Buitenlandsch Nieuws. Gemeenteraad Waspik. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. QRUNEN. haar algemeenheid volkomen onjuist is, voelt de bovengenoemde vereeni- ging zich verplicht waardig maar ern stig tegen dit novum in onze wetge ving te protesteeren en er bij de ver antwoordelijke instanties alsnog met klem tegen te waarschuwen. Wat is n.l. het geval! De Minister stelt het voor, alsof „een aantal han delaren" de crisisheffingen hen door de Crisis-Zuivelcenrale opgelegd en die zij reeds „aan de consumenten" in rekening brachten, nogmaals in hun zak zouden steken. Dit zou inder daad „ongemotiveerd en onredelijk" zijn, maarzoo is de zaak niet! De Minister verzwijgt dat uiteinde lijk (en daarom gaat het toch) vrij wel alle crisisheffingen „via" de han delaren bij den spijsvetten-verwerken- den fabrikant belanden en deze nu heeft helaas in werkelijkheid geen kans gezien om de heffingen waar over het gaat aan den consument in rekening te brengen, maar deze hef fingen zijn evenals b.v. de omzetbe lasting ten slotte eene bedrijfsbelas ting geworden, die niet op den con sument kon worden verhaald, 0111 de eenvoudige reden dat dit een econo mische onmogelijkheid was, oftewel een natuurwet die sterker is dan de leer, ook dan de leer der crisiswetten. Want nog altijd geldt hel oude spreek woord: „waar niet is, verliest de Kei zer zijn recht". Natuurlijk hebben de fabrikanten (en hier gaat het niet om „een aantal maar 0111 honderden) getracht de vet- heffingen van zich af te wentelen op den consument maar deze poging heeft volkomen gefaald door de om standigheid dat door de sterk dalende conjunctuur in 1932/1933 met haar al- gemeene prijsdaling, alle prijsver- hoogingen van artikelen niet alleen mislukten doch de prijzen integen deel nog verder moesten worden ver laagd. De cijfers staan overigens ter be schikking, indien Zijne Excellentie nieent deze, na de herhaalde vertoo- gen, conferenties en audiënties en overlegde rapporten, nog noodig te hebben. Het wetsontwerp mist daardoor den eenigen rechtvaardigheidsgrond waar op het zou moeten steunen. Wij zijn van meening, dat handha ving van de waarheid, het recht en de rechtvaardigheid, als zijnde de pijlers waarop ons rechtsbestel rust, de hoogste plicht is van hen die lot wet- gevenden arbeid zijn geroepen en dal niet de schijn mag worden gewekt, dat de Crisis-Zuivelcentrale, die onwet tige heffingen heeft gedaan, den Mi nister ertoe heetf kunnen bewegen onder een onjuiste voorstelling van feiten haar handelingen te laten dek ken. HET s.s. PARKLAAN TE BARCELONA DOOR EEN BOM GETROFFEN. Bij het luchtbombardement dat vliegtuigen van de luchtmacht van Franco gisteravond wederom boven Barcelona hebben uitgevoerd, is het Nederlandsche stoomschip Parklaan uit Rotterdam, dat in de haven van Barcelona ligt, door een bom getrof fen. De eerste machinist werd zoodanig gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Het schip werd door de bom beschadigd. De Parklaan is in 1931 gebouwd en heeft een inhoud van 3809 bruto reg. ton en een laadvermogen van 2481 netto reg. ton. Het behoort aan het scheepvaartkundig bureau F. W. Uit- lenbogaart te Rotterdam, van welke reederij ook de eenigen tijd geleden in de Spaansche wateren door een on bekende duikboot getorpedeerde Han nah hoorde. ZOMERPOSTZEGELS. De snelle post vervoert, dooi dagen en door nachten, Uw wensch, uw wil, uw hoop, uw levende gedachte, En al wat wenscht en wil en hoopt en denkend vraagt, Drijft op de post, die 't snel naar zijn bestemming draagt. Bezegeld en bestempeld in dit oud verbond. Reist de gedachte uit, de wijde wereld rond. In 't milde jaargetij komt men uw offer vragen, Om 't mèt uw levend woord de wereld in te dragen Als derde in 't verbond: Doel Dienst Barmhartigheid. Steunt ziekenzorg en kunst, heelt kwalen van den tijd, En laat de beeltenis van wie den weg ons wijzen. Als beeld van Holland's geest, mèt uw brieven reizen. Melis Stoke. EEN TIJDELIJK VESTIGINGSVER BOD VOOR HET KRUIDENIERS- BEDRIJF EN HET AUTOMOBIEL EN GARAGEBEDRIJF. Het tijdelijke vestigingsverbod dat de minister van Economische Zaken krachtens de Vestigingswet-Kleinbe drijf voor ten hoogste twee maal zes maanden voor een bepaalden be drijfstak kan uitvaardigen, is thans ingesteld voor het kruideniersbedrijf en voor het automobiel- en garagebe drijf. Het is thans dus verboden zonder vergunning van dien minister een der gelijk bedrijf te openen. Zooals bekend vaardigt de minister zoo'n vestigingsverbod uit in afwach ting van de vaststelling van vesti- gingseischen. die kan dan immers in bepaalde ge vallen van voorlichting dienen. De heer Verschuren kan zijn stand punt evenwel niet wijzigen. De Voorzitter laat dan een vrije stemming houden met het gevolg dat slechts de heeren A. Verhoeven en G. Zijlmans de vereischte meerderheid behalen. Deze willen evenwel ook niet in aanmerking komen. De heer M. v. Dongen begrijpt er niets van. Spreker zou haast willen zeggen dat de heeren hun taak niet inzien. De heer Pruyssers begrijpt het wel. Als bij de controle van de boeken in lichtingen gevraagd worden aan het Armbestuur, worden deze niet ver strekt. De heer M. v. Dongen zegt dat men steeds bereid is geweest deze te ge ven. De heer Pruyssers zegt dat het toch een keer of vier is voorgevallen dat men ze niet kreeg. De heer M. v. Dongen vindt het niet gewenscht hier te gaan insinueeren. Dit hoort op deze plaats niet thuis. De heer Brokx zegt zich een geval te herinneren waarvan hij meent dat de heer Pruyssers op doelt, waarin hij persoonlijk de gevraagde inlichtingen had verstrekt. De heer Pruyssers zegt dat het ging over een tekort. De heer M. v. Dongen. Als U spreekt over tekorten, zou ik dit in de eerst volgende vergadering besproken wil len zien. De heer Verschuren sluit zich daar bij aan. De heer v. Dongen legt het geval van een tekort uit, waaruit blijkt dat er in het geheel geen tekort te bespeu ren valt. De onderhavige kwestie ging tusschen de Diaconie en het Kerkbe stuur die met elkaar den steun voor een gezin verdeelen. De heer Pruyssers zegt dat men dat niet kan bewijzen. Als een gezin 6. in de week krijgt kan er in de boeken geen 7.— staan. De heer v. Dongen licht nogmaals toe hoe deze kwestie in elkaar zit. De Voorzitter stelt dan voor dat de heeren Brokx, v. Dongen en Zijlmans zich alleen zullen belasten met het controleeren van de gemeentereke ning, terwijl B. en W. dit dan wel voor het B.A. zullen doen. Wordt goedgekeurd. Voor den plaatselijken luchtbe schermingsdienst wordt 100.— be schikbaar gesteld. De heer W. de Rooij is daarvoor als hoofd aangewezen. Voor de commissie van advies voor steun aan kleine boeren- en tuinders wordt 125,beschikbaar gesteld, zijnde 1.per lid per vergadering. De heer Pruyssers stemde tegen. De raad gaat hierna in besloten ver gadering over. MOORDDADIGE JAPANSCHE BOMBARDEMENTEN. Met ongekende hevigheid voeren Japansche luchtstrijdkrachten de laatste dagen bombardementen uit op Chineesche steden, en speciaal Kan ton is daarbij het mikpunt geworden. Nadat Vrijdag, Zaterdag en Zondag reeds luchtaanvallen hadden plaats gehad, tengevolge waarvan groote schade was aangericht en talrijke menschen waren gedood, verscheen op Pinkster-Maandag een groot eska der Japansche vliegtuigen boven de stad en wierp zóóveel bommen neer, als in den Japansch-Ghineeschen oor log tot nu toe nog niet het geval was geweest. A.W De gevolgen waren ijzingwekkend. Niet minder dan 1000 menschen werden gedood; ruim duizend ande ren werden gewond en ontelbare ge bouwen werden geheel of gedeeltelijk verwoest. Uit Hongkong wordt vernomen, dat de raids van Zondag op Kanton zijn gepleegd door veertig Japansche vliegtuigen. Een bericht uit Engélsche bron meldt, dat er duizend dooden gevallen zijn en ongeveer 1000 ernstig gewonden. De lijken liggen op een rij, die ver scheidene honderden meters lang is, uitgestrekt. De wijken waar de groot ste verwestingen zijn aangericht zijn die der Tai Hong en Wing Hong stra ten, waar een gaanderij is ingestort en verscheidene honderden Chi neezen bedolven. Den geheelen dag werden uit hel puin der ingestorte gebouwen en hui zen dooden en gewonden te voor schijn gebracht. DE GERUCHTEN RONDOM SCHUSCHNIGG. Van verschillende zijden zijn er be richten, dat gravin Vera Fugger van Babenhausen met den handschoen gehuwd zou zijn met den voonnaligen Oostenrijkschen bondskanselier von Schuschnigg. Het huwelijk zou voltrokken zijn in een kapel van de Dominicaansche kerk in het eerste district van Wee- nen. De News Chronicle meent te we ten, dat de getuige van de bruid ge- neraal-majoor von Schuschnigg is ge weest, de vader van den bruidegom en dat dr. Arthur von Schuschnigg, de broer van den bruidegom. Men meent ook te weten, dat Schuschnigg zich thans bevindt in Hotel Metropole, het hoofdkwartier van de Gestapo te Weenen. DE EISCHEN DER SLOVAKEN. Te Bratislava is de groote jubileum partijdag der Slovaaksche volkspartij, waarheen ook een delegatie der Ame- rikaansche Slovaken is afgevaardigd, begonnen. De leider dezer partij, pater Hlin- kas, zal morgen mededeeling doen van het door de Slovaaksche volks partij uitgewerkte wetsontwerp no pens de autonomie van Slotakije, het welk met goedkeuring van den leider der Amerikaansche Slovaken, dr. Hletkof, werd opgesteld. Behalve den eisch tot vorming van een Slovaakschen landdag overeen komstig het verdrag van Pittsburgh omvat hel wetsontwerp de stiching van een onafhankelijk Slovaaksch ge bied, waar uisluitend Slovaaksch ge sproken zal worden en waarvan de Slovaken zich als staatsburger mogen beschouwen. Voorts wordt in het ontwerp ge- ëischt, dat het leger zoodanig gereor ganiseerd wordt, dat in Slovakije slechts Slovaaksche militairen onder commando van een Slovaakschen be velhebber worden geplaatst. Als gezamenlijke Tsjechoslovaak- sche aangelegenheden zouden volgens dit ontwerp worden beschouwd: de nationale verdediging, het geld-, douane-, munt-, Verzekerings- en ver keerswezen, de regeling der op dit oogenblik bestaande staatsschulden, hel staatsmonopolie, het goederen- en mijnwezen, enz. en de buitenlandsche politiek met de daarander vallende rechten inzake het sluiten van ver dragen, het doen van oorlogsverkla ringen enz. Alle andere kwesties zou den onder de wetgeving van den Slo vaaksche landdag vallen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Hel leger van den nationalistischen generaal Aranda heeft het offensief in de streek van Albocacer herval. Er viel echter een wijziging in zijn stra tegie op te nierken. Gedurende de laatste twee dagen hadden de opera ties van de reehtschen kennelijk ten doel gehad de verdedigers van dit stadje te omsingelen. Gisteren echter gaf Aranda bevel tot een reeks front- aanvallen op de versterkingen, waar in de republikeinen Albocacer aan de noordzijde verdedigen. Voor het overige, aldus de berich ten uit het nationalistische kamp, is de strijd aan het Oostelijk front min der fel dan in de voorafgaande dagen het geval was. I11 het centrum bepaalde de activi teit zich tot het brengen van rectifi caties in de linies door de voorhoede. Van linksche zijde wordt bericht, dat de dag in alle sectoren van het Levant-front werd gekenmerkt door groote krijgsbedrijvigheid. De reeht schen, aldus Barcelona, die aan dit front een groote strijdmacht gecon centreerd hebben oefenen behalve bij Albocacer ook sterken druk uit op de republikeinsche stellingen bij La Puebla de Valverda, aan den weg van Teruel naar Sagunto. Om een begin met den opmarseh langs dezen weg te kunnen maken, dienen de troepen van Franco zich echter voor alles meester te maken van het wat Noordelijker gelegen Mora de Rubielos. En met de verove ring van deze plaats schijnt het niet al te vlot te. gaan. SPAANSCHE VLIEGINCIDENTEN BOVEN FRANKRIJK. Tijdens de Pinksterdagen hebben zich aan de Franseh-Spaansche grens twee ernstige incidenten voorgedaan. Onbekende vliegtuigen, waarvan men vermoedt, dat ze van Spaansche na tionaliteit zijn, hebben zich tot twee maal toe in gevechts-formatie boven Fransch grondgebied bewogen. Naar bewoners van Ax les Thermes mededeelden, zijn Zondag 9 vliegtui gen van onbekende nationaliteit* bo ven het grensgebied bij Ax les Ther mes verschenen, tusschen zes en acht uur 's morgens. Een tiental bommen werd omlaag geworpen; nochtans werden geen personen getroffen. Daladier heeft opdracht gegeven jacht te maken op alle vliegtuigen, die Fransch gebied in de buurt van de Pvreneëen zouden bedreigen, onge acht hun nationaliteit. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Dekkers. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Goedgekeurd zijn een tweetal raads besluiten resp. tot het voor 100. garant blijven voor het concours hyppique der rijvereeniging, en tot het aangaan van een geldieening bij de Maatschappij voor gemeente-cre- diet. Verder wordt z.h.st. besloten een kasleening van 30.000,aan te gaan tegen 1.1/4 pet. bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. Deze kasgeldleening dient voor de bestrijding der kosten bij den bouw van het raadhuis. Het voorstel tot wijziging der be grooting 1938 wordt goedgekeurd. Aan B.-steun voor werkloozen wordt een bedrag van 159 keer 2.be schikbaar gesteld. Hel Rijk draagt zelf ƒ3.70 bij. De Voorzitter zegt dat de straatbe lasting voor 1938 iets kan verminderd worden. Voor de gebouwen eigen dommen wordt deze gebracht op 8%, vorig jaar 9%. De straatbelasting op de ongebouwde eigendommen blijft op 3% gehandhaafd. Dan komt agn de orde benoeming commissie voor onderzoek van reke ning en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. De aftredende leden zijn W. Pruys sers, G. Zijlmans en W. Verschuren. Laatstgenoemde wenscht niet voor herbenoeming in aanmerking te ko men. De stemming heeft dat resultaat, dat de drie aftredenden resp. met 9, 10 en 6 stemmen herbenoemd worden. Geen neemt evenwel de herbenoeming aan. Den Voorzitter verbaast dit ten zeerste. Hij kan niet begrijpen wat voor bezwaren er tegen deze functie kunnen zijn. De heer Verschuren zegt zelf arm- meester te zijn, zoodat hij het niet juist vindt ook lid van de controle commissie te zijn. De Voorzitter voelt dit niet als een bezwaar. Spreker vindt het wel mak kelijk als er een armmeester bij is, HEI- OF MEERDIJK EN BINNEN- EN BUITENPOLDER VAN DRUNEN. De bevloeiingswerken. Vrijdagmorgen vergaderden in café Wed. M. Vissers, Drunen, de stemge rechtigde Ingelanden van bovenge noemd Waterschap. Na opening door den voorzitter Mr. R. v. d. Heijden, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Naar aanleiding van deze notulen wil de heer R. v. Son daarop aanmer kingen maken in hel algemeen. No tulen, zegt spreker, is een uitvloeisel van nota nemen, d.w.z., nota nemen van den stand van zaken in het Wa terschap. In de notulen van de verga dering van 1935 komt 0.111. een bepa ling voor aangaande de Hei De voorzitter. Ik verzoek U niet op den inhoud der notulen in te gaan, die notulen zijn reeds lang goedgekeurd door de algemeene vergadering. De heer R. v. Son wil slechts de no tulen in het algemeen bespreken en in verband daarmee zegt hij dat in de notulen van 1935 is opgenomen dat die gronden die in twee jaar niet van dt bevloeiïng hebben kunnen profiteeren, vrijgesteld zijn van bevloeiïngslasten en dat is hier niet geschied. De voorzitter interumpeert en zegt dat bij de rondvraag belangen van het Waterschap naar voren kunnen wor den gebracht, maar hier nog niet. De rekening 1936-'37 van den „Hei- of Meerdijk en Polder van Drunen" vermeldt aan inkomsten 2219.52 en aan uitgaven 1883,10. Het batig slot is dus 336.42. De rekening van inkomsten en uit gaven van den Bevloeiïngspolder sluit aan inkomsten op een bedrag van 2462.25 en aan uitgaven 2423.17, alzoo met een batig saldo van 39.08. Deze worden aldus vastgesteld. De omslag 1938/39 wordt evenals vorig jaar vastgesteld op 1.per H.A. voor gebouwde- en ongebouwde eigendommen in den buitenpolder en op 2.50 alleen voor de ongebouwde eigendommen in den bevloeiïngspol der. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer G. Peijnenburg of met de vast stelling van dezen omslag wel is vol daan aan art. 112 van het algemeen Waterschapsreglement. Naar spreker's meening kan de be rekening nooit uitkomen, daar per H.A. een veel hooger bedrag moest worden verkregen dan de begrooting vermeldt. De voorzitter zegt dat er 1200 H.A. zijn, waarvan wordt afgetrokken de grond die aan waterloopen verloren gaat, dit vermenigvuldigt met den omslag per H.A. geeft het vermelde bedrag. In het vervolg wil spreker evenwel ook het aantal in aanmerking komende H.A. vermelden. De begrooting van den binnenpolder van het waterschap sluit in inkomsten en uitgaven op 2372.58, die van den bevloeiïngspolder op 3112.07. Ten aanzien van de verhooging van den begrootingspost bijdrage aanslag in kosten Binnen Oude Maas, vraagt de heer R. v. Drunen of dit komt door dat de werkzaamheden aan het Oude Maasje voor 30.000.zijn opgedra gen aan de Ned. Heide Mij., terwijl de Grondmij. toch voor 20.000 een be grooting had gemaakt. De voorzitter zegt dat deze begroo ting door den minister van Soc. Zaken is goedgekurd. Deze houdt 1111 in ver band met de Rijksbijdrage zich streng aan deze begrooting vast. Was de-be grooting van de Grondmij. goedge keurd dan had men nagenoeg geen speling gehad. Vooral met het uitbeg- geren van modder, loopen de bereke ningen ver uiteen. Deze hoogere be grooting kan intusschen toch weinig uitmaken voor 't Waterschap van Drunen, omdat dat alleen te maken heeft met 't gedeelte beneden de Ge- meenlandsche Sluis, waar de werken minder groot en kostbaar zijn. De heer R. v. Drunen zegt dal de opzichter van de Grondmij. hem per soonlijk verklaard heeft met 20000 het lieele werk klaar te kunnen ma ken. De voorzitter zegt dat een dergelijke lage raming altijd tegen moet vallen, terwijl men daar thans niet bang vooi behoeft te zijn. Ten aanzien van den begrootings post subsidie musschengilde merkt de heer R. v. Drunen op dat hij die graag van 25.op 100.gebracht wil de zien. Dit is toch een zaak van al gemeen belang. De voorzitter zegt dat het niet op den weg van het Waterschap ligt om ieder algemeen belang te steunen. Ho noreering met een hooger bedrag zou de begrooting in de war sturen. De heer v. Drunen vraagt zich dan af waar het geld voor dit gilde dan gehaald moei worden. De voorzitter zegt dat dit gilde hel geld maar op een andere wijze moet trachten te vinden. De heer M. v. Halder meent dat hei Musschengilde inkomsten moet vin den bij de menschen die er belang bij hebben. Men moet het halen waar het gehaald moet worden. De heer R. v. Drunen zal dit voor stel aan het gilde overbrengen. De heer R. v. Son zegt dat de be- vloeiïngskosten moeten worden om slagen over het geheele Waterschap. De Hei heeft nu reeds 4 jaar voor de bevloeiïng meebetaald zonder er eenig voordeel van te hebben gehad. Nie mand zal spreker daarop antwoor den dat zooiets Christelijk is. Wanneer nu dadelijk over de begrooting ge stemd moet worden zal 70% vóór stemmen dat Katholiek is, maar dit door het aannemen der begrooting niet toont. De voorzitter zal niet de moeite ne men al die beweringen te bestrijden, maar hij wil toch zeggen, dat met de bevloeiïng de hei evenzeer gebaat is. De heer R. v. Son zegt 4 jaar betaald te hebben tegen 7.50 per H.A. zon der ergens van te hebben geprofiteerd. Spreker kari dit niet Christelijk noe men. De voorzitter zegt dat iedereen profiteert van de bevloeiïng. Spreker brengt op verzoek van R. v. Son de be grooting in stemming welke met 90 tegen 8 stemmen wordt aangenomen. Voorts werd 't bestuur gemachtigd tot het doen van af- en overschrijven op de begrooting 1938-1939. De bevloeiing. De voorzitter gaf hierover een uit voerige uiteenzetting, waarvoor wij kunnen verwijzen naar ons verslag van gemeenteraad van Drunen in ons blad van 1.1. Woensdag. Verder zegt de voorzitter dat deze werken in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd, waarbij het Rijk 80 procent in de loonen zal bijdragen. De overige kosten komen ten laste van IV

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2