Gemeenteraad Drunen. 110 K.M. Voor Diesel-electrische treinen is de grootst toegestane snelheid op de voornaamste lijnen, bepaald op 120 K.M., terwijl alleen om vertraging in te halen, deze snelheid mag op gevoerd worden tot 125 K.M. Het spreekt van zelf, dat boven dien rekening gehouden moet wor den met eventueele voorgeschreven snelheids-beperkingen. Koninklijk bezoek aan Bergenopzoom Van officieele zijde meldt men, dat H. M. de Koningin op Dinsdag 7 Juni een bezoek zal brengen aan Bergen op Zoom naar aanleiding van de markiezaatteesten aldaar. De Jamboree. Batig saldo van f75000. Prins Bernhard heeft op de Za terdag in Den Haag gehouden ver. gadering der Ned. Padvinders mee gedeeld, dat het batig saldo van de Jamboree f75.000 bedraagt, welk bedrag aan het nationaal hoofd kwartier is overgemaakt. Alle in het garantiefonds gestorte bedragen zijn terugbetaald. Voor het genoemde saldo is nog geen bestemming aan gewezen. De ..Nieuw Amsterdam" weer thuis. Zaterdagmiddag om drie uur is het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika-lijn, de »Nieuw Amsterdam« van zijn eerste reis naar New-York in Rotterdam aan gekomen, na den overtochtgemaakt te hébben in 6 dagen 20 uren en 57 minuten, met 900 passagiers. De gemiddelde snelheid van het schip heeft 21,8 mijl bedragen. Op de heenreis was het weereen beetje ruw en stampte het schip even, maar de ligging bleef voor beeldig en in alle opzichten heeft het schip, ook technisch, de ver wachtingen overtroffen. De thuisreis heeft precies 6 dagen 20 uren en 57 minuten geduurd Over New-York—Plymouth werd 5 dagen, 18 uur en 50 minuten ge daan. Geen soepele regeling bij werkloosheid Bij het gemeentebestuur van Vriezenveen is van den minister van Sociale Zaken het bericht in gekomen, dat de minister geen termen kan vinden om een soepeler regeling vast te stellen voor die arbeiders, die de komende weken geheel of gedeeltelijk werkloos zullen worden op de weverij van de firma Jansen en Tilanus en die door het bezit van overgespaard geld voorhands niet voor overheids steun in aanmerking komen. Het gemeentebestuur had begin van deze maand verzocht, voor dergelijke gevallen voor 't geheele land een regeling vast te stellen, waarbij de colleges van B. en W. elk geval op zich konden beoor- deelen, zoodat niet meer, zooals nu, personen, die hun bezit niet vol doende te gelde gemaakt hebben, helaas buiten steun moeten blijven. Wat zal er met „Schiphol" gebeuren De verwarring, welke de laatste dagen heerscht over de vliegveld kwestie is nog geenszins verdwenen. Heeft wethouder Kropman in de Zaterdag te Amsterdam gehouden persconferentie medegedeeld, dat 't Departement van Defensie niet star aan Schiphol vasthoudt, in regee ringskringen gaf men aan het »Alg. Hbld.« met de meeste stelligh'eid te verstaan, dat Defensie nog geen definitief standpunt heeft bepaald. De zaak is namelijk, dat Defensie in de lijn HaarlemLeiden Den Haag nog een vliegveld noodig oordeelt. Defensie heeft daarvoor nu het oogen laten vallen op de omgeving van Leiden. Hiervan schijnt het Departement van Waterstaat op de hoogte te zijn gebracht en dit heeft Defensie daarop laten weten, dat er nabij Leiderdorp geschikt terrein aan wezig is, maar dat de regeering, in casu de minister van Waterstaat, op dien grond een centraal vlieg veld voor de burgerluchtvaart zou willen aanleggen. Uit dezen gang van zaken blijkt, dat zoowel Defensie als Waterstaat behoefte hebben aan een centraal gelegen vliegveld. De plannen daar toe hebben elkaar gekruist en daarvan is de verwarring onge twijfeld het gevolg. Het moet inderdaad geenszins uitgesloten worden geacht, dat Defensie de voorkeur geeft aan een terrein in de omgeving van Leiden (in dit verband wordt ook Katwijk genoemd) en in dat geval zal Waterstaat ten aanzien van Schiphol zijn houding toch moeten herzien. Intusschen, de zaak is nog niet zoo ver. Het blad verneemt echter, dat de kwestie Schiphol Leidtr- dorp zeer binnenkort in den minis terraad zal worden behandeld. Dat daarin dan meteen een beslissing zal vallen, moet evenwel uitgesloten worden geacht. De besprekingen in den ministerraad zullen onge twijfeld nader overleg tusschen alle belanghebbenden wenschelijk maken. Rehabilitatie van de Jamboree Naar aanleiding van degeruchten en berichten over een Jamboeree- schandaal, waaraan wij in ons no. van 1.1. Zaterdag een driestar wijd den, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Padvinders een onderzoek laten instellen naar den grond dezer geruchten. Er is geïn formeerd bij officieele instanties en bij ziekenhuisdirecteuren Ie Haarlem, Heemstede en Vogelen zang, tot in Leiden, Amsterdam en Den Haag toe en men heeft geen enkel geval kunnen constateeren, dat zelfs maar aanleiding kon zijn voor het praatje, dat vele meisjes het slachtoffer zouden zijn gewor den van tuchteloosheid der buiter. landsche jeugd op deze jamboree. Daarmee is deze jeugdontmoeting gerehabiliteerd en kan tevens de vrees wegvallen, dat een vermeen gebeuren op de jamboree een smcl zou werpen op een der mees! sprekende manifestaties van dc verkennersbeweging, wat ons in hoogste mate verheugt. Bevloeiïng Kuiksche Heide. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Mr. R. J. Th. van der Heijden. Alle leden zijn aanwezig. I)e notulen der vorige ver gadering worden ongewijzigd, zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De voorzitter wil alvorens de agen da af 'te werken een aangename zaak vervullen, door den heer Vugts weer welkom in den raad te heeten, die ge- ruimen tijd door ziekte verhinderd was de vergaderingen bij te wonen. Spreker wenseht hem geluk met zijn herstel en spreekt de hoop .uit dat dit blijvend zal zijn. De heer Vugts dankt voor deze woorden. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken w.o. a. mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat zij machtiging ver leening tot het doen van uitga ven op de begrooting 1938; b. besluit van Gedeputeerde Staten, houdende vaststelling van hel quotiënt bedoeld in art. 16, twee de lid, van het Financieele-ver- houdingsbesluit voor het reke ningjaar 1936; c. besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het raads besluit d.d. 16 Maart 1938 tot het aangaan van een kasgeld leening; d. besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit lot verkoop van het woonhuis met tuin en erf van wijlen L. van Herpt te Elshout; e. besluit van Gedeputeerde Stalen, houdende goedkeuring van de in structie van den badmeester; f. beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën tot toekenning van de noodige gelden tot verbe tering van de woning van S. Timmermans. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot verzekering van ge meente-gelden. De Voorzitter zegt namens B. en W. bij de behandeling der begrooting in dertijd te hebben medegedeeld dat de gemeente zich zou hebben te verzeke ren tegen de nadeelige geldelijke ge volgen die door fraude van ambtena ren zou kunnen ontstaan. De gemeen te heeft zich daarop in verbinding ge steld met de Onderlinge Verzekerings- Mij. van de Ver. van Ned. Gemeenten, doch de premie die toen gevraagd werd ging boven het bedrag dat Ged. Staten daarvoor op de begrooting wil den zien. De gemeente heeft zich daar op in verbinding gesteld met een par ticuliere verzekerings-maatschappij, die voor een te verzekeren bedrag vai 25000.31.premie vroeg, te genover 65.van de V.N.G. B. en W. stellen voor nu een fraude risico verzekering te sluiten voor een bedrag van 25000.tegen een pre mie van 31. De heer v. Drunen vraagt, daar nu gebleken is dat de V.N.G. zoo duur is, of de gemeente nog meerdere trans acties met genoemde vereeniging heeft loopen, waarvoor men elders voordee- liger terecht zou kunnen. De voorzitter geeft hierop een ont kennend antwoord, waarna het voor stel van B. en W. z.h.st. wordt aan genomen. 3. a. Bespreking nieuwe objecten schaffing meer te beschikking had. Doordat feit heeft de rouleering eeni- ge wijzigingen ondergaan, met het ge volg dat de eerste maanden de steun regeling intensiever moest worden ge bruikt. Nu hebben B. en W. evenwel den minister gevraagd de rouleering buiten werking te stellen, zoodat de werkloozen de rest van dit jaar hier in werkverschaffing zullen kunnen werken. Deze werkverschaffing heeft dan een drieledig doel: lo. Uitbreiding van de bevloeiings werken van het waterschap „Hei- of Meerdijk en Polder van Drunen". De bedoeling van deze bevloeiïng is op de Kuiksche Heide water te brengen. De minister heeft dit plan reeds goed* gekeurd onder voorbehoud evenwel dat hel waterschap 20% in de loonen en alle bijkomende kosten voor zijn rekening neemt. Dit is echter reeds in orde, daar door het waterschap hiermede, bij het opmaken van de be grooting rekening gehouden is. De uit voering van dit plan vereischt tevens de behoefte dat er in het waterschap een waterloop gegraven wordt. Hier voor zal gratis een strookland van 5 M. breedte worden afgestaan die zich van de Hooge Schijf in Oostelijke richting uitstrekt. Deze waterloop dient dan voor de bevloeiïng der aangesloten landerijen. Aansluitend hieraan wordt van de gemeente een strook grond van 15 M. breedte verlangd die zich uitstrekt van de Kievitswaard tot den Heidijk. Het is evenwel de bedoeling van B. en W. dat deze strook niet gra tis wordt afgestaan, doch slechts tegen een vergoeding van 600.per H.A. terwijl de grond steeds eigendom van de gemeente zal blijven. 2o. Verdér is het de bedoeling van B. en W. een groot deel der gemeente gronden in de Honderdbunder te ver kavelen. Hierdoor zal de weg langs de Loonsche Vaart komen te vervallen en 200 M. Zuidelijker opnieuw gelegd worden. De perceelen zullen zoodanig gemaakt worden dat zij voldoen aan de gevoelde behoefte. Hierdoor zal rekening gehouden moeten worden met een rapport van den Rijksland- bouwconsulent, waardoor de percee len zoo verkaveld worden dat men er het volle profijt van zal hebben. 3o. Voorts hebben B. en W. het plan om het zand dat bij deze gelegenheid vrij komt te gebruiken voor de ver betering van den weg bij de remise tot de brug, en van die van de Hooge Schijf tot het K anaal. 4o. Ook willen B. en W. den wej Kanaalbrug-Giersbergen in dit plan be trekken. maar daarover zal eerst nog onderhandeld moeten worden met de eigenaren, daar die weg geen eigen dom is van de gemeente. 5o. Het plan dat de heer v. Drunen eertijds besproken heeft, komt op ad vies van de Heide-mij. ook voor uit voering in aanmerking, doch de on derhandelingen met de eigenaren du ren hierover voort. van werkverschaffing, b. Adres van R. P. v. Son e.a., be treffende uitvoering bevloeiings werken. De voorzitter zegt dat, zooals de hee- ren wel zullen weten dat door B. en W. voortdurend getracht wordt nieuwe objecten van werkverschaffing te vin den. Aanvankelijk was de gemeente in onderhandeling gekomen met de vereeniging tot behoud van natuur monumenten, om de gronden dier vereeniging in werkverschafing te ver- beleren, doch deze onderhandelingen zijn op niets uitgeloopen, door het feit dat de vereeniging geen 10% in de kosten wilde bijdragen. Zoo kwam ei dus onverhoeds een periode dat de ge meente geen objecten voor werkver- Wat de schade betreft, die door de pachters eventueel zou kunnen gele den worden, merkte de voorzitter op dat deze door de gemeente ten volle zal worden vergoed doch dat deze kos ten weer op den polder verhaald zul len worden. Betreffende den weg van de remise tot den Heidijk, zegt de voorzitter, dat men over de verbetering daarvan nog in onderhandeling is, in zooverre tenminste, dat de aangelan den hun recht van voorplant zullen moeten afstaan. De gemeente zal dan de goede hoornen tegen taxatie over nemen en de slechte vellen om er nieuwe voor in de plaats te zetten, zoo dat men hier een goed beplante weg zal krijgen. B. en W. stellen thans voor deze plannen goed te keuren. De heer v. Drunen is er min of meer bevreesd voor dat men er met den afgegraven grond niet zal komen. Er zal een groote massa noodig zijn. De voorzitter zegt dat er in de Hon derdbunder veel grond vrijkomt, even als uit de te graven slooten. Spreker gelooft wel dat de hieruit vrijkomende aarde ruim voldoende zal zijn voor ophooging van het ter rein. De heer v. Drunen zegt dat de ge meente langen tijd geen objecten voor werkverschaffing gehad heeft. Men was wel in onderhandeling ge weest met de Ver. tot behoud van Nat. Monumenten, maar deze onder handelingen zijn afgestuit op het feit dat de Vereeniging geen 10% in de kosten wilde bijdragen. Hel heeft spre ker evenwel ten zeerste bevreemd dal, toen de Grondmaatschappij hier kwam, om 50 tot 60 werkloozen, om deze gedurende 5 a 6 weken te laten werken, tegen een uurloon van 24 ct., de gemeente hierin niet toestemde. Daarbij was toch een loon te verdie nen van 12.50 tot 14.50, terwijl de steun slechts 9.30 uitkeerde. Ooi- enkele andere aanbiedingen van werk verschaffing o.a. van dhr. v. Vreede uit Hedikhuizen en van drie Drunen- sche ingezetenen zijn niet geaccep teerd. Spreker zegt dat daarover heel wat te doen is geweest, temeer daar zeker 95% der steuntrekkers veel lie ver gaat werken. Spreker vraagt zich af waarom het gemeentebestuur deze werkobjecten geweigerd heeft in een tijd dat er geen uitzicht op iets anders was. De Voorzitter zegt betreffende het door den heer van Drunen genoemd uurloon, dat dit niet door de grond- maatschappij, doch door den minister bepaald wordt, voor iedere gemeenl afzonderlijk. Voor deze gemeente is dat 23 cent en meer mag en kan ei niet gegeven worden, behoudens in geval van een accoord, dan kan er 10% toeslag bij zijn. Er zijn wel men schen geweest die het een of ander in werkverschaffing uitgevoerd willen zien, maar B. en W. waren van mec- ning dat de zaak waar het hier over ging, hel omwerken van griendgrond tot bouwland in vrij bedrijf uitge voerd moest worden. Werd dit in werk verschaffing gedaan dan zou de eige naar met de voordeelen gaan strijken. Datgene wat door de Grondmij. was aangevraagd was bovendien op te verren afstand gelegen, zoodat B. en W. het beter vonden dit verzoek af U wijzen. De heer v. Drunen zegt dat de grond maatschappij ook in andere gemeen ten gewerkt heeft, waar 14.en meer door de arbeiders verdiend werd. Was het verzoek van deze maatschappij ook hier aangenomen, dan hadden de werkloozen al maan den aan het werk kunnen zijn. Spre ker kan niet begrijpen dat hier altijd zoo voor de Heidemaatschappij ge streden wordt, terwijl de Grondmaat schappij achteruit wordt gezet. Di staat spreker niet aan. De Voorzitter zegt dat ook de Hei demaatschappij een verzoek om werk verschaffing geweigerd werd. Spreker is van meening dat er maar weinig ge meenten zijn waar B. en W. er zoo doorloopend op uil zijn om objecten te vinden als hier. Was „Natuur schoon" bereid geweest indertijd die 10% in de kosten bij te dragen, dan zou er in de werkverschaffing in hei geheel geen hiaat gekomen zijn. Bo vendien heeft het afwijzen van hei verzoek van de Grondmij.op zich niets met genoemde maatschappij tc maken, het ging hier over het object zelf. Alleen voor dingen die in het vrij bedrijf niet uitgevoerd kunnen wor den, beslaat de mogelijkheid dat daar voor werkverschaffing aangewend wordt. De heer v. d. Wiel vindt het stand punt van B. en W. zeer juist. Werd een ander standpunt ingenomen, dan zou iedereen, die een stukje grond te verbeteren heeft, wel aan kunnen komen kloppen. De vraag in dit geval is evenwel waar of dit werk ook niel in het particuliere bedrijf thuis hoort. Wanneer spreker het ingezonden stuk in de „Echo van het Zuiden" gelooven moet, dan kost hel de gemeente bo vendien jaarlijks nog een goede 800.waar niets tegenover staal waar de gemeente belang bij heeft. De Voorzitter zegt dat ook het pol derbestuur overwogen heeft of dit werk in vrij bedrijf uitgevoerd kon worden, maar daar dit verhooging van polderlasten ten gevolge zou hebben gehad, was dit niet verantwoord. Daar om is in overleg met de gemeente hel plan gemaakt en besloten, dit in werk verschaffing te doen uitvoeren, te meer daar deze bevloeiing toch nog wel andere kosten met zich zal bren gen, waardoor men niet in staat zou zijn geweest het in vrij bedrijf te doen. Ook voor de gemeente zal er van deze kosten wel iets terug komen. Men moet deze kwestie van twee zijden be kijken. Door het bijzonder pachtsy- steem dat de gemeente huldigt, zal nu de waarde van den grond stijgt ook de opbrengst voor de gemeente wel stijgen, terwijl bovendien het grond bedrijf van de gemeente een grootere waarde krijgt. Wanneer de bevloeiing eenmaal goed doorwerkt, dan zal de pacht ook wel wat liooger worden. De heer v. d. Wiel zegt wederom in „de Echo" gelezen te hebben dat de polderlasten met 2.50 zullen wor den verhoogd. Spreker vraagt of dit. juist is. De voorz. ontkent dit ten stelligste. De heer v. d. Wiel zegt dal deze plannen veel tegenstand ondervinden van menschcn die op de Druncnsche hei wonen. De Voorzitter betwijfelt dit. In een vergadering van Ingelanden zou zeker 99% vóór zijn. De heer v. d. Wiel zegt dat dit komt omdat veel stemmen aan B. en W. verbonden zijn en deze het polderbe stuur in hun hand hebben. Dit is niet juist, volgens de Evenredige Verte genwoordiging, zooals men dat tegen woordig noemt. Als hel thans maar weer niet zoo gaat als laatst dat men eerst iemand een week of 5 laat wer ken, tot men van zijn loon de achterstallige belasting heeft afge houden, waarna men dien persoon weer uit de werkverschaffing zet. Spr. is van meening dat de minister blij vende werkverschaffing wil. De Voorzitter heeft ernstige bezwa ren tegen den toon waarop dhr. v. d. Wiel het een en ander naar voren brengt. Deze doet juist alsof B. en W. het leven der werkloozen zoo "beroerd mogelijk willen maken. De heer v. d. Wiel. Dat heb ik er niet bijgezegd. De Voorzitter. Maar U doet toch alsof. Dat wij achterstallige belasting af moeten houden heeft de minister bepaald. Wat die blijvende werkgele genheid betreft, geloof ik dat men door deze bevloeiing ook een blijvende werkgelegenheid schept, terwijl het product dat uil den grond gehaald wordt er beter op wordt. Ik meen dat met den liuidigen stand van zaken een groot deel der inwoners werk moet trachten te vinden in den land en tuinbouw. De fabrieken bieden toch geen voldoende emplooi meer. De heer v. d. Wiel. Dat is maar precies zooals men het bekijkt. Men kan thans inderdaad meer uit den bodem halen, maar wanneer er meer komt gooit de minister het op den vuilnishoop, lie kan nog veel verder praten, maar dan geloof ik dat ik niet meer uitgepraat kom. De heer v. Drunen vraagt hoe het na de verkaveling met de oude huur ders zal gaan. De Voorzitter zegt dat in overleg met de pachtcommissie getracht zal worden dat ieder zijn oud perceel te rugkrijgt. b. Adres van R. P. van Son e.a., betreffende uitvoering bevloeiings werken. Zie ons blad van Woensdag 1.1. B. en W. stellen voor dit voor ken nisgeving aan te nemen. Zoowel de voorstellen van B. en W. onder a. als die onder b. worden hierna z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel lot wijziging gemeen- tebegrooting 1937. Na enkele toelichtingen van den voorzitter wordt deze wijziging z.h.st. goedgekeurd met aanteekening dat de heer v. d. Wiel tegen is. Door deze wijziging zullen de inkomsten met 5471.64 worden verhoogd en de uil gaven met 955.34 worden verlaagd. 5. Conversie Rijksvoorschotten woningbouw van 138.060.— a 4% in een 3j^% leening. De Voorzitter zegt dat deze 3800. nog resteeren van twee rijksvoor- schotten lot een totaal van 180.000.-. Nu kan men dat restant con vertee ren tegen 3^%. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. De heer v. Drunen vraagt of het Rijk dan nog in de normale tekorten zal willen bijdragen. De Voorzitter zegt dat het Rijk steeds voor 3/4 in een normaal tekort bijdraagt. De heele exploitatie van de huizen was gebaseerd op een aflos sing van den grondprijs in 75 jaar en van de bouwkosten in 50 jaar. Deze conversieleening loopt voor 32 jaar. Hel voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. 6. Verzoekschrift der R.K. Werk- liedenvereeniging. De Voorzitter zegt dat de R.K.W.V. vraagt dat het gemeentebestuur bij den minister van Sociale Zaken een verzoek indiene om het uurloon in werkverschaffing van 23 op 25 cent te brengen en de steunuitkeering daar mee dan in overeenstemming te bren gen. B. en W. hebben deze zaak goed overwogen en aangezien er nogal veel fabrieksarbeiders in de werkver schaffing geplaatst zijn, meenen zij aan het verzoek van de R.K.W.V. te moeten voldoen. Aldus wordt besloten. 7. Herschalting door de pachtcom missie van de perceelen rond de Drie Wielen. De Voorzitter zegt dit punt alleen op de agenda geplaatst te hebben om er aan te herinneren dat in Augustus wederom de 3-jaarlijksche verpach ting plaats heeft, waarvoor deze eerst op hun waarde geschat moeten wor den. Rondvraag De heer J. Veltman zegt dat in een vorige geheime reedszitling o.m. be sloten is tot aankoop van grond. Toe gestaan werd daarbij dat de publi catie ervan na aankoop mocht plaats hebben, hetgeen door spreker is ge schied. Spreker werd daarop evenwel

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2