Goede gewoonte kan men nooit te jong leer en!" THEE GEMENGD NIEUWS DOET JE GOED! Veldwachter Kuijsten te Sprang met pensioen. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" n ïr J. -lom Een hartelijk afscheid. Wie kent niet den geachten, ge- trouwen veldwachter van Sprang Capellé, den lieer Kuijsten, die thans den dienst niet pensioen gaat verla ten? ledereen in den omtrek zeer ze ker. Hij was de met het dorpsbeeld vergroeide figuur in dienst der Ju stitie, welker belangen hij steeds naar best vermogen heeft behartigd. Met hem gaat dan ook een politieman heen, die zeer velen slechts noode zien vertrekken. Dat dit inderdaad zoo is kwam goed tol uiting in de afscheidsbijeen komst die Zaterdagochtend in het ge meentehuis te Sprang-Capèlle was be legd. Hierbij waren o.m. tegenwoordig het college van B. en \V., een groot 'aantal raadsleden, de oud-gemeente ontvanger, dhr. v. Santen, de voorzit ter van de afdeeling Langstraat enz. van den Alg. Ned. Politie Bond, dhr. ingewijde van meer dan gewone be- teekenis is. Al bewijs van erkentelijkheid voor dit alles en als blijk van hoogachting voor uw persoon als zoodanig bied ik u deze mooie staande schemerlamp aan, met de hoop dat gij daarmede, nog lang zult mogen genieten van de huiselijke gezelligheid. De heer Kuijsten werd vervolgens toegesproken door zijn collega, dhr. Keineman met o.a. de volgend»; woor den: Vriend Kuijsten. Ruim vier jaren hebben wij samen gewerkt om de ons opgedragen taak, handhaving der orde en der wetten, te vervullen en ik geloof dat we bei den met voldoening op dezen lijd kunnen terugzien. De onderlinge verstandhouding liet nimmer te wenschen over en al deed zich al eens een keer verschil van in zicht voor, nooit gaf dit aanleiding lol Spreker is hem daarom zeer dank baar voor alles wat hij voor de afdee ling gedaan heeft en hij bood hem als aandenken dan ook een fraaie rooktafel aan. De heer Kuijsten dankt. 'Met o.111. de volgende woorden brengt dhr. Kuijsten dank voor deze onverwachte hulde: Na een diensttijd van meer dan 30 jaren is dan het oogenblik daar, waarop ik mijn arbeid ga vaarwel zeggen. Dat beteekent, dat ik ga schei den van iets, dat een deel werd van mijn leven en dat ik prijs ga geven, wat mij lief geworden was. Het doet evenwel goed in oogen- blikken als deze te mogen ervaren, dat wat men deed, met hoeveel gebre ken dan ook, werd gewaardeerd en op prijs gesteld, waarvoor ik U allen thans ook mede namens mijn vrouw van harte dank zeg. Ook wil ik dank zeggen voor wat gij allen op dezen dag voor mij .bereid hebt. Mijnheer dé Burgemeester, mede namens mijn vrouw, mijn hartelijken dank voor het prachtige schilderstuk, Het afscheid van veldwachter Kuijsten. te Sprang -Cjapelle. P. Ivraaiveld, de Brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Kaatsheu vel, de heer v. d. Plas, idem te Waalwijk, de heer Rooms, verder het voltallig secretariepersoneel, rijks veldwachter Speelman en tal van an dere collega's van Kuijsten uil de om geving. Heel dit gezelschap had een plaatsje gevonden in de ruime raad zaal toen de burgemeester, de Edel- achtb. heer Smit het woord nam. Hel deed dezen genoegen hier zoo welen te zien bijeengekomen, met één doel n.l. om hulde te brengen aan veldwachter Kuijsten. Tegelijk deelde spreker mede, (lal de majoor der Rijksveldwacht te Dru ilen bericht van verhindering had ge zonden Ongeveer 30 jaren, aldus spreker heeft Kuijsten zijn wapenen met eere i gedragen, waarvan bijna 25 jaren in de v.m. gemeente Sprang en daarna in de gemeente Sprang-Capelle. In al die jaren heeft hij zich onderscheiden als een uitstekend politieman, vol dienst- Over enkele dagen zal dan pen an der die plaats gaan innemen, doch Kuijsten zal er nog veel toe kunnen bijdragen om het zijn opvolger wat gemakkelijker te maken. A(s een der vele verdiensten van den yertrekkenden politiedienaar somde spreker nog op het iede- ren Zaterdagmorgen opwinden van de kloK van den Sprangschen toren. Als blijk van waardeering voor het yelp dat de heer Kuijsten in het belang der gemeente verricht heeft bood hij hem een schilderij van den toren aan, met de hoop dat hij nog vele jaren met zijn vrouw van het hem toegekende pensioen zal mogen ge nieten. Namens het gemeentepersoneel was hierna het woord aan den gemeente secretaris, den heer v. d. Berg, die o.m. als volgt sprak. 'Hooggeachte heer Kuijsten. We weten wel dal de gemeente veldwachter nu niet direct tot hel ad ministratief personeel behoort, maar tusschen de administratie en het werk van den politieman is toch wel een zoodanig verband, dat dit afscheid niet zonder meer kan voorbijgaan. Een veldwachter, is vooral in een plattelands gemeente, zooveel als een „handboek van plaatselijke gewoon ten en gebruiken", dat voor een niet- ecnige verwijdering. Kuijsten, voor deze prettige samen werking, zeg ik U dan ook hartelijk dank en hoop dat de vriendschaps banden die tusschen ons zijn ont staan zullen blijven voortduren. Na in deze huldiging ook niej. Kuijsten nog even betrokken te heb ben, hood spreker zijn collega een luxe sigarenpot aan. l)e brigade-commandant der Kon. Mar. te Kaatsheuvel, dhr. v. d. Plas zeide ruim vier jaar ook in deze ge meente werkzaam te zijn geweest ge durende welken lijd hij steeds de beste samenwerking van dhr. Kuijsten heeft ondervonden, waarvoor hij hem ook namens zijn personeel van harte dank brengt. Spreker hoopt dat wan neer op een of ander gebied de plaat selijke kennis van Kuijsten nog eens moet worden ingeroepen, een beroep op hem niet vergeefs zal zijn. Als blijk van vriendschap bood spr. den vertrekkenden veldwachter een mooicn bloempot aan. De heer Rooms, Opperwachtmeester der Kon. Mar. brigade te Waalwijk zeide dat het hem genoegen deed hier uitgenoodigc^ te zijn, alhoewel bij Kuijsten nog slechts sinds korten tijd kende. Het vertrek van Kuijsten voelt spr. al$ een afscheid van diepe beteekenis, daar hier een streep getrokken wordt achter dat deel van zijn leven, dat eens zijn toekomst was. Dit legt met een c ok een open bekentenis af van het feit dal de bloesem van zijn leven aan het vallen is. Spreker is blij dat de brigade Waalwijk blijk van medeleven heeft mogen toonen. Spr. hoopt dat dit afscheid evenwel geen verwijdering zal beteekenen en hij spreekt den wensch uit dat het Kuijs ten met zijn vrouw nog lange jaren goed mag gaan en dat hij tevens nog lange jaren van zijn pensioen zal mo gen genieten. Hierna sprak dhr. P. Kraaiveld, voorzitter van de afd. Langstraat en het Land van Heusden en Altena van den A.N.P.B. Deze spreker kon tot zijn ge noegen constateeren dat vriend Kuijs ten steeds vol ijver was voor de afd. en hoewel niet zoozeer op den voor grond tredende, leefde hij in alles mee wat zich bewoog op organisatorisch terrein, waarbij zijn adviezen op Imo gen prijs werden gesteld. .dal u" persoonlijk bij mijn uitscheid neut willen sdhenken, en datj zoo ik mails zie. door L' zelf op het doek ge- tooverd is. Secretariepersoneel en overige amb tenaren, collega iveijneman, Bng. Mar. van Kaatsheuvel en Waalwijk, rijks veldwachter Speelman, bestuur en le den der afd. De Langstraat enz. eveneens onzen hartelijken dank voor de schitterende cadeaux, die ik heb mogen ontvangen. Ik moge dan afscheid van U nemen, onder aanbieding van mijn beste wenschen voor uw aller welzijn en in de wetenschap dat: „Er is een tijd van komen; daar is een lijd van gaan; ik heb het woord vernomen; ik heb het ook verstaan". Nadat dan de eere-wijn was rond gediend werd op de trappen van het Raadhuis een foto van het gezelschap genomen. Hierna begaf mij zich we derom naar de Raadzaal, om daar nog geruimen tijd bijeen te blijven. De Gemeentesecretaris memoreerde dal hier Burgemeester, Wethouders, raadsleden, secretariepersoneel, Ge meentepolitie. Marechaussee en Rijks politie in de beste verstandhouding bijeen waren en sprak er zijn voldoe ning over uit, dat dit niet alleen bij deze gebeurtenis, doch altijd het geval in de gemeente Sprang-Capelle is en bracht daarop een dronk uit. in de hoop dat die verstandhouding ook in de toekomst zoo zou blijven. De scheidende veldwachter stelde een dronk in op den Burgemeester en de heer Verheijden, onder luiden bij val, op hel korps Marechaussee. De Voorzitter van de afd. Lang straat enz. van den Alg. Ned. Pol. Bond zegde veldwachter Kuijsten het kruis van verdienste voor 30-jarigen getrouwen dienst toe. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op Smokkelarij van sigarettenpapier Een gezelschap inwoners van Vlijmen (N.13.;, dat met een autobus der ïirma Kievit» aldaar ter bedevaart was geweest in het Belgische grensplaatsje Meersel Dreef, heelt bij het terugkeeren naar Nederland aan de grens een onaange naam avontuur beleefd. Aan de grens bij Galder oefenden de rijksambtenaren in verband met de groote drukte op dezen eersten bedevaartsdag in 1938 een zeer scnerpe controle uit. Ook de Vhjmensche autobus ontkwam daar niet aan en het viel den kommiezen op, dat de senroeven van de latten, waarmede de bekleeding der zijwanden en van het achterportier waren afgezet, kortte voren met een schroevendraaier moesten zijn bewerkt. Dit wekte argwaan en daarom werden de schroeven losgedraaid en de beklee ding ten deele verwijderd, waarna de ambtenaren tot de verrassende ontdek king kwamen, dat de autobus geheel van een dubbelen wand was voorzien en dat de ruimte tusschen beide wanden geheel was gevuld met doozen sigaretten papier. Van de geheele autebus werd hierop de kleeding verwijderd, waarbij lettelijk uit alle hoekje» en gaatjes de zoo oegeerde vloeitjes te voorschijn kwamen, in totaal vonden de ambtenaren op deze wijze verborgen niet minder dan 13,000 Doekjes sigarettenpapier. Hoewel ae chaulfeur van de bus, een broer van de autobusverhuurder, be weerde niet te weten hoe de smokkelwaar in de bus was gekomen, werd hij voor een nader verhoor overgebracht naar de marechausseekazerne te Strijbeek, ter wijl autobus en smokkelwaar in beslag werden genomen.- De bedevaartgangers uit Vlijmen werden hierdoor begrijpelijkerwijze tëp zeerste gedupeerd. Niet alleen, dat zij bereids voor heen- en terugreis hadden betaaald, doch bovendien moesten zij nu voor verder vervoer naar Vlijmen auto's uit Breda huren* Gasverstikking te Zaandam. Ie Zaandam is gistermorgen de 67-jarige alleen wonende wed. A. Buys door gasverstikking om het leven gekomen. Toen 's morgens de buren de bewoonster niet op den gewonen tijd zagen en in de woning geen enkel teken van leven werd opge merkt, zijn zij het buis binnengedron. gen om omtrent de toestand zeker heid te verkrijgen. Zij bespeurden direct een sterken gaslucht en vond de vrouw in bewusteloozen toestand te bed. De gemeentelijke geneeskundige dienst, die inmiddels te hulp was geroepen, heeft nog getracht met kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, echter vergeefs. Vermoed wordt dat een iek in de gasleiding is ontstaan die het geheele huis van gas heeft gevuld. Een krankzinnige gedood. Te Echt is de 38 jarige B. op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man verkeerde ineen piotselingetoestand krankzinnigheid, welke gevaar opleverde voor zijn omgeving. Dokter Sonnen kon de man niet bedwingen en riep daarom de hulp in van de marechaussee te Echt. Per auto arriveerden twee politie mannen aan de woning van B. Deze stond buiten met een schop en uitte dreigementen. Marechaussee Bockma sommeerde B. te blijven staan en de schop neer te leggen. B. vloog echter op den man toe en zwaaide de schop boven diens hoofd, waarop Bockma vuurde. De man viel doodelijk getroffen neer en werd naar binnen gedragen. Hij had een schot in den mond en de kogel was in de luchtpijp gedrongen. Enkele minuten later overleed hij. Het lijk is in beslag genomen en overgebracht naar het St. Anthonius gasthuis. B. was gehuwd en vader van zeven kinderen. Kind verdronken. Het tweejarig dochtertje van den heer B. te Boskoop, is gistermiddag bij het spelen in een sloot achter de Nieuwstraat gevallen en verdron ken. Na langdurig dreggen is men er in geslaagd het lijkje van hel kind op te halen. Treinongeluk bij Ede. Zondagavond om half twaalf heeft zich op den spoorlijn Arnhem Utrecht, nabij het station Ede een vrij ernstige botsing voorgedaan tusschen den electrischen sneltrein ArhemU trecht en een motortrein van den dienst Amersfoort—Ede- Utrecht. Beide treinen werden ern stig beschadigd en de twee hoofd sporen werden geheel versperd. Eenige personen werden licht ge wond. Jongen doodgereden. Te Simpelveld is gisteravond in de Kloosterstraat een ernstig ongeluk voorgevallen. Toen een chauffeur van de Heer- lijnsche liliaal van de Amstelbrou- werij zijn auto achteruitzette, reed hij den 11-jarigen Theo Broekman, die op zijn iiets naderde, aan. De jongen geraakte onder het achterwiel. Aanvankelijk lieten zijn verwondin gen niet ernstig aanzien, doch niet lang nadat het slachtoffer in het St. Josephsziekenhuis te Heerlen was opgenomen, is hij overleden. Strafactie tegen opstandelingen in Palestina. Een der Britsche soldaten, die gewond werden bij een aanslag op den weg tusschen Acre en Sated, is overleden. Britsche troepen hebben een straf, actie ondernomen met medewerking van de luchtmacht. Bij Tamba kwam het tot een treffen. Men gelooft dat ten minste 40 opstandelingen gedood of gewond zijn. Twee werden ge vangen genomen. Ernstige hotelbrand in de Ver.- Staten Bij een brand in een hotel te Atlanta (Georgië) zijn naar het D. N.B. meldt, 24 personen om het leven gekomeuen i2 gewond lew\jl nog 22 andëren vermist worden. Het reddingswerk word ernstig be lemmerd door den wind en door het gevaar van instorting. De brand die het hotel vrijwel volledig in de asch heeft gelegd en die met razende snelheid om zich heen greep, is gisteren vroeg in den morgen is uitgebroken. Omtrent de oorzaken staat nog niets vast. Twist tusschen vader en zoon. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de 22-jarige A. Sch. bij een huislijken twist van zeer korten af stand een schot hagel gelost op zijn 63-jarigen vader, H. M. Sch., waar door deze in den huik werd getroffen. De geneesheer Koch uit Geldrop verleende het slachtoffer de eerste bulp en liet hem overbrengen naar het Sint Anna ziekenhuis te Geldrop. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden redelijk wel. A. Sch. is onmiddellijk na het noodlottige schot gevlucht, doch heeft zich later in den middag hij de politie te Eindhoven gemeld, waarna hij naar Geldrop is terug gebracht en aan de gemeentepolitie aldaai overgeven. De politie heeft het geweer waar mede het schot is gelost, in beslag genomen. Wat de aanleiding tot den twist is geweest is nog niet hekend. De vader woonde alleen met zijn zoon in de Geulstraat te Geldorp. W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Boode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repelitie Ge mengd Koor O. en V. »De Eendracht«. Vrijdagavond van half 7 tot half 9 inkorven duiven voor wedvlucht vanuit Pont St. Maxence (Kring concours Waalwijk). Vrijdag 8 uur Luxor Bioscoop »90 Minuten oponthoud«. Vrijdag Theater Musis Sacrum »De weg terug«. G. N. l J>' {<■.- iHüu i 'n Kopje Thee maakl dal de boterhammeljes veel beter smaken! Kinderen hebben, drinken die geen moeten bij hun eetlust Thee brood. Dank zij de goede gewoonte van theedrinken is reeds bij duizenden kinderen de gezondheid teruggekeerd. Publicatie van hel Thee-Piopagandabureau,Amsterdam arc s Te weinig eetlust komt vaak, omdat juist jonge menschen in den groei behoefte hebben aan op wekkend drinken bij den maaltijd. Thee is voor jong en oud het beste. Thee is het lekkerste wat men drinken kan en, welbeschouwd, ook het goed koopste. 'n Heerlijke, geurige drank; mits goed gezet volgens nevenstaand Thee-a.b.c: A. Doe per persoon één maatschepje Thee in den theepot. B. Giet versch - kokend water op. C. Laat 3 tot 5 minuten trekken onder de theemuts. Vóór het inschenken even omroeren. Melk en suiker toevoegen naar smaak. WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3