GEMENGD NIEUWS. Gemeenteraad Waalwijk. keuze twee jaar wordt uitgesteld. In die twee eerste klassen worden hoofdzakelijk gedoceerdgodsdienst, latijn, de moderne talen, wiskunde, geschiedenis, aardrijkskunde, plant en dierkunde. De uren die voor muziek op het rooster zijn uitge trokken, gelden alleen voor de drie hoogste klassen der middelbare meisjesschool. Tot deze laatste afdeeling worden toegelaten de leerlingen die de tweede klassen met succes hebben afgemaakt, alsook zij, die in het bezit zijn van 't einddiploma MULO. Aan de toelating van deze laatsten wordt de voorwaarde verbonden, dat ze voor latijn worden bijgewerkt, wat gevoeglijk kan, daar ze voor de moderne talen wel wat verder zullen gekomen zijn. De vakken die afzonderlijk op de middelbare meisjesschool wordeD gedoceerd zijn: beginselen der wijs. begeerte en der sociologie, boek houden, handelskennis, opvoedkun de, hygiëne, kunstgeschiedenis, reke nen en staatsinrichting. Latijn, nederlandsch, fransch, duitsch, en- gelsch, geschiedenis, aardrijkskunde, scheikunde, warenkennis en teekenen vallen gedeeltelijk samen met de zelfde vakken die aan de afdeeling gymnasium worden gegeven, met dien verstande, dat het aantal uren dat apart gegeven wordt geleidelijk aan grooter wordt, totdat aan het einde van het vijfde jaar een eind examen wordt' afgenomen in de nederlandsche, fransche, duitsche en engelsche taal en letterkunde,in aardrijkskunde en geschiedenis, zoo mede eventueel in andere vakken, onder goedkeuring van den minister. Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat reeds bij den aan vang van de eerste klasse het onder, was is toevertrouwd aan voor het meerendeel academisch gevormde leeraressen en leeraren of, die de hoogste bevoegdheden in het te do- ceeren vak bezitten. Of voor die middel bare meisjesschool de gymansiale opleiding niet over bodig, of althans minder gewenscht zal worden, nu er zooveel wegen voor een meisje openstaan om zich een onafhanbelijk bestaan in de maatschappij te verwerven Wij gelooven van nietvoor de universitaire studie zijn en blijven de einddiploma's gymnasium en (of) H.B.S. vereischten. Wie in de bio logie, scheikunde, pharmacie of rechten gaat studeeren, wie arts, kinderarts, tandarts wil worden of promoveeren wil in de moderne talen, moet 't moeilijker eindexamen gymnasium afleggen. Niet iedereen is hiertoe in staat om van de kosten aan hoogere studies verbonden nu maar niet te gewagen. Wat echter de moderne talen betreft, staat daar tegenover, dat het einddiploma gym nasium den periculeuzen weg dei- moeilijke middelbare taaiakten ver effent, wanneer men daar de voor keur aan geeft boven de duurdere universitaire studie. Zoo hebben dan, om te resumee- ren, beide inrichtingen, het gymna sium, zoowel als de middelbare meisjes school, haar raison d'etre en kunnen beide naast elkaar voort, bestaan, zonder elkaar concurrentie aan te doen. Dit ter voorlichting aan enkele ouders. Dr. J. BAUWENSj Tilburgsche auto over den kop. Een auto, bestuurd door den heer Klouder en waarin hadden plaats genomen de heeren Griesman, Majoer en Karl, allen uit Tilburg, reed van Turnhout in de richting Antwerpm. Te Vosselaar, ter hoogte van «Het Sparrenhof» sprong plots een van de achterbanden van den wagen, waardoor de autobestuurder zijn stuur verloor. Tenslotte sloeg (ie auto over den kop en kwam in e<m diepte terecht. Ooggetuigen snelden te hulp. De heer Griesman, die het zwaarst gewond was, overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. De heer Klouder had zware en de twee andere inzittenden lichte verwondin gen opgeloopen. Allen werden naar het ziekenhuis te Turnhout over gebracht, waar heen men ook het stoffelijk overschot van den heer Griesman vervoerde. De auto werd heelemaal buiten gebruik gesteld. Verdronken. Maandagochtend om elf uur wer den vanwege den rijkswaterstaat in het Drongelenschekanaal, onder Cromvoirt, peilingen verricht. Twee arbeidershadden zich daartoe in een bootje begeven. Door een rukwind yerloor de ongeveer 30-jarige A. v. Hoof het evenwicht en geraakte te water. Toen men den drenkeling op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Meisje overreden en gedood. Maandagavond omstreeks zeven uur is het zesjarig dochtertje van de familie Somers te Tilburg in de nabijheid van de ouderlijke woning aan de Groeseindstraal bij het spelen onder een met paard bespannen kar geraakt en overreden. In zeer ernstigen toestand is het meisje naar het St. Elisabethzieken- huis vervoerd waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. De bomaanslag in Rotterdam Er is thans klaarheid gekomen in de zaak van den geheimzinnigen bomaanslag te Rotterdam. Het slachtoffer was de leider van de nationalistische beweging in Oekraine en hij heette Eugen K. Konovalec. Hij is gedood door een tijdbom, welke hem in handen is gespeeld door een politieken tegen, stander, die zoo goed als zekerdeel uitmaakt van de Russische Gepeoe en die gedurende anderhalf jaar zijn gruwelijk misdrijf heeft voor bereid, doordat hij het vertrouwen van Konovalec heeft weten te winnen en daarvan eerst thans gebruik heeft gemaakt. De geheim zinnige Bora blijkt een medestander van Konovalec te zijn, die voor de beweging der Oekrainers veel koeriersdiensten verrichtte en die uit vrees voor de Gepeoe aanvanke lijk heel geheimzinnig heeft gedaan, omdat hij dacht, dat de rechercheurs, die hem aanhielden, agenten van de geheime Russische politie waren. De dader staat bekend onder den naam van Waluch. Van hem is een vrij nauwkeurig signalement be kend. Met medewerking van diverse politie-centra in het buitenland wordt thans op dezen Waluch, die zeker in werkelijkheid anders zal heeten, jacht gemaakt. De Officier van Justitie te Rotter, dam heeft van den secretaris generaal van het departement van Justitie te 'sGravenhage bericht ontvangen, dat de Nederlandsche regeering een groot bedrag heeft beschikbaar gesteld, dat beschikbaar zal worden voor de opsporing en aanhouding van den verdachte in zake den bomaanslag aan den Coolsingel. Met onverminderde kracht zet de politie.haar onderzoek naar Waluch, den vermoedelijken pleger van den bomaanslag, voort. Men weet nog niet vanwaar de voortvluchtige Sovjet-agent gekomen is. Heeft hij in Rotterdam gelogeerd in den nacht van Zondag op Maandag of is ook hij, evenals zijn slachtoffer Konovalec, eerst in den loop van den Maandagmorgen in de Maasstad gearriveerd? Het zijn alle nog duistere punten in dit onderzoek en de politie heeft dan ook aan alle hotels en kamerverhuurders verzocht zich aan het hoofdbureau te melden, indien er iemand bij hen mocht hebben gelogeerd, die beantwoordt aan het opgegeven signalement van »Waluch«. Het is van groot belang voor het onder, zoek hieromtrent zekerheid te krijgen. Heeft »Waluch« n 1. inder daad een kamer gehad in Rotter dam, dan kan men aannemen, dat hij de tijdbom, voordat hij haar aan Konovalec overhandigde, zelf afgesteld heeft. Is dit evenwel niet het geval, dan zou hij een mede plichtige moeten hebben gehad. Inmiddels blijft Bora op het hoofdbureau van politie. De politie kan den koerier van Konovalec als vreemdeling zonder middelen van bestaan vasthouden zoolang zij wil. Zij zal dit echter doen zoolang het onderzoek in deze mysterieuze zaak nog niet is beëindigd. Ook is moge lijk, dat Bora nog met den rechter zal kennismaken, omdat hij met een valschen pas de Neder landsche grens is gepasseerd. Overval met berooving te Haaksbergen. Vannacht is te Stepelo, gemeente Haaksbergen, een overval met roof gepleegd op de aldaar met haar dochter en een knechtje wonende 55 jarige G. J. te Vaarwerk. Eenige mannen drongen de boerderij binnen, overvielen de weduwe en hebben haar met een hamer op het hoofd geslagen en ernstige verwondingen toe gebracht, waarna men de bewoners in in een bed wierp, terwijl een van de daders hen onder bedreiging van een revolver in bedwang hield daarop heeft een tweede persoon het heele huis door zocht, waarna de indringers vertrokken met medeneming van gouden sieraden. Geld hebben zij niet gevonden. De daders zijn daarna per rijwiel verdwenen naar een in de nabijheid staanden auto en zijn weggereden. Onmiddellijk is aangifte bij de politie gedaan, dia een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Naderhand zijn de rij wielen gevonden. Van de daders ont breekt elk spoor. De toestand van het slachtoffer is redelijk wel. Ontzettende daad van kidnappers. Zondagavond heeft de politie op het strand te Davonport Neck bij New Rochelle (V. St.) het in staat van ontbinding verkeerend lijkje van den twaalfjarigen Peter Levine die sinds 24 Februari werd vermist, ontdekt. Eenige dagen na de verdwijning van den jongen had zijn vader, een advocaat te New York, een brief ontvangen waarin een losgeld van 60 000 dollars werd geëischt. Vergeefs heeft de advocaat ge probeerd in contact te komen met de kidnappers. Op 2 Maart ontving hij een nieuw schrijven, waarin 30.000 dollars werden geëischt. Ook toen is het Levine niet gelukt onderhandelingen met de ontvoer ders van zijn zoon aan teknoopen. Schip omhoog gevaren en gebroken. Zaterdagavond is het motorschip «Robert», schipper Hawnes, geladen met touwwerk van Maassluis naar Frankrijk, in het Moordergatop de gevaarlijke plaats bij gasboei nr. 7 omhoog gevaren. Het schip maakte zooveel water, dat de opvarenden het ra .dzaam achtten in de sloep te gaan Het bergingsvaartuig «Zee. hond», schipper Breen heeft het schip des nachts, nadat de schipper zijn vrouw en drie kinderen te Zijpe aan wal waren gebracht vlot gemaakt. Het werd in zinkenden toestand in de vluchthaven te Zijpe binnengebracht. Het is gebroken doch wordt door voortdurend pompen drijvende gehouden. Kanozeiler in den Helder verdronken. Zondagmiddag ongeveer drie uur was de 23 jarige A. J. Ph., wonende in den Helder, met zijn kano in de binnenhaven aan het zeilen. Door een windvlaag sloeg het ranke vaartuigje om. De jongeman die wel kon zwemmen, trachtte den wal te bereiken, doch dit gelukte hem niet. Eenige voorbijgangers die te water waren gesprongen, brachten het slachtoffer dat intusschen buiten kennis was geraakt, op het droge, waarna onmiddellijk kunstmatige ademhaling werd toegepast. Dit mocht echter niet meer baten. Het lijk is later naar de ouderlijke woning overgebracht. Kindje verdronken. In een onbewaakt oogenblik geraakle Zaterdagmiddag een 2 jarig zoontje van den heer G. Snels te Hekendorp in den Hollandschen IJsel. De arme kleine werd door den stroom meegesleurd en hoewel toegesnelde voorbijgangers het kind 150 meter verder witten te grijpen en op het droge te brengen bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Zesjarig knaapje te Huizen verdronken. Zondagmiddag is een zes jarige knaap te Huizen bij het spelen te water geraakt en verdronken. Tegen twee uur werd het ventje vermist. Men ging zoeken en vond den jongen eindelijk in een sloot. Er werd nog langdurig getracht de levensgeesten door het toepassen van kunstmatige ademhaling op te wekken doch hierin is men niet geslaagd. Motorongeluk te Aalsmeer. Zaterdagmiddag ongeveer vier uur is te Aalsmeer een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een auto met twee inzittenden uit Eindhoven reed op den nieuwe weg UtrechtHaarlem ter hoogte van de plaats, waar de Domstraat dezen primai- ren snelverkeersweg snijdt. Op de kruising werd de auto aange reden door een kleinen motor, bestuurd door den heer J. de R. te Beverwijk, die de Domstraat volgde en die de auto, dievoorraog had, blijkbaar niet opmerkte. De motorrijder vloog met het hoofd tegen het linkerportier van de auto en werd vervolgens tegen den grond ge smakt. De motor kwam totaal vernield een vijftal meter verders terecht. Meteen zware hersenschudding is de motorrijder naar het Disconessenhuis te Haalrem vervoerd. Zijn toestand is zorg wekkend. Vijftienjarige jongen verdwenen. Sedert Vrijdagavond wordt te Roosendaal de 15-jarige J. Hueskens vermist. De vermiste jongen was 's morgens op het gewone uur naar Oudenbosch gefietst, waar hij de mulo-school bezoekt, 's Avonds bi' het naar huis rijden, vertelde hr' zijn makkers, dat hij haast had, omdat hij vroeg thuis moest zijn, doch zooals men ons mededeelde, hadden de jongens onderweg nog gezien hoe hij aan den kant van den weg zijn boterham zat op te eten. Sedert dien tijd heeft men niets meer van hem gezien. Alleen zijn boekentasch heeft men later in een heg aan den kant van den weg gevonden. Het is mogelijk, dat de jongen op avontuur is uitgetrokken. Noodlottige twist. Zondagmiddag omstreeks half elf ont stond ruzie in het café van Van der Velden aan den Udenscheweg te Nis- telrode tusschen den 22-jarigen van den Boogaard en den ongeveer veertig arigen M. van Grunsven, waarbij een mes werd getrokken. De twist liep zeer hoog en tenslotte trachtte een vriend van Grunsven, de 24-jarige ongehuwde Zeegers de vechtenden te scheiden. Hij werd hierbij zeer ernstig gewond aan den hals en aan een been, in welk lichaamsdeel een slagader werd doorge sneden. Dadelijk werd geneeskundige en gees telijke hulp ingeroepen, welke evenwel niet meer mocht baten. Het slachtoffer was vrijwel onmiddel lijk dood. Een der andere bezoekers, L. van der H werd eveneens door het mes geraakt en kreeg een snijwonde aan den arm. De gemeente en de rijks politie van Nistelrode waren spoedig aanwezig, evenals de marechaussee der brigade Uden en de rijksveldwachter te Heesch. Van Grunsven is gearresteerd en naar de marechaussee kazerne te Uden overgebracht. Hij blijft echter ontkennen den messteek te hebben toegeb'acht. Gisterenochtend was reeds het parket uit's Hertogenbosch ter plaatse, terwijl in den middag sectie op het lijk zou worden verricht. Felle brand te Gemert. Drie boerderijen in de asch gelegd. Tijdens een korten, doch feilen brand zijn gisteravond omstreeks half zeven in de buurtschap de Mortel in de gemeente Gemert drie boerderijen in de asch gelegd. Het vuur ontstond in een schuur achter de boerderij van den land bouwer M. van Dinther, aan den Gemertscheweg. De vlammen grepen naar alle kanten om zich heen en tastten de boerderij aan, welke weldra in brand stond. Vervolgens sloeg het vuur over naar de twee aaneengebouwde boerderijen van de landbouwers J, Jonkers en A. Scheepers. De brandweer van Ge mert verscheen spoedig ter plaatse, doch kon weinig tegen het hoog oplaaiende vuur uitrichten. De drie boerderijen brandden, evenals de schuur, tot den grond toe af. De inboedels gingen in vlammen op. Het vee kon men tijdig in veiligheid brengen. Naar schatting bedraagt de totale schade f20.000. Zij wordt door ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Dertig menschen zijn daidoos geworden. Doodelijk ongeluk te IJselmonde Maandagmiddag is op den Binnenweg in de gemeente IJselmonde een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Om ongeveer 12.55 uur is de 55 jarige W. Westerik, wonende aan de Kerkedijk 132, toen hij een onbewaakte overweg passeerde, door een trein welke uit Dordrecht kwam overreden en gedood. Toen de trein tot stilstand was ge bracht, bleek de ongelukkige reeds te zijn overleden. Het uitzicht ter plaatse is niet belemmerd. Waarschijnlijk heeft de man door den harden wind den trein niet hooren aankomen. Op dezelfde plaats zijn enkele jaren geleden twee jonge menschen door de trein overreden. Direct na het ongeluk is het terrein afgezet voor onderzoek door het parket te Rotterdam. Het weer ernstig van streek. Na de droogte der voorafgaande maanden schijnt thans het weer defini* tief vanstreek te zijn. Maandag beleef den wij een behoorlijken zomerstorm, die ons verder eenige korte en hevige regen- en donderbuien bracht. In den loop van den nacht is de wind gelei delijk afgezakt. Maar wie thans naar de verwachting van het K.N.M.l. te De Bilt kijkt, slaat de schrik om het hart. Een nieuwe storing is op komst. De depressie-activiteit blijft nog bestaan. Het mooiste blijkt dit bij beschouwing van de weerkaarten van den Atlanti- schen Oceaan. Maandagnacht vertoonde zich daar een geheele depressie-familie Nummer één bevond zich ten Westen van Ierland, nummer twee ten Westen van de Azoren en nummer drie in de omgeving van Bermuda. Het heeft er allen schijn van, dat wij dit geheele rijtje nog af moeten werken. Onvast weer staat dus voorloopig op het pro gramma. Na korte opklaringen opnieuw betrokken lucht en nieuwe regenval. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Reeds een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen. Oud-raadslid J. v. d. Geld herdacht. De winkels blijven's Zater dags tot 10 uur open. De raad dezer gemeente kwam gisteravond in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester E. C. J. Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Alvorens met de agenda aan te vangen herdacht de voorzitter in een korte toespaak het overleden oud-raadslid de heer J. v. d. Geld. Spreker zegt dat de ontslapene gedurende de periode dat hij raads lid was n.l. van Mei 1922 tot Maart 1936 heeft getoond een open oog te hebben voor de belangen van de gemeente die hij met veel toe- - wijding heeft gediend. Door zijn hulpvaardigheid en dienstvaardigheid heeft hij velen aan zich verplicht en aan velen hulp en opbeuring geschonken. Wij zullen, aldus spr. de nagedachtenis van den heer v. d. Geld blijven herinneren als die van een goed mensch. Hij ruste in vrede. De notulen der vorige vergadering worden hierna zonder opmerkingen vastgesteld. Aan de orde: a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurde raadsbeslui ten van 22 April 1938 tot wijziging der begrootingen 1937 en 1938. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 22 April 1938 tot het aangaan eener l'raude-ver- zekering bij de N.V. Incasso- bank te Amsterdam. b. Van den Gemeentearchivaris. Verslag gemeentearchief over 1937. c. Van de afdelingsbesturen van den Nederlandschen R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „Sint Franciscus van Assisië" en van de Neder landsche Vereen, van Christe lijke Kantoor- en Handelsbe dienden Verzoek om het sluitingsuur voor winkels op Zaterdagavon den vast te stellen op 20 uur. d. Van de afdeeling Waalwijk der R.K. Diocesane Middenstands- vereeniging Verzoek om het sluitingsuur voor winkels op Zaterdagavon den te handhaven op 22 uur. (Zie prae advies in ons blad van Zaterdag 21 Mei 1.1.) De Voorzitter zegt dat B. en W. reeds vóór het ontvangen van het adres der R.K. Middenstandsveree- niging besloten hadden geen mede werking te verleenen aan 't verzoek om Zaterdagsavonds de winkels om 8 uur te doen sluiten, temeer omdat Waalwijk een centrum voor de omgeving vormt. De omwonenden zouden dan niet meer in de gelegenheid zijn hier hun inkoopen te doen, zeer tot schade van den middenstand. Daar om stellen zij voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Zonder opmerking wordt dit voor stel m. a. st. aangenomen. 2. Voorstel tot wijziging der reclits- toestands-verordening voor het gemeentepersoneel, alsmede die voor den secretaris, den ontvan ger en de ambtenaren van den burgerlijken stand. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag 1.1.) Wordt z. h. st. goedgekeurd. 3. Voorstel tot hel verleenen van medewerking overeenkomstig ar tikel 72 der lager onderwijs-wet voor de stichting eener R.K. Meisjes-U.L.O.-school. Dit punt wordt van de agenda afgevoerd omdat het verzoek niet overeenkomstig de voorschriften is ingediend. Het zal in de volgende vergadering aan de orde komen. 4. Voorstel tol onbewoonbaar-ver klaring van enkele woningen. Op een desbetreffende vraag van den heer Passier deelt de Voorzitter mede dat het hier betreft 2 woningen op den hoek van Stationsstraat— Julianastraat (no. 60 en 62) die dooi den Inspecteur der Volksgezondheid zijn afgekeurd en een woning aan den weg naar het Ziekenhuis, tegen over de kosterswoning. Wordt goedgekeurd. 5. Voorstel tot aankoop van lande rijen aan de haven. De voorzitter zegt dat de raad van dezen aankoop reeds op de hoogte was, doch in openbare vergadering moet het besluit nog bekrachtigd worden. Spr. zegt dat de heer v. Loon

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7