintham binnen, toen de wagen in de eerste bocht ter hoogte van de Protestantsche kerk uit de baan slin gerde en met enorme kracht tegen de gevels der huizen optornde. Daarna sloeg de auto terug om eenige meters verder totaal geruïneerd tot rust te komen. De auto kwam uit Tilburg en was op weg naar Nijmegen. Op den geweldigen slag snelden van alle kanten omwonenden en enkele voorbijgangers toe, het ergste vree- zend. Inderdaad bleek de afloop van het ongeval zeer ernstig te zijn. De drie inzittenden van de auto waren allen gewond en ten deele bewuste loos. Met groote moeite slaagde men er in hen uit den vernielden wagen te bevrijden. Vlak bij de plaats des onheils woont de brigadier van de Rijksveldwacht uit Rosmalen en deze politieman was onmiddellijk aanwezig om de eerste maatregelen te nemen. Men waarschuwde onverwijld den Gemeente Geneeskundigen Dienst uit Den Bosch die spoedig een ziekenauto met personeel zond. De toestand van een der gewonden, die ernstige won den aan gelaat en been had, benevens een hersenschudding, was zeer ernstig. Pastoor Hoekx van de St. Annakerk verleende hem geestelijken bijstand. De drie inzittenden bleken te zijn: de heer H. van Dooren die chauffeur- de, die er met niet ernstige snij- en kwetswonden was afgekomen, bij zonder in het gelaat getroffen was, de heer B. van Iersel en de heer K. v. Spaendonk, die zwaar was getroffen en vermoedelijk een schedelbreuk opgeloopen. De heer van Spaendonk was bewus teloos en werd ter plaatse voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den. De drie gewonden werden aanvan kelijk binnengedragen in de woning van den heer Goldschmitz en in het café van den heer Trügg, waar zij een

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5