een dubbeltje Apparaat-rollen Sigaren-zakjes, GEMENGD NIEUWS, INGEZONDEN STUKKEN. WASPIK. SPRANGGAPELLE. 1 N DIT BLAD? IN DIT BLAD Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen NIET-KATHOLIEKEH enz. D£ heer Busch biedt hierbij zijn buitengewone hulp als histori cus, de technische commissie o.m. bestaande uit ir. Rijken en A. G. Renniers is eveneens aan verschil lende plannen bezig, de schoolkin deren studeeren een gelegenheidslied in, de muziekcommissie vergadert voor de muzikale opluisteringtijdens de leesten, een historisch spel van den heer W. Mulders wordt inge studeerd en de buurten vereenigen zich om Geertruidenberg in een feestdos te steken als nooit gekend. Het saamhoorigheidsgevoel ken merkt zich bijzonder in deze dagen van voorbereiding. Iedereen doet mee, helpt mee en bouwt op om Geertruidenberg niet alleen in de komende maanden maar ook daarna een beter aanzien te doen krijgen. En dat alles geschiedt onder de stuwende leiding van wethouder Sassen, die geen oogenblik Geer truidenberg uit zijn gedachten laat, die avond op avond vergadert,dan hier dan daar, het oog gericht op de toekomst, met het doel meer welvaart te brengen in het stadje dat, vroeger aangewezen zijnde tot vesting, tot bolwerk van Holland, zich niet kon uitbreiden, maar uit welk keurslijf het nu ontsnapt is. Uitbreiding moet er komen, uitbrei ding zal er komen. En straks zal het saamhoorigheidsgevoel nog grooler worden als allen onder de prachtige lindeboomen op het Marktveld, ge flankeerd door de oude geveltjes van Oud-Geertruidenbergaangezeten zijn, allen zonder uitzondering, ook de armsten der armen aan de Breugheliaansche tafel, waar het vet van de kin zal druipen, zooals dat ook onder de Middeleeuwen op gezette tijden het geval was. Met dit laatste onderwerp is men eveneens druk bezig om dat te bereiken. Vrijdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in het 100 tons olieschip, schipper G. de Bok uit Made, dat ter reparatie op de werf van de firma Nederlof op genomen was. De achteronder brandde geheel uit zoodat alle meubelen alsmede eenig geld verlo ren ging. Met behulp van zand werd het vuur gebluscht. Begin volgende week zou het schip weer te water worden gelaten. Hiermede zal nu nog wel een maandje gewacht kunnen worden. SPRANG. Het kinderkoor »Klein-Excelsior« onderafdeeling van de Chr. Ge mengde Zangvereeniging »Excelsior« alhier nam j.l Maandag (2en Pinksterdag) deel aan het concours voor zang- en muziekgezelschappen te Hendrik-Ido Ambacht en behaal de in de derde afdeeling een eersten prijs met 305 punten. Voorzeker een mooi succes voor het jeugdige koor en haar eminen- ten directeur, den heer Alb. Christ te Capelle, die wij met dit succes hartelijk feliciteeren. Het gezelschap van bijna 100 jongens en meisjes maakte onder leiding van enkele heeren van het bestuur van Excelsior met een drietal autobussen de reis naar Hendrik-Ido-Ambacht. Klein Excelsior voerde aldaar uit »Zondag« van Eerd. v. Hiller, als verplicht nummer en »Sneeuw- klokje« van W. F. Kools als eigen gekozen nummer De rapporten der jury-leden, die ons ter inzage werden gegeven, zijn voor het koor en den directeur zeer vereerend. Van het verplichte nummer werd hierin o.a. gezegd dat behalve eenige kleine afwijkingen goed in toon werd gezongen en dat het koortje in 't algemeen veel belooft onder de kalme en muzikale leiding van den heer Christ. Het vrije nummer werd nog veel beter genoemd, goed in toon ge zongen en ook onderling zuiver. De directeur kreeg hiervoor een compliment voor 't goed op toon houden. De uitvoering daarvan werd zeer verdienstelijk genoemd, alsook de directie. Tenslotte werd het koor in harte lijke bewoordingen aangemoedigd tot verdere studie onder deze be kwame leiding. Nadat bekend was dat men een eerste prijs had behaald, ging het gezelschap naar Rotterdam, alwaar een bezoek werd gebracht aan de Dierentuin, waar men tot ca. 5 uur verbleef, waarna weer naar Hendrik- Ido-Ambacht werd teruggekeerd, om als eerste prijswinnaars aan den eereprijswedstrijd deel te nemen. Dat het koortje hier geen succes kon behalen tegenover hoogere dfdeelingen is begrijpelijk. Wel be haalde dhr. Alb. Christ met een ander koor waarover hij de directie voert nog succes. Te half 9 werd de thuisreis aan vaard en te 10 uur arriveerde men in zeer goede stemming weer in Sprang. Dinsdagavond kwamen de jeugdige zangers en zangeressen in het repetitielokaal bijeen om den heer Alb. Christ te huldigen, waarbij hem o.a. bloemen werden aange boden. In de buitenlucht werden toen de concoursnummers uitgevoerd, waarvoor veel belangstelling van de zijde van het publiek bestond. De kinderen werden hierna nog getracteerd. Op het voetbalterrein van SDO werden gisteravond door de Chr. Gymnastiek-vereeniging »Pro Patriae* proefdemonstraties gegeven in verband met de a.s. Zaterdag te geven gymnastiek-demonstraties te Vrijh.-Capelle. Hiervoor was veel belangstelling, die naar wij ver wachten a.s. Zaterdag zeker nog veel grooter zal zijn. VRIJHOEVE-CAPELLE. Onze Chr. Zangvereeniging »Halleluja« heeft onder leiding van haar directeur de heer M. C. Rijken op 2en Pinksterdag op 't concours te Nieuwendijk weer een groot succes behaald. Zij kwam uit in de le afdeeling en behaalde een eersten prijs met 326 punten. ïn den eerewedstrijd die daarna gehouden werd behaalde Halleluja eveneens den len prijs in de afd. Zang. Als verplicht nummer werd ge zongen »Geloof« van W. F. Kools en als zelf gekozen nummer »Het leven« van Julius Röntgen. De jury bestond uit de heeren W. F. Kools te Scheveningen, N. Snijers te Raamsdonksveer en Jan Coljee te Vianen. »Halleluja« en zijn directeur hebben dus weer alle eer van hun ijverig werken. CAPELLE. De heer Alb. Christ alhier, die 2en Pinksterdag met een drietal vereenigingen, waarvan hij directeur is, deelnam aan de muziek, en zangconcours te Hendrik Ido Am bacht, behaalde een reeks schit terende successen, waarmee wij hem van harte gelukwenschen. In de 2e afdeeling werwierf het kinderkoor van de Chr. gemengde zangvereen. «Excelsior» uit Sprang onder zijn leiding een eersten prijs met 305 punten. De Chr. gemengde zangvereeniging »Excelsior« uit 'sGravemoer behaalde in de Eere- afdeeling met een 300 punten een eersten prijs, benevens in den eere wedstrijd afd. zang den 3en eere prijs, terwijl het muziekgezelschap »Euterpe« uit 'sGravemoer in de Eere-afd. een eersten prijs met 345 punten, alsmede in de eere-wedstrijd afd. muziek den 2en eereprijs, werd toegekend. Tevens werd aan den heer Christ in de sectie muziek den tweeden directeursprijs toegekend. Het echtpaar C. Rosenbrand, wonende aan de Zandschel, hoopt a s. Zondag 12 dezer den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in*het huwelijksbootje stapten. Aan belangstelling zal het dezen oudjes zeker niet ontbreken. Het viel den smid A. Cové, achter wiens woning een ooievaars- paar op een paal zijn nest heeft, de vorige week op, dat de dieren van het nest wegbleven en in de buurt op een schoorsteen den nacht doorbrachten. Dit kwam hem vreemd voor en toen hij j.l. Vrij dagmorgen bij het nest klom bleek, dat hierin een »loos« van een ge slachte koe, saamgebonden met een touw, lag, welke er klaarblijke lijk was ingeworpen of ingebracht door iemand met het doel de vogels te noodzaken een andere woon plaats op te zoeken. Dit is evenwel niet gelukt, want, nadat Cové het nest schoongemaakt had, zijn de vogels na een paar dagen omzwer ven weer op het neet neergestreken tot groot genoegen der omwonen den, die met de dieren vertrouwd geraakt en er aan gehecht zijn. Iedereen laakt ten zeerste de handelwijze van de(n) persoon(en), die deze afkeurenswaaidige daad in de stilte van den nacht uitvoerde(n) en het is te hopen, dat de dieren nu verder met rust gelaten mogen worden, want het zou te betreuren zijn, dat door dergelijke lage handelingen de ooievaars onze plaats in het vervolg meden en hier niet meer zouden nestelen. De korfbalvereeniging KIOL speelde j.l. Zaterdag voor de com petitie van den Dordtschen Korf- balbond te Hardinxveld tegen HKC 2 en won met 2—0. Een ergerlijk geval. Met veel moeite en opoffering werd de vogel groot gebracht en zelfs een winter over gehouden. Geen moeiten en kosten zijn gespaard om dit doel le bereiken en de belangstelling voor „Jan" was algemeen. Alle buurtbewoners en honderden in den lande hebben van deze vogel idylle genoten en tientallen foto's in onze geïllustreerde bladen hebben het merkwaardig feit vermeld. Ieder bewonderde de mooie vogel en de familie C. won ieders achting voor de vele en lieve zorgen aan het dier besteed. Een hooge paal verrees en tot aller genoegen werd deze mooie daad be loond, doordat dezelfde zomer een vogelpaar er zijn broedplaats koos. Zoo bleef het tot heden, ongestoord en tot vreugde van groot en klein. Ons heele dorp leefde mee met hel wel en wee van het ooievaarspaar, het eenige in de gemeente, dat schijnbaar ieders gunst genoot. Edoch, pure jalouzie en afgunst hebben deze idylle wreed verstoord en vermoedelijk uit onze omgeving verbannen. De aanstichters tot deze laffe daad begrijpen blijkbaar niet, dat de natuur zich niet laat dwingen en vogels hun nestbouw niet laten forceeren. Maar bovendien was geen middel te> wreed om het afschuwelijke plan te volvoeren. Een erfhond, die het snoode plan zou kunnen verraden, werd vermoede, lijk onschadelijk gemaakt door hem wat „lekkets" toe te dienen, waaraan deze mooie, kostbare rashond waar schijnlijk een langzaam, tergende en wreede dood zal sterven. Het is althans een verblijdend ver schijnsel, dat ieder zijn verachting uitspreekt over de bedrijvers van dit dierenleed, wier namen reeds een pu bliek geheim zijn en het zou velen vol doening geven als de dankbaarheid der dieren gewroken werd op de on dank dezer hartelooze menschen. Een dierenvriend. Het was in het voorjaar van 1936, dat de storm een ooievaarsnest ver nielde en de familie C.(ové) zich ont fermde over een jonge ooievaar, die nauwelijks aan den dood was ontko- komen. Naar we vernemen heeft de heer P. v. d. Wiel voor zijn benoeming als ouderling der Ned. Herv. Ge meente alhier, bedankt. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.] Mijnheer de Redacteur. In Uw laatste blad las ik voor 't eerst, dat nog een oogenblik een scheuring in de regeering zwak gedreigd heeft. Men mag in de ge geven omstandigheden anders wel voorzichtig zijn met regelmatige regeeringen naar huis te sturen. De moeilijkheden zijn groot, ook voor de regeering. Dat iemand die regelmatig werkt vaak met minder thuiskomt dan de steunregeling biedt, dreigt bet huidige systeem te doen versteenen. Dit netelig punt zal toch op de een of andere ma nier onder de oogen gezien moeten worden. Als men deze zieke plek geheel onaangeroerd laat, komt men met alle spreken en schrijven over het werkeloozenvraagstuk niet veel verder dan de kat die springt om de pot met de heete brij en de mug die zingend om de lamp heen danst. Maatschappelijke welvaart kan men nu eenmaal niet uit den grond stampen. Niettegenstaande geld- en goudvoorraad grooter zijn dan ooit te voren, grijpt de algemeene wereld en volksverarming steeds dieper in. Moge der regeering de wijsheid ge schonken worden ons volk door de branding van dezen tijd heen teleiden. De hand van regeering en volk moet daarbij met alle macht doen wat ze vindt om te doen. In dien zin is een biddend volk nog geen verloren volk. U Mijnheer de Redacteur dank voor de opname. A. Z. WAALWIJK W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15— 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor O. en V. »De Eendracht«. Donderdagavond van half 8 tot half 10 inkorven duiven voor wedvlucht vanuit Salbries (Fr.) Vrijdag Theater Musis Sacrum »De Humane Bruut«. Vrijdag 8 uur Luxor Bioscoop »In de gevaarlijke zone«. Echtpaar gedood en twee gewonden. Zondagmiddag om een uur is op den overweg van de trambaan Haarlem Zandvoort, aan de mr. Enschedéweg, een personenauto, welke uit de richting van de Zandvoortschelaan kwam, dooreen van Zandvoort komende tram in de flank gereden en ernstig vernield. Van de vier inzittenden werd de ongeveer 50-jarig heer Wagner uit Rotterdam opgenomen met een schedelbasisfractuur en een hersen schudding. Op weg naar het St. Elisabethsziekenhuis te Haarlem is hij overleden. Zijn echtgenoote kreeg een zware hersenschudding en is eveneens overleden. Voorts liep nog een Siameesche heer Darmaraksa een hersenschudding op. Hij kwam evenwel spoedig weer bij kennis. De bestuurder van de auto werd slechts licht gewond en kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. Roekeloos rijden. De 24 jarige motorrijder A. Huiberts uit IJmuiden, die na afloop van den kermis ter plaatse, door roekeloos rijden in aanraking geko men met enkele fietsrijders welke juist met hun rijwiel aan den kant van den weg stonden. De motorrijder verloor zijn stuur en viel voorover op het trottoir waar hij met een zware hersen schudding bleef liggen. Het slacht offer is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Een der wielrijders bekwam enkele lichte verwondingen Fiets en motorfiets in botsing. Op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Rijswijk bij het Shellslation is Zondagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Den heer C. J. van K uit Delft reed per motorfiets met zijn vrouw op de duo in de richting van den Haag toen plotseling de wiel- rijdster J. B. uit Rotterdam den weg overstak. Toen zij midden op den weg aarzelde, werd zij gegrepen dooi de motorfiets. De duorijdster vloog over haar man heen en kwam op den weg terecht. Zij was er leelijk aan toe, en had vermoedelijk een schedelbasisfractuur. Per auto is zij naar het Oud en Nieuw gasthuis te Delft vervoerd. De wielrijdster had vrij ernstige vleeschwonden aan de beenen. Ook zij is naar het gasthuis vervoerd. De motorijder kwam er met wat schrammen af. Hond veroorzaakt ongeval. Met een kalm gangetje reed de ongeveer 35-jarige J. S. te Oss met zijn motor op den weg Osch—Heesch. Ter hoogte van de grens de gemeente Oss stak plotseling een hond den rijweg over, vlak langs het voorwiel van den motor, waardoor S. de macht over het stuur kwijt raakte en viel een geneeskundig onderzoek wees uit, dat de man een zware hersenschudding had gekregen en voorts enkele kneuzingen aan den linkerschouder. Het slachtoffer is ter verpleging in het Sint Annazieken- huis te Oss opgenomen. Gasvergiftiging. Te Zwanenberg bij Halfweg heeft zich een ernstig geval van gasvergif tiging voorgedaan, waarbij de 72. jarige van der Hooft en zijn 3'/j jarig dochtertje om het leven zijn gekomen. Toen tegen acht uur de vrouw thuiskwam vond zij de woning aan de Dennenlaan gesloten. Een buur man heeft toen met behulp van een beitel een der ramen opengeschoven, onmiddellijk drong een sterke gas- lucht naar buiten, welke het ergste deed vermoeden. Eenmaal binnen gekomen, vond men den man en het kind bewusteloos op den grond liggen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke verleend werd door de dokters M. Sepers uit Zwanenberg en F. Kuipers uit Halfweg. Met zuurstofapparaten trachtten zij de levensgeesten op te wekken, doch hun pogingen waren vergeefsch. De dood was bij beiden reeas ingetreden. Het staat nog niet vast, hoe het gas zich heeft kunnen verspreiden. Onvoorzichtig overgestoken. Ter hoogte van het park «Arem- berg te De Bilt is Vrijdagavond de 67-jarige wielrijder P. B. van K. uiL, Bilthoven, die onvoorzichtig den rijksstraatweg overstak, door een uit de richting Utrecht komende personenauto gegrepen. De man was op slag dood. Den autodestuurder treft geen schuld. Ongeluk mot een schommel. Meisje doodelijk gewond- Maandagavond heeft het 16-jarige meisje W. M. uit Haarlem op het speelterrein bij het Noorderbad te Zandvoort een schommel tegen het hoofd gekregen. Met een hevig bloedende hoofdwond viel zij neer. Enkele oogenblikken later is zij tengevolge van een zware schedel- basisbreuk overleden. Monteur doodgedrukt. In een garage in de Van Campenstraat te Amsterdam verrichtte een 35 jarige monteur werk aan een auto, welke op een bok iets omhoog was gezet. Plotseling schoot het blok onder de wagen weg, met het gevolg dat de monteur die op zijn rug onder de auto lag, het volle gewicht van de wagen op het lichaam kreeg. De man werd met een ingedrukte borstkas opgenomen in hej Binnengasthuis, waar hij is overleden Meisje in den Kralingschen Plas verdronken. Het 7 jarige meisje A. Ablas uti de Lange Warande is bij het spelen in de onmiddellijke nabijheid van het strandbad aan den Kralingschen Plas te Rotterdam te water geraakt en verdronken. Toen men het meisje miste is men op onderzoek uitgegaan, echter vergeefs. De politie werd van een en ander op de hoogte gesteld en de rivierpolitie is direct daarop met dreggen begonnen. Tot laat in den avond is men daarmee bezig geweest, maar zonder resultaat Mishandeling ta Eethen. Twee Eethensche landbouwers, P.C. en E.C., moesten wegens mishandeling van den zestienjarigen C. Millenaar uit Wijk en Aalburg voor den rechter verschijnen Op 9 April j.l hadden die tweeden jongen op den grond gegooid geslagen en geschopt. Zij zeiden dat de jongen dat ruim schoots verdiend had door zijn wange drag, o.a. door een klein gebrekkig meisje te slaan. De politierechter wees er verdachten echter op dat dit niet de methode was om zooiets te corrigeeren. Tegen verdachte werd geëischt f 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. Vonnis f 5.— boete of 5 dagen hechtenis. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit- o e r i g als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin gen uit plaats en «treek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, en andere verpakkingsartikelen bedrukt of blanco en in alle papiersoorten, leveren wij zeer concurreerend. kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51491 Diocesaan Inlichtingen.Bureau Papenhulst 5 DEN BOSCH Lectuur wordt gratis toegezonden

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5