r GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. VLIJMEN. NIEUWKUIJK. Laatste Berichten. Advertentiën Dagreizen naar Antwerpen''! Per persoon f 1.Q Mis opgedragen, waaronder Pastoor Janssens de Horion een feestpredika tie hield. Na de H. Mis werd een korte feestvergadering gehouden, waarbij door den president de heer Ant. van Honsewijk een keurige rede werd ge houden. Het zeldzaam jubileum werd dooi de vereeniging in zeer intiemen kring herdacht. HANK. Zondag j.l. vierde de R.K. Werklie denvereniging afdeeling Hank haar Patroonsfeest. Des morgens te zes uur naderde alle leden ter H. Tafel, terwijl des avonds in de Bondszaal een groote Propaganda-vergadering werd gehou den, die druk werd bezocht. Door de rijkspolitie is tegen een zekere v. d. P. en S., beiden alhier voor het visschen zonder vergunning procesverbaal opgemaakt. Zij waren met een peur aan het visschen. Zaterdagavond circa tien uur werd veldwachter Kelder gewaar schuwd dat een landlooper op den Buitendijk alhier liep, die had uitge laten een revolver hij zich te hebben. De veldwachter begaf zich ter plaatse waar hij bedoelde persoon aanhield. Bij fouilleering bleek hij slechts een paar doosjes lucifers, een pijp en wat tabak hij zich te hebben. Hij is zijn weg verder vervolgd, zoodat alles met een sisser afliep. Dinsdagmorgen kwam de heer v. G. uit Made met zijn motorrijwiel te slip pen doordat hij plotseling moest rem men voor een A.T.O.-bus die aan hel Station der Ned. Spoorwegen alhier aan het rangeeren Was. De heer v. G. werd van zijn motor geslingerd en kwam daarbij tegen de A.T.O.-bus te recht. i.Jlings toegeschoten hulp droe gen den heer v. G. hij de familie ter Berg binnen, waar de hulp van doktei Jaspers werd ingeroepen. Alhoewel v. G. over inwendige pijnen klaagde bleken geen edele deelcn te zijn ge kwetst zoodat dit ongeval nog goed afliep. Met een auto is de heer v. G. naar zijn woning te Made vervoerd. Het motorrijwiel liep slechts gerin ge malerieele schade op. Veldwachter van Oorschot maakte van een en ander proces-verbaal op. Van 1 Augustus tot 17 Septem ber a.s., tijdens de uiencampagne aan de groentcnzouterij van de fa. Spijer- Brothers, zal de steunverleening en werkverschaffing in deze gemeente geheel worden stopgezet. Gedurende deze zeven weken zullen de werkloozen dus verplicht zijn aan de uiencampagne deel te nemen of elders werk te zoeken. Tijdens de feesten ter herdenking van Geertruidcnberg 725 jaar stad, van 27 Augustus lot en met 4 Septem ber a.s. zal op de groote toren van de Ned. Herv. Kerk een lichtzuil ter groo te van 12] meter worden geplaatst, zoodat deze ver uit den omtrek zicht baar zal zijn. De technische commis sie onder leiding van architect A. G. Renniers is reeds met de voorloopige werkzaamheden aan den gang. Een keurig foldertje, bevattende 8 prentbriefkaarten van de Stad Geer truidcnberg werd ons door het comité Geertruidenberg 725 jaar Stad ter hand gesteld met welks inhoud het comité zich voor stelt een kijk te geven op Geertruidenberg zooals het er vroeger uitzag. Van de acht prentbriefkaarten zijn er twee, die naar bekende foto's zijn gemaakt n.l. de krypt in de Ned. Herv. Kerk zooals die zich vertoonde in 1898 toen de ruimte onder het voor- malige priesterkoor was uitgegraven en het huisje „In de Kalkmac" in dg Havendijkstraat, waarvan het stich tingsjaar onbekend is. De overige kaarten zijn vervaardigd naar foto's die in het Provinciaol Museum afd. Prentenkabinet, zijn genomen. Het slot is een penteekening van het in 1420 door de Dordtenaren verwoeste kasteel, waarschijnlijk een 18e eeuw- sche copie. De overige vijf zijn ge- wasschen teekeningen, waarvan er 8 n.l. het gezicht op de Waterpoort (1672), het gezicht op wallen en kerk (1678) en de kerk vanuit het Zuiden (1688) op naam staan van J. de Grave. De afbeelding van de Brandepoort (1672) en die van de Waterpoort zijn (le eenige die we van de oude poorten bezitten. Op het eind van de 18e eeuw- was de Brandepoort verdwenen. De afbeelding van het stadhuis vertoont dit gebouw vóór 1768. In dat jaar werd de voorgevel in hardsteen opge trokken. De kosten van hardsteen be droegen hiervan 1393,aan hout, steen en glas 1050,Voor niet in gezetenen zijn de mapjes ad 0,25 verkrijgbaar bij den heer F. van Gel deren, Koestraat 87, penningmeester van de Sinte Geerden-Berghe Stichting (postr. no. 326897). Begrafenisver. St. Jan. Maandagavond hield de Begrafenis- ereeniging St. Jan in café Jan v. Dun een vergadering voor de bij de ver eeniging in functie benoemde leiders en dragers. Door het dagelijks bestuur werden voor de goede naleving daar van de instructies destijds van deze functionnarissen ontworpen en goed gekeurd, kenbaar gemaakt en uiteen gezet. Niet alleen betreffende de uit voering van den dienst, doch tevens omtrent de behandeling van de ver strekte kleeding, waren bepalingen vastgesteld. Om de uniformiteit hij de diensten zoo goed mogelijk te doen zijn werden mede voorschriften gegeven voor het werk der leiders en dragers in de kerk, wat ongetwijfeld de bij de uitvaart ge- wenschte eerbied zal ten goede komen. Bedevaart Elshout. Zondag maakten de beide Meisjes congregaties uit de St. Jan- en St. Joceph-parochie hun jaarlijksche Mei bedevaart naar O.L.V. van den Els- hout. Van hen, die den tocht niet te voet of per fiets maakten, vertrokken om 10 uur een tweetal groote bussen. Na aankomst werd een plechtige H. Mis 'opgedragen, waaronder de con gregatie onder leiding van den heer W. Bergeveld een 2-stemmige Mis van M. Halle uitvoerde. Na een pauze van een paar uren, werd de oefening van de Congregatie in Elshout gehouden, om daarna den terugtocht naar Kaats heuvel te aanvaarden. Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap der arbeidsbemiddeling stonden vorige week ingeschreven in totaal 291 ge heel en 71 gedeeltelijk werkloozen. Het aantal gesteunden bedroeg over de afgeloopen week 71, terwijl 60 per sonen in werkverschaffing waren. Makelaar. De heer D. Mateijsen alhier, werd voor de arrondissements-rechtbank te Breda, beëedigd als makelaar en taxa teur in Schoenmachines en onderdee- len. Verkeersborden. In verschillende straten werden de zer dagen verkeersborden geplaatst, speciaal het parkeeren regelend, vol gens de laatste bepalingen daarom trent in den gemeenteraad genomen. LOON OP ZAND. Tentoonstelling Vakschool. Nadat Vrijdag de prestaties der leerlingen van de vakschool aan een onderzoek waren onderworpen, had Zondagmiddag de opening van de ten. toonstelling plaats in de voormalige schoenfabriek „Oceana". Bij de opening waren tegenwoordig het bestuur der R.K. Vakvereeniging op wier initiatief het vakonderwijs gegeven werd, de lieeren patroons ter plaatse die aan den cursus hebben verleend. Als genoodigden waren tegenwoor dig wethouder van Lier met verschil lende raadsleden, het bestuur van Looriopzand's Belang en verschillen de notabelen der plaats. Na het openingswoord door den vobrzitter sprak wethouder van Lier, waarna de heer J. v. Lier Gzn. namens de fabrikanten het woord voerde. Daarna werd overgegaan tot uitrei king der diploma's en werd de ten toonstelling voor geopend verklaard. jn den loop van den dag trok deze tentoonstelling, zooals ieder jaar veel bezoekers. De uitslag van het gehouden examen was als volgt: Teekenen: le leerjaar. A. v. d. Velden, 30 p. le pr. met lof; J. van Loon 28 p.; Pij nenburg 27 p.; Beerens 26 p.; M. Bie- mans 25 p. allen le prijs. P. Ligten- berg 24 p. 2e prijs. 2e leerjaar, v. d. Laak 29 p.; P. Ligténberg 27 p.L. Vermeer 25 p. allen le prijs. W. Meijer 24 p. 2e prijs. 3e leerjaar. C. Oomen 30 p. le pr. met lot; M. v. Esch 29 p.; J. Snoeten 28 p.; C. v. d. Hoven 26 p.; C. de Bondt 25 p. allen le prijs. Handzwikken le leerjaar. J. v. d. Velden 35 p.; J. Snoeren 34 p.; J. Oomen 33 p.; J. v. d. Velden 32 p. allen le prijs. H. Pijnenburg 29 p.; L. Vermeer 27 p.; A. v. Berkel 27 p.; J. Monsieurs 26 p., M. Ingen 24 p.; B. Moonen 23 p. allen 2e prijs. 2e leerjaar. H. Brands 34 p.; W. v. Gorp 33 p.; L. Beerends 33 p.W. Spapens 31 p. allen le prijs. P. Coo- mans 28 p.; C. v. d. Sanden 28 p.; K. v. Breugel 27 p.; P. Snoeren 27 p.; J. v. d. Velden Cz. 25 p.; L. v. d Vel den Lz. 24 p.; J. Boere 21 p. allen 2e prijs. 3e leerjaar. J. v. Esch 34 p. le prijs. J. Boons 30 p. 2e prijs. K. v. Leeuwen 28 p. 2e prijs. Burgerwacht. Tot commandant der Burgerwacht alhier werd als opvolger van den heer G. v. d. Wildenberg, benoemd de heer C. Michielsen. 23 Mei a.s. viert het echtpaar J. van Baest-Hesctyoor in de Klooster straat zijn gouden bruiloft. Jan van Baest is goed-bekend onder den naam van Jan de Kuiper, hoewel hij dit vak al lang niet meer beoefend en later zich op den tuinbouw toelegde. De buurtcommissie, die voor pasr sende versiering en regeling zal zorg dragen bestaat uit de heeren: J. Brands. C. Brands, W. v. Loon, J. Beunis, G. Dankers, Jos de Leur, B. v. Noyen en C. Swaans. ST. JOACHIMSMOER. Kruisboog. Op de Zondag j.l. te Berkdijk ge organiseerde schutterswedstrijden be haalde het kruisbooggezelschap On derlinge Vriendschap'* alhier, <le twee de korpsprijs, zijnde een prachtige beker. Bij de personeele baan kwam voor een prijs in aanmerking de heer H. Rolberg met een tweede prijs. RAAMSDONKSVEER. Dinsdagmiddag even over vieren, juist na het uitgaan der scholen, is op den rijksweg nabij de marechaus seekazerne een kleine jongen aange reden door een auto, doordat hij on doordacht den weg overstak. Juist op dit moment passeerde een auto, waarbij het kind door een bum per werd gegrepen en met het hoofd door het glas van den linkerkoplamp sloeg. Door krachtig te remmen wist de bestuurder erger te voorkomen. De jongen bleek slechts enkele schaaf wonden te hebben bekomen, en kon, na te zijn bekomen van den schrik zonder meer zijn weg vervolgen. De heer C. van der Beek te Raamsdonksveer is benoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. van Raamsdonk in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer L. P. Dubbelman. Door de wijziging in den treinen loop is ook het tijdstip der laatste buslichting voor den nachtposttrein veranderd. Vroeger was deze lichting om 7.40 uur, doch dit is thails tien minuten over achten geworden. Het bouwen van een nieuw Ge meentehuis te Gilze en Rijen is ge gund aan den laagsten inschrijver Mertcns en Weterings alhier. Vergadering van den. Raad der ge meente SprangCapelle te houden op Vrijdag den 20 Mei 138 des namid dags te half acht (7.30) uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen dei- vergaderingen van 25 Februari en 31 Maart 1938. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling vergoedingen als bedoeld bij art. 101 der Lager- Onderwijswet 1920. 4. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening voor den dienst 1938. 5. Nota van Ged. Staten inzake de geldleening van 13,500,voor regeling financieele achterstand woningbouwvereeniging. 6. Nota van Ged. Statui inzake de begrooting voor 1938. 7. Vaststelling regeling verzeke ring gemeentegelden in verband met intrekking van de gemeen- te-borgtochtenwet. 8. Mededeelingen. SPRANG. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. A. van Vuuren, slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor het exa men Adjunct-Commies bij het Staats bedrijf der Posterijen. In verband met het feit dat de heer C. J. Kuijsten alhier op 15 dezer den dienst als gemeente-veldwachter van Sprang-Capelle met pensioen heeft verlaten, bracht het muziekgezelschap ,,Sirena" j.l. Maandagavond den heer Kuijsten eene serenade. Vervolgens maakte het gezelschap een muzikale rondwandeling door de gemeente. Een en ander trok van de zijde van het pu bliek begrijpelijkerwijze zeer veel be langstelling. De Chr. Gymnastiekvereeniging ,.Pro Patria" maakte j.l. Zaterdagmid dag een wandeling door de gemeente. Van haar vereeniginggebouw werd eerst naar het Oosteinde gemarcheerd en vervolgens naar Vrijhoeve, via de Hoogevaart naar Capelle en langs de Nieuwevaart en Heistraat terug, zoo dat de geheele gemeente bezocht werd. Een flinke marsch vooral voor de vele kleine gymnasten. A.s. Zaterdag 21 Mei herdenkt de heer A. Smits alhier het feit, dat hij gedurende 25 jaar zitting heeft in het College van Notabelen der Ned. Herv. gemeente. Een woord van hartelijke felicitatie aan dezen stillen werken vcor de Ncd. Herv. gemeente alhier, is zeker op zijn plaats. De Sociale Studieclub van den Christ. Besturenbond Sprang-Capelle hield j.l. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier haar laat ste studievergadering voor het seizoen 19371938. Als onderwerp ter bespreking werd door dhr. Adr. Braspenning ingeleid: ,,Het economisch leven in verband met den bevolkingsopbouwAan de hand van de volgende punten zette de inlei der dit onderwerp breedvoerig uiteen: 1Het bevolkingsvraagstuk in het al gemeen: 2. Het bevolkingsverloop in verband met het economisch leven; 3. Bevolkingsgroei en economische wel vaart: 4. De invloeden van de veran deringen in groei en opbouw der bevol- ging op het economische levéb. Een aangename bespreking volgde op dit leerzame onderwerp. De secretaris, dhr. J. Maijers, gaf hierna een overzicht van het werk der club in het afgeloopen seizoen, waarbij hij wees op het nut der sociale studie club en opwekte op den ingeslagen weg voort te gaan. De voorzitter dankte de leden voor hunne medewerking in het afgeloopen jaar en sprak de hoop uit dat allen zich D.V. in het najaar weer voor dit werk zullen geven, waarna de gezellige ver gadering met dankgebed werd geslo ten. CAPELLE. Tot secretaris van de plaatselijke commissie voor steun aan kleine boe ren in deze gemeente is benoemd dhr. J. van Herpen, ambtenaar ter secre tarie. In de 1*2 dezer gehouden verga dering van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente aan den Loonschen- dijk werden ingevolge art. 27 van bet kerkelijk reglement dezer gemeente de functies als volgt verdeeld: P. Michaël, voorzitter, B. Verhoeven, secretaris en A. Dekkers, penning meester. Met oude duiven hield de post- duivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. van der Haart j.l. Zondag een wed vlucht vanaf Noyon, 272 km., waar de duiven te 9.50 in vrijheid werden ge steld en waarbij de eerstkomende duif met een snelheid van 1369,57 m. per minuut werd geconstateerd om 1.09.32, terwijl de laatste prijswinnende duif het hok bereikte om 2.18.25 en een snelheid van 1017,80 m. bereikte. De volledige uitslag luidt als volgt: Vos 1 2 8 28 32 33 39; Gebr. van Onzenoort 3 15 19 30 36; Th. van Beek 4; J. Rosenbrand 5 7 17; J. Ver steeg 6 9 25 37 40; St. van Peer 10 18; Adr. Klootwijk 11 31 41; J. Meter 12; H. Vos 13 34; J. van Door nik 14 44; G. Treffers 16 24; H. Dal- meyer 20; H. van Kampen 21 35; Gebr. Verhagen 22; G. Groeneveld 23; B. Pols 26; Adr. Blom 27; E. Haver- hals 29; J. Zwart 38 42 en W. Ver steeg 43. Eerste overduif: B. Pols. Aangetoonde duiven: Vos, J. Ro senbrand. J. Versteeg, St. van Peer, Adr. Klootwijk, Gebr. van Onzenoort en H. van Kampen. Voor de wedvlucht van a.s. Zondag vanaf Pont St. Maxence worden de duiven Vrijdag 20 dezer des avonds van 7 tot 9 uur in het clublokaal in- gekorfd. Tot eere-voorziller van de Chr. Schoolvereeniging a.d. Loonschendijk is door hel bestuur lj#hoemd Ds. Vroeg in de Weij, welke benoeming door Z.E. is aangenomen. Voor de Zaterdagmiddag-com petitie van den Brab. Voetbalbond speelde „Excelsior" j.l. Zaterdag op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart tegen NEO uil Sprang, welke wedstrijd met 61 in het voor deel van NEO eindigde. Onder zeer veel blijken van be langstelling vierde het echtpaar L. Heurter-van Esch, wonende a.d. Loonschendijk j.l. Maandag zijn zil veren huwelijksfeest. Velen gaven per soonlijk blijk van hun medeleven, terwijl de jubilarissen verder talrijke schriftelijke gelukwenschen en bloe men in ontvangst hadden le nemen. De j.l. Zaterdag voor de compe titie van den Dordtschen Korfbalbond door KIOL uil onze gemeente te Alm- kerk tegen AKC gespeelde wedstrijd eindigde in een schitterende 102 overwinning voor AKC. Op het ooievaarsnest, staande op het erf bij de smederij van dhr. Adr Cové en dat reeds eenigen tijd bewoond is, verscheen j.l. Maandag namiddag een ander ooievaarspaar, dat bezit van hel nest wilde nemen en dat ook deed, doordat het na hefti- gen strijd met de tegenwoordige be woners den kamp won en hen op de vlucht dreef. Hel pas aangekomen paar wipte de reeds in het nest liggende eieren eruit, bracht het door den strijd eenigszins gehavende nest weer op orde en troonde even later triomfan telijk als overwinnaar op de verover de veste. Men beweert, dat dit paar hetzelfde is. dat reeds vorig jaar hel nest be woond en daarop ook jongen groot gebracht heeft. Op Dinsdag 24 dezer des avonds 8 uur zal in het Stationskoffiehuis bij dhr. P. Pruijssers de jaarlijksche vergadering van de plaatselijke boe renleenbank plaats hebben. De agenda voor deze bijeenkomst vermeldt 1. Opening. 2. Aanwijzing secretaris. 3. Verslag van den toestand der Bank. 4. Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, wegens pe riodieke aftreding van den heer Adr. van der Hoeven. 5. Verkiezing van een lid van het bestuur ter aanvulling der vaca ture, ontstaan door het bedan ken door dr. Ph.. J. Kohier. 6. Nazien rekening en balans over het afgesloten boekjaar. 7. Rondvraag en sluiting. D«t Vlijmen met zijn tijd meegaat, moge blijken uit het feit, dat er in het centrum der gemeente op den weg naar Haarsteeg een leuk plantsoentje op de hoogte van h«t Cadaverhuisje ln de Mommersteeg aangelegd is. Een stevige bank, die voorzich tigheidshalve uit beton vervaardigd is, zou ongetwijfeld tot een aardig zitje uitnoodigen, als niet bijna doorloopend de stank, die door den weteringsloot wordt voortgebracht, de geheele buurt aldaar verpestte. Met lofïelijken ijver heeft onze Burgemeester er voor gezorgd, dat de vuilnisbelt langs den Bosschen weg bij de Hut weldra zijn stank gelukkig aldaar niet meer ten on gerieve van enkelen zal verspreiden, en is het nu te hopen, dat er door het Gemeentebestuur spoedig po gingen in het werk gesteld worden, dat die beruchte stinksloot, die voor de omwoners in het centrum der gemeente en voor de vele passanten een geregelde bron van ergernis is, op de een of andere manier opge ruimd wordt. Intusschen stond de Zondag geheel in het teeken der sport. De 43 jarige B.K. Handboogschut terij »Buiten Verwachting« geves tigd in café H. Boom gaf onder leiding van Wethouder van Sprang een" groot nationaal concours ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan met daaraan verbonden kermesse d'été, terwijl het kruisbooggezel schap »Rozenjacht« gevestigd in café »Den Braai« eveneens ter ge legenheid van zijn 40 jarig bestaan een internationaal Kruisboogcon cours gaf. Ter opening der feestelijkheden marcheerde van Sprang met de leden van «Buiten Verwachting« en andere deelnemende gezelschap, pen onder de tonen der Harmonie »Concordia« naar den dijk en van daar terug naar het feestterrein. Het was jammer en geheel buiten verwachting, dat er niet even bij 't passeeren van de kruisboogwed strijden een kleine aubade bij de feestvierende collega gebracht werd doch dit zal wel vergeten werk zijn geweest. Intusschen marcheerden onder tromgeroffel eveneens de kranige jongetjes van de Haarsteegsche Wandelsportvereen. door Vlijmen en deed het ons genoegen te ver nemen dat men ook aan het werk is om in Vlijmen een dergelijke vereeniging op te richten. Ook de Jonge Wachters trokken er met hun leider per fiets op uit 't Was een mooie Zondag. De R.K. Jonge Middenstands, vereeniging alhier houdt op 4,5 en 6 Juni a.s. een tentoonstelling, waaraan tevens een aparte bloemen tentoonstelling alsmede een amuse mentszaal verbonden. Maandag j.l. herdacht het echt paar P. van der Wiel-Meijs zijn 40- jarig huwelijksfeest. Door 't feit dat vrouw van der Wiel, meer bekend met den naam Pieternel, vanaf de oprichting van een patronaat alhier, dit gebouw steeds heeft schoon ge houden. werd het echtpaar ter dezer gelegenheid door de diverse veree- nigingen die geheel of gedeeltelijk in 't patronaat gehuisvest zijn of er gebruik van maken, gehuldigd. Om half zeven kwamen de afgevaardigde bestuursleden in .It patronaat bijeen. Het waren o.m. 't bestuur van 't patronaat, Wit Gele Kruis, Boeren bond, Jonge Boerenstand, Werklie den vereeniging, Tooneel vereeniging, enz. Namens al deze vereenigingen werd het echtpaar in juist gekozen woorden gefeliciteerd met zijn 40- jarig huwelijksfeest door den direc teur van 't patronaat, den kapelaan der parochie. Spr. bracht een spe ciaal woord van dank aan Pieternel voor de vele goede diensten in 't patronaat en haar steeds bereidvol trouw werk. Spr. bood haar verder namens en van de diverse vereenigingen een prachtig geschenk aan als blijvende herinnering van innige dankbaar heid. De avond werd verder in een genoeglijk samenzijn doorgebracht waarbij de heer M. van Heivoort op de accordeon en de heer C. van de Water met zijn bekend repertoir er de stemming wisten in te houden. Zaterdag j.l. op de naamsdag van de H. E. Heer Prior Servatius v. Vugt, waren de Paters van 't Cisterciënserklooster »Mariën_ kroon« tevens in de gelegenheid hun hulde te brengen aandeEerw. fr. Gelasius, die onlangs z'n gouden Proffesiefeest vierde in Huize Ru- wenberg. De Eerw. Jubilaris is een familie lid van de Z.E. Heer Subprior Jo hannes van Engelen en 'n intiem vriend van de .kloostergemeente. 's Morgens werd er een plechtig gezongen Hoogmis opgedragen door de H.E. Heer Prior, met assistentie van de Eerw. Paters Julianus van Harssel en Benedictus van Luijk, respectievelijk diaken en subdiaken. Om elf uur opende de H.E. Heer Prior de receptie. In z'n inleidend woord richtte hij zich tot den jubi laris om hem namens allen proficiat te wenschen en in juist gekozen woorden vertolkte hij de gevoelens van de kloostercommuneauteit ten opzichte van den gouden jubilaris. Verder dankte spreker hem voor z'n medeleven en vriendschap, reeds zoo vele jaren in wel en wee aan 't klooster betoond Spr. zei, dat 't hem verheugde ook nu de gele. genheid te hebben, om in persoon van fr. Gelasius dank te kunnen brengen aan geheel de Congregatie van de Fraters van Tilburg, waar aan elk persoonlijk zoowel als ge heel de communeauteit zoo veel te danken heeft. Daarna memoreerde hij eenige afzonderlijke feiten dien aangaande. Na deze passende woorden van de H.E. Overste, bood ieder afzonder lijk z'n gelukwenschen aan beide Feestelingen aan. DE EERSTE HUIDEN- EN LEDER- BEURS TE ROTTERDAM OFFICIEEL GEOPEND. Gistermiddag is de eerste Huiden- en Lederbeurs te Rotterdam officieel door den voorzitter van de Kamer v. Koop handel, mr. K. P. van der Mandele, in café-restaurant „Caland" geopend. Het ligt in de bedoeling, om voortaan eiken derden Dinsdag van de maand, te Rotterdam een beursdag te houden van des namiddags half twee tot des namiddags half vier in de bovenzaal van „Caland". De eerste beursdag van heden werd voorafgegaan door een dejeuner, geor ganiseerd door de initiatoren van deze beurs: de vereeniging ,,De Rotterdam- sche Huiden- en Lederbeurs en de ver eeniging van Nederlandsche importeurs van overzeesche huiden. Dit dejeuner werd gepresideerd door den heer C. Kaufmann, den voorzitter van de ver eeniging ,,De Rotterdamsche Huiden en Lederbeurs". Aanwezig waren voorts mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel, wethouder A. B. de Zeeuw, de heer C. van Walsum, adjunct-secretaris van de K. v. K., dr. J. Vleeschhouwer als vertegenwoordi ger van het Havenbedrijf, ir. H. v. d. Waerden. directeur van het rijksproef station te Waalwijk, mr. W. P. M. van de Loo, secretaris van de Nederland sche Huiden- en Lederbeurzen, ir. J. L. van Gijn, voorzitter van de federatie van Nederlandsche lederfabrikanten, de heeren L. J. Uytendaal, voorzitter van de Tilburgsche Huiden- en Leder beurzen, O. P. Perlberger, namens de vereeniging van Nederlandsche hui denhandelaren, G. Levenbach, nómens de leder-importeurs, W. H. Croocke- witt en Th. G. H. Stibbe, oifd-voorzit- ter van de Rotterdamsche huiden- en lederbeurs, A. Polak, voorzitter van de vereeniging van Nederl. importeurs van overzeesche huiden. De tafelpresident opende met een rede waarin hij allen welkom heette. Wat de beurs betreft zegt spr., dat daarbij vertegenwoordigd zullen zijn handelaren in alle soorten huiden en vellen, die in ons vak voorkomen, bin nen- en buitenlandsche lederfabrikan ten en lederhandelaren, alsmede han delaren in looistoffen, haar en lijm- vleesch en alle aanverwante artikelen. Het houden van een geregelden beursdag is inmiddels ook voor Rotter dam noodzakelijk geworden en spr. is van meening, dat men in afzienbaren tijd den maandelijkschen beursdag zal moet veranderen in een veertiendaag- sche. Ook voor het buitenland zal deze beursdag van groot belang zijn. Vervolgens sprak Weth. O. B. de Zeeuw namens het gemeentebestuur. Hij sprak zijn voldoening uit over het feit dat Rotterdam thans ook een hui den- en lederbeurs rijk is geworden. Voorts voerden nog het woord de heeren mr. W. P. M. van de Loo, ir. J. L. van Gijn, L. J. Uytendaal, W. B. Croockewitt, M. Esso, O. Perlberger, ir. H. v. d. Waerden en A. Polaks Hierna heeft de heer mr. K. P. van der Mandele den eersten beursdag met een rede geopend.. Spreker releveerde de noodzakelijk heden voor de mogelijkheid voor het houden van een dergelijke beurs. Met de beste wenschen voor een goede samenwerking en een bevredi gend resultaat, opende spr. dezen eer sten beursdag. De nieuwe Belgische minister president Spaak heeft gisteren in kamer en senaat de regeeringsver- klaring voorgelezen. Het staat thans vast, dat de nieuwe regeering van avond hij stemming over de ver klaring een meerderheid zal hehalen. De «Osservatore Romano» publiceert een pauselijk decreet, waarbij de Sociëteit van Jezus op Spaansch grondgebied wordt gere construeerd. Zeven dooden en verscheidene gewonden vallen te betreuren bij een spoorweg ongeluk op den ondergrondschen te Londen op gisteren. De troepen van generaal Franco hebben na uiterst hevige gevechten Corbalan veroverd. Het gemeentebestuur van Rot terdam heeft ruiterlijk erkent dat de verantwoordelijkheid voor den instortings-ramp ten volle aan de gemeente komt en het leed hetwelk door dezen ramp is veroorzaakt, van de zijde der gemeente zooveel mogelijk zal dienen te worden verzacht. J. KEETELS P. KEETELS-FESTEN geven met groote vreugde kennis van de geboorte hunner, dochter had MARIA. Waalwijk, 16 Mei 1938. ien" Grootestraat 359. (ianj n. in 'mlen •r 5 Ter- ,;mn. A.s.ZATERDAGenZONDAG m.) Zaterdag Frits Hirsch üperettf Zondag Sensationeele Autorer wedstrijden. A. MULDERS-SARS Telefoon 141 Stationsstraat - WAALWIJK Voor LUXE WAGENS het aangewezen adres. f

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6