DUSSEN. GEERTRUIBENBERG. HEUSDEN. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. AALBURG. Haarsteeg Wijk Almkerk Elshout Nieuwkuik Herpt Aalburg Dussen 35.329.56 5.911.92 2.060.42 22.961.25 28.775.63 3.909.45 4.176.53 8.403.80 ƒ39.901.38 9.284.80 400.74 ƒ29.411.27 33.243.69 4.098.69 6.461.78 10.178.54 288.494.66 381.388.86 Uit het jaarverslag spreekt duidelijk de gezonde basis waarop „De Lang straat" zich beweegt. A Ieder jaar grootere omzet, met daar aan verbonden, een groei der veiling vereniging. Het is misschien interessant om de kg. enz. te noemen, die in 1937 wer den aangevoerd. Aan fruit werd aan gevoerd 2.016.042 kg., waaronder 1.042.670 kg. appelen; verder 330.978 stuks meloenen en perziken. Aan groenten werden aangevoerd 2.236.692 kg.; 2.157.397 stuks en 533.530 bossen. Boerenleenbank Drunen en Elshout. Zondagmiddag kwamen de leden der Boerenleenbank van de afdeeling Drunen-Elshout in de groote zaal der meisjes-congregatie in algemeene jaarvergadering bijeen onder presi dium van dhr. J. J. Klijn, uit Elshout, directeur der Bank. De heer Klijn opent de vergadering met den Chr. Groet en roept allen een hartelijk welkom toe en richt een bij zonder woord van welkom tot kape laan Vogels, geestelijk adviseur dei- Bank en Burgemeester Mr. B. Th. v. <1. Heijden. In zijn openingswoord brengt dhr. Klijn dank aan God, aan zijn inede- bestuurderen en den Raad van Toe- zich. Spreker feliciteert den kassier, dhr. M. v. Halder met zijn herbenoeming voor den tijd van 4 jaar door het be stuur en zegt hem dank voor zijn zware functie als kassier der Bank. Al was het geldverkeer in het afge- loopen jaar niet zeer gunstig, toch wist de afdeeling een tamelijke winst te boeken. Vervolgens wijst spreker op hel groote nut der Boerenleenbank en citeert daarbij de waardeerende woor den door oud-minister Dekkers ge sproken op de Centrale Vergadering Ie Eindhoven. Tot secretaris der vergadering wordt benoemd dhr. M. v. Halder en lot stemopnerners de heeren H. Brok, P. v. Huiten, L. de Wit en P. van Dommelen. Vervolgens werd door den kassier rekening en verslag uitgebracht over bet afgeloopen jaar waaraan wij ont- leenen: Tot voorzitter van den Raad van Toezicht werd benoemd dhr. Arn. Brok. Gehouden werden 1 algemeene ver gadering en 13 bestuursvergaderin gen met den raad van toezicht. Het aantal leden daalde met vier en bedroeg op 1 Januari 1938 336. Op 31 December 1937 waren in omloop 473 spaarboekjes, 62 depositoboekjes, 190 voorschotboekjes en 37 loopende rekeningboekjes. Het totaal der ontvangsten was ƒ394.786.97. In kas was op 31 Dec. 1937 7244.26. Aan spaargelden en rente werd ontvangen 189.505.93, af lossingen voorschotten 26.824.65, in loopende rekening 152.702.94; van de tarwe-org. ƒ477.91 en van de veehou dercentrale 7890.02. De totale uitgaven waren: 385.359.22 waarvan terug betaald aan spaargel den 141.749.35, in loop. rekening 19.483.58, uitgegeven aan nieuwe voorschotten 32.575.aan loopen de rekening 19.483.58, salaris kas sier ƒ1175.in kas op 31 December 1937 ƒ9427.75. Met koerswisseling werd een winst gemaakt van ƒ874.74. Bi j de debiteurenreserve werd 200.- bijgeschreven en bij het steunfonds voor arme boeren 450.Aan effec ten werd aangekocht voor 19.850.-. Het steunfonds keerde 355.uit. De balans sloot met 522.229.64 en een winst van 2090.05. De bezittin gen vermelden: Uitgegeven voorschot ten totaal ƒ204.129.50; te vorderen in loopende rekening 305.202.46, aan rente nog te vorderen op 1 Januari 1938 ƒ2834.51. De schulden vermel den: totaal spaargelden ƒ436.344.64, schuld in loopende rekening 13.300.06 debiteurenreserve 3000.reserve voor koersverschillen 1587.20, het totale reservef. bedraagt ƒ65.235.14. Daarbij zij opgemerkt, dat de af deeling nog een aandeel heeft van 3292.29 in de algemeene reserve, die berust bij de Centrale Bank te Eind hoven. Onder dank aan den kassier wordt bet jaarverslag zonder op of aanmer kingen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de hee ren J. J. Klijn en J. Peijnenburg wor den met resp. 252 en 251 van de 267 uitgebrachte stemmen herkozen. De heer Mar. Muskens werd met 234 van de 268 uitgebrachte stemmen herkozen in den Raad van Toezicht. De herkozen leden danken de ver gadering voor het in hun gestelde ver trouwen en zij willen trachten te be wijzen, dat zij dit vertrouwen waar dig zijn. De vergadering gaat er mede ac eoord, dat op voorstel van het be stuur uit de winst van 1937 ƒ225. beschikbaar wordt gesteld voor het steunfonds voor de arme boeren en 25.voor den Boerinnenbond. De vergadering keurt goed, dat het huishoudelijk reglement in art. 10 sub. 1, 2, 3 wordt gewijzigd. De kassier deelt vervolgens mede, dat: de Centrale Bank er op aange drongen beeft om dë rente der spaar gelden te verlagen. Doch gezien de groote reserve der afdeeling Drunen- Elshout heeft het bestuur gedaan kun nen krijgen, om de rente voor 1938 ongewijzigd te laten. Daarmede kunnen de leden een jaar profiteeren van hun reservefonds, ter wijl zeker is dat de winst over 1938 aanmerkelijk minder zal worden en 1938 misschien met een nadeelig saldo zal eindigen. Nog steeds zijn er spaarboekjes bij den kassier. Wanneer deze voor 3 April a.s. niet zijn afgehaald zullen ze thuis bezorgd worden met 0.25 kos ten. Er zijn gevallen, dat de aflossingen niet oj) tijd worden voldaan. De kas sier raadt de betrokken personen aan met een en ander rekening te houden, daar zij anders de kans loo- pen voor zeer onaangename dingen komen te staan. Na de presentie dankt de directeur de vergadering en sluit met den Chr. Groet. Onze dorpsgenoote mej. G. Wijt- vliet slaasde te Tilburg voor het examen Godsdienst. Bij 't leggen van zeil geraakte den heer Wieringa uit Raamsdonks- veer bij den heer van Moergestel alhier onder de piano. Met een gekneusd been werd de getroffene naar 't ziekenhuis te R'veer over gebracht. Het verbouwen van een winkelhuis voor rekening van dhr. B. van Dortmont te Hank werd onderhandsch opgedragen aan dhr. A. v. d. Pluijm alhier (metselwerk), het timmerwerk voor f399,— aan P. van Bavel te Hank. Naar wij van het bureau der centrale com missie» Geertruidenberg 725 jaar stad« vernemen, is besloten de feestelijkheden in verband met bovengenoemd feit, te houden van 27 Augustus tot en met 4 Sep tember a.s. Op de groote markt zal in »Oud. Geertruidenberg« een tentoonstelling worden gehouden. Er is een oproep verspreid voor een feestlied. Binnenkort zal fn werkver schaffing worden uitgevoerd het egaliseeren van een complexgronden gelegen in de Schans onder deze gemeente, ten behoeve van de land bouwers J. Dirven, B. Dirven en J. v. Dongen. Een aantal werkloozen uit deze gemeente zal hieraan gedurende een 4-tal weken aan het werk worden gesteld. Het toezicht berust bij de Grond-Mij. De leverantie van levensmid delen voor het korps politietroepen afdeeling Geertruidenberg is nh ge houden inschrijving opgedragen aan de navolgende leveranciers Wed. S G. Berende, leverantie van melk. A. J. Kerremans, leverantie van vleesch. De firma André van Hilst, leveran tie van kruidenierswaren, terwijl de in deze gemeente gevestigde bakkers om de twee mranden ieder een beurt krijgen voor de leverantie van brood. Ter gelegenheid van de a.s. kermis, welke gehonden wordt van Hemelvaartsdag tot en met den daarop volgenden Zondag is inge schreven voor de navolgende in richtingen Auto-skoter, zweefmolen, kinder fietsmolen, luchtschommel, gebak kraam, suikerkraam, vischkraam, werptent, knikkersport, schiettent, speelgoedkraam. Donderdagavond a.s. des avonds 8 uur zal in Hotel »Concordia« een openbare vergadering plaats hebben van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afd. Heusden. Als spreker zal op dien avond optreden de heer Dr. W. G. N. v. d. Sleen te Haarlem, met als onder werp «Hollanders in Zuid-Afrika« met lichtbeelden. RAAMSDONKSVEER. In verband met ziekte van den heer C. Sneep werd tot tijdelijk Onderwijzer aan de Chr. School op 't Veer benoemd de heer J. Zielstra uit Ginneken. Donderdagavond om half acht een revue van Hoenderloosche verpleegden in Rehoboth. De heer W v. Raamsdonk, tijdelijk leeraar aan de Christelijke H.B.S. te Hoogeveen werd voor vast aan die H.B.S. benoemd. RAAMSDONKSVEER. Woensdagmiddag j.l. heeft het 23-jarig meisje C. Z., wonende te Raamsdonksveer, haar ouderlijke woning, staande op het Sandoel, verlaten, voorgevende een eindje te gaan fietsen. Des avonds laat was het meisje echter nog steeds niet teruggekeerd, zoodat men zich ern stig ongerust begon te maken. In verband hiermede werd door middel van den politie-radio omroep haar opsporing verzocht, terwijl tevens onmiddellijk telefonisch naar verschillende zijden werd geinfor- meerd. Zaterdag j.l. kwam echter vanuit Rotterdam het bericht binnen, dat zij aldaar was aangetroffen en zoo spoedig mogelijk naar de ouderlijke woning te Raamsdonksveer zal worden teruggebracht. De Eerwaarde Pater Albericus van Hal is met één maand vacantie uit het klooster St. Marie du Pont Colbert te Versailles (Frankrijk) thuis aangekomen. Zijn Eerwaarde zal op 29 April as. met het S.S. Hansa vanuit Cherbourg (Frankrijk) naar de Mis sie in Paulding Provincie Mississippi (U. S. A.) vertrekken. Naar we vernemen is de ge meente vooruemens aan de Keizers- dijk trottoirs aan te brengen. De Chr. Jongelingsvereeniging »Obadja« hield in het gebouw Re hoboth haar gebruikelijk jaarfeest, dat in alle opzichten zeer goed ge slaagd is. De vergadering werd geopend door den voorzitter der vereeniging de heer H. van Bracht, die de tal rijke aanwezigen, donateurs, ouders van leden, afgevaardigden van an dere vereenigingen en verdere be langstellenden hartelijk welkom toeriep. Na een korte toespraak werden enkele voordrachten ten beste gegeven, terwijl tevens een aardige klucht «Henk Kavelman's eerste baas« ten tooneele werd op gevoerd. Het gedeelte van den avond na de pauze werd geheel in beslag genomen door de opvoering van de samenspraak in drie bedrijven «Stormsein neer«. De opvoering van dit stuk is een waar succes gewor den, en de spelers werden dan ook met een hartelijk applaus beloond. Na afloop werd de vergadering door den Eerw. Heer Ds. W. Oost met enkele toepasselijke bewoordin gen en dankgebed gesloten. SPRANG. Donderdagavond half 8 komt de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging „Ti- motheus" alhier in de zaal van den Chr. Volksbond in 33e jaarvergadering bijeen. De vergadering, die een feeste lijk karakter zal dragen, staat onder leiding van den eere-voorzitter der ver eeniging Ds. W. Bousema. Het programma vermeldt naast het jaarverslag van den secretaris enkele onderwerpen en gedichten. A.s. Zaterdagmiddag 4 uur zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een districts-bestuurs-vergadering wor den gehouden van de Afdeelingen Waalwijk, Sprang, Capelle, 's-Grave- moer en Dongen van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders, ter bespreking van de vernieuwing der Collectieve Arbeids-Overeenkomst in de schoenindustrie per 1 Juni a.s. De heer M. J. Kunst, hoofdbestuur der van genoemden bond, zal aanwe zig zijn om dit punt in te leiden. A.s. Maandagavond half 8 zal de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Ex celsior'' alhier, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk haar jaarlijksche feestvergadering houden. Het bestuur van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle hield j.l. Dins dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond eene vergadering. Bij af wezigheid van den voorzitter stond de ze vergadering onder leiding van den heer C. Braspenning. De voorzitter heette het nieuwe bestuurslid den heer J. Molegraaf in 't bijzonder welkom. Een aantal ingekomen stukken werd vervolgens behandeld, waarbij ver schillende belangrijke aangelegenheden ter sprake kwamen. De heer C. Braspenning moest we gens drukke werkzaamheden voor de afdeeling Fabrieksarbeiders voor de penningmeestersfunctie bedanken. De heer A. Kruis moest als bestuurs lid bedanken, omrede hij geen bestuurs lid meer der Afdeeling Capelle N.Cf.B. is. Hij dankte de vergadering voor de prettige samenwerking die hij in de af geloopen jaren mocht ondervinden. De voorzitter richtte woorden van dank tot dhr. Kruis voor den door hem veerrichten arbeid in het belang van den Chr. Besturenbond Sprang-Ca pelle. k De Afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond kwam j.l. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in feestelijke verga dering bijeen. De vergadering stond onder leiding van den heer C. van Caem, daar de voorzitter, dhr. H. Bo- gers, door huiselijke omstandigheden verhinderd was. Na opening met psalmgezang, het lezen van een gedeelte uit de H. Schrift en gebed, heette de voorzitter in zijn openingswoord de aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder den heer K. de Boer, hoofdbestuurder van ge noemden bond, de afgevaardigden, de reciteer- en mondaccordeonvereeniging onder leiding van den heer Versteeg en de dienende Martha's. Spr. vindt het een goede gewoonte naast de jaar vergadering speciaal voor de leden ook een feestvergadering te houden, waarbij ook de dames der leden aan wezig zijn. Verder wijst de voorzitter er op dat het afgeloopen jaar voor de afdeeling veel zorgen bracht. De werkloozenuit- keeringen bedroegen in 1937 bijna 2400, terwijl vele leden op de steunregeling waren aangewezen. Spr. hoopt dat het nieuwe jaar onder Gods zegen eenige opleving moge brengen. Met een opwekking om met nieuwen moed voorwaarts te gaan, besloot de voorzitter, waarna den hoofdbestuur der het woord verkrijgt, die de afdee ling feliciteert met haar 9-jarig be staan en de bestuurders dankt voor hun werk in het belang der afdeeling ver richt. Spr. wijst vervolgens op het be ginsel der Chr. Vakbeweging, hetwelk ook trouw eischt, waarom hij de leden opwekt dit te toonen door steeds de vergaderingen bij te wonen. Hij be spreekt de historie der Chr. vakbewe ging en wijst op de eeuwige beteeke- nis ervan. Vervolgens wordt een aanvang ge maakt met de afwerking van het pro gramma, bestaande uit voordrachten, muziek en zang. De reciteer- en mond- accordeon-vereeniging „Onder Ons", onder leiding van den heer L. Ver steeg, wist spoedig een vroolijke en recht gezellige sfeer te scheppen en de goede stemming tot het einde te bewa ren. Ondertusschen werden de aanwezi gen ruimschoots onthaald. De afgevaardigden van zusterorga nisaties en plaatselijke vereenigingen voerden het woord en wenschten de afdeeling voor de toekomst een krach- tigen groei toe. Aan het slot bracht de voorzitter dank aan allen die aan het welslagen dezer feestvergadering hadden mede gewerkt, speciaal aan den heer Ver steeg als directeur van de reciteer- en mond-accordeon-vereeniging, die een groot deel van de ontspanning voor haar rekening heeft genomen. A.s. Maandagavond zal alhier in de zaal van den Chr. Volksbond eene vergadering gehouden worden ter be spreking van werkverschaffingsaange legenheden, waarbij door een tweetal sprekers het woord zal worden ge voerd. CAPELLE. Tot bestuursleden der pas opge richte voetbalvereeniging zijn benoemd de heeren A. de Jong, voorzitter, M. Waarts, secretaris en H. Kraak, pen ningmeester. De Korfbalvereeniging „KIOL" speelde j.l. Zaterdagnamiddag te Alm kerk een vriendschappelijken wedstrijd tegen A. K. C. aldaar, welke door KIOL met 5—1 verloren werd. Ds. Oostenburg hoopt Zondag 12 Mei a.s. van zijn tegenwoordige ge meente Gouderak afscheid te nemen, om zich Zondag 19 Juni d.a.v., na des morgens tot zijn werk bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse te zijn inge leid en in zijn ambt bevestigd te zijn, des middags aan zijn nieuwe gemeente te verbinden. De herschatting van paarden der Paardenhoudersvereeniging „Ons Be lang" zal plaats hebben a.s. Vrijdag 1 April en wel des morgens 9 uur voor Sprang (Oostzijde); 10 uur Westzijde Sprang; van 1—2 uur bij de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendijk en van 3—4 uur aan de Molensteeg bij de Nieuwe- vaart. Op Zondag, 3 April, zal in de Harmoniezaal een algemeene ver gadering worden gehouden, toegan kelijk voor donateurs en leden dei- harmonie «Volksvlijt en Volksver maak». —Inde gevaarlijke bocht nabij de brug in Benedenkerk had een aanrijding plaats tusschen een vracht auto en een luxe «vagen van Dr. Wijffels. Beide wagens werden be schadigd en de politie onderzoekt de schuldvraag. Door het onvoorzichtig over steken kwam een kind van den heer Math. Kuysters te vallen vlak voor de auto van den heer C.vanlersei. Als door een wonder bekwam ue kleine geen noemenswaardig letsel. In plaats van den heer Nico van der Rijken werd tot hoofdlei- der bij de Jonge Wacht benoemd de heer W. Savelkouls, terwijl de heer C van Iersel tot secretaris penningmeester werd benoemd in de vacature van den heer A.Anne- maat. Onder auspiciën der R.K. Mid- denstandsvereeniging zal de bekende radio-redenaar, de Zeereerw. Pater Henri de Greeve alhier een lezing komen houden. Deze lezing is be paald op 11 Mei, en zal zoowel voor leden als niet-leden toeganke lijk worden gesteld. In een der klaslokalen der meisjesschool werd een tentoonstel ling gehouden van werkstukken der naaischoolmeisjes en der kleu terschool. Deze tentoonstelling mocht zich in een flinke belangstelling verheu. gen, terwijl het tentoongestelde zulks ten volle wettigde. Voor een matig bezochte zaal gal de tooneelvereeniging O.B.K., onderafdeeling der R.K. Werklie denvereniging, hare tweede wiuter- uitvoering. Door een tooneelclub uit Geertruidenberg werd het dra matische spel «Triomf des Kruises« van P. X. Duynstee opgevoerd, het welk bij de bezoekers zeer in den smaak viel. In de Harmoniezaal werd j.l. Zondag een bonte avond gehouden, waarvoor het bekende cabaretge zelschap «Klaveren Vijfuit Roo- zendaal was geëngageerd. De aanwezigen hebben volop kunnen genieten van een vollen avond echt Brabantsche leut, en vooral de leider, de heer Wall aven, wist er met zijn droog-komiekerig- heid geweldig de stemming in te brengen. Terecht kon dan ook het publiek de spelers met een gul applaus bedanken. Moge meerdere dergelijke uitvoeringen volgen 1 Verleden week Vrijdag brachten de leerlingen van de 4e klas der Andelsche landbouwschool met hun leermeester een bezoek aan ons dorp. Het doel was, bij den heer P. Bouman den pas van Zuid-Beveland aangekomen jongen koudbloed- hengst een vosbles van 3 jaar oud te bewonderen. Het mooie dier draagt den vorstelijken naam van «Keurvorst van Kruiningen«. Zooals te begrijpen is, wordt zoo'n nieuweling van top tot teen beke ken en heeft iedereen er zijn oor deel over. Wij twijfelen er niet aan of de jonge hengst wordt onder de hoede van den nieuwen eigenaar een goed vaderpaard, met vlotten stap en goeden draf. Zoo'n jong dier mist natuurlijk nog het massale van een ouden hengst, doch dat is maar een kwes tie van tijd. We hebben respect voor den on dernemingsgeest en durf van den heer Bouman, die trots alle te leurstellingen maar steeds voort gaat, goed Zeeuwsch fokmateriaal voor deze streek aan te schaffen. We wenschen hem van harte goed succec1 Voor diegenen onder de lezers van dit blad, die belang stellen in ons Nederlandsche trekpaard, ver melden we hier nog even, dat «Keurvorst van Kruiningen« een zoon is van den meermalen hoog. bekroonden «Certain van Lams- \vaarde« K. 1429, die in 1932 het kampioenschap behaalde op de Nationale tentoonstelling te 's-Her. togeDbosch en in 1935 en 1937 No. 1 stond in de categorie: «hengsten met afstammelingen» op de toen evenseens te 's-Hertogenbosch ge-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7