Gemeenteraad Vlijmen Plaatselijke Berichten OPENING HANDWERKEN GEZ. v. d. HEYKANT NIEÜW5 UIT DÉ LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 18 Mei 1938 No. 40 De Echo van het Zuiden Tweede Blad ALLE WOLSOORTEN. Grootestraat 323 - Waalwijk. DRUNEN. DUSSEN. Wijlen de heer v. d. Water herdacht Instructiën controleur Steunverleening. De raad dezer gemeente ver gaderde Vrijdagavond onder voor zitterschap van burgemeester v. d. Ven. Nadat deze de raadszitting met den Chr. Groet geopend had, deed hij mededeeling van het onver wachte overlijden van het raadslid den heer v. d. Water, met de vol gende woorden. j Onverwacht is hedenmiddag in het Groot Ziekenhus te 's Hertogenbosch overleden ons raadslid de heer v. d. Water Wijlen de heer v. d. was lange jaren wethouder van de v.m. ge meente Hedikhuizen en sinds de vereeniging van gemeenten raads- lid der gemeente Vlijmen. Hij v.as begaafd mei een gezond verstand en had een bijzonder groote kennis van ontginningen en waterschap kwesties. Zijn afsterven is voor zijn vrouw, die'zelf reeds geruimen tijd bedlegerig is en voor zijne kinderen een zwaar verlies. Geve God haar steun en den overledene een zalige zielerust«. Vervolgens werd met de afhande ling van de lijvige agenda een aan vang gemaakt. Verschillende ingekomen stukken van ondergeschikt belang, voor namelijk betrekking hebbende op processen-verbaal van kasopname en begrotingswijzigingen worden voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer van Ilest. admini strateur van 't G E.B wordt wegens opheffing van bedrijf eervol ont slag verleend. Een voorstel van B. en tot het opheffen van de zekerheid gesteld door den Ontvanger van de voorm. gemeente Nieuwkuik wordt z.h.st. aangenomen. Voor het aanschaffen van nieuwe schoolbanken voor de bijzondeie lagere meisjesschool in wijk Haai steeg wordt op voorstel van B. en W. een bedrag van f 576,40 beschik baar gesteld. Vervolgens komt aan de oide een voorstel van B en tot ver harding, uit buitengewone middelen, .van den Heidijk vanaf den Provin cialen weg tot aan den spooiu eg- en van den Ouden weg Stokkum naar Hei- van overgang (van G straat). De voorzitter zegt dat alle wegen die daarvoor in aanmerking kwa men allengs vernieuwd zijn, zooda» alleen de twee bovenstaande nog resteeren. Hij stelt voor deze even eens te vernieuwen en daarvoor een leening aan te gaan van f nOOO,- a 3pCt. voor den tijd van 10 jaar. f De heer van Engelen vraagt ot het niet wenschelijk was zulk werk aan te besteden in plaats van het in eigen beheer te doen. Spr. ge looft dat dit veel voordeeliger zijn. I- De voorzitter zegt dat deze kwestie ook door B. en W. bekeken is. Maar het is niet mogelijk dat er een aannemer is die het voor deeliger kan doen dan de gemeente zelf. Het voorstel van B. en W.wordt hierna z.h.st. goedgebeurd Een gemeentewoning, bewoond door de familie Heuvelings wordt advies van den inspecteur van zal op onbewoonbaar Volksgezondheid verklaard. Op voorstel van B. en NVwordt z.h.st. goedgekeurd dat de gemeente zal toetreden tot de Fraude-Risico- Onderlinge van gemeenten. Eveneens wordt z.h.st. goedge keurd het voorstel van B. en \V. tot het egaliseeren van de teel landjes en de weide bij Vremans, den Meerheuvel, de Tienbunders, de Haverbunders en de Wielkamp voor werkverschaffing. De voorzitter zegt dat er thans ongeveer een 87 van die teellandjes zijn. Deze zijn slechts ten deele verhuurd zn brengen nagenoeg ntéts op. Door dit plan kunnen er thans een tweetal flinke weiden van ge maakt worden, die een niet onbe- langrijke -oor^de ge meente beloven. Instructie Controleur Steunverleening. De voorzitter stelt aan de orde r»en voorstel van B. en W. tot het vaststellen van eene instructie voor den Controleur van de Steunver leening. Spr. kan de heele instructie hier niet gaan voorlezen, maar deze komt in het kort hierop neer, dat de regeering meer samenwer king eischt tusschen het orgaan der arbeidsbemiddeling en dat der steunverleening. Wethouder van Sprang is van meening dat in het reglement der steunverleening voldoende is vast- ,edegd wat de controleur te doen been*. Spreker vindt heel de voor gestelde instructie overbodig De voorzitter zegt dat dit thans een buitengewoon goede regeling is die in een behoefte voorziet. De heer v. d. Meerendonk heeft de instructie eens goed nagegaan maar kan deze niet anders kwali- ticeeren dan als »bureaucratisme in het kwadraat«. Volgens deze instructie wil men deü controleur ondergeschikt gaan maken aan den gemeente secretaris. De voorzitter zegt er heel anders over te denken. De secretaris is het hoofd van de administratie en moet dus de bevoegdheid hebben den controleur te wijzen op datgene wat verband houdt met de ge meente-administratie. Per slot van rekening moet er toch ook weer een chef zijn De heer v. d. Meerendonk zegt dat het daar alleen niet om te doen is Spreker zou, evenals wethouder van Sprang, dat zou kunnen, nog heel andere motieven naar voren kunnen brengen, maar een open bare vergadering is daarvoor niet de juiste plaats. Weth. van Sprang zal dan de kogel maar door de kerk jagen en onder woorden brengen waar de heer van de Meerendonk zoo juist op doelde en wel dat de secretaris van het standpunt uitgaat dat hij feitelijk alleen de baas is. De voorzitter zegt dat het niet te pas komt dergelijke insinuaties hier naar voren te brengen. De wethou der moest wat meer gematigd zijn. Het wordt zoo te gek. Spreker begrijpt een dergelijk standpunt met den besten wil van de wereld niet. De controleur staat toch direct onder B. en W. Van B. en VV. is de secretaris evenwel de rechter hand, hetgeen toch niet uitgescha keld kan worden. De heer Schuurman begrijpt niet waarom men tegen dit voorstel is. Ook de heer Boom kan daar niet bij. De heer Dobbelsteen vindt de secretaris ook niet de juiste peisoon om over werkloozenkwestie te kunnen oordeelen. De voorzitter zegt dat het toch zal moeten volgens voorschrift van de regeering. De heer van Wagenberg is van meening dat de grauwe theorie hier gaat heerschen boven de soepelheid. De voorzitter zegt dat de zaken toch reeds geruimen tijd loopen zooals ze in deze instructiën om schreven zijn. Als 't zoover mocht komen dat de controleur niets meer met den secretaris^ te maken zou hebben loopen de zaken hier mis, zegt spreker. Het voorstel van B, en W. wordt hierna in stemming gebracht en met 7 tegen 5 stemmen aange nomen. Voor stemden de heeren v. d. Griendt, J. Verschuren, J. van Helvoirt, .1. Wilgers, A. Boom, Schuurmans en van Engelen. Tegen stemden de heeren van Wagenberg, v. d. Meerendonk, van Sprang, A. van Helvoirt en van Mierlo. De jaarwedde van den controleur van de steunverleening wordt op diens verzoek met f 100,verhoogd waarvan 150,door het rijk te dragen zijn. De voorzitter zegt over het werk* van den controleur buitengewoon tevreden te zijn. De heer v. d. Meerendonk ver zocht den secretaris, die laatste opmerking van den voorzitter, ook aldus te notuleeren. Aan den heer Herks wordt voor het beschrijven van de hondenbe lasting en het controleeren der be volking een vergoeding toegekend van f150,— Besloten wordteen kasgeldleening aan te gaan van f20.000,— 5 3/8 pCt voor den tijd van 3 maanden. Dan komt nog weer eens de salaris-kwestie van het secretarie- personeel aan de orde, thans in» verband met een voorstel van B. en W. tot Wijziging van de be grooting 1937 mede in verband met het besluit van Ged. Staten tot verhooging van den post «jaar wedde van de Ambtenaren ter secretaries Evenals voorgaande keeren wordt ook thans dit voorstel verworpen, tgans met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren A. Boom, van Engelen, Wilgers, van Sprang en van Mierlo. - Tegen stemden de heeren v. d. Meerendonk, van^Wagenberg, A. v. Helvoirt, H Schuurmans en v. d. Griendt. Tot leden van de Commissie van Bijstand tot onderzoek van het bouwen van een raadhuis of het verbouwen ervan worden benoemd de heeren v. d. Meerendonk, Boom en v. d. Grienat Tot leden van de Commissie van assistentie bij boven genoemde commissie, de heeren A. van Hest en J van Vlijmen. Het suppletoir kohier honden belasting over 1937 wordt vastge steld op f24,— Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Meerendonk hoe het feitelijk staat met de vuilnisbelt kwestie. De vooizitter zet in den breede deze kwestie uiteen. Hij zegt dat in feite reeds op 1 Mei het vuilstorten had moeten ophouden, zoodat de gemeente 's Hertogenbosch te ver volgen is wegens overtreding van de Hinderwet. De minister is even wel ervan op de hoogte dat de- Bosch geen vergunning meer heeft zoodat mogelijk deze nader zal ingrijpen. Hierna sluiting. NOTARIS-BENOEMING. Bij Kon. besluit van 14 Mei is be noemd tot notaris binnen het arrondis sement Utrecht, ter standplaats de ge meente Utrecht (vacature P A. Lens): G. W. Vaags, candidaat-natoris te Heemstede, geboren te Waalwijk. ST. NICOLAAS-ZIEKENHUIS. De toeloop van patiënten tot het St. Nicolaas-Ziekenhuis is het laatste jaar groot en neemt steeds toe, zoodat er meermalen gebrek aan plaatsruimte voorkomt. Met het oog hierop worden plannen bestudeerd of er in de toekomst nood zakelijkheid en mogelijkheid van uit breiding zal bestaan van het St. Nico- t laas-Ziekenhuis en wordt de situatie van alle zijden voorloopig bekeken, al dus deelde men ons uit de beste bron mede. DIOCESANE R. K. MIDDEN. STANDSBOND. Te Waalwijk zal Woensdag 8 Juni een algemeene vergadering worden ge houden van de bestuursleden van alle aangesloten vereenigingen in het Dio cees Den Bosch. EEN MOOIE BIJDRAGE TEN BATE DER T.B.C.-BESi RIJDING. Het zeer lofwaardige initiatief van een aantal jongelui om den gepasseer- den Zaterdag in het teeken te stellen van de T.B.C.-bestrijding. ;s niet zon der succes gebleven. Het moet trouwens gezegd, dat het origineele idee, een muzikale rondrit, het ijverig collecteeren van een aantal dames en de medewerking van het weer dan dit sw^es niet vreemd zijn. Op een groote platte vrachtauto had het muziekgezelschap, betiteld met den wiidschen naam van ,,The Longstreet Serenaders onder de bekwame lei ding van den heer F. van Straaten. een plaatsje gevonden en begeleid door een legertje dappere collectrices was er dra welhaast niemand in de straat te zien, die niai het oranje T.B.C.-speldie droeg; de straat-collecte bracht niet 'minder dan 90.op. Was deze rondgang dus reeds uit muntend geslaagd, niet minder was dit het geval met het bal dat voor hetzelf de doel 's avonds in Musis Sacrum" gegeven werd. Wilde aanvankelijk de juiste stem ming niet komen, de pittige dansmuziek van de Serenaders zorgde er wel voor dat die niet lang op zich liet wachten en toen dan ook de belangstelling nog meer toenam, heerschte er spoedig een vroolijke stemming. Een gehouden loterij gaf ook nog een mooie opbrengst, zoodat per slot van zaken een bruto-totaal geteld werd van nagenoeg 160. zoodat na aftrek van de kosten zeker nog een mooi be drag aan de T.B.C.-commissie kan worden afgedragen. Voor dit prachtig resultaat is een dankwoord aan de ijverige muzikanten en de volhardende dames-collectanten hier zeker op zijn plaats en wij hopen dat dit eerste succes een stimulans zal mogen zijn om nog meerdere malen zoo'n lofwaardig initiatief op een der gelijke wijze naar voren te zien treden. EEN SYMPATHIEKE DAAD. Als een zeer welkomen bijdragee werd de T.B.C.-commissie verrast met een bedrag van 98.95, zijnde de op brengst van de muzikale rondgang der Longstreet Serenaders en het bal. Een zeer sympathieke daad, waar voor de dames en heeren, die daartoe het initiatief namen en hebben medege werkt, hartelijk dank wordt betuigd. Luchtbescherming. De door ons reeds vroeger aan gekondigde bijeenkomst over de iuchtbeschermingzal Maandagavond a.s. gehouden worden in »Musis Sacrnm.» Het betreft hier een voorlichtings- avond, die voor alle ingezetenen van groot belang is. Zaterdag a.s. volgen nadere mededeelingen hier over. Zilveren jubileum. Zooals wij vroeger mededeelden, herdacht de heer C. Trimbach op 16 Mei 1.1. den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad der Levens verzekering-Mij. Noord-Braband al hier. Door huiselijke omstendigheden van den jubilaris is de huldiging uitgesteld tot 1 Juni a.s. ernstige aanrijding. Maandagmorgen om half tien heeft aan. het Hoekeinde alhier een ernstige aanrijding plaats gehad, die naar verhouding nog tamelijk goed is afgeloopen. Op genoemd tijdstip naderde van de richting Markt een luxe auto, bestuurd door den heer Sm. uit Tilburg, van de N.V. G. v. Loon's Import-Mij. alhier, waarachter de heer L. v. E. reed per motorrijwiel. Voor het gebouw van bovengenoem de firma wilde de heer Sm. daar den dam oprijden. Mogelijk be merkte de heer v. E. de hiervoor gegeven dubbele geluidsignalen en richtingaanwijzer te laat, met het gevolg dat hij pardoes tegen de rech terflank van den auto opreed. Spoe dig kwam van verschillende zijden hulp toegeschoten, waaronder ook de ex ploegcommandant van het Roode Kruis, de heer Tr., die den heer v. E-, die er blijkbaar ernstig aan toe was, de eerste hulp ver leende. Het bleek dat bij de botsing de starter van het motorrijwiel den heer v. E. in het linkerbeen was gedron gen ter hoogte van den enkel. Na dat door den heer Tr. een voorloo pig verband was aangelegd, werd het slachtoffer per auto naar het St. Nicolaas-ziekenhuis alhier ver voerd, waar Dr. Kolster verdere geneeskundige hulpverleende. Deze constateerde daarbij dat de heer v. E een gecompliceerde enkelfractuur had opgeloopen, zoodat hij vermoe delijk een zestal weken het bed zal moeten houden. De heer Sm. stelde direct de politie van een en ander op de hoogte. Het motorrijwiel werd zwaar be schadigd, terwijl de auto enkele ontsierende deuken bekwam aan het rechterspatbord, motorkap en ban denmantel. R.K. VROUWENBOND. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de vergadering van den R.K. Vrou- I wenbond, morgenavond om 8.15 uur precies in de zaal van den R.K. Gilden bond. BRAND IN HET BELASTING KANTOOR. Het geheele archief ver nield. Groote waterschade. De groote reeks van branden, die vorige week ons land geteisterd heeft, scheen Maandagmiddag omstreeks 4 uur hier ter plaatse te worden voortge zet, toen ons het alarm bereikte van brand in het belastingkantoor. Geluk kig heeft deze brand geen ernstige vor men aangenomen, doordat hij beperkt kon blijven tot de archiefruimte. Toch zag het er aanvankelijk niet naar uit dat de brand een meer onschul dig karakter zou dragen, want toen wij ter plaatse kwamen, kwamen dikke rookwolken ons reeds tegemoet en sloegen de vlammen reeds door een der bovenramen naar buiten. Inmiddels was evenwel reeds de brandspuit gearriveerd en bijna gelijk tijdig kon, onder de beproefde leiding van den opperbrandmeester den heer de Hoop, de strijd tegen het vuur aanvangen. Een groote slang spoot vanaf de straatzijde groote massa's wa ter naar binnen, terwijl een kleinere af takking er van door het gebouw naar boven werd geleid, waar het vuur in den kern kon worden aangetast en wel- Vermoedelijk zal de brand daarom wel aan kortsluiting te wijten zijn geweest. Ondertusschen is een gedeelte van het kantoor van den Rijksontvanger tij delijk ondergebracht in een leegstaand huis der gemeente eenige meters verder de Mr. van Coothstraat in, zoodat de dienst geen stagnatie ondervin It. Zooals bekend zijn de belastingkan toren eigendom der gemeente in huur bij 't rijk. Alles is verzekerd. Redden van drenkelingen. Voor een goed bezette zaal hield Dinsdagavond de heer Meijerink uit Haarlem, hoofdconsul van den Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen, een leerzame lezing in Musis over zwemmend redden. Hij begon zijn inleiding met de meening naar voren te brengen, dat het de bedoeling is om ook in Waal wijk een afd. tol het redden van drenkelingen op te richten. Het groote belang van zoo'n afdeeling toonde spr. aan door eenige verge lijkende getallen van het aantal ver- drinkingsgevallen. Een dertigtal ja ren geleden bedroeg dit nog onge veer 950 per jaar, welk getal ïntus- schen gedaald is tot 640 Met een aantal fraaie lichtbeelden lichtte spr. vervolgens zijn causerie toe. Men kreeg thans aanschouwe lijk voorgesteld een beeld van wal men te doen heeft, wanneer een drenkeling te water geraakt. Voorts werden een aantal reddingsmiddelen getoond,die,alhoewel eenvoudig van opzet, veel nut kunnen hebben wan- neer de nood aan den man komt. Het was een zeer interessante le zing, die met een hartelijk applaus beloond werd. Moge ook het gestelde doel nog bereikt worden «Elke Waalwijkschezwemmer moet zwem mend redder zijn». De firma Kogels 60 jaar. Op Zondag 15 Mei bestonden A. Kogels Zoon's Schoenmagazijnen 60 jaar. Deze firma is in 1878 opgericht door den heer A. Kogels Sr. Diens zoon, de heer HKogels, zette daarna de zaak voort en maakte er een N.V. van, waarvan hij thans nog als directeur optreedt, terwijl ook zijn zoon, de heer A. Kogels Jr., een kleinzoon dus van den stichter mede in de directie is opgenomen. Het 60 jarig jubilé is Maandag VRIJDAG 20 MEI AS. van onze S P E C I A A L-Z A A K in: Zeer ruime sorteering van de eenvoudigsle tol de fijnste HANDWERKEN. speciaal gesorteerd in zomerwol. BA B Y-ARTIKELEN. Pracht-collectie, alles handwerk en aan concurreerende prijzen. ALLE NAAISTERS-FOURNITUREN. In onze speciaal-zaak vindt U naast groote sorteering en prima kwaliteiten ook deskundige voorlichting en gratis onderricht. I«S^" Als openingsreclame ontvangt U EEN AARDIGE VERRASSING Uw kinderen. voor Aanbevelend, dra werd ook vanaf 't platdak van het huis van Ir. v. d. Waerden het vuur bestreden. Door de groote massa's water die in het vuur geworpen werden, was het spoedig mogelijk de reeds naar buiten slaande vlammen te bedwingen, zoodat toen het gevaar voor den ondergang van het gebouw alsook voor uitbrei ding geweken was. Het bergingswerk. Intusschen waren de lokalen waarin de kantoren van de inspectie en den ontvanger gevestigd zijn, nagenoeg ge heel leeggeruimd. Dat dit met de groote hoeveelheden papier e.d. zoo vlot ging, is te danken aan de ijverige hulp van de leerlingen der Rijksvakschool, welk gebouw schuin tegenover het belas tingkantoor gelegen is. Zij waren direct gealarmeerd en on der leiding van de ambtenaren werd vormd, waarlangs toen het te bergen materieel werd doorgegeven om in de Vakschool een voorloopige bergplaats te vinden. Ook talrijke burgers waren bij dit bergingswerk behulpzaam, zoo dat de schade, wat dit gedeelte betreft, tot een minimum beperkt kon blijven. Overigens is er in het gebouw een wa re ravage aangericht. Zooals gezegd brandde het archief geheel uit. Dit is gelegen in den uitersten hoek op de tweede etage, geheel vooraan langs de straat. De hieronder liggende lokalen van den ontvanger en de inspectie dropen in letterlijken zin van het water, dat uit alle hoeken en gaten te voorschijn kwam. Het rechtergedeelte van het gebouw, waarin de lokalen der registratie ge vestigd zijn, heeft weinig of niets van het vuur of water te lijden gehad. De oorzaak. Naar de oorzaak van dezen brand tast men in het duister. Van bevoegde zijde vertelde men ons dat den gehee- len dag niemand het archief bezocht had, zoodat achteloosheid met vuur ic'tgesloten moet worden beschouwd. gevierd. Des morgens kwam 't per soneel van de beide magazijnen te Den Haag en Rotterdam de directie op het Haagsche hoofdkantoor com plimenteeren en bood als herinne ring aan dit feit een geschilderd portret aan van den heer H. Kogels, den tegenwoordigen directeur. Des middags van 3 tot 5 uur had in het magazijn aan de Veenestraat een druk bezochte receptie plaats. Vele klanten kwamen hun geluk- wenschen aanbieden, waaronder er waren, wier overgrootouders reeds bij de fa. Kogels hun schoenen kochten. Ook zagen wij bestuurs leden van middenstandsorganisaties, vrienden, zakenrelaties en anderen. Een schat van bloemstukken vul de het magazijn in de Veenestraat, Hieronder waren er vele van de cliëntèle. Benoemd. Als tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Jongensschool aihier is be noemd de heer F. v. d. Broek uit Herpt. Opening Zwembassin. De offlcieele opening van het ge meentelijk Natuurbad »de Pleune Wiel» is vastgesteld op Zaterdag21 Mei a s., des nm. 3 uur. Veldloop. Vanwege de R.K. V.V. «Sporters» alhier zal dezen zomer in onze ge meente een veldloop worden geor ganiseerd van max. 5 K.M. Tragisch verdrinkingsgeval. Zaterdagnamiddag omstreeks zes uur vond men in een sloot achter zijn huis de 80 jarigen landbouwer Corn, van Spijk, alhier. Dr. Akkermans die spoedig ter plaatse was kon slechts den dood constateeren. De bejaarde man is vermoedelijk terwijl hij op het pad langs den sloot liep door duizeligheid, waar. aan hij de laatste jaren lijdende was, overvallen en aldus te water geraakt en verdronken. Jonge Wacht. In het Jongenspatronaat had alhier de vierde Districtsbijeenkomst plaats der Eerw. Heeren Directeuren en Leiders der Jowa (Jonge Wacht) afdeelingen van Drunen—Elshout— Heusden—Nieuwkuijk en Vlijmen behoorende hij het District »de Langstraat.» Door Kapelaan Breugelmans werd een inleidingswoord gesproken, ter wijl door kapelaan Schekenraadt, Directeur der afd. Nieuwkuijk het onderwerp »Hoe. moet de jeugd, lijder zijn» werd behandeld, waarna over dit thema van gedachten werd gewisseld. Besloten werd te Drunen een Districtsdemonstratie te houden in de maand Juli. De G. L. sn A. G. L.. trainingsdag zal in Juni in Nieuw kuijk worden gehouden; terwijl de Leidersbijeenkomst werd vastgesteld op den laatsten Woensdag in Sept. te Vlijmen. Afscheid Hooijmaaijer. In de Vrijdagavond gehouden bestuursvergadering der Harmonie »De Volharding» nam den heer A. J. Hooijmaaijer afscheid als Voor zitter der ver. wegens vertrek naar 's Bosch. Wegens de vele verdiensten voor de ver. werd den scheidenden Voorzitter, het Eere-Voorzitterscbap aangeboden. De heer P. Elshout Thzn. werd tot waarn. voorzitter benoemd. Naar Duitschland. De uilzending van landarbeiders (i. c. stalknechts e.a.) naar Duitsch land heeft al heel wat stof doen opwaaien en om 't geval zelf en wat daarmede samenhangt zijn al fan tastische verhalen genoeg opgedischt die allen ver bezijden de waarheid waren. Van onder dwang naar Duitschland te moeten of anders van steun of werkverschaffing te worden uitgesloten is ons hij nadere infor matie ook bij werknemerszijde gebleken dat dit op zuiver fantaisie berust. Verplichting is alleen zich na oproep te melden. Bij melding wordt afgevraagd of men vrijwillig genegen is naar Duitschland te gaan. Luidt het antwoord hierop neen, zoo kan men thuis blijven zonder dat men van steun of werkverschaf fing wordt uitgesloten. Luidt het antwoord ja, zoo wordt alsnog na gegaan of de omstandigheden (fa milie e. a.) een uitzending wettigen. Uit onze gemeente zal deze week weer 1 vrijwilligei vertrekken. Commissie tot regeling der vaste lasten in den tuinbouw geinstalleerd. In het gebouw der Veilingver. »de Langstraat» alhier werd een com missie geinstalleerd tot regeling van de vaste lasten in den tuinbouw, rayon Veilingver. »de Langstraat» te Drunen. De samenstelling hiervan is als volgt: C. Gijsman, Waspik, Voorz.; M. van Wijk Azn Genderen, Secr., M. van Halder, Drunen; H. v. d. Brand, Haarsteeg; J. L. Rietveld, 's Grevclduin-CapelleJac. Neder- veen, 'sGravemoer, leden. Tuinders die de bemiddeling der commissie wenschen, kunnen zich hiervoor schriftelijk tot den secre taris wenden, waarna ter bekwamer tijd oproeping tot een bespreking volgt. De Motorclub. Zondag hield de motorclub »de Vroolijke starters» een gezelligheids- rit van ongeveer 150 km. Gereden werd over prachtige wegen en door de mooie streken van Noord-Brabant en een brokje van België. Na de rit werden eenige fraaie prijzen verloot. Schaken. Door de schaakclub S. D. JC werd heden de negende ronde der schaakcompetitie gespeeld, met den volgenden uitslag: Th. Cou wen berg— M. v. Huiten 0 1 P. Elshout—Fr. Boelen 1—0 A. SmitsL. v. Huiten 1—0 Burgerlijke Stand. Gehuwd Waltherus Pullens en Gijsberdina Klerks. ELSHOUT. St. Norbertus-Gesticht. De algemeene overte Broeder Antonius (Joh. Knippels uit Drunen) van de orde van St. Norbertus alhier is gisteren met een aantal Eerw. Broeders naar het succursaalhuis „St. Jozefdal" (eertijds huize „Eek- hart" te Eindhoven vertrokken om zich aldaar te wijden aan de nazorg der zwakzinnigen, afkomstig uit het Moederhuis te Elshout. De hiervoor bestemde patiënten zullen eerst worden overgebracht wanneer het huis compleet is geinstalleerd. Zondag j.l. herdacht de St. Vincen- tiusvereeniging te Dussen den dag, dat zij voor 75 jaar bij den Hoofdraad werd ingelijfd. Te tien uur werd voor de levende en overleden leden een H. iielvoirt, J. Verschuren, J. van M Cnjuv-nWcrg—W Brok 0 1

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5