Binnenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. UUSSEN. GEERTRUIDENBERG. ziening van Madrid. De blokkade welke Franco aan de kust uitoefent, is volgens Saragossa doeltreffende en het wordt niet mogelijk genoemd te Valencia ol in andere Zuidelijke republikeinsche havens voorraden aan land ie nrengen. Volgens berichten uit 't regeerings- kamp hebDen nationalistische vlieg tuigen een aanval op Minorca ondernomen, welk eiland, naar men weet, nog in handen van de repu blikeinen is. De Vliegers kouden echter verdreven worden. De gemeenteraad van Madrid heeft bekendgemaakt, aldus United Press, dat tusschen 1 October 1936 en 1 April 1938 1119 burgers zijn gedood en 3553 gewond door 3790 nationalistische projectielen, die bovendien een groot aantal huizen vernielden of beschadigden. De Negus in den Volkenbond vertegenwoordigd. De Volkenbondsraad is Maandag zijn 101ste zitting begonnen welke drie uren in beslag nam. Het grootste gedeelte van deze drie uren werd aan de vraag besteed of de delegatie van den negus van Abessynië tot de tafel van den vol- kenbondsraad zcu worden uitge- noodigd, wanneer de kwestie van een erkenning van het Italiaansche gezag over Abessynië ter sprake zou komen. Tenslotte werd dan ook besloten dat de gedelegeerden van den negus tot de raadstafel zullen worden toegelaten, doch dat zij geen verte genwoordigers van Abessynië zullen zijn, hetgeen een voortdurende er kenning door den volkenbondsraad van hetzelfstandig voortbestaan van Abessynië zou kunnen schijnen. Zij worden slechts genoemd «delegatie van Halle Selassie«, waardoor de vraag van de erkenning geheel in het midden wordt gelaten. De strijd in het Oosten. Verschillende Japansche colonnes pogen nog steeds naar Soe Tsjan op te rukken,doch,naar van Chineesche zijde wordt verklaard, worden de Japanners overal tot stilstand ge bracht, hoewel de linkerflank der Chineesche troepen ten Zuid Westen van Jisjen iets teruggetrokken is. De Chineezen melden voorts.dat het gros der Chineesche troepen in den Tan Tsjeng-sector thans LinJi nadert, na Tan Tsjeng te hebben omsingeld. Naar verluidt, concentreeren de Japanners momenteel vier divisies ten Zuiden van Soe Tsjan en 20.000 man in West Sjanloeng. De woordvoerder der Chineesche militairen heeft er blijkens een mededeeling van het Chineesche persbureau in een vraaggesprek met de buitenlandsche dagblad-corres pondenten op gewezen, dat de Japanners al hun aandacht gecon. centreerd hebben op de operalies in Zuid-Sjantoeng, met het oog waarop zij het meerendeel hunner troepen uit de provincie Sjansi hebben teruggetrokken. Zelfsindien de plannen der Japanners zouden slagen, zoo zeide hij, zouden de successen, die de Chineezen in Sjansi boeken, ruimschoots opwegen tegen de verliezen, die zij in Sjantoeng zouden kunnen lijden. DE DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES BEATRIX. Het programma van de plechtighe den bij gelegenheid der bediening van den heiligen doop aan Hare Koninklij ke Hoogheid de jonggeboren Prinses in de Groote Kerk te 's-Gravenhage op Donderdag 12 Mei des voormiddags te 11.45 uur, is als volgt vastgesteld: De stoet, waarmede naar de kerk wordt gereden, bestaat uit: Den Kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana, mr. J. C. baron Baud en den particulier secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier, de dame du Palais van H. M. de Koningin (d.d. grootmeesteres van H.K.H.), mevr. H. Snouck Hurgronje, geb. Jonkvr. Van Tets en den d.d. grootmeesterv an H.K.H., E. H. Jucke- ma van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, gezeten in een gala rijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een fakei naast elk portier; Een half-eskadron met den stan daard van het 2de regiment huzaren; H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de jonggeboren Prinses, gezeten in de gouden koets, bespannen met zes paarden, gaande een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier; de eskadrons-commandant der hu zaren rechts en de oudste luitenant links naast de koets, ter hoogte van de achterwielen; een half eskadron huzaren. Stoet van H.M. de Koningin en de vorstelijke gasten. Hare Majesteit de Koningin en de vorstelijke gasten zullen zich om 11.35 uur in auto's naar de Groote Kerk he geven, waarbij de opperhofmaarschalk uitgeleide doet. De volgorde, waarin de auto's rij den, zalz ijn als volgt I. Z. M. de koning der Belgen en H. M. de Koningin; 2. H. D. H. prinses Bernhard van Lippe-Biesterfeld en H. K. H. prinses Alice van Groot-Brittanië 3. H. D. H. de vorstin van Erbach- Schönberg en Z. H. hertog Adolf Frie- drich van Mecklenburg; 4. H. H. hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, gravin Kotzebue en Z. D. prins Ernst Aschwin van Lip pe-Biesterfeld; 5. H. D. H. prinses Helena van Er- bach-Schönberg en graaf Kotzebue. Plechtigheid in de kerk. Alvorens tot de doopsbediening wordt overgegaan, zal de dame du pa lais voornoemd (d.d. grootmeesteres van H.K.H.), de jonggeboren Prinses aan H.K.H. Prinses Juliana overgeven, die het Koninklijke Kind ten doop zal houden. De heilige doop verricht zijnde, wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geëindigd. Militair eerbetoon. Bij het Koninklijk Paleis Noordein de zal een eerewacht worden opge steld van de regimenten grenadiers en jagers, waarbij de vaandels van die regimenten, zoomede de Koninklijke militaire kapel. Bij de Groote Kerk zal een eere wacht van de Koninklijke Marine wor den opgesteld, waarbij het vaandel van het korps mariniers en de marine kapel. DE NIEUWE DIENSTREGELING DER SPOORWEGEN. Voor het „algemeen programma" hebben de heeren G. F. H. Giesberger, chef van de dienstregeling der Neder- landsche spoorwegen en W. Jongstra, chef van het centraal station te Am sterdam in een „radiopraatje" een toelichting gegeven op de nieuwt dienstregeling, welke 15 Mei a.s. in werking treedt. Na een inleidende vraag deelde de heer Giesberger mede, dat de spoor wegen met 15 Mei voor zoover het reizigersvervoer betreft een geheel ge wijzigde bedrijfsvoering invoeren. In gevoerd wordt een regelmatige dienst regeling, het aantal sneltreinverbin dingen wordt belangrijk uitgebreid, de reissnelheid wordt opgevoerd en op tal van hoofdlijnen wordt het z.g. „kleine verkeer" prijsgegeven. Over alle lijnen wordt practisch een regelmatige tweeuursdicnst gereden, welke op de baanvakken, waar de ver keersdichtheid zulks wettigt, over den geheelen dag of over een gedeelte er van wordt uitgebreid tot een regelma- tigen uurdienst of halfuurdienst. Voorts zal de reissnelheid aanmer kelijk worden uitgebreid. Met onze sneltreinen wordt thans een reissnelheid bereikt van 5065 K.M., in de nieuwe dienstregeling wordt dat 6590 K.M. in enkele ge vallen zelfs 100 K.M. per uur. In totaal worden met 15 Mei 148 stations en halten voor reizigersver voer gesloten, waardoor dagelijks 1800 stoppingen zullen vervallen. Alleen daardoor wordt reeds aan exploitatie kosten een bedrag van rond 330.000 bespaard. Door de opheffing van die 148 stations en halten voor het reizi gersvervoer hebben de spoorwegen een belangrijke stap gedaan in de richting van de „verkeerscoördinatie". Trein en autobus komen nu ieder voor zich meer tot hun recht. De spoorwegen zijn er zich ten vol le van bewust, dat voor wat betreft het verkeer over den korten afstand niet meer gegeven wordt, datgene, hetwelk voorheen door hen werd geboden. Daartegenover meenen zij, dat, voor wat betreft het verkeer over den groo teren afstand, aan alle redelijke eischen is voldaan, al zal ook hier wel blijven gelden, dat het onmogelijk is het ieder naar den zin te maken. GOEDKOOP VLEESCH VOOR WERKLOOZEN. Naar wij vernemen, is de proeforder van 100.000 K.G. gestoomd buiten- landsch vleesch in blikken van 1 K.G. thans geheel uitgevoerd. Een deel van deze blikken is verleden week reeds vanwege het departement van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen be schikbaar gesteld met het oog op goedkoope levering aan werkloozen. Wanneer blijkt, dat deze proef ge slaagd is, zal zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot den aangekon- digden import van 10 millioen K.G. buitenlandsch bevroren vleesch en de verwerking hiervan. De bestaande voorraad blikvleesch zal over eenige maanden uitgeput zijn en de regeering wenscht er voor te zorgen, dat tijdig weder voldoende voorraden voor distributie beschik baar zijn. OFFICIEEL BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. Het is thans zeker, dat de koning der Belgen uitvoering zal geven aan zijn voornemen, om in den loop van dit jaar een officieel bezoek te bren gen aan koningin Wilhelinina. EERSTE REIS VAN DE „NIEUW AMSTERDAM". De „Nieuw Amsterdam" heeft op den vastgestelden tijd, n.l. vijf minu ten na middernacht, vor de eerste maal zee gekozen naar Amerika. Voor deze eerste reis hadden zich circa zeshonderd pasagiers aan boord begeven, teneinde de reis op het Ne- derlandsche vlaggeschip mede te ma ken. Het regeeringscrediet ten beloo- pe van 12.200.000 ten behoeve van den bouw in Nederland van het stoom schip „Nieuw-Amsterdam", aangegaan voor een periode van twintig jaren, is bij nadere regeling thans afgelost tot op vijf millioen. INVOERMONOPOLIEHEFFING AARDAPPELEN. Verhooging gaat 11 Juni in. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de Minister van Economi sche Zaken wegens de bijzondere om standigheden, welke zich in de afge- loopen week ten aanzien van de aard appelvoorziening hebben voorgedaan, aanleiding gevonden om de verhoo ging van de monopolieheffing op den invoer van aardappelen, van 3. tot 5.per 100 kg., welke op 1 Juni a.s. in werking zou treden, eerst te doen ingaan op 11 Juni a.s. DE REGEERING ZAL UITBREIDING VAN HET AANTAL TEWERK- GESTELDEN, VOORLOOPIG MEI 50% BEVORDEREN. De minister van sociale zaken heeft de volgende aanschrijving aan alle ge meentebesturen gezonden: „Hiermede heb ik de eer uw college te berichten, dat de regeering heeft besloten te bevorderen, dat door mid del van productieve werkverschaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval is geweest nuttige arbeid wordt verschaft. Voors hands is deze uitbreiding bepaald op rond 50 pet. van het aantal der tot nog toe tewerkgestelden, gerekend over het geheele land. De regeering is bereid de hoogerc aanspraken, die als gevolg van deze uitbreiding der werkverschaffing op gewone bijdragen uit het Werkloos- heidssubsidiefonds zullen geboren worden in verband met het verschil tusschen de kosten van steunverlee- ning en de loonen in werkverschaf fing te aanvaarden. Het is de bedoeling der regeering, dat deze uitbreiding mede dienstbaar wordt gemaakt aan het groote belang van het scheppen vanb lijvende werk gelegenheid. In de eerste plaats heeft de regeering daarom gedacht aan een krachtige bevordering van alles wat ligt op hetg ebied van ontginning, be- bossching en ruilverkaveling. Het aantal der tewerkgestelden zal dan van 7580.000 bedragen". 76-jarig bestaan der St. Vincen- tiusvoreeniging te üussen. Donderdag 12 Mei a.s. herdenkt de afa. üussen der St. Vincemiusvereeni- ging den dag dat ze 75 jaar geleden bij den rtoofdraad werd ingelijtd. De ver- eeniging werd eigenlijk reeds opgericht op 1 Januari 1863, doch 12 Mei d a.v. nad de inlijving, dus de officieele er kenning eerst plaats. Die datum wordt dan ook als opricniingsdatum aange nomen, De vereeniging heeft gemeend dezen historischen dag niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Den Vin- ceniianen eigen, zal deze dag naast kerkelijk, ook zeer bescheiden in intiemen kring worden herdacht. Doch uaast dit jubileum, herdenken ook de leden Adr. van Dinteren en P. van Mierlo hun 25-jarig lidmaatschap, zoo dat hier van een duboel jubileum kan worden gesproken. We willen vanaf de oprichting de verschillende bestuursleden memoreeren, die door hun daadwerkelijken steun en ijver zooveel weldaden aan onze arme en minst bedeelde parochianen hebben gedaan. De vereeniging telde bij haar oprichting onder leiding van Pastoor van der Heijden 12 leden. De oprichters waren de neeren J. J. Sprangers, pre sident, Th. van Honsenwijk, vice pre sident en Joh. van Hooft, secretaris penningmeester. Deze laatste functie werd op 29 Nov. 1863 gescheiden. Secretaris werd toen den heer L. Schneider en penningmeester A. H. van Honsewijk. Op 31 Dec. 1865 trad den heer Sprangers als president af. In zijn plaats werd toen gekozen de heer P. Stael. Deze was president tot 1 Dec. 1872, in zijn plaats kwam toen de heer L. Verberne en in de plaats van den heer Th. van Honsewijk als vice- president de heer Joh. van Mol. Op 10 Aug. 1873 werd de heer R. van Honsewijk in de plaats van den heer Schneider tot secretaris gekozen, ter wijl 5 jaar Uter op 8 Sept. 1878 de heer H. L. van Mol het secretariaat aanvaardde. In 1881 trad de heer Verberne als president af en kwam de heer H. Sprangers in zijn plaats- In het jaar 1883 heeft wederom een alge- heele verandering plaats en is het be stuur als volgt samengesteldPresident H.Sprangers,vice president M.Schalken, penn. Adr. H. van Honsewijk, secr. Ant. van Honsewijk. In 1887 wordt de heer Adr. H van Honsewijk pre sident en de heer W. A. Verhoeven in zijn plaats penningmeester. Vanaf 1882 is de secretaris ook tevens vice- president. Op 12 Mei 1913 wordt het 50 jarig bestaan kerkelijk en ook eenigszins feestelijk herdacht. Door hoogen ouder dom neemt de heer W. A. Verhoeven in 1923 ontslag, terwijl ook de heer Ant. van Honsewijk in het zelfde jaar zijn functie neerlegt. De heer A. An- sems werd toen waarnemend secretaris penningm. en kort daarop definitief. Drie jaar later treedt de heer A. H. van Honsewijk als president af en treedt de heer C. van der Pluijm in zijn plaats. Den heer A. H. van Honse wijk wordt tot eere-president benoemd. In 1930 bedankt de heer C. van der Pluijm wegens vertrek als presidenten komt in zijn plaats de huidige pre sident de heer Ant. van Honsewijk. Gedurende dezen tijd is de heer An- sems met alle correspondenties enz. belast, tot in 1936, wanneer de heer H. Simonis tot secretaris wordt be noemd en den heer P. van Mierlo tot vice president, Op 6 Maart 1937 over leed de heer Ansems en aanvaardde de heer A. L. van Moergestel het penningmeesterschap. Deze toestand is ook nog thans bij het 75-jarig jubileum der vereeniging. De jubileerende ver eeniging telt momenteel negen werkende le Jen, waaronder de voornoemde functio narissen Hoewel de eigenlijke herden kingsdag op Donderdag 12 Mei valt, zal deze toch eerst op Zondag 15 Mei worden gevierd- De groote verdiensten de offervaardigheid in al deze jaren voor onze arme parochianen gebracht, 't eenige doel, 't levensdoel, der ver eeniging zal wel niet meer behoeven te worden gememoreerd. Weldoen, daar waar dat geboden is, dat is haar levens doel, 't doel van de jubileerende ver eeniging in het algemeen en door haar leden in het bijzonder. Aan de »Putten« had alhier weder om een aanrijding plaats. Een luxe auto reed van achteren op een vrachtwagen van Van Gend en Loos, toen deze de Nieuwe Steeg wilde oprijden. Vooral de luxe wagen bekwam veel averij, doch kon, na zeer lang oponthoud, op eigen kracht zijn weg vervolgen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zondag jl. vierde de R. K. werk liedenvereniging St. Wernerus alhier op feestelijke wijze haar patroonsfeest. Des morgens werd een H Mis opge dragen, waaronder alle leden^ter H- Tafel naderden. Des avonds ten zes uur werd in het vereenigingsyebouw een groote vergadering gehouden, waar bij den heer W. van de Ven uit Oos terhout als spreker optrad. Als materie had spr, gekozen de vrijwillige stuivers» actie voor Herwonnen Levenskracht. Een actie in die richting zal door de afd. Dussen op intensieve wijze ter hand worden genomen. HANK. De eerste prijs der verloting van wege het Wit-Gele Kruis, is getrok ken door A. Heesters alhier, zijnde een Heerenrijwiel. Het gebeurde Maandag j 1. op de Veemarkt te Gorinchem, die zich in een druk bezoek van landbouwers uit deze plaats mag verheugen. Een aankomend landbouwerszoon van hier ging alleen de markt op en de lust bekroop bem om ook eens een koetje te koopen. Gekomen zijnde bij een der vele kooplieden, bood hij op een gegeven oogenblik geld voor een koe, waarop bem de koopman direct geluk gaf. Maar nu was Holland in last, geld om te betalen had hij niet. Den koopman was dit echter lang niet naar den zin, daar hij de koe duur had ver kocht. Het geval ontaarde in herrie en ruzie met gevolg dat de on. voorzichtige amateur kooper aan den koopman een kleine schade vergoeding moest betalen. Hij zal in het vervolg wel wat voorzichtiger zijn. De op 6, 7 en 8 Mei gehouden bazar ten bate van het Wit-Gele Kruis is een groot succes geweest en het bestuurzal overdeuitkomsten niet te klagen hebben, vooral Zater. avond was het zeer druk. De heer C. Witlox uit Waalwijk, lid van het hoofdbestuur, heeft nadat Pastoor Damen een welkomst woord gesproken had, de tentoon- stelling geopend en hulde gebracht aan het bestuur, het bazar-comité en de ijverige presidente mevrouw Braun. O m. waren tegenwoordig burge meester Smits uit's Gravemoer, mr. de Rooi, met familie uit Raams. ponksveer, Dr. en Mevr. van Vuuren, notaris Rietra en familie, de directeur der «Maasmond» de heer Braun, Bericht van verhindering was inge komen van burgemeester Snijders. Er zijn meer dan 1000 entiée kaarten verkocht en dat zegt nogal wat. Het echtpaar P. van Daalen- van Vark zal 1 Juni a.s. zijn gouden bruiloft vieren. De 76-jarige van Daalen werkt nog geregeld in den Z.H. Polder, z'n vrouw is 75 jaar en doet nog met opgewektheid haar werk. Het zal hen niet aan belangstelling ontbreken. «Hank Vooruit» zal met het regeerings-jubileum groote feesten organiseeren het bestuur is thans reedsbezigbuurt comité'stevormen. Zondag j.l. om 6uurn.rn.trok het comité «Geertruidenberg 725 jaar Stad« voorop gegaan door de harmonie Apollo en «Jong volk van den Berg« door de straten der stad, omstuwd door een groote menigte. Aan de Meistraat, Vischmarkt, Plantsoen, Koestraat en op de Markt werd halt gehouden en bracht «Jong volk van den Berg« een spreekkoor ten gehoore hetgeen was samengesteld door de heeren W. Sassen Senior en Junior. In dit spreekkoor werd een beroep gedaan op aller medewerking en verschillende wenschen geuit die Geertruidenberg groot zullen maken. Na afloop van het spreekkoor hield de voorzitter, wethouder W. Sassen, iedere keer een enthousiaste toespraak tot de bewoners der ver schillende buurtschappen, hen daar bij aansporend nu reeds met sparen te beginnen om tot een versiering der straten te geraken als nooit gekend en daarbij verzoekend het comité aan het welslagen van de feesten zijn volle medewerking te geven. Iedere Vrijdag kan iedereen het comité spreken in de raadzaal van het gemeentehuis van 24 uur en kan zoo noodig van advies wor den gediendl Voorts ligt het in de bedoeling dat enkele afgevaardigden van het comité binnenkort de diverse buurtschappen zullen be- zoeken om alles nog in de finesses te regelen. Vooral aan het einde van de rond gang, op de Markt, was het enthou siasme dat na het uitbrengen van het spreekkoor en de speech van den voorzitter steeds grooter was geworden, enorm Nadat het spreek koor zich op het bordes van het gemeentehuis, zich voor het laatst had laten hooren, nam de voorzitter van het comité nogmaals het woord, daarbij de harmonie Apollo dank zeggend voor de muzikale opluis tering en veldwachter van Oorschot voor de keurige verkeersregeling. Tenslotte verzocht hij de menigte allen een driewerf hoera aan te hefFen voor den burgemeester en het Wilhelmus te zingen. Toen het Wilhelmus in den aan vang slechts matig werd meegezon. gen gaf de voorzitter een goed voorbeeld en, mede dank zij zijn goede directie, werd het een massa, zang zooals te Geertruidenberg nog zelden of nooit gehoord. Gaat nu allen naar huis,aldusde voorzitter, verkondigt het uw buren en spoort allen aan eendrachtig mee te werken, dan eerst zal en kan het feest ten volle slagen. Door de Sportcommissie worden pogingen aangewend tijdens de feesten een Wielercriterium te or ganiseeren. Donderdag werd onder leiding van wethouder Sassen en onder voorlichting van den heer Alph. van Turnhout te Breda van de Ned. Wielren Unie een vergade. ring gehouden, Delaatste wees op het groote bezoek en de groote vooidee- len,vooral voordenmiddenstand. In princiep werd besloten deze te houden op 31 Augustus. De route werd vastgesteld. Start; Begin Koe

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2