Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws 95 y „NflflfiBBfiABANB" VIRGINIA'S KEUZE FcUILLETON 1 Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR NUMMER 40. WOENSDAG 18 MEI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door t geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Een regeerin {-Spaak in België. De Belgische regeering-Janson we'- ker voortbestaan onmogelijk was ge worden door het verzet der katholieken tegen haar belastingplannen, is lhans opgevolgd door een kabinet onder lei ding van den socialist Spaak. Dit is de eerste Belgische regeering onder leiding van een socialist. Uit constitutioneel oogpunt is het optreden van dit kabinet wel vreemd. Immers, de regeering- Janson kwam ten val door de oppositie der katholieken tegen de belastingplan nen en wordt nu opgevolgd door een kabinet onder een socialistischen premier terwijl de socialisten juist de dragers waren diei belastingplannen van Janson Het »Katholier,e bloc», dat Zondag onmiddellijk na de vorming van het kabinet Spaak binnenkwam, heeft dan ook van het «wantrouwen der traditio- neele rechterzijde tegenover de nieuwe regeering» blijk gegeven, maar besloten om haar houding pas definitief te be palen, nadat de regeering haar program zal hebben ontvouwd. Spaak heeft in zijn kabinet 6 leden uit het nieuwe kabinet-Janson overge nomen. De nieuwe regeermg steunt weer op de drie groote partijen en telt 4 socialisten, 4 katholieken, 2 liberalen en een partijloozi deskundige (minister van Oorlog, generaal Denis). Vier leden zijn Walen, twee «Brusselaars», zes Vla mingen. Voorloopig ziet het er niet naar uit, dat aan de nieuwe regeering een lang en gelukkig leven beschoren zal zijn. Engeland-Mexico. De Mexicaansche regeering heeft de diplomatieke betrekkingen met Engeland verbroken. Bij de mededeeling van dit besluit aan den Britschen gezant, zeide de Mexicaansche ministe' van buitenland- sche zaken, dat de Mexicaansche re geering dien stap gedaan heeft als ge» volg van de onvriendelijke houding der Britsche regeering inzake de kwestie der onteigening der bezittingen van de buitenlandsche petroleum-maatschap- pijen. Dientengevolge heeft president Cardenas het noodig geoordeeld den Mexicaanschen gezant uit Londen terug te roepen en de legatie aldaar te sluiten. De archieven worden onder de hoede gelaten van den consul-generaal. De Engelsche regeering op haar beurt heeft haar gezant te Mexico terugge roepen. De hooge ambtenaren van het de partement van buitenlandsche zaken te Washington slaan de ontwikkeling van het geschil tusschen Engeland en Mexico met bezorgde belangstelling gade. In gezaghebbende kringen gelooft men, dat de Ver- Staten in dit stadium elk voor stel van de hand zullen wijzen om de regeeringen tusschen beide landen te doen bemiddelen. Mussolini praat. Hij praat den vrede stuk. Mussolini heeft weer eens zijn mond op de bekende wijze wagenwijd open gedaan en daarmee de hoop van velen vernietigd, dat hij na zijn bevrediging in koloniaal opzicht een werkelijke fac tor voor den vrede zou willen zijn- Hij heeft te Genua gesproken en zijn woord was weer sterk uitdagend. 't Is te veel om al het geschetter uit den mond van den Duce weer te geven. Zijn dreigingen culmineerden in de aan kondiging, dat Duitschland en Italië zij aan zij zullen strijden in een eventu- eelen oorlog, welke om ideologische redenen mocht worden ontketend- Dit ter waarschuuing, zei hij, van zekere lieden aan den anderen kant van den Oceaan (Ver. Staten). Overigens, zoo verzekerde Mussolini, zal de trouw aan de as Rome Berlijn niet beletten om een politiek van overleg te volgen met allen, die zulks wenschen. Wat Italië jegens Joegoslavië en Engeland zou hebben bewezen. Het accoord met Lon den zal getrouw worden nagekomen. Van de besprekingen met Frankrijk schijnt de Duce niet veel te verwachten, want zoo zei hij ten aanzien van een uiterst actueele kwestie als de burgeroorlog in Spanje staan wij aan verschillende kanten van de barricade. De Franschen wenschen de overwinning van Barcelona wij daarentegen wen schen en willen de overwinning v?n Franco. Ook herhaalde de Duce nog eens, dat Italië de sancties nooit zal vergeten. Vooral in Frankrijk is Mussolini's rede natuurlijk met teleurstelling be oordeeld, maar men wanhoopt er nog niet, de besprekingen tot een goed einde te kunnen brengen Hoe gaat het in Praag Inzake de kwestie met de Sudeten Duitschers schijnt eenige ontspanning te komen nu Henlein, hun leider, eens is gaan praten in Engeland, waar hij met den bekenden staatsman Churchil heeft geconfereerd. Deze heeft thans een en ander over dat onderhoud uitgelaten en o-m. gezegd verheugd te zijn dat de vooruitzichten op een vriendschappelijke regeling tusschen de Tsjecho Slowaak- scheregeering en de Sudeten-Duitschers veel beter is dan hij verwachtte en dat beide partijen in Tsjecho-Slowakije geen dag verloren zullen laten gaan om tot °en definitieve regeling te komen door edelmoedige en wijze concessies aan elkaar te doen. Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK, Tweedens komt uit Londensche krin gen de mededeeling dat de regeering te Praag zich bereid verklaart bij de onder handelingen met Henlein zooveel mo gelijk rekening te houden met Engel sche adviezen, wat een gevolg is van de door Chamberlain indertijd afgelegde verklaring dat de toestand in Tsjecho- Slowakije geen oinnenlandsche kwestie alleen is, maar een optreden van andere mogendheden wettigt. Chamberlain's kabinet gereorganiseerd. Belangrijke mutaties in het Brit sche kabinet zijn bekendgemaakt. De voornaamste hiervan komen neer op het aftreden van Lord Swinton, minister van Luchtvaart en Lord Harlech (tot voor kort Ormsby Gore) minister van Koloniën. In hun plaats zijn benoemd tot minister van Luchtvaart, de huidige minister voor de Volksge zondheid Sir Kingsley Wood; tot minister van Koloniën, de huidige minister voor de Dominions Macolm MacDonald. De verdere hierdoor noodig ge worden benoemingen zijn Dominions; Lord Stanley, thans onderstaatssecretaris voor Indië, Volksgezondheid Walter Elliot, than staatssecretaris voor Schotland. Staatssecretaris voor Schotland luitenant-kolonel John Colville, thans financieel secretaris van de schatkist. Vaticaan erkent Franco's bewind. De paus heeft een nuntius bij de regeering-Franco benoemd en dus het nationalistisch bewind in Spanje de jure erkend Tot apostolisch nunlius te Burgos is mgr Gaetano Cicognani benoemd die tot voor kort nuntius te Weenen was. Generaal Franco heeft een ambas sadeur bij het Vaticaan benoemd, n.l. don José Maria Yanguas. Fransche defensieleening een succes. De Fransche defensieleening van vijf milliard francs, waarop de in. schrijving hedenochtend opengesteld is, was hedenmorgen reedsovertee- kend. Morgen zal de emissie onge twijfeld gesloten worden. Volgens sommigeberichten zouden ook uit het buitenland zeer belang, rijke inschrijvingen zijn binnenge komen, te oordeelen althans naar de bedragen aan buitenlandsche deviezen, die heden wederom door het wissel egalisatiefonds moesten worden opgenomen. Na de jongete kapitaalrepatrieering vormt 't succes van de defensie-leening een nieuwe etappe op den weg naar een finan cieel en economisch herstel. De strijd in het Oosten. Bevoegde kringen te Tokio ver klaren, zooals tezamen met enkele der onderstaande berichten, reeds in een deel der vorige oplaag is vermeld, dat de val van Soetsjou thans niet lang meer kan uitblijven. Zij voegen hieraan toe, dat dit geenszins zal beteekenen, dat de Japanners hun operaties zullen staken. Japan zal de vijandelijk, heden voortzetten, tot het verzet der Chineezen definitief gebroken is. De Chineezen zijn echter een andere meening toegedaan. Zelfs wanneer de Japanners er in zouden slagen den geheelen spoor weg Tientsin—Poekou te veroveren, zouden de Chineezen die 't Soetsjou. front verdedigen onwrikbaar blijven en een uitgebreide bewegingsoorlog voeren tegelijk met een stellings oorlog, aldus heeft, naar het Chi- neesche telegraafagentschap meldt, een Chineesch stafofficier verklaard in een intervieuw tijdens een zwaar Japansch bombardement. De officier voorspelde, dat de Japanners groote moeilijkheden zouden ontmoeten langs den Tientsin-Poekouspoorweg waarbij hun winsten geen vergoeding zouden vormen voor hun verdere verliezen. De officier baseerde zijn opmerkingen ;,p de ontwikkeling in Sjanst, waaruit de Chineezen weiger den zich terug te trekken na de Japansche bezetting van den verti calen Toengpoespoorweg. Als gevolg hiervan verhinderden zij den Ja panners de Gele Rivier over te steken terwijl zij intusschen 34 districten heroverden. Ten aanzien van den toestand in Centraal-Anhwei wordt gemeld, dat zwaar gestreden wordt rondom Hofel een strategische stad op 90 k.m. land inwaarts. Wanneer de Japanners deze stad zouden veroveren, zou dit van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 50) Hij droeg een gewaad van rood doek om zich heen gedrapeerd, en zijn schoenen waren verguld. Om zijn bruinroode lokken droeg hij een smallen gouden band als kroon. Obc- ron zat daar als rechter, met heel zijn hof om zich heen, om recht te spre ken over de schoonste aller feeën, die zich had schuldig gemaakt aan het zwaarste misdrijf, waaraan een fee zich kan schuldig makenzij had het feeënrijk verlaten, door de poort van de menschenwereld gekeken, en haar hart aan een sterveling verloren. En dat terwijl zij de schoonste aller feeën was en Oberon haar tol zijn koningin begeerde Marty was de schuldige fee en werd door twee bewakers voor den troon geleid. Zij was beeldschoon in haar lang, golvend, zilverwit gewaad, met de gazen vleugels en de paarlen in haar lichte lokken. Wat zag je, toen je door de we reldpoort keek? vroeg Oberon haar streng. Den schoonsten man van het heelal, stamelde zij angstig. De koning ontstak in woede. Was hij schooner dan ik ben? Helaas ik moet het bekennen. Met een handgebaar doet Oberon alle andere feeën verdwijnen en met de schuldige alleen gebleven, tracht hij haar nogmaals over te halen zijn liefde te aanvaarden. Hij werpt zich zelfs aan haar voeten, maar zij ver smaadt hem sinds zij dien schoon sten niensch heeft liefgekregen, kan zij zelfs haar koning niet meer be minnen. Oberon rijst weer op, beklimt zijn troon en roept nogmaals hel hof hij een. Dan spreekt hij het vonnis over de schuldige fee uit: zij moest het feeënrijk verlaten en naar haar ster veling toegaan. Het volgende bedrijf speelt op de aarde. Tony, de schoone sterveling, leunt tegen een geel gordijn, dat een muur moet voorstellen en met het voetlicht pal op hem gericht, is het net alsof hij zich behaaglijk in den zonneschijn koestert. Terwijl hij daar staat komt de tooverfee op hem af, in haar lang, wit gewaad, maar zonder vleugels, die zijn haar hij haar ver banning ontnomen. Getroffen door haar schoonheid maakt hij haar het hof, niet wetend dat zij geen mensch isi Hij biedt haar tenslotte een trouw ring aan en het huwelijk wordt inge zegend. In het derde bedrijf is de tooverfee aan haar huishoudelijke beslomme ringen geketend. Zij draagt een ka toenen jurk en een schort met lange mouwen en haar haar zit glad naar achteren. Marty lijkt dik in dat schort cn het haar zit haar afschuwelijk. Het publiek voelt het als een teleurstel ling haar zoo te zien: die kleeren hoo- ren niet bij haar teere schoonheid. De ex-tooverfee is druk bezig om het maal gereed te zetten voor haai echtgenoot, die juist hongerig van zijn werk is thuisgekomen. Terwijl zij het brood botert en het belegt, be kijkt hij haar critisch en zegt haar een paar verre van vriendelijke din gen over haar uiterlijk. Hij wil, dat zij zich anders zal kleeden, hij ver dient immers geld genoeg? De toover fee die hem graag weer vriendelijk wil stemmen glipt weg, en komt terug in haar feeëngewaad. Iedereen is dankbaar haar weer zóó te zien, maar haar man moet niets van die „nacht pon" hebben. Hij wil dat zij eruit zal zien zooals andere vrouwen, zooals de vrouw van zijn baas hijvoorbeeld. DU. heeft zQo'n mooie japon, groen met zwarte noppen In het volgende tafereel draagt de fee een groene japon met zwarte noppen. Zij is er afschuwelijk in, maar haar man vindt het prachtig. Hij wil nu alleen nog, dat zij zich de haren laat krullen, en haalt haar over om zich te laten permanenten. Zij gaan samen uit, en even later zien wij hen in den kapsalon. De helscht machine staat midden op het tooneel. Als de tooverfee die ziet, wringt zij haar handen van angst, maar haai man lacht haar uit. Tenslotte krijgt hij haar toch zoo ver, dat zij onder het martelwerktuig gaat zitten, en de kappersbedienden treffen de voorbe- reidselen voor het oordeel. Als de machine wordt ingeschakeld, een snijdende angstkreet van de fee: Obe ron! en daarna volledige duisternis. Het daaropvolgend tooneel toont weer de troonzaal van koning Obe ron. De berouwvolle fee ^taat voor den troon, weer een cn al schoonheid in haar zilverglanzend gewaad. Zij is in het feeënrijk terug mogen ko men, haar verdriet en haar angst heb ben haar genoegzaam doen boeten voor haar afdwaling. En Oberon, die in het stralend gouden licht on zijn troon zit, biedt haar nu nog eens zijn liefde aan, die zij beschaamd en dankbaar aanvaardt. En als hij haar in zijn ar men sluit en naast hem op den troon voert, zegt hij: 'Een mensch'kan je niet gelukkig maken omdat je een fee bent. Maar met mij zul je voor altijd gelukkig zijn! Waarop het feeënkoor een jubel lied aanheft en het 'gordijn valt. Er volgde een daverend applaus, en men beweerde eenstemmig nog nooit zooiets moois te hebben gezien als Rickey en Marty, zooals zij daar sa men, jong cn stralend, op den gouden troon stonden. En achter het gordijn zei Rickey heesch - Ik meen hel Marty. Ik ben de eenige, die je ooit gelukkig zal kunnen maken, omdat er niemand is die je zoo begrijpt als ik je begrijpt. En zij, ontroerd door zijn emotie gaf zich een oogenblik over aan zijn omhelzing. Tot het applaus het weel was voorgekomen, waren komisch ge weest maar Oberon was geen oogenblik belachelijk geweest, daar had Rickey wel voor gezorgd. En hij wist nu, dat hij voorgoed over Tony had gezegevierd. Rickey had met zijn haastig ge schreven pantomime heel veel bereikt. Hij had Marty doen inzien, dat er bin nenin haar iets leefde, waarvan zij zich nooit bewust was geweest, dat zij hunkerde naar iets, dat van meet waarde was dan het materieele en wereldsche. I)c scènes, waarin Tony opcischte. De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsebe Courant, nCDOPBDAmnl) c=^WMiwim

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1