Plaatselijke Berichten NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 8 Juni 1938 No. 46 De Echo van het Zuiden Tweede Blad OUSSEN. KAATSHEUVEL. NIEUWKUiJK. GEERTRUIDENBEKG. Geslaagd. Voor het examen typiste van den Ned. R.K. Bond van »Groote« schrij vers »St. Genesius« slaagde alhier de jongejuffrouw Lucy Jansen. Geslaagde genoot haar opleiding bij de Eervv. Zuster Jesualda van de Dochters van het H. Hart, leZeine alhier. Benoeming. De héér J. Hofman alhier, tot dusverre volontair aan de Chr. School te Genderen, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Pematang (N.O.I.) Liedertafel Oefening en Vermaak. A.s. Zondag 12 Juni geeft de lie dertafel, zoowel met mannen- als gemengd koor haar le volksuitvoe ring van dit jaar en wel in den vorm van een matinée op het Raad huisplein. Wij twijfelen niet, of de goede acoustiek van de muziek-nis zal dezen buitenzang goed tot zijn recht doen komen. R.K. Vrouwenbond. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de leden van den R.K. Vrouwenbond (een 50 tal) die de reis van 13 Juni a.s. naar Vlaardingen wenschen mee te ma- ken, zich kunnen aangeven met gelijktijdige betaling der onkosten bij Mevr. Tielen van Wely, op 8. 9 en 10 Juni des avonds van 7—8 uur. André van Hi 1st N.V. Blijkens een bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant is op gericht de naamlooze vennootschap »André van Hilst N.V.« Het doel is het voortzetten der zaken, voor heen gedreven door den heerAdri- anus Andreas van Hilst.' onder den naam André van Hilst Levensmid delenwinkels A.V.E.H.A. Het kapi taal der vennootschap bedraagt 250.000 gulden. Vedeha Schoenfabriek. Wij hebben onlangs gemeld dat de schoenfabriek Vedeha vh. v. v. Heijden en van der Hu ij den te Leeuwarden, naar Brabant zou worden overgeplaatst. Naar wij thans vernemen zal zij gevestigd worden te Oisterwijk in de vroegere lederfabriek der fa. Kuipers aldaar. Met 1 Augustus hoopt men met eenj 50-tal arbeiders aan te vangen. Treinenloop in de Langstraat. Door het bestuur dezer gemeente is adhaesie betuigt aan een verzcek van hetgemeentebestuur vanSprang- Capelle aan de Nederlandsche Spoor wegen om een latere trein in te lasschen vanuit de richting's Bosch. Speldjesdagen. Aan «Herwonnen Levenskracht« is vergunning verleend tol het hou den van een speldjesdag op 10 Juli a.s. De Noord-Brabantsche R.K Blin- denzorgvereeniging zal een speldjes dag houden op Zondag 12 Juni a.s. K.O. B. De afdeeling Waalwijk—Heusden van den R K. Onderwijzersbond in 't bisdom Den Bosch zal eene alge- meene vergadering houden op Maandag 13 Juni om Guurinhotel Verwiel alhier. De agenda bevat o.m. verslagen der algemeene vergaderingen, van de paedagogische week, een causerie over een sterrekundig onderwerp, en bespreking van een gezamenlijk uitstapje of feestvergadering. Vreemdelingen in Waalwijk. Wij vestigen de aandacht der in onze gemeente woonachtige vreem delingen op de publikatie terzake van het hoofd der politie, voorko mende in dit nummer. Concerten. Ingevolge de subsidie-voorwaarden zal de Liedertafel «Oefening en Vermaak« Zondag 12 Juni a,s, van 12 30 tot 1.30 uur een concert geven op de kiosk op het Raadhuisplein. De Harmonie «St. Crispijn« zal des avonds daar eveneens concer teeren met medewerking van de Liedertafel «De Vereenigde Zangers. Op Maandag 13 Juni a.s. zal op de muzieknis te vm. Baardwijk de harmonie «St. Jan« een concert geven. Een schadepostje Vanmorgen kwam nabij den over weg in de St. Antoniusstraat een kist met eieren te valleneen fameuse eierstruif overdekte het trottoir. Praktijk-examens. Men deelt ons mede, dat de praktijk-examens in talen en boek houden vanwege de Vereeniging «Het Nederlandsche HandelsHnsti- tuut« gehouden zullen worden op 4, 5 en 6 Juli a.s. Prospectussen zijn gratis verkrijgbaar bij den boek handel en worden op aanvrage gratis door het secretariaat, Kleverparkweg 142, Haarlem, toegezonden. Restauratietoren te Hedikhuizen. Gedep. Staten, beschikkende op een verzoek van hetgemeentebestuur van Heusden om een provinciale bijdrage van 4ü°/0 van het Rijks subsidie in de kosten der restauratie van aen toren der Ned. Herv. Kerk te Hedikhuizen welke toren eigen dom is der gemeente Heusden, stellen voor in genoemde herstel lingskosten een subsidie te verlee- nen ten bedrage van 40 °/0 der Rijksbijdrage tot een maximum van f 2400, met de bepaling dat het provinciaal subsidie niet betaalbaar zal worden gesteld, alvorens de bijdrage van het Rijk zal zijn uit gekeerd. De Markiezaatsfeesten te Bergen-op-Zoom. Een incident, dat betrek kelijk goed afliep. Zaterdag zijn tt Bergen-op-Zoom de grootsche Markiezaatsch feesten begonnen met een rede van Anton van Duinkerken in de Groote Kerk en verder zijn alle dagen bijzondere feesten gevierd. De stad is schitte rend versierd en Oud-Bergen en 't Luna-park, trekken, vooral des avonds, duizenden bezoekers. Dinsdag was het de groote dag, het bezoek van H. M. de Koningin en 't uittrekken van den historischen optocht. H. M. de Koningin arriveerde omstreeks 3 uur en reed luide toe gejuicht door een enorme menschen- massa naar 't stadhuis, waar Zij werd ontvangen door het Gemeente bestuur. Nadat H.M. de restauratie van 't stadhuis had bezichtigd, begaf zij zich naar het bordes om den historischen optocht gade te slaan, voorgelicht door den archivaris, den heer Slootmans, den organisator van den optocht. Een historischen optocht, schitte rend van opzet en conceptie, een weelde van kleuren, streng historisch gehouden, met de meest sublieme wagens en groepen. H. M. de Koningin was over deze werkelijke pracht- en smaakvollen optocht zeer enthousiast en ook hel publiek was dankbaar gestemd voor hetgeen hier in zooveel rijkdom en pracht werd geboden. Werkelijk een optocht dubbel waard gezien te worden. Zaterdag trekt hij nogmaals uit. Te omstreeks kwart na 4, kwamen de hof-autos voor en vertrok Hare Majesteit hartelijk en luide toege juicht. Bij dit vertrekdeed zich een ongeluk voor dat wonder boven wonder betrekkelijk gunstig isafge- loopen. Toen H.M. op het bordes kwam voor 't vertrek, stonden allen die een plaats hadden gekregen op de overbezette en slappe tribune op om H. M. toe te juichen. Op hetzelfde oogenblik stortte de ongeveer 100 M. lange tribune, waarop meer dan 600 personen hadden plaats genomen, over de geheele lengte en hoogte in elkaar, als een kaartenhuisje schoof het g. heele gevaarte over den grond, alle opzittenden medesleurend. Het was een angstig gezicht de schuin- omhooggaande menscbenrijen plot seling in de diepte te zien verdwijnen en een volgend oogenblik zich overal heen het lijf te zien bergen. Alles viel en kroop dooreen en van de tribune stond geen paaltje meer omhoog; het mag dan ook een wonder heeten dat nog niet meer personen ernstige kwetsuren op liepen. Doktoren, verpleegsters en tran- sporlcolonnes waren spoedig ter plaatse om een tiental voetkwets uren te behandelen. Een dame uit Nieuwerkerk a. d. IJssel had haar enkel op twee plaatsen gebroken een dame uit Steenbergen een ge broken knie, een jongetje uit Bergen- op.Zoom enkele ribben gebroken, een ander een spier gescheurd, terwijl kneuzingen en kleerscheurin- gen legio waren. Het was geweldige consternatie, waarbij bleek dat degenen die op de tribune stonden er 't best waren afgekomen. Onder degenen die op de hoogste plaatsen der tribuneplaats hadden bekomen, behoorden de af gevaardigden der V.V.V.'s in Noord brabant met leden van 't hoofdbe stuur die gisteren in Bergenopzoom een Prov. Federatie gingen stichten en door de V. V. V. aldaar aller vriendelijkst werden ontvangen. Ook «Waalwijks Belang» was hier door voorzitter en secretaris ver- legeuwoordigd. Zij allen maakten bovenstaande buiteling en consternatie mede, WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te En schede maakt het volgende bekend: In verschillende bladen komen ad vertenties voor, waarin een eenvoudig prijsraadsel ter oplossing wordt op gegeven. Er worden daarin een groot aantal mooie prijzen uitgeloofd en verder een aantal schitterende troostprijzen. Daaronder staat vermeld: Ieder is winnaar van één der bo venstaande prijzen, indien hij de juis te oplossing toezendt. Na het inzenden der oplossingen ontvangt men geen hoofdprijs, doch... een circulaire, dat men geplaatst is op de lijst der deelnemers, onder welke de hoofdprijzen verdeeld wor den. Voorts bevat die circulaire de me- dedeeling, dat men den troostprijs in ontvangst kan nemen tegen inzending der onkosten voor verpakking, porti, enz. Deze troostprijzen bestaan uit platen. Tegelijkertijd wordt dan een gravure aangeboden, in dit hijzonder geval tegen den specialen uiterst lagen prijs, voor slechts 1,08. Om den verkoop van deze gravures is het vanzelfsprekend begonnen en worden de inzenders der oplossing te leurgesteld. Hoe die hoofdprijzen zullen worden verdeeld, was niet bekend en zal, in dien ze worden verdeeld, vrij zeker de Loterijwei worden overtreden en als dan inbeslagneming volgen. Deze onderneming werd opgezet en geëxploiteerd door den Duitseher August Herman Albert Wegner, geb. le Greene (D), die in Enschede twee postbussen hield en een gedeelte van een pakhuis als kantoortje had. Nadat Wegner over deze aangele genheid was gehoord, heeft hij niets meer van zich laten hooren. Later is deze zaak door een ander, onder een anderen naam, voortgezet, die heeft verklaard hiermede te zullen ophouden. Aangezien A. H. A. Wegner ver klaarde voornemens te zijn in andere plaatsen filialen te vestigen, zij men gewaarschuwd. De Commissaris van Politie le Apeldoorn geeft een ieder, die naar aanleiding van een door Jan van dei- Horst, Stoppelenbergweg te Apel doorn geplaatste advertentie (thans wordt een levenspositie aangeboden) niet deze van der Horst in relatie wenschen te treden, ernstig in overwe ging, alvorens dit te doen, zich tot hem, commissaris van Politie, om in lichtingen te wenden. Zaterdagavond zakte de heer B. Koops, die alleen woont, toen hij eeni- ge oügenblikken bij buren vertoefde, plotseling in elkaar en bleef vrijwel op slag dood. Hartverlamming had plotseling een einde aan zijn eenzaam leven gmeaakt. Maandag j.l. nam de fanfare „Wilhelmina" alhier aan het festival te Terheijden deel, en zag zich bij lo ling een prijs van 25.toegewezen. De onder leiding van den heer Penninx staande Dussensche Bos ju nioren, speelden Maandag j.l. een on derlinge wedstrijd, tot vaststelling van de beide junioren elftallen. Er bleken zeer vele goede krachten onder te schuilen. Het resultaat van de ontmoe ting werd een 11 gelijk spel. Aan 't door de fanfare „Wilhel mina" alhier in Augustus te houden festival is ook een soort kermis ver honden. Op het voetbalterrein der Dussensche Boys zal deze gehouden worden. Als hoogste inschrijver in massa was de heer H. de Wit alhier, aan wie het gegund is. Aanrijding. Tusschen den hoek Kruisstraat en de Dongenschestraat had Zaterdagna middag omstreeks twee uur een aan rijding plaats die in hare gecompli ceerdheid nog zeer goed afliep. Op den fietspad wandelde met de fiets aan de hand zekere W. uit Waalwijk in gesprek met een kameraad. an de richting Berkdijk naderde een vee vrachtwagen van v. Zeist uit Boxtel, waarachter een luxe-Auburn uit Zuid- Holland, die signaleerde om te pas- seeren. De vrachtwagen week naar rechts uit, doch reed daarbij den heer W. aan, die met een smak op den weg terecht kwam en met een bloedende hoofdwonde bewusteloos bleef liggen. Bij v. W. binnengedragen consta teerde Dr. Capetti een lichte hersen schudding die niet verhinderde, dat de patiënt met zijn inmiddels gearri veerde vader met een auto naar huis kon vertrekken. Toen de chauffeur van de vrachtwagen tot de ontdekking kwam, dat een aanrijding met de wan delaars niet te vermijden was, gooide hij zijn stuur doch te laat naar links, waar juist de Auburn passeer de. De prachtige luxe-wagen kreeg een harde duw tegen het rechter achter spatbord waardoor de wagen naar rechts gedrukt werd. Waar juist een meisje op de fiets kwam aanrijden stuurde de chauffeur van de Auburn krachtig naar links met het gevolg, dat zijn wagen in een breede sloot te recht kwam. Met ontzet achterportier en spatborden, uitwendig deerlijk ge havend maar met nog loopende mo tor, kon de wagen op eigen kracht verder rijden. Wachtmeester Soons van de Kon. Mar. nam de noodige verhooren af. Benoemd. Aan de R.K. School van B.L.O. te Heerlen werd als onderwijzeres be noemd Mej. Fr. Damen alhier. Tennisport. De Kaatsheuvelsche Tennisclub speelde Zaterdag een competitiewed strijd tegen Lucky Strike uit Tilburg. Uitslag: Dames enkel: Mej. J. Vloe mansMej. Pruisen 62, 64. Hee- ren Enkel: J. Schalkenv. d. Brink 36,46. Dames dubbel: Mej. J. Vloemans en Mej. T. LeenaertsMej. v. <1. Brink en Mej. Pruisen 64, 68, 46. Heercn dubbel: A. Schalken en M. v. Nieuwstadtv. d. Brink en Dr. Ger- branda 86, 86. Gemengd dubbel Mej. T. Leenaerts en Mh. v. NieuwstadtMevr. v. d. Brink en Mh. Lampé 36, 36. Eindstand: 23. Voetbalsport. Op den 2en Pinksterdag was Schijn- del bij de R.K.V.V. DES in het R.K. Sportpark te gast. DES bracht een elf tal in het veld, waaronder verschillen- jonge krachten, die over het algemeen zeer goed voldeden. De DES'ers wis ten met 74 te winnen, terwijl de rust met 3—3 inging. KAATSHEUVEL. In samenwerking met de Dongensehe postduiven vereeniging hield de K.C.C., gevestigd bij den heer Jan van Dun al hier, een wedvlucht vanuit Dourdan. Eerste duif 4.5.59; laatste duif 5.40.43. I). is Dongen. Uitslag: G. 'Vermeulen -; G. v. d. Linden 2 41 40 110; A. Zacht 3 71; B. Remmeren 4 50 114; M. v. d. Velden 5 16 40; C. Smits 6; J. v. d. Ven 7 47; Jac. v. Dongen 8 20 99; P. Stokkerman 9 11; H. Aus- sems D. 10; H. Remmeren 12 93; C. van Rooij 13 27; Jac. v. Koenen 1). J4 28 85 97 110; Fr. van Dongen D. 15 72; C. v. Boxtel 17 87; C. de Bondt 18 80 80 88 105 118; P. de Nijs 19 45 49; Fr. van den Assem 20 53 59 73 102; H. v. Wanrooij I). 21; J. van Wanrooij I). 22; A. Trom melen 1). 23; J. Opperman 24 00 07; H. Couwenberg 25 30 78; A. Hendriks 29 44; J. P. Brouwers 31 119; G. van Loon 1). 32 94 98; Chr. Steenbergen 33 90 100; W. Remmeren 34 05; A. Schrauwers 35 42 48 04; J. Verhoeven I). 30; C. Smits 1). 37 39; H. Rulkens D. 38; Gebrs. Snoe ren 52; C. Smans I). 54 109; L. Mossel veld 55 70; J. v. d. Assem 50; P. Raam makers 37; C. v. d. Assem 58; Fr. v. d. Assem I). 59; H. van Rijswijk D. 01; A. Vermeulen D. 02; A. Ligt voet 03; Fr. v. d. Assem I). 00 70; A. Pijnenburg 08; H. Snoeren 69; L. Franken I). 22; A. Aussems 32; J. van Boxtel 74 100; Jac. van Dongen I). 75; A. Lênsveld 77; J. Zijlmans 79 117; A. de Brouwer 81; M. van Boxtel 82; B. de Wit D. 83 101; A. Vrinten 84 115; M. Soeterboek 89; Jac. Vloemans 90; J. v. d. Ven 91; Jac. de Wit 95; Jac. de Brouwer 96; Jac. Vloe mans 103; J. Lenzholz 104; Leo de Bondt 107; C. Aarts I). 108; A. Schaapwa 111; Nic. van Disseldorp I). 112; P. Driksen 120. le Overduif L. v. Reijsum I). BERKDIJK. Priesterjubileum. De Parochie Berkdijk heeft weer eens feest gevierd, zooals dat deze wijk voor de enkele keeren, dat er le jubileeren valt kan doen. 't Gold dit maal den geliefden Pastoor v. Enschot, die reeds 21 jaren als herder der pa rochie fungeert, dus die zijn schapen kent en door zijn schapen gekend wordt. Doch niet alleen gekend, ook gewaardeerd wordt Pastoor v. En- schot door zijn eenvoudige, in door snee arme parochianen, die vooral den malaisetijd meemaken op een wijze, zooals <iie alleen de negotiemannen het hardst treffen kan. En desondanks heeft Berkdijk gejubileerd in zijn Herder, om juist daaruit nog te dui delijker zijn sympathie te demonstree- ren. Zaterdagavond toen om zes uur de klokken geluid werden gingen de vlag gen uit. 't Waren alle geen 10 els- dundoeken, doch juist die eenvoudige eenhuisvlag gaf zoo simpel en oprecht het medeleven van de Berkdijkers weer. De collecte voor de aanbieding van een huldeblijk gehouden slaagde al even sprekend. Bijna vijfhonderd Gul den uit een arme parochie mag een re sultaat genoemd worden, dat zoowel den Jubilaris, die liefst alle festiviteit achterwege gelaten had, als het Feest comité, dat zich gegeven had om een huldiging te organiseeren, een blijk van waardeering moet geweest zijn. De Voorzitter van het feestcomité, kapelaan Vogels, met zijn comité-le den, de heeren H. A. de Bruin, Th. Ligtvoet, P. Robben, A. Zwaans en A. v. Valderen, hebben deze medewer king ten hoogste aangevoeld, en bij de aanbieding der Cadeaux hij monde van den voorzitter geuit. Behalve de enthousiaste vlaggen- hulde openbaarde zich de feestviering in een zeer goed verzorgde versiering van de kerk zoowel in als uitwendig. De heer J. Frederiks en kapelaan Vo gels hebben hierbij hun kunstzin en vaardigheid op schitterende wijze ge demonstreerd. Na een algemeene H. Communie in de vroegmis had om 10 uur een solemneele Hoogmis plaats, opgedragen door den Jubilaris, geas sisteerd door zijn heerbroer, Pastoor van Neerasselt en Pater Fredegard O.P. Cap., terwijl kapelaan Vogels als Cermoniaris fungeerde. De ZeerEerw. Pater Fredegard hield een feestreden naar aanleiding van den tekst: Ik zal opdragen een offer tot lof; waarbij de redenaar de waardigheid van het priesterschap in bloemrijke woorden schilderde, den priester volgend in zijn bemiddeling tusschen God en den Mensch vanaf de geboorte tot aan zijn sterfbed, met alls middelpunt den AltaarChristus in hel H. Sacrificie der Mis. Het zangkoor zong op verdienste lijke wijze de driestemmige Mis van Perosi. De familie met feestcomité en ge nood igden hadden in het middenschip der prachtig versierde kerk plaats genomen. Na de Hoogmis werd de driestemmige Priestercantate van Dobbelsteen uitgevoerd. De om een uur aangevangen re ceptie was wederom een nieuw bewijs van de sympathie, die pastoor v. En- schot zoowel in als buiten de parochie geniet. Onder de velen, die kwamen huldi gen merkten wij op Burgemeester Mal lens, met de afgevaardigden van Burg. en Kerk Armbestuur etc. Kapelaan Vogels bood namens de parochianen de cadeaux aan, bestaan de uil: een altaarkruis met verzilverd corpus en gehamerd kruis, zes kan delaars, een missaalstoeltje met rood fluweelc handgreep en cuba-mahonic- hout uitgevoerd, een garnituur altaar tabellen met gedreven lijsten, twee drielichtstabernakel luchters alles van atelier Hamers uil Tilburg. Hierbij niet genoemd de verschil lende souvenirs van familie en parti culieren o.m. een prachtig velum, dat reeds in de H. Mis dienst deed. Pastoor van Enschot dankte ont roerd, zijn liefde tot zijn volk uitspre kend met de belofte zich ook in de toekomst, zoo mogelijk met nog meer toewijding voor zijn ziele te geven. Burgemeester Mallens sprak als wereldlijk gezagvoerder een hartelijk woord van gelukwensch, waarbij hij dankte voor den steun van den ju bilaris in de handhaving van het ge zag ondervonden. De heer de Bruin hoofd der R.K. Jongensschool complimenteerde na mens het schoolbestuur zijn voorzit ter, daarbij de revue latend passeeren, wat in de afgeloopen jaren was tot stand gebracht. De receptie werd gesloten met het maken van enkele groepsfoto's van den Jubilaris met het feestcomité en den jubilaris met zijn familie. Dinsdag volgt de feestviering dei- school- en schoolvrije jeugd. Vrijdagavond j.l. hield de boeren leenbank in het Bondsgebouw haar al gemeene jaarvergadering. Door den Kassier, den heer J. Wil- gers werd verslag uitgebracht over 't afgeloopen boekjaar. De ontvangen spaargelden bedroe gen in totaal'43734.41. Er wred in totaal terugbetaald 21988.28. De uii- staande voorschotten bedroegen 45199.80. Reserves 5989.73. Ge maakte winst 227.78. Het ledental bedraagt 161. Hierna geeft de Kassier een over zicht en toelichting over de werking der bank. Hieruit blijkt dat dit jaar wederom 10 nieuwe leden zijn toege treden. De ontvangst envoor belegging waren dit jaar aanmerkelijk gestegen. De omzet bedroeg dit jaar 107721.oO voHg jaar 46755.76. Geertruidenberg 725 jaar Stad. Enthousiaste plannen worden in groot saamhoorigheidsgevoel uitgewerkt. Wij hadden een onderhoud met wethouder Sassen, waaruit het groote enthousiasme van het comité en de bevolking bleek. Mevrouw Biancbi-von Freijburg is momenteel met nog enkele dames bezig om dat vrouwelijke gedeelte dat zich daarvoorinteresseert,tijdens de feesten rond te laten stappen in de kleedij van die dagen en hier mede zijn al goede resultaten bereikt. De kunstenaars Jac. Stal en dokter Jaspers werken dag in dag uit aan de versieringsplannen, schetsen en teekenen affiches, oude poorten enz. I -._1.-l.l-i- -nnJn- olïrto nannlrton

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6