Brieven uit Waspik. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. 's BOSCH BUSSEN. ORUNEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. Waspik, 7 April 1938. Geachte Lezer, Van tijd lot tijd hebben wij in onze brieven wel eens een gesprek weerge geven, waarin het ging over diverse drukwerken, gedrukte aanbiedingen, inededeelingen, enz. Onze brievenbus sen worden ermede volgepropt, en meestal zal alleen hel allerbeste dat daarin gebracht wordt, een vroegtij- digen dood in de befaamde prulle- mand kunnen ontloopen. Ook ditmaal willen we een paar drukwerken be spreken, waarvan het eerste al van een zeer onschuldigen aard, n.l. een aanbieding van manufacturen, con fectie, enz. Stilzwijgend willen wij voorhij gaan aan den zeer slechten druk, aan de on-logisch opgebouwde, en daardoor haast niet te lezen, vol zinnen. We willen alleen de moeite even doen om de positieve taalfouten daar in aan te slippen. We hebben er even met het roode potlood langs ge- ioopen en streepen er in-der-haast een vijftigtal aan. Wel een indruk inoet dergelijk drukwerk op een aspirant- kooper maken] En zulks in de 20stc eeuw, in een strooibiljet van een flinke zaak op een flink dorp. In ge- inoede, Lezer, is het noodig of is het niet noodig, dat de wet gaat spreken over behoorlijke algemeene ontwik keling en handelskennis? Het tweede drukwerk, waaraan wij een enkel woord willen wijden, is het maandblad „Excelsior", dal ook in onze gemeente aan vrijwel iedereen per post wordt thuisbezorgd. De aan dachtige Lezer heeft natuurlijk in de dagbladen, en o.m. ook in de Echo van .jl. Woensdag, reeds een waar- chuwing tegen dit maandblad opge merkt. De redacteur, Jan van der Horst, voorheen onderwijzer, later re dacteur en uitgever van dubbeltjes- romans, (U kent ze wel, die boekjes; ook in Waspik zijn ze veel gelezen!) heeft het schijnbaar over een anderen boeg gegooid, en zet ons nu, vanuit Beekbergen, (Gld.) een kostje voor* dat er niet zoo heel erg' appetijtelijk uitziet. Als briefschrijver hebben we er den tijd eens van genomen, en de spijskaart eens bestudeerd. De minder smakelijke woorden, als: ezel, droog pruimer, suffer, schurk, snotneus, gladjanus, en meer van dat moois, hebben we met dichte oogen, doorge slikt, en we hebben het heele blad doorgelezen. Het bestaat uit vier pagi na's en beleeft thans zijn eerste num mer van zijn eersten jaargang. Het wil van ons allen gediplomeerde taxateurs maken, en stelt zelfs den grootsten domkop in staat, met dit diploma veel geld te verdienen, mits...... ja Lezer, hier komt hetmits hij maar gene gen is tevoren 25.cursusgeld te storten. Het is jammer, dat plaatsge brek ons belet, enkele passage's uit het blad over te nemen. In het kort: men stort 25.—; zendt verder vijf plannen in van ontwerpen, tips, denk- De Guides uit Brussel naar den Bosch. Naar verluidt zouden er plannen bestaan om het bekende corps »de Guidesa uit Brussel met de muziek feesten in den Bosch te laten con certeeren. Voorbereidselen voor de Traverse in den Bosch. Het verkeer, komend van den kant van Utrecht en Tilburg, dat bij 's Hertogenbosch vele moeilijkheden en hindernissen ondervindt, zal in detoekomst een belangrijke wijziging ondergaan. In het kort samengevat gaat het hierom Een groote ruime verkeers weg aan te leggen van Orthen uit recht op de Citadelkazerne aan. Bij de kazerne komt dan een nieuwe brug over de Dieze. De weg gaat verder door de Brugstraat, Emma plein, Koninginnelaan, Oranje-Nas- saulaan. Koningsweg, over de nieuwe Dommelbrug, waaraan men bereids enkele maanden druk bezig is. verder gaat de weg langs de Rotonde, den Vughtschen weg op en zóó verder naar Tilburg. Inderdaad zal dit in de toekomst een doeltreffende verandering zijn. De Eerw, Moeder Overste van het Liefdegesticht, Zr. Regine, is naar 't Moederhuis teruggekeerd, vanwaar zij naar een ander klooster zal worden overgeplaatst De nieuwe Overste voor het klooster alhier is nog niet bekend. Door den hevigen wind ge raakte de heer E. S. met zijn bakfiets in een diepen sloot. Met beelden, heimelijke afspraken, steek penningen, omkoopingen, voorloopige schijncontracten, wettelijk geoorloof de en ongeoorloofde transacties, booze dingen op financieel gebied, enz. En U ontvangt hiervoor dan het diploma taxateur, ook al zijn die plannen dan vrijwel geheel uit den cursus overge schreven. Hm. hm! Uit al deze plan nen wordt dan een hoek gedistilleerd, waarvan van der Horst reeds hij voorbaat schrijft: „Het wordt welis waar geen handboek voor zwende laars, maar tochmeer willen wij er voorloopig niet van zeggen Geachte Lezer, ook wij willen er voorloopig niets rneer van zeggen. Hst zal U wel voldoende duidelijk zijn dat iemand, met nog een greintje ge zond verstand, eerstens geen ƒ25. opzendt, en dat verders iemand, met nog een greintje fatsoen en geweten, geen behoefte gevoelt aan dergelijke voorlichting. H.H. Onderwijzers heb ben de voorkeur „vanwege het ambts broederschap". Gelukkigzij ten minste, zullen intellect genoeg bezit ten, om van die 284 werklooze col lega's die volgens van der Horst reeds tot gediplomeerde taxateurs zijn omgetooverd zooveel te gelooven als ze verkiezen. Wij meenen overi gens, dat de redacteur van „Excelsior" onze plattelanders, een beetje té laag schat, om kans op succes te hebben. Ook, al heeft hij dan rond Breda, mis schien wel eens een minderontwik- kelde aangetroffen. Geachte Lezer, we hadden voor de zen brief nog veel meer op het pro gram staan, o.a. het bezoek van Mi nister Boeien, in verband met de nog steeds dreigende annexatiequestie, de verbouwing van 'l schoolhuis, verders de uitvoeringen met half-vasten in het Patronaat en de Harmoniezaal. We mogen echtiy niet al te veel plaats ruimte in Uw blad hiervoor opeischen, en komen daarop misschien later nog eens terug. Alleen die uitvoering der Harmonie willen wij nog een korte beschouwing geven. Kennen wij de Bergsche executanten nog uit „Vlam mende Vleugels", in de Harmonie- zaal trad een geheel onbekend ge zelschap voor ons op. Stonden we eerst een beetje sceptisch tegen het programma, het gebodene is mede van het beste geweest, dat in Waspik ooit gebracht is. Een bonte avond, als door het gezelschap „Klaveren vijf" uit Roozendaal, werd gegeven is wel de beste medicijn tegen alle crisis- en andere misères. En door de quanti- teit, én door de qualiteit van hel spel, hebben we een geheelen avond kun nen daveren van het lachen. Bij ge ruchte vernamen wij dat dit gezel schap ook reeds voor Kermis 1938 ge- engageerd is geworden. Zou dit ge rucht op waarheid berusten, dan zou den wij niets anders, dan het ten- zeerste kunnen toejuichen. ADEPT. veel moeite gelukte het met toege schoten hulp zoowel berijder als bakfiets op het droge te krijgen. De bakfiets bekwam veel averij. K J v. Binnen afzienbaren tijd zal Drunen ook haar K.J.V.-afdeeling hebben. Momenteel wordt door mei. Vos uit 's Bosch een leidsters cursus gegeven, waaraan 10 dames uit Drunen en twee uit Nieuwkuijk deelnemen. Na het beëindigen dezer cursus wordt met de oprichting der af. deeling een aanvang gemaakt. Naar Duitschland Naar wij vernemen zullen er vanuit Drunen ook een aantal arbeiders naar Duitschland ver trekken. Hoeveel er zullen gaan is nog niet definitief bekend. Bouwvakarbeiders Zondag na ae Hoogmis komt de afdeeling Drunen-Elshout van den Bouwvakarheidersbond in alge meene vergadering bijeen. Ruit vernield Door eenige nieuwsgierigen, die een kijkje namen in de in aanbouw zijnde woning van Dr. Akkermans werd een spiegelruit gebroken De politie stelt een onderzoekin. Handboog De Wets' Zonen kwamen in café Pulles de Wit in algemeene leden vergadering bijeen. Besloten werd Zondag a.s. het schieiseizoen te doen aanvangen om 1 uur en op Zondag 24 April a.s. de algemeene jaarvergadering te houden. Voor het diploma bouwkundig teekenen slaagden aan de Geer- truideubergsche Avoudnijverheids- school voor |ongens J. hamen en A van Veldhoven, terwijl C. van Hees slaagde voor het diploma machine teekenen. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Maait ingelegd f 00874.57, terugbetaald f 18645.41. Het laatste door dat kantoor uit. gegeven hoekje draagt het nummer 11941. De Eerw. Zuster Theresino in de wereld Mej M. E. van Baest is overgeplaatst naar hei St Stanilaus- gestichl te Moei gestel. Onze burgemeester de edelachtb. heer G. H. J. Steemers is benoemd en geïnstalleerd als lid der Vincen- tius-vereeniging. Maandag vertrok van descheeps. werf der Fa. de Haan en Oerlemans het stalen motorschip -Cicil» ge. bouwd op de scheepswerf alhier voor rekening van een Portugeesche raederij. Eerst werd de Maas op gevaren naar Ammerzoden en terug waarbij de heer de Haan zich mede aan boord bevond. Nadat genoemde heer afgestapt was op de Prins Hendrikkade, vertrok de boot om ruim elf uur naar Rotterdam om op eigen kracht naar Portugal op te stoomen. Op de a.s. kermis zullen de navolgende inrichtingen een plaats krijgen Auto-skoter, zweefmolen, kinder fietsmolen, luchtschommel, schiet tent, werptent, knikkersport,gebak galanterie en palingkraam. De kermis wordt gehouden van Hemelvaart tot en met den Zondag. RAAMSDONKSVEER. De Chr. Vrouwen vereen. «Steunt elkander» en de Meisjesvereeniging «Schaart U om den Goeden Herder» heeft Woensdag j 1. in gebouw »Re- hoboth», aan de Julianalaan,alhier haar jaarlijksche feestvergadering gehouden, welkein alle opzichten goed geslaagd mag heeten. Deze avond, die door talrijke leden en genoodigdtn bezocht was, werd geleid door de presidente der beide vereenigingen Mevr. ds. Oost, die bij haar openings- en welkomswoord een inleiding hield over het gedeelte «Martha's zonden.» Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met zang en voordrach ten, terwijl tenslotte een opvoering werd gegeven door een aantal meis jes van het spel «Lenteleven.» De opvoering hiervan viel bij allen zeer in den smaak en is dan ook voor den spelenden een succes ge worden. Woensdag 6 April j.l, vierde de plaatselijke Varkensverzekering «de Eensgezindheid» haar 30-jarig bestaan, voor welke gelegenheid de groote zaal van hotel Heessels aan het Heereplein was afgehuurd. Bij de opening van den feestavond bleken 110 leden aanwezig, terwijl een twintigtal leden door omstandig heden verhi derd waren om de vergadering bij te wonen. De voorzitter der vereeniging, de heer J, P. Elemans, riep in zijn openingswoord allen aanwezigen een hartelijk welkom toe, terwijl even eens de humorist August de Laat met zijn dames, die dezen avond zouden optreden, welkom werden geheeten. Vervolgens wijdde spreker enkele woorden van nagedachtenis aan hen, die sedert de laatste vijf jaien zijn ontslapen, terwijl het lid P, van Leeuwen, die zoo hard had medegewei kt aan het organieeeren van dezen avond, en juist dien morgen een ernstige operatie had moeten ondergaan, even werd her dacht. Het woord werd daarna verleend aan den humorist August de Laat, die met zijn gezelschap het verdere gedeelte van den avond met voor drachten, zang en muziek op aan gename wijze wist te vullen. Tijdens de pauze werden nog een paar films afgedraaid Omstieeks kwart voor twaalf was het programma afgewerkt, waarop de heer Elemans den humorist de Laat met zijn gezelschap dank bracht voor hetgeen zij hadden gepresteerd en hen een hartelijk tot weerziens toeriep. Met enkele toepasselijke bewoordingen werd de vergadering daarna door hem gesloten. Donderdagmorgen kwam het tweejarig kind van Elis. v. Schijndel zoodan g te vallen, dat het een ernstige hoofdwonde opliep. Geneeskundige hulp moest direct worden ingeroepen. Zondag 10 April a.s. zal door de Postduivenvereniging «Prinses Juliana» een oefenvlucht worden gehouden van uit Brasschaert (B welke tevens ook een eiervlucht is. Op elke duif welke men zal in manden moet een ei verplicht ge- pould worden. 200 eieren zijn reeds beschikbaar gesteld als eerprijzen, ieder lid heeft recht op negen eieien van de vereeniging, al verdient hij geen prijs. De eieren zullen op Paasch Zaterdag in het clublokaal bij dhr. J. Kamp worden verdeeld. Aan de aannemers J. de Peer. timmerman en H. Zijlmans, metse laar, alhier, is opgedragen het bouwen van een landbouwschuur met stalling voor rekening van J. A. Berende, aan het Sandoel. Naar we vernemen, zal van wege het Rijk spoedig worden aan gevangen, met het leggen van een rijwielpad aan den rechterkant van den Rijksweg vanaf het Kruispunt in de richting Oosterhout. Tevens zal het dubbele rijwielpad dat reeds ligt op den Keizersdijk ook worden doorgetrokken vanaf den spoorwegovergang in de richting Dussen. De veiligheid van de wielrijders zal, wanneer deze verbetering tot stand zal zijn gekomen, hier ten zeerste mee zijn gebaat, daar nu dezen drukken voorrangsweg op 2 plaatsen en wel aan 't Postkantoor en den spoorwegovergang moet worden overgestoken. SPRANG. Predikbeurten Zondag 10 Apri 1938: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur (Openbare Belijdenis des Ge- loofs) en nm. 2 uur (voorbereiding H. Avondmaal) Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n m. half drie Ds. B. A. van Lummel. Naar wij vernememen hoopt Ds. Bousema in verband met zijn vertrek naar Zuid-Beierland opZon- dag 12 Juni a.s. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier Ie ne men, om op Zondag 19 Juni d.a.v. zich aan zijn nieuwe gemeente te verbinden. A.s. Maandagavond half 8 zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier de jaarvergadering worden gehouden van de Chr. Oranjever- eeniging «Het Drievoudig Snoerc van Sprang-Capelle. Op deze jaar vergadering zullen de jaarverslagen worden uitgebracht, terwijl mede werking zal worden verleend door de Reciteer en Mondaccordeonver- eeniging Onder Ons. Onder leiding van Ds. W. Bousema kwam de Ned. Herv. Meisjesvereeniging »Persis« alhier j.l Dinsdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in jaarverga dering bijeen. Na opening met Psalmgezang en gebed, las Ds. Bousema een gedeelte der H. Schrift, naar aanleiding waarvan Z.E. in zijn openingswoord wees op den arbeid der vereeniging in dienst van Gods Koninkrijk Ds. Bousema heette vervolgens de aan wezigen welkom, in 't bijzonderde afgevaardigden van zustervereni gingen enz. De secretaresse, mej. Cor Bouman bracht een keurig jaarverslag uit, alsook de penningmeesteresse, mej. P. v. Schuppen. Vervolgens werden een 5 tal on- derwerpen behandeld, n.l. door mej Vos over: «Iets over den omgang met den bijbel«, door mej. de Rooy »Getshemané«, door mej. Cor Bou man «In de Paaschzaal«, door mej. Smits: Over Lucas 4 en door mevr. Bousema over: «Waarom lid van de Meisjesvereeniging Verder werd de avond aangenaam doorgebracht met zang, onder lei ding van Mevrouw Bousema en voordrachten. Ondertusscben wer den de aanwezigen ruimschoots onthaald op versnaperingen. Aan het einde dankte Ds. Bousema allen die aan het welslagen dezer verga dering hadden medegewerkt, waarna me dankgebed werd gesloten. De heer D. Smits alhier ving deze week een witte rat. In de om. geving daar bleek deze albino een zeldzaamheid te zijn. In Kaatsbeu vel kwamen witte exemplaren voor eenige jaren veelvuldig voor. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. van der Roest uit's Gravemoer. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Doordat het voor de kar ge spannen paard plotseling aanzette, viel de landbouwer J. K. alhier, die hierop niet verdacht was, van een kar met mest, met het noodlottig gevolg, dat hij zich dermate be zeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke Dr. Roos verleende. De postduivenvereniging «De Luchtvaart» te dezer plaatse zal gedurende het a.s. vliegseizoen deel nemen aan de convooien van den Zuiderbond van Postduivenlielheb- bers. Op 17 April a.s. wordt het vluchtprogramma van dezen Bond geopeud met een vlucht vanaf Duffel. Onze dorpsgenoot M. T., die voor een paar maanden bij een voetbalwedstrijd te Heusden ge speeld het ongeluk had zijn been te breken en deswege reeds al dien tijd verpleegd werd, zal weder op genomen moeten worden in htt ziekenhuis, omdat, naar men ons mededeelt, voor dit been operatief ingrijpen noodzakelijk is. Wat Is mijn jurkje nu weer prachtig wit, hè Moeder? En wat ruikt het frischl Het Is véél mooier dan de vorige keerl" Ja kind, maar nu is het ook weer in Persil gewasschen I Moeder heeft éénmaal een goedkoop zelfwerkend waschmiddel genomen, dat doet ze nóóit meer. Voor de wasch gaat erniets boven Persill

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6