Plaatselijke Berichten De Echo van het Zuiden Tweede Blad STRATENPLAN. In ons nummer van 1.1. Zaterdag vermeldden we dat B. en W. een be spreking zouden hebben met de grondeigenaars betrokken bij het stratenplan Oost Stationsstraat op Donderdag 26 Mei, dit is een vergis sing en moest zijn morgen Donderdag 5 Mei. JAARVERGADERING RK. WERKLIEDENVEREENXGING. De R.K. Werkliedenvereniging al- bier, hield Maandagavond in de groote zaal van den R.K. Gildenbond, hare al- gemeene jaarvergadering, die slechts matige belangstelling genoot. Na opening met den Christel, groet, drukte de voorzitter, de heer F. Pas sier zijn spijt over de slechte opkomst uit. Deze vergadering, aldus spreker, is eene zeer belangrijke, daar hier een overzicht zal worden gegeven van de werkzaamheden en den toestand van den bond over bet afgeloopen jaar, terwijl zij ook voor de arbeiders van groot belang is, daar juist die dingen besproken worden, die hen zoo na aan het hart liggen. De secretaris, de heer C. P. Didden, las de notulen der vorige vergadering, die onveranderd onder dankzegging werden vastgesteld. Jaarverslag secretaris. De secretaris bracht hierna een goed gedocumenteerd jaarverslag uit, waar aan wij het volgende ontleenen: Het ledental ging met 11 achteruit en bedroeg op 31 Dec. 1937 659, ver deeld als volgtFabrieksarbeiders 465, bouwvakken 58, typografen 22, overheidspersoneel 24, kleermakers 29. metaalbewerkers 29, vrouwelijke leden 22 en 1 vrouwel. adsp. lid. Het restee- rende deel is verdeeld over verschil lende branches. Het aantal donateurs bleet vrijwel gelijk en bedroeg pl.in. 125. In den loop van het jaar gingen 7 le den door den dood voor de vereeniging verloren. Het bestuur onderging in den loop van 1937 geen enkele wijziging. In het afgeloopen jaar werden ge houden: 45 bestuursvergaderingen, 3 vergaderingen van den bestuursraad, 5 gecombineerde vergaderingen en 2 algemeene vergaderingen, benevens enkele ontwikkelingsavonden. Op 15 Januari heeft de bioscoop de zaal verlaten. In de moeilijkheid om de zaal op andere wijze zoo goed mo gelijk te exploiteeren, is men het eerste jaar goed geslaagd. De actie voor de Volkskrant heeft niet het gewenschte resultaat gehad. Het abonnementental is nog niet zoo als verwacht werd, tot 100 gestegen. Op 14 Maart, 9 Mei en 24 October werden algemeene H. Communiën ge houden. Op het gebied van ontspanning werd het afgeloopen jaar veel goeds gebo den. Wij memoreeren slechts de uit voeringen van de tooneelclub, lieder tafel en de operette „De landloopers'. Wat de liefdewerken betreft, wer den omstreeks Kerstmis een 100-tal gezinnen met goederen in natura be deeld. De coöperatie „Broederhulp" te Kaatsheuvel telde op 31 December 152 leden en een groot aantal verbruikers voor een gezamenlijk totaal van 41.599.—. Voor Herwonnen Levenskracht kon 538.27 beschikbaar worden gesteld, terwijl het aantal stuiversvrijwilligers steeg van 103 op 144. De vrouwenorganisatie is zeer actief om te trachten de vrouwen tot deze nieuwe standsorganisatie te trekken. Voor de werkloozenzorg werd op 3 Februari de eerste werkloozendag ge houden, welke bijzonder goed geslaagd mag heeten. De algemeene geldinzame ling voor de Jeugdwerkloozenzorg bracht 155.34 op. Op het laatst van 1937 is een maan- delijksche recollectie in het leven ge roepen voor de paatselijke bestuurders, Credo Pugno en de Jonge Werkman. Het bestuur heeft gedwongen door de noodzakelijkheid om meer werk te maken van de exploitatie van het ge bouw de geheele groote zaal laten restaureeren, zoodat deze thans ge makkelijker voor allerlei doeleinden kan worden verhuurd. Het ledental van het doktersfonds steeg met 56 en bedraagt thans 2204. Het fonds voor ziekenhuis-verple- ging telt thans 2207 leden tegen 2139 het vorige jaar. Het ledental van de Ziekenkas be droeg 243. Het bezit bedroeg op 31 December 7277,82; van hel steun fonds, 3112,74. De Steenkolen-in koop vereeniging telde 31 Dec. 370 leden. De omzet be droeg in totaal 8822 H.L. steenkolen. Het bedrag der inlagen aan de Cen trale Volksbank was 13878,06; dat der terugbetalingen 14165,76. Meer terugbetaald dan ingelegd ƒ287,70. De harmonie betoonde wederom hare activiteit bij feestelijke gebeurte nissen enz. De tooneelvereeniging wijdde zich het geheele jaar aan zware studie. Op gevoerd werden „Judas"; „Hel Gou den Recht" cn „Ondergang". De liedertafel gaf meermalen gele genheid te genieten van schoone vo cale kunst. Het jaarverslag sluit met den wensch dat ieder die dit nog niet deed zich aan zal sluiten bij de eigen Katholieke Vak- en Standsorganisatie. Dit jaarverslag werd zonder op- of aanmerkingen met een bijzonder dankwoord van den voorzitter goed gekeurd. Financieel verslag. De penningmeester, de heer Fr. Smolders las hierna de begrootingen 1938 voor. De concept-begrooting van de Bondskas sluit in inkomsten en uit gaven op ƒ4800,die van de ex ploitatie cafégebouw op ƒ5900, De rekening van de Bondskas 1937- 1938 sluit in inkomsten en uitgaven op 5378,80, zoodat hier geen nadee- lig saldo resteert. De rekening 1937—1938 van het cafégebouw geeft een totaal aan ont vangsten van ƒ6279,11 en een totaal aan uitgaven van ƒ7316,35 met een nadeelig slot van 1037,24. Hel verslag van de controle-com missie, die bestond uit de heeren F. Berkelmans, J. Sleenhof en C. van Duyl, gal aan dat de boeken en be scheiden op keurige wijze in orde zijn bevonden. Zij verzocht daarom den penningmeester onder dankzegging voor het vele werk voor de vereeni ging gedaan, te dechargeeren. Aldus geschiedde. De aftredende bestuursleden de hee ren Jac. M. Didden, N. van Gorcum en F. Smolders, werden automatisch her kozen daar van de gelegenheid tot het stellen van candidaten geen gebruik was gemaakt. In de vacature F. Berkelmans werd bij acclamatie tot lid der controle commissie gekozen, de heer G. de Jong. De voorzitter deelt dan nog mede dat Woensdag in de Kermisweek we derom een Bonte avond den leden zal worden aangeboden. Verder spoor de hij aan tot algemeene deelname aan de processie naar Elshout, a.s. Zondag en aan het Feest van den Arbeid op Hemelvaartsdag te Tilburg. Een schrijven der afdeeling Waal wijk der vereeniging voor Luchtbe scherming vroeg de aandacht der le den voor toelichtingsvergaderingen door bovengenoemde afd. te houden. De Voorzitter kon het belang van deze cursussen ten volle onderschrij ven en wijst er op dat bij voldoende deelname van eigen leden (30 of 40) een aparte cursus voor hen, hier in de zaal gegeven zal worden. De opgave moet geschieden voor 1 Juni a.s. Bij de rondvraag vraagt dhr. G. de Jong of de uitvoeringen b.v. met de Kermis voor de leden niet gratis toe gankelijk kunnen worden gesteld. De Voorzitter zegt dat dit bezwaar lijk gaan zal, daar er ook geld moet binnenkomen. Spreker zegt dat wan neer de leden met kermis ook zelf meer geld in hel gebouw besteedden, er misschien in bovengenoemden zin wel iets te bereiken viel. Op verzoek van dhr. Duquesnoy, zal het bestuur de mogelijkheid overwe gen tooneeluitvoeringen e.d. tusschen de bedrijven door op te luisteren met muziek. Het bedienden vraagstuk werd nog te berde gebracht, doch de voorzit ter wees er op dat door het bestuur in deze gehandeld is zooals gehandeld moest worden. De heer v. Seters brak nog een lans voor Herwonnen Levenskracht en vroeg propagandisten onder de leden voor de vrijwillige stuiversactie. De voorzitter roemde dit voorstel zeer en kon het in ieders belangstel ling warm aanbevelen. Daar verder niemand meer hel woord verlangde sloot de voorzitter met een dankwoord voor de opkomst de vergadering met den Christel, groet. HARMONIE ST. CRISPIJN. De harmonie St. Crispijn hield Za terdag haar jaarlijkschen feestavond met een onderlingen wedstrijd lecture a vue, voordrachten enz. De heeren Jac. Didden, P. Hurk- mans en A. Kelder, herdachten tevens hel feit dat zij 25 jaar lid waren. Dit was voor den voorzitter van de R.K. Werkliedenvereeniging, dhr. F. Passier aanleiding om met een hartelijk speechje de jubilarissen te huldigen, terwijl hij hen als bewijs van waardeering voor alles wat zij in het belang van St. Crispijn gedaan hadden een stoffelijk huldeblijk aan bood. NAAR DE MISSIE. De Eerw. Zuster Felicitas van de Congregatie der Dochters van O.L. rouw van hel H. Hart, in de Eerste Zeine, alhier, zal 26 Mei a.s. Hemel vaartsdag naar de Missie op Ambon (N.O.I.) vertrekken. KYNOLOGENVEREENIGING WAALWIJK EN OMSTREKEN. Bovengenoemde vereeniging hield Maandagavond 3 Mei haar jaarverga dering in de achterzaal der „Twee Kolommen. Bij afwezigheid van den voorzitter, dhr. J. Tielcn, opende de vice-voor- zitter dhr. W. Eibers de vergadering en heette allen welkom. Daarna gaf de secretaris een overzicht over het af geloopen jaar en werd door den pen ningmeester het verslag der kas uit gebracht. Na controle werd hem een woord van dank voor z'n beheer gebracht. Als bestuursleden in opengevallen plaatsen werden benoemd de heeren J. Beerens en Jos van den Broek. Hierna volgde stemming over een 15- tal nieuwe leden, die allen werden aangenomen. Daarna besprak de voorzitter de plannen voor het houden van Wind- hondenrennen in dit seizoen en van een Hondententoonstelling 't volgend jaar ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der vereeniging. Het bestuur zal een en ander nader onder 't oog zien en in een binnen kort te houden nieuwe algemeene ver gadering terzake met voorstellen ko men. SPORT'-REVUE „BLIJFT FIT". Voor de tweede maal ging Zondag avond in „Thalia" de S.S.S.-sport- revue, „Blijft Fit" voor een uitver kocht huis. De première had elk bezoeker zoo voldaan, dat hieruit vanzelf een groote reclame voor de hernieuwde uitvoe ring moest volgen en terecht. Het ge- hodene was wederom verzorgd in elk opzicht en hoewel wij in ons nummer van 1.1. reeds een zeer uitvoerige re- scncie van dit werk van dhr. Tini van der Heijden hebben gegeven, toch willen wij gaarne herhalen dat wij opnieuw verrast waren door de kwa liteiten die den leden van S.S.S. op verschillend terrein 'kenmerkten. c spreken niet over decors, noch over de verdere aankleeding van 't geheel, vooral 't gepresteerde stond op hoog peil en hier werd in en door elk nummer een uitstekende propaganda gemaakt voor de sport der sporten de gymnastiek. De gymnastiek-nummers zoowel der dames als heerenleden, als van de jonge aspirantjes waren af, gaven blijk van groote ambitie en keurige leiding, de scenes en shows als „Ship Ahoy", „een dagje uit", „de Studio", en zeker niet 't minst „op de Olym pus" werden uitnemend gespeeld en muntten uit door smaakvolle aanklee ding en belichting: ook op ander ter rein als „Sport in 't Leven", „Kind- jesdroom"; „als je tachtig geworden bent" bleek men goed thuis; als va riatie noemen we de Tapdances e.m.a., kortom het geheel was een aaneen schakeling van goede en goedgegeven nummers die aan den auteur en leider, maar ook aan de deelnemers ontzet tend veel, maar ook dankbare moeite gekost moeten hebben. De finale gaf ons de beklemtooning van 't doelpropaganda voor de gym nastiek en dat gaf dit sluitstuk in groote mate en op de meest kunstzin nige wijze. Vooral imponeerde het groot aantal der dames- en heerenleden, maar vooral de jeugd-reserve, die voor de toekomst van S.S.S. heel wat belooft en die van de jeugd „geen straatslij pers'" maakt, maar gezonde cn dege lijke jongens en meisjes, die hier hun oefening en amusement vinden in de gymnastiek. De voorzitter heeft woorden van dank cn hulde gesproken: wij mogen hier openlijk hulde brengen aan den auteur, maar niet minder aan bestuur en leden van S.S.S. dat op zulk een bijzonder geslaagde en grootsche wijze haar eerste lustrum heeft weten te, vieren. Wij hebben respect voor 'n dergelijke prestatie. De tijdens de pauze gehouden collecte voor de kinder-uitzending van 't Wit-Gele-Kruis, bracht na een har telijke aanbeveling van den heer H. Snijders, thans wederom 13,22 op. DE ORDENING IN DE SCHOENINDUSTRIE. Uitbreiding van het ledental dei- Federatie van Ned. Schoenfabrikanten. Verbetering der verbindend verklaarde C.A.O. Naar uniformeering van leverings- en betalingscondities. Op Maandag 25 April vond te Til burg een zeer druk bezochte vergade ring van de Federatie van Nederl. Schoenfabrikanten plaats. In verband met de over deze vergadering in de pers verschenen onjuiste en verwar ring wekkende berichten werd ons vanwege de Federatie zelf onder staand communiqué verstrekt. Bij den aanvang der vergadering werd mededeeling gedaan van het toe treden van een 4-tal nieuwe leden en gewezen op de verblijdende omstan digheid, dat de belangstelling voor de Federatie in den kring van buiten staanders steeds grooter wordt, het geen blijkt uit het groot aantal fabri kanten, dat naar de voorwaarden van toetreding informeert. Met algemeene stemmen behou dens één blanco-stem werd beslo ten de bestaande C.A.O. per 1 Juli a.s. te verlengen en daarin enkele wijzi gingen aan te brengen, waarover met de mede-contracteerende arbeiders organisaties reeds overeenstemming was verkregen. In de C.A.O. werden opgenomen een tweetal bepalingen, welke ten doel hebben te voorzien in de door de prac- tijk der verbindend verklaring als noodzakelijk aangewezen behoefte aan een deugdelijker en gemakkelij ker te controleeren loonadministra tie. Tevens werd in de C.A.O. overgeno men de bepalingen betreffende het te werk stellen van vrouwelijke arbeids krachten en de verplichte verhouding tusschen jeugdige en volwassen man nelijke arbeiders, welke zijn neerge legd in het voorontwerp algemecnen maatregel van bestuur, bedoeld in de artt. 2 en 3 van de Wet in zake de ver deeling van den Beschikbaren Arbeid. Door den Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie zal thans onverwijld verlenging van de algemeen verbin dend verklaring worden gevraagd en zullen de buiten de Federatie staande schoenfabrikanten in kennis gesteld worden van de aan de C.A.O. toege voegde bepalingen, opdat ook zij zich tijdig zullen kunnen voorbereiden op de nieuwe verplichtingen, welke naar verwacht mag worden, per 1 Juli a.s. ook voor hen verbindend zullen wor den. Met betrekking tot de algemeen ver bindend verklaring van het bindend besluit in zake leverings- en betalings- condilies werd dankbaar geconsta teerd, dat aan het daartoe strekkend verzoek der Federatie een zeer snelle behandeling, zoowel door den Minis ter van Economische Zaken als dooi den Economischen Raad, was ten deel gevallen. Bij schrijven van 14 April werd door den Minister geadviseerd •tot enkele wijzigingen en aanvullin gen, speciaal met betrekking tot de leiding en het toezicht op de uitvoe- ring. Hoewel aan de vergadering reeds schriftelijk uitgewerkte voorstellen met betrekking tot het ministerieele advies door het Secretariaat waren toegezonden, had het aan het Bestuur aan tijd ontbroken om over die voor stellen nog voor de vergadering zijn meening te kunnen formuleeren, in verband waarmede de behandeling van die voorstellen tot een op zoo kort mogelijken termijn te houden nieuwe vergadering werd uitgesteld. Integenstelling tot hetgeen daarom trent in enkele bladen werd bericht, moet met nadruk worden verklaard, dat het bovenvermeld schrijven van den Minister de Federatie allerminst heeft teleurgesteld omtrent hare ver wachting binnenkort algemeen ver bindend verklaring te verkrijgen van uniforme verkoops- en betalingscon.- dilies voor de geheele Nederlandsche schoenindustrie. Dit schrijven toch is een normaal element in elke proce dure tot algemeen verbindend verkla- ring. I)E HAAGSCHE VAKSCHOOL VOOR SCHOENMAKERS 25 JAAR. In tegenwoordigheid van verschei dene autoriteiten op onderwijsgebied, heeft de burgemeester van 's-Graven- hage, mr. S. J. R. de Monchy Maandag middag de vaktentoonstelling, gehou den ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Haagsche vakschool voor schoenmakers, officieel geopend. Aanwezig daarbij waren o.m. de heeren G. A. Groote Haar, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, die na mens den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen kwam; de inspecteur van het nijverheidsonder wijs M. Hofstede; prof. ir. C. L. van der Bilt, wethouder van 's-Graven- hage; mr. J. A. G. M. van Hellenburg Hu bar, burgemeester van Rijswijk; prof. dr. Michael, chirurg van het ge meente-ziekenhuis; drs. D. G. G. van Ringelestein, inspecteur L.O.; het voltallige bestuur van de school, ge delegeerden van vak-organisaties en vele anderen. De heer M. Dijkerman, voorzitter van het schoolbestuur heeft aller eerst een korte rede gehouden, waarin hij er o.m. op wees, dat 25 jaar gele den ook de burgemeester van den Haag, toen jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de school op 2 Mei heeft geopend. Hieruit blijkt, zoo zeide spre ker een belangstelling van het ge meentebestuur voor onze vakschool. Voorts wijdde spreker eenige aan dacht aan de verhouding van medici en schoenmakers, voor zooveel be treft de orthopaedic. Hierna sprak de heer Groote Haar, namens den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap en wees in het bijzonder op de beteeken is voor onze industrie van goed vakwerk in de schoenmakerij. Burgemeester De Monchy sprak vervolgens het openingswoord. Spre ker noemde het een gelukkige ge dachte van het bestuur om een ten toonstelling van schoenwerk te orga- niseeren, daar dit het publiek nader tot de schoenindustrie brengt. ordt wel algemeen, zoo vroeg spr. zich af, de waarde van goed schoeisel uit hygiënisch oogpunt voldoende be seft? Wat de damesschoènen aangaan, was het spreker wanneer hij de smalle, hooggehakte schoentjes in de etalages ziet, alsof een spreekwoord voor de dames geldt: „wie de schoen niet past trekt hem toch aan, als hij maar mooi is". Het is een economisch belang voor <>ns land, aldus de burgemeester, dat de schoenindustrie op een hoog peil staat om de concurrentie in het bui tenland, waar men vaak met goedkoo- per arbeidskrachten werkt, het hoofd te kunnen bieden. Gelukkig schaamt de Langstraat zich niet meer voor haar producten cn prijst deze niet meer als „Amerikaansch schoenwerk" aan. Hierop verklaarde burgemeester l)e Monchy, de tentoonstelling voor ge opend. Vervolgens heeft prof. Michael een lezing over: artsen en schoenmakers, gehouden, waarna een uiteenzetting over historisch schoeisel volgde. In den laten namiddag heeft het be stuur van den jubileerende school ge recipieerd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsge bied werd gedurende de maand April 1938 ingelegd ƒ64126,90; terugbetaald 59277,70. Hel laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 21264. R. K. WERKL. VEREENIGING AFD. BAARDWIJK. Bovengenoemde afdeeling hield j.l. Maandagavond een bijeenkomst in het Patronaatsgebouw ter viering van het Beschermfeest van St. Jozef en tevens tot sluiting van de winter-ontwikke- lings-avonden. Noch het tweeledig doel der verga dering. noch de daaraan verbonden muzikale attractie bleek in staat de le den tot meer belangstelling voor en medeleven met het vereenigingswerk op te wekken. Slechts een klein aantal ge trouwen. enkele met hunne dames, wa ren aanwezig. De voorzitter der R.K. Werkl. Ver eeniging alsmede de Eerw. adviseur Kapelaan Allard, spraken hun leedwe zen hierover uit. Nadat deze laatste mede namens alle aanwezigen een gebed ter eere van St. Jozef had uitgesproken, werd het woord gegeven aan den heer Theo v. Steen uit Nijmegen, stichter en leider der ..Brug-beweging" aldaar. In het eerste deel van zijn begeeste rend betoog, wees spr. op de gevaren die het christendom bedreigen van den kant van het z.g. nieuw heidendom, de ideologie van het bruine en het roode gevaar. Katholiek Nederland moet worden wakker geschud. Het mag niet geheel indommelen in het vertrouwen dat het hier niet zoo'n vaart zal loopen. Spr. toonde aan de hand van feiten aan hoe in andere landen, o.a. Oostenrijk en Spanje meer waakzaamheid en saam- hoorigheid der katholieken hadden kunnen voorkomen dat het Nationaal Socialisme of Communisme er zooveel invloed zouden krijgen. Na de pauze beantwoordde spr. ver schillende door de aanwezigen gestelde vragen en behandelde meer uitvoerig: het doel van de ..Jonge Werkman en de verschillende problemen waarvoor de hedendaagsche jeugd zich gesteld ziet. Deze problemen maken het nood zakelijk voor onze Roomsche Jeugdbe weging een nieuwe richting in te slaan en een meer idealistische opvoeding te geven. De vlotte, onderhoudende spreker mocht een hartelijk dankwoord van den Eerw. Adviseur en een instemmend ap plaus der vergadering in ontvangst ne men. Het z.g. „Brug-trio" (piano, viool en cello) uit Nijmegen, zorgde met zijn vroolijke en klassieke nummers voor een zeer gewaardeerde afwisseling en oogstte veel bijval "t Was jammer dat deze avond niet beter bezocht was. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Zaterdagmiddag had in de Minister Loeffstraat een gecompliceerde aanrij ding plaats tusschen een auto bestuurd door E. v. H. uit Loon-op-Zand, een wielrijder v. B. alhier, een rijtuig van J. T. uit Drunen en een hondenkar. Het rijtuig dat aldaar geparkeerd stond, werd voorbijgereden dóór den wielrijder en de hondenkar, dóch op hetzelfde moment naderde de auto, die cn evenwel niet meer langs kon en wiel rijder en 'rijtuig aanreed. Alle drie de voertuigen bekwamen materieele schade. - Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 11