Druilen verbeterde baar wenen. H.deBont-v.Hulten SCHUDT UW LEVER WAKKER GEMENGD NIEUWS, Heereakleediog naar maat UW KRANT „De Echo van het Zuiden. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. dere onderzoekingen, betreffende den invloed op de gezondheid van het dragen van deugilelijk schoeisel. Voor deze leerzame lezing waren ook de Huiden en Looisloffenhan- delaren uitgenoodigd, die tlink waren opgekomen. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Dinsdag heeft de Noord Brabant- sche Maatschappij van Landbouw te Breda een hoofdbestuursvergade ring gehouden, welke tevens alge- meene ledenvergadering was, onder voorzitterschap van den heer F. M. Sneep uit Dinteloord. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op dat thans moet worden getracht te voorkomen dat maatregelen, die gunstig hebben gewerkt en nog niet kunnen worden gemist ontijdig worden ingetrokken of wel zoodanig gewijzigd, dat de productie niet meer loonend is en geen bestaan oplevert. Tot zijn spijt moest spr. intusschen constateeren, dat de regeering steeds meer oor verleent aan hen die verkondigen dat beperking van de steunmaatre gelen voor den landbouw noodig en verantwoord is. Wat de hooge pachten aangaat wees spr. er op, dat het groote te kort aan landbouwbedrijven de oorzaak is van de te hooge biedin gen bij publieke verpachtingen. Ook de Pachtwet moet beschouwd wor den als een stimulans voor de te hooge pachtprijzen; aan alle onze kerheid komt echter een einde door een spoedige inwerkingtreding dier wet. Het opnemen van den landbouw in het ministerie van oeconomische zaken en het optreden van mr. Steenberghe aan wiens groote bekwaamheden overigens niet wordt getwijfeld riep al dadelijk de vrees op, dat de belangen van in dustrie en handel den landbouw op den achtergrond zouden dringen. Toch hadden wij niet verwacht, voegde spr, hieraan toe dat reeds zoo spoedig en op zoo rigoureuse wijze de landbouw steunmaatregelen verminderd zouden worden en zelfs geheel ingetrokken, terwijl juist ver betering zeer gerechtvaardigd zou zijn. Spr. lichtte een en ander met enkele feiten toe. Komende tot hetgeen gedaan moet worden om de bedrijven zelf op hooger peil te brengen, bracht spr. de verbetering van het veilingwezen ter sprake. Vooral in West Brabant worden thans pogingen aangewend om één groote aardappelveiling tot stand te brengen ter vervanging van de thans bestaande kleinere veilin gen Spr. waarschuwde vervolgens te gen de totstandkoming en steeds verdere uitbreiding der grootere concerns. Spr. verzette zich ten slotte tegen ordening van boven af en verwierp voorts de beide wetten, welke minister Romme in uitzicht heeft gesteld, met name de ver plichte werkloosheidsverzekering en de kinderbijslagregeling. Aan de mededeelingen, welke de voorzitter hierop liet volgen, ont- leenen wij o.a., dat in het pacht bureau voor Noord Brabant voor de maatschappij hebben zitting ge nomen, de heer W. de Waard, Wer kendam (verpachter) en B. v. d. Hoeven, Sprang-Capelle (plaatsver vanger) A. J. Korteweg, Zevenber gen (pachter) en C. A Poortvliet, Steenbergen (plaatsvervanger). In het land van Altena is een vereeniging van jonge boeren opge richt. De suggestie van den minister van oeconomische zaken om een Landbouwraad in te stellen heeft geen gunstig onthaal ontvangen in de kringen van het Kon. Ned. Land- bouwcomité; de tegenwoordige sa menwerking wordt voldoende ge acht. Er volgde een financieel jaarover zicht van den heer C. G. de Jong te Almkerk en daarne ten korte bespreking over hdt gebruik van tertiaire wegen en over een voorstel Prachtige gemeentewegen met ZW.UüU,onKosien. In ruim een half jaar tijd is het Drunens wegennet op onherkenbare wijze verbeterd. iNadat reeds jaren getracht was bij de begrooting een beurag uit te trek ken om in Lisftout en in andere dee- len van Druncn een afdoende wegver- betering te doen plaats hebben, is het onder de energieke leiding van bur gemeester v. d. Heijden geiukt van het iNanonale Werklonds een bedrag van 25.UUU,beschikbaar te krijgen voor dat doel. De weg in Elshout heeft een ware geschiedenis acuter den rug, die ge- neel in het vergeetboek raakt met het bezit van den pracbtigen nieuwen weg. Met den aanieg van nieuwe we gen zal ook in die andere deelen hel „wegenleed" spoedig vergeten zijn. Lisnout had voor een Half jaar nog een te laag gelegen dorpstraat van keien, die 111 werkelijkheid een aan eenschakeling was van kuilen en ga ten, waardoor bij regen den weggebrui kers een modderballet wachtten. Thans ligt daar een voldoende opge hoogde klinkerweg met een goed lunctioneerende rioleering. Op „de Schans" is een modderpoel herscha pen in een prachtig pleintje, evenals tegenover caié Klerks. De vele pelgrims, die in de Mei maand naar Lishout trekken, zullen de wegen van dit druk bezochte Mariaoord niet terug kennen en vol lof zijn over de verrichte verbeterin gen. Een andere zeer gewaardeerde ver betering is de verharding van den weg naar 't gehucht „Sempke". Eer tijds een slecht onderhouden zandweg met diepe karrensporen en verrader lijke kuilen met daarnaast een levens gevaarlijk fietspad een weg die in de regenperioden absoluut onbegaan- en onberijdbaar was vormde de eenige verbinding met bel gehucht en Drunen. Momenteel ligt daar een vol doende hoog gelegen nieuwe klinker weg. De Sempke-bewoners zijn het gemeentebestuur dan ook zeer erken telijk voor deze verbetering. I)e Molensteeg was er voorheen weinig beter aan toe dan de weg in Elshout. Met haar slechten toestand was zij een doorn in het oog van de bewoners en haar gebruikers. De hoo rnen zijn daar gerooid geworden, ter wijl de langsliggende poldersloot over eenige tientallenmeters is vervangen door breede ondergrondsche rioolbui zen. De weg is opgehoogd en doorge trokken tot het laatste huis der Steeg. Ook dit is gebeurd tot groote tevre denheid der belanghebbenden be houdens een enkeling, die met de op- van den minister om de uitvoering der aardappelteeltregeling voor 1939 over te nemen, welk denkbeeld werd aanvaard. Tenslotte hielden de heeren J.G. v. d. Vijver uit Bergen op Zoom en G. G. de Jong uit Almkerk beknopte inleidingen over de landbouwboek houding en de onderlinge hagelver- zekering. HET WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Vrijstelling voor bewoners van andere provincies. Voor het berijden van de provin ciale wegen in Noord Brabant is het nog steeds noodig, dat men voorzien is van een z.g. weggeld- kaart, waaruit blijkt dat men het weggeld beeft betaald. DeAN.W.B. heeft steeds krachtig geageerd voor een algeheele opheffing van deze hetfing en, als dat niet mogelijk zou blijken, toch in ieder geval voorde vrijstelling daarvan voor de niet. ingezetenen der provincie. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen nu deze wielrijders hiervan zijn vrij gesteld, mits zij kunnen aantoonen dat zij «hun hoofdverblijf niet bin nen deze provincie hebben». Ofschoon het tot volledige afschaf, fing van deze bepaling nog niet is gekomen, mag het toch tot voldoe- ningstrekken,dat voorloopig althans dit eerste resultaat is bereikt. Handboogsport. Zondag j.l. hield de handboog, schutterij «Ons Gezellig Samenzijn» gevestigd in café van den heer W. van Helvoirt te Baardwijk haar eer ste schietwedstrijden. Nadat in een korte vergadering de voorzitter de heer A. Schutjes uit Kaatsheuvel, alle leden een hartelijk welkom had toegeroepen en 3 nieuwe leden wa ren aangenomen, werden de schiet banen geopend met een onderlinge prijsverschieting. BEDIJKING VAN DE DONGE- POLDERS. De minister van Waterstaat deelt aan de Eerste Kamer mee, dat thans een onderzoek wordt ingesteld, of het hooging van den weg met zijn „Maas-" en regenwater in het gedrang schijnt te komen. Mogelijk zal een en an der nog afdoende geregeld kunnen worden. Dat waren de drie hoofdverbeterin- gen met daarbij de doortrekking der klinkerbestrating van de Stationstraat tot aan de spoorwegovergang „Els hout". Vanzelf kwam veel materiaal vrij, waaronder veel dat nog goed bruikbaar bleek te'zijn. Dit is oor deelkundig verwerkt in het verlengde van de Stationstraat, vanaf den spoorwegovergang tot aan de dorp straat van Elshout. Deze weg ver keerde in een erbaruïelijken toestand. Hij werd geheel uitgebroken en uit gegraven en opnieuw gelegd van goed oud keien materiaal met aan beide zijden een wegverbreeding van klin kers. De oude knotwilgen langs dezen weg werden gerooid en evenals in de Molensteeg door jonge beukenbooinen vervangen. Dit zijn in groote trekken de verbe teringen die in Drunens gemeentewe gen in enkele maanden tijds werden uitgevoerd. Wij zouden echter onvol ledig zijn wanneer wij eenige andere kleine verbeteringen onvermeld lie ten. In de Torenstraat werd het res- teercnde gedeelte tot aan den Heidijk opgehoogd en vernieuwd, terwijl de zandweg van de Steegerf in werkver schaffing eveneens aanmerkelijk werd opgehoogd en verhard. Men wacht nog op de definitieve afwerking. To taal is hiervoor 3000,uitgetrok ken. Het fietspad naar de Duinen ver derop schijnt nog met gruis verhard te worden. De oprit vanaf den Parallelweg naar het Station is men thans bezig te ver beteren, terwijl plannen in uitwerking zijn om den weg vanaf de tramremise naar Giersbergen te verharden. I)itv zou dan over een lengte van eenige kilometers met vrij gekomen oud ma teriaal geschieden en in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Het is ons onmogelijk van iedere verbetering of vernieuwing de ver schillende veelzijdige voordeelen aan te geven. Wij willen daarom volstaan niet het hiervoor vermelde, om ten slotte een woord van hulde te bren gen aan het voortvarende gemeente bestuur onder leicföng van burgemees ter v. d. Heijden, den ontwerper en den aannemer van het werk resp. dhr. .1. Hempenius, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat te Waalwijk en dhr. Jos Wilgers te Nieuwkuijk. Met ƒ28.000,—, heeft Drunen haar wegen voor langen tijd in goede con ditie gebracht, waarvan de inwoners de voordeelen genieten zonder directe belastingverhooging. mogelijk zal zijn de gebieden van Don- ge en Oude Maasje watervrij te bedij ken met behoud dus van den Biesbosch als waterberging bij de hooge storm vloeden en de daarbij alsdan te ver wachten verhooging van de hoogste stormvloedstanden op bovenbedoelde plaatsen binnen de grenzen van het toelaatbare te houden. Bij dat onder zoek wordt nagegaan, of het mogelijk zal zijn den Biesbosch toch daarbij in een beteren toestand ten aanzien van overstrooming bij stormvloed te bren gen dan waarin hij thans verkeert, zon der nochtans geheel daarvan bevrijd te worden. Doch het is niet zeker of dit mogelijk zal blijken. De voorloopige resultaten van de Maas-verbetering zijn zeer bevredigend en in overeenstemming met de ver wachtingen. Het tijdstip, waarop de Beersche Maas zou mogen worden afgesloten, kan nog niet met zekerheid worden op gegeven, doch wel kan de verzekering worden gegeven, dat zoo spoedig mo gelijk toestemming tot afsluiting zal worden verleend. Extra kalvertoewijzing. Naar wij vernemen, heeft de minister van Economische Zaken besloten, dat met het oog op de bij de laatste mond en klauwzeer-epidemie geleden verliezen de aan de onderscheidene gewesten voor 1938 verleende kalvertoewijzingen alsnog een verhooging zullen ondergaan. Bij de bepaling van de uit dien hoofde aan de gewesten toe te kennen extra-toewijzing is uitgegaan van een uitgebreid en nauwkeurig door den centralen crisis-controledienst ingesteld onderzoek, alsmede van de cijfers, welke dienaangaande door den vee artsenijkundigen dienst zijn gepubli ceerd. Op dien grondslag is het aantal extra schetsen voor geheel Nederland op 28506 vastgesteld. MOET Z IJ N „Hè 'k ut oe nie gezeef' De vierde Bussche Revue van Nico de Rooij Jr. Zooals bekend zal op 2en Paasch- dag in het Bossche Casino de première plaats vinden van de vierue in de reeks van Bossche revues, die Nico de Rooij Jr. schreef, ook tüans weer onder regie van den schrijver. Het is de bedoeling sleehts drie opvoeringen te geven van deze levue, uie den sineuïg-Bosschen titel »Hè 'k ut oe me gezeet draagt er wei achtereenvolgens nog op lb,*iy en 2U April a.s. lil een persconleieulie deelde de auteur-i egiseur ons het een en ander mee over zijn nieuwe geestes kind. Hij noemde uns twee reueneii, die het ondernemen dezer nieuwe opvoeringen gei ecntvaai digd maak. ten n.l. 't succes der vorige revue's, die er niet alleen bij hel Bossche publiek maar ook bij de belang stellenden uit den verren omtrek der Hertogstad wel ingingen en de belangstelling, die de plaatselijke overheid gaandeweg voor ue Bosscüe revue's, uie welhaast een zeer ge waardeerde traditie in 't stadsleven geworden zijn, aan den dag legt. Het publiek houdt van revue's, het ziel ze graag, maar het is ook zeer critisch en vraagt de volte honderd procent opgedischt le krijgen. Men wil een leest voor oogen en ooren, voor harten geest, doen moet daarbij toch niet ver geten in zijn beoordeeling van wat men te zien en te booren krijgt, welk een enorm werk er aan net totstandkomen van dit soort op voeringen vastzit. Gemakkelijker kan men vijf gewone tooueelslukken opvoeren als een revue. Allereerst is er het groote risico der kosten zal de tevue slagen of niet? Alles dient er op gezet te worden om een welslagen, voor zoover dat te voren te bekijken is, verzekerd te maken. Dan is er de zorg voor die uuizend- en-een kleine dingen, welke nage noeg alle op den regiseur neer komen. Zeer roemde de heer De Booij de spontane en voorbeeldige medewerking, die hij van ieder op zijn gebied heeft. En welk een groot apparaat dienl er niet in werking te komen eer de revue klaar is 1 Het begint bij deu schrijver, die het dageiijksche leven op zich laat inwerken en dan verder veel tijd en het gewenschte humeur tot zijn beschikking moet hebben. Dan het hijeen brengen van het nieuwe speelmateriaal, de rolver, deeling, het zoeken en uitkiezen van de muziek, het instudeeren der balletten, het schilderen der decors en de verdere verzorging der too- neelaankleeding. Wat dit laatste betreft was de schrij vei-regisseur er zeer over te spreken een kracht als Piet van Leeuwen tot zijn be schikking te hebben gehad, die met carnaval op zoo fantastische en van alle kanten geroemde wijze de aankleeding van den Casino-schouw burg verzorgde en ook hier weer zeer geslaagd was en de werkijver van den heer Frans Rouppe v. d. Voort, die dag en nacht in touw was. Grime, requisieten, costuineering, wat al niet moet nog onder de aandacht genomen worden De heer de Rooij constateerde met vol doening, te kunnen voorspellen dat men in ieder opzicht pieklijn voor den dag zal komen en dat hij erin geslaagd is, zijn eigen fantasie als schrijver hier te verwezenlijken. Tweehonderd en vijftig costumes, waarvan 70 geheel naar eigen idéé en ontwerp vervaardigd, komen aan deze uitvoering te pas. De revue heeft 26 tafereelen en 4 finales, waarvan de slotfinale het geheele gezelschap van 72 personen op de planken brengt. Zeven groote bal- ietten zullen worden opgevoerd, waaronder ook tap-balletten, dit is de eerste maal, dat in Nederland door amateurs tap-balletten in een revue worden gepresenteerd en de schrijver-regisseur was bijzonder erkentelijk voor de wijze, waarop de dans-accademie Krielaars en vooral mej. Roosje Glazer de dansen voorbereidde. De hoofdrollen zijn weer in han den van de puike oude bekenden als Joh. van Erp, Harry van Geene, Wim de Rooij, H. van Ebben, Jet Vennix, Annie van Asperen, het duo C. van Dongen en Th. v. d. Eist, Frans den Doop. Aan de balletten werken mede 24 girls (vorige revue 16), soli worden ge zongen door Rob Gevers, bariton en Nelly Hugues, alt. Verder werken mede het 's Hertogenbosch dubbel mannenkwartet o.l.v. Rob Gevers, de acrobaten »Our Special Six«. Joop Goosen heeft de algeheele muzikale leiding. Hub. van Rooij verzorgt de grime, terwijl de costumes worden betiokken bij Ridderikhoff. Het was den heer de Rooij een groote voldoening, dat deze revue en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. geheel door .samenwerking van Bossche krachten tot stand komt. Zij is actueel, doorspekt met Bos- schen humor en Bossche gegevens, maar zooM dat er ook voor den vreemdeling volop te genieten zal zijn. Het totale aantal der mede werkenden voor 'en achter de coulissen., bij de opvoeringen zal ruim honderd zijn. De heer de Booij liet^ons ook nog het een en ander zien^van de decors en wij hebben wel den in druk gekregen, dal deze vierde revue de stijgende lijn der vorige voortzet. DUIKER C. SPERLING OMGEKO MEN TENGEVOLGE VAN EEN ONGEVAL. Enkele maanden geleden zonk in de Westerschelde, ten Noorden van Baai- hoek, het Yoego-Slavische zeeschip „Sjrd", dat, zooals men weet, zeer ge- r vaarlijk voor de scheepvaart ligt en door van der Tak's Bergingsbedrijf thans in opdracht van den Rijkswater staat door middel van dynamiet-exploi- sies bij stukken en brokken verwijderd wordt. Men zal zich herinneren, dat bij deze scheepsramp een tweetal zeelieden om het leven kwamen. Donderdag heeft de ,,Sjrd" een derde doode geëischt, bij de opruimingswerkzaamheden van het wrak. De 32-jarige duiker C. Sperling uit Maassluis is n.l. het slachtoffer gewor den van zijn beroep, toen hij Donder dagmiddag omstreeks drie uur in het water afdaalde om springstoffen in het wrak te' brengen, waarbij de duiker uitrusting op ongeveer 17 meter diepte ten gevolge van een ongeval onklaar geraakte. Hoe dit ongeval zich afspeel de is tot nu toe niet volledig bekend. Eerst bij stil tij, omstreeks negen uur des avonds, was het voor den neef van het slachtoffer, den duiker D. Sperling, mogelijk het lijk van zijn neef boven te" halen. Het bleek toen, dat de duiker- kleeding van het slachtoffer aan de borst gescheurd was, terwijl de lucht lijn, die boven den duiker klem geraakt moest zijn, afgesneden was. Toen het lijk van den duiker boven water gehaald kon worden, kwam een tragisch einde aan urenlange vergeef- sche reddingspogingen en angstige spanning omtrent het lot van C. Sper ling. De druk op de zuurstofpomp liet n.l. tot op het laatste moment een mo gelijkheid open, dat de toevoer nor maal functionneerde. Zes uur lang bleef men deze pomp bedienen, omdat er, zoolang de duiker niet opgehaald was, nog altijd een flauwe hoop op zijn behoud bleef. Dat men het lijk pas om negen uur des avonds boven water kon brengen, kwam, doordat op het mo ment van het omstreeks drie uur ge beurde ongeval de Scheldestroom na het kortstondig stille tij weer zoo sterk was, dat er voor den duiker D. Sper ling niet meer de mogelijkheid bestond om vóór des avonds negen uur even eens in de diepte af te dalen. Eerst na op dat tijdstip een paar maal naar be neden te zijn geweest, gelukte het hem tenslotte het lijk van onder een belem merend wrakstuk las te maken, waar na het slachtoffer opgehaald kon wor den. Het slachtoffer was gedurende tien jaar in het duikersvak werkzaam en laat een vrouw en kind achter. D. v. N. Auto-ongeluk bij Hulshorst De kapitein der artillerie, A. Asman uit Amersfoort, die Zaterdagmorgen vroeg bij een auto ongeluk te Hulshorst ern stig werd gewond, is gistermiddag in het ziekenhuis »Salem» te Ermelo aan de bekomen verwondingen overl den. Kind speelde op den weg. Op den Rijksstraatweg nabij het Kerkhof te Harderwijk is Woensdag middag het 6-jarig zoontje van de familie Polhoudt, dat op den rijweg aan he spelen was, door een personenauto gegrepen en met ernglige verwondingen naar het Piusgesticht te Harderwijk overgebracht. In deze inrichting is de knaap gisteren overleden. Spelende kinderen op den weg. Dat spelen op de verkeerswegen buitengewoon gevaarlijk is, bleek in het zoo stille en rustige plattelandsdorpjte 1 ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN Xederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. i i*-v. v. K MMHÉÉÉHMMI

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10