Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. PASGHEN. 95 „NOORD-BKABAND" VIRGINIA'S KEUZE. REGAL Sit is visar'oorg voor FEUILLETON Rijwielen Loopen Licht Van Boxtel n.v Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD „VAN BEVOEGDE ZIJDE". JAAR NUMMER 31 ZATERDAG 16 APRIL 1938. 61e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Paschen, het feest der opstanding, het feest der herleving, ook in de na tuur. De donkere winter is voorbij, het licht breekt door, de lente ontwaakt, de natuur gaat opnieuw haar jonge schoonheid en hernieuwde pracht ont vouwen. Heel de aarde wordt van aanschijn hernieuwd, wordt weer rijk en schoon als in de eerste dagen der Schepping. Maar de mensch, de koning der schepping, is en blijft de dissonant, de mensch komt niet in harmonie met de schoonheid der herlevende natuur, zijn boosheid is nog altijd veelvuldig en alle gedachten zijns harten zijn nog steeds op het kwaad gericht. De mensch is nog altijd Kaïn. die zijn broeder naar het leven staat. Als de mensch van heden van herle ving gewaagt, en daarop hoopt als een feest, dan is 't slechts als een mogelijk verschiet op materieel gewin, gunstiger levensvoorwaarden, als een stoffelijke verbetering en uitkomst in den huidi- gen nood, kommer, misère, die hem drukken. Geld en goed moeten weer worden safe gesteld. Dat is al wat de mensch van heden nog van een herle ving verwacht. Paschen, feest der herleving, feest der herinnering aan Christus Opstan ding uit den doode, feest van het ge boorteuur van het Christendom en de Kerk. Paschen, de klokken luiden, zoover men ze nog niet het zwijgen heeft op gelegd. en velen ontbreekt het aan geloof. Wat is nog geloof? Geloof in de wetenschap, geloof in de moderne techniek, geloof in de oor logsindustrie. Geloof, Christus, Christendom en Kerk, 't zijn vervaagde historische be grippen geworden. Paschen en de verrezen Christus, een vergeten fabel. In de Paaschklokken van deze dagen zou men 't liefst het geluid en den klank verstaan van de doodsklok van Christendom en Kerk. Het Evangelie van Paschen lijkt als geschreven voor onzen tijd, voor onze dagen, als woorden van geloof, troost, bemoediging, blijde verwachting en zekerheid. Voelen ook wij ons niet geslagen als de Apostelen, worden ook wij niet be vangen door vrees en zorg om de din gen, die wij nu rondom ons heen zien gebeuren, en die Christendom en Kerk bedreigen, ernstiger dan ooit in de ge schiedenis der wereld. Worden ook wij niet ontmoedigd als de leerlingen van Emmaus, omdat wij een loop der din gen zien, zooals wij niet hadden ver wacht. Maar zijn wij dan zoo kleingeloovig geworden, zoo onverstandig en traag van hart, dat wij aan 'n goede uitkomst zouden kunnen twijfelen? Volken en naties zijn gekomen en ge gaan, regeeringen, regiemen, stelsels, revoluties hebben elkaar gevolgd en zijn verdwenen, Christus alleen is met Zijn Kerk gebleven, vanaf den dag, dat Hij is opgestaan uit den doode, om niet meer te sterven. Dit is de gedachte van dezen Pa schen, welke ons hart brandend moet houden, welke ons herlevenden moed moet geven, om in deze moeielijke tij den stand te houden en onzen plicht te doen, zooals God dien van ons vraagt en ons heeft opgelegd. Na de .Telegraaf' met z'n infame plaat van Zondagmorgen, gaat ook de N. Rott. Crt. in een paar artikelen voort over de kwestie Oss. Dit blad trekt de woorden van minister Gose- ling stuk voor stuk in twijfel, in ver band met inlichtingen van „bevoegde zijde". De Maasbode van gister-ochtend schrijft naar aanleiding van bovenbe doeld artikel in de N. Rott. Crt. o.m. 't volgende: Wij gaan op den inhoud van dat artikel niet in, omdat wij hier staan óf voor een mystificatie óf voor een gezagsondermijning zoo kras, dat wij de praealabele vraag moeten stellen: mag de regeering dit dulden? Wij hebben in Nederland een re- geeringstelsel volgens hetwelk de ministers verantwoording schuldig zijn aan Koningin en parlement voor al hetgeen zij als minister doen en laten. Minister Goseling heeft aan een aantal marechaussees tijdelijk opsporings-bevoegdheid ontnomen. Minister Van Dijk heeft de noodige verplaatsingsmaati;egelen getroffen. De Kamer heeft over een en ander geinterpelleerd; dp minister van Jus- Levensverzekering 1843 xnuoBCAfiAni) 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 41) Waarop zij geantwoord had: O, ik wou, dat ik van Tony hield. Het zou heerlijk zijn om u tot schoon vader te hebben! Maar dat en alles was vergeten toen zij het touwtje had losgemaakt en in een witlederen étui een gedreven pla tina hanger had gevonden, rondom met diamantjes versierd. Michael had op een kaartje erbij het gedicht ge schreven, dat haar voorvader aan de dame van de Oud-Hollandsche lepels had opgedragen: Al trek ik oost- of westwaarts, naar 't noorden of naar 't Zuid. Het glanzen van dit zilv'ren ding blijft steeds in mijn herinnering. Maar meer dan 't beeld erin gegrift, het lief gezicht dat eens dit zilver ving. En daaronder stond: Voor mijn Vir ginia, met mijn liefde voor altijd. De hanger zat aan een fijn, platina kettinkje. Het was een mooi dingetje, maar Virginia wist, dat zij het niet mocht houden. Of was het dwaas van haar om dit laatste aandenken aan haar gelukkige dagen met Michael van de hand te wijzen? De straten van New York ademden een echte feestdagsfeer. Uit de kerken klonk gezang en de paar voetgangers, die er te zien waren, waren heiaden met pakjes. Toen zij het oude huis bereikte, was er niemand om haar te verwelkomen. Het Schotsche herdertje en Primrose, de poes, had zij aan de hoede van de Barlows toevertrouwd. Het was een grijze dag en geen zon scheen door de honigkleurige gordijnen. De groote kamer was kil, de haard donker. En zij was weggeloopen uit 'n huis, waar alles vroolijkheid en licht en kleur was waarom? Om Rickey en Mi chael. Zij voelde een plotselinge behoefte om haar hart uit te storten, maar zij vermande zich. Het was beter hier te zijn, alleen, dan ginds met dingen, waar zij zich voor schaamde. Zi) moest haar hoofd omhoog houden, 't moest, het moest, het moestMe chanisch herhaalde zij de woorden, terwijl zij het vuur aanlegde en haar koffer uitpakte. Daarna liep zij naar beneden om te vragen of er brieven voor haar waren. Er waren niet alleen brieven, maai ook pakjes en doozen. Mrs. Leonardi, de hospita, liet haar zoontje ze voor Virginia naar boven dragen. Ik wist niet, dat u komen zou, sprak ze. Wij vieren Kerstfeest, ik hen het diner aan het koken. Dat bleek ook al, zonder dat de goede vrouw het zei, uit de geuren, die uit de keuken kwamen. Virginia had sinds den vorigen avond bijna niets gegeten, en de geuren wekten haar honger op. Zij had niet aan haar eigen diner gedacht, zij had aau niets anders gedacht dan van Derek- dale weg te komen. En u? Wilt u met ons meeëten? vroeg de vrouw. Het is maar heel een voudig, maar er is genoeg. Doch Virginia, vermoedend, dat alle neefjes en nichtjes en ooms en tantes Leonardi ook deel zouden uitmaken van het gezelschap, weigerde. Het is heel lief van u om het te vragen, maar ik heb andere plannen. Zij wist niet zeker, welke die plan nen waren, maar langzamerhand na men zij vasteren vorm aan. Er was een groot pak van haar vader en moeder, met tropische vruchten en flesschen en blikjes met dadels, vijgen, abriko zen en pruimen en allerlei vreemde lekkernijen. Zij zou zelf haar kerstdiner klaar maken! Zij zou de tafel vroolijk dek ken en alle kaarsen laten branden en feest maken en Derekdale met zijn schittering en glans vergeten. Zij keek op de klok. Het was juist twaalf uur. titie heeft tot bijna aller tevredenheid geantwoord; aan den minister van Defensie, die aanwezig was werden geen vragen gesteld. Nu komt „van beveogde zijde" re pliek op de regeering in... de krant. De „bevoegde zijde" bestaat, of de N.R.Crt. pleegt mystificatie. Zoo zij bestaat, kan men daaron der alleen verstaan officieren van de marechaussee. Minister Goseling heeft echter in de Kamer meegedeeld, te hebben gezegd: „dat de inspecteur van het wapen en de betrokken di visiecommandant in de gelegenheid zijn gesteld op het parket van den procureur-generaal van alle, maar dan ook van alle stukken kennis te nemen. Zaterdagavond (2 April) heb ik met de betrokken functionarissen te mijnen Departemente een bespre king gehad. Ik heb hun allereerst ge vraagd, of hun ten opzichte van alle feiten en omstandigheden alles dui delijk was en of men nog opmerkin gen had. Die heeft men niet ge maakt. Natuurlijk zijn de verant woordelijke chefs ontzet geweest over wat zij gelezen hadden Nu van tweeën één: de bevoegde zijde van de ,,N. R. Crt. bestaat niet, of de bevoegde zijde maakt zich schuldig aan gezagsondermijning, die even lafhartig als kras is. De leiders van de marechaussee hebben immers én bij den procureur- generaal én bij den minister van Ju stitie én bij den minister van Defen sie gelegenheid gekregen, hun oor deel uit te spreken. Zij hebben zich stilzwijgend geconformeerd. En nu zouden zij, achteraf, anoniem en via de krant gaan polemiseeren met de regeering, die dat is* duidelijk niet antwoorden kan en die ook niet antwoorden behoeft, nadat zij in de Kamer verantwoording heeft afge legd. Dit zou ware het aldus zoo gezagsondermijnend zijn, dat wij niet kunnen aannemen, dat de „N. R. Crt." haar inlichtingen heeft van hen, die zij aanduidt als „be voegde zijde". Het is toch onbestaanbaar met elk krijgstuchtelijk en politiëel-hierar- chies begrip, dat de leiders van appa raten, die onvoorwaardelijk in dienst van het gezag moeten staan, niet met bezwaren of klachten bij hun minis- Kederlandsch labrikaat Volledige garantie. Reeds vanaf 75 d. p. week Contant vanaf f 39.75 RUIME KEUZE. GROOTESTRAAT 313 TELEF. 293 WAALWIJK REGAL VALUAS CYRUS SAFFIER worden van de beste materialen in de grootste Nederlandsche Rijwielfabiiek vervaardigd ...lil ters zouden komen, maar, na daar gezwegen te hebben, naderhand ano niem via dagbladen hun gravamina uiten. De Overheid kan dit niet dulden: het schijnt ons noodzakelijk, dat zij van haar bevoegdheid gebruik maakt, om óf de mystificatie in de „N. R. Crt." te ontmaskeren, óf degenen, die dit staaltje van gezagsondermijning pleegden, tot de orde te roepen. Geen land en geen Overheid kan zooiets straffeloos dulden; het kan zeker niet in een land als het onze, waar de publieke zaak publiek be handeld worden kan en in dit geval ook publiek behandeld is, waar dit geschieden moest, n.l. in het parle ment. Om negen uur was zij van Derekdale weggegaan. Het leek bijna niet moge lijk dat zoo'n groote verandering in zoo'n korten tijd kon plaats hebben. Maar tochhoe oneindig lang leek het oogenblik haar geleden, dat zij Michael voor het laatste had gezien.... Even later rende zij de trap op naar boven. Toen zij aanklopte aan de ka mer van de Barlow's en het vrouwtje haar open deed, gaf zij een kreet van vreugde. Miss FarquharRoger, het is miss Virginia! Er volgde een extatische verwelko ming het kind vloog in haar armen de kleine hond was wild van vreugde en het poesje wuifde zijn mooien staart. Wat bent u gauw teruggekomen Waarom bent u zoo gauw teruggeko men? Vroeg Roger. Om jullie allemaal uit te noodi- gen voor mijn Kerstdiner. Maar we hebben er zelf ook een... Nu? Het kookt al, hè moeder? Ja, maar misschien wil miss Vir ginia het met ons deelen. Dat wil ik graag, als jullie dan van avond op mijn feest komt? O, geeft u een feest? Ja, voor jou en voor je moeder en mij en Weenie en Prim, en miss Mary Lee Logan, als zij komen kan. Mrs. Barlow zei met blozende wan gen; Ons eten is maar heel eenvoudig, miss Virginia. Het is heerlijk! Roger's stem klonk gretig. U hebt het mij zelf ge zegd, moeder. Zij glimlachte. Het is heerlijk, omdat wij het zelf klaarmaken. Ziet u miss Virginia, het is geen kalkoen, want om een kalkoen op te krijgen, moet je met een heele familie zijn. Het is ook geen duif want dat is te duur voor twee. Maar het is een prachtige vogel, heelemaal van deeg gemaakt, en gevuld met gehakt en telkens als we den oven open ma ken. Roger vulde het verslag aan: Telkens als we den oven open maken doen we er weer een kluitje boter op en ik mag het ook wel zelf doen, miss Viginia. Ik zal het u laten zien, hoe ik het doe. Het was roerend om de moeder ga de te slaan, die een feest wist te ma ken van het allereenvoudigste voed sel. Er is genoeg voor ons allemaal, zei Roger overtuigend, voor Weenie en Prim en voor u Vóór tafel praatten de beide vrou wen even alleen; Ik ben onverwachts thuisgeko men, zei Virginia, en ik vond het zoo prettig om 'n feestje te maken, straks bij het souper. Ik zal een boom be stellen Wordt vervolgd). Waalw(jksclic en Lanptraatsche Couranti trr=SW.VU V-lin RIJWIELEN

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1