RdeBont-v. Huiten Heerenkleeding naar maat DRUNEN. DUSSEN. RAAMSDONK. WASPIK. Marktberichten, AANRIJDING. Gisterochtend had in de Stations straat ter hoogte van de lèderfabriek der firma Jansen een aanrijding plaats tusschen de wielrijdster mej. E. en een. wagen van Van Gend en Loos. I)e aanrijding werd veroorzaakt doordat mej. v. E. niet voldoende uitweek, toen de wagen den dam bij bovengenoemde firma wilde inrijden. Zij kreeg een der wielen over haar voet, die zwaar gekneusd werd en be kwam voorts ernstige wonden aan baar gelaat. Door Dr. Langemeijer, die de eerste geneeskundige hulp verleende werd zij naar haar woning vervoerd, waar zij verder zal worden verpleegd. Daar dit reeds het vijfde ongeval is "eweesl van deze maand, tusschen wielrijders en 't rijverkeer, verdient het wel aanbeveling er op te wijzen, dat een wielrijder, ook al rijdt hij op het rijwielpad, steeds links moet pas- seeren. Veronderstel dus dat een wielrijder een handwagen dien hij inhaalt voor hij wil rijden, dan moet hij dit links doen en niet rechts over het rijwiel pad. Wanneer allen hieraan eens aan dacht schonken, zou de veiligheid van liet verkeer niet zoo dikwijls in ge vaar gebracht worden en kon grooter onheil worden voorkomen. DIEFSTAL. Ten nadeele van mej. B. werd een dynamo van haar rijwiel gestolen, dat zij geplaatst had voor haar wo ning aan de Tweede Zeine. HEIDEBRAND. Gistermiddag heeft er een hevige heidebrand gewoed op de „Efteling" gemeente Loonopzand op het bezit van de familie Mombers alhier. Alhoewel de nauwkeurige schade nog niet is opgenomen schat men dat ongeveer 8 H.A. mooi bosch en hei door het vuur zijn vernield. Afscheid Zuster Felicitas De Eerw. Zuster Felicitas, die 26 Mei as. naar de Missie vertrekt, heeft Dinsdagavond afscheid geno men van de K.J M., waarvan zij leidster was. Voor deze gelegenheid waren de leden bijeengekomen in een der lokalen van de R.K. Meisjesschool in de St. Antonius-parochie, voor welke gelegenheid een eenigszins feestelijk program was samengesteld. De jongedames M. Verheijen en Zusje de Ruyter declameerden bij deze gelegenheid een toepasselijk vers op de scheidende Zuster, het geen zij vergezeld lieten gaan van een fraai boekwerk »De Maria retraite«, als geschenk Verder werd de avond gevuld met declamaties en reidansen. De directeur der K .LM. de Eerw. Kapelaan v. d. Ruil, sprak hierna een hartelijk en treffend afscheids woord, dat door Zuster Felicitas werd beantwoord met een bewogen dankwoord voor deze aardige at tentie. Zuster Jezualda zal thans de functie van Zuster Felicitas waar nemen. Ambtsjubileum. Donderdag 5 Mei herdacht de oud-Waalwijker, de heer A. J. H. M van Delft, hoofd der R.K. Jon gensschool »St. Bernardus« te Made zijn zilveren onderwijzers-jubileum. De jubilaris is tevens voorzitter van den R.K. Onderwijzersbond in 't bisdom van 's Bosch, fid van het bestuur van het Onderwijzers- Verbond in Nederland, van den Diocesanen Katholiekendag, van verschillende drankbestrijders ver— eenigingen enz. Op verlangen van den heer van Delft is de herdenking bepaald tot een schoolfeestje. Vrouwe Fortuna en nog wat De N.V. Ivo van Haren's Schoen fabrieken telde onder haar perso neel ook een clubje van een zesta arbeiders, die door middel van een loterijpot een beroep plachtte te doen op Vrouwe Fortuna. Langen tijd was dit beroep even wel vergeefs, maar »hoop doet levenzegt het spreekwoord en dezer dagen kwam plotseling het geluk bij onze dappere aanhouders binnenvallen in den vorm van een presentje van f1500,— Dat zij in hun sas waren behoeft geen nadere uitleg, want je weet wel in deze tijden enz. De hoofdman van het groepje, die met den aankoop van het lot was belast geweest en hen het nummer had opgegeven, werd er natuurlijk bij gehaald en deze stelde voor den anderen dag het geld te gaan halen om er dan 's avonds eens een gezellig feestje van te maken. Over de fooi die de agent zou krijgen was men het ook reeds spoedig eens. Voor wat, hoort wat Het zou evenwel anders loopen als zoo gaarne verwacht werd. Den volgenden dag moest «de penningmeester» met een sip ge zicht bekennen, dat hij nooit een ot- gekocht had, maar slechts een gefingeerd nummer had opgegeven kwat een vooruitziende geest) en iet geld ten eigen bate had aange wend. Hoezeer ze gedupeerd waren en wat een groote teleurstelling hij hen bereid had. toch poogden zij nog de zaak geheim te houden. Der directie was deze slechte daad reeds ter oore gekomen, met tiet gevolg dat de oneerlijke schoen maker z'n congé kreeg. Waterleiding-Maatschappij Oost-Noord-Brabant. In de jongste vergadering van aan deelhouders der N.V. Waterleiding maatschappij Oost-Noord-Brabant is tot Commissaris der vennootschap benoemd de heer Mr. H. Loeff, burgemeester van Vught. NOODIG Er zijn hier en daar goedgezinde landgenooten, die zich de vraag stel len of dit werk nog wel noodig is. De werkloosheid vermindert en hier en daar krijgen we uit het land bericht, dat er geen jeugdwerkloosheid meer bestaat in de plaats hunner inwoning. De conclusie wordt door deze broe ders en zusters getrokken: „Hier is het niet meer noodig. En dus collec teeren we ditmaal niet". We wilden wel, dat liet overal zoo gunstig was. Dan zouden onze mannen .en jongens weer werk hebben, dan tobden onze vrouwen niet meer zoo als nu over de vraag: „Hoe kom ik met het steunbedrag rond?" Dan kon den wellicht onze meisjes op normale wijze, door middel van de opleiding aan de Nijverheidsscholen, opgeleid worden voor de huiselijke diensten. Maar het is helaas niet zoo. Dat bleek duidelijk uit de cijfers, die de Dienst der Werkloosheidsver zekering opnieuw begin Januari 1938 openbaar maakte omtrent de jeugd werkloosheid. Tweemaal per jaar on derzoekt deze „Dienst" ho^ het staat met de werkloosheid van de verschil lende leeftijdsgroepen. Wat leerde het laatste onderzoek? Dat op 1 Januari 1938 de volgende werkloosheid nog werd geregistreerd: Jongens van 14-17 jaar: 15.058 Jonge mannen van 18-24 jaar: 57.078 Meisjes van 14-17 jaar: 0.411 Jonge vrouwen van 18-24 jaar: 6.080 In totaal 84.027 Daarnaast was er dan nog de werk loosheid van de mannen hoven 24 jaar tot een aantal van 349.142. Dit laatste cijfer is nu gelukkig weer ge daald, evenals het eerste cijfer. Maai de werkloosheidscijfers draaien toch nog om de vierhonderdduizend. En al zouden we honderdduizend werk ge kregen hebben sinds 1 Januari 1938, dan was er voor de „Centrale' nog werk genoeg aan den winkel. Dal zult U toch niet willen tegen spreken? Daarom vraagt de („Cen trale" opnieuw Uw medewerking. Hoeveel en met welk doel? Dat willen we U in het volgend arti keltje vertellen. Geef U «daarom reeds als collectant op voor de collecte die gehouden wordt in de week van 30 Mei tot en met 4 Juni. Het adres is: J. A. Mandemakers, Groote Straat 95b Waalwijk. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Arbeid in Duitschland. Een vorig jaar hebben wij een artikel in ons blad gehad, waarin de ervaringen werden verteld van iemand uit onze plaats over z'n werk in Duitschland. Dit artikel is toen van verschil lende zijden, door andere bladenen autoriteiten aangevallen. Op gezag van onzen zegsman, die ons zeer betrouwbaar leek, hebben wij een en ander toen moeten handhaven, al was het misschien hier of daar wel wat schril geteekend. Typisch is 't dat ook nu weer klachten opduiken, ook in bladen die toen andere inzichten gaven. Zoo lazen we dezer dagen in 't D. v. N.: »In verband met ons bericht over de klachten inzake de lage loonen welke in Duitschland aan daarheen gezonden Nederlandsche werkloozen betaald worden, kwam ons nog een ander geval ter oore van denzelfden aard. Het betreft enkele arbeiders uit Z. VI, die een dag of tien in Duitschland zijn geweest maar van- daar naar Nederland zijn terugge keerd. Een van hen was op eigen gelegenheid tot Breda toe komen afdwalen en heeft zich toen vervoegd bij den pastoor te Teteringen. Aan dezen, den Zeereerw. Heer v. d. Muysenbergh, heeft de jongeman zijn wedeivaren verteld, dat in het kort hierop neerkomtHij kreeg ter plaatse geen gelegenheid om op de kerkelijke feestdagen de H. Mis bij te wonen, z.g. omdat het werk zoo druk was, dat het geen verlet toeliet. Bovendien was het eten slecht. Toen in plaats van 18 Mark een weekloon van 10 Mark werd uitbetaald, had den de jongelui er meteen genoeg van gekregen en zijn zij terug gegaan naar Nederland. AANBESTEDING VERFWERK WONINGBOUWVEREENÏGING „BAARDWIJK". Van 16 woningen, Vooreinde 23 37 eI1 24—38 alleen de voordeuren G. Bijnen. Van 6 woningen, Vooreinde 11 21 alle gevels, C. A. Mol. Van 14 woningen, Vooreinde 1—9 en 210 en Hoogeinde 2723 alle voordeuren G. Bijnen. AANBESTEDING VERFWERK „BESOIJENSCHE WONING BOUWVEREENÏGING. Van 15 woningen, Besoijensche Straat 110—138, alleen voordeuren, Van Loon's Schildersbedrijf. Van 9 woningen, Besoijensche Straat 95111, van voorgevels, dak kapellen en van de achter- en zijgevels alles, met uitzondering van de ramen, fa. Elko (Kootkar). THEATER »MUSIS SACRUM« »Regie«. Dit is een ".meesterlijk filmwerk van den bekenden regisseur Gréville, waaiin wel een zeer schril licht geworpen wordt achter de scher men van Hollywood. Het is de geschiedenis van een bekend regisseur, die met een «ont dekking», waarop hij verliefd wordt, een succesfilm wil maken. Hij wordt door haar evenwel bedrogen,-want zij vertrekt met een anderen vriend naar Europa, waar zij tot den hoogsten roem stijgt. Met haar vroegeren regisseur Stephen, is het intusschen snel bergafwaarts gegaan en wanneer zij weer in Amerika terugkeert krijgt zij spijt van haar gedrag en zij wil hem er weer bo venop helpen. Zij brengt een!kapitaaltje bl.i el" kaar doch juist als zij dit Stephen wil gaan overhandigen, maakt deze met vergif een einde aan zijn leven LUXOR BIOSCOOP. «Moskou—Shanghai». Olga Petrowna (Pola Negri) heeft in de Russische revolutie haar man verloren en werd van haar kind gescheiden, Op zoek naar baar dochtertje ontmoet zij Alexander Repin, een jong officier, die haar zijn liefde bekent, doch spoedig wordt deze gevangen genomen, doch zooals Olga verneemt is hij er in geslaagd te ontsnappen. Zij vertrekt dan naar Shanghai waar zij optreedt in een cabaret en hier bij een Don Kozakkenkoor ontdekt zij Repin, die evenwel in tusschen met een ander verloofd is, Repin wil evenwel zijn verloving verbreken totdat Maria, Repin's verloofde, besluit Olga Petrowna te bezoeken om haar te overtuigen, dat zij niet zonder Repin leven kan. Tot haar groote aandoening ontdek Olga om de hals van hel jonge meisje een medaillon, met een beel tenis van haar eens zoekgeraakte dochtertje. Zij ontdekt, dat Maria haar kind is en besluit afstand te doen van Repin, terwijl Repin noch Maria ooit mogen weten, dat Olga Maria's moeder is. Ongetwijfeld een filmwerk van ontroerende spanning, waaraan het Don Kozakkenkoor van Serge Jaroff zijn medewerking verleent. Het bijprogramma is prima ver zorgd. Federatie van V.V.V.'s in Noord-Brabant. Alle geschilpunten geliquideerd. In Hotel Riche te Tilburg werd we derom een vergadering gehouden van afgevaardigen van V. V- V. 's in Noord- Brabant. Tans waren vertegewoordigd de V. V. V. 's van Bergen op Zoom, Breda, Einhoven, Qinneken, Helmond, 's Her togenbosch, Hilvarenbeek, Hoogerheide, Oisterbeek, Oosterhout, Reijen, Roosen daal, Tilburg, Waalwijk, terwijl de ver gadering eveneens werd bijgewoond door den heer Mr. M. H. Planten, di recteur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's Gravenhage. Mr. Planten heeft bij den aanvang der vergadering een verklaring afgelegd namens de V. V. V. 's te Breda, Til burg en 's Hertogenbosch eenerzijds en Oisterwijk anderzijds, waarin werd geconstateerd, dat alhoewel beide partijen hun eigen visie op den loop der gebeurtenissen tijdens de voorbe reidingen blijven handhaven de on- stane geschilpunten werden opzijgezet en volkomen geliquideerd. Besloten werd in tegenstelling met een vroeger genomen besluit de op richtingsvergadering te houden te Ber gen op Zoom, tijdens de a. s. Markie zaatsfeesten en wel op Dinsdag 7 Juni in een der gerestaureerde zalen van het Raadhuis aldaar. Op verzoek van de vergadering verklaarde Mr. Planten bereid statuten te ontwerpen, welke op bovenbedoelde vergaderingen aan de goedkeuring der vergaderingen zullen worden onderwor pen De vergadering besloot on collectief candidaten te stellen voor de verkiezing van hoofdbestuursleden van de A.N.V.V. op 15 Juni a. s. te Oisterwijk. Met algemeene stemmen werd als eerste candidaat gekozen den heer Mr F. A. J. M. Smits voorzitter van Breda Vooruit Breda, terwijl als tweede can didaat werd aangewezen de heer H. Gerritse voorzitter van de Stichting Bureau voor Vreemdelingenverkeer te 's Hertogenbosch. Het aftredende lid van het hoofdbe stuur de heer H. C. van Beurden te Tilburg had vooraf verklaard geen her benoeming als zoodanig meer te aan vaarden. Besloten werd zoo mogelijk samen te werken met de Provinciale Zuid Limburgse Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, teneinde de kansen voor de verkiezing van hoofdbestuurs leden uit Brabant en Limburg te ver grooten. De door eenige afdeelingen ingediende voorstellen ter behandeling op de Al gemeene Vergadering der A N. V- V- te Oisterwijk, werden na eenige bespre kingen ingetrokken. Tennisbaan. Op de terreinen der Jongenscon gregatie zal een tennisbaan worden aangelegd. De eerste in onze ge meente. Met den aanleg hiervan hoopt men binnen zeer korten tijd gereed te zijn zoodat het dit seizoen nog in gebruik genomen zal worden. Boterfabriek. Woensdagavond om 7 uur jaar vergadering der boterfabriek in de zaal der Meisjescongregatie. ELSHOUT. Spaarkas. In café v. Hoorn is een spaarkas genaamd «Vriendenkring» opgericht. Het bestuur is als volgt samen gesteld: C. Pelders, voorzitterAnt. v. Beek, secretaris; H. v. Hoorn, penningmeesterTh. v. d. Besselaar, commissaris. Koster. Tot koster in de parochiekerk van »St. Jan Baptist« is benoemd de heer Andr Snijders uit Drunen. Bedevaart. Zondag 8 Mei komen de processies uit Haarsteeg en Waalwijk om kwart voor zeven H. Mis voor de processie uit Waalwijk en om kwart voor negen voor de processie uit Haarsteeg. HANK. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. Maandagavond waren verschillende jongens, over de »Nieuwesteeg» alhier woest aan het rijden op hun rijwiel. Een valpartij bleef natuurlijk niet uit waardoor een der jongens een zekere van de P. bloedend werd gewond aan zijn hoofd en zich onder doktersbehan deling most stellen, die de wonde heeft gehecht. Een waarschuwend voorbeeld voor andere wilde wielrijders. Bij den landb. van Heeswijk alhier is Maandagnacht een Merrie gestorven, waarbij een pasgeboren veulen. Het paard was slechts laag verzekerd, wat een heele schade betekend voor den landbouwer, temeer daar het veulen moederloos is achtergebleven. Het ca daver is opgehaald door den destructor uit Son. Het echtpaar P. van Dalen wonende alhier aan den Rijksweg, hoopt op Woensdag 11 Mei as. den dag te ge denken, dat het voor 50 jaar in het huwelijk is getreden. Het zal h t krasse bruidspaar, dien dag niet aan belang stelling ontbreken. RAAMSDONKSVEER. Woensdag jl. werd de heer A. J. van Onzenoort, onderwijzer aan de St. Theodoi usschool door de leer lingen gehuldigd. 's Morgens om 9 uur werd uit dankbaarheid een H. Mis opgedra gen, die door de leerlingen der school werd gezongen, waarna om 10 uur de kinderhulde volgde in het met bloemen en guirlandes versierde St Henricusgebouw. Bij het binnenkomen werd de heer van Onzenoort met zijn familie verwelkomd door het jongenskoor van fr. Ranulfus. Nadat allen gezeten waren, bracht het koor een mooie cantate ten gehoore. Hierna nam het hoofd der gchool fr. Alfried het woord om den jubi laris hulde en dank te brengen voor zijn ijver, werklust en collegialiteit. De Z.Eerw. Heer Pastoor dankte namens het schoolbestuur en over handigde den jubilaris een gesloten enveloppe als cadeau. Zichtbaar ontroerd dankte de heer van Onzenoort en sprak de hoop uit, dat vooral de jongens een on- vergetelijken dag mochten hebben, Hierna werd een kort Kabouter- spel opgevoerd, waarna den beer van Onzenoort een fijn uitgevoerde »oorkonde« werd overhandigd. Tijdens dit tooneelspel trad het Hoofdbestuur der FYaters van Til burg binnen om persoonlijk den jubilaris hun gelukwenschen aan te bieden. Er volgde een kleine tractatie voor de jongens. 's Middags om half drie waren de leeilingen weer samengekomen in het St. Henricusgebouw om te ge nieten van de »Poppenkast«, waar aan oud-leerlingen hun medewer king verleenden, terwijl tusschen de bedrijven het Jongenskoor aardige zangnummers liet hooren. Na afloop werden de jongens nogmaals getracteerd. Zij hebben ongetwijfeld een zeer plezierigen feestdag gehad 's Avonds om half acht bracht de Kon. Erk. Harmonie «de Eendracht» den jubilaris, die voorzitter is van de vereeniging,een seienade, waarna allen zich in het clubgebouw in gezellig samenzijn vereenigden. Aan het postkantoor te Raaras- donksveer en het daaronder be hoorende ambtsgebied is gedurende de maand April jl. op de Rijkspost spaarbank ingelegd f 46246,90 en terugbetaald f 52456,12. Ds. Oost treedt Zondagmorgen om half tien op in de Veersche Kerk en om half drie in die op 't Dorp. Aan 't Postkantoor Raams- donksveer en het daaronder be- ioorende ambtsgebied werd ge durende de maand April ingelegd 46246,90 en terugbetaald f52456,12 De beer L. P. Dubbelman heeft wegens vertrek uit de ge meente bedankt als kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente. Zaterdag houdt deafdeeling van den Christelijk Nationalen Werkmansbond een vergadeiing onder meer teneinde bestuursver kiezing te houden. Ten bate van «De Macht van het kleine« voor Meer en Bosch werd het afgeloopen kwar taal f47,20 ontvangen. Het spelen van kinderen ont aardde in een vechtpartijtje. Daarbij werd een kind van den heer H. zoodanig getroffen, dat operatiet ingrijpen noodzakelijk bleek. Het echtpaar Hendr. Haans van Sprang hoopt op 30 Mei zijn gonden bruiloft te vieren. Ongetwij feld zal dezen dag niet zonder meer voor hun voorbij gaan. Op Zondag, 8 Mei zal door «De Jonge Werkman« in het Pa tronaat een tooneeluitvoering wor den gegeven. Opgevoerd wordt; «Als de vrouwen uit zijn«. Donderdagvoormiddag ont. stond brand bij den heer A, A op den Dijk. De brandweer die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen, aangezien men het vuur reeds tot een binnenbrand had we ten te beperken. Predikbeurten Zondag 8 Mei 1938: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien en nam. half drie Dr. Locher, emeritus predikant te Leiden. Biggen: ongemerkt 1518 gemerkt 1822 Eieren: 33J/£ cent. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10