Buitenlandsch Nieuws. BINNENLAND. RECHTZAKEN. .isiisita ï»tï s 51 ""Een vervolging van Otto van Habsburg. De »sener National Zei lung meldt uit Weenen, dat de Oostenrijksche overheid een bevel van aanhouding heeft uitgevaardigd tegen prins Otto van Habsburg, den Oostenrijkschen kroonpretendent, die te Berlijn als Duitsch onderdaan wordt beschouwd omdat hij op het oogenblik van de aansluiting Oostenrijksch onderdaan was. Het bevel is uitgevaardigd op 29 Maart en zou zijn aanleiding vinden in een interview van prins Otto, waarin hij het buitenland opwekte steun te verleenen aan de verdrukte bevolking van Oostenrijk, een uit lating welke als hoogverraad wordt beschouwd. Waar is Schuschnigg? Oud-bondskanselier Schuschnigg is vertrokken uit de villa, die hij in de wijk Belvedere bewoonde. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat de gewezen bonds kanselier niet in de gevangenis is opgesloten, doch het parket heeft geen enkele mededeeling gedaan over Schuschnigg's nieuwe verblijf plaats. Daar onlangs een hooggeplaatste persoonlijkheid naar het concen tratiekamp Dachau is gebracht, vraagt men zich af, of Schuschnigg wellicht naar Duitschland is gevoerd bij wijze van beschermende hech tenis. De opvatting, dat een proces tegen den vroegeren bondskanselier wordt voorbereid, vindt steeds minder ge loof. Het verluidt, dat Schuschnigg naar het Duitsche concentratiekamp te Dachau (Beieren) is overgebracht Het onderzoek over de vraag of een proces tegen den vroegeren bonds kanselier aanhangig kan worden gemaakt, schijnt een negatief resul taat te hebben opgeleverd, Tsjoe Foe heroverd. De Chineesche troepen overschrij. den thans de Gele Rivier in het Noordwesten van Honan. Zij hebben een algemeen offensief ingezet tegen de Japansche troepen in de drie steden Tsji Joean, Ping Loe en Meng Sien. Tevergeefs hebben zestig Japan sche vliegtuigen vandaag gepoogd, tweemaal een aanval te doen op Hankau. Zij slaagden er door de slechte weersomstandigheden niet in, de stad te bereiken. De nationalisten 20 KM. van de Middellandsche Zee. In den sector van Tortosa wordt nu spoedig de val van San Mateo, dat half omsingeld is, verwacht. In het Noorden zijn Aranda's tioepen San Mateo reeds gepasseerd Nadat Cati en Cherta in handen der nationalisten gevallen waren, zijn de troepen van Aranda thans tot op minder dan 20 K M. van de Middellandsche Zee aangekomen In dezen sector zijn de kolonnes van Franco tot op zeer korten af stand van San Mateo genaderd. De vijandelijke afdeelingen daar boden aanvankelijk hevigen tegen stand, vervolgens echter werden zij naar San Mateo en de naburige dorpen teruggetrokken. Franco naar zee. Na dagenlangen strijd hebben de nationalistische strijdkrachten San Mateo, de sleutelstelling, zooals een der correspondenten van United Press het noemt, op den weg naar de Middellandsche Zee, veroverd. De republikeinsche tegenstand was hiermede gebroken. Kort daar op vielen de ten N. 0. van dit stadje gelegen dorpen La Jana en Trai guera. De witte voorhoede rukte daarna en masse overeen front van 20 K.M. breedte naar de kust en is er vanavond in geslaagd, bet dorp Cervera del Maestro te veroveren. Hiermede bevinden de nationalisten zich slechts op 12 K.M afstand van de kust en op vijf K M. van Cali, waarlangs de weg van Valencia naar Barcelona leidt. De witte troepen rukken nu in twee colonnes op naar Vinaroz en Benicarlo. Nog in het laatste oogen blik waren uit Barcelona sterke reserves naar het bedreigde deel van het front gezonden. Zij hebben den strijd echter niet meer in het voordeel van de linkschen kunnen keeren. De Fransche Senaat aanvaardt Daladier's ontwerp. Nadat de financieele senaatscom missie het financieele omwerp van de regeering Daladier, door de Ka mer reeds aangenomen, met alge- meene stemmen had aanvaard zon der eenige wijziging aan te brengen (1 lid heeft zich van stemming ont houden), werd dit gistermiddag door den Senaat aangenomen met 290 stemmen voor. Slechts 13 senatoren onthielden zich van stemming en 8 waren afwezig. Daladier en Bonnet gaan naar Londen. Het staat thans vast, dat te Londen weldra zeer belangrijke Fransch Britsche gedachten wisselingen zullen worden gehouden. Naar wij verne men, heeft de Britsche regeering thans een officieele uitnoodiging gericht tot den Franschen premier, Daladier, en den minister van Bui tenlandsche Zaken Bonnet, om in de week volgende op de Paasch week, een bezoek aan Londen te brengen. Gedurende hun verblijf zullen zij met den Britschen premier, Cham berlain, Lord Halifax en andere Britsche ministers besprekingen voe ren over de kwesties, die Frankrijk en Groot Brittannië direct interes seeren, met het doel om op een zoo breed mogelijk front de nauwste Fransch-Britsehe samenwerking tot stand te brengen. Wettelijke regeling tot het recht van staken in Frankrijk. Daladier heeft voor de financieele Senaatscommissie nog verklaard dat over het statuut van den arbeid op de gebruikelijke manier zou wor den gestemd, maar dat hij bij de creet het recht tot staken zou re gelen, waarbij vooral de omstandig heden zullen worden vastgesteld, volgens welke hiertoe slechts zou kunnen worden besloten na een schriftelijke geheime stemming on. der toezicht van een inspecteur van den arbeid. Engeland overweegt Amerikaan- scne militaire vliegtuigen te koopen. In het Engelsche Lagerhuis heeft lord Winterton namens de regeering op een desbetreffende vraag geant woord dat de definitieve stappen gedaan zijn ten opzichte van de mo gelijkheid van aankoop van vlieg tuigen voor de Britsche luchtmacht in de Vereenigde Staten en Canada. Deze mededeeling werd met gejuich ontvangen. OP DRIE FRONTEN WINT CHINA. In berichten van het Noordelijke Soetsjau-front is er sprake van bloedi ge gevechten in de omgeving van Lin Ji, 110 kilometer ten Oosten van Feng Sjieri, tusschen Chineesche troepen en Japansche versterkingen, die eenige dagen geleden ten getale van 50.000 man uit Tsing Tau vertrokken waren, om de Japansche strijdkrachten in Zuid-Sjantoeng te hulp te komen. Deze gevechten moeten voor de Ja panners zeer nadeelig zijn geweest. Tot nog toe zouden slechts 1500 man zich door de Chineesche troepen hebben kunnen heenslaan. Zij zouden echter door andere Chineesche afdeelingen bij Tsi Tsjwang opgehouden zijn. Militaire waarnemers hebben den in druk, dat de Chineesche legerleiding er in het bijzonder naar streeft, gen en kele der Japansche versterkingen het eigenlijke front te laten bereiken. Van Chineesche zijde wordt ver klaard, dat zulks ook gedeeltelijk gelukt is, daar de Chineesche fronttroepen tot nu toe met slechts 20.000 man Japan sche versterkingen in botsing gekomen zijn. Van den Noordelijken sector aan het front aan den Poekau-spoorweg wordt bericht, dat de Chineesche troe pen erin geslaagd zijn, Tsjau Hsien, de vaderstad van den filosoof Menzius, te veroveren. In den sector NankingTai-meer- Hangtsjau zijn volgens de berichten, die vandaar binnenkomen, ongeveer 130.000 Chineezen in gevechten met Japanners gewikkeld. De laatsten zou den in de afgeloopen dagen ongeveer 4000 man verloren hebben. De Chineezen zouden vijf steden her overd hebben. Werkeloosheidsbestrijding in Amerika. President Roosevelt heeft een speciale boodschap tot het Congre6 gericht, waar in hij aanbeveelt, een crediet van ander half milliard dollar ter beschikking te stellen voor de verschillende steunbureaux ten einde het hoofd te bieden aan den huidigen terugslag. Een en een kwart milliard van dit bedrag zal besteed moeten worden voor een werkverschaf fingsprogramma in de komende zeven maande van het financieele jaar, de rest voor steun aan den landbouw en de nationale jeugdadministraties, alsmede voor het zgn. Civilian Conservation Corps. Overzicht van de Houtrusthal te Den Haag bij aankomst van H.M. de Koningin en - Prinses Juliana op het coueours hippique. Wijziging pensioenwet voor spoorwegambtenaren Incediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor spoorwegambtenaren 1925 Hierbij krijgt de directie de bevoegdheid ieder van het personeel bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd ontslag met dadelijk ingaand pensioen te verleenen en bij den leeftijd van 55 jaar mits de belang hebbende hierom verzoekt. Toelating van Oostenrijkers in Nederland. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in verband met de voorwaarden voor de toelating van zg. oud Oostenrijkers in Neder land heeft minister Colijn het vol. gende geantwoord De regeering heeft zich in het landsbelang genoodzaakt gezien scherper maatregelen te treffen tegen binnenkomst van een nieuwe cate gorie vluchtelingen, afkomstig uit een niet aangrenzend land. Uit deze verklaring van motiet en doel der maatregelen blijkt, dat het asyl- vraagstuk in den eigenlijken zin zich in dezen slechts zelden zal kunnen voordoen. De ervaring bij de toe passing leert, dat de maatregelen eenerzijds de beoogde preventieve werking hebben en dat anderzijds beleidvolle hanteering, mede op grond van de in de regeling vervatte uitzonderingsbevoegdheid, passende ruimte laat. De regeering is zich bewust, dat aan de eischen, welke zij voor bin nenkomst in ons land gesteld heeft, niet gemakkelijk kan worden vol daan. Strenge voorwaarden waren in dit opzicht evenwel onvermij delijk, De practijk heeft uitgewezen, dat de betrokken vluchtelingen, of schoon zij afkomstig zijn uit een niet aangrenzend gebied, toch in niet onbelangrijk aantal *aar ons land trachten te komen. Het feit, dat zulks niet voor de hand ligt,vormt een argument voor het gestelde, dat in casu ten opzichte van ons land het asylvraagstuk zich in dezen niet voordoet. Voorloopig geen defensie belasting in Indië. Hoewel op de landsbegrootingen voor 1939 en volgende jaren belang rijk hoogere bedragen voor de defen sie zullen worden uitgetrokken, kan gemeld worden, dat niet voor 1940 tot heffing eener speciale defensie belasting zal worden overgegaan. Voordien zal worden geroeid met de riemen die men heeft, waarbij het systeem der bestaande kleine heffingen, zooals het uitvoerrecht, noch zal worden verhoogd, noch vergroot. De kwestie der verdeeling van de vlootkosten komt pas aan de orde, nadat de noodige financieele voor zieningen op het stuk der defensie zijn getroffen. DE SPELLINGKWESTIE IN EEN NIEUW STADIUM. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer aangaande de be grooting van onderwijs heeft minister Slotemaker de Bruïne zijn voorne mens ten aanzien van de spelling als volgt samengevat: 1. De schrijfwijze, die sinds 1934 voor de examens geldt, blijft voor zooveel betreft „e", „o" en „sch" ge handhaafd. 2. Een commissie wordt ingesteld, die op de basis van het woordbeeld 1934, 193(5 zal adviseeren over de schrijfwijze der woorden, waarom trent twijfel bestaat, en der aard rijkskundige namen. Zij adviseert voorts over de bastaardwoorden en de samengestelde woorden. 3. Nadat deze commissie haar ad vies ter zake heeft uitgebracht en de regeering dienaangaande een beslis sing heeft genomen, zal zij de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken toepassen. 4. Inzake geslacht en voornaam woordelijke aanduidingen zal de Vries en Te Winkel weder gelden. 5. De bedoelde commissie zal de vraag onder het oog zien, in hoeverre in de toekomst op het stuk van ge slacht en voornaamwoordelijke aan duiding wijziging wenschelijk zal blijken. (5. Een wetsontwerp wordt gereed gemaakt, waardoor de bemoeienis der regeering met de schrijfwijze der taal op wettelijke basis zal rusten. 7. Met het nemen der aangegeven beslissingen heeft de regeering niet gewacht totdat de wet zou zijn tot stand gekomen, omdat het noodzake lijk was, onmiddellijk zekerheid te verschaffen en een vacuum te vermij den. 8. De Belgische regeering zal een commissie instellen, die in zake bast aardwoorden, samengestelde woor den, geslacht en voornaamwoorde lijke aanduiding in nauw contact met de Nederlandsche commissie zal ar beiden, terwijl zij zich op de hoogte houdt van hetgeen deze commissie in zake het woordbeeld verricht. Onze Koninklijke Familie. Prinses Juliana heeft na den be wogen tijd, thans weer met ijver haar veelzijdige taak op't algemeen terrein des maatschappelijkenlevfftis hervat en zij is ons aldus weer als vanouds ten voorbeeld. Door de bijwoning van 'n vergadering van 't Dag Bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere Nooden heeft H.K.H. nog eens van haar groote interesse voor dit werk getuigd.dat degenen op de been bedoelt te houden, die kleine zakenlieden en stille armen door den ongunst der tijden den economischen onder- gang nabij zijn. Zooals men weet is Prinses Juliana eere-voorzitster van het genoemde fonds, dat in deze dagen weer een intensieve actie o.a. onder de rekening houders bij de girodienst voor het bijeenbrengen van geldelijke gaven heeft geopend. Prins Bernhard vertoeft in Italië maar zal vóór de a.s. veriaardag van zijn gemalin in ons land terugzijn. Z'n gezondheid blijkt nog steeds niet geheel in orde. Prinses Beatrix maakt het bij voortduring wel. Aangevraagd is, dat de beeltenis der kleine prinses zal worden gebezigd voor de eerst volgende uitgifte van de kinder postzegels. Een aardige gedachte Verbindendverklaring van de cao. voor de bouw bedrijven gevraagd. De bedrijfsraad voor het bouw bedrijf heeft bij den minister van sociale zaken een verzoek ingediend tot verbindverklaring van de bepa lingen der landelijke collectieve arbeids-overeenkomstvoorde bouw. bedrijven (burgerlijke en utiliteits bouw en voor water-, spoor- en wegennet). Werkloosheidsbestrijding. Naar ons ter oore komt, zullen de volgende week Dinsdag de di recteur generaal van den arbeid, dr. ir. A. H W. Hacke, en de admini strateur van financiën A. Vogel, M naar Zweden vertrekken, teneinde daar gedurende veertien dagen de wijze van bestrijding van de werk loosheid te bestudeeren. De werklooshei.d De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbeidsbemiddeling, deelt mede dat in de week van 21 t/m. 20 Maart 1938 bij gesubsidieerde veieenigin- gen met werkloozen kas waren aan gesloten 555.4UÜ personen (waarvan 75 60U landarbeiders.) Voor de 555 40U verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 24.4 (in de vorige verslagweek was het 25.8) In de tweede verslag week van Maart was het werkloosheidsper centage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 1935 28.4, 1936 30.8, 1937 26.8, 1938 24.4. In het eerste kwartaal 1938 is de werkloosheid lager geweest dan die in het eerste kwartaal van de jaren 1933, 1935, 1936 en 1937. Zij daalde geleidelijk dichter tot het peil van 1932 en was op het einde van het kwartaal daar nog slechts weintg boven. De verkeers-ongevallen. Uit het door het Centraal Bureau voor de Statistiek sinds Mei 1937 gepubliceerde voorloopige maande- lijksche cijfers omtrent ernstige verkeersongevallen blijkt, dar in de maand Februari 1938 een laagte- record bereikt werd, schrijft ons de K. N. A. C. Het overzicht ziet er thans als volgt uit Gedood. Ernstig gewond Mei 1937 61 446 Juni 41 453 Juli 47 390 Aug. 64 471 Sept. 61 417 Oct. 47 404 Nov. 62 329 Dec. 45 314 Jan. 1938 52 306 Febr. 39 287 Ongetwijfeld zal op deze cijfers een gunstigen invloed gehad hebben, het feit, dat de tellingstermijn slechts over 21 dagen loopt tegen 30 of 31 voor de andere maanden. Toch blijven de cijfers in verge lijking met de anderen, wanneer men dit in aanmerking neemt, gunstig te noemen. De kudde op 't verkeerde land. A. K. en Ch. W. uit Sprang-Capelle hadden zich te verantwoorden voor 't feit dat zij op 13 Januari j.l. zonder gerechtigd te zijn 12 schapen hadden geweid op bouwland van A. Schelle te Eethen waar koolzaad op was gezaaid. De beesten hadden er de boel ernstig beschadigd. Beide verdachten weiden conform den eisch veroordeeld tot 5boete oi' 5 dagen hechtenis. Politierechter Den Bosch. De politierechter veroordeelde H. v. M. uit Elshout wegens overtreding van art. 225r Wetboek van Strafrecht tot een maand gevangenisstraf voorwaar delijk. Arrestatie te Waspik. Door de marechaussee uit Waalwijk werd voor den Officier van Justitie te^ Den Bosch geleid B. uit Waspik, ver dacht van valschheid in geschrifte ge pleegd te Waspik in October 1935. Na door den rechtér-commissaris te zijn gehoord werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te Den Bosch.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8