AGENDA'S. BURGERLIJKE STAND. WASPIK. WASPIK. Laatste Berichten. S. S. S. Gymnastiekrevue Blijf fit#. Deze maand viert de Waalwijk- sclie gymnastiekvereniging «S.S.S haar eerste lustrum. Zoo op het eerste gezicht lijkt dit geen jubileum, dat waardig is, ten koste van groote moeite en nog grootere geldelijke offers gevierd te worden Wie echter wat meer van het vereenigingsleven afweet, kent beter dan de buitenstaander de groote moeilijkheden, waarmee een jeugdige vereeniging in de eerste jaren te kampen heeft, zeker in dezen tijd, want de economische crisis heeft ook zijn stempel gedrukt op het vereenigingsleven. Met rechtmaligen trots maakt »S.S.S.« zich dan ook op, om op 24 April en 1 Mei a.s. hare lustrum* uitvoeringen te geven en aan Waal wijk te toonen, wat door onder linge vriendschap en een groot saamhoorigheidsgevoel bereikt kan worden en bereikt is I Op haar eigen gebied heeft zij gezocht naar een noviteit voor onze plaats en dit gevonden in de «gymnastiek revue. De grondgedachte, waarvan bij het schrijven dezer revue werd uitgegaan, was, dat er in tot uiting moet moet komen, welk een kost bare gave een gezond lichaam eigenlijk is en daarnaast wat wij kunnen en moeten doen om dat lichaam in zijn gezonden staat te houden We zouden dus kunnen zeggen, dat deze revue propaganda maakt voor de sport in 't algemeen en gymnastiek in 't bijzonder. Nu maakt een gewone gymna stiek.uitvoering uit den aard der zaak, al propaganda voor deze gezondste aller sporten, maar is voor velen niet zóó aantrekkelijk, dat 't hen ertoe brengt zoo'n uit voering bij te wonen. »S.S.S.« heeft in haar revue dit euvel volmaakt ondervangen. Gymnastiek als zoodanig vormt slechts een klein deel van 't bonte, uiterst gevarieerde non stop pro gramma. Deze revue, die den naam «Blijf fit« kreeg, is een goed gemengde cocktail van show nummers, sketches, dans, liedjes, muziek, gymnastiek enz. enz. en zal, zooals het een goed gemixte cocktail be taamt, zeker bij eenieder in den smaak vallen. In een volgend nummer hopen wij hierop nader terug te komen. Het Bandspal Eensgezindheid Hedenavond zal in het café van den heer Frans van Helvoirt een belangrijke biljart-wedstrijd gespeeld worded tusschen «Het bandspel en de Tilburgsche kampioenen «Eens gezindheid.» Het eerste treffen tusschen beide zestallen te Tilburg eindigde in een flinke overwinning voor de kam pioenen hoewel zij dien avond nog niet in topvorm speelden, wat zij in Waalwijk hopen te doen en te trachten een hooger gemiddelde te halen. Frans van Helvoirt heeft als tegenstander M. Mols welke er niet voor terug schrikt om zijn paitij in twee of drie beurten uil te maken. B. van Engelen speelt tegen H. Cornelissen de kampioen van de Tilburgsche biljart federatie. De overige spelers van Tilburg nl. J. v. d. Sommen, J. v. Broek, J. v. d. Brekel en C. v. d. Elsnout zijn in Tilburg gevreesde tegenstanders en haast onverslaanbaar. Dat er in Tilburg voor dezen wedstrijd groote belangstelling be staat blijkt wel uit het feit dat 30 supporters de club naar Waalwijk zullen vergezellen. Gezien de belangstelling welke voor bovengenoemden biljartwed strijd bestaat, is de biljart in de danszaal geplaatst zoodat een ieder de wedstrijden goed kan volgen. „Oranje-Huis". Bovengenoemde vereeniging ver gaderde gisteravond in Hotel «De Twee Kolommen«. De voorzitter, de heer J. v. Mierlo, opende de vergadering, die tot zijn spijt maar slecht bezocht was. Spr. hoopte dat een volgende keer de belangstelling beter mag zijn. De secretaris de heer J. v.Heeswijk, las hierna de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden vastgesteld. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij dat de ver eeniging over 1937 een goedevooruit- gang vertoonde. Zoo steeg het ledental tot 195, 185 in 1936; aan contributie werd ontvangen f 256 73, tegenover f189 35 in 1936. In het jaarverslag memoreerde spr. verder de zeer geslaagde feeste lijkheden ter gelegenheid van de verschillende .gebeurtenissen in het Vorstelijk huis. Ook drukte de secretaris zijn genoegen uit over de welwillende medewerking van de Kon. Harmonie 's Hertogenbosch onder leidii g van den heer J Wierts, ter gelegenheid van Koninginnedag viering. Dit laarverslag werd onder dank. zegging goedgekeurd Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer Froklage, ontleenen wij dat de financiën van de vereeniging over 1937 een batig saldo aangeven. De totaal inkomsten hebben f 350,64 bedragen. Voor prijzen bij de kinderspelen werd uitgegeven f 119.94. Ook dit jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd, nadat de controle-commissie bestaande uit de heeren Boers en Bossaerts de be scheiden in orde had bevonden De voorz. zegt nog dat in 1938 ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin wel een groot beroep op de finan ciën der vereeniging zal gedaan moeten worden. Verder deelt spr. mede dat het aftredende bestuurslid, de heer Blokzijl zich niet meer herkiesbaar wenschte te stellen. Wegens de ge. ringe belangstelling werd de stem ming voor een nieuw bestuurslid uitgesteld tot een volgende verga dering De twee overige aftredende be stuursleden t.w. de heeren E Bos saerts en G. van HeeswijK werden met algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag merkt de heer Boers op dat het menigeen ver baasd heeft dat er met den Nat. Feestdag zoo weinig te doen is ge weest. Spr. vraagt of er toen door samenwerking met andere vereeni- gingen niet iets te bereiken was geweest. De Voorzitter zegt dat de midde len te beperkt waren om iets op touw te zetten. Men was geheel afhankelijk van 'n gemeente subsidie van f200 die werd opgesoupeerl door 'n tractatie der schoolkinderen. Toch gelooft spr. dat Waalwijk in vergelijking met vele andere ge meenten nog niet zoo'n slecht figuur geslagen heeft. Verder zegt spr. nog dat met het a.s Regeeringsjubileum nogmaals pogingen in het werk gesteld zullen worden om te komen tot een ge concentreerde feestviering. De secretaris zegt tot slot nog dat het niet opgaat maar steeds critiek op het werk der Oranjever. eeniging uit te oefenen doormiddel van ingezonden stukken. Nu er hier gelegenheid bestaat om zijn wen- schen.naar voren te brengen, ziet men niemand. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. R.K. Kiesvereeniging. Gisterenavond werd in den R.K. Gildenbond een gecombineerde ver gadering gehouden der vier Propa- ganda-clubs van de R.K. Kiesvereen., waarbij tevens tegenwoordig waren verschillende R.K. Raadsleden, het Bestuur der Kiesvereen. en leden van K. J. M. V. en J. W. In deze vergadering trad als spreker op de WeledelGestr. Heer Mr. Frans van Wijck, oud-Waal- wijker en gemeenteraadslid uit Amsterdam, over het onderwerp «de Grondwetsherziening 1938«. In een zeer duidelijke en over zichtelijke betoogtrant ging spr. de verschillende nieuwe wijzigingen der Grondwet na. Wat dieper ging spr. in op de kwestie van mogelijkheid tot instel ling van een ministerie zonder por tefeuille, hetgeen z.i. veroorzaakt was door het feit dat men in roe rige tijden over bevoegde personen kon beschikken om in deregeeriug te betrekken. Ook de mogelijkheid tot het in stellen van openbare Lichamen van Beroejf en Bedrijf, de zgn. orde ningskwestie, hadden spr. aandacht. Aan het eind ven zijn inleiding had spr. een warm applaus in ont vangst te nemen. Voorts had hij nog verschillende vragen te beantwoorden, hetgeen tot ieders tevredenheid geschiedde. De voorzitter, de heer H. v. Well, dankte hem namens de vergadering recht hartelijk voor zijn duidelijke Inleiding en hoopte dat het niet de laatste keer geweest was dat de heer van Wijck een inleiding hier ter plaatse had gehouden. Tot slot wees de voorzitter nog op de belangrijke vergadering der Kiesvereen/ging op Maandagavond a.s., waar zooveel mogelijk leden aanwezig moesten zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen van de navolgende gevonden voorwerpen: Een zilveren rozenkrans, een rij- wielbelastingmerk, een pakje flanel, een damestasch met inhoud. DE VERKEERSWEG DOOR DE LANGSTRAAT. Men is thans druk bezig met het op breken der tramrails in onze gemeente. Hoe de wegverbetering hier wordt, hebben we reeds vroeger door 't desbe treffend prae-advies van B. en W. uit voerig aan onze lezers medegedeeld. In den Overlaat zal ook aan de Noordzijde van den weg een rijwiel pad worden aangelegd, tot groot ge rief van de vele fietsers, die dagelijks van dezen weg gebruik maken, terwijl ook het bruggedeelte, tot dusverre be stemd voor de tram, ook ten dienste der wielrijders zal worden ingericht. Ook de spoorweg-overgang tusschen Nieuwkuijk en Vlijmen zal eerlang ver legd worden, wat voor het doorgaand verkeer van groot belang zal zijn, waar men daar thans een tweetal moeilijke bochten te nemen heeft. De bedoeling is dan een spoorweg-overgang te leg gen waar vroeger spoor- en tramrails elkaar kruisten, zoodat de weg vrijwel recht-door komt te liggen. Goede verbeteringen, waardoor de hoofdweg door de Langstraatvanaf Den Bosch tot Waspik, uitstekend in orde komt: ook verderop is reeds veel verbeterd, b.v. in Raamsdonk(dorp) nabij de Herv. Kerk. Al zijn er in Was pik en Raamsdonk nog tal van boch ten en is een gedeelte weg in Geertrui- denberg nog slecht, toch mag getuigd worden dat aan de vernieuwing en verbreeding van den weg door de Langstraat de laatste jaren veel zorg is besteed, zeer ten gerieve van 't snel verkeer, dat door de Moerdijkbrug en de a.s. Dordtsche brug zeer in omvang is toegenomen. Brabants weggeld blijft bestaan. Het is al weer bijna een halfjaar geleden dat het proefproces van den Bosschen advocaat mr. L. Banduin ten aanzien van de rechtsgeldigheid van de Noord-Brabantsche provin ciale weggeldverordening voor het eerst diende. De politierechter ver wees op 12 November van het vorig jaar de zaak naar de rechtbank in pleno. Deze heeft niet minder dan driemaal de zaak behandeld en vandaag uitspraak gedaan. De rechtbank heeft den verdachte in dit proces, den bouwkundige P. L. F., conform den eisch van den officier, veroordeeld tot één gulden boete, subs, één dag hechtenis. Dit vonnis zou dus inhouden, dat de rechtbank het niet eens is met de redeneering van den verdediger en dus van oordeel zou zijn, dat de verordening wel rechtskracht bezit. Nu is het eigenaardige in dezekwestie dat de motiveering van het vonnis de erkenning van de rechtsgeldigheid der verordening door de rechtbank niet absoluut insluit. LUXOR BIOSCOOP. Ave Maria. De triomf van Benjamino Gigli Tereeht kan in bovenstaanden film van een triomf gesproken wor den van den besten, onder 's werelds meest beroemde zangers, Benjamino Gigli. In deze film is de Italiaansche kunstenaar qua spel en qua zang zoo overweldigend, dat hij bij de bezoekers een diepen, welhaast on. uitwischbaren indruk zal achterla ten. Zelden is ook een film met zooveel enthousiasme ontvangen als deze, die overal waar hij verscheen een dusdanigen bijval vond, dat hij weken moest worden geprolongeerd. Ook de tegenspeelster van den beroemden zanger Küihe von Nagy is niet vreemd aan dit succes, want haar gevoelig spel, eerst als gevierde Parijsche chansonnière, daarna als een gebroken vrouw, past bijzonder wel in dezen film. In het middelpunt van dit schit terende muziekfilmwerk, de film met Italië's onsterfelijke melodieën, blijft evenwel staan de onovertref bare stem van den fenomenalen kunstenaar Benjamino Gigli. In deze film zal door hem ten gehoore worden gebracht: »Cielo e Mare«, uit de opera Gio- conda van Ponchielli. aGelida manina«, uit de opera La Bohème van Puccini. »Di quella pira«, uit de opera Troubadour van Verdi. «Ave Maria« van Gounod. »Ein Mannlein steht in Walde# van Gounod. »Maria sei tu« van De Curtis. O sole mio«, het bekende Napo- litaansche volkslied. «Groce e Delizia«, uit de opera Traviata van Verdi. «Questa donna conoscete«, uit de opera Traviata van Verdi; terwijl door Kathe von Nagy gezongen wordt: «Das Herz von Paris#. Zooals men ziet een keurcollectie gezangen, die een aansporing om dit filmwerk bij te wonen, alleen al welhaast overbodig maakt. MUSIS SACRUM. Mrs. Cheyneys verdwijning. Deze film bevat alle goede hoeda nigheden van een prima filmwerk in zich. Een keur van sterren, wij noe men slechts Joan Crawford, William Powell, Robert Montgomery en Frank r Morgan, romantiek, sensatie, humor enz. De inhoud van deze film vertelt u hoe Fav Cheyney met haar vriend Charles, in relatie zijn gekomen met enkele hooggeplaatste Engelsche per sonen van adel o.a. Lord Kelton, Lord Arthur en de Hertogin Ebly. Het doel van deze kennismaking was, om de juweelen van de Hertogin van Ebly te stelen. Zij slaagt daar ook in, maar Lord Arthur had achterdocht gekregen en betrapt haar. Hij wil de zaak echter zonder opzien in het reine brengen, daar hij Fay heeft lief gekregen. Door toedoen van Lord Kalton ko men er nu evenveel tal van ongunstige bijzonderheden aan het licht tegen verschillende personen die in het huis van de Hertogin aanwezig zijn. Te vens, doch zonder dat hij het zelf wist, was Lord Kelton de oorzaak, dat uit kwam, dat Fay in werkelijkheid niet zoo'n erge oplichtster is, maar een fat soenlijke vrouw. Charles evenwel is wel een oplichter en wordt naar tie gevangenis getransporteerd en Fay zorgt met Arthur's hulp voor de eeuwige verdwijning van Mrs. Chey ney, waarvoor een getrouwd vrouwtje, met Arthur als echtgenoot in de plaats komt. Deze werkelijk zeer goede film is een druk bezoek alleszins waard, te meer daar den bezoeker ook een pri ma verzorgd, actueel bijprogramma geboden wordt. In verband met de voorge nomen annexatie van gemeenten bracht Minister Boeien in het begin dezer week een bezoek aan Waspik, Raamsdonk en Geertruidenberg. Zijne Excellentie was o.m. ver gezeld door den Commissaris der Koningin en de griffier, de heer Vincent Cleerdin. Volgens de loopende meeningen zal een gedeelte van Raamsdonks- dorp bij Waspik gevoegd worden. Nader vernemen wij dat de Rijvereeniging «Rijdt met beleid« voornemens is 't concours te hou den op 6 Juni (2de Pinksterdag). Als terrein hiervoor is aangewezen het speelveld van de R.K. Voetbal vereen iging »Waspik«. Predikbeurten Zondag 10 April 1938: Ned. Herv. Kerk, voorm. half tien, Ds. G. Lans Jr. Bevestiging der nieuwe lidmaten. Namiddag twee uur, eveneens Ds. G. Lans Jr. Voorbereiding voor het H. Avond, maal. Tot ouderlingen der Ned. Herv. Kerk werden Woensdag j.l. gekozen de heeren B. Bolder en J. Dubbelman. Zaterdag, Zondag en Maandag, Theater Musis Sacrum «Mgr. Chey- ney's verdwijning«. Zaterdag en Zondag Luxor Bios coop «Ave Maria« Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V Gymnastieklokaal O.S Vreeselijk drama te Geleen. Donderdagmorgen heeft zich te Geleen een vreeselijk familiedrama afgespeeld. Waarschijnlijk in een vlaag van waanzin heeft een 36- jarige mijnbeambte zijn echlgenoote met een revolverschot om het leven gebracht en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Dien morgen tusschen half 8 en 8 uur had de man zijn oudste zoon tje, een jongen van 10 jaar, gezegd met zijn broertje en zusje naar be neden te gaan en alvast de kachel aan te maken. De ouders zonden hen spoedig volgen. De kinderen waren echter ternauwernood in de huiskamer, toen zij boven kort achter elkaar twee schoten hoorden. Verschrikt snelden zij naar boven, waar zij tot hun ontsteltenis vader en moeder dood vonden. Terstond deelden zij eenige menschen in de buurt mee, wat er gebeurd was, die op hun beurt de politie weer waar schuwden. Omtrent de oorzaak van het ge beurde tast men volslagen in het duister. Man en vrouw stonden in Geleen, waar zij sedert midden 1937 woonden, zeer gunstig bekend. Het twee ploegenstelsel in de Kal kzandsteenn ij verheid. De rechtbank te Haarlem heeft veertien dageD geleden in hooger beroep behandeld de arbeidskwestie bij de Kalkzandsteenfabriek Arnoud te Hillegom. De directeur had in de fabriek met twee ploegen laten werken zonder vergunning. Voor den kantonrechter werd verdachte veroordeeld tot drie geldboetes van zes gulden. De officier van justitie requireerde veertien dagen geleden na een uitvoerig getuigenverhoor bevestiging van het vonnis in eerste instantie gewezen. De verdediger, mr. F. v. d. Goot, concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank heeft vandaag uit spraak gedaan en den directeur ontslagen van rechtsvervolging. Tremp door troepen van Franco bezet. De nationalistischetroepen hebben Tremp, waar zich de voornaamste electrische centrale van Catalonië bevind heden, bezet. De troepen van generaal Alonso hebben hun opmarsch voortgezet. Zij daalde van de toppen van de Sierra Monte Turmel af en bereikten tegen den middag vlak terrein. Zij omsingelen thans het bergland waarin de roode troepen zich ver zamelen, om den rechtervleugel der legionaires te bedreigen. De volks- fronters bevinden zich in een ge vaarlijke situatie en beginnen in verschillende sectoren in Oostelijke richting te wijken. In het tijdvak tusschen 18 Maart en 6 April hebben de nationalistische troepen 289 dorpen met 3430U0 in woners en een oppervlakte van 20000 vierkante kilometer veroverd. De republikeinen zijn nog meester in een Catalaansch gebied van 22000 vierkante kilometer. WAALWIJK Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. OVEREENKOMST IN DE SIGARENINDUSTRIE. Gisteren hebben de partijen in de si- garenindustrie te Utrecht een vergade ring gehouden. Na langdurige besprekin gen, welke omstreeks des avonds half twaalf eindigden, werd overeenstemming bereikt tusschen de vertegenwoordigers van de verschillen de organisaties over een program, dat aan de leden ter goed keuring zal worden voorgelegd. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN. Voor defensie is ingekomen f 90.000 voor productieve werkverschaffing 850. Ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van den Raad van State heeft H. M. de Koningin den leden een feest maaltijd aangeboden. H. M. de Koningin bracht gister middag een bezoek aan Rotterdam ter bezichtiging van de „Primavera", de installaties van de Bataafsche en het nieuwe vlaggeschip van de H.A.L. de „Nieuw Amsterdam". DE SPELLINGKWESTIE. Van de vier wijzigingsregels der spel- ling-Marchant heeft de regeering zich met de eerste drie, eens verklaard. Zoo zullen we dus, zoodra deze regel officieel van kracht wordt aan het einde van een lettergreep geen ee of oo meer mogen schrijven. En ook sch wordt af geschaft waar de ch niet wordt uitge sproken. We gaan dus straks in zomerse kledij vissen in Morenland. Ook mag men dan niet meer schreven mijne(n), uwe(n), zijne(n) enz., maar myn, uw, zijn tenzij in staande uitdruk kingen als Hare Hoogheid, te mijnen huize. Echter, de vierde regel, die bepaalde, dat de naamvalsuitgang-n bfj lidwoorden, bijvoeglijke naamwoorden, voornaam woorden e.d. niet meer wordt geschreven behalve in het enkelvoud bij namen van mannelijke personen en dieren, wordt niet overgenomen. BRAND IN DUITSCH VLOOT- ARSENAAL. Tien dooden, vier gewonden. Tijdens het gereedmaken van munitie voor zwaar kustgeschut fs hedenochtend brand uitgebroken in het marine-arse naal te Pillau. Naar tot dusver kon wor den vastgesteld zijn daarbij tien man van het personeel omgekomen, en vier ge wond. Afgezien van het gebouw waar de brand woedde, er is geen schade van be- teekenis aangericht. i De regeering-Blum in Frankrijk is afgetreden. Daladier heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet. De troepen der Spaansche regeering hebben aanvallen gedaan bij Madrid en aan het front van Estremadura. WAALWIJK. Van 1 tot en met 8 April 1938. Geboren Adriana Theodora, dv. M. W. Fijne man-Kusten Teuntje Jozinus, dv. P. B. Haverhals-Geenen Henricus Mar cus, zv. G. M. van Engelen-van Daelen Johanna Maria, dv. A. Verhoofstad- Duijvekam Francisca Gerarda Adria na, dv. A. Kivits-Brokken. Overleden: Martinus de Kort, oud 76 jaren. Huw. aangiften: H. Spierings, oud 29 jaren en Ja. Kamp man, oud 23 jaren. Gehuwd L. Rosenbrand, oud 23 jaren te Sprang- Capelle en Ha. Duister, oud 21 jaren A. Treffers, oud 22 jaren en Ja. Ma. van Helvert, oud 18 jaren, wonende te Dru- nen. Ingekomen: L. C. Verheijden, van Drunen M. J. Verdonschot, van Helmond A. M. Eg- gink, van Wisch W. A. J. Janssens, van Tilburg, W. B. P. van de Velde, van Tilburg P. W. Hendrickx, van Etten en Leur J. W. G. IJpelaar, van Dru-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10