Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. VIRGINIA'S KEUZE 95 „NOORD BRABAND" Binnenlandsch Nieuws. t FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR NUMMER 44. WOENSDAG 1 JUNI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel;, minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DETOESTANDWORDT BETER De voortdurende activiteit der z.g. groote democratiën vindt ook een psychologische verklaring in het feit, dat deze haar zelfvertrouwen hebben hervonden. Ze zijn onder den in druk gekomen van de macht en de kracht, welke van haar nog steeds uitgaan, indien ze gezamenlijk op- treden en dreiging tegenover drei- ging durven stellen. Ook Goebbels, de Duitsche pro paganda-minister is blijkbaar ge schrokken. In een Zondag gehouden rede heeft hij verzekerd, dat Duitsch- land geen oogenblik aan geweld jegens Tsjechoslowakije heeft ge dacht. Duitschland wil slechts vrede en de oorlogsstichters zoo zei hij zitten in Moskou, Praag, Pa rijs en Londen Daar piaat men wel over den vrede, aldus Goebbels, maar doet er niets voor. Men stelt er geen vredelievende daden, men komt er niet tegemoet aan gerecht vaardigde eischen. Wat de laatste opmerking van Goebbels betreft, deze is beslist onwaar. Uit alles blijkt, dat Praag tot zéér groote concessies bereid is en dat het daarbij ook wordt aan gezet door Londen. Engeland had en behoudt de leiding in de huidige Europeesche vredesactie; het heeft gewonnen door bedreiging tegenover bedreiging, maar het wenscht ernstig om de overwinning te verzekeren, d.i. den vrede te behouden, door concessies van vreedzamen aard. De Gemeenteraadsverkiezingen. Zondag heeft de tweede etappe der Tsjechoslowaaksche gemeente raadsverkiezingen plaats gehad, wel- ke volstrekt rustig zijn verloopen en in het algemeen het verkiezings- beeld van den vorigen Zondag be. vestigden. Er blijkt niet veel wijziging in de van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 53) Mrs. Leonardi kreeg medelijden. Hij scheen een aardige jongeman en het jonge meisje boven was niet vroolijk. Het was niet goed dat zoo'n mooi jong kind zoo alleen was en werkte op die ratelende machine tot haar oogen dicht vielen van den slaap. Met de handen in haar zij en met haar rug naar de Maandagsche wasch zei ze Mijn kinderen spelen een spelle tje op school, dat „heet en koud" heet. Dat ken ik, antwoordde Michael gretig. Mrs. Leonardi knikte langzamer hand met haar hoofd. Dat is een aardig spelletje. Ik zal liet dit keermet u spelen. Ik zeg dat u hier warm bent, als u naar de jonge dame zoekt. Bedoelt u dat ze vlakbij is? Ik bedoel niets. Mrs. Leonardi keek hem met haar onderlinge verhoudingen te zijn ge komen De Henleinisten zagen in het al gemeen hun stemmental met 25 pet. vermeerderd, d.i. precies de sterkte der sociaal.christelijken en der Duitsche agrariërs, welke partijen zich in de Sudeten Duitsche partij hebben opgelost. Merkwaardig was de uitslag op Zondag in Praag bij de verkiezingen voor de kantonnale vertegenwoor diging. Henlein, die hier den vori gen Zondag nog 15665 stemmen kreeg, ontving er thans slechts 10879. De partij, welke sterke verliezen leed, is die der communisten. Schuschnigg niet meer Weenen. Volgens berichten van verschillen de zijden zou de voormalige bonds kanselier sedert 24 uur niet meer te Weenen verblijven. Havas meldt, dat de wacht, die sedert de dagen van de aansluiting voor Schusch- nigg's woning was geplaatst, thans niet meer betrokken wordt. Daarmee komt overeen een bericht in de News Chronicle volgens hetwelk Zaterdag drie auto's verschenen voor het paleis Belvedère, de woning van Schuschnigg, die zelfs in een van de auto's plaatsnam. De wagen zou in noordelijke richting verdwenen zijn. Schuschnigg's vader en zijn verloofde zouden met bagage in dezelfde richting vertrokken zijn. Het doel van de reis was, volgens deze berichten, Leipzig. De Oorlog in China Vreeselijk bloedbad in Kanton Zondag j.l. en twee dagen daar- voren is de Zuid-Chineesche stad Kanton, een gebied, waar heele- maal niet gevochten wordt en waar vandeJapansche troepen honderden mijlen verwijderd zijn, door de Japansche luchtvloot gebombar zwarte oogen van terzijde aan. Ik bedoel niets. En ik heb u ook niets verteld. Ik denk alleen aan mijn wasch en aan mijn spaghetti. Michael lachte als een jongen. Ik zal haar vinden en op onze trouwdag moet u komen dansen. Ik dans niet. Maar op onzen trouwdag, van Virginia en mij? Zij fluisterde in zichzelf. Zit de zaak zoo in mekaar. Als ik haar lang genoeg kan spreken om haar te vertellen, dat ie mand oneenigheid heeft veroorzaakt. Mrs. Leonardi wrong haar handen. Maar ik heb het beloofd en ik houd mijn woord. Meer kon hij niet van haar los krij- Sen' ,r. Maar de wetenschap dat Virginia niet ver weg was, beteekende tenmin ste al iets; misschien was ze wel hier in de buurt. Hij zou de straat op en neer loopen tot hij haar ontmoette, lederen dag zou hij tegen het schemer uur terugkomen en voor het huis op en neer blijven loopen. Tegen dat uur ging ze altijd inkoopen doen. Hij her innerde zich dat zij hem dit verteld had. En hielp ook dat niet, dan zou hij Rickey schrijven. De jongen haatte hem, maar er moest het een of andere compromis worden gevonden. Micha el voelde dat hij iets doen moest nu hij wist, dat Virginia van hem hield. deerd. De eerste keer werden ruim 6C0 burgers gedood en meer dan 1000 gewondde tweede keer vielen 250 dooden en 450 ge wonden. De aanvallers keerden enkele uren na het eerste bombardement terug en bestookten met bommen en machinegeweren de reddings ploegen in het district Wongsja. Officieel wordt gemeld, dat hierbij 40 man der reddingsbrigade omge komen zijn. Te velde hebben de Japanners een ernstige nederlaag geleden. Aan den Loenghai-spoorweg heroverden de Chineezen Lan Feng. De Ja panners geven dit feit toe en zeggen, dat hun legers onder den druk van een Chineesche overmacht naar het Noorden terugtrekken. Zeker is wel dat de tegenstand der Chineezen niet, zooals door de Japansche autoriteiten voorspeld werd, met één slag gebroken is en men kan dan ook verwachten, dat in de naaste toekomst het strijd tooneel de groote Japansche troepen machten niet kan ontberen. LEVENSVERZEKERING 1843 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. Valencia gebombardeerd Maandagochtend omstreeks elf uur hebben acht vliegtuigen van de luchtmacht van Franco de haven van Valencia gebombardeerd. Het Fransche koopvaardijschip El Djem, dat in de haven lag, werd door een bom getroffen en is in irand gevlogen. Men heeft 't schip luiten de haven moeten sleepen. )e helft van de lading was reeds gelost. Een lid van de bemanning is ïedood, verscheidende andere men. schen. o.a. drie Britsche zeelieden, zijn gewond. Vliegtuigen hebben voortsSagunto en Culera bestookt, echter zonder slachtoffers te maken. Officieel is te Romemedegedeeld, dat in het tijdvak tusschen den slag bij Malaga in Februari van het vorig jaar tot aan den slag aan de Ebro in Mei van dit jaar in Spanje zijn gesneuveld 191 Italiaansche officieren en 1832 minderen. Ge wond werden 520 Italiaansche offi cieren en 6476 minderen, 6 officieren en 157 mindeien worden vermist. Drie officieren en 356 minderen werden krijgsgevangen gemaakt. Het totaal van de Italiaansche verliezen bedraagt dus 9541. Het Eucharistisch Conrges Na de verscheidene treffende samenkomsten van de vorige week, waaraan telkens honderdduizenden deelnamen een nachtelijke aan bidding van het H. Sacrament trok b.v. 300,000 mannen is Zondag onder ongekend groote belang stelling het Eucharistisch Congres te Boedapest door kardinaal Pacelli gesloten. In een radio-toespraak vanuit Rome smeekte de Paus den vrede voor de Hongaren en voor alle volkeren af. Kardinaal Pacelli hield een slot rede, welke was gebaseerd op de volgende twee kerngedachten aan den eenen kant mag noch kan de Kerk partij kiezen ten aanzien van problemen van zuiver aardsch karakter, aan den anderen kant hangt het heil van de verschrikke lijk verscheurde wereld af van de energie waarmede de christenen de liefde zullen weten te stellen tegenover de haat en de vreed zame evolutie tegenover de geweld dadige revolutie. Bloedige Amer. manoeuvres. De groote manoeuvres van de Amerikaansche vloot in den Pacific, die zich van de arctische zeeën tot den equator uitstrekten en waaraan 150 oorlogsschepen, 500 vliegtuigen en 60,000 man deelnamen, zijn geëindigd. Deze manoeuvres zijn niet geheel zonder slachtoffers gebleven. Drie vliegtuigen stortten omlaag, zeven werden in stormachtig weer tot een noodlanding op een woeste zee gedwongen en moestendooroorlogs- schepen gered worden en twee jachtvliegtuigen van het vliegtuig moederschip »Saratoga« stortten bij het landen in zee. Zestien menschen kwamen bij de verschillende onge lukken om het leven. Terwijl hij zoo alleen in de hall was achtergebleven en 0111 zich heen keek, overviel hein een gevoel van eindeloo- ze verlatenheid. Buiten regende het hard; hij zou een taxi moeten nemen, 't Was toch onmogelijk vannacht zijn onderzoek voort te zetten. Virginia zou zich bij zulk weer niet op straat wagen. Het licht van de toorts van den bronzen ridder viel over zijn schou ders. De de,ur werd geopend en trieste figuren gingen de trappen op, maar Michael bewoog zich niet. Tenslotte kwam er een jongen in een regenjas binnen; een windvlaag striemde den regen de.hall in. De jongen smeet een pak doorweekt papier op den grond en bonsde de deur achter zich dicht, toen hij wegging. De slag galmde door liet heele huis. De leege treden rekten zich omhoog, drie lange trappen naar de zoldervertrekken. Het scheen Mi chael, die in het donker beneden stond dat zij zich tol in het oneindige voort zetten naar een ver en onbekend doel... XXIII. DE ZWERVER KOMT TERUG. Toen Mary Lee uit Memphis terug was, vroeg zij Virginia: Heb je nog iets van Rickey ge hoord Virginia antwoordde niet. Zij keek naar buiten, naar den regen, die tegen het dak striemde en de dakgoten deed Grootste snelheden bij de N.S. Naar wij vernemen is door de directie der N. S. opnieuw vastge. steld de grootst toegestane snelheid van treinen op de hoofdspoorwegen. De snelheid voor stoomtreinen op de voornaamste hoofdlijnen is daarbij bepaald op 100 K.M. per uur, terwijl uitsluitend om vertra ging in te halen, die snelheid mag worden opgevoerd tot een maximum van 110 K.M. overloopen. De duiven trachtten tegen den storm in te vliegen, maar de wind wierp ze terug naar de schuilplaatsen hij de sehoorsteenen. Eindelijk zei ze: Ik heb vanmorgen een brief ge kregen. En wat schreef hij? Virginia keerde zich om en keek haar vriendin aan. Hij gaat met Marty trouwen. Mary Lee werd bleek als een doode. Wanneer? Al heel gauw, in Florida nog. O! Hel klonk als een zwakke zucht. Virginia snelde op haar al en sloeg haar armen om haar heen. Arme lieveling. Ik had gedacht, zei Mary Lee half snikkend, dat hij eens van mij zou gaan houden, als we elkaar maar heel veel zagen. Ik had hem ook kun nen helpen. Ik was van plan om mijn zangstudie op te geven. Ik heb wel een beetje talent voor het tooneel, en als Rickey tooneelstukken zou hebben ge schrevenbegrijp je? Samen had den we zooveel kunnen doen. De regen spetterde tegen de ruiten en begeleide triest deze verwarde be kentenis. Ik stel mij misschien een beetje aan, zei Mary Lee eindelijk, maar dit dit huwelijk beteekent zijn on dergang. Ik zeg je, zi' u°eft hem, met zijn tooverstaf aangt °P een dag zal de betoovei. -en worden en zal hij zien, dat s uit- Voor treinen vervoerd door elec- trische motorvoertuigen, samenge steld uit stroomlijn-materieel, is de snelheid vastgesteld op 120 K.M. per uur, terwijl alleen om vertraging in te halen, die snelheid mag worden opgevoerd tot 125 K.M. Met motorrijtuigen, die geheel uit niet-gestroomlijnd materieel bestaan mag gereden worden met een snel heid van 100 K.M. en uitsluitend om vertraging in te halen, hoogstens •gezogen als een vlieg door een spin. Zij zal hem niet laten schrijven dat zul je zien. Hij zal slechts voor haar iets beteekenen voor zoover hij haar verafgoodt. En als zij bemerkt, dat hij die twee dingen niet kan ver eenigen zal zij hem haten. Ik weet het, zei Virginia strak. Marty heeft veel geld ik kan me niet voorstellen, dat hij alles van haar zal aannemen. Hij is trotsch en zeil- standig. En zelfzuchtig. Mary Lee's wan gen gloeiden. Vergeet dat niet, Jinny. Hij is een egoïst. Maar hij zou dat niet zijn, als er iemand was, die hem den weg wees. Een oogenblik zweeg zij, toen vroeg ze: Mag ik bij je blijven lunchen, Jin ny? 't Is buiten zulk triest weer. Natuurlijk, antwoordde Jinny. Dat weet je wel. Je bent hier altijd welkom. Ik heb jou noodig, evengoed als jij mij noodig hebt. De kleine kamer was gezellig met de schemerlamp. De kat zat in het venster en loerde op de duiven, die door den regen vlogen. Maar Weenie volgde zijn meesteres toen zij even wegging om iets te regelen. *t Is net een lammetje, zei Vir ginia. Ik zou niet weten wat ik moest beginnen, als ik hem niet meer had. (Wordt vervolgd). WaalwHksdie en Langstrantsche Courant MCOWBPAfWlD .teil. waardoor het meermalen bqbiie I iicuiicua ue juiiiuieii uanKie aanvoer» tlar iron HülifAÏrt unnn «In V»..iao

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1