De Middenstand in nood. ROODE STER het Feest van de Roode Ster! VERVOLG LANGSTRAAT EN OMGEVING. Viert allen mee NOG EEN DUIT IN HET ZAKJE. ANSCHLUSS. Boekbespreking DRUNFN T Éni QUSSEN. GEERTRUIDENBEKG. HEUSDEN. WASPIK. Ontembaar zijn de driften van som mige Nederlanders, die op hun eigen manier het vaderland willen redden. Nauwelijks zijn ze uitgesmeten uit de partij of beweging, door middel van welke ze hun doel wilden verwezenlij ken, of ze hebben zich al weer aan het hoofd van een nieuwe actie geschaard. Mr! Duys, de ex-esdejapejer, meent, dat h ij de man is, op wien het vader land wacht. En Ds. v. Duyl, de ex-en- nesbejer, koestert dezelfde meening omtrent zich zeiven. En Ir. Dijt, de „Waag "-hals (die zich aanvankelijk voorgenomen had om nooit aan politiek te doen) meent óók een duit in het po litieke zakje te moeten doen. omdat het anders zou misloopen. Maar drie voor één dat voelen ze gaat niet. En daarom hebben ze afgesproken één te zijn met z'n drieën en een trium viraat gevormd, hetwelk aan het hoofd komt te staan Janus had anders maar twee aangezichten van de Na tionale Volkspartij, dewelke ons de ze geningen van de dictatuur zal brengen, den éénheidswil zal opleggen, zetelen de in drie hoofden. Na Paschen begint het spul. Efin, om te beginnen kunnen de hee- ren dictators elkaar onderling een beet je bezighouden en vermaken. Mussert, Duys, Duyl, Dijt, Meijer vier van de vijf schrijven hun naam met de lan ge „ij" van „leiders" moeten het eerst maar eens uitkienen, wie „de" baas is. Tot zóólang kunnen wij, volg zame schapen, rustig blijven grazen op ons politieke weidje. Dat ons kleine landje wel moet op passen om het eigen karakter te bewa ren in den warloop van internationale gebeurtenissen, is Zondag wel geble ken, toen niet minder dan 15000 Duit- schers, die ten onzent zijn gevestigd, zich naar Kleef en andere steden heb ben begeven om daar te getuigen van hun instemming met den Anschluss van Oostenrijk bij Duitschland. Als men bij deze 15000 nog eens de duizenden min der hevige enthousiastelingen, de thuis blijvers, telt en de duizenden, die nog geen kiesrecht hebben, dan wel (de Duitsche Joden) er van zijn uitgesloten, dan zingt men onwillekeurig minder luid de passage uit ons volkslied, welke verkondigt, dat we „van vreemde smetten vrij" zijn. In de Msb. van 9 dezer stond b.v. het volgende verslag te lezen onder „Amsterdam": „Gisteravond is in café-restaurant „De Pool" een informatieve vergade ring gehouden van de Nationaal-Socia- listische Nederlandsche arbeiderspartij, waarin o.m. eenige personen gekleed in de uniform der Duitsche S.A., aan wezig waren. De meeste aanwezigen waren getooid met een hakenkruis speldje. Door den partijleider dr. E. H. van Rappard werd een toespraak ge houden voor de aansluiting van Ne derland bij Duitschland. Voordat de vergadering uiteenging werd het Horst Wessellied gezongen, terwijl men el kander bij het afscheid begroette met den Duitschen groet „Heil Hitier". Wordt het niet hoog tijd, dat de au toriteiten aan dit gedoe een einde ma ken? In Duitschland zou een Duitscher voor zulke daad zijn nek op het scha-.| vot gedrukt krijgen. Inderdaad geheel van toepassing op het trekkersleven men volgt niet steeds de groote straatweg, maar kiest bij voorkeur de kleine, kron kelende binnenweg, dieonvermoeide schoonheden van stad en land ont hult. Moge dan met behulp van deze gids weer menige trekker zijn goede weg door ons land vinden. VIII. Uitgave 1938 van de gids voor Jeugdherbergen van de N J.H C De jeugdherberggids voor 1938, uitgave van de N.J H.C.,is de tiende gids die deze organisatie uitgeeft. Nu op deze wijze te onzer kennis wordt gebracht dat de zomer van 1938 reeds voor de tiende maal een »jeugdherbergseizoen» zal zijn voor de jeugd, realiseeren wij ons hoe snel dit werk gegroeid is en hoezeer het blijkbaar in een behoefte van onze jongemenschen voorziet Tien duizenden trekken jaarlijks door ons land en vinden dan steeds gast vrij onderdak in dejeugdherbergen, om het even welke richting zij zijn toegedaan of welke nationaliteit zij bezitten. Deze tiende gids vermeldt 65 jeugdherbergen, verspreid over ons geheele land, aldus een net vormend, dat het den trekkers mogelijk maakt, zonder in groote dagtochten te ver vallen, het geheele land te bezoeken, hetzij van dag tot dag verder trek kend, hetzij nu en dan eenige dagen halt houdend, om bepaalde streken nader te leeren kennen. Dat van deze gelegenheid volop gebruik gemaakt wordt, blijkt wel uit het feit dat vorig jaar in de 65 jeugdherbergen in ons land 170.000 overnachtingen werden geboekt, voorwaar geen kleinigheid. In de inleiding en op de omslag- teekening van de gids brengt de N. J.H.C tot uitdrukking de spreuk: „Een goede weg krom is niet om". Wanneer we weten dat schier in elk land van Europa uitgezonderd Rusland en de Scandinavische Lan den, Engeland, Turkije, Grieken land en nog enkele landen meer er maatregelen getroffen zijn ten aanzien van uitbreiding en beper king der warenhuizen en zelfs zeer strenge, dan is het teleurstellend, dat in ons land de Minister Steen- berghe van oordeel is dat op dit tijdstip het nog niet mogelijk is zijn standpunt in deze materie te bepalen. Wel kan hij verklaren, dat tijdens deze studie zooveel ingewikkelde problemen naar voren zijn gekomen, en dat met name de wetgevingen ter zake in de omringende landen zooveel verschilende aspecten heb ben doen zien, dat nadere mede- deeling omtrent het resultaat van zijn overweging niet op korten termijn zijn te verwachten. In België waar onze Minister ook gaarne vertoeft, om mede blijk te geven voor een innigere samenleving tusschen beide landenheeft zijn collega de Minister van Econo mische Zaken en Middenstand van Isacker de grendelwet voor Waren huizen, gezien het resultaat, weer opnieuw verlengd. In België wordt soms minder gestudeerd en valt niet te ontkennen, en wij spreken uitervaring.dat daar de Middenstand er minder slecht voorstaat dan hier te lande. De actie tegen deze middenstands vernietigende instellingen is daar hoofdzakelijk gevoerd door het z.g. Eenheidsfront van den Middenstand hetwelk een combinatie is van op politiek gebied uiteenloopende per sonen. Er hebben daar verschillende malen groote betoogingen plaats gehad te Brussel, waar duizenden Middenstanders van alle hoeken en streken van het land bijeen zijn gekomen om te protesteeren tegen de Warenhuizen. Ze zijn, wat men noemt «op straat gaan demon- streeren», en ze hebben met hun actie toch nietjaan doovenmansooren geklopt. Bij ons te lande schijnt men hier nog te deftig voor, dat laat men liever aan andere standen over, die wel wat bereiken. In dit verband wijzen wij nog op de actie welke hier in het Zuiden is gevoerd in alle dorpen en steden van de pro vincie, doch die vast is geloopen, omdatde medewerkingis onthouden van hen, die wellicht gedreven door de voorzichtigheid en door het motto van: de kat uit den boom te kijken. Het was toen het jaar 1934. In de maand Maart van 1938 wijdt Dokter E. J. Tobi een belang wekkende beschouwing aan het onderwerp, Grootbedrijf en wel naar aanleiding van een protestver gadering van Middenstanders dezer dagen te Amsterdam gehouden. Het is wel wat laat, wanneer de Dokter in 1938 overtuigd is, dal de toestand in den Middenstand op het oogenblik buitengewoon slecht is. Wij zouden, zoo zegt hij, van den Middenstand in de groote steden van ons land, zoowel als in de Provincieplaatsen vele straten kun nen aanwijzen, waarin helaas bijna zonder uitzondering, winkel naast winkel, «niet goed meer is», zooals de term luidt. En op bet platteland is de zaak meerendeels niet veel beter. Op een ding moeten wij hier wijzen, dat uit de kringen van den Middenstand, waarin Dokter Tobi verkeert, deze overtuiging wel wat laat komt en dat de Nederlandsche R.K. Middenstandsbond en zeker niet minder de leden uit het Zuiden van dien Bond, dit vraagstuk dus eerder aan de order hebben gesteld. Ik kan me voorstellen, dat bij vele wetenschappelijke menschen, hun eigenlijke levensfunktie vaak wordt opgevat in het vorschen en erkennen van het wetenschappelijk voorwerp en dat bij tegenover alle dingen en menschen dikwijls in 'n koele theoretische houding staat, die hem uitsluitend verbindt met zijn wetenschappelijke betrekkingen. Somtijds kan de wetenschap arm, ja straatarm zijn aan innerlijke waarde, terwijl de waarde van den practischen mensch over het hoofd wordt gezien. In bovengenoemde vergadering hebben verschillende sprekers tal van desiderata genoemd Er werd naar voren gebracht het cadeau stelsel, stelselmatige uitbieidingvan het groot distributie-bedrijf, de ver- bruiks- en vooral de personeels- coöperatie. De distribuiie van Over. heidswege met uitschakeling van den Middenstand aan werkloozen, en tenslotte de nog steeds op het bedrijf drukkende lasten. Er is niets nieuws onder de zon sinds onze actie begonnen is in 1933. De uitbreiding van het Grootbedrijf neemt inderdaad een hooge vlucht. Men komt steeds aanzagen ook in de kringen die vooral in den Verkiezingstijd zich zoo buiten gewoon om den Middenstand bezorgd maken met argumenten om deze uitbreiding te rechtvaardigen. Men wil o.m. beweren dat er veel meer menschen werkzaam zijn in het Grootbedrijf alswelin het Klein bedrijf. Het Centraal Bureau voor de Statistiek wees een paar jaar geleden op de volgende cijfers, op basis dus van officiëele gegevens. Het blijkt dan dat van het totaal aantal ondernemingen 95,9 pCt. behooren lot de groep Kleinbedrijf; 3,3 pCt. tot het Middel Grootbedrijf en 0,8 pCt. tot.het Grootbedrijf. Nog sprekender zijn de getallen voor het aantal in die onder nemingen werkzame personen n.l. 42.7 pCt. in het Kleinbedrijf; 14,5 pCt. in het Middel Grootbedrijf- en 42.8 pCt. in het Grootbedrijf, het geen dus beteekent, dat er hier te lande in het Kleinbedrijf vrijwel evenveel menschen werkzaam zijn als in het Grootbedrijf. Aij een aantal van ruim 776.000 in Middenstandszaken werkzame personen kan nu worden aangeno men, dat hier te lande tenminste rond 2 millioen personen,een vijfde deel dus van de totale bevolking voor hun levensonderhoud afhan kelijk zijn van den gang van zaken in het Middenstandsbedrijf. Deze cijfers toonen ons voldoende aan van welk een zeer groot belang het vraagstuk van de bescherming van het Kleinbedrijf is. En steeds breidt het Grootbedrijf zich uit en wij vreezen dat de commissie die aangewezen is door den Minister om zitting te nemen te laat zal zijn afgestudeerd, maar. mann muss patent sein, mit tempera ment sein, und denn ein biszehen trala, tralalalaIn allen ernst hoe kan men nu nog langer talmen terwijl men met den dag constateert, dat nog steeds koortsachtige uitbrei dingen van het Grootwinkelbedrijf zich manifesteeren en dat de Mid denstand danig in de knel geraakt, terwijl de minister nog peinst, in hoever een wettelijke regeling ge- wenscht en(of) mogelijk is. Wachter, wat is er van den nacht W.S. Geertruidenberg April 1938 Bouwvakarbeiders. Bij de Donderdagavond gehouden jaarvergadering werden alsbestuurs- leden gekozen de heeren J. v. d. Wiel, C. Brok en Adr. v. d. Wiel Van 17—24 April kunnen de va- cantiebonnen voor Paaschdagen worden ingewisseld. Naar Haekendover. Met de Paaschdagen zullen vanuit Drunen 43 pelgrims ter bedevaart trekken naar Haekendover. Uit de Missie. Naar wij vernemen zal de Eerw. frater Hermenegild (W. Mimpen), Missie Overste op Celebes met va- cantie naar 't vaderland terug kee- ren. Motorclub. Zaterdagavond om 8 uur komen de Vroolijke Starters in vergadering bijeen in haar clublokaal. Besproken wordt een clubtocht naar de bloembollen velden. Tentoonstelling. Zondag na de Hoogmis zal de officieele opening plaats hebben van de Missienaaikring tentoonstelling. ABONNEERT U OP DIT BLAD. am»» Overal is reeds het feest van de Roode Ster in vollen gang! Omdat er nu ook Roode Ster Tabak No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per hall ons gekomen is. Dat is nog nóóit geweest: zoo'n zeldzaam rookersfeestLet wélde echte Niemeijer's Roode Ster Tabak! Het karakteristieke „Roode Ster aroma" is onverminderd gehandhaafd, óók bij de nieuwe No. 6 en No. 10. NIEMEIJER'S TABAK Dus voortaan 6, J.0 en 13 ct per half ons „De Sier op het pak - garantie voor rijpe tabak!" Nabij de kruising Rijksweg - Oude Straat alhier, had een ernstige autobotsing plaats tusschen twee luxe wagens, doordat de stuurin richting van een der wagens defect geraakte. Een der auto's kwam in een sloot terecht en werd later door een takelwagen eruit gehaald. Beide wagens bekwamen nogal averij en werden op transport naar een garage gesteld. De beide bestuurders kwamen er met slechts enkele lichte verwon dingen nog zeer goed af. Onze dorpsgenoot de heer B. G. Koekkoek, wethouder dezer gemeen te is benoemd, vanwege de Ghr. Boeren en Tuindersbond, tot het Pachtbureau voor Noord-Brabant. De zoo belangrijke beslissings wedstrijd W.V.B.Dussensche Boys die het kampioenschap der 2e klasse aid. Langstraat zal brengen is nog steeds niet vastgesteld. Heel sporllievend Dussen leeft in hoogspanning op afwachting van dezen wedstrijd. Geertruidenberg 725 jaar stad. In het café van de Wed. Meschede de Reijer vergaderde de leidende leden der Technische Commissie. Aanwezig waren verschillende am bachtslieden. Door den heer A. Renniers werd een uiteenzetting gegeven van plannen voor stands op het feestterrein Oud Geertrui- denberg. Teekeningen van oude ge vels werden voorgelegd. Door de aanwezigen werd besloten spontaan mede te helpen en te steunen. Dit keurcorps zal zich verder belasten met het aansporen van andere vak lieden om Dinsdag a.s. naar de vergadering te komen welke in het café van de Wed. v. d. Pluijm zal worden gehouden, alwaar dan de finitief de indeeling zal worden ge houden. Na dien tijd kan men zich niet meer opgeven. Donderdag 21 April a.s. zal een vergadering worden gehouden waar op alle handelaren en nijveren on zer stad worden uitgenoodigd. Het doel is Bespreking van de eventu eel te verhuren stands op Oud Geertruidenberg. Leveranciers van handelaren kunnen door middel van hen, en mits de goedkeuring van de centrale commissie, ook aan de tentoonstelling deelnemen. Re der in liet Op initiatief van „Heusdens lang" worden met medewerking gemeente verschillende punten onze gemeente verfraaid, zoo o.a. Wilhelminaplein, aan de Waterpoort, bij de R.K. Kerk; ook andere punten zullen aan de beurt komen, zoo de noodige medewerking verkregen wordt, ook van de burgerij. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk van Waspik: Zondag 17 April v.m. half tien en n.m. 2 uur Ds. G. Lans Jr. Maandag 18 April v.m. half tien I)s. G. Lans Jr. De heer J. Dubbelman, die ver leden week tot ouderling werd geko zen, heeft voor die benoeming be dankt. Zoekt niet langer zelf naar PERSONEEL. Laat ons dat lastige werk opknappen. De stem van ONS BLAD dringt ge regeld in duizenden gezinnen, in de Langstraat en Omgeving, waar werkers te over zijn. Plaats uwe aanvraag voor personeel dus in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN".

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2