NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING DRUNEN. liefderijke verpleging vonden. Inmiddels was gemeentepolitie uil Den Bosch gearriveerd die de omge ving van het ongeluk afzette en hel verkeer regelde. Spoedig daarop arri veerden nog de gemeenteveldwachtei van Rosmalen en de Burgemeester van genoemde gemeente, Jhr. van Heyden, terwijl kort daarop nog de verkeersbrigade van de Rijksveld- wacht arriveerde. Ook de Officier van Justitie Mr. Dubois liet zich niet lang wachten en nam persoonlijk de lei ding van hel door de gezamenlijke politiemannen aangevangen onder zoek ter hand. Het bleek dat de auto vrijwel in rechte baan op de woningen was aan gestormd. De chauffeur heeft blijk baar niet bemerkt dat hij een bocht inging en pas op het allerlaatste mo ment zijn fout ingezien. Toen was het te laat en zoo krachtig was de aanrijding dat de gevel van café 't „Zonnetje", eigenaar de heer W. Trügg, finaal werd weg gedrukt en ten deele instortte. De zwaar gehavende auto werd door de politie in beslag genomen, en nadat eenige foto's waren genomen, door kraan wagen weggesleept. Het is niet onmogelijk dat de chauf feur misleid is door den overgang uit het helle licht van de groote verkeers- baan binnen de gemeente Den Bosch naar de vrij duistere bocht in de ge meente Hintham-Rosmalen. De poli tie stelt inmiddels naar de juiste oor zaak van het gebeurde een diepgaand onderzoek in. Een ziekenauto met personeel van den G. G. D. uit Den Bosch onder lei ding van Dr. Overeem vervoerde de gewonden naar het groot zickcngasl- huis alhier. Dr. Hanegraag van der Colff uit Rosmalen had inmiddels de getroffenen de eerste medische hulp reeds verleend en noodverbanden aan gelegd. Bij informatie vernamen wij dat de toestand van den heer van Spaendonk iets gunstiger was en die der overige gewonden gunstig kan genoemd wor den. In den loop van den Zondag werd door familieleden der slachtoffers ook een bezoek aan de plaats des onheils gebracht. Allen waren diep onder den indruk en brachten pesoonlijke bezoe ken aan hen die hij het ongeluk hulp hadden verleend. De familie bracht dit ook onder den vorm van bloemen tot uiting. In het Lof werden gebeden ge stort voor het herstel der slachtoffers. oenschappen, welke in zijn geheel werden goedgekeurd. Ook werd nog besloten dit jaar een kermisvlucht te organiseeren voor alle postduivenliefhebbers uit Waalwijk vanuit Maastricht. Veiling „De Langstraat"te Drunen Door de veiling »De Langstraat» te Drunen is in 1937 voor een be drag van f381.388.86 omgezet, wat f151.810 meer is dan in 1935 en f92.894.20 meer dan in 1936. Iu 1937 werd ruim een millioen kgr. (1.042.670 kgr.) appelen ver handeld door deze veiling. De Muziekfeesten 1938 te 's Bosch. Van de administratie der muziek feesten ontvingen wij een keurig verzorgde folder, die in een groote oplaag over het geheele land werd verspreid om de belangstelling voor deze feesten gaande te maken. De voorzijde van deze folder vertoont een keurige foto van het gedeelte van de St. Jans-basiliek, waarvan de restauratie een dezer dagen voltooid wordt. Het druk werkje bevat naast een aantal foto's van het 's Hertogenbosch' Muziek korps, dat als gastheer voor deze feesten optreedt verschillende op namen van de stad, waaronder na tuurlijk eenige kiekjes van het Prins Hendrikpark. De president van 's Hertogenbosch' Muziekkorps schrijft hierin over zijn korps en de komende muziekfeesten en noodigt tot'n bezoek uit. Verder bevat het een volledige opgaaf van de voornaamste bezienswaardig heden der stad, wat voor de vreem delingen de aantrekkelijkheid van dezen folder ten zeersle verhoogt. Federatie van V. V. V.'s in Noord-Brabant. In beginsel tot oprichting besloten. Naar wij vernemen is de toestand van den heer R. van Iersel goed te noemen al zal hij in verband met z'n hersenschudding minstens een zestal weken in hel ziekenhuis moeten ver blijven. De heer v. Spaendonk gaat ook vooruit, ai is z'n toestand vrij ern- TRIDUUM. Vrijdag, Zaterdag en Zondag werd voor de leden van de Maria-Congrega- tie in de St. Clemensparochie een tri duüm gehouden, dat geleid werd door den Z. E. Pater Urbanus van Erp O. Carm. Rector der Carmelietenkerk te Oss. 's Zondags had de plechtige sluiting plaats. Nadat eerst 's morgens alle deelne mers de H. Mis, waaronder algemeene H. Communie hadden bijgewoond, werd 's middags een plechtig Lof op gedragen, waarbij de aanneming van een 40-tal nieuwe leden plaats vond. Tevens werden hierbij een 7-tal ju- bilaressen gehuldigd, waarvan wij de namen in ons vorig nummer afdrukten. BALDADIGE JEUGD. Het euvel van het bekladden van muren, schuttingen en straten door de baldadige jeugd neemt den laatsten tijd weer grooter vormen aan. Herhaaldelijk komen klachten op het politiebureau binnen, waar men ons mededeelde dat er streng toezicht zal worden uitgeoefend. Ook de ouders kunnen hunne kin deren wel eens op het verkeerde van dergelijke gewoonten wijzen, die de betrokken personen gewoonlijk veel schade veroorzaken. Postduivenvereeniging »De Eendracht«. Zaterdagavond hield bovenge noemde vereeniging haar aange kondigde algemeene vergadering in het café van den heer D. van den Boomgaard, welke goed bezocht was. Nadat de voorzitter, dhr. A. Stokwielder, de vergadering had geopend met een hartelijk woord van welkom werden de notulen van de vorige vergadering onver anderd goedgekeurd. Aan de orde waren o a. vast stelling vliegprogramma en kampi- Op initiatief van de besturen der vereenigingen voor vreemdelingen verkeer te Breda, Eindhoven, 's-Her. togenbosch en Tilburg, waren Maandagavond in het Paleis-Raad huis te Tilburg, dat voor dit doel wel willend door het Gemeentebestuur was beschikbaar gesteld, de besturen der overige in Brabant gevestigde V.SLV.'s, op één na, bijeengekomen teneinde eenige voorbereidende be sprekingen te houden om te komen tot oprichting van een Federatie van V.V.V/s in deze Provincie. Tegenwoordig waren niet minder dan 38 afgevaardigden, vertegen woordigende de volgende vereeni gingen voor Vreemdelingenverkeer Bergen-op Zoom, Breda,Eindhoven, Ginneken, Helmond, 's-Hertogen- bosch, Hilvarenbeek, Oirschot, Oos terhout, Roosendaal, Tilburg en Waalwijk, terwijl het bestuur der V.V.V. te Vught zijn adhaesie had betuigd, doch verhinderd was aan wezig te zijn. De vergadering werd geleid door Mr. F, Smits, voorzitter van »Breda Vooruitcr, terwijl de secretaris van »Breda Vooruitcr, J. van der Marck, het secretariaat waarnam. Uitvoerig heeft Mr. Smits de situatieinzake de voorbereiding voor deze Federatie uiteengezet en er daarbij op gewezen, dat de Commis saris der Koningin in Noord-Brabant in een onderhoud met Mr. Planten, den directeur van de A.N.V.V. heeft medegedeeld, dat de totstandkoming van een Federatie van V. V. V.'s in dit gewest, door hem met vreugde zal worden begroet. Ofschoon de Commissaris der Koningin voortaan buiten de organisatie wenschte te blijven, staat hij in geen enkel op zicht afzijdig tegenover een dergelijke Federatie, die hij nog steeds met vreugde zal tegemoet zien. Hij is nog steeds bereid zijn volledige medewerking aam een dergelijke Federatie te geven. Na een korte gedachtenwisseling werd dan ook met algemeene stem men in beginsel besloten binnenkort over te gaan tot stichting van een Federatie van V. V. V.'s in Noord- Brabant. Op Donderdag 28 April a.s. zullen de besturen van bovengenoemde vereenigingen nogmaals bijeenkomen teneinde de laatste hand te leggen aan de noodzakelijke voorberei dingen. Op deze vergadering zullen ook verschillende onderwerpen welke zullen worden behandeld in de Al gemeene Jaarvergadering van de A N. V. V. te Oiderwijk, ter sprake komen teneinde, zoo mogelijk reeds collectief op deze Algemeene Ver gadering te kunnen handelen. Vervolgens werd besloten aan de Directie van de A. N. V. V. te den Haag te verzoeken een vergadering te willen leiden, waarop dan defi. nitief tot oprichting der Federatie kan worden overgegaan. De vergadering kenmerkte zich door een zeer kameraadschappelijke geest en onderling vertrouwen. Bond van Land. Rijvereen. N.C.B. De algemeene voorjaarvergadering van den bond van Land. Rij ver eenigingen N.C.B. zal gehouden worden op Vrijdag 1 April 1938. Getracht zal worden om de afge vaardigden ter algemeene vergade ring een bezoek te laten brengen aan het remontedepot te Tilburg; indien dit kan plaats hebben, dan zullen de deelnemers om 1 uur bijeenkomen aan de achterpoort van de kazerne; verschillende paarden zullen dan worden voorgereden en aangespannen en zullen de stallen bezichtigd worden. De vergadering begint dan om half vier in café Remmers, Heuvel te Tilburg. De voorloopige agenda luidt als volgt 1. 1 uur: bezoek aan remonte depot Tilburg. 2. half 4: opening der vergadering door den Voorzitter. 3. Notulen der alg. verg. van 25 Nov. 1937. 4. Verslag van den secretaris penningmeester. 5. Mededeelingen omtrent uitslag commanMantencursus. 6. Voorstellen voor ongevallen verzekering voor landelijke ruiters. 7. Collectieve regenverzekering voor land. ruilerwedstrijden. 8. Collectieve paardenverzekering voor de ruiterdagen. 9. Voorstellen van kringen. Op de vergadering van 25 Nov. 1937 werd door kring Uden voor gesteld voor elk deelnemend achttal aan een ruiterwedstrijd een prijs toe te kennen van f2.50; het bestuur verzocht deze aangelegenheid inde afdeelingen te bespreken en op de voorjaarsvergadering nadere plan nen vast te stellen. 10. Mededeelingen omtrent de ruiterdagen. 11. Rondvraag en sluiting. 12. Na sluiting van de vergade ringen zullen de betrokken afdee lingen de data voor de landelijke ruiterwedstrijaen vaststellen. De vereenigingen, die geen wedstrijd houden kunnen dan de vergadering verlaten. K. O. B. WAALWIJK-HEUSDEN. Huldiging van den Voorzitter. Maandag 4 April komt de K. O. B. der afdeeling WaalwijkHeusden in algemeene vergadering bijeen in de zaal van Hotel Verwiel te Waalwijk. De afdeeling zal dan voorzitter Frok- lage huldigen bij gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum als onderwijzer. Corps Motordienst Op Donderdag 31 Maart a.s. zal door Luit. Thiery uit 's Bosch de sluitingscursus gegeven worden voor het corps motordienst der afdeeling Drunen. Deze slotcursus wordt gegeven in de zaal van café Th. Elshout. Zilveren jubileum. Zooals bekend, is de viering van het jubileum der Déwé fabriek uit gesteld tot later datum. Thans vernemen wij dat op den 19e April, den dag van het 25 jarig bestaansjubileum, door de directie een receptie zal worden gehouden. »De Echo«. Bij de gehouden bestuursvergade ring van de rijver. »De Echo« wer den de functies als volgt verdeeld Voorzitter L. de Gouw, secretaris, penningmeester C. Klijn, vice-voorz. L. Klijn, lid G. Knippels en C. v. Drunen afgevaardigde N.C.B. Commandant C. Klijn. Onder-commandant L. Klijn. Voordeelen als de tram verdwe nen is uit de Langstraat. De tram in de Langstraat had de laatste jaren vele gebreken en was daar niet meer in aanzien. Zijn ge schiedenis hebben wij destijds uit voerig beschreven Wij zouden hem echter te kort doen wanneer wij bij zijn definitief verdwijnen zijn laatste weldaad, den bewoner der Langstraat bewezen, onvermeld lieten. Het is bekend, dat de tram zijn weg dicht langs de huizen koos en soms door een onweerstaanbare kracht dezen weg verliet om hier of daar een muur of deel van een huis te vernielen. Over dat alles zouden wij nog kunnen zwijgen als in Loon op Zand na jaren de sporen van zoo n geval niet meer zichtbaar zouden zijn Naast de droevige herinnering aan een in de woonkamer veronge lukte oude man staat daar thans nog een huis met ingedrukte gevel en planken schutting. De schuldvraag is in dien vorm uitgemaakt, dat de eigenaar van 't huis nog een vernielde woning heeft en die waarschijnlijk wel nooit op geknapt zal worden, dan met zijn eigen centen. Nu gaat 't trammetje voor goed verdwijnen en de brandverzekerin gen worden daarmede geruster. Immers zij eischten van de met riet bedekte woningen, die binnen 10 M. der tramrails stonden een belendingstoeslag, die betrekkelijk hoog was. Deze toeslag gaat nu verdwijnen en dit mag daarom de laatste dienst genoemd worden, die 't trammetje in zijn afsterven aan de menschheid heeft bewezen. Wij zouden de belanghebbenden willen aanraden zich in verbinding te stellen met de brandverzekering van hun woning. Jubileum bij de Dewe schoenfabriek. Wij lezen in »De Schoen» Voor eenige weken maakten wij mel ding, dat er in den loop der volgende maand het 25-jarig bestaan van de fa. G. van Drunen en Zn. en Co. te Drunen gevierd zou worden. Bij een jubileum behoort een historische uiteenzetting en indien wij dan luisteren naar de mededeelingen die ons verstrekt werden dan noteeren wij als oprichter in 1913 dsn heer G. van Drunen die als handwerker zeer gunstig vermeld stond en den naam bekend heeft gemaakt. G. VAN DRUNEN. H. DE WIJS. In 1918 werd de fabriek machinaal ingericht onder de fa. G. van Drunen en Zn. en Co. (intrede van den heer H- de Wijs) in het kort Dewé genoemd De artikelen werden meer en meer bekend waardoor nadien de fabriek geregeld werd uitgebreid. Intusschen groetde het personeel van 10, thans op 70. Van den aanvang af heeft men zich speciaal toegelegd op het fabriceeren van Dames-schoenen en dit ook tot heden gehandhaafd. Het fabrikaat werd steeds verbeterd en gericht naar de mode Tevens werd alhs gedaan om een passend artikel te brengen en naar den geest des tijds. Het zegt toch wel iets indien wij in in dit verband memoreeren, dat op de in 1925 gehouden Waa'wijksche Ten toonstelling de firma op de Luxe afdeeling bekroond werd met den eersten prijs. De Dewé artikelen zijn dan ook overal in den lande bekend in den goeden zin des woords. Het beste bewijs is, dat deze fabriek reeds maanden volop werkt en voor den eersten tijd van orders voorzien is. Op onze vraag verklaarde ons de directie: «dat 't hen aangenaam is te kunnen vertellen, dat zij in 1937 tot hun volle tevredenheid gewerk hebben en ook met hun bekende Russische laarzen en steunschoenen, welke zij in den handel brengen onder het merk «Otheli» een stijgend succes hebben. Thans komt deze met eenige jubileum artikelen voorzien van «stijle hakken» welke bij de cliënten groote bewondering hebben gewekt. Het feest, welke (aanvankelijk was vastgesteld op 19 April en door familie omstandigheden moest worden uitgesteld zal zeker later plaats vinden, welken datum wij in ons blad tz.t. zullen bekend maken. Intusschen bieden wij de heeren van Dewé onze beste wenschen aan en voor de toekomst verder «Wijs» beleid. Keesje de Ruijter. Het Waalwijks'biljartwonder had een goede dag bij zijn biljart-séance in caté A. v. d. Geld, alhier. Op schitterende wijze versloeg hij een tweetal van Drunens beste bil jartspelers n.l. Keesje-Hub. v. Delft 103-19; Keesje—H. Cules 113—12 De eerste partij had 11 beurten en was de h.s. van Keesje 45* bij de tweede partij waren 8 beurten met 3 touchés van Keesje en was zijn hoogste serie 60 car. Veilingvergadering afdeeling Drunen. Vrijdagavond kwam de afdeeling Drunen van de veilingver. „De Lang straat" in het veilinggebouw in verga dering bijeen, onder presidium van dhr. M. v. Halder. Directeur Boelen gaf een uitvoerig verslag over de vereeniging omtrent baar werkzaamheden in het afgeloo- pen jaar. Zonder op ol aanmerkingen ging dit onder den hamer door. De verga dering kon er mede accoord gaan dat de aftredende bestuursleden en com missarissen opnieuw candidaat wer den gesteld. De Directeur gaf een uiteenzetting omtrent den fruitaankoop in 1937 en 1938. Dhr. v. Halder dankte de aanvoer ders, directeur en personeel der vei ling, voor hun accuraat werk, waarbij hij in het bijzonder den nadruk legde op de werkzaamheden en den ijver van directeur Boelen. Jaarverslag. Aan het jaarverslag der veilingver- eeniging „De Langstraat" ontleenen wij De verlies- en winstrekening sluit met 33789,32. De onkosten bedroe gen ƒ24.862.17; op gebouwen en ter reinen werd afgeschreven ƒ3500,— en aan reserve dubieuze en debiteuren werd toegevoegd 376,57. Ontvangen werd aan provisie 10.439,35; aan emballagehuur 16.302,97 en aan contributie 1041,-. De balans sluit met ƒ30.412,50. In Kas 1432,81, waarde gebouwen en terreinen 10500,— emballage 11.030,89. De reserve bedraagt ƒ9531,09 en die der Dub. Debiteuren ƒ4000,—. Aan tuinbouwsteun werd ontvangen 2944,08. Bij de specificatie der onkosten treffen wij aan: Terr.- en landhuur 21.00 Reis- en vergaderkosten 476.01 Por,i 108.24 Licht en waterleiding 158.05 Auto's en vrachten 1.944.45 Abonnementen 48.05 Telefoon 39079 Assurantiën 070.95 Drukwerk ƒ1.140.53 Registratierecht 98.67 Onderhoud emball. 905.55 Onderhoud inventaris 111.77 Onderhoud gebouwen 1.530.94 Belasting 117.44 Provinciale Comm. 144.25 Reclamefonds 57.70 Advertentiën 71.80 Intrest 413.32 Controle 250.00 Presentiegelden 372.50 Diversen 383.94 Salarissen - ƒ15.313.62 De aanvoer steeg van 1936 op 1937 met ƒ92.894.20 en van 1935 op 1937 met ƒ151.810.In de verschillende maanden van 1937 werd aangevoerd: Januari 6.340.57 Februari 5.632.75 Maart 7.127.07 April 18.530.21 Mei 20.415.39 Juni 79.214.44 Juli 82.148.05 Augustus 52.546.38 September 34.972.20 October 29.706.58 November 25.883.24 December 18.871.92 Totaal 381.388.80 De aanvoer gespecificeerd uit de di verse plaatsen steeg bij iedere afdee ling. Opgemerkt dient te worden dat Waspik-Capelle gesplitst werd in 1937 een afdeeling Waspik en een afdeeling Capelle werd. Wij laten hier de cijfers volgen zooals die in 1930 en 1937 waren: 1936 1937 Drunen ƒ64.077.47 ƒ73.640.59 Buitenplaatsen ƒ60.944.87 ƒ82.303.74 Waspik-Capelle ƒ45.943.76 29.979.72 Capelle 02.423.92 ■I „sliK-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6