De Landbouwschool te Raamsdonk. BOEKBESPREKING. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND. KANTONGERECHT •:i VLIJMEN. WASPIK. Marktberichten, DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Reeds een Hoofd benoemd? Verbazingen., teleurstelling. Men schrijft ons Sedert Augustus van het vorig jaar, toen het eerste bericht over een Landbouwschool voor het Westelijk deel van de Langstraat, in de pers verscheen, heeft dit vraagstuk, de boeren uit die streek en voornamelijk hun leiders, bezig gehouden. Op dat moment wist men alleen nog maar dat op de Rijksbegrooting gelden waren uit- getrokken voor een beperkt aantal lagere landbouwscholen. Van uit deze streek werd toen onmiddellijk een actie ontplooid om te trachten van dat beperkt aantal scholen er één hier geplaatst te krijgen. Verschillende vragen deden zich toen reeds voorzooals: zou de NCB één of meer scholen toegewezen krijgen en zoo ja waar zouden dan die school of scholen opgericht worden? We herinneren ons nog dat aanvankelijk Waspik als plaats genoemd werd. Nu na negen maanden is er omtrent een en ander meer klaarheid gekomen. Thans, hoewel nog zeer kort, weten we dat de NCB een school gekre gen heeft, dat die school zal worden opgericht te Raamsdonk(dorp) en als de geruchten juist zijn, dat aan die school reeds een Hoold is benoemd. Dit laatste schijnt eerst Zaterdag j.l. ruchtbaar te zijn ge worden. Niettemin geniet het thans reeds een vrij algemeene bekend heid en uit indrukken welke we zoowel te Raamsdonk als te Waspik en in het Overmaasche kregen heeft het niet nagelaten eenige beroering te wekken onder de boeren. Alge- meen voelde men zich verrast door deze snelle benoeming, doch deze verrassing sloeg al gauw om in niet geringe verbazing toen men ook vernam dat de betrokken persoon iemand was uit Midden Oost—Brabant. Velen zoo niet allen hadden dit blijkbaar niet voor mogelijk gehouden en men stak zijne teleurstelling daarover niet onder stoelen of banken. Uit infor- matie's bleek dat hier bij de land bouwende bevolking de meening heerschte dat in deze streek vol doende geschikte personen konden gevonden worden om daaruit een keuze te doen voor deze functie. Men zag hier liever iemand be noemd, geboren en getogen in deze streek, die tevens met de practische kant van 't boerenbedrijf in deze streken goed bekend was. Wij ge loven niet te veel te zeggen, als we beweren, dat dergelijke personen, die ook op onderwijsgebied reeds hun sporen verdiend hebben, hier te vinden zijn. Verder kregen we ook nog te hooren dat de afdeelingen van de NCB uit de omgeving van de Land bouwschool duidelijk de verlangens kenbaar hebben gemaakt welke bij hen bestonden, omtrent de ver vulling van de functie van Hoofd der Landbouwschool. Uit het bovenstaande moge eenigs- zins blijken dat de landbouwende bevolking in 't Westelijk deel van de Langstraat de benoeming van een Hoofd van hun Landbouw school niet zonder meer langs zich heen zal laten gaan, maar ook wel degelijk zijn meening daarover heeft. Dit valt te meer op nu ze heel de actie om de school te krijgen, geheel aan haar leiders overgelaten heeft en deze actie haar althans uiterlijk niet heeft beroerd. iuk aan onoplettendheid te wijten is* De bestuurder heeft geen erg gehad in de aanrijding. De trein reed met onverminderde vaart door. Eerst na het passeeren van den Dieseltrein bemerkte men het zwaar verminkte lijk op de spoorlijn. Geen teeken gegeven. Vanmorgen te ongeveer kwart voor acht is op den dijk bij Olst den 55 jarige ongehuwde D. van de Noort bij een aanrijding om het leven gekomen. Van der Noort kwam per rijwiel den dijk over en gaf geen richting aan toen hij wilde oversteken juist op het mo ment, toen de wielrijder dit wilde doen kwam een auto bestuurd door den heer A- R. T. uit Zwolle den dijk over. Hoewel de heer T. op het laatste oogenblik alles deed om een aanrijding te voorkomen, raakte de auto den den fietser met het gevolg dat deze op slag dood was. Bij het uitwijken reed de auto van den hoogen dijk; de bestuur der kreeg geen letsel. door ons dorp, terwijl geen woning werd gevonden of een Mariabeeld prijkte tusschen Kaarsvlammen en bloe men. Nadat aan de kapel een danktoespraak was gehouden trok men weer langs denzelfden weg naar de kerk alwaar bij aankomst het Te Deum werd aangeheven en den Zegen werd gegeven. Voor het ter gelegenheid van „Geer- truidenberg 725 jaar Stad" te houden Wielercriterium op 31 Augustus a.s. waarvoor de toestemming van Gede puteerde Staten nog wachtende is, is door de middenstand hier ter plaatse een garantiefonds gesticht, groot ruim 700,—. Door de bewoners van de Zuid- wal wordt 's avonds in vrijen tijd tus schen de garage van dhr. Bax en de woning van dhr. C. du Pont, een plant soentje aangelegd, waardoor ook dit gedeelte der gemeente een fraaier aan zicht zal krijgen. Dit particuliere initiatief mag ten zeerste worden toegejuicht. Naar wij vernemen zal ter gelegen heid van „Geertruidenberg 725 jaar Stad" aan het Plantsoen, de ingang der gemeente, een blijvende fontein worden geplaatst met echo-put. Archi tect A. G. Renniers heeft het ontwerp reeds vervaardigd, terwijl de materia len gratis verstrekt en de werkzaam heden eveneens geheel gratis zullen worden verricht. Hieruit moge weer eens blijken dat door onderlinge samenwerking veel te bereiken is. Kerk alhier werden Maandag jl tot ouderlingen gekozen de heeren G. van Dalen en P. v. d. Wiel. Met de a.s. Pinksterdagen op 4, 5 en 0 Juni zal alhier in het R.K. Jon genspatronaat een groote Midden- standstentoonstclling „Vlijmito" plaats hebben, georganiseerd door de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging. Naast zeer vele mooie stands is een prachtige bloementuin aangelegd, die voor tentoonstellingbezoekers vrij toe gankelijk is. Om iedereen de gelegenheid te ge ven eens een kijkje te gaan nemen is de entree zeer miniem en wij raden daarom allen aan met de a.s. Pink sterdagen eens naar de Achterstraat te gaan. De opening heeft plaats Zaterdag middag a.s. om 3 uur door den Eere- Voorzitter den Edelachtb. heer Bur gemeester G. R. v. d. Ven. Predikbeurten v.m. half tien en Ds. G. Lans Jr. 2en Pinksterdag Ds. G. Lans Jr. Opde vergadering van Stem gerechtigde lidmaten der Ned* Rerv. Ie Pinksterdag nam. half drie v.m. half tien - De loodgieter Jos" Verschure had het ongeluk uit een dakgoot te vallen. Hij kwam op glas terecht waardoor den polsslagader, alsmede eenige pezen ernstig werden geraakt, zoodat geneeskundige hulp direct moest worden ingeroepen. Onder groote blijken van belangstelling vierde het echtpaar H. Haans-van Sprang zijn gouden huwelijksfeest. Voor de woning der nog zeer krasse oudjes was een keurige versiering aangebracht, ter wijl de harmonie «Volksvlijt en Volksvermaak» des avonds een serenade bracht. Moge het hun gegeven zijn nog vele jaren in de zelfde gezondheid van het leven te kunnen genieten. In hotel van leisel had Woensdagmiddag te drie uur een vergadering van belanghebbenden plaats om te komen tot Ruilverka veling in den Bovenkerkschen polder Bij ontsteltenis van den Voorzitter nam den heer Henkei de leiding en bracht en voorloopig plan ter tafel. In dit plan, hetwelk neerkwam op plm. f 180,— kosten per H.A. eventueel over 20 jaren te verdeelen werden wegen en waterlossingen enz. aangegeven. Ongeveer 2300 M. harde weg zou moeten worden gemaakt tewijl de uitvoering eind 1939 was gedacht. Uit de vergadering naar voren gebracht. Ter definitieve beslissing zal over drie maanden opnieuw een vergadering worden belegd. Op de Donderdag in het Parochie huis gehouden feestverga- dering werdt een 20-tal nieuwe «Gildemeisjes geinstaleerd. Hierdoor is het ledental van «Het Gilee» lot ruim veertig gestegen. Op Vrijdag, 10 Juni wordt in Hotel van Iersel een vergadering gehouden door de R.K. Winkeliers vereniging De agenda vermeldt o.a. bespreking van een reisplan en deelname aan etalage-onderwijs. Nog een ongeluk op onbewaakte overweg. Gisterochtend is de 47-jarige onge huwde veehouder C. Kemp toen hij na het melken zich naar huis begaf, op den bij Blokpost 5 onder de gemeente Breukelen gelegen gelegen onbwaakten overweg door een uit de richting Utrecht komenden Dieseltrein gegrepen en ge grepen en gedood. Her uitzicht daar ter plaatse is goed zoodat men verondersteld dathetonge- Knaap gedood. Het achtjarig zoontje van den agent van politie K. uit den Haag is gister avond te Waardenburg door 'n vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het kind was bij de familie A. van Eek in Waardenburg gelogeerd omdat zijn moeder in den Haag ernstig ziek is, Op een kinderfietsje mocht de jongen voor zijn tante boodschappen doen. Zonder waarschuwen stak hij plotseling den weg over en werd gegrepen door een zwaren vrachtauto, geladen met vaten bier. Een der wielen ging het kind over het hoofd. De verkeerspolitie uit Arnhem en den Officier van justitie te Tiel waren spoedig ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. De auto is voorloopig in beslag genomen. Doodelijk ongeluk tijdens rangeeren Ophet goederenemplacement te Zutfen is een doodelijk ongeluk gebeurd- De wagenmeester E aldaar geraakte tijdens het rangeeren, bekneld tusschen de buffers van twee goederenwagens. Met een ingedrukte borstkas is hij naar de het algemeen ziekenhuis vervoerd waar hij na aankomst is overleden. De drank op de weg. Ob den Borgerstraatweg te Odoorn is in den afgeloopen nacht na de feestelijkheden ter gelegenheid van de in het plaatsje gehouden landbouwten toonstelling een ernstig ongeluk gebeurd dat te wijten is aan een autobestuurder die onder den invloed van drank was. De negentienjarige H. Thalens fietste op den Borgerstraatweg met zijn meisje mej H Gortmaker. Beide jongelui wonen te Odoorn en waren op weg naar de .woning van het meisje. Een personen auto welke hun achterop kwam is op het tweetal ingereden, waardoor Thalens onder de wagen terechtkwam. De jongeman was vrijwel onmiddellijk dood en het meisje kreeg een hoofd wonde. ONTGINNING NIEUW-GUINEA. Ten kantore van de Nederlandsche Handels-Maatschappij te Amsterdam is de akte van oprichting verleden van de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Nieuw-Guinea, gevestigd te Am sterdam, welker oprichting wij dezer dagen reeds hebben aangekondigd. Op het ontwerp der akte is de minis- terieele verklaring van geen bezwaar reeds verkregen. De vennootschap beeft o.m. ten doel: Het verzamelen en bestudeeren van gegevens betreffende Nederlandsch Nieuw-Guinea, ten einde aldaar on dernemingen van landbouw en nijver heid te verkrijgen en te exploiteeren, zoomede het verrichten van alle han delingen daarmede verband houden de, alles in den ruimsten zin des woords. Het maatschappelijk kapitaal be draagt ƒ2.100.000.verdeeld in 100 preferente aandeelen en 2000 gewone aandeelen van nominaal 1000. waarvan 45 preferente aandeelen en 450 gewone aandeelen zijn geplaatst. De aandeelen luiden op naam. Waalwijk, 3 Juni '38 Eieren: 3'/a— 4 cent. Biggen: Gem 1721 gulden. Ongem. 12—15 gulden. Juhaz Andor en Juhasz Sari Dit is geschied in Oostenrijk Van Serajewo tot Berchtesgaden. Uit het Hongaarsch door FRANS SCHNEIDERS. 128 blz. met illustraties Ingen. f 1,90; geb. f2.50. Finis Austriae!Dit is het motief waarop de Hongaarsche journalist Andor Juh5sz zijn boek Dit is geschied in Oostenrijk" schreef. Hij had met zijn vrouw en compagnon vele jaren van zeer nabij te maken gehad met het Oostenrijkse politieke leven. Hij had de gevaren, welke deze politieken bedreig den, zien naderen op de wegen der roode vakvereenigingen en der Heim- wehren en deze gevaren zeer dikwijls besproken met mannen Seipel, Schober. Frauenfeld, Dollfuss en Schuschnigg. Entoen het einde van Oostenrijk op dien historischen datum van 11 Maart jl. gekomen was, zag hij duidelijk en helder de lijnen, waarlangs de gebeur tenissen waren gegaan tot dit punt: het einde aan Oostenrijk's zelfstandig be staan- Streng en objectief deze lijnen vol gende schreef hij toen de politieke geschidenis van Oostenrijk. Hij beschreef niet alleen de feiten, zooals hij deze had waargenomen de opstanden der socialistenen nationaal socialisten, de moord op Dollfuss maar hij beschreef oorzaak en aevolg van deze feiten, hij legde daartusschen het logisch verband en toonde op deze wijze allerduidelijkst de politieke fouten welke sinds de vestiging der Oostenrijksche republiek op elkaar waren gestapeld. Zoo is er een boek ontstaan, dat langzaam een onalzienbaren ondergang van een volk toont, welks lot in Berchtesgaden bezegeld werd. Een lot, waardoor de volkeren en regeering n nu nog in spanning en onrust verkeeren en welks politieke beteekenis voor de toekomst van Europa haast niet te schatten is. Maar Juhèsz bewijst in zijn prachtig geschreven, brandend actueele boek aan de hand van feiten, waarbij hij geen personen spaart, dat Oostenrijk's politiek in twintig jaar onafwendbaar tot de Anschluss heeft geleid. Hij beschrijft den invloed der roode vakvereenigingen, hij zet in klare taal de oorzaken der opeenvolgende revolu ties uiteen, hij beschrijft deze, niet om den lezer sensatie te verschaffen, maar om te bewijijzen hoe politieke fouten zich tenslotte hebben gewroken. Hij spreekt met Seipel, met Schober met Seits, met Frauenfeld, met Fey met Dollfuss, met Schuschnigg en met al de mannen die eens een rol speelden in Oostenrijk's politiek. De vriendschapsbanden met velen van hen doen hem de objectiviteit niet uit het oog verliezen, hij beschrijft hun karakter maar legt even openlijk de vinger op hun politieke fouten. Zoo begint hij het hoofdstuk over Schuschniggdaar waar deze past in de politieke geschiedenis van Oostenrijk aldus: "Schuschnigg. eerlijk als van top tot teen van een stralende intelligentie, brandend van vaderlandsliefde en een pracht-katholiek, die groote Europeaan vol idealen, deze edele humanist, zou voor alles geschikt zijn geweest, alleen niet voor de politiek. Nog minder voor dictator." Zijn vrouw, SAri Juhasz schreef twee hoofdstukken van dit boek, gebeurtenis sen, die zij van nabij meemaakte n l. den moord op Dollfuss en de Frauen feld—affaire. Hier bespeurt men. dat er een vrouw aan het woord is, hier is het gevoel gekomen bij het verstand, dat haar man leidde bij het schrijven van dit werk, dat tal van onbekende en verbeisterende feiten geeft. Als men dit boek gelezen heeft be grijpt men volledig, hoe dit lot zich over Oostenrijk voltrokken heeft. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Lagstraat en O mgeving, abonneert U dan op boete A. P., Raamsdonk, links houden, 2 boete J. T., Sprang-Capelle, ver keerd weggedeelte berijden, 3 boete J. A. K., Waalwijk, rijwiel niet verlicht 7.50 boete G. P. v. T., Sprang-Ca pelle, op hoek blijven slaan, 5 boete. In ons vorig nummer komt onder het hoofdje „Waalwijker rijdt een fietser aan" een verslag voor van een rechtszaak tegen J. den T. alhier. Deze deelt ons naar aanleiding hiervan mede, dat niet hij den man aanreed, maar W. Tr. die chauffeurde, terwijl den T. in het bezit was van het rijbe wijs. Ook brandde er wel licht, maar slechts van een auto-lamp. WAALWIJK. Van 27 Mei tot en met 3 Juni 1938. Geboren: Laurina Martina, dv. H. van den Broek- Pullens Maria Thomasina, dv. G. R. Rokkers-Schellekens Johannes Rober- tus Josephus, zv. J. J. van de Wiel-de Vaan Annie, dv. II. de Hoop-van Donk Cornelia Maria, dv. J. M. Maas-Meijers Johannes Maria, zv. R. Pullens-Smid Cornelia Petronella, dv. C. G. Maas-Smol- ders Hendrika Johanna Antonia, dv. II, F. de Valk-van Haren Reneé Joke, dv. H. L. van Leeuwen-Bendik. Overleden Johannes C. L. van der Geld, oud 60 jaren, echtgenoot van E. W. Beuckmann Francisca M. Pullens, oud 55 jaren, echtgenoote van G. Bijnen Adrianus P. Blom, oud 4 jaren. Huw. aangiften: J. van den Heuvel, oud 25 jaren en Ja. Ga. de Jongh, oud 25 jaren W. A. Maassen, oud 29 jaren en Wa. Aa. Ma. van Huiten, oud 31 jaren J. Broeken, oud 21 jaren, wonende te Loonopzand en Pa. Korthout, oud 22 jaren. Gehuwd: Geene. Ingekomen: L. de Jong, van Waspik Ma. van Nunen, van Loonopzand Wa. M. Foofj, van Maartensdijk G. C. C. van Some ren, van Den Haag Ma. C. A. Staken borg, van Roermond Eth. v. Alphen, van 's-Bosch Ma. A. 1. W. van den Broek, van Boxtel Ma. F. Jansen, van Dussen Ma. J. de Gouw, van Loonop zand P. N. van den Houdt, van Til burg Ja. G. Burgemeester, van Leiden. Vertrokken: A. G. Cox en gezin naar Vught C. Th. van der Linden naar Hengelo - Ja. M. Pullens naar Drunen Ma. A. Fijne man naar Waspik Fra. Pa. van den Heuvel naar Drunen A. J. de Graaf naar Best. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Mei 1938. Geboren Philipis, zv. P. van Tilborg en A. A. Nout Elisabeth Jacoba Maria, dv. E. Abrahams Johannes Jacobus, zv. J. de Boon en M. de Jong Johanna Maria, d.v. S. A. van Vuuren en A. van Thielen Heiltje, dv. W. van Oversteeg en A. A. Vos Cornells, zv. C. J. van Beek en J. de Rooy Aart, zv. R. J. Timmer mans en A. G. van Pas. Gehuwd A. Versteeg, oud 28 jaren en D. C. Butters, oud 24 jaren T. Wiersema, oud 32 jaren en G. G. de Graaf, oud 25 jaren A. Heurter, oud 26 jaren en A. van Oosterhout, oud 24 jaren A. van Baardwijk, oud 28 jaren en H. C. Koenen oud 25 jaren K. Rosenbrand, oud 25 jaren en A. de Jong, oud 22 jaren. Overleden: C. M. van Alphen, oud 67 jaren echtg. van M. C. de Bas J. van der Schans, oud 87 jaren, wed. van T. Blom J. van den Berg, oud 64 jaren, echlg. van G. van Peer G. Vermeulen, oud 26 jaren, zv. W. C. Vermeulen en I). Quirijns. RAAMSDONK. Van 21 tol en met 27 Mei 1938. Geboren: Cornelia A. J., dv. Adriaan M. Konings en Cornelia J. Maijers Clasina C., dv. Nicolaas A. van Kuijk en Clara Schoor- mans Johannes H., zv. Hubertus Joh. Kuijsters en Hendrica P. van Strien. Gehuwd: Johannes Jac. van Schijndel, oud 28 jaren en Maria A. Vissers, oud 23 jaren. Overleden Cornells Adr. Koekkoek, echtget. van Adriaantje Keiler, oud 64 jaren. GEERTRUIDENBERG. UITSPRAKEN. A. C. J. v. H., Waalwijk, ondeugdelijke remmen, 10 boete D. B., Heusden, IJkwet, 7 x 50 cent boete C. A. K., Waalwijk, vuuwapenwet, 10 boete A. H. K., Sprang-Capelle, vleeschkeu- ringswet, 5 boete A. A. v. d. B., Waspik, loopen over verboden grond, 5 boete C. A. v. M., Loonopzand, loopen over verboden grond, 5 boete A. A. v. d. B., Waspik, valsche naam, 15 boete J. H. J., Dussen, gespan over gesloten overweg, schuldig zonder toepassing van straf. A. K., Loonop zand, links houden, 5 boete Ca. V. Drunen, muziek maken, 3 boete J. W. N., Sprang-Capelle, crisis-zuiveï besluit, 30 boete Fr. van G., Waal wijk, geen drinkbak aan handenkar, 1 boete P. H. S., Waalwijk, straatschen derij, 5 boete A. M. J. S., Raams donk, aan motorrijtuig vasthouden, 5 boete H. F. v. d. V., Veen, aan motor rijtuig vasthouden, 4 bote D. v. d. M., Sprang-Capelle, spoorwegwet, 10 Geboren: Hendrikus Maria, zv. B. Dirven-Lam- bregts Johannes Maria, zv. G. A. van Alphen-Geerts. Gehuwd: Adrianus C. van Erk, 28 jaar en Anna E. Reijnen, 24 jaar. Overleden: Henricus G. Sondcrman wed- van Wil- helmina Leemans, 86 jaar Elisabeth M. Matheusen, 4 jaar Otto Walraven, echtgen. van C. de Bok, 55 jaar Jean ne C. Meers echtgen. van P. J. Weterings, 80 jaar. Ingekomen: Cornelia J. Badings, van Breda Ma ria J. Damen, van Raamsdonk Antonie Verduijn, van Raamsdonk Cornelia Th. Olislagers, van Dussen Berend Nijeholt en gezin, van Breda Dingena en Roelof Kreeft, van Hattem Jan Huibregtse, van Westkapelle. Vertrokken: Petrus van den Korput en gezin naar Botterdam Jacobus Klerkx en gezin naar Dordrecht Dorothea A. M. Zom naar Zevenbergen Johannes van Erp naar de Bilt (U) Jan C. de Visser en gezin naar Rotterdam Petrus Weerelts en gezin naar Rotterdam.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 15