Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. 4 GROOTE MOEILIJKHEDEN VOOR PRAAG. De voornaamste moeilijkheid, welke zich voordoet bij de opstelling van het minderhedenstatuut voor Tsjecho- Slowakije, waaraan met alle kracht wordt gewerkt, is wel het feit, dat het geheele binnenlandschepolitieke staatsapparaat, dat in negentien jaar tijd is opgebouwd, in enkele weken moet worden gereorganiseerd. Vele Tsjechische ambtenaren b.v. zullen hun posten moeten verlaten en plaats moeten maken voor Duit- schers, die recht hebben op 22% der overheidsfuncties. Opmerkelijk is ech ter, dat de regeering vroeger en ook thans nog vaak, vergeefs heeft ge tracht staatsburgers van Duitsche af komst voor ambtelijke betrekingen te interesseeren. Bij de Duitschers, die veelal het Tsjechisch niet machtig zijn, gaat de belangstelling meer uit naar de industrie- en arbeidsmarkt dan naar de overheidsinstellingen. Men hoopt echter, dat hierin verbete ring zal komen. Het minderhedenstatuut zal in groote trekken de volgende kwesties behan delen 1. politieke aspecten; 2. speciale behandeling voor de Sudeten-Duitsche gebieden, bezien van het standpunt der nationale volks huishouding; 3. een volkomen zelfstandig cul tureel leven der Sudeten-Duitschers; 4. taalrechten: dubbeltaligheid in plaatsen, waar 20% of meer Duit schers wonen, benevens bij de spoor wegen en posterijen; 5. Duitsche rechtsspraak met Duitsche ambtenaren in Duitsche ge bieden. Verwacht wordt, dat de premier Hodza in een rede, welke hij om en nabij den 20sten Juni zal houden, de hoofdpunten van het minderheden statuut zal uiteenzetten. ZEVEN SUDETEN-DUITSCHERS VEROORDEELD. De rechtbank te Brno heeft, naar Havas meldt, zeven Sudeten-Duit schers wegens hoogverraad tot gevan genisstraffen, varieerend van vijf tot twintig jaar, alsmede boeten van 2000 tot 5000 Kronen en verlies van bur gerrechten veroordeeld. Deze vonnis sen, welke reeds op 20 Mei j.l. werden geveld, zijn eerst thans openbaar ge maakt. De Duitsche bladen leveren, naar D.N.B. uit Berlijn meldt, scherpe com mentaren op het nieuwe incident, dat zich te Eger, in het Sudeten-Duitsche gebied, heeft voorgedaan, waarbij door een Tsjechisch officier twee Sudeten- Duitschers werden neergéschoten. De „Berliner Lokalanzeiger" ver klaart, dat de Tsjechische politici blijkbaar het spel, waarbij verdragen en gerechtigheid op de punten der bajonetten worden gezet, willen voort zetten. De protesten der Sudeten- Duische partij te Praag hebben geen invloed gehad op de terroristische houding van de Tsjechische militai ren. En het blad gaat voort: „Hoe on der deze omstandigheden een autono mie van hel Sudeten-Duitsche volks deel er zal uitzien, kan men zich voor stellen, wanneer men ziet, dat onderof ficieren van het Tsjechische leger blijkbaar het recht hebben, klakke loos op ongewapende Duitschers te schieten"^ MOSKOU SABOTEERT DE NON INTERVENTIE. Terwijl men er zich te Londen en Parijs over verheugt, dat er thans schot schijnt te komen in de uitvoe ring der plannen voor het terugtrek ken der vrijwilligers uit Spanje, is er aan Russische zijde ontstemming waar te nemen. „De Fransche grens open" is het devies der Russen, hetgeen tot uiting komt in een hoofdartikel in het Jour nal de Moscou. Indien het Britsche te rugtrekkingsplan, met inbegrip van de sluiting der Fransche grens, wordt uitgevoerd zou de Sovjel-regeering zich wel eens genoodzaakt kunnen zien zich uit de non-interventie-com missie terug te trekken. De Sovjet- regeering, aldus genoemd blad, wil niet meedoen aan een organisatie, welke zulke plannen uitvoert. In de „Epoque" wordt een beroep gedaan op de Sovjet-Unie zich bij de andere vier groote landen aan te slui ten, omdat een Russische weigering ernstige gevolgen zou kunnen hebhen en den oorlog noodeloos zou doen voortduren. In de „News Chronicle" schrijft Vernon Bartlett, dat de Spaansche ge zant een bezoek heeft gebracht aan lord Halifax, wien hij mededeelde, dat de repuhlikeinsche Spaansche regee ring zal moeten overgaan tot repre sailles wegens de aanvallen op open steden, die volgens den gezant door de nationalistische vliegtuigen zijn ondernomen. SUCCESSEN DER WITTEN IN SPANJE. In alle sectoren van het front, dat zich uitstrekt van Villastar (ten Zui den van Teruel) tot aan de kust, zijn de nationalistische troepen nu voort durend in den aanval, met het resul taat, dat de republikeinsche troepen steeds meer naar het Zuiden, dat is in de richting van Castellon en Valen cia, moeten terugtrekken. Inmiddels hebben de witten weer nieuwe vorderingen gemaakt. O.a. hebben zij de omgeving van Puebla de Valverde geheel gezuiverd en bezetten zij het dorp Venta de lo Bispo met het daarbuiten gelegen slation. Een groep van honderd republikeinen werd ge vangengenomen. Voorts werd in deze omgeving een munitiefabriek ontdekt, die nog intact was en voornamelijk voor het fabriceeren van bommen diende. Bij de fabriek vond men te vens tal van machinegeweren. Het regeeringsleger schijnt nu alles in het werk te stellen om den op- marsch te stuiten van de colone van generaal Valera, die in hel centrum van het front naar Mora de Rubielos oprukt. Een gedeelte van de linksche luchtmacht is met dit doel naar Castel lon gezonden. Volgens de verklaringen van repu blikeinsche gevangenen, hebben de troepen strenge instructies gekregen, hun kruit niet nodeloos te verschie ten. Voor elk schot dat zonder reden wordt afgevuurd, wordt een boete van een pesate opgelegd. Middelerwijl is de rechtervleugel van liet witte leger, die door generaal Garcia Valino wordt aangevoerd, ten Zuiden van Puerto Mingalvo langs de oevers van de Rio Valdelinares over de grens van de provincies Teruel en Castellon getrokken. Zij beheerscht thans de omgeving van Villahermosa en bezette tevens den hoogsten top in dezen sector, den 1800 meter hoo- gen Pena Golosa. Reeds kan men van deze stelling uit Lucena del Cid zien liggen, welk dorp nog slechts 40 K.M. van de stad Castellon verwijderd ligt. DE STRIJD IN CHINA. Staatssecretaris Huil heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Tokio opdracht gegeven, den minister van buitenlandsche zaken aldaar een nota te overhandigen, waarin uitdruk king wordt gegeven aan de toenemen de bezorgdheid, welke veroorzaakt wordt door de weigering der Japanee- zen om den Amerikanen in China toe stemming te verleenen, weer in het bezit te treden hunner eigendommen, waaruit zij verdreven zijn door Ja- pansehe militairen. De woordvoerder der Chineesche militairen heeft, naar het Chineesche persbureau meldt, de juistheid ont kend van de door de Japaneezen ge publiceerde cijfers der verliezen, die de Chineezen bij het terugtrekken uit Soe Tsjau hebben geleden. Het zware oorlogsmateriaal is vol gens den zegsman veilig overgebracht naar de nieuwe Chineesche verdedi gingslinie en het eenige verlies bestaat uit twintig treinen, als gevolg van de omstandigheid, dat de verbinding werd afgesneden. Alle Chineesche strijdkrachten hebben veilig haar be stemming bereikt en volgens uit Soe Tsjau afkomstige ooggetuigen waren de Japaneezen ten zeerste teleurge steld, toen zij in Soe Tsjau slechts een handjevol Chineesche soldaten aan troffen, die daar waren achtergeble ven om den aftocht te dekken. Wat de Japansche bewering be treft, dat de Japansche luchtmacht na bij Hankau twintig Chineesche vlieg tuigen heeft neergehaald met verlies van slechts één machine, verklaarde de Chineesche woordvoerder, dat de feiten in werkelijkheid zoo zijn, dat de cijfers vrijwel oingedraad kunnen worden. GEHEIME HANDELSVERDRAGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ITALIë. De grootste geheimhouding wordt in acht genomen ten aanzien van de handelsverdragen, welke Zaterdag j.l. te Berlijn tusschen Italië en Duitsch- land zijn gesloten. Wel weet men, dat de Joden van Italiaansche nationali teit in Duitschland en Oostenrijk niet worden getroffen door de jongste de creten van Göring inzake de Joodsche vermogens. Het schijnt dat Duitsch land in deze Italië de garantie heeft geschonken, welke aan de Vereenigde Staten werd geweigerd. Wat Triëst betreft, wordt het voor recht van vrijhaven, niet gehand haafd voor Duifschland, aangezien Duitschland niet het bepaalde tonna ge voor Triëst wilde garandeeren. De Duitsche hladen berichten, dat de spoorwegtarieven in Duitschland voor Italië niet zullen worden gewij zigd, teneinde het achterland van Triëst niet te benadeelen. Verder werd ook het toeristenver keer tusschen beide landen geregeld. DE DIENSTPLICHT IN ENGELAND. Plannen voor de invoering van burgerlijken dienstplicht in geval van oorlog zijn niet voorbereid, plannen voor militairen dienstplicht wel. Dit Z.K.H. Prins Bernhard bq de padvinders. Zijne Koninklijke Hoogheid Pr ins Bernhard werd officieel als be schermheer der Nederland8che Padv indersvereeniging geïnstalleerd. De nieuwe beschermheer bij de gebrekkige verkenners. is de quintessens van de korte verkla ring, welke de premier Chamberlain in het Lagerhuis aflegde en waarin hij het standpunt omlijnde, dat de regee ring ten aanzien van het conscriptie- vraagstuk inneemt. Het voornemen om den militairen dienstplicht in te voeren in geval van oorlog, is niet iets nieuws, voegde de premier er aan toe. De groote lijnen van een desbetreffend wetsontwerp zijn reeds sinds 1922 voorbereid en se dertdien door de achtereenvolgende Britsche regeeringen bestudeerd. De zaak bevindt zich thans in een verge vorderden staat van voorbereiding Intusschen moet uit de woorden van den eersten minister niet worden afge leid, dat de mogelijkheid van het in voeren van burgerlijken dienstplicht absoluut is verworpen. Want, naar hij voorts verklaarde, er is eveneens overwogen, hoe in tijd van oorlog het nuttigst gebruik kan worden gemaakt van de beschikbare manschappen. Desbetreffende voorstellen zouden evenwel eerst aan de goedkeuring van het parlement moeten worden onder worpen. Over het indienen daarvan zou echter pas de regeering, welke op dit tijdstip aan het bewind zou zijn, moeten beslissen. PACIFICATIE IN EUROPA. Twee plannen, die voor den vrede van Europa van het grootste belang zijn, worden thans door den Britschen premier Neville Chamberlain, nadat zijn initiatief gisteren de instemming had verworven van het kabinet, uitge werkt. Deze plannen zijn: Regeling der Tsjechische kwestie door Britsche bemiddeling, gevolgd door directe EngelschDuitsche be sprekingen. Chamberlain wil door een algemeen accoord met Duitschland de oorzaken van onrust in Europa tracht ten te verwijderen; hij wil met Ber lijn onderhandelen over een luchtpact, algemeene bewapeningsbeperking en het koloniale vraagstuk. Bemiddeling in den Spaanschen burgerstrijd, met het doel een wapen stilstand te bewerkstelligen, geduren de welken beide partijen aan de con ferentietafel gaan zitten, vertegen woordigd b.v. door personen, die niet actief aan den strijd hebben deelge nomen en als onpartijdig beschouwd kunnen worden. De Britsche regeering kwam in haar zitting tot de slotsom, dat de Euro- peesche situatie iets gunstiger is. Zij slaat de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen nauwlettend gade om, bij de eerste de beste gelegenheid haar bemiddelenden arbeid te beginnen. Na afloop van den ministerraad heeft de premier Chamberlain in een pers conferentie mededeeling gedaan van het standpunt der regeering en van de voornemens, die zij koesteren om me de te werken aan de algemeene pa cificatie van Europa. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. ADVERTEERT IN DIT BLAD. DE OVERVLOED, DIEN NIEMAND WENSCHT. Men schrijft uit het Westland aan de N.R.C. Nog is de zomer niet in het land, of de vernietiging van jonge groenten op groote schaal heeft weer een aanvang genomen. Achter de veilingen in het Westland zijn weer de hooge belten verrezen, waarop tienduizenden kilo grammen met zorg gekweekte produc ten aan bederf worden prijsgegeven. Bijna 90 pet. van alle aangevoerde natuursla bleef onverkocht; de Duit sche betalingscontingenten zijn uitge put, het overige buitenland koopt wei nig in en de binnenlandsche consump tie is bij lange na niet in staat, de ge weldige productie van de lage geest gronden te verwerken. Het is een zonderlinge gewaarwor ding, wanneer men ziet, hoe na af loop van de veiling de kostelijke groenten op handwagens worden ge laden, een paar duizend kisten op één dag van één veiling, waarna de vei lingknechten „naar den belt" gaan rijden. Achter de veiling, die wij be zochten, was een mesthoop van bijna 80 meter in omtrek en twee meter diep in den grond. Twee loopplanken voer den er omheen, om te voorkomen, dat de veilingknechts bij hun arbeid in de groenten zouden wegzakken. En nog gaat niet alle sla en spinazie aldus op de mesthoop; een deel wordt aan de koeien gevoerd bij landbouwers in de buurt. Millioenen kroppen sla gingen in de afgeloopen week dezen weg. Zonderling tijdsbeeld een overvloed waaraan elders gebrek heerscht en dien hier niemand wenscht. SPANJAARDEN NAAR AMELAND. Binnenkort zullen, als veiligheids maatregel tegen ontvluchting, alle hier te lande geïnterneerde ongehuwde Spanjaarden naar Ameland worden gebracht, waar zij destijds ook reeds verblijf hebben gehouden. De gehuw de Spanjaarden, die hier met hun fa milie vertoeven, zullen voorloopig van deze regeling worden vrijgesteld. Het feit, dat onlangs weer vier Span jaarden uit Den Haag gevlucht zijn en niet konden worden achterhaald en dat destijds van de vijftien ge vluchte Spanjaarden slechts vijf zijn teruggekomen, heeft de regeering tot deze strenge interneering doen beslui ten. Er zijn thans in totaal nog een 60- tal geinterneerde Spanjaarden in Ne derland, van wie twintig in Den Haag en de rest verspreid over het geheele land. Een betrekkelijk klein aantal is gehuwd en woont hier met familie. Oorspronkelijk was Donderdag aan gewezen als datum van vertrek naar Ameland, maar in verband met on tijdige publicaties hebben de autori teiten besloten den datum te wijzigen en dezen geheim te houden. HET WEER IN MEI. De afgeloopen maand sluit wat het weer betreft met een tekort, een te kort aan neerslag, zonneschijn en warmte. De lente is droog geweest en ook Mei heeft ons niet dien neerslag gegeven, waarop wij recht hadden, n.l. 36 m.m. tegen 53 m.m. normaal. Wat het aantal uren zonneschijn betreft bleven wij met 209 uren slechts 6 uren beneden het landgemiddelde voor Mei. Vergeleken met de gemid delde temperatuur, berekend uit de waarnemingen, die de laatste 51 jaren op de filiaal-inrichting van het Kon. Ned. meterorologisch instituut wer den verricht, bleven wij met een ge middelde temperatuur van 12.1 gr. C. in Mei ongeveer 1 gr. C. beneden nor maal. OVERHEIDSSTEUN AAN ARTIS Sedert geruimen tijd wordt tusschen het Rijk, het gemeentebestuur van Amsterdam en het provinciaal be stuur van Noord-Holland overleg ge pleegd omtrent het verleenen van geldelijken steun tot behoud van Artis. Vermoedelijk zal het Rijk niet van de partij zijn, doch het gemeente bestuur en Ged. Staten hebben plan nen onder het oog gezien ten einde in een of andereren vorm verdere ex ploitatie van Artis mogelijk te maken. Aan burgemeester en wethouders is nu door Ged. Staten de mededeeling gedaan, dat zij in beginsel bereid zijn eenigen steun ook van de zijde der provincie te bevorderen. STORM RUÏNEERDE VISSCHERS IN WADDENZEE. De zware Zuidwesterstorm, die Maandag j.l. over ons land gewoed heeft en op verschillende plaatsen schade veroorzaakt, heeft naar thans gebleken is aan de Waddenzeevis- scherij een vernietigende slag toeg :- bracht. Het kapitale bedrijf van eenige honderdduizenden guldens waarde aan uitstaand vischwant is vrijwel lamgeslagen. Het aantal visschers, dat nu voor goed uitgeschakeld is, loopt in de tien tallen. Een visscherman uit Harlin- gen verloor op één dag voor een be drag van ruim 10.000 gulden aan net werk. Het getroffen gebied strekt zich uit van Wieringen tot St. Jacobapa- rochie. In Makkum kon, nadat de visschers uit zee waren teruggekeerd, worden geconstateerd, welk een enorme schade de storm had aangericht. Ieder voorjaar, als er een storm is, lijden de visschers hier schade, doch zooals ditmaal is nog nooit voorgekomen. En juist nu stond er heel veel want in zee, omdat de ansjovisvangst loonend be gon te worden. Een der visschers had juist den vo- rigen Zaterdag nieuwe palen in zee gebracht, omdat de andere onder den aandrang der kwallen waren bezwe ken. Om dit te voorkomen had hij zware, dikke eiken palen genomen en nieuw keerwant opgezet. De palen stonden er nog, doch van de netten was geen spoor meer te bekennen. Hoe erg de storm in de Waddenzee heeft huisgehouden bleek wel hieruit, dat de eiken palen van de Wieringer visschers dwars door de netten van de Friesche visschers bij Kornwederzand waren geslagen. ïï:W wSÈÊÊm

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8