Plaatselijke Berichten NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 1 Juni 1938 No. 44 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. DRUNEN. HEDIKHUIZEN. HERPT. HELVOIRT KAATSHEUVEL. BENOEMING. Aan de school voor B.L.O. te Waal wijk is benoemd tot volontaire mej. Fr. van der Linden uit Kaatsheuvel. t J. VAN DER GELD. t Zaterdag ten 9 uur had in de St. Antoniuskerk de plechtige uitvaart plaats van wijlen den heer J. v. d. Geld, oud-lid van den gemeenteraad, oud-secretaris van den Kieskring- Heusden enz., aan wiens nagedachte nis wij in ons vorig nummer eenige woorden hebben gewijd. De lijkbaar werd gedragen door de leden der processie WaalwijkKeve laar, waarvan de overledene de ijve rige voorzitter was. Velen bewezen den overledene de laatste eer, onder wie wij opmerkten Burgemeester Moonen, Wethouder Eibers en de gemeenteraadsleden C. J. Pulles en A. Strijk. Pastoor Verhagen droeg de lijkmis op en verrichtte de absoute, terwijl een neet' van den overledene pater Ehlert aan een zij-altaar celebreerde. FEDERATIE VAN NEDERL. SCHOENFABRIKANTEN. De Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten zal op Woensdag 8 Juni a.s. des namiddags ten 2 uur eene algemeene ledenvergadering houden te Tilburg. N.V. LEDERMAATSCHAPPIJ. „LEMA". Zooals wij vroeger hebben gemeld hebben is in onze gemeente een nieuwe Leder-export-maatschappij opgericht. In het bijvoegsel van de Ned. Staats courant van 25 Mei komt de oprich- tings-acle voor. Daaruit blijkt dat het kapitaal der N.V. Ledermaatschappij „Lema" 50.ÜÜU bedraagt en voor de eerste maal tot directeuren benoemd zijn de heercn A. Vermeer te Waal wijk en Karl. Mayer te Brussel. JULI AN ASTRA AT. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van den heer C. Eibers alhier in den loop van dit jaar een dubbel heerenhuis te bouwen op het nog openliggende stuli aan de Julianastr. nabij de Stationsstraat, Zuidzijde. Hiermede zal dan de Zuid-zijde van de Julianastraat geheel volgebouwd zijn en resten nog alleen een paar perceelen bouwterrein aan de Noord zijde nabij de Mr. v. Coothstraat. „OROVA NAAR ELSHOUT. De Dames-gymnastiek-vereeniging „Orova" ging Zondagochtend ter be devaart naar den Elshout. De leidster, de voorzitster mej. Mies van Iersel, en de adviseur de WelEerw. heer kapelaan van Rooij maakten den bedetocht mee. Omstreeks half elf kwam men on der tromgeroffel weer in de gemeen te terug. BOUWGROND ONDER HELVOIRT. In het raadsverslag der gemeente Helvoirt lezen we, dat door den heer A. J. Pulles te Waalwijk 15 H.A. bouwgrond nabij het kanaal 's-Bosch- Drongelen in huur zijn gevraagd. De raad kon zich hiermee in princiep vereenigen. KONINGSCHIETEN. Zondag 29 Mei hield het handboog- schuttersgezelschap „Eendracht maakt Macht" gevestigd in café W. Pulles t Vosje) zijn jaarlijksche koning- schieten. Oudergewoonte waren alle leden present om den koning, den heer P. van Bavel aan huis af te halen. Hier dronk men op de gezondheid van den koning en vervolgens trok men naar de Doelen, om daar om den hoogen titel te kampen. Na spannenden strijd moest de ko ning zijn titel afstaan aan den heer J. Verhoeven, die 't koningschap wist te behalen met 127 punten in 38 pij len; de oude koning de heer P. van Bavel was 2e met 125 punten, de heer L. van Bladel no. 3 met 124 punten. Door den voorzitter, dhr. J. Kleij- berg werd de nieuwe koning gekroond en de avond werd verder in feeste lijke stemming doorgebracht. AFSCHEID. Gisteravond heeft het personeel der P.T.T. alhier afscheid genomen van mej. Tea v. Hullen, die gedurende 9 jaar als telefoniste aan 't kantoor al hier werkzaam was en als zoodanig thans ontslag heeft gevraagd wegens a.s. huwelijk. Door den directeur werd haar ondei een hartelijke toespraak, namens het geheele personeel een mooie schemer lamp aangeboden, die natuurlijk in dank werd aanvaard. R.K. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. Maandag en Dinsdag hadden de eind examens der R.K. Middelbare Han delsavondschool plaats, waarbij de heeren A. Meijs te Waalwijk en G. Snels te Dongen als gecommiteerden optraden. De uitslagen alsook de overgangs examens zullen bekend worden ge maakt op a.s. Donderdag, als wanneer de diploma's worden uitgereikt en de cursus gesloten wordt. MOTORBRIGADE. De Motorbrigade van den B.V.L. af deeling Waalwijk neemt met een 5- tal auto's en 2 motorrijwielen deel aan öe groole 3-daagsche oefeningen die gehouden worden in den Hars kamp. Hedenmorgen is de afdeeling uit deze gemeente vertrokken en zal Vrij dagavond weer terugkeeren. Wij twijfelen er niet aan of onze afdeeling zal bij deze oefeningen weel een goed figuur slaan. B.V.L. AFDEELING BESOIJEN. Door den commandant van den I B.V.L. afdeeling Besoijen, den heer G. Lammertse heeft de prijsuitreiking plaats gehad van de gehouden schiet wedstrijden. De uilslag was: 1 W. Smid 190 p.; 2 A. Smolders 99 p.; 3 A. v. Heijst 98 p.; 4 B. van Dongen 98 p.; 5 H. v. Zelst 99 p.; 9 C. Blom 95 p.; 7 J. W. Kuysten 94 punten. EEN BIJZONDERHEID. DENKT U TIJDIG AAN UW ADVERTENTIE VOOR HET PINKSTERNUMMER. COLLECTE. R.K. Jeugdwerkloozenzorg zal van 19—29 Juni een collecte houden in deze gemeente. OPCENTEN GEMEENTEFONDS BELASTING. Goedgekeurd is een raadsbesluit lot heffing van 50 opcenten voor de ge meentefondsbelasting voor den dienst 1938—1939. B. V. L. De B.V.L. afd. Waalwijk, heeft met een aantal leden deelgenomen aan den Propagandatocht van den B.V .L. die gehouden werd in Nijmegen over 30 K.M. Zij hadden zich hierbij aangeslo ten achter het Vde te Amersfoort met het gevolg dat de heeren L. Dekkers, G. v. d. Hoek en commandant L. Mom- 'bers, den afstand in 4uur al leg den, voor welke prestatie zij een fraaie draagmedaille verwierven. De heer A. Schaap die als vrijwilliger deelnam verwierf eveneens een draag medaille. ABONNEERT U OP DIT BLAD. L.l. Zondag speelde de heer A. Ver voord uit de le Zeine in het caté van de R.K. Werkliedenvereeniging een solo-slem met 13 ruiten. Een buitenkansje, dat wel zelden voor zal komen. ERNSTIGE AANRIJDING. Op den z.g. stoep aan den Drunen schen dijk te Drunen heeft Dinsdag avond half acht een vrij ernstige aanrijding plaats gehad, waarvan den landbouwer B. wonende te Drunen- Kuijksche Heide het slachtoffer is geworden. De motorrijder W. V. uit Waal wijk kwam met matige vaart den Dijk opgereden, toen voornoemde B. die per rijwiel op het fietspad rechts leed plotseling zonder richting aan te ge ven den rijweg overstak en door den motor werd gegrepen waardoor hij tegen den grond werd gesmakt en bewusteloos bleef liggen met een ga pende, hevig bloedende hoofdwonde. De motorrijder zelf bracht het er zonder eenig letsel af, terwijl de mo tor flinke averij opliep. Dr. Akkermans uit Drunen die spoedig ter plaatse was legde ter plaatse een noodverband, waarna het slachtoffer naar zijn woning werd vervoerd. Zijn toestand is bevredigend te noe- men. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de motor voor controleering der remmen in beslag werd genomen. Uit getuigenverklaringen is op te maken, dat den motorrijder in deze geen schuld treft. AUTO-ONGEVALLEN. Toen de heer R. KI. alhier 1.1. Zater dag niet z'n verloofde mej. R. uit Breda per auto derwaarts reed, kwam uit de Hoogevaart bij Labbegat plot seling een vrachtauto van de firma Oerlemans met zand geladen, die geen voorrang verleende. Zij reed den wagen van den heer KI. in de flank aan, met het gevolg dat het voorste gedeelte geheel ver nield werd. Het mag een wonder heeten dat dit ongeluk zoo gunstig is afgeloopen, te meer waar de heer KI. geheel beklemd zat en toch slechts een schouder kneuzing bekwam; mej. R. kwam met den schrik vrij. Dr. Roos uit Capelle die, evenals de politie, spoedig ter plaatse was, ver leende de eerste hulp en verbond dhr. KI. waarna de aangeredenen per auto uit Waalwijk werden afgehaald. De zwaar gehavende auto werd dooi de Waveem opgesleept. Een hondje dat eveneens in de auto zat vluchtte van schrik den huiten- polder in en kwam Zondagochtend weer op de plaats van 't ongeval te rug, waarna hij aan 't goede adres werd bezorgd! Zondagavond reed de auto-rijder de K. uit Kaatsheuvel tegen de ge sloten afsluitboomen aan de Besoijen- schestraat. Deze werden geheel ont zet, zoodat het een heele tijd duurde voor ze weer werkten, wat natuurlijk heel wat stagnatie op dezen drukken overweg veroorzaakte. UITSTAPJE. De tooneelvereeniging van de R.K. Werkliedenvereeniging „D. V. S. V." maakte Zondag per autobus van de firma Mulders-Sars een uitstapje naar Antwerpen. De reis heeft een vlot verloop ge had, terwijl men zich in de Signoren- stad kostelijk heeft geamuseerd. WATERSCHAP „DE BUITEN POLDER VAN BESOIJEN." De stemgerechtigde ingelanden van bovengenoemd waterschap vergader den gisteravond in het café van den heer G. v. d. Meijs. De rekening 1939-'37 werd in in komsten vastgesteld op 1894.90 en in uitgaven op 1159,29, zoodat een batig saldo resteert van 705,31. De begrooting 1938-'39 werd in inkom sten en uitgaven vastgesteld op 1919,35. Het bestuur werd voorts gemachtigd tot het doen uitvoeren van werken in eigen beheer, terwijl het periodiek aftredende bestuurslid R. Middelkoop met algemeene stemmen werd herkozen. De aanslag bleef op 3 per H.A. gehandhaafd. ZILVEREN JUBILEUM. De heer Chr. Trimbach die 19 Mei 1.1. 25 jaar in dienst was der Levens- verzekerings-maatschappij „Noord Braband" te Waalwijk, is hiervoor dezen morgen ten kantore olticieel ge huldigd. Allereerst werd de jubilaris namens de directie toegesproken door den heei Jud. Timmermans Phzn., die den ju bilaris schetste als een geplichtsvol medewerker en hem als blijk van waardeering het gebruikelijke couvert met inhoud aanbood. Namens het personeel sprak vervol gens de heer van Zeist, die bijzonder den nadruk legde op de aangename wijze waarop de jubilaris steeds met zijn collega's heeft samengewerkt. Spr. bood hem als bewijs van waar deering enkele fraaie cadeaux aan. De heer Chr. Trimbach dankte ver volgens voor deze bijzondere hulde en de fraaie geschenken, waarna de eerewijn werd rondgediend. Het geheele personeel kreeg des middags bovendien vrij al. Twee winkeldieveggen uit Drunen aangehouden. Zaterdag j.l. zijn in den winkel van C. en A. te 's Bosch twee win keldieveggen uit Drunen aangehou den. Beiden waren naar Den Bosch gekomen om inkoopen te doen. Zoo kwamen zij ook bij C. en A. en meenden daar een goeden slag te kunnen slaan. De winkeljuffrouw vertrouwde het tweetal echter niet en was op haar qui vive. De moe der bestelde een japon voor haar dochter. Na veel zoeken zou een keuze worden gemaakt uit zeven japonnen. In de paskamer trok de dochter snel een nieuwe japon aan, doch trok haar oude er over heen en de twee vrouwen verklaarden toen brutaalweg aan de winkeljuf frouw, dat ze niet hadden kunnen slagen en dat ze op een anderen dag wel eens zouden terugkomen. Toen de twee vrouwen weg wil den gaan vielen ze echter in handen van een rechercheur, die het tweetal medenam naar het hoofdbureau van politie, terwijl de gestolen japon in beslag werd genomen. Nadat tegen de twee vrouwen proces verbaal was opgemaakt wegens diefstal in vereeniging, konden ze weer huiswaarts gaan. De Drunensche kermis zal echter voor beiden wel bedorven zijn ge weest. I). v. N. ELSHOUT. Dammen. In cafe M. v. Huiten werd de eerste ronde gespeeld om het per soonlijk kampioenschap dammen van den N.B. dambond. De uitslag was D. Verhagen—B. Klerks remise. F. v. Munster—Jac.Timmermans remise. De volgende ronde wordt Waalwijk gespeeld. in In hotel Leemans hield de afd. Dussen van de N. C. B. onder voor zitterschap van den heer Jongbloets een algemeene ledenvergadering waarop besloten werd binnenkort een excursie te houden naar den Wieringermeer. Ook werd de col- lectieve arbeidsovereenkomst aan de leden uitgereikt, daar hierin een belangrijke wijziging is gekomen inzake de loonen. Op 13, 14 en 15 Aug. a.s. wordt door de fanfare »Wilhelmina» alhier een groot festival gehouden. Reeds zijn enkele inschrijvingen binnen gekomen. De Kermis. Behoudens 't slechte weer van Maandag is de kermis vlot en prettig verloopen. Wanklanken zijn niet gehoord. De dansliefhebbers hebben genoten, terwijl de kermisexploitan ten beslist reden tot klagen hebben. Zondag en Maandag is het na- kermis. Laten we hopen, dat t weer dan wat beter is, 't Onweer. 't Onweer eischte ook hier slacht, offers. Een tweetal koebeesten van M. v. Drunen alhier en G. Pulles uit Nieuwkuijk werden door het hemelvuur getroffen en gedood. Vrijdag 10 Juni a.s. hoopt onze stadgenoot E. van Dongen, Papen straat 9, den dag te herdenken waarop hij vóór 35 jaar lid werd van de Koninklijk Erkende Har monie De Eendracht te Raams- donksveer. Niet alleen dat hij al die jaren zijn muziekpartij met nauwgezetheid heeft vervuld, ook 17 jaren is hij hiervan nog bestuurslid. Ongetwij feld zal het den jubilaris dan ook 10 Juni a.s. niet aan de noodige belangstelling ontbreken. Naar wij vernemen ligt het o.m. in de be doelingder harmonie De Eendracht, hem dien dag, 's avonds om 8 uur, een serenade te brengen. Bij J. Vermeeren in de Julia nastraat ontstond Zaterdagmiddag schoorsteenbrand. Alleen de kinde ren waren thuis. Buren wisten echter den brand spoedig te blus schen. Onze stadgenoote Georgette Sassen werd bekroond in een wed strijd voor declamatie en welspre- kendheid. Deze wedstrijd werd ge houden door de Algemeene Katho lieke Vlaamsche Tooneelcentrale te Antwerpen. Tot bestuursleden van de ver sieringscommissie uit de Veenestraat, Molenstraat, Elisabethstraat en Haven werden gekozen de heeien Thijs Snijers als voorzitter en Her man Rij pert, Thomas Krooswijk, Sien de Vries, Adriaan de Ruijter en Frans van Fessem als leden Dit comité zal gedurende de voorberei ding van het feest Geertruidenberg 725 jaar stad elke week indebunrt rondgaan om kwartjes, dubbeltjes en centen te veagaren om zoodoende te komen tot een passende wijkver siering. Voor de wijkversiering aan de Zuidwal zijn aangewezen Mevrouw Bakker en de heeren Hofman, Heesters en Banning. Dinsdag a.s. wordt .in hotel Jansen een vergade ring gehouden voor de bewoners van het Wilhelminaplein, Spoor straat, Julianastraat en Leerthou- werstraat om ook daar te komen tot wijkversiering. Ook in andere gedeelten van de gemeente zullen nog vergaderingen worden belegd zoodat tijdens de feestelijkheden Geertruidenberg in een feestdos zal zijn gestoken als nooit gekend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half twaalf heerschte boven Hedikhuizen een kort doch hevig onweer. De bliksem sloeg in de boerderij van J. Winkel buiten de kom der plaats gelegen en veroorzaakte brand in het dak van het achterhuis. Met veel ijver hebben vlug toegesnelden het vuur gebluscht, dat zich ook uitbreidde in het nog aanwezig zijnde hooi. Hoofdzakelijk moest gewerkt wor den met emmers water en een hand-brandspuit. Door het kranig optreden wist men zoodoende twee boerderijen te behouden, die anders zeker een prooi der vlammen zouden zijn geweest. Men schrijft ons uit Herpt Naar aanleiding van uw bericht in uw nummer van Zaterdag j.l. inzake »Geen Bruigomsbier geschon ken®, wil ik U opmerken dat dit bericht, afkomstig uit »De Telegraaf« gewaardeerd moet worden als vele andere berichten in dat groot blad over ons Brabant. De bruid (en bruidegom die niet vervangen behoefde te worden) hebben zeker niet minder gedaan dan gebruik was; niemand zal het hun kwaad aanrekenen dat niette genstaande ieder deze familie hoog acht, toch nog wel een persoon gevonden kan worden die iets on behoorlijks doet, was deze bekend, de Brabantsche folklore zou zich wel aan hem veropenbaren nu is ieder geërgerd over het gebeurde. Maandagmiddag omstreeks vijf uur heeft zich op den rijksstraatweg Den Bosch Tilburg onder Helvoirt tengevolge van den storm een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen werden gewond. De landbouwer M. Maas uit Haien (N.Br.) die van een zijweg per rijwiel den straatweg wilde oprijden, werd door een rukwind tegen een pas- seerende auto geworpen. De bestuur der van de auto meende nog op het laatste oogenblik te kunnen uit wijken en reed tegen een langs den weg staanden boom. Twee inzittende dames uit Tilburg bekwamen ver wondingen aan het hoofd, doch zij konden na verbonden te zijn naar haar woonplaats worden overge bracht. De landbouwer liep ernstiger wanden op en kreeg bovendien in wendige kneuzingen. Na verbonden te zijn werd hij naar zijn woning vervoerd. Smakelijk eten. Dezer dagen ontving de gemeente politie een tip, dat een ziek koebeest op vervoer was gesteld en vermoe delijk voor klandestiene slachting in aanmerking kon komen. Agent v. d.Dungen stelde met keurmeester Hesselmans een onderzoek in en weldra kwam men tot de ontdekking dat bij C. W. in de Hoofdstraat het zaakje gelost was. Vrijdag, tijdens het onweertje, dat tusschen elf en twaalf in den nacht woedde, werd een inval gedaan bij W. met het gevolg, dal in een achtervertrek een groote 100 pond versch geslacht on gestempeld vleesch werd ontdekt en in beslag genomen. Zaterdagmiddag werd de omgeving afgezocht, daar geconstateerd was, dat de slachting niet in huis was geschiedt. Uit ge vonden sporen in plat getrapt gras werd geconcludeerd, dat de slachting achter de tuin van W. had plaats gehad. Spoedig werd op de daarach ter gelegen weide een groote partij slachtafval gevonden, als pooten, longen, kop etc. Alles werd in beslag genomen en naar het noodslachlhuis getransporteerd. Het in beslag genomen vleesch werd reeds Zaterdagmorgen juist tijdens de schafttijd der fabrieken, waardoor groote belangstelling voor het ongure zaakje ontstond op den destructor wagen van Son ingeladen, nadat het noodige verricht was om de cultures ter onderkenning van de vermoedelijke ziekte, waaraan het dier verdacht werd te lijden, te kunnen ontwikkelen. Reeds is ge bleken, dat het smakelijke beestje voor de som van 11 gulden verhan deld was en afkomstig was van zekeren V. alhier. Hoe er nog menschen zijn, die van dergelijke krengen iets durven te consumeeren is onverklaarbaar 'IA

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5