NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. T. is in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Gronau vervoerd, waar ook hij in den vorigen nacht is overleden. Doodelijke aanrijding te Zutphen. Op den weg naar Laren is gisteren middag het 7-jarig zoontje der familie Memelink, dat naast zijn moeder op den rijksweg fietste, door een auto ge grepen. De jongen werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Met ernstige verwondingen werd hij overgebracht naar het alge meen ziekenhuis te Zutphen, waar hij kort na aankomst is overleden. De auto is door de politie in beslag genomen. „Mijn naam is Führer, mijn voornaam Adolf 1" Een vermakelijke geschiedenis In een café te Basel ontmoette een redacteur van «Paris Soir» een Duitschen vluchteling die hem de volgende verma keüjke historie vertelde «Ik durf wedden zoo begon onze zegsman, dat het verhaal van mijn avonturen uw onwillekeurig zal doen lachen «Bent u Duitscher «Ja, antwoorde hij. Ik ben een Duitsch vluchteling, en was vroeger algemeen secretaris van een Katholieke organisatie in Keulen. Enkele weken geleden was ik nog in een concentratie kamp in de buurt van Berlijn. En nu ben ik in Zwitserland, als vrij man sta ik op den drempel van een nieuw leven.» «Maar ik zie nog steeds niet in waarom de geschiedenis van uw avonturen mij zou doen lachen «Ja, en toch is dat zoo, want mijn naam alleen reed» «Hoe heet je dan «Ik heet Adolf Führer!» Een hij toonde mij zijn papieren, opdat ik toch niet zou denken, dat ik met een grapjas te doen had. Een naam die rampen veroorzaakt Mijn naam heeft aanleiding gegeven tot verschillende min of meer vermake lijke incidenten, die echter voor mij alles behalve aangenaam-waren Want stel u voor, toen de commandant van het concentratiekamp ons voor de eerste maal had samengeroepen, moesten we allemaal onze naam opgeven en wat voor beroep we uitoefenden «En jij daar, wie ben jij zoo luide zijn eerste vraag. «Führer, mijn Kapitein», antwoordde ik zonder blikken of blozen. «Wat, durf jij te spotten met onze Kanselier! Ik zal je een pak slaag laten geven met de karwats!» «Pardon Kapitein, ik wil den Führer heelemaal niet bespotten, maar wis en waarachtig, mijn naam is werkelijk Führer.» En je voornaam. «Ik ben bang dat u nog boozer zult worden, wanneer ik dezen noem, maar mijn voornaam is Adolf. Algemeene verbazing, daarna groote hilariteit. «En deze scène heeft zich meerdere malen herhaald «lederen keer als ik naar een ander kamp werd overgebracht, en die eer is mij driemaal te beurt gevallen, en iederen keer als er een nieuwe commandant kwam, en dat was meer dan 12 maal in twee jaar tijd heeft het noemen van mijn naam steeds ingeslagen als een bom En hiermee was het verhaal van Adolf Führer ten einde. En wat ga je nu doen Blijf je in Zwitserland? Wat ik ga doen weet ik nog niet; in ieder geval ga ik niet terug naar Duitschland dat verzeker ik je Onverlichte wagen op den weg. Woensdagavond om half elf is op den Rijksweg Enschede—Gronau op Duitsch grondgebied, even over den Nederlandsche grens, de Nederlandsche motorrijder Kappers, uit Kampen thans wonende te Enschede, in volle vaart regen een onverlichte wagen gereden. Op de duo zat zijn verloofde, mej. Feneke. Beiden werden van den motor geslingerd. Mejuffrouw Feneke was op slag dood; Kappers werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Gronau vervoerd. Geen „Bruigomsbier" geschonken. In het dorp Herpt heeft zich ter gelegenheid van het huwelijk van een jong paartje, een vermakelijk incident afgespeeld, bedoeld als wraakneming van de buurtjongens van de aanminnige bruid. De bruid, als plaatsvervangster van den bruidegom, die elders woont, had géén «bruigomsbier» geschonken toen zij was aanqeteekend. De folklore in vele Brabantsche dorpen wil, dat, zoodra een huwelijksaankon diging bekend is, vreugdeschoten worden afgevuurd. Deze luid-knallende attentie behoort dan beloond te worden met bruigomsbier voor de schutters. Toen bij het vallen van den avond de schoten luidruchtig neervielen in de dorpsstilte, bleef het huis der bruid gesloten en de schutters dropen teleur gesteld af, verstoord over zóóveel krenkende nalatigheid. Tot de huweüjks- VROEGERE ATHLEET BIJNA HULPELOOS DOOR RHEUMA- TISCHE PIJNEN. Nu weer zoo lenig als een kat. Hij schrijft ons o.a.: „Mijn knieën waren door een rheumatische aandoe ning zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeite uit een stoel kon op- s'aan. In mijn jonge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de 100 en 200 meter. Nadat ik zonder resultaat verschillende wrijfmiddelen had gepro beerd, nam ik een proef met Kruschen Salts en om kort te gaan, ik ben nu weer zoo lenig als een kat". W. S. F. Kruschen Salt spoort Uw afvoeror- ganen aan tot actieve geregelde wer king, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle schadelijke stoffen, o.a. het gevaarlijke urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van Uw rheumatische pijnen. Geleidelijk maar zeker zullen de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten. dag aanbrak en de bruid met haar bruigom ten stadhuize toog. Tijdens de burgerlijke plechtigheid waren in het dorp de schutters van weleer bezig hun wraak uit te oefenen: rond de kerk werd kaf gestrooid op de kerkpad en op den toegangsweg, overal dwarrelde kaf. Moest de bruid zich met haar sierlijken, vier meter langen sleep door die onbegaanbaarheid -een weg banen. Er was een moment van stagnatie tijdens het opruimen. Want welke bruid zet nu haar eeste schreden op een huwelijkspad, dat met kaf bestrooid is? Tel. De geheimzinnige ontploffing te Rotterdam. Een politieke moord De N. R. Ct. verneemt uit zeer betrouwbare bron een aantal bijzon derheden over de ontploffing in Rotterdam, waardoor het geheim zinnige hiervan voor een groot deel is opgeheven. Gebleken is 'dat het slachtoffer, zich genoemd hebbende Novack, leider van de nationalistische bewe ging in Oekraïne was. Deze bewe ging staat lijnrecht tegenover de Sovjet regeering. De Gepoe van Rusland was nu met de taak belast Novack uit den weg te ruimen en toen zij dan ook vernam, dat deze naar Nederland was uitgeweken, besloot men hier het snoode plan te volvoeren. Een zekere Bora had van dit plan gehoord en is direct per vliegtuig naar Holland gereisd om Novack te waarschuwen, maar zooals ge bleken is, was het reeds te laat. Zij, die de order van de Gepoe en van meer dan éën zijde werd uitdrukkelijk verzekerd, dat 't deze organisatie is, welke achter dit drama staat kregen uit te voeren, heb ben zich wel heel snel en op heel gruwelijke wijze van die opdracht gekweten. De zoogenaamde Novack is Maan dagmorgen om 11 uur 24 aan het Maasstation uit Duitschland aange komen. Nog geen uur later heeft hij op den Coolsingel den dood ge vonden. Nadat hij eerst nog in een hotel kamers besproken had, heeft hij zich waarschijnlijk naar een café begeven. Degeen, die een aanslag op het leven van den zoogenaamden No vack in den zin had, heeft den man gevolgd en vermoedelijk, toen No vack in dat café zijn overjas had uitgetrokken men neemt namelijk voorshands aan, dat de ontmoeting met de bevriende relatie in een café heeft plaats gehad van de gele genheid gebruik gemaakt, om een geprepareerde tijd-bom in zijn zak te doen glijden. Kort na het onder houd is Novack op zijn schreden teruggekeerdvermoedelijk wilde hij weer naar het hotel gaan. Onder weg is de bom tot explosie gekomen, met het bekende noodlottige gevolg. Algemeen neemt men aan, dat 't slachtoffer niet heeft geweten, wat voor gevaarlijke machinerie hij bij zich had, sterker nog, dat de zoo genaamde Novack het slachtoffer is geworden van een uiterst geraffi- neerden opzet, om hem van 't leven te berooven. Het onderzoek wordt nog met kracht voortgezet. Val van zes meter In het terrein van de gemeentegas fabriek te Nijmegen, is de ruim 30- jarigeC. uit Ubbergen, die herstelling» werk aan een overkapping van een loods verrichtte, van een h.ogte van zes meter neergestort. De man sloeg met het hoofd tegen den grond en kreeg tevens kneu zingen aan de rug. Hij werd na ver bonden te/zijn per ziekenauto naar het St Canisiiisziekenhuis te Nijmegen ver voerd; vanmiddag was zijn toestand hoogst ernstigen vreesde men voor zijn leven. Het slachtoffer is gehuwd en vader van een kind. Jongentje verdronken. In de buurtschap Oud Bodegraven is het 4 jarige zoontje van den landbouwer A, Vink spelenderwijs te water geraakt. De moeder, die na eenige tijd het kind vermiste, zag het in de sloot naast de woning liggen. Onmiddellijk begaf de vrouw zich te water, maar daardoor raakte zij zelf in gevaar, want al spoedig bleek dat zij den kant niet meer kon bereiken. Op haar hulpgeroep kwam een veehouder, die op grooten afstand in het land aan het werk was, toeloopen en dankzij zijn kordaat optreden mocht het gelukken moeder en kind op het droge te brengen. Het jongentje bleek echter reeds te lang in het water te hebben gelegen, zoodat onmiddellijk ont boden geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Groote Landelijke Ruiterwedstrijden met Springconcours. 't Is voor onze jeugdige Rijvereeni- ging „Hyppos" een groote eer geweest dat het bestuur van den N. C. B. op het R.K. Sportpark het oog liet vallen voor het houden van een harer lande lijke nationale concoursen. Hyppos heeft van deze eer dankbaar geprofi teerd en een ruiterfeest met spring concours georganiseerd, dat in alle op zichten geslaagd is. De deelname van 150 paarden waar borgde een succes. De kwaliteit ver hoogde hier nog de kwantiteit. Reeds om 12 uur vingen de wedstrijden aan, die met dressuur voor 8-tallen begon nen. Van de 13 inschrijvers kwamen 2 niet op. De jury bestaande uit de hee- ren L» van Dongen, Princenhage; A. v. Bilzen, Ginneken; C. J. van Meel, Til burg; H. Nuijens, Oirschot met den Zeergel. WelEerw. Prof. van Dinther te St. Michielsgestel, hebben geen ge makkelijk werk gehad. De paardenvriend van Alphen schit terde onder de 8-tallen met keurig egaal en correct werk. Tavenu Tilburg volgde op den voet. In de eerste afdee- ling noteerden we 1 de Paardenvriend Alphen 83 pnt.; 2 Tavenu Tilburg 81 pnt.; 3 St. Lambertus Gemonde 79 pnt.; 4 Goirle, Goirle 76 pnt.; 5 R.O.S. Loon- op-Zand 75 pnt. In de tweede afdee- ling De Echo, Drunen-Elshout 76 pnt.; Juliana Helvoirt 75 p.; Juliana Raams- donk 74 p.; Rijdt met Beleid, Waspik 65 pnt. Individueele dressuurwedstrijden. 34 nummers kwam in de individueele wedstrijden uit, waaronder ruiters met buitengewone prestaties. De 5 eerst ge- klassificeerden leverden buitengewoon goed werk, zoodat het publiek heeft kunnen profiteeren van prachtige ruiterkunst. De uitslag was: 1 H. de Brouwer, Tilburg op Olga 96 pnt.; 2 J. Leijten, Tilburg, op Poolster 94 pnt.; 3 Adr. Sprangers, Dongen, op Fokes, 92 pnt.; 4 Joh. van Breugel, Gemonde, op Kees 91 pnt.; 5 P. van der Zanden Helvoirt op Cor 90 pnt.; 6 Piet van Gorp, Al phen, op Rachael 87 pnt.; 7 Aug. de Leeuw op Kora, Alphen, 86 pnt; 8 Joh. van Casteren, Gemonde, op Poets 84 p. Officieele opening. De officieele opening geschiedde om 2 uur door den HoogEerw. Heer Deken A. J. v. d. Brekel, die na zijn'welkom een speciaal woord van dank bracht aan het bestuur van den N.C.B. voor de keuze voor deze nationale wedstrij den in het terrein van het Sportpark gesteld. Het springconcours voor landelijke ruiters vormde de clou van den mid dag. Dat van de 33 deelnemers, 10 rui ters het geheele parcours foutloos maakten, mag wel als een bewijs gelden dat prima paarden in den ring gevoerd werden. Bij de kamp om de klassificee- ring van deze 10 winnaars werd Johan van Loon uit Dongen op Frits in 59 sec. een welverdiende eerste. Paard en ruiter gaven werk te genieten, dat een luid applaus onder de duizendkoppige menigte ontlokte. Met weinig verschil werd Th. van der Loo uit Udenhout op Corry in 63]/2 sec. tweede; 3e was Jos de Jong uit Alphen op Udoris in 67J^ sec., 4e J. Hendriks, Alphen, op Herta in 68 sec., 5e W. v. d. Made, Made, op Carlo, in 71 sec. In dezen kamp wa ren deze 5 prijswinnaars ook de tweede maal allen foutloos, 6e P. v. Mensvoort Tilburg op Roset 4 fouten, 60 sec.; 7e H. Vermeer, Goirle op Polly 8 fouten, 65J/2 sec- 8 W. Leemans, Bavel, op Dunkar, 8 fouten 73J/2 sec., 9 Th. van Gestel, Goirle, op Bobby 12 fouten 70 sec., 10 Jos Jansen Alphen, op Molly, 20 fouten 68 sec. Aangespannen tuigpaarden. De elegance van het concours wa ren de aangespannen tuigpaarden die met 11 inschrijvingen een goede collec tie vormden. Gebrs. J. en A. Smits, uit Waspik, met Werie, zwart N.J.T.G. presenteer den een aardig type met uitstekend gangwerk, le prijs; Frits van J. van Loon uit Dongen, was een nog beter type met goeden gang doch moest voor een hierin onderdoen, 2e prijs; een ty pisch landbouwtuigpaard Willy van A. van Eksel uit Ulvenhout, bleek jammer genoeg geen voldoende regelmaat te presenteeren in zijn prachtig gangwerk 3e prijs; 4e prijs J. Ypelaar Dongen met Webert; 5e prijs C. Brabers, Loon-op- Zand met Roosje. Ta-li-ho. Met 12 inschrijvingen voor de 100 M. stap; 200 draf en 300 M. galop werd het landelijk ruiterfeest afgeslo ten. P. van Mensvoort uit Tilburg blonk hierin met paard en berijder schitte rend boven de anderen uit. Vooral de volgehouden draf in snel tempo was iets unieks, met zijn Corry werd hij groote eerste; 2e J. van Loon uit Don gen op Frits; 3e N. van Kuijk, Kaats heuvel op Jo; 4e H. Vermeer, Haren op Ria. SPRANG. Predikbeurten Zondag 29 Mei: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. twee uur Ds. W. Bousemo. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel. CAPELLE. Invoering nieuwe Postverbinding. Teneinde het publiek gelegenheid te geven op een later tijdstip dan thans post te verzenden, welke nog den volgenden morgen in ons land in de eerste bestelling wordt opgenomen, wordt met ingang van 30 Mei a.s. naast de bestaande postverzendingen op werkdagen nog een postverzending ingevoerd. Het tijdstip van laatste lichting aan de postinrichting ter plaatse is de na volgende: Waspik 20.15; 's-Grevelduin-Capelle 20.20; Vrijhoeve-Capelle 20.30; Sprang 20.35 uur. Hoewel getracht zal worden de in de avondbestelling nog in de bijbus sen bevonden correspondentie met deze gelegenheid mede te geven, ver dient het aanbeveling de correspon dentie aan de postinrichting ter plaat se te posten. De dagelijksche besturen van de waterschappen Ten Westen der Vrij- hoevensche vaart, van den Nieuwen* dijk, Oostensche buitendellen en Ten Westen der Capelsche vaart zullen op 4 Juni a.s. aanbesteden het ver- hoogen der kaden in genoemde wa terschappen; des middags zal vooraf de aanwijzing plaats hebben. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Lans uit Waspik en des namiddags half drie de heer v. d. Linden, godsdienston derwijzer te Oud-Beierland. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. J.l. Dinsdagavond speelde de voethalvereeniging Excelsior een wed strijd tegen een elftal, samengesteld uit spelers van de vroegere voethal vereeniging, welke spannende wed strijd door de veteranen met 32 werd gewonnen. De postduivenvereeniging De Luchtvaart, gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart, hield met Hemelvaarts dag een wedvlucht met oude duiven vanaf Quievrain, afstand ongeveer 170 K.M., waarbij de eerstaankomen- de duif, welke een snelheid bereikte van 1082,20 M., geconstateerd werd om 11.50.42 en de laatste prijswin nende duif met een snelheid van 903,94 M. haar hok om 12.22.17 be reikte en waarvan de uitslag als volgt luidt A. de Jong 1; J. Versteeg 2 4 5 19; Spierings '3 31; J. Nieuwenhuizen 0; St. van Peer 7 8 13; Adr. Blom 9 14 23; Gebr. Verhagen 10 11 15 18; Ph. van Tilborgh 12; Adr. Klootwijk 16 20 35; W. Versteeg 17 21 32 34; Gebr. v. Onzenoort 22 28; P. Nieuwenhui zen 24 33; Vos 25; B. Pols 26; J. de Jong 27; J. Rosenbrand 29 en Adr. Bakkeren 31. Eerste overduif: Ph. van Tilborgh. Aangetoonde duiven: J. Versteeg, St. van Peer, Adr. Blom, Adr. Kloot wijk en W. Versteeg. A.s. Zondag wordt een wedvlucht met oude duiven gehouden vanaf Noyon. Op het sportterrein aan de Wil lem van Gentsvaart werd met Hemel vaartsdag door de korfbalvereniging IvJOL een seriewedstrijd georgani seerd, welke begunstigd werd door heerlijk weer en door zeer vele be langstellenden werd bijgewoond en waaraan werd deelgenomen door Quick A en Quick B uit Dordrecht, GKC uit Gorinchem, AKC uit Almkerk en KIOL. Gespeeld werd een z.g. halve com petitie, waarvan de uitslag als volgt was Quick AKIOi. 0—1 AKCQuick B 4—0 GKCQuick A 1—1 KIOLQuick B 1—2 GKC—AKC 0—1 Quick AQuick B 1—0 KIOL—GKC 1—2 AKCQuick A 2—0 GKCQuick B 4—3 KIOL—AKC 1—5 De eindstand luidde: AKC 8 pun- ten; GKC 5 punten; Quick A 3 pun ten; Quick B 2 punten en KIOL 1 punt, zoodat de eerste prijs werd ge wonnen door AKC, Almkerk, de 2de door GKC, Gorinchem en de derde door Quick A, Dordrecht. De voorzitter der organiseerende vereeniging, de heer J. Quirijns, bracht de vereenigingen na afloop dei- wedstrijden in hartelijke beyoordin- gen dank voor hun deelname aan deze wedstrijden en hij hoopte nog vaker dergelijke ontmoetingen te organi- seeren. In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruyssers werd j.l. Dinsdag avond 8 uur onder leiding van den heer J. Huysman de jaarlijksche al gemeene vergadering van de plaatse lijke boerenleenbank gehouden. Na het teekenen der presentielijst opende de voorzitter de vergadering met de aanwezigen hartelijk welkom te heeten, waarna tot secretaris dezer ledenvergadering, dhr. C. Vos v. Gent, secretaris van het dagelijksch bestuur benoemd werd, die vervolgens de no tulen der vorige vergadering voorlas, welke onveranderd werden goedge keurd. Hierna bracht de directeur, de heer J. Huysman, verslag uit omtrent den toestand der bank gedurende het afge- loopen boekjaar, waaruit bleek dat de totale omzet der instelling ƒ317.327,72 bedroeg of 120.179.42 meer dan het vorige vereenigingsjaar. Aan spaargelden werd ontvangen 94.620,88 en terugbetaald 76.715,13. De gekweekte rente voor spaarders bedroeg ƒ5230,23, waarvan ƒ613,70 werd uitbetaald en ƒ4616,53 als spaar geld werd bijgeschreven. Aan nieuwe voorschotten werd uit gegeven 46800. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten, bedragende 127.183,58, werd door af- en terug betalingen verminderd met ƒ61655, zoodat het totaal op deze manier ver strekte gelden bij het einde van het boekjaar 112.328,58 beliep. Aan voorschotrente werd ontvangen ƒ4648,51. In loopende rekening werd uitgege ven 176.274,24 en ontvangen 141.232,08. De totale uitgaven in re- kening-courant bedroegen bij het eind van het vereenigingsjaar 103560.09 en de ontvangsten 18982,71. De in loopende rekening ontvangen rente be droeg 3469,60 en de uitbetaalde 135.27. Het I drag, dat gemiddeld bij de Centrale Bank te Utrecht was geplaatst varieerue tusschen de 30.000 en 60.000. In den loop van het jaar werden 19 nieuwe spaarders ingeschreven, ter wijl er door overlijden en om andere reden 13 werden afgeschreven, waar door het aantal vermeerderde met 6 en eind December 285 bedroeg.. Er wer den 6 nieuwe voorschottten verstrekt, terwijl door algeheele afbetaling het aantal voorschotten met 9 verminderd werd, waardoor het aantal thans 77 bedraagt. Het aantal leden bleef stati- onnair, 3 leden werden afgeschreven wegens overlijden, vertrek en afvoe ring en 3 nieuwe leden werden inge schreven. Hel aantal bedroeg bij het al- sluiten van het vereenigingsjaar 165. Voor de hierna volgende verkiezin gen van een lid van den Raad van Toe zicht en een lid van het bestuur, wer den tot leden van het stembureau be noemd de heeren B. van der Hoeven, J. A. M. de With en J. Sterrenburg. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer Adr. v. d. Hoe ven, terwijl tot lid van het bestuur, in de vacature, ontstaan wegens het bedanken door dr. Ph. J. Köhler, dhr. G. van der Hoeven werd gekozen. In hartelijke bewoordingen bracht de voorzitter dank aan dr. Pli. J. Köhler, oprichter en eertijds directeur dei- Bank, voor de vele werkzaamheden door hem in het helang der instelling verricht. Tot leden der commissie, belast met het nazien der rekening en balans over het afgeloopen boekjaar werden benoemd de heeren N. C. van Om meren en J. H. Bogers. Uit het door deze heeren ingesteld onderzoek bleek, dat een en ander keurig in orde was, waarna de rekening en balans onder dankzegging aan den kassier, dhr. B. Verhoeven, voor zijn keurige en pune- tueele boekhouding en aan de finan- cieele commissie voor haar werk zaamheden bij de controle werden goedgekeurd en vastgesteld. Van de rondvraag werd door enke len gebruik gemaakt en naar aanlei-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6