Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOOBD BRABAND" AKKERTJE VIRGINIA'S KEUZE FcUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD De bom. Jamboree-wee. Werkeloosheid en Kinder speeltuinen. JAAR n jes- len NUMMER 43. ZATERDAG 28 MEI 1938. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk f 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De bom is gebarsten. Op den Cool- singel in Rotterdam. Was het een bom of dynamiet of dergelijk spul. In elk gevalhet was was illegale springstof. Het gaf een slag als 'n donder, een lichtstraal schoot omhoog en toen de rook was weggetrokken, toen zagen we. Niet alleen de materieele ravage en den doode en de gewonden, maar óókwaar we aan toe zijn in ons land. We zagen opeens, hoe de rust van ons openbare leven dreigt te worden verstoord door het binnendringen in land en volk van allerlei vreemde elementen, van wie we niets weten dan dat zij zich elders niet veilig meer voelen. We zagen het ineens helder, hoe ons land als we daartegen niet waken een centrum dreigt te worden van allerlei intriges tegen andere staten en een broeinest van terrorisme. Caveant consules. Wij zouden eiken vreemden vluch teling, die zich als mensch behoor lijk wenscht te gedragen en de wetten van gistvrijheid eerbiedigt, asyl op onzen bodem willen zien toebedeeld. Maar weede gisten zoo zouden wij de leuze willen heffen die niet nobel en niet »open« zich willen gedragen. Geen sentimentaliteiten jegens vreemden, als het om het belang en het behoud van ons eigen volk gaat. In een dagblad vonden we onlangs onze overheid gehoond om het feit dat ze een Duitscher over de grens wilde laten zetten naar Duitsch- land terug —omdat die nietwenschte te openbaren, bij wie hij gedurende zeven maanden bij ons onderdak heeft gevonden. Als de man zoo karaktervol zich wil betoonen jegens wie hem hiel pen, goed 1 Maar hij aanvaarde dan de consequenties. Onze autoriteiten dan hun kant hebben er recht op om de bewegingen van vreemden ten onzent te controleeren, vooral wanneer die zich verborgen hebben trachten te houden. Asyl? Goed, maar de kaarten en de échte paspoorten op tafel Bij den inval in de geheime bol sjewistische school te Rotterdam is gebleken, hoe sluw de heeren tewerk gaan met hun brochures, waarvan b.v. de eerste pagina's handelen over «Springen op de Olympische Spelen te Berlijn» of over »Persil« en de overige uitsluitend commu nistische propaganda bevatten. 't Is te hopen dat de Nederland- sche politie aan deze wespennesten voorgoed een einde zal maken volksbuurten de huizen en erven (voor zoover deze als voortuintje of achterplaatsje aanwezig zijn) door hun beknopten omvang geen speel ruimte voor een ietwat groot troepje kinderen bieden, is het scheppen van speelgelegenheden voor kinde ren een dringende eisch des tijds. Deze is dat uit een oogpunt van veiligheid voor bet kind ze is het nog meer uit overwegingen van orde en rust, door kinderlijke bal dadigheid niet te breken ze is dat het allermeest uit paedagogisch in zicht. Want als de opgegroeide knaap arbeid noodig heeft voor zijn normale geestelijke en lichamelijke ontwikkeling, zoo kan het kindhet spel en met name het bewegingsspel voor de gave ontplooiing van zijn sluimerende krachten naar lichaam en ziel niet missen 'n waarheid in de eeuw des kinds te schandelijk vergeten. De Regeering nu uitziende naar plannen, die in werkverschaf fing kunnen worden uitgevoerd moge een open oog hebben voor de niet te onderschatten beteekenis van pissende speelgelegenheden voor kinderenhet particuliere ini tiatief, dat zich op meerdere plaat sen beijvert in het gebrek aan speel, terreinen te voorzien is een bewijs voor den nood, die er in dit op zicht heerscht. Maar vele moeilijkheden, waarop dit initiatief stuiten moet, zullen gemakkelijk worden overwonnen, als de Regeering het tegemoet komt: moge daarom deze zaak hare volle aandacht hebben I Het Huisgezin, de werkeloosheids- bestrijding besprekende zegt daarbij o.m. Wij mogen in dit verband nog op een andere voorziening wijzen, die geheel binnen het kader valt van de plannen dei Regeering tot uitbreiding der werkgelegenheid en die voor het kinderrijke gezin in het bijzonder van gewicht is. Wij bedoelen de aanleg in werk verschaffing van een voldoend aan- tal kinderspeeltuinen in de verschil lende daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten. Nu de straat als speelterrein om allerlei redenen, op de eerste plaats om het steeds gevaarlijker vormen aannemend verkeer, is komen te vervallen en in het bijzonder in Levensverzekering 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. Bladen van allerlei richting hou den zich op het oogenblik bezig met het wee, dat de Jamboree van het vorige jaar zou hebben achter gelaten. Inmiddels wordt van de zijde der Padvinders beweging niet ten onrechte tegen overdrijving ge waarschuwd. Deze organisatie erkent dat de desbetreffende geruchten reeds lang hebben geloopen en daardoor een faam hebben gevormd, welke voor ons land en de pad vinderij steeds slechter werd. Het is daarom goed, dat de aangelegen heid eens uit de circulatie der praatjes naar de openbaarheid is gehaald.- Uit mededeelingen van het hoofd bestuur der Ned. Padvinders blijkt, dat het toezicht op het zedelijk gedrag van padvinders en bezoe kers(sters) zeer nauwgezet is ge weest. Toen in »De Tijd« gedurende de eerste dagen van de Jamboree van minder juiste toestanden in 't Poolsche kamp werd gewaagd, heeft voornoemd bestuur dadelijk extra maatregelen genomen. Wij zullen niet redetwisten over de vraag of de jamboree 1937 beeft voldaan aan de verwachtingen. Of .de verbroedering der jeugd, de faam die van ons land naar elders is uitgegaan, evenredig is aan de Neem dadelijk 'n II bespaar U die nare dagen Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op het AKKER-merk. Per koker van 12 stuks 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 53 Wat een gelukIk had het niet beter kunnen treffen. Toen zij afstieten vroeg Tony: Wat voer je hier eigenlijk uit in Annapolis? Op jacht naar schrijvers? Ik zou er wel een willen vinden. Michael leunde lui achterover en zette zijn hoed af. Zie je daar die grielen op den oever, Tony? Er zijn er niet veel meer tegenwoordig. Tony interesseerde zich niet voor grielen. Rickey Farquhar is met een boek bezig, merkte hij op, met Marty van Duyne erin. Rickey stelt zich aan op dat jacht als een jong kalf. Maar Mar ty noemt hem een tragisch jong kun stenaar. Zoo'n jongen is inderdaad tragisch. Hij bezit groote talenten, maar niet het evenwicht om ze goed ,ite gebruiken. Hij is niet als zijn zuster. Virgi nia is verstandig en practisch. Tonv trachtte het onverschillig te zeggen. Maar de beide mannen waren er zich van bewust, dat hun bloed sneller klopte, toen Virginia's naam werd genoemd. Het was een beteeke- nisvol oógenblik, beiden wisten dit. Schaduwen vielen over het water en kleurden het diep purper. Michael liet zijn hand dqpr het water glijden, het leek wel wijn. De jongen is zelfzuchtig, zei hij en Virginia maakt hem nog erger door haar onzelfzuchtigheid. Er werd nogal over hem gespro ken toen hij hier woonde. Maar ieder een spreekt schande over den vader; dat schijnt een excentrieke aristocraat te zijn. Michael trok zijn hand uit het wa ter. Hel was vreemd, dat ze wit was en niet purper gekleurd. Oude families brengen dikwijls van die excentrieke wezens voort, zei hij. De jongen bewijst liet, het meisje is eraan ontsnapt. Zij hadden de baai bereikt een wijde uitgestrektheid van bleek goud onder de opkomende maan. Een boot kwam van Baltimore en leek een streep van twinkelende lichtjes. Er waren ook lichtjes boven de zandban ken; ze glinsterden als sterren. Tony, recht overeind staand en stu rend, terwijl de wind zijn haar naar achteren streek, geleek op de een of andere legendarische gestalte, op Lo hengrin misschien, op een blond-lok- kigen Viking, sterk en krachtig. Plot seling zei hij, naar Michael omlaag kijkend Ik zag je gisternacht uit het huis van de Farquhars komen. Heb jij dat gezien? Ik heb het gekocht. Gekocht? vroeg Tony, een en al verwondering. Ja. Weet Virginia dat? Dat het van mij is? Ik heb het haar niet verteld. Wat ben je van plan ermee te doen? Dat mag de hemel weten, lachte Michael en zweeg, want hoe zou hij Tony kunnen vertellen wal er alle maal was gebeurd? Hoe hij naar hiei was gekomen om Virginia te zoeken, hoe hij niet openlijk naar haar had durven vragen, maar dat hij den in druk had gekregen, dat men meende, dat zij bij haar broer op het jacht dei- Van Duyne's was. Grogan had hem 't /adres der Van Duyne's gegeven. Wij hebben opdracht gekregen, alles naar den jongeman door te zen den, had hij gezegd. Van Grogan had hij ook de sleutels van het oude huis gekregen. Hij had door de kamers gezworven en ze uit gerust met alles wat Virginia zou noodig hebben, als zij hier was. Als zij hier was? Haar geest ging met hem de trappen op en af, naar de oude keuken, naar het dakkamertje, waar zij uit het zoldervenstertje naar be neden in den tuin hadden gekeken. En omdat haar geest daar was, had hij het huis gekocht. Niemand anders zou het bezitten. Niemand zou haar stralende verschijning wegdrijven van de plaats, waar zij thuis hoorde. Den een of anderen dag zou hij, Michael haar vinden en haar zeggen dat hij haar van het oogenblik, dat hij haar de trap zag opgaan, bemind had. Hij werd uit zijn droomerijen op geschrikt. Plotseling merkte Tony op: Ik heb Virginia gezien, vóór ik naar Florida vertrok. Is ze dan niet met Rickey mee gegaan? Dacht je dat dan? Ik heb haar adres niet, zei Mi chael stug. Ik ontmoette haar hij toeval. Ik zou je wel zeggen waar, maar ze heeft me laten beloven te zwijgen. Zoo. Het is de waarheid, McMillan. O, ik zou ook niets liever willen dan haai de mijne te kunnen noemen. Maar ik wil niet zoo laf zijn om oneerlijk spel te spelen. Jij houdt van haar en ik houd van haar. Ze zeggen, dat de bes te man wint. Welnu, jij hebt gewon nen. Wat bedoel je? vroeg Michael scherp. Tony wachtte een oogenblik, terwijl hij de boot in een wijden boog huis waarts stuurde. Toen zei hij Ik heb haar gevraagd. Ik heb haar meegenomen naar Derckdale en haar alles laten zien, wat ik haar le geven had. Ze heeft me gezegd, dat ze niet van me hield; dat ze van jou hield. Zij is niet iemand, die veran dert. Michael probeerde iets te zeggen, maar hij wist niet wat. Tony leek meer dan ooit op een stralenden ridder. Mi chael dacht aan den bronzen ridder op de trap vérité sans peur waar heid zonder vrees. Tony's gebaar was prachtig geweest. Niet iedereen zou tot zoo iets in staat zijn geweest. Dit zal ik nooit vergeten, Bleec- ker, zèi hij eindelijk. Ik heb niets gedaan, antwoord de Tony, en hij meende het. Het ge sprek met zijn vader had dit gedaan. Hij had een vrouw noodig, die van hem hield. Een huwelijk zonder Mel de is als een huis zonder zon. Den volgenden dag begon Michael met zijn onderzoek; hij ging opnieuw naar Washington Square. Maar we derom vergeefs. Niemand kon hem in lichtingen geven. Noch de hospita noch de nieuwe huurders. Zij hadden, ver telden de huurders, direct van mis. Leonardi gehuurd; zij wisten niets van de menschen, die voor hen de ka mers hadden gehad. En wat mrs. Leo nardi betreft: haar hardnekkig stil zwijgen leverde al even weinig resul taat op. De jonge dame zal er wel een reden voor hebben gehad geen adres achter te laten. En vragen doe ik niets. Maar u kunt me iets vertellen als u wilt. Ik heb niets te vertellen. Hij wist, dat zij de kwestie ontweek, en hij dacht reeds over ompraten. Maar mrs. Leonardi had iets over zich van stoere onafhankelijkheid, van een voudige waardigheid. En dat weer hield hem. Maar het is voor mij van de grootste beteekenis, zei hij, nog dra lend. (Wordt vervolgd). e- groote kosten, moeiten, enz. Zeker is 't dat de geruchten die reeds lang liepen en die zich eigenlijk voor een bespreking in een nieuws, blad als het onze niet leenen, aan onzen goeden naam, aan den goe den naam onzer jeugd, meer kwaad doen dan alle mogelijke voordeelen. Maar wat we er van vernemen is erg, zoo, dat het stemt tot diep nadenken en wijst op de groote verantwoordelijkheid die ouders, leidsters en leiders hebben. En dan zouden we willen wijzen op twee zaken. Ten eerste de trek in ons volks karakter, dus ook bij onze jonge meisjes en hier niet 't minst nl. de oncritische vereering en als het ware redeloos opzien naar alles I- 38 D- r ■8, fé :r 8, ld e- 4- 'n ld ir n, e. 39. 31 N G. kCHEN. 61e JAARGANG. De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsebe Courant, ■xnWBP/MM' f! AD ANTIC Wij garandeeren de goede UAKAW I IC werking van "AKKERTJES", want ze bevatten een bijzondere combina- 3ij te la gs ia r- n- tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. ils ld an n- :is :n )2

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1