EdeBont-v.Hulten De Middenstand in nood. Plaatselijke Berichten Zenuwpijnen overd? AKKERTJES Natuurbad „De Pleune Wiel" te Drunen. Moderne en hygiënische inrichting. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 9 April 1938 No. 29 De Echo van het Zuiden Derde Blad VII. HET MIDDENSTANDSCREDIET Wij lezen in het Orgaan van de Am- sterdamsche R.K. Middenstandsver- eeniging: Toen eenige jaren geleden de door de Regeering geopende mogelijkheid tol verleening van de z.g. crisiscre- dieten voor den Middenstand publiek eigendom werd, zijn hier en daar stemmen opgegaan, die verkondigden, dat de beschikbaar gestelde staatsga rantie veel te laag was. En thans, na drie jaar, valt het feit te constateeren, dat het maximaal te verleenen bedrag nog steeds niet is be reikt, zoodat de Nederlandsche Mid- denstandsbank nog steeds in de gele genheid is crisiscredieten toe te staan. Inderdaad schijnt het bedrag van de staatsgarantie ad. 3^ millioen in een zeer ongunstige verhouding te staan tot den credietnood van den Middenstand. Daarom is het interessant eens na te gaan, waarom ondanks de groote credietbehoefte het in totaal ver leende bedrag nog steeds beteekenend onder de mogelijkheden is gebleven. Onze bewering dat er voor den Middenstand niets, in sommige geval len te weinig wordt gedaan, is toch niet ten onrechte, wanneer we met bo venstaande regelen rekening willen houden. In dit verband veroorloven wij ons ook op de opmerking door de Redac tie in ons Be artikel in dit blad ge daan even terug te komen. In eerste instantie gaal het niet over wie of wel in het Dagelijksch Bestuur van het Middenstands-borg stellingsfonds zitting hebben. Wij zijn overtuigd, dat er goede wil is. Hel Borgstellingsfonds in zijn hui- digen vorm, kan dat niet doen wat zoo dringend noodzakelijk is, n.l. de her opbeuring van den Middenstand, die voor 80% in grooten nood verkeert. Wij zijn het er volkomen mee eens, dat er verschillende gemeentebesturen nog afzijdig blijven, waardoor hun in gezetenen niet geholpen kunnen wor den, maar worden hier ook weer in het gelijk gesteld, met heigeen een ge zaghebbend man als Dr. van Beurden met ons op een vergadering van den Middenstand beaamde, dat de Mid denstand van de huidige politieke constellatie, niet veel te verwachten heeft. Alhoewel wij respect hebben voor het pogen, draait de politieke molen te langzaam en te ongelijk, niet het allerminst in ons dierbaar Vader land. Wij belmoren eenmaal tot het be roemde geslacht om in vele dingen.... de kat uit den boom te kijken, ook in politiek economisch opzicht, en dit her4 spreekwoord kan men noch in het Fransch, noch in w:elke taal dan ook behoorlijk omzetten, 't is spe cifiek Hollandsch; we zetten hier punt. Meermalen is door ons bepleit een andere vorm van Middenstandshulp. In België kent men het z.g. Klein- Beroepscrediet voor Ambacht en Ne ring. Op 11 Mei 1929 is daar een tweede Credietwet ten gunste van den Kleineren Middenstand uitgevaar digd Deze wet heeft ten doel Klein handel en Kleinnijverheid crediet te verschaffen. Ook hieraan kleefden fouten en is deze wet veranderd, omdat er organi satorische, phsychologische en andere fouten, met betrekking tot de toepas- sing zijn begaan, m.a.w. omdat er te veel sprake was van 't mankeeren, van de practische wensch en mensch. Intusschen heeft deze instelling vanaf haar ontstaan, veel onheil vooi den Middenstand kunnen voorkomen, vandaar ook dat Klejn-jambacht en Kleine-Nering niet zóóals hier in het gedrang zijn gekomen. Voor Middenstanders, die in België geen voldoende zakelijke waarborgen kunnen verpanden, is het desgeval lend mogelijk crediet te verkrijgen tot fr. 25.000 maximum, mits het in pand geven van hun Handelsfonds, en de Borgstelling van 2 personen van een Maatschappij vóór onderlinge Borgstelling. Dit bedrag is intusschen verhoogd, en de praktijk laat o.m. zien, dat een Arnbachts-middenstander crediet kan bekomen voor het aanschaffen van werktuigen, machines etc. Het voordeel hiervan springt direct 4 in het oog, n.l. hij kan met het con- iant geld, goedkooper zijn benoodig- heden koopen en de leverancier ont vangt direct geld in handen. Evenzoo is het gesteld met den Handeldrijven de. Deze is in staat, om, de voor zijn handel benoodigde artikelen scherp te kunnen inkoopen, is niet afhankelijk van zijn leverancier, bereikt een groo- tere omzetsnelheid, èn leverancier, èn middenstand, èn consument zijn hier mede beter gebaat. Hoe anders is het gesteld met het Borgstellingsfonds hier te lande, en hoe klein is hel aantal van in nood verkeerende Middenstanders, die ten slotte geholpen kunnen worden. Hoe- vele bona-fide menschen verdwijnen er niet. Bovendien blijkt uit de prak tijk wat wij reeds schreven, dat,.... wanneer er onderhandeld moet wor den met crediteuren om b.v. .uitstel van betaling te verkrijgen. dat dan ,vaak blijkt dat de lamme den blinde moet helpen. Het is voldoende bekend, dat in Bank-instellingen in ons land de gelden als het ware opgestapeld liggen, en deze instellingen niet kun nen of willen helpen, omdat de bepa lingen van zoodanigen aard zijn, dat er geen sprake is van het verleenen van crediet aan den Middenstand. Naar onze overtuiging moet het Middenstands-crediet op drie hoofd principes berusten: le. Door den aard zelf van zijne economische bedrijvigheid heeft voor al de doorsnee-middenstand behoefte aan crediet, en kan dit bij de Banken gaan bekomen, daar deze instellingen veelal naar aanleiding van Bank-con- centraties slechts nog belang hechten aan credieten van grooten omvang, met winstgevende kapitaalsbewegin- gen. Rekening houdende met de aanzien lijke plaats door den Middenstand in genomen, als factor van economische bedrijvigheid, van maatschappelijk evenwicht en als bron van fiscaal in komen heeft de Staat zelf er groot belang hij, aan den middenstand den vereischten financiëelen steun te ver leenen, die zijn voortbestaan moet ver zekeren. 2e. Deze financiëele hulp moet hem op redelijke wijze verschaft wor den. In dat opzicht moet het persoon lijk crediet, waaraan de middenstand behoefte heeft opnieuw mogelijk worden gemaakt. Indien de midden stander 3.- waarborg moet geven om 1.—rr te ontleenen, dan beschikt hij over geen werkelijk crediet, en mist de crediet-instelling haar hoofd zakelijk doel n.l. de zedelijke waar borgen: eerlijkheid, werklust, vernuft, jarenlange ondervinding, onberispe lijk verleden, succesvolle uitkomsten, enz. Deze vertegenwoordigen een zake lijke waarde die niet op de allerlaatste plaats in acht dient te worden geno men. Thans verkeert de bona-fidemid- denstand in een minderwaardige po sitie, tegenover Groot-nijverheid, Groot-winkelbedrijven, coöperaties, welke over credieten van duizenden guldens kunnen beschikken op lou tere bekendheid en vaak zonder in ruil van evenwichtige dekking te moe ten geven. Het is toch geen geheim, dat de onderpanden door vele van deze in richtingen gesteld, bijna altijd bestaan in omzetbare activa, zooals gebou wen, machines etc. waarvan de even- lueele realisatie practisch onmogelijk is. Een ander typisch voorbeeld: Toen voor enkele jaren terug een der groot ste warenhuizen in ons land geopend werd, zijn drie maanden tevoren fa brikanten en leveranciers opgeroepen door de Directie als voorwaarde om offertes te maken en toen de leve ranciers en fabrikanten door hen vol doende waren uitgespeeld en uitge knepen, werd door de Directie als voorwaarde gesteld, dat hun 3 maan den crediet moest worden verschaft wat hun natuurlijk verleend is. Hoe dit kwam? 3e. Men heeft zich de werking van onze Middenstands-banken anders voorgesteld, ofschoon men bij de be oordeeling wel eens vergeet, onder welke moeilijke omstandigheden deze destijds opnieuw zijn her-ingericht. De opmerking die gemaakt wordt, dat deze dezelfde eischen stellen dan an dere, ligt niet op de eerste plaats aan hen, maar de tijden zijn nu eenmaal veranderd en wil de middenstands- bank werkelijk in 't belang van den bona-fide Middenstand meer gaan presteeren, dan moet tegenover staats hulp, solidariteit tegenover de stand genoten worden ingenomen. Zeker, idealisme en praktische zin moeten in evenwicht blijven, maar de crediet-organisatie moet mutatus- mutandus worden ingericht zooals b.v. die van goedkoope woningen ten gunste van de arbeiders en meer in den geest van zuivere solidariteit, zoo als bij andere organisaties ook te be merken is. Geen gelaveerde nationalisatie van het middenstands-crediet, geen ad ministratieve haarkloverij of wispel turige en onzinnige reglementatie, of anti-maatschappelijke houdingen die men wel eens naar boven ziet komen, of vanuit den ivoren toren een beetje dictator spelen. Dat er ten aanzien van de Mid- denstands-credietkwestie nog heel wat veranderen moet, wil men deze nij vere bevolking van den ondergang redden, is duidelijk. Maar het is nood zakelijk, dat ook in dit verband èn door den middenstand zelf, de per soonlijkheid, meer en beter geëerbie digd wordt; door eigen schuld kwam de zelfstandigheid in het gedrang. En toch is de zelfstandigheid een innerlijke aangelegenheid die soms door hooggezeten en toch weer kleine menschjes, veronachtzaamd wordt. Het is een bepaalde vorm van het leven ook der ziel, het gewichtigste element is: eigen klare erkenning en overtuiging. Boven de onzelfstandigen verheft zich de autoriteit (in verschillende vormen) als een knallende zweep bóven de zelfstandigen waait zij als een vaanvoor onzelfstandigen is di- cipline en wat daarmee verbonden is een neerbuigend juk; voor de zelfstan digen een vrijwillig zich in formatie stellen om eigen kracht dubbel werk zaam te maken. Zie, dit zijn waarheden als een koe, en wij zijn er van overtuigd, dat, hoe meer men aan de zelfstandigheid van het individu tornt, hoe meer gevaar er bestaat voor de ontwrichting onzer Maatschappij die, tengevolge der ra tionalisatie en centralisatie-methodes op een wankelenden bodem is geko men. W. S. Geertruidenberg, Maart '38. De zwem- en watersport mag zich ook in onze gemeente in een steeds groeiende belangstelling verheugen, mede, dank zij de activiteit der twee vereenigingen die op dit gebied alhier werkzaam waren. Ontstaan. Het was in Augustus 1922 toen enkele vooraanstaande personen o.a. de voormalige chef der H.B. dhr. J. Sartorius het initiatief namen om tot oprichting van een zwemclub te geraken. De Drunensche Zwemclub D.Z.C. werd uit dit initiatief geboren en aanstonds werden pogingen in het werk gesteld om de beschikking te krijgen over geschikt zwemwater. De vereeniging stelde zich hiervoor in verbinding met den toenmaligen burgemeester Mr. H. J. M. Loeff. Eerst in 1923 was alles in kannen en krui ken en had de Zwemclub van het ge meentebestuur de beschikking ge kregen over de Pleume Wiel. De be noodigde badhokjes werden gebouwd, een badmeester aangesteld en de noo- dige materialen aangeschaft. De zwemsport op meer moderner leest geschoeid had zijn intrede ge daan. Een viertal jaren geleden werd een tweede vereeniging opgericht, welke zich meer toelegde op de watersport in het algemeen. Daar deze vereeni ging het met een beperkte ruimte zoo als de Pleume Wiel nu eenmaal is, niet kon stellen wist zij de beschikking te krijgen over het Afwateringskanaal 's-BoschDrongelen, alwaar zij reeds menige kano- en zwemwedstrijd heeft georganiseerd. Voorbereidingen. Het gemeentebestuur, met aan het hoofd haar voortvarenden voorzitter naar werkverschaffingsobjecten zoe kende; het nut en de wenschelijkheid ziende van een modern en hygiënisch zwembad, werkte onder deskundige voorlichting van den heer J. Hem- penius, technisch ambtenaar bij den Prov. Waterstaat, een plan uit, dat voldoen moest aan maximale eischen. Vele moeilijkheden waren hierbij te overwinnen. Denken we alleen maar eens aan het moddervrij maken; een metersdikke modderlaag moest over een groote uitgestrektheid en op vele meters diepte blijvend worden #ver- wijderd. De inrichting. Het bassin de eigenlijke zwem kom heeft den vorm van een schoenzool in groot formaat en is be doeld als een symbool der plaatselijke industrie. De lengte bedraagt plm. 120 meter, terwijl de breedte varieert van 30 te 50 meter. Het natuurbad zelf is in drie vakken verdeeld n.l. een kinderbad met een diepteverloop van 50 tot 90 cM.; een middeldiepbad met een diepteverloop van 1 tot 1.80 M.; en verder een diep- bad met een diepte varieerend van 2 tot 4 meter. In dit laatste vak komen een tweetal springtorens, n.l. een groote en een kleine. De grootste wordt aangebracht boven het gedeelte dat een diepte heeft van 3,15 M. Langs het bad is een toevoerkanaal gegraven, dat, in verbinding staat met de bevloeiingswerken en waardoor op gewenschte tijden versch water kan worden toegevoerd, dat alvorens in het bad te vloeien door een filter loopt en daar van onreine substanties wordt gezuiverd. Aan de andere zijde loopt een afvoerkanaal aan welks begin puntscheiding bad en kanaal- een verdeelwerk is gemaakt, waardoor het mogelijk is het water in het bad niet alleen op peil te houden, maai; ook wat een zeer groot voordeel is af te voeren en aldus de mogelijkheid voor grondige verversching open te stellen. Aan den N.O.-kant van kinder- en middeldiepbad is een strand aange legd, terwijl aan de Z.-zijde hiervan zich een zonnestrand bevind, even als ten W. van het diepbad. Aan de W.-zijde is over de geheele lengte een houten beschoeiing aan gebracht om afkalving te voorkomen. Daarachter is over dezelfde lengte een loopplank aangelegd. De kleedkamers, kleerenrekken, bergplaats enz. alsmede een douche, zijn in den N.O.-hoek ondergebracht vlak achter het strand. Rest ons nog te vermelden dat ach ter en tusschen de diverse stranden een fraaie beplanting van sierhout is aangelegd, dan zal den lezer zich eenigszins een idee kunnen vormen over de fraaie inrichting en ligging van dit moderne natuurbad. Drunen kan werkelijk trotsch zijn op deze super-hygiënische inrichting. Het mag ruiterlijk gezegd dat het dit in hoofd zaak te danken heeft aan de groote activiteit van burgemeester Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. BENOEMINGEN. Met ingang van 1 April is benoemd tot adjunct-commies der Registratie en Domeinen, kantoor Waalwijk, dhr. A. M. Hoogstraten alhier. Tevens is nog bevorderd tot ad junct-commies de heer J. L. Grijs- bach, rijksklerk met vak-examen ter Inspectie der Directe Belastingen al hier. Benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Drachten, (Gemeente Schmallingerland), dhr. H. A. Horst, thans tijdelijk onderwijzer aan de M.U.L.O.-school alhier. Examen. Aan de rijks-universiteit te Utrecht slaagde voor het examen Semi Arts onze plaatsgenoot de heer Theo G. M. van Delft Thzn. alhier. RADIO-CAUSERIE OVER LUCHTBESCHERMING. Zooals reeds werd gemeld, zal door den voorzitter van de afdeeling „Waalwijk" van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming op Woensdag 13 April a.s. des avonds om 7 uur voor de aangeslotenen aan de Gem. Radio-Distributie, over de derde pro gramma-gelegenheid een causerie wor den gehouden over het onderwerp: „Luchtbescherming". Het bestuur wekt alle aangeslotenen op, om te luisteren naar deze lezing, welke verband houdt met den opbouw van de zelfbescherming tegen lucht aanvallen te Waalwijk. EMMABLOEM-COLLECTE. Zoodra de lente in aantocht is vraagt de Emmabloem-collecte weder onze aandacht. Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met éér of twee van dia AKKER.CACHETS- Bij de vele bloempjes, welke worden aangeboden, is deze collecte toch wel de meest vooraanstaande. Niemand verzuime dus een bloemp je te koopen en iedereen werke mede den verkoop te doen slagen, welke ge houden zal worden op Zaterdag 9 April a.s. GEGUND. Onder architectuur van dhr. Luij- ben uit Vlijmen is bij onderhandsche aanbesteding het bouwen van een heerenhuis voor rekening van den heer Jos Greve alhier opgedragen aan de firma Verboord te Vlijmen. DE LUCHTREIS VAN EEN A.V.E.H. A-BALLON. Een der reclame-ballons van de firma André van Hilst heeft een aar dig luchtreisje gemaakt. Hij werd Zaterdag 2 April j.l. om 6.15 uur opgelaten door G. Bos, Zo merdijk 5 alhier met een briefje er aan bevestigd. Blijkens ontvangen schrijven werd deze ballon Maandag 4 April om 10.30 uur gevonden door Ernst Grote, Eschershausen te Uslar (Solingen) in Duitschland. NIEUWE LEDERFIRMA. Naar wij vernemen zal alhier 1 Mei a.s. een nieuwe lederfirma, speciaal export-firma worden gevestigd onder den naam: N.V. Ledermaatschappij „Lema" te Waalwijk. ONGEVAL. De arbeider H., werkzaam op de schoenfabriek der firma Oomens al hier kwam deze week zoo ongelukkig te vallen dat zijn arm zwaar ge kneusd werd. Dr. Kolster verleende de eerste ge neeskundige hulp. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast GOED AFGELOOPEN. Woensdagmiddag heeft er aan hel Stations-emplacement een ongeluk plaats gehad dat wonder boven won der goed is afgeloopen. Zooals gewoonlijk was dien mid dag dhr. J. Slaats bezig aldaar kolen te lossen, terwijl zijn 2-jarig dochter tje, dat wel eens mee mocht rijden, tij dens het lossen over de rails een voorwerp wilde pakken. Juist werd echter een daar staande wagon voornitgeduwd, met het gevolg dal het armpje van het meisje er on der kwam en zeer zwaar gewond werd. Dr. Langemeijer die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, waarna de kleine naar het Sint Nicolaas-ziekenhuis vervoerd werd. Vermoedelijk zal het armpje behou den kunnen blijven. HET GEVONDEN RIJWIEL. Het vorige week bij de Marechaussee aangegeven nieuw Excelsior-rijwiel, dat gevonden werd op den weg tus schen Besoijen en Labhegat, staat aan de kazerne nog steeds op den recht- matigen eigenaar te wachten. Of zou het misschien niemand toe behoord hebben? Jongdierendag De Waalwijksche Pluimvee- en Konijnen fok vereeniging Waal wijk en Omstreken* heeft op haar maand vergadering van Woensdag j.l. besloten om op Hemelvaartsdag (J6 Mei) een jongdierendag te hou den voor konijnen. Ook niet-leden kunnen op deze tentoonstelling hun dieren inzenden; inlichtingen en inschrijvingsformulieren zijn te verkrijgen bij de heeren .lac. Eijkens, 2e Zeine 24 en L. Mandjes, Burg. v. d. Klokkenlaan 103, Waalwijk. Als keurmeester is verzocht den heer N. Dekker uit Zaandam. t i Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9