LAND- EN TUINBOUW. GEMENGD NIEUWS SPORT. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Hooge gasten in „Huize Doorn" in verband met het huwelijk van Prins Lou's Ferdinand en Grootvorstin Kyra van Rusland. Vl.n.r.: de gemalin van Prins Oscar van Pruisen, Prins Eitel Friedrich von Hohenzollern, Prins August Wilheim en Prins Oscar van Pruisen. H. M. de Koningin onthulde aan den gevel van „De Ruyterschool" te Vlis- singen een borstbeeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. Peelexcursie. De studenten voor Aardrijkskunde M. 0. der R.K. Leergangen te Til burg maakten op 30 April een be langrijke excursie naar het Lim- burgsch Peelgebied. Deze excursie stond onder leiding van de docente, Mej. Dr. J. Hol: de docent, Drs. G. de Vries, die het sociaal economisch gedeelte der excursie zou hebben verzorgd, was door ziekte verhin derd. Deze excursie was nog te meer belangrijk, omdat verschillende in stanties zich daarbij aansloten of daaraan een werkzaam aandeel namen. De voorbereiding nl. is ge heel geschied door het Bureau van den Limburgschen Streekplannen- dienst, waarvan de Directeur, ir. J. H. Froger, en de ambtenaren Drs. P. C. H. Aerts en ir. H. B.J. Witte persoonlijk de excursie meemaakten. Daarenboven was daarbij vertegen woordigd het Bureau van den Streekplannendienst in Noord Bra bant in den persoon van ir. H. Buskens, terwijl ook het Economisch Technologisch Instituut van de Ka tholieke Economische Hoogeschool te Tilburg, alsmede het Economisch Technologisch Instituut voor Noord- Brabant zich daarbij hadden aan gesloten. Ook de Rector der R.K. Leergangen, Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens, maakte geheel dpn tocht mede. De tocht, welke per autobus werd gedaan, liep van Eindhoven over Geldrop, Heeze, Someren, Asten, Meyel, Neerkant, Helenaveen, Kroo- nenberg, Sevenum, Maasbree, Hel den, Kessel, Blerick, Horst, Venray, IJsselstein, Deurne, Helmond, Eind hoven. Er was volop gelegenheid om kennis te maken met de ont ginningen in vroegeren en lateren en laatsten tijd, en indien het weer beter hadde medegewerkt, zou de tocht zich nog meer tot de nog inculle gebieden hebben kunnen uitstrekken. De voorlichting, die zooveel autoriteiten op dit gebied aan de studenten hebben willen geven, heeft hunne kennis niet weinig verrijkt, en ook den mede helpers van het Economisch Tech nologisch Insttiuut te Tilburg, dat binnenkort een sociaal-economische beschrijving van Deurne met om geving gaat ondernemen, prachtig inzicht in de structuur van het Peelgebied verschaft. Te Sevenum werd de excursie charmant ontvangen door den Di recteur der stichting »BinnenkoIo nisatie«, den Burgemeester van Se venum, W. P. Everts, die in de Directiekeet te midden der ontgin ningen, de verkleumde reizigers met een warme kop koffie weer op verhaal deed komen, waarna Dr. Hol een inleiding hield over de geologisch-morfologischegesteldheid van het Peelgebied. Vervolgens gaf ir. Witte een uiteenzetting van het Peelplan Noord-Limburg, terwijl Drs. Aerts de voortschrijdende ko lonisatie vanaf de Maas van Oost naar West in den loop der eeuwen belichtte. Nadat te Horst de voortreffelijk voorziene tafel alle eer was aange daan, ging de tocht naar Venray, waar het gezelschap op het Raadhuis werd ontvangen door den loco burgemeester, die er zijne verheu genis over uitsprak, dat er zoo veelzijdige belangstelling werd ge toond voor wat Venray op ontgin- ningsgebied reeds had gedaan en nog in de toekomst zou doen. In de Raadszaal werd door Drs. Aerts het bodemgebruik in 't verleden en heden uiteengezet, daarbij wijzend op de bijzondere belangen van het Nederlandsche volk in dezen, terwijl ir. Froger een zeer suggestief over zicht gaf van het geheele Peelplan, o.a. het wegennet, plaats der nieuwe woonkernen, bebossching, natuur reservaat enz. Het kernpunt van deze uiteenzetting was, dat het landbouwbedrijf de basis moet zijn en blijven van het economisch leven. Onder leiding van den loco burgemeester van Venray, alsmede van den gemeente-architect en den chef der gemeente bosschen werd nog een bezoek gebracht aan het nieuwe peeldorp IJsselstein, alsmede aan de oude en nieuwe bebossching, die zich achter IJsselstein tot aan de Brabantsche grens uitstrekt. Het verschil in bewerking van den grond en in de poting van het plantsoen werd duidelijk gemaakt, terwijl er tevens gelegenheid was ook de gelukkige verretering te constatee- ren van het boerderij-type, nu en tien vijftien jaar geleden. Te Venray werd nog even ge poosd voor het afscheid, waar zoowel Mgr. Goossens als Dr. Hol hartelijke woorden van dank spra ken voor de voorlichting, geleide en vriendelijkheid van zoovelen. gedurende geheel den dag genoten, terwijl ir. Froger nog benadrukte de belangrijkheid van het contact, dat op dezen dag, op verschillend terrein, tusscben twee provincies was gevonden. En toen ging het in den donkeren avond door einde- looze maar reeds ten deeleproduc. tieve en bewoonbare vlakten, de lichtstad Eindhoven tegemoet. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de La i straat en Omgeving, abonneert U dan op Aardappelen, suiker- en voeder bieten vragen veel stikstof. Onder onze cultuurgewassen vragen bovenstaande de grootste hoeveel heid voedingsstoffen, dus ook stik stof. In het bedrijf moet daarmee dan ook rekening gehouden worden om voldoende opbrengsten te ver krijgen. Het is gelukkig, dat de prijs der aardappelen en der suikerbieten weer van dien aard is, dat een vol doende bemesting economisch ver antwoord is. Te meer daar de prijzen der stikstofmeststoffen momenteel laag zijn. Is dit het geval bij de bandels gewassen aardappelen en suiker bieten, ook indirect is dit zoo bij de voederbieten, daar men bij een ruime bemesting minder land be hoeft te bezaaien om de benoodigde hoeveelheid voor wintervoer te oogsten. Hel andere land kan men dan voor andere gewassen bestem men. Naast superfosfaat en thomas- slakkenmeel als fosforzuurmest- stoffen en de verschillendekalizouten voor de Kalibemesling, hebben wij de beschikking over verschillende soorten stikstofmeststoffen. De vraag welke de beste resultaten geven voor den praclischen landbouwer, is vrij gemakkelijk te beantwoorden. De ervaring heeft immers geleerd, dat de aardappel zeer dankbaar is voor een stikstofbemesting in sal- petervorm maar ook voor een am- maniakbemesting.Suiker- en voeder bieten prefereeren den salpelervorm. Daaiom is voor aardappelen de kalkammonsalpeler zoo bijzonder op zijn plaats, welke een combinatie bevat van salpeter- en ammoniak- stikslof. Door haar snelwerkende stikstof in salpetervorm waarborgt zij een goede stikstofvoeding van het gewas in het begin der groei periode, terwijl later in den zomer de ammoniakstikstof geleidelijk ter beschikking komt. Op werkzame kalkhoudende klei, zavel of zand, kan men de benoo digde stikstof geheel of gedeeltelijk toedienen in den vorm van de zeer goedkoope zwave'zure ammoniak of een gedeelte vervangen door kalk- salpeter of kalkammonsalpeter. Op akkers, die deze eigenschappen niet bevatten, zullen kalksalpeteren kalk- ammansalpeter de benoodigde stik stof moeten leveren. Hier spreekt dns de grondsoort een woordje mee. Voor suiker- en voederbieten is de kalksalpeter om verschillende redenen en de stikstofmeststof. De stikstofbemesting van de aard appelen, suiker- en voederbietenis zoo belangrijk, dat wij gerust mogen aannemen, dat de hooge opbrengsten die thans verkregen worden, voor het grootste gedeelte aan een ratio- neele toediening hiervan moet wor den toegeschreven. Vooral bij de tegenwoordige lage prijzen der stikstofmeststoffen zal een gunstig resultaat van een ruime toepassing hiervan bij bovenstaande gewassen niet uitblijven. Lijk opgehaald. Een rivierventer heeft uit de Maas onder Mook bij Nijmegen, het lijk opgehaald van zekeren C., afkomstig uit Groesbeek bij Nijmegen en sinds eenigen tijd vertoevende te Cuyk aan de Maas. Het lijk vertoont een wonde, doch dit is vermoedelijk niet aan misdrijf toe te schrijven. De man is zeer waarschijnlijk per ongeluk te water geraakt. Vijfhonderd en drie Bij de oproeping naar sollicitanten naar de betrekking van gemeente werkman en reiniger hebben de burgemeester en wethouders der gemeente Barradeel niet te klagen over geringe belangsteling. Niet minder dan vijhonderd en drie gegadigden hebben zich aange meld. Kind verdronken. Gistermiddag is het anderhalfjarig dochtertje van de familie van Dalen te Made in een onbewaakt oogenblik voorover in een bij de woning gelegen put geiaakt en verdronken. Nederlander beroofd in België? Naar het A. N. P. uit Brussel meldt, heeft een Nederlander bij de politie aangifte gedaan van een beroosing waarvan hij hel slacht offer is geworden. Hij deelde mede, dat hij naar Brussel was gekomen en zijn intrek had genomen in een hotel in het centrum der stad. Zijn reis had ten doel een som geld van enkele millioenen in ontvangst te nemen, welke uit Duitschland naar België zou zijn gesmokkeld Hij deelde mede de som in ont vangst te hebben genomen en naar zijn kamer te hebben gebracht. Toen hij het geld natelde, kwamen twee mannen zijn kamer binnen en bon den hem, waarna zij met het geld wisten te ontkomen. Nadat hij er in geslaagd was zich van zijn boeien te ontdoen bega het slachtoffer zich naar de politie om aangifte te doen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld om na te gaan in hoeverre het verhaal juist is. Twee personen door tram ge grepen en gedood. Gisteravond omstreeks zes uur heeft zich op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Haarlem een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Twee Zwervers, die ter hoogte van de Vinkenbrug den rijweg en vervolgens de trambaan wilden oversteken, werden dooreen tramwagen van de NZ H.T.M., welke uit de richting Halfweg kwam gegrepen. De geneesheer Kuipers uit Haarlem, die kort na bet ongeluk ter plaatse verscheer, kon slechts bij beiden den dood constateeren, De stoffelijke overschotten zijn naar de Mariastichting te Haarlem oveJ ebracht- De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Omtrent het ongeluk vernemen wij nader dat slachtoffers zijn de 76 jarige B. en 60 jarige Van D., zeiden zonder vaste woon of verblijfplaats. Dooreen revolverkogel getroffen In een café in de Vijzelstraaat te Amsterdam is tusschen eenigebezoekers, die geruimen tijd in dit etablissement hadden verto1 fd, een hevige vechtpartij ontstaan over een gering meenings ver schil. Een der mannen kreeg met een bil jartkeu een slag op het hoofd, een ander werd in het been getroffen door een revolverkogel. Het is nog niet bekend, wie het schot gelost heeft. De getroffene is per taxi naar een der zie kenhuizen vervoerd waar hij is opge nomen. In het water gewaaid. De ruim zeventigjarige mej.H.v. d. Meulen, uit Oranjewoud, die iederen morgen per driewieler een ritje maakt in gezelschap van haar broer, is Woensdagmorgen, ver moedelijk van den harden wind, in de Korflaan te water gereden. De oude vrouw, die er dezen morgen alleen op uitgegaan was, kwam onder den driewieler terecht. Hoe wel zeer snel hulp aanwezig was, mocht deze niet meer baten, een dokter kon slechts den dood con stateeren. Overgestoken zonder uitte kijken. Te Eskamp, gem. Finsterwolde, is de gehuwde arbeider B. Drent, die met een autobus van de werk. verschaffing te Finsterwolde huis- waartskeerde, bij zijn woning uit stapte en zonder uit te kijken den weg overstak, overreden door een zwaren truck met trailer van een vrachtrijder uit Beerta. De man werd zoodanig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Door trein overreden. De motortrein, die van 't station Middelburg naar Vlissingen ver trokken was, heeft bij den onbe- waakten overweg onder het gehucht Groote Abeele (Oost- en West Sou burg, een persoon aangereden, wiens lijk men later op den spoorweg heeft aangetroffen. Het slachtoffer is een ongeveer dertigjarige man. Steuntrekker is flOOOO.— rijk zonder het te weten In een onbewoonbaar verklaarde woning te Meppel is dezer dagen een klein kapitaal aan baar geld gevonden, dat thans het eigendom wordt van den 89 jarigen steun trekker Bartelink en zijn 45-jarigen nicht. Dat tweetal moest Maandag ver huizen daar de woning zou worden afgebroken. Toen het bouwvallige huis nog eens werd onderzocht deed men een ontdekking die het heele stadje in rep en roer zette. Uit alle hoeken en gaten werd geld te voorschijn gehaald. Guldens rijksdaalders, bankbiljetten, zilver bons enz., tot een totaal bedrag van om en nabij de 1 10000.— die de twee oude bewoners in een slag tot welgestelde lieden maken. De vraag rijst, hoe dit vele geld toch in de krotwoning terechtge komen is, temeer daar B. en zijn nicht nergens van wisten. Men vermoedt, dat het heele kapitaal in den loop der jaren ge hamsterd is door B.'s zuster, Hen- drikje Barteling. weduwe Velthuis die in 1936 is overleden. Deze vrouw was een van die menschen, wier grootste genoegen het is, geld op te potten. Zij liep in vodden gekleed en leefde oogenschijnlijk in uiterst behoefligde omstandigheden. Het geld is evenwel zoo goed verstopt geweest in en tusschen allerlei oude rommel dat nooit iemand £een vermoeden van dezen schat gehad heeft. Een dag van branden. Woensdag is het alom in den lande een dag van branden geweest en hel treurige feit doet zich voor, dat het meerendeel hiervan aan on voorzichtigheid met vuur is te wijten. De »Tel.» somt het volgende op: In Den Haag is een étage van een radiofabriek uilgebrand de oorzaak is vermoedelijk onbedachtzaamheid. Ie Hoogwoud zijn door vuurtje stoken vijf en twintig personen dak loos geworden vier huizen gingen in vlammen op. Ook te Avenhorn is een vuurtje gestookt, met het gevolg dat een calé, een boerderij, een schuur en een hooimijt verloren gingen Te Hoornsterzwaag iseenaschbak geledigd: twee boerderijen, een rij wielzaak met winkel en woning zijn in de asch gelege. Bij Groningen zijn in de open lucht spaanders verbrand, met het resultaat dat een houtloods in vlammen opging, Bij Noordbarge zijn men denkt aan kwaadwilligheid vier bunder bosch en heide brand Den Helder boekte den vierden brand in Mei op den vierden dag van deze maand een houten loods op de Rijkswerf ging verloren. Bij Heino heeft een boerderijbrand voor tienduizend gulden schade veroorzaakt; kortsluiting wordt als vermoedelijke oorzaak genoemd. WIELERSPORT. DRUK WERK VOOR JO VAN GEENE. Onze plaatsgenoot Jo van Gecne, die den laatsten tijd bijzonder goed in vorm schijnt te zijn, getuige zijn resultaten in de ronden van Oosterhout en Purmerend heeft over gebrek aan werk in de naaste toekomst niet te klagen. Hieronder volgt een greep uit het pro gramma dat hij tot half Juni af te werken heeft 8 Mei: Wielerbaan Sittard. Koppelge- nool Peperkamp. 15 Mei: Wielerbaan Boxtel, met KI. Bakker. 22 Mei: Wielerbaan Botterdam, met KI. Bakker. 29 Mei: Wielerbaan Ginniken, met B. van Helvoirt. Voorts heeft hij nog contracten voor een drie-avondsche in Tilburg op 16-17- 18 Mei, waar hij rijdt met KI. Bakker; een drie-avondsche op 26, 27, 28 Mei in Ber gen op Zoom, eveneens met KI. Bakker, een zes-avondsche in Rotterdam van 1 tot 6 Juni met den zelfden ploegmaat en een idem van 10 tot 17 Juni in Eindho ven. Zooals men dus ziet een programma dat hem menig renner kan benijden. Wij twijfelen er niet aan of Joke zal in deze wedstrijden wederom zijn beste beentje voorzetten, zoodat wij ongetwijfeld meer van hem zullen te hooren krijgen. VERGUNNING VERLEEND VOOR WIELERWEGWEDSTRIJDEN. Naar wij vernemen hebben gedeputeer de Staten van Noord-Brabant vergun ning verleend voor het houden van de navolgende wielerwegwedstrijden Aan de Wielerclub „Arditi" te Oss op 29 Mei 1938. „Steeds Voorwaarts" te Chaam op 31 Mei 1938. „Sportingclub J.B.R." te Zundert op 12 Juni 1938. „Baol Draai om" te Baarle-Nassau op 20 Juni 1938. „Ossendrecht Vooruit" te Ossendrecht op 21 Juni 1938. „Swift" te 's-Hertogenbosch op 26 Juni 1938. „Ronde van Roosendaal" te Roosen daal op 3 Juli 1938. „Hasselt's Belang" te Tilburg op 24 Juli 1938. „Ronde van Etten" te Etten c.a. op 31 Juli 1938. „Katholieke Jongenscentrale" te Hoe ven op 1 Augustus 1938. „Het Zuiden" te Eindhoven op 15 Augustus 1938. „Internationaal Wielercriterium" te Bergen op Zoom op 15 Augustus 1938. „Ronde van Wouw" te Wouw op 13 September 1938. „N.W.U." te Woensdrecht en Ossen drecht op 19 Septehber 1938. DAMMEN. Damvereeniging W. D. V. Standenlijst bijgewerkt tot 3 Mei. Met de uitslagen van j.l. Dinsdag is de Stand van deze clubcompetitie als volgt: H. J. Brouwers 11 7 2 2 16 A. Moonen 11 7 1 3 15 Fl. Hollemans 11 4 2 4 11 A. v. d. Gouw 10 4 2 4 10 v. d. Hammen 11 3 4 4 10 Joh. Hulst 10 4 1 5 9 A. Hollemans 9 4-5 8 Fr. v. d. Gouw 9 3 2 4 8 P. Berriotte 8 12 5 4 C. de Jong 3 111 3 A.s. Dinsdag wordt deze competitie voortgezet en wij hopen dat alle leden om 8 uur present zullen zijn in hun club huis: café rest.: „De Molenvliet" alhier.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8