Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag 28 Mei 1938 No. 43 De Ëcho van het Zuiden Tweede Bla Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant ONTSPANNING In den algemeenen politieken toestand van Europa is een zeer aanmerkelijke ontspanning inge treden, doordat het duidelijk werd, dat Duitschland voorloopig nog geen gewapende actie tegen Tsjecho- Slowakije zal ondernemen. Te Praag zijn de directe bespre kingen tusschen Henlein, den leider der Sudeten-Duitschers en min.- president Hodzo begonnen. Op het einde dezer week zal wederom een bespreking tusschen beiden plaats hebben. Tijdens hun onderhoud zijn Hodza en Henlein overeengekomen, dat, gezien den delicaten aard van den toestand, aan beide kanten volstrekte discretie betracht zou worden over den loop van de onderhandelingen. Na de gedachtenwisseling met Hen lein heeft Hodza volgens zijn ge woonte een telefoongesprek gevoerd met Benesj. Door tusschenkomst van den minister van buitenland- sche zaken heeft Hodza het resultaat van de besprekingen met Henlein ter kennis doen brengen van de gezanten van Frankrijk en Enge land te Praag, evenals van de ge zanten der Kleine Entente. Henlein blijkt uitdrukkelijk te hebben geprotesteerd tegen de ge deeltelijke mobilisatie, welke hij schijnt te beschouwen als een middel om druk op de Sudeten- Duitschers uit te oefenen. Hodza heeft een opheffing der militaire maatregelen in het vooruitzicht gesteld, als de toestand zich gunstig blijft ontwikkelen. ïntusschen hebben weer Tsjechi sche leger vliegtuigen over Duitsch land gevlogen, wat tot scherpe protesten aanleiding gaf Praag bood verontschuldigingen aan, maar ver telde tegens dat de laatsts dagen meer dan 25 Duitsche vliegtuigen boven Tsjecho-Slowakije vlogen. Europa's scherpe reactie. Het staat onbetwistbaar vast, dat men in Berlijn geschrokken is over de felle reactie der Europeesche democratiën tegen de nieuwste Duit sche gewelddreiging. De Duitsehers hebben blijkbaar een herhaling van den overval op Oostenrijk in den zin gehad, omdat deze zoo gemakkélijk was verloopen en het resultaat er van zoo vlot door Europa was aanvaard. Maar het geduld der democratiën is uitgeput gebleken. Op de Duitsche dreiging in de richting van Praag, heeft een donderend «halt» over Europa gegalmd. Heel wat demo cratische landen zouden om Tsjecho. Slowakije een oorlog hebben aan vaard Bij de Europeesche reactie had Engeland onmiskenbaar de leiding. En düt feit heeft den g r o o t s t e n indruk te Berlijn gemaakt, 't Hindert den Duitsehers zóózeer, dat hun pers plotseling weer fel is uitgevallen wat thans niet gevaarlijk meer is en suggesties wekt, welke dè&rop neerkomen, dat het plotselinge opti misme van 't buitenland ongegrond zou zijn. Voorzoover er van eenige ontspanning sprake mag zijn zoo zoo zeggen de Dnitsche hladen moet die worden gedankt aan de vredelievendheid van Hitler. In elk geval, zoo wordt betoogd, heeft de Engelsche interventie niet den min sten invloed op het verloop van zaken heeft gehad. Britsch schip tot zinken gebracht Havas bericht, dat verscheidene watervliegtuigen komende uit de richting van Majorca vier bommen hebben laten vallen op een Britsch koopvaardijschip. Als naam wordt opgegeven de »Phortehall». Ver moedelijk is de naam echter ver minkt en bedoelt men de »Thorpe- hall». een schip dat J251 Br.-ton meet en toebehoort aan de reederij G. O. Till te Londen. Twee bommen hebben het vaartuig getroffen, dat gezonken is. Een officier en een lid van de bemanning werden gewond. De Spaansche Burgeroorlog. Het jongste oorlogscommuniqué van de nationalisten bevestigt den indruk, dat de veldslag bij Balaguer zich op onverwachte wijze heeft ontwikkeld tot een van de bloedigste botsingen uit den laatsten tijd van den burgerkrijg. De vijand blijft aanvallen bij de bruggenhoofden aan de Segre, aldus meldt Salamanca. Hij heeft daarbij een zware afstraffing gekregen. Op het terrein bij onze stellingen, die door de regeeringstroepen werden aangevallen, liggen honderden doo- den. Men raamt de totale verliezen, welke de republikeinen geleden heb ben, op circa 4000 man. De jongste aanvallen hebben even- min succes gehad als die van de vorige dagen, niettegenstaande de groote hoeveelheden materieel van pen in den strijd wierpen. De geest van onze troepen, aldus het natio nalistische communiqué, is bewon derenswaardig. Eenige gewonde offi cieren weigerden het slagveld te ■verlaten. Het communiqué wijst dan verder op de vorderingen, welke de natio nalisten aan het front van Teruel maken, waar eenige belangrijke stellingen der republikeinen werden bezet. Eucharistisch Congres geopend Het Eucharistische Wereldcon gres is op plechtige wijze door den pauselijken legaat, kardinaal Pacelli, geopend. De kardinaal zelf hield voor de tienduizenden, die op het Heldenplein te Boedapest bijeen gekomen waren, in het Fransch de openingsrede. Na hulde gebracht te hebben aan het katholieke Hongarije, vroeg de kardinaal zich af, of de luister van dit congres wel past bij de situatie, waarin zoowel kerk als staat thans verkeeren. »Doch het prachtige decor en het grootsche schouwspel van een geestdriftigt menigte heb ben slechts ten doel bij aanwezigen en afwezigen den geest van helden moed op te wekken, die de wereld en de menschheid kan redden«. De kardinaal sprak hierna over de vervolgingen, waarna't Christen dom in de eerste eeuwen heeft blootgestaan en zeide»Die vijanden van het Christendom zijn nu asch en stof«. Sprekend over de vijanden van den tegenwoordigen tijd, zeide de kardinaal o.m.: «Zij, de apostelen van negatie en haat, mogen vrijelijk de belijders van het geloof als vijanden van den staat verbannen, zij, de brand stichters, mogen vrijelijk kerken en kapellen in de asch leggen, zij, helden van een aardsch evangelie, mogen vrijelijk aan hun volk een soort van Christendom opleggen, dat met den historischen Christus, met den Christus Eucharisticus, niets te maken heeft: maar des te dwingender is, voor al wie trouw wil blijven aan den waren Christus, de plicht, openlijk van zijn geloof te getuigen. Ziet naar de wereld. Heeft zij ooit zooveel verbitterden haat, zooveel verdeeldheid en tweedracht gekend Werd ooit de waarde van het ge geven woord zoozeer miskend als thans? Er heerscht een wantrouwen tusschen de menschen, tusschen de klassen en tusschen de volken. En dat wantrouwen is zoozeer ten top gestegen, dat het ruw geweld zich elk oogenblik in een catestrophe dreigt om te zetten. De onbarm hartige bewapeningswedloop is de overheerschende zorg van 't mensch- dom in de twintigste eeuw, die zich opnieuw met conflicten bezighoudt, welker vernielende kracht wellicht alles wat men in bet verleden aan barbaarschheid gekend heeft, nog zal overtreffen«. De kardinaal richtte zich ver volgens tegen het communisme en wees er op, »dat het de plicht der bedreigde landen is, zich tegen dit gevaar te verzetten en niet te ge- doogen, dat deze vernielers van de Christelijke maatschappij hun bran dende toortsen ook naar andere landen brengen. Geen illusie even wel zou vroeg of laat noodlottiger zijn dan deze: te willen beweren, dat men onder den dfkmantel van dit verzet de geestelijke waarden zou kunnen missen. De onbarmhartig heid en het onbuigzaam egoïsme van den een en de revolutionnaire haat van den ander hebben tus schen werkgevers en werknemers een barricade opgericht, aan beide zijden waarvan een geest heerscht, die in strijd is met de broeder liefde». »Er zijn staatslieden, die door opvoeding of geweld de instincten, welke de sociale orde verstoren willen onderdrukken. Maar ieder, die maar'n weinig nauwlettend toe ziet, bemerkt, dat noch de strengste opvoeding, noch de geduchtste organisatie uit zichzelf ooitg een diepgaande hervorming van de geesten teweeg kan brengen Na er nogmaals op gewezen te hebben, dat de huidige wereld Diet aan den Christelijken geest beant woordt en »hoe in West en Oost de kanonnen dreunen en de graven zich met gesneuvelden vullen«, spoorde de kardinaal zijn toe hoorders aan, te bidden voor de komst van »het Rijk van gerechtig heid, liefde en vrede«. CENTRAAL VLIEGVELD. De lang overwogen plannen tot stichting van een nieuw vliegveld zijn thans in een vergevorderd stadium gekomen, nu de regeering het besluit genomen blijkt te hebben over te gaan tot de stichting van een groote lucht vaarhaven, die onder Leiden zou moe ten komen te liggen en het centrale vliegveld van Nederland zal moeten worden. Er wordt gedacht aan Leiderdorp oi Ter Aar als juiste plaats van in richting van zulk een vliegveld. In Amsterdam is er groote veront waardiging over deze plannen. Men had zich den laatsten tijd te Amster dam gevleid met de hoop, dat de plannen tot stichting van een nieuwe centrale luchtvaarthaven wel opgege ven zouden worden na de duidelijke argumentatie, die Amsterdam zoowel binnenskamers, als in het openbaar had laten hooren ten gunste van het ten koste van groote financieele offers tot op internationaal peil geoutilleerd Schiphol. 150.000.000 GULDEN. Uit de publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek omtrent de gemeene-financiën in 1937 blijkt, dat door de gezamenlijke gemeenten over 1930 één honderd en vijftig millioen 150.000.000,werd uitgegeven aan werkloosheidslasten met inbegrip van de buitengewone bijdragen aan de werkloosheidskassen. Het Rijk droeg voor drie en vijftig millioen U 53.000.000,in deze kosten bij. WIJZIGING VAN DE VLEESCH- KEURINGSWET. Naar aanleiding van het persbe richt, dat een voorontwerp voor een nieuwe Vleeschkeuringswet gereed zou zijn, hetwelk kort na het zomer reces bij de Tweede Kamer zou wor den ingediend, kan worden mede gedeeld, dat een dergelijk wets ontwerp wel in voorbereiding, doch nog allerminst gereed is. Om trent de verschillende onderdeelen, waarover in genoemd bericht met groote stelligheid mededeelingen wor den gedaan, staat dan ook nog niets vast. ECONOMISCH VERKEER NEDERLAND—OOSTENRIJK. De onderhandelingen, die tusschen Duitschland en Nederland gevoerd zijn over opneming van het Ned land schOostenrijksche economis verkeer in de Duitsch-Nederlandsc economische verdragen, hebben I een accoord geleid. Het Duitsch-is derlandsche clearingverdrag van December 1937 zal reeds met ingai van 1 Juni op het verkeer tusschi het land Oostenrijk en Nederland vj toepassing zijn. De kwesties van h kapitaalverkeer zullen nader gerege worden. BIGGENMERKEN. Van bevoegde zijde wordt medeg» deeld, dat van 9 tot 14 Mei 1938 zij- aangebracht 52244 biggenmerken, t< genover 47043 in de overeenkomstig periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 1 Mei 1.1. gebruikt 519399 merken, tc genover 558072 merken van de toe kenning 1937 op bet overeenkomstig tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordeeling diene dat van 1 Januari tot genoemden da tuin in totaal zijn gemerkt 782098 big gen, welk aantal voor het overeen komstige tijdvak van 1937 bedroef. 708211. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde te.nten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Hoewel het geen zin heeft over Raadsvergaderingen na te boomen, verzoek ik toch eenige plaatsruimte om eens iets aan te vullen over de verga dering van 20 Mei j.l. Het betreft punt K, voorstel deelna me aan de steunregeling voor kleine tuinders, waarvan ik voorstander was. Ik maak allereerst mijn compliment aan Uw verslaggever over den boom die hierover het raadslid J. Michaël heeft opgezet, waarna ik het woord verkreeg, doch waarvan een ..groote kern" is weggelaten en die ik hiermede aan Uwe lezers niet wil onthouden. Het betoog van den heer Michaël kwam hierop neer, waar onderhand de duiten vandaan moeten komen. Ik heb mijn collega raadslid geantwoord, dat wij in den laatsten tijd zulke enorme gemeentelijke conversies hadden, doch dat er een „NIEUW zwart front" is opgestaan, wat zich aankondigde als beleggingsfront" en alle gemeentelijke conversies boycot, dat wil zeggen, dat men zijne schuldbrieven laat aflossen en hiermede door het gehgele land suc cessen bqekt. Ik zeide dat men de „groote banken'' hiermede maar eens moest laten zitten, dan moet er een eind aan komen om tevreden te zijn met 2J/£ en 3 renten. Indien er in Europa iets gebeurt, dan kelderen deze stukken met tientallen procenten. De beleggers die de finesses niet zóó begrijpen, daar deze zaak te ingewikkeld is, voelen bij „intuïtie" dat het met de finantiën dor gemeenten, wat men trouwens van nabij ziet, on derwijs, steun, salarisregeling etc. etc;., hopeloos vast moet loopep!! Velen kan men niet meer bewegen deze leeningen te converteeren. d.w.z, deze leeningen tegen lagere renten terug te nemen. Ondergeteekende, die veel met het beleggend publiek in aanraking is, kan hierover toch zeker een woordje mee spreken. Toen dit gezegd was, antwoordde de Voorzitter dat dit niet aan de orde was. Het was een degelijk antwoord aan den heer Michaël, en ik vermoed dat wij beiden op 't zelfde standpunt staan inzake dit onderwerp. Het is prettig voor een Burgemeester wanneer hij eene grootere plaats krijgt en hij kan wijzen op de verfraaiing etc. etc. zijner oude gemeente. Jammer, dat vele belastingbetalers daarna opgescheept zitten met renten en groote aflossingen!! Wanneer men bij anti-revolutionaire Burgemeesters dit punt aanraakt en ze ker wanneer men toevallig een „nieuw zwart front een hemelsch breed ver schil met „Zwart Front" uit Oisterwijk, aanroert, dan werkt dit als een roode lap op een stier. Laat Sprang-Capelle toch bedenken, dat Gedeputeerde Staten eischen dat alle opcenten Personeele Belasting van 160180 200 op 200 gebracht moe ten worden en alle schoolgelden ver hoogd. Over vermakelijkheidsbelasting spreek ik niet. Nu vraag ik, komt de arbidende klasse en middenstand dit bij dalende loonen en inkomsten in hunne kraam te pas? Hiermede stap ik van deze Raads vergadering af, en wil eens even mede- deelen, wat vóór de vergadering een antirevolutionair raadslid in 't bijzijn van de beide Heeren verslaggevers aan de perstafel mij toevoegde. Zijn Edel achtbare voegde mij toe, gemakkelijk de werkloosheid te kunnen opheffen en in staat werkverruiming te verkrijgen. Hij wenschte de 800 millioen guldens van de Nederlandsche Bank te nemen en daarvoor te gebruiken. Ik meende, het in Keulen te hooren donderen, want begreep hem niet. Zijn Edelachtbare bedoelde het bedrag dat „door anderen in bewaring is gege ven aan zooeven genoemd lichaam en iederen Dinsdag vermeld staat in den „Bankstaat" der Nederlandsche Bank. Ik heb hem gevraagd en uitgelegd aan wie deze gelden kunnen toebehoo- rer\ en de Nederlandsche Regeering hierover absoluut niets te zeggen heeft, zelfs geen „eigendom" der Bank is, doch alleen ter bewaring is gegeven en ieder oogenblik kan worden opge vraagd. Ik vermeen, dat dit Raadslid een vgarman der Christelijke Arbei ders-beweging is. Nu vraag ik. wan neer nu zulke „nonsens" aan de een voudige arbeidersklasse wordt mede gedeeld en dit natuurlijk als zoete koek wordt geslikt, waar wij dan toch heen gaan? Men ziet hier toch duidelijk dat er qnder de antirevolutionairen twee stroomingen zijn en dat de éénheid ook hier evenals bij andere politieke par tijen zoek is. Waarom steekt men, alvorens zulke beweringen te uiten, niet eens zijn licht op bij terzake deskundigen. Men be hoeft dit niet bij een „liberaal" te doen. doch vervoege zich hiervoor bij onzen geachten gemeente-secretaris, den heer van den Berg (A.R.), die hieroo wel zal antwoorden. Laatstgenoemde en ondergeteekende staan met vier voeten inzake „Economie en Finantiën op denzelfden bodem, hoewel politiek ver van elkander: zaken zijn en blijven za ken. Ik hoop niet teveel plaatsruimte te hebben gevorderd en dank U voor de opname. Uw abonné, A. M. VERHEIJDEN ADR.zn. Raadslid van Sprang-Capelle. 's-Grevelduin-Capelle, 26 Mei '38. VERKEERSONGEVALLEN Op den onbewaakten overweg bij den Nieuwlandschen polder te Hoek van Holland is een motorrijwiel door trein 2130, die om 12.16 uur uit Rot terdam was vertrokken, gegrepen. De motorrijder en de duopassagiere werden op slag gedood. Omtrent de toedracht van het onge val kan nog het volgende worden ge meld, dat de berijders van den motor op weg waren van s-Gravenzande naar Hoek van Holland en reeds een keer den overweg waren gepasseerd. Toen zij tot de ontdekking kwamen dat zij den verkeerden weg waren in geslagen, keerden zij terug en merkten bij het opnieuw passeeren van den overweg waarschijnlijk niet dat er een trein naderde, zoodat zij midden op de baan gegrepen werden. Het stoffelijk overschot van den mo torrijder, W. uit Amsterdam, en de duopassagiere, is voorloopig naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Jachtopziener door trein gegrepen. Omstreeks twee uur is Donderdag middag de ruim 40-jarige J. Hoek jacht opziener op het landgoed Nieuw Ame- lisweerd in het buurtschap Vechten, onder de gemeente Bunnik, op korten afstand van zijn woning aan den Ko ningsweg door den electrischen trein Arnhem Utrecht gegrepen en op slag gedood. De man passeerde op zijn fiets de met hekken afgesloten overweg van de hofstede de Knapschinkel. In gedachten verzonken heeft hij vermoedelijk de signalen van den trein niet vernomen. De man laat een vrouw en zes kinde ren achter. Motorrijder tegen een onverlichten wagen. De motorrijder Tappes, afkomstig uit Groningen, die student is aan de Theologische School te Kampen, reed op den straatweg Enschedé—Gronau met zijn verloofde, de 24-jarige mej.' Feunekes uit Enschedé, op de duo. Even over de grens op Duitsch gebied is T. tegen een onverlichten wagen ge reden. De botsing was zoo hevig, dat mej. F. op slag werd gedood. De heer Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Lagstraat en Omgeving, abonneert U dan op nil ah!a« a a J J-*- J

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5