RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. KERKNIEUWS. RAAMSDONK. SPRANGCflPELLE. WASPIK. WASPIK. Onderwijs. H. Kindsheid-optocht. Zondag werd de groote Kindsheid optocht in onze parochie gehouden. Al stond het weer nu juist niet in Mei-zonne, de stoet was er niet minder fleurig om en de kleinen lieten zich door de dreigende lucht niet intimideeren. Goed half vijf trok de stoet uit onder enorme belang stelling van groot en klein, zoowel uit Kaatsheuvel als de omgeving. De stoet was zoo kinderlijk mogelijk gehouden en bestond, behalveenkele voorstellingen te paard uitsluitend uit loopgroepen. Meerdere voorstel lingen waren schitterend uitgebeeld en prachtig gecostumeerd. In de St. Janskerk werd gepauzeerd en een korte Kindsheid-oefening gehouden. De harmonie Apollo was en grand complete in den optocht aanwezig en vroolijkte door pittige marschen de wandeling op. Kapelaan Verhoeven dankte in de kerk allen voor de gegeven mede- werking. LOON OP-ZAND, T. B. C. Voetbalwedstrijd. Zondag speelde de Supportersclub der Voetbalvereeniging Üno Animo alhier een voetbalwedstrijd ten bate der plaatselijke T.B.C.-vereeniging. Voor dit doel was uit de supporters een A en een B-elftal samengesteld. Ten 6 uur nam. deed dokter Smals de aftrap. Ondanks het minder gunstige weer was de belangstelling tamelijk groot. Jammer dat in de eerste vijf minuten van het spel zich een on geval voordeed, waarvan de 23 jarige Jos v. d. Linden het slachtoffer werd. Genoemd persoon kwam dermate te vallen dat hij rechterbeen brak. Dokter Smals bijgestaan door enkele leden van de E. H. B. O. verleende eerste hulp, waarna hij per auto naar zijn woning werd vervoerd. De opbrengst van den wedstrijd was f 12.35. Nieuwe Vischclub. Zaterdagavond had in café Stok- kermans de oprichting plaats van een Vischclub. Twintig personen traden toe als lid. Tot bestuursleden werden gekozen G. de Jong, Voorz., Adr. de Kort, Secr.-penningm., J. v. d. Velden en P. Coemans. Met eenparigheid van stemmen werd de nieuwe club de naam ge geven »Het Voorntje«. Burgerwacht. Op de schietbanen aan den «Loon* schen Berg« hield verleden Zaterdag en Zondag de Burgerwacht een onderlinge schietwedstrijd Door 22 personen werd hieraan deelgenomen. De uitslag was als volgt: Jos de Kort 53, Jos v. Dongen 53, A. Bra- bers 50, A. v. Rooij 50, G. de Jong 50. Jos Vera 50, G. Michielsen 49, Fr. Michielsen 48, J. Aarts 47, P.v. Berkel 46, A. v. Dongen 44, L. v. Laarhoven 43, M. v. d. Nieuwen- huizen 42. Bijz. Vr. Landstorm. Zondag hield de Bijz. Vr. Land storm alhier haar onderlinge schiet wedstrijden waaraan door 41 leden werd deelgenomen. De uitslag was als volgtA. v. Rooij 56, Alph. de Kort 54, G. Beere 53, H. Dingemans 52, C. Verboven 51, A. v. d. Velden 51, JosDankers 50, G. Brabers 49, J. Prijher 48, A. v. Berkel 48, H. v. Gorkum 48, W. Vugts 47, W. v. Iersel 46, W. Broe- ders 46. Op het groot Nationaal Goncours te Rotterdam uitgeschreved door de Harmonie »St. Michaël», behaalde onze harmonie »St. Bavo» op Zondag 29 Mei den len prijs met 317 punten in de 2e afdeeling, met het ver plichte nummer «Les Chants du Crépuscule» van Labola en het ge kozen nummer «Théodulo», ouver ture van L. Langlois. Dinsdagavond om 7 uur maakte het gelauwerde muziekkorps een muzikale wandeling door onze ge meente' Door dit succes komt de Harmonie voortaan in de eerste afdeeling. RAAMSDONKSVEER. De Zangvereeniging «Amicitia», onderafdeeling van de R.K. Werk. liedenvereeniging «St. Joseph» alhier zal op Tweede Pinksterdag deel nemen aan het Zangconcours te Nieuwendijk, en jal uitkomen in de vierde afdeeling. Dit is de eerste maal dat deze nog zoo kort bestaande vereeniging op concours gaat. Wij wenschen de vereeniging veel succes toe. Alhier is aangehouden een zwerver, die wegens bedelarij ver oordeeld was tot enkele jaren op zending naar'n Rijkswerkinrichting en deze straf nog niet had uitgezeten. De zwerver is j.l. Maandag op transport gesteld. Op de laatst gehouden stieren keuring zijn goedgekeurd destieren van de landbouwers J. J. Boons— Staal, Adr. Smeur, W. de Bont, A. Schoenmakers, A. Bink en W. de Wit. VRIJHOEVE-CAPELLE Onze fanfare »Sirena« heeft 1.1. Donderdag op het muziek* en zang. concours der R.K. Harmonie »St. Michaëk te Rotterdam, in de le afdeeling een eersten prijs behaald met 316 punten. Als verplicht nummer weid gemaakt «Suite Espagnole« van Barat; eigen ge*- kozen nummer was Fantaisie Guil- laume Tell van Rossini arr. A. Matin. Zeker een mooie bekroning voor de ijverige studie der leden van Sirena en een groot succes voor den directeur, den heer B. P Bisse- link te Kaatsheuvel. CAPELLE Op het j.l. Donderdag te Rotter dam gehouden muziek, en zang concours, georganiseerd door de R.K. Harmonie »St. Michaëk, be. haalde 't muziekgezelschap «Kunst na Arbeid« in de Superieure af deeling met 291 punten een 2en prijs. Door een zestal leden van de plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd j.l. Zater dag onder leiding van den comman dant, den heer P. van der Schans, deelgenomen aan de door de Bijz. Vrijw. Landstorm te Nijmegen ge organiseerde afstandsmarsch over 30 K.M. In 5 uur tijds werd deze afstand afgelegd, wat een heele prestatie genoemd mag worden Aan ieder der deelnemers werd een fraaie herinneringsmedaille uitge reikt. De postduivenvereeniging «De Luchtvaark, gevestigd in het café van Mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag met oude duiven een wed vlucht vanaf Noyon (Fr.) afstand 272 K.M., waar de duiven om 7 in vrijheid werden gesteld en waarbij de eerstaankomende duif, welke een snelheid bereikte van 1582,16 M. per minuut, werd geconstateerd om 10,23.18 en de laatste prijs winnende duif met een snelheid van 1420,10 M. per minuut werd geconstateerd om 10,42,23. De prijzen werden behaald door Gebr. Verhagen 1, 23, Spierings 2, 16, 20, 26, Gebr. van Onzenoort 3, 5, 6, 18, St. van Peer 4, 7, 17, Vos 8, 25, P. Nieuwenhuizen 9, J. de Jong 10, 13, 22, 24, J. Zwart 11, 12, B. Pols 14, 15, J. Versteeg 19, J. Meter 21. Eerste overduif J. Versteeg. Aangetoonde duiven Gebr. Ver hagen, St. van Peer, Gebr. van Onzenoort en J. de Jong. A.s. Zondag wordt een wedvlucht met oude duiven gehouden vanaf Dourdan (Fr.), waarvoor de deel nemende duiven reeds Donderdag avond in het clublokaal zullen worden ingekorfd. De Ghr. Gymnastiekvereniging «Pro Patria« is voornemens op Zaterdag 11 Juni a.s. een demon stratie in de open lucht te geven en wel op het sportterrein van de Vrijhoevensche voetbalvereeniging. Aanvang van deze uitvoering des namiddags half vier. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 3 Juni 1938 des namiddags ten 7 ure. Aan de orde is 1. Mededeelingen. 2. Verlenging kasgeldleening ver bouwing gemeentehuis. 3. Wijziging begiooting 1938. 4. Besluit tot het verleenen van B-Steun aan werkloozen. 5. Heffing van straatbelasting over 1938. 6 Benoeming commissie voor onderzoek van rekening der Gemeente en rekening en be grooting van hel Burgerlijk Armbestuur. Waalwijker rijdt een fietser aan. Voor het kantongerecht te Den Bosch verscheen J. den T te Waal wijk, aan wien was ten laste gelegd dat hij op 13 Februari j.l. te kwart over elf des avonds in de Vughter- straat te Den Bosch met zijn auto door niet behoorlijk uitwijken een aanrijding had veroorzaakt met den wielrijder W. van Woerkom. Boven- dien was hem ten laste gelegd, dat hij bij die gelegenheid zonder licht had gereden. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan dat verdachte de be schadiging aan de kleeren van den aangeredene had vergoed en dat iemand die achter in den wagen zat hem tevoren nog gewaarschuwd had, niet zoo gek te rijden. Daarop had hij echter het raampje dichtgescho ven tusschen de cabine en het achterdeel van den wagen, zoodat de ander niets meer te vertellen had. Wegens het niet verschijnen van een getuige moest de strafzaak be treffende het rijden zonder licht twee weken worden aangehouden. Voor het andere, het nietbehoor- lijk uitwijken, eischte de ambtenaar van het O. M. een week hechtenis en een jaar ontzegging vanrijbewijs. Vonnis over twee weken. Gevaarlijke achteloosheid. D. v. d. M. uit Sprang-Gapelle moest voor den kantonrechter komen omdat hij op 30 Maart zijn met een paard bespannen voertuig had geleid over eon onbewaakten overweg van het traject Den Bosch- Lage Zwaluwe terwijl er een trein naderde. De machinist van dien trein had, voorziende dat verdachte met zijn kar onder den trein zou komen als beiden op dezelfde wijze door reden, twee fluitsignalen gegeven op ongeveer 200 Meter afstand. Daarop reageerde verdachte echter niet. Het gelukte den machinist daarop 10 Meter voor den overweg den trein tot stilstand te brengen, waardoor een ongeluk voorkomen wern. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f10— boete of 10 dagen hechtenis. Messentrekkerij te Sprang-Capelle. De landbouwer J. H. uit Sprang- Gapelle was door den politie.rechter te Den Bosch veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en verscheen in hooger beroep van dit vonnis voor het gerechtshof te Den Bosch. Hij werd er van beschuldigd dat hij op 17 Februari'38 te Sprang- Gapelle opzettelijk M. A. Kluitenaar gewelddadig met een mes had ge slagen, waardoor deze pijnlijk werd getrofFen en bloedend verwond. Na getuigenverhoor eischte de advocaat-generaal tegen verdachte bevestiging van het vonnis doch een andere strafmaat n.l. f30.— boete of 30 dagen hechtenis. Het gerechtshof zal over 14 dagen arrest wijzen. Uitspraken. J. W. B., Raamsdonksveer, be- vrachtingswet f8.— boete. J. v. O., Dussen, niet behoorlijk uitwijken, f10— boete. H. v. D., Vlijmen, veiligheid ver keer, f6.— boete. J. v. d. S„ Eethen, geen teeken geven, f3.— boete. A. TI. S., Sprang, rijden zonder licht, tweemaal f2.50 boete. H. K., Waspik, geen achterlicht, f 2.boete. J. E. B., Vlijmen, gespan zonder licht, 2 x f 4.boete. W. V. Eethen, venten, f 3.boete. J. T., Eethen, venten f3.— boete. A. de L., Waalwijk, dronkenschap, f 10.boete. J. van Lanschot en de Commissaris van Politie J. Staal. De voorzitter der Provinciale Com missie sprak namens het bestuur een welkomstwoord speciaal tot den bur gemeester die zooveel deed voor de tot standkoming van de veemarkt. Deze hallen leencn zich wel bijzonder voor tentoonstellingen op dit gebied. Spreker dankte het gemeentebestuur voor de gastvrijheid die het daarbij verleende. Speciaal heette hij ook Jhr. Mr. A. F. O. Sasse van IJsselt, die ondanks zijn 86-jarigen leeftijd nog zooveel belangstelling aan den dag legt welkom, voorts garnizoenscom mandant van de Bijl, Prof Bekker en diverse andere autoriteiten. De heer Vos bedankte de jury voor de wijze waarop zij zich van haar moeilijke taak kweet. Hij gaf daarna een overzicht van de goede werking die de instelling van de Provinciale Commissie op de Varkensfok heeft uitgeoefend. Sedert het bestaan daar van is de fokkerij in het wilde weg gewijzigd en stelselmatig in goede ha nen geleid, waardoor de kwaliteit zeer toenam. Speker verzocht tenslotte den burgemeester de tentoonstelling te willen openen. De burgemeester voldeed aan dit verzoek met genoegen. Hij getuigde van zijn waardeering voor degenen die de varkensfokkerij in Brabant in goe de hanen leiden. In het bijzonder ging daarbij zijn dank uit naar den voor zitter van de provinciale Commissie den heer Vos, die vóór de tot stand koming van deze veemarkthallen met de Bossche studiecommissie van ad vies dienden. De dank, gebracht voor alles wat de heer Vos deed om den economischcn toestand van den boe renstand op te voeren, werd door krachtig applaus onderstreept. Spreker begroette voorts speciaal Prof. Bekker die met zijn studenten van Wageningcn was gekomen en den heer Dony, consul van België, die al- lijd van zijne belangstelling doet blij ken. Van alle kanten ondervinden deze veemarkthallen groote belangstelling. Zoo zal alhier op Donderdag 13 Oc tober a.s. weer een groote centrale fokveedag worden gehouden. Spreker zette de voordeden van de veemarkt hallen voor dergelijke tentoonstellin gen uiteen. Hij bracht dank aan Dr. Dekkers voor het vele dat deze ver richtte om dezen dag te doen slagen en hoopte hem ieder jaar weer te zien, waarhij op alle mogelijke medewer king van het gemeentebestuur ma worden gerekend. De burgemeester roemde de goede leiding bij de varkensfokkerij. Een dag als deze, waarop voor iederen varkensfokker wat valt te leeren, moet gezien de belangstelling een groote voldoening verschaffen aan de leiders. Den Bosch zal daarbij steeds alle medewerking verleenen. Ieder jaar moeten er weliswaar 15.000 op de exploitatie van de' veemarkthallen worden bijgepast, doch voor oogen werd gehouden dat als het den boer goed gaat, het Den Bosch ook goed kan gaan en hiermede verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. De heer Vos dankte burgemeester van Lanschot voor de opening. Hij wenschte hem toe dat hij veel vol doening mag ondervinden van het werk waaronder hij met zooveel vuur zijn schouders heeft gezet. De Bos sche veemarkt, die althans de derde plaats in Nederland inneemt en mo gelijk nog wel een plaats in belang rijkheid zal opschuiven. Tenslotte ver zocht spreker alle genoodigden onder leiding der prov. Commissie een rond gang over de tentoonstelling te ma ken. Door de plaatselijke politie werd dezer dagen tegen verschillende ingezetenen proces.verbaal opge maakt, wegens het ophangen van reclameborden buiten de kom der gemeente, zonder daarvoor de ver- eischte vergunning te bezitten. Deze vergunningenmoeten worden aangevraagd bij H.H. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Voor binnen de kom is echter geen ver gunning noodig. GROOTE CENTRALE VARKENS- FOKDAG TE 's-HERTOGENBOSCH. Maandag is in de veemarkthallen le 's-Bosch de groote centrale varkens- fokdag gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de provin ciale Commissie ter Bevordering van de Varkensfokkerij in Noord-Brabant Deze vierde Centrale Varkensfok- dag in Noord-Brabant was volgens de verklaring van Dr. Ir. J. H. F. Deckers de grootste varkensfokdag ooit in Nederland gehouden. Te 12 uur had de officieele opening plaats in hel restaurant der Vee markthallen, waarbij o.m. aanwezig waren de garnizoenscommandant van het Regiment Wielrijders Overste H C. van der Bijl met zijn ordoni^mce- officieren, Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, de burgemeester Mr. F heeft hij zeer vele telegrafische geluk* wenschen ontvangen. Zilveren feest Rector C. J. A. Gerris. Maandag heeft de Zeereerw. heer G. J. A. Gerris, geboren Waalwijker, rector van het gesticht «De Goede Herder», aan den Bredaschenweg te Tilburg, het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden in deze functie be noemd werd. Des morgens om half tien droeg de jubilaris met assistentie van den zeereerw. heer Westgeest, rector van het Moederhuis te Zoeterwoude en zijn beiden heer-neven Jan en Cle mens Gerris, theologanten aan het groot-seminarie, in de gestichts— kapel een H. Mis van dankzegging op, welke bijgewoond werd door de zusters en de verpleegden benevens familieleden en tal van andere be langstellenden. Mej. Reijniers be. speelde het orgel en de verpleegden zongen de Mis gezangen. Na het evangelie hield Rector Westgeest de feestpredicatie waar voor hij tot tekst had gekozen «Ik zoek niet mijn eer. maar alleen de eer van Hem, die mij gezonden heeft." Om 12 uur werd receptie gehouden in de feestelijk met bloem-geschen- ken versierde lokalen van het Rectoraatshuis. Daar kwamen hun opwachting maken een deputatie uit het bestuur van de R.K. Vereeniging voor Meisjes bescherming, namens wie de presi dente Mevr. Jansens-Twaalfhoven gelukwenschen uitsprak en den jubileerenden adviseur een geschenk onder couvert aanbood en een af vaardiging van het bestuur der Ambachtsschool bestaande uit Ir. H. Jansen, voorzitter, Ir. J. K. Mercx, secretaris en M. A. Raats, directeur, om den priester te huldigen, die nu bijna 25 jaar het godsdienst-onder wijs aan deze school verzorgt. Voorts merkten wij op een groot aantel buurtbewoners, die een ver zameling vaste planten voor de de kloostertuin aanbood, verschil lende H,H. Pastoors en Kapelaans, Dr. P. C. de Brouwer, leeraar aan het Lyceum, Dr. L. C. Michels, voorzittei van de R.K. Openbare Leeszaal en nog tal van andere particuliere vrienden en kennissen. De Bredascheweg was rijkbevlagd. De verjaardag van den Paus. Gisteren heeft de Paus Pius XI zijn 81 sten verjaardag gevierd* Op het Vatikaan is de Pauselijke standaard geheschen. Castel Gandolfo, waar ds heilige vader vertoeft, was geheel gepa- voiseerd. Gisterochtend heeft de Paus in zijn particuliere kapel de H. Mis opgedragen en vervolgens heeft hij een aantal kardinalen en prelaten ontvangen, die hem geluk kwamen wenschen. Ook De afdeeling Middelbare Meisjesschool aan het St Maria- lyceum te 's-Hertogenbosch. Zooals bekend is, werd op 1 Sep* tember 1937 begonnen met de 3e klasse van de Middelbare Meisjes school, die nu na de vacantie de 4e zal worden. Een paar maanden daarvoor werd de aandacht gevestigd op deze nieuwe afdeeling en werden enkele der vele nieuwe voorrechten opgesomd, die, krachtens de ministerieele beschik king van 22 Februari 1935, aan het einddiploma middelbare meisjes school verbonden zijn. Sindsdien is een jaar verstreken en heeft men ruimschoots den tijd gehad die voorrechten te vergeten. Ik moge enkele ervan hier memoreeren, als de bevoegdheid tot het afleggen van middelbare examens; toelating tot het 2e (3e) leerjaar eenerdrie-(vier-) jarige kweekschoolvrijstelling van het voor-examen bij het afleggen van het door de Nederlandsche Chemische Vereeniging ingestelde examens ter verkrijging van het diploma voor analystetoelating tot de Academie voor Lichamelijke Oefening te Amsterdam toelating tot de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam en le Sittard toelating tot opleiding voor biblio. rhecaresse aan een openbare Lees zaaltoelating tot den opleidings cursus voor Montesorie-leerkrachten te Amsterdam,'s-Gravenhage Utrecht alsook tot den R.K. Opleidingscursus voor hetzelfde onderwijs te Nijmegen benoembaarheid bij de instellingen ressorteerende onder het departe ment van Waterstaat en tot telefo niste en hulp-telefoniste op arbeids overeenkomst en locale kracht o.a. bij den telefoondienst. Bovendien geeft het bewijs van toelating tot de vijfde klasse bevoegdheid examen af te leggen voor nijverheidsacten van N. I. tot en met N. V. VII, VIII, X, XI, XIX en XX en voor de aan- teekeningen op acten N VII, VIII en XIX. Het bewijs van toelating tot de 4e klasse geeft bevoegdheid examen af te leggen voor de Nijver- heidsacte van Na tot en met Nz. Wat de te doceeren vakken betreft, deze vallen voor de twee eerste klassen samen met die van de af deeling gymnasium, wat dit voor heeft, dat de zoo moeilijke beroeps-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6