ABDIJSIROOP B SPORT. innenlandsch Nieuws. Hebt Gij het telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte ..Wat is dat een verschil met de vorige keer! Maar nu heb ik ook weer Persil gebruikt. Eens heb ik me laten verleiden tot een goedkoop zelfwerkend wasch- middel... dat gebeurt me nooit meer! Voor de wasch gaat er niets boven Persil!'' neem dan b{j het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhallngs-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwingende stof: codeïnewelke snel Uw verkoudheid doet „rUpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprlk- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop' tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Flacon 90 ct„ f 1.50, f 2.40, f 4 20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, boe voordeeliger het gebruik. lini gehad heeft, beweegt zich op ver schillend terrein. Alhoewel het resul taat dezer besprekingen naar buiten niet bekend geworden is, wordt in Duitsche kringen met nadruk ver klaard, dat geen nieuwe verdragen tus- schen beide landen zullen worden ge sloten. De erkenning van de solidariteit tusschen Londen en Parijs door Duitschland en Italië moet worden vervolmaakt door de erkenning van de as Rome—Berlijn door Frankrijk en Engeland. Het eenige vraagstuk, dat tusschen deze beide groepen moet worden gere geld is de koloniale kwestie en men hoopt, dat dit geen groote moeilijkhe den zal opleveren. Het schijnt, dat Hit- Ier de koloniale kwestie op den voor grond wil plaatsen bij zijn besprekingen met Mussolini. Het Tsjechische vraag stuk komt blijkbaar op de tweede plaats. Ook is men in Duitsche kringen van meening, dat een overeenkomst tus schen Berlijn en Parijs zeer wel moge lijk is, niettegenstaande het Fransch— Russische verdrag, doch men schijnt wel eerst een overeenkomst met Enge land tot stand te willen brengen. De Giornale d'Italia schrijft over de besprekingen, die op het oogenblik te Rome gevoerd worden: Te Berlijn weet men, dat Italië be lang stelt in alle groote Europeesche problemen en zijn buitenlandsche poli tiek op twee hoofdpunten baseert: de Middellandsche Zee, zoowel als het Donau-bekken en den Balkan. Te Ro me weet men, dat Duitschland als groo te Europeesche mogendheid, in elk ge bied van Oost-Europa, het Donaubek- ken en den Balkan aanwezig is. Hierop zijn de richtlijnen gebouwd voor de eerbiediging der wederzijdsche belan gen en de samenwerking. Dit is reeds vastgelegd in de protocollen van Ber lijn, die een overeenstemming van be langen in Europa en vooral in het Do- naubekken vaststellen. Over het Britsch-Italiaansche ac- coord schrijvende, zegt het blad: ..Het accoord beoogt een opheldering en kal meering der betrekkingen tusschen twee groote Europeesche mogendheden en is derhalve volkomen in overeen stemming met de functies van de as Rome-Berlijn. De politieke toenadering tot Engeland is overigens ook met de doelstellingen van Duitschland in over eenstemming. EEN UITSPRAAK VAN DEN PAUS. Terwijl de Osservatore geen woord schrijft over de reis van Hitier naar Rome, heeft de Paus gisteren een toe speling vol bitterheid gemaakt over de aanwezigheid van Hitler in een rede, welke hij heeft uitgesproken tegenover 436 jonggetrouwde paren, die hij tege lijk met kardinaal Lavitrano op zijn zo merverblijf heeft ontvangen. Na den zegen des hemels voor de aanwezige geloovigen te hebben afge smeekt, zeide de paus: „Gij moet dit goede, dat wij u toewenschen, dat wij van de goedheid van God verwachten, verdienen door uw trouw aan het chris telijk leven en door uw gebeden. Want droeve zaken doen zich voor, zeer droeve zaken, zoowel ver van ons als nabij. Ja, zeer droeve zaken en onder deze droeve zaken moet men wel reke nen het feit, dat Rome, op'den dag van het feest der H. Kruisvinding, de tee kenen opricht van een ander kruis, dat niet het kruis van Christus is. Ik zeg u voldoende, wanneer ik u zeg, hoezeer het noodig is te bidden, te bidden en te bidden, opdat ook de barmhartigheid Gods in haar vollen omvang geschied de". DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Naar schatting zijn zevenhonderd bommen op Madrid geworpen in een bombardement, dat een uur en een kwartier duurde. Het gebouw van de Britsche ambassade, het handelssecre tariaat, waar de waarnemende consul, John Milanes woont, en het bijgebouw van de ambassade, dat thans als op slagplaats en garage wordt gebruikt, werden alle getroffen. Drie bommen, waarvan er niet een ontplofte, beland den op het handelssecratariaat en een er van in de étage van den consul. Nie mand werd gekwetst. Dit bombardement, dat niet het erg ste is dat Madrid heeft geteisterd, werd gekenmerkt doordat het district waar de Britsche, Amerikaansche, Belgische, Braziliaansche, T sjechoslowaaksche, Turksche en andere ambassades en le gaties zijn gelegen, thans niet werd ge spaard. Het reddingswerk werd zeer bemoei lijkt door stortregens en zware duister nis. Het aantal slachtoffers moet ge ring zijn, daar de straten wegens den regen verlaten waren en de bevolking bovendien thans heeft geleerd onmid dellijk dekking te zoeken. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De Chineezen verklaren nog vijf mijl verder te zijn doorgedrongen in de Taiertsjwang-sector. De strijd duurde den geheelen nacht en naar gezegd wordt hebben de Chineezen den Japan- schen linkervleugel omtrokken en de verbindingslijn van den vijand met Li- nyi (Itsjou) en Hantsjeng afgesneden. De Chineezen beweren, dat zij thans in Sjangtoeng het initiatief in handen heb ben en in verschillende andere provin cies, waar de Japanners zijn binnenge drongen, het offensief te hebben over genomen. Japansche colonnes uit Poe- kou en Hosjen zijn echter opgetrokken naar Hofei en het is noodig geworden daar versterkingen heen te zenden. De Japanners daarentegen rappor teeren, dat Soetsjou zwaar gebombar deerd is en dat groote schade is toege bracht aan spoorlijnen, bruggen, lood sen en aan de spoorwagens zelf. De Japansche woordvoerder wist echter niets mee te deelen over den strijd in Sjantoeng. DE FRANSCHE FRANC THANS VIJF CENT. De feitelijke stabilisatte van den franc, die door den minister-president in zijn bekende radio-rede aangekon digd was, heeft plaats gevonden op de basis van 178.90 voor één pond ster- HUWELIJKSPLECHTIGHEID OP HUIZE DOORN. Woensdagmorgen om 12 uur is op huize Doorn het kerkelijke huwelijk tusschen den tweeden zoon van den gewezen kroonprins van Duitschland, prins Louis Ferdinand van Hohoenzol- lern en prinses Kyra van Rusland plechtig ingezegend. Omstreeks kwart voor twaalf sloten zich bij de familie op huize Doorn de gasten aan, onder wie Prinses Juliana en Prins Bernhard zich bevonden. Ver der waren er de commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, jhr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal en mevrouw, staatsraad mr. J. B. Kan, de burgemeester van Doorn, J. H. E. ba ron van Nagell en mevrouw, K. G. L. graaf von der Goltz en mevrouw uit Arnhem, baronesse C. von Pannwitz en hare dochter, uit Bennebroek en baron van der Heydt uit Zandvoort. Op hun tocht van Soestdijk over Amersfoort naar Doorn ontmoetten Prinses Juliana en Prins Bernhard zeer groote en hartelijke belangstelling. In alle plaatsen stond de bevolking langs den weg. De Koninklijke auto reed zeer langzaam, tot vreugde van allen, die de Prinses en den Prins nog nimmer in deze streek hadden gezien. De huwelijksplechtigheid had plaats in de groote hal van Huize Doorn. De bruidegom was gekleed in de uniform van reserve-officier van de luchtmacht, de bruid droeg het te Parijs gemoderni seerde bruidskleed van haar grootmoe der. Na de plechtigheid begaf het gezel schap zich aan tafel, voor het gebruiken van het bruiloftsbanket. De huwelijksreis zal waarschijnlijk naar Amerika gaan. HET POSTVERVOER PER TREIN. In den zomer van 1937 nam de direc teur-generaal der P.T.T. de beslissing, dat vanwege de Ned. Spoorwegen zes nieuwe postwagens zouden worden aangemaakt. Deze wagens zijn langer dan de mo dernste thans in gebruik zijnde post- rijtuigen, want zij moeten ruimte bie den aan meer personeel. Immers op het traject AmsterdamArnhem werken thans circa tien man. De rijtijd op de zen korten afstand wordt aanstonds 20 minuten korter, dat beteekent dat men met tien man over een 3 uur 20 minu ten korteren werktijd beschikt, zoodat het personeel op dit traject moet wor den uitgebreid. Ook op andere trajec ten zal de kortere rijtijd intensieveren arbeid noodig maken. ling en 35.78 voor één dollar, overeen komend met een Amsterdamsche pari teit van circa 5.01. Dit waren de koersen, die de Ban- que de France bij de opening van de wisselmarkt adviseerde en die dan ook gehandhaafd bleven. Tot op het laatste oogenblik is het geheim, wat betreft het niveau van den stabilisatiekoers, goed bewaard, getuige het feit, dat de New- Yorksche slotkoersen een pariteit voor het pond sterling van 173.09 aangaven, terwijl bij de sluiting van de Parijsche wisselmarkt het Engelsche devies op ca. 170 verhandeld werd De nieuw gekozen koers voor het Fransche betaalmiddel beteekent een laagterecord ten opzichte van het goud. Daartegenover staat, dat de periode van de heftige en onrustverwekkende fluctuaties in ieder geval voorloopig en naar men mag hopen voorgoed afge sloten is. DE KLEINE ENTENTE. Na de slotvergadering van den per manenten raad der Kleine Entente is Donderdagmiddag een communiqué uitgegeven, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: De drie ministers van buitenlandsche zaken, van Roemenië, Yoego Slavië en Tsjecho Slowakije, hebben de verschil lende gebeurtenissen besproken, die den internationalen toestand geken merkt hebben sedert de laatste bijeen komst van den permanenten raad. Zij hebben gedetailleerd van gedachten ge. wisseld over alle problemen, die in het bijzonder van belang zijn voor de poli tiek der Kleine Entente. Eensgezind kwamen zij tot de conclusie, dat zij hun pogingen moeten voortzetten ten aan zien van samenwerking aan iedere kal- meerende actie der Entente. De permanente raad van de Kleine Entente heeft in het bijzonder aandacht gewijd aan het recente Britsch Itali- aansche accoord, dat hij beschouwt als een element van hoog belang, dat be stemd is den vrede duurzaam te behou den. Voorts heeft de permanente raad met groote aandacht het probleem der be trekkingen van de Kleine Entente met Hongarije bestudeerd. Eensgezind blijft de raad bij zijn wensch de loopende onderhandelingen voort te zetten, wel ke ten doel hebben bij te dragen tot de vestiging van een regiem van overeen stemming en vertrouwen in het Donau- bekken. Overigens komt de snelheid der trei nen ten goede aan een vluggere over komst van de post. Op ruim 300 postinrichtingen begint de eerste bestelling bijria een uur vroe ger dan thans. Daartegenover zal op circa 70 de eerste bestelling later moe ten aanvangen, doch hoogstens een half uur. Op ongeveer 380 postinrich tingen kan gesproken worden van ver betering van de avondbestelling. Op vele postinrichtingen is de lich ting voor de nachtpost later gesteld, doch de gewijzigde treinenloop heeft meegebracht, dat op een aantal, een vroeger tijdstip moest worden vastge steld. De schijnbaar ingewikkelde gevol gen van het opheffen van zoovele sta tions hebben de postadministratie niet de meeste hoofdbrekens gekost. Men heeft hierin voorzien door auto-tractie. Het postvervoer is hoofdzakelijk toe vertrouwd aan particuliere ondernemin gen, die de passagiers- en vrachtdien sten in de betrokken streken onderhou den, en slechts, wanneer men van deze particuliere diensten geen gebruik kan maken of zij duurder zouden zijn dan eigen exploitatie, voorziet men met eigen post-auto's in de behoefte. Een mooi voorbeeld. Na 15 Mei a.s. zal door opheffing van stations en weinig productieve spoorliinen de auto-tractie worden uit gebreid met ruim 4000 km per dag. DE EERSTE KAMER VERWERPT SPELLINGSMOTIES. De Eerste Kamer heeft aan het be roep van Min. Slotemaker de Bruine gehoor gegeven en de drie moties van den heer de Rijk (N.S.B.), inzake het spellingsbeleid verworpen. De eerste motie waarin dit beleid on juist werd geacht, verwierf alleen de 4 N.S.B.-stemmen. De tweede motie, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken de be sluiten waarin een andere spelling dan De Vries en Te Winkel is ingevoerd, in te trekken, in afwachting van een de finitieve regeling, kreeg 16 stemmen vóór en 21 tegen (vóór A.R., C.H. incl. de voorzitter, N.S.B.'ers en van de li beralen Mr. van Rappard). De derde motie, om de schade aan de uitgevers te vergoeden, werd verwor pen met alleen de Nat. Soc. fractie voor. KONING LEOPOLD PEETVADER VAN PRINSES BEATRIX. Naar wij vernemen heeft Koning Leopold de uitnoodiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard om peetva der te zijn van Prinses Beatrix aan vaard. Koning Leopold- zal de doop plechtigheid op 12 Mei in Den Haag bijwonen. Hij zal hier incognito vertoe ven om te voorkomen, dat zijn komst met vorstelijke plechtigheden zal ge paard gaan. Daarom zou de koning van plan zijn in burger te komen. Ko ning Leopold zou slechts op den dag van de doopplechtigheid in Den Haag vertoeven en des avonds weer naar België terug reizen. Z. M. zal dien dag op het paleis aan het Noordeinde lo- geeren. INTREKKING VAN OUDE BANK BILJETTEN VAN 25.—. In de Ned. Staatscourant van 5 Mei is een bekendmaking opgenomen van de Nederlandsche Bank, met betrek king tot het intrekken van bepaalde soorten bankbiljetten van 25. Bedoelde biljetten zijn: 1. de door de Nederlandsche Bank uitgegeven biljetten van 25. geda teerd op een dag liggende tusschen 1 Januari 1890 en 9 Maart 1921 (beide data inbegrepen). Deze biljetten zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk bestaat uit een oranjekleurigen onder grond met een in zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand, in dien rand komt boven den tekst een leeu wen-motief voor. 2. de door de Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van 25. die den datum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren, bedoeld in de vijfde alinea van art. 22 der bankwet, op 26 Juli 1938 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht, deze biljetten vóór 26 Juli 1938 ter betaling aan te bieden aan de hoofdbank van de Nederlandsche Bank N.V., Rokin 127- 129 te Amsterdam. DUITSCHLAND BEMOEIT ZICH MET ONZE PERS. De „Völkische Beobachter". het offi cieel orgaan der Duitsche nationaal- socialistisch'e beweging, richt zich in een redactioneel artikel tegen de Ne derlandsche marxistische pers, in het bijzonder tegen de beide bladen ,,Het Volk" en „Vooruit". Onder het opschrift ::Het is genoeg" schrijft het genoemde blad, dat de bei de bladen in den laatsten tijd een Het ze-campagne tegen Groot-Duitschland voeren, welke niet langer stilzwijgend kan worden geduld. ,,De Nederland sche Hetze-pers" zoo heet het „heeft thans een niveau en een omvang bereikt, die de vriendschappelijke rela ties tusschen het rijk en Nederland in ernstig gevaar moeten brengen." „Dit alles bij elkaar genomen al dus besluit de „Völkische Beobachter" haar betoog is meer dan genoeg, om ons het recht te geven tot een alge- meene waarschuwing. Wij vreezen, wanneer aan deze ophitsing niet paal en perk wordt gesteld, een aanzienlijke verslechtering van de goede atmosfeer, waarin de Duitsch-Nederlandsche be trekkingen zich bevinden. We zien het oogenblik komen, dat het geduld is uit geput en men naar middelen moet rond kijken, om het de Nederlandsche open bare meening duidelijk te maken, dat noch zij, noch het rijk er mede gediend is, wanneer deze verachtelijke manier van doen ongehinderd kan worden voortgezet. Dat bij de afweer van deze aanvallen ook de economische relaties een rol zouden spelen, zou dan wel niet meer te vermijden zijn." VERTREK VAN HR. MS. „JAVA". Bijna een jaar na zijn eersten terug keer uit Ned.-Indië, waar de kruiser „Java" bijna tien jaar onafgebroken dienst had gedaan het was 6 Mei van het vorig jaar, dat de „Java" in Nieuwediep arriveerde, na in de Siraat van Gibraltar op 3 Mei door ae „Her tog Hendrik" te zijn afgelost is de vernieuwde kruiser heden van Den Helder voor de tweede maal naar Ned. O.-Indië vertrokken. Met de „Java" vertrekken ongeveer 650 manschappen, officieren en minde ren uit Nieuwediep. Van de 650 man, zijn er 130. die voor de opleiding meegaan, benevens een dertigtal adelborsten. Deze opleidings schepelingen gaan slechts mee tot Co lombo, waar de ontmoeting zal plaats vinden met Hr. Ms. „Sumatra", die dan de Indische schepelingen aan de „Java" zal overgeven en de adelborsten en matrozen van de opleiding weer naar Holland zal brengen. DE PROMOTIE WEDSTRIJDEN. De tweede ronde voor W.S.C. Hoe zullen de zwarten zich houden? Morgen gaat voor onze Waalwijksche favorieten de tweede ronde dezer pro motie-competitie in. Deze tweede wed strijd is tevens wel de zwaarste van het gehcele program en niet te vergeten ook wel de belangrijkste. Hij gaat immers tegen Tivoli, de club die door het gelijke spel van vorige week tegen WVVZ zich reeds door het degradatie-spook bedreigd ziet en daarom ongetwijfeld tot alles in staat is om het dreigende onheil te be zweren. Dergelijke tegenstanders zijn daarom steeds de gevaarlijkste. Zij immers heb ben iets te verliezen, winst staat er voor hen niet op het spel, hoogstens hand having van den ouden toestand. Het feit evenwel dat verlies dreigt kan een groo ter stimulance tot krachtsinspanning zijn dan de wetenschap dat er geen verlies, alleen maar winst op het spel staat. Wij weten evenwel maar al te goed dat de WSC'ers de zaken eenigszins anders be schouwen en Het niet behalen van het tweede klasserschap wel degelijk als een verlies zullen opnemen. Dit geeft ons het vertrouwen dat zij met elan den strijd tegen Tivoli tegemoet zullen gaan. De zwarten beseffen trouwens zelf ook heel goed, dat het tweede klasserschap niet dan na de uiterste krachtsinspanning veroverd kan worden. In den wedstrijd van morgen zal deze uiterste krachtsin spanning gevraagd, zal alles van het ge hcele elftal gevergd worden. Men beden ke wel dat de kleinste inzinking alle illusies den bodem doen inslaan. Dit moet verhinderd worden en dat kan ook, maar één ding is daarvoor noozakelijk en wel alle minderwaardigheidsgevoel van zich af te zetten. Wedstrijden al^ deze moeten worden ingegaan met ver trouwen in eigen kracht en kwaliteiten en een vasten wil om te zegevieren. Deze eischen zullen WSC dan tevens den moreelen steun geven om bfj een achterstand niet bij de pakken te gaan

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6