Binnenlandsch Nieuws. RECHTZAKEN BOEKBESPREKING. Gemeenteraad Vlijmen. Sportrubriek. Aardbevingen in ons land. Zaïeiüa^iuiüüagom 12 uur 18 min. hecll zicü over ons land een aard beving vooigedaau, die evenwel geen ernstige gevolgen met zich bracht. In lieigie en Frankrijk hebben deze bevingen op velschillende plaatsen evenwel groole schade aangericht waarnij zetis slachlotlers te betreuren zijn geweest. Zondag heeft zich nog een na- beviug voorgedaan die even wel veel minder krachtig was dan die van Zaterdag, De beving was niet van vulkani- scben, docu van teKlonischen aard. Zulk een beving ontstaat door de verschuiving van twee gedeelten van de aardkost ten opzichte van elkaar. Deze verschuiving heelt plaats in de diepte, doch kan zich bij uit- z ndering voortplanten tot aan de oppervlakte. Op het Kon. Meteorologisch In stituut bevestigde men, dat men hier niet te doen heelt gehad met een schudden van de aarde door een verzakking en ook niet met een aardbeving, welke aan bijzondere omstandigheden te wijten is, het is een gewone aardbeving geweest, zoo- als men die in Nederland slechts weinig heelt, maar die toch wel meer is voorgekomen. Intusschen brachten deze bevin dingen toch veel ontsteltenis teweeg vooral Zaterdag toen in vele steden en dorpen van ons land plotseling uit zich zelf de kerkklokken begon nen te luiden, de schilderijen heen en weer zweefden enz. Sommige menschen kregen een plotseling gevoel van duizeligheid, ergens werd een typiste de schrik zal mede wel een rol gespeeld hebben van haar stoel geworpen, zoodat zij op den grond kwam te zitten. De menschen, die dachten dat zwaarbeladen vrachtauto's pas seerden waren legio. In een woning in deJordaan te Amsterdam werden de goedvischjes uit de kom geworpen In de keuken van den concierge van het departement van buitenlandsche zaken te Den Haag vielen twee kasten om. Te Botterdam dacht men oor spronkelijk aan een nieuwe inslor ting of bom-ontploffing. De ijzer, constructie van het Feyenoord stadion trilde sterk. Te Hoek van Holland sprongen hier en daar de deuien open en verschoven de ledi. kanten. Daarentegen werd b v. in Groningen totaal niets gemerkt. 'n Millioenenopdracht voor onze Scheepsbouw. Naar wij vernemen, heeft de N.V. J. en K. Smits Scheepswerven te Kinderdijk opdracht ontvangen voor de levering van tweezelfstoomende baggermolens met pomp-installatie voor het persen naar den wal. Deze opdracht is voor Russische rekening. De hoofdafmetingen der schepen zullen zijn 77 meter bij 13.50 meter bij 5 70 meter. De aflevering zal in Mei 1939 geschieden. Met deze belangrijke opdracht is een bedrag van eenige millioenen ge moeid. Prins Bernhard te St. Michielsgestel. Mgr. Diepen celebreert het Lof. Zondagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan St Michielsgestel ter bijwoning van de koempoelan 1938 der R.K. Ver kennersbeweging in Nederland. De Zondag werd begonnen met een H. Mis waarna ontbijt en con ferentie. Om 2 uur in den middag ver schenen vele autoriteiten, w.o. wij opmerken naast den burgemeester van St. Mich. Gestel en zijnechtge- noote, de wethouders en gem. secre taris, terwijl even later de Bossche Bisschop Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen, vergezeld van mgr. Hermus en mgr. Goyaerts uit St. M.-Gestel het terrein der bijeenkomsten betra den en op de eere-plaatsen zitting namen. Toen het sluitingsprogram in vollen gang was en waaraan door vele groepen werd deelgenomen, werd de komst van den Koninklij ken Commissaris aangekondigd. Be geleid door den hoofd commissaris en den burgemeester den heer A. P. Scheltus verscheen Z. K. H., terwijl het „Wilhelmus" werd aangeheven in den kring der duizend leidsters en leiders en genoodigden, waarna voorstelling aan Z.K.H. plaats vond De Prins sloeg met belangstelling het verloopder slotbijeenkomstgade, waarvan een uitstekende rede van den hoofd commissaris mr.Höppe- ner over de taak der kathotieke verkenners in nationaal opzicht ge memoreerd mag worden. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Een reclameauto van de Ned. Spoorwegen. Uit Utrecht is een reclame auto van de Nederlandsche Spoorwegen vertrokken. Het uiterlijk van dezen auto is een uitbeelding van het devies: van stoomtrein tot stroom lijn, waarbij de aandacht wordt ge vestigd op de 350.000 reizigers, die die in 1840 vervoerd werden toen men tot 35 K.M. per uur reed en de 90.000.000 reizigers in 1937, ter wijl men nu tot 120 K. M. per uur rijdt. De auto maakt tevens reclame voor het Gooische Hotelplan en wel o.a. door een schilderij van Willem Noordijk en twee gipsen beeldjes van A. Remiëns. Een ambtenaar van den dienst van exploitatie der Nederlandsche Spooi wegen reist mee om het publiek onderweg alle gewenschte inlichtingen te geven. De eerste tocht zal twintig dagen duren en zal leiden door Amster dam, Alkmaar, IJmuiden, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, 's Hertogenbosch, Apeldoorn en Amersfoort, om in Utrecht te ein digen. Prinselijk Paar op Huize Doorn. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben met gevolg een beleefdheids bezoek gebracht aan Huize Doorn. Te ongeveer vijf uur arriveerde de hofstoet, die bestond uit twee auto's, en op het bordes van het kasteel begroette de ex-keizer, die in gezel schap was van prinses Hermine, persoonlijk zijn hoogegasten. Prin ses Juliana en Prins Bernhard heb ben op Huize Doorn de thee ge bruikt. Nederland en Duitschland corrigeeren hun grens. Het ministerie van buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat heden op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn een Nederlandsch- Duitsch verdrag is onderteekend, hetwelk maatregelen inhoudt over kleine grenswijzigingen en daardoor noodzakelijk geworden ruil van grondgebied op verschillende plaat sen ten behoeve van een beteren loop van de grens tusschen Neder land en Duitschlaud. De in dit verdrag vastgelegde grenswijzigingen zijn niet van in grijpenden aard. Het zijn meer grens-correcties ter vergemakkelij king van controle en bestrijding van smokkelarij. De Nederlandsch Duitsche grens heeft op sommige plaatsen een zeer grillig verloop; nu eens loopt de grens midden over een weg, soms dwars door een huis, of op enkele meters van een beekje. Zulke situaties werken de smokke larij in de hand en bemoeilijken de controle. Het thans onderteekende verdrag, waarover geruimen tijd onderhandeld is, bedoelt aan deze situaties een einde te maken. Voor een beter verloop van de grens was het noodig, dat op enkele plaatsing ruiling van kleine strooken grond tot stand kwam. Zoo zijn enkele wegen, die tot dusver door de grens lijn in tweeën gesplitst werden, nu geheel aan Duitschland, andere weer geheel aan Nederland gekomen. Minister van Buuren bepleit een Centraal Vliegveld. Verschenen is het antwoord van Minister van Buuren op de schrif telijke vragen van dr. J. van den Tempel over de vliegveldkwestie. De voornaamste beweegredenen dat de regeering zich heeft laten leiden bij het in beginsel besluiten totden aanleg van een Centraal vliegveld is het feit dat een groot luchtvaart terrein voor ons land voldoende is terwijl dit dan centraal gelegen moet zijn, ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Schip- bol, zou daardoor dus als burger- luchtvaartterrein kunnen komen te vervallen, hetgeen aanmerkelijke besparingen voor K. L. M. en re- geering zou beteekenen. Defensie belangen zijn in dit op zicht scundair. „Herwonnen Levenskracht" 25 jaar. Op 15 Juni zal het 25 jaar geleden zijn dat de R.K. Vereeniging tot be strijdir.g der tuberculose onderden naam Herwonnen Levenskracht» werd opgericht. Stond men aanvankelijk zeer sceptisch tegenover deze nieuwe instelling van de R. K. Arbeiders beweging, allengs werd het duidelijk dat hiermede een daad was daar- gesteld van niet onder woorden te brengen sociaal belang, waardoor duizenden van de »Witte Pest» konden worden gered, die anders een zekeren ondergang tegemoet gingen. De kroon op het werk was in 1920 de oprichting van een eigen Sanatorium »Berg en Bosch te Bilthoven, dat onder leiding van dr. Bronkhorst langzamerhand een wereldvermaardheid heeft gekregen. Terecht mag de Katholieke Werk liedenvereniging trotsch gaan op dit stuk werk, dat niet anders dan bewondering en respect kan af dwingen. DE OSS-ENQUêTE BINNENKORT IN DE KAMER. Naar de Tijd verneemt is mr. W. C. Wendelaar, lid der Tweede Kamer, vrijwel gereed gekomen met zijn me morie van antwoord op het voorloo- pig verslag betreffende het voorstel tot het doen houden van een parlemen taire enquête inzake Oss en is na over leg met den voorzitter der Tweede Ka mer wel vast komen te staan, dat de zaak heel binnenkort, nog vóór het Kamerreces, aan de orde zal kunnen worden gesteld. MessentrekkerijteSprang Capelle Het gerechtshof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen J. H. landbouwer Sprang Capelle die in hooger beroep terechtgestaan had van een vonnis van den politierechter te Den Bosch, waarbij hij veroor deeld was tot een maand gevange nisstraf voorwaardelijk, ter zake dat hij op 17 Februari 1938 te Sprang-Capelle opzettelijk mishande- lei d met een mes had geslagen waardoor deze pijnlijk werd getroffen en bloedend verwond. Conlorm den eisch heeft het gerechtshof het vonnis van den politierechter bevestigd, behalve de straf, die werd gesteld op f30. boe te of 30dagen hechtenis. Wie zal dat betalen? E. van O., een jongejuffrouw uit Heusden, was met haar moeder aan het winkelen gegaan op een manier die strafrechtelijk moest worden opgelost. Zij stond hoedjes te passen en een dat haar beviel stopte zij in een sloop die zij bij zich had. Die gaf ze toen tegelijk met haarporte- monaie aan haar moeder. Daarop deed moeder alsof ze dacht dat haar dochter betaald had en stapte op met hoedje en portemonaie, terwijl de dochter zich verontschul. digr.e en zei dat moeder betaald had, want daarvoor had ze toch de portemonaie tegelijk met den sloop gegeven. Ik heb zelf nooit gekochtl Moeder betaalde altijd aldus de dochter die als verdacht vandiefstal terechtstond. Maar de Officier van Justitie was ervan overtuigd, dat de onschuld wel wat minder was Want zoo voerde hij aan, bij verdachte was een heele voorraad gevonden, 29 stuks, broeken,jurken, enz.allemaal gegapt in Hema, V. en D. en op de Markt. Spr. eischte wegens diefstal twee maanden gevangenisstraf. De politierechter legde deze straf voorwaardelijk op met drie jaar proeftijd en kende bovendien een onvoorwaardelijke geldboete van f20. - of 20 dagen hechtenis toe. ONTSLAG VAN RECHTSVERVOLGING IN PLAATS VAN 37.000 BOETE. Het hof heeft arrest gewezen in de zaak tegen den meubelfabrikant M. J. van L., wonende te Roosendaal, wien ten laste was gelegd, het fraudu leus invoeren per vrachtauto van niet minder dan 30.000 boekjes sigaret tenpapier, gepleegd op 21 September van het vorige jaar te Roosendaal. In eerste instantie heeft de Politie rechter te Breda, den meubelfabrikant van rechtsvervolging ontslagen. In hooger beroep heeft de Rijksad vocaat vernietiging geëischt van het vonnis en veroordeeling van den meu belfabrikant op grond van artikel 218 van de Algemeene Wet, tot tienmaal het bedrag van de ontdoken accijns, zijnde in totaal een geldboete van 37.000. Zou artikel 218 niet van kracht kun nen zijn, dan zou de meubelfabrikant, op grond van artikel 208 van de Alge meene Wel, moeten worden gestraft met een geldboete van 50. De advocaat-generaal heeft vervan gende hechtenisstraffen geëischt van 6 maanden en van 20 dagen. Het Hof heeft het vonnis van den Bredaschen Politierechter bevestigd en den meubelfabrikant van rechtsver volging ontslagen. Verdediger was Mr. A. Russers, Breda. „DE LAATSTE VIJF UREN VAN OOSTENRIJK". In „De laatste vijf Uren van Oosten rijk" heeft Eugène Lennhoff, de be kende Hoofd-redacteur van de voor malige Oostenrijksche „Telegraph" een overzicht gegeven van de gebeur tenissen die zich voor de recente „An schluss" hebben afgespeeld. Hoewel hij dit boek geschreven heeft in den gemoedstoestand van den Oostenrijker die zijn Vaderland heeft zien sterven, is hij geheel objectief ge bleven, daar het zooals hij in zijn na woord onder meer schrijft, zijn bedoe ling is geweest feiten te vernielden en zoodoende de publieke opinie te hel pen voorlichten. En naar onze meening, de naam van "den schrijver staat hier bovendien borg voor, is hij voorzoover het ge schrevene nu reeds aan de historische waarheid getoetst kan worden, hierin geslaagd. Lennhoff, geroutineerd journalist als hij is, kent de waarde van de actu aliteit en hij heeft daarom niet geaar zeld, hoewel zijn eigen wereld wegge vaagd was en hij in een nieuw land heeft moeien beginnen, dit boek op zijn schrijfmachine te gaan tikken: de kroniek van Oostenrijk's laatste uren; uren die hij besteedde aan gesprekken met ministers, militairen, gezanten en arbeidersleiders, in zijn hoofdredac teurskamer, in regeeringsgebouwen en koffiehuizen. Door deze ervaring en door zijn in tieme contact met het diplomatieke- en politieke leven van Oostenrijk, door zijn positie en zijn persoonlijkheid die hem in aanraking brachten met de leidende staatslieden, is het hem mo gelijk geweest den achtergrond van dit wereldgebeuren te belichten. Vrijdagavond j 1. kwam de raad der gemeente Vlijmen in spoed eischende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Ven. Secretaris de heer Aug. van Hest. Afwezig het lid J. S. van Wagen berg. Na opening door den voorzitter werden de leden A. Boorn, M. van Engelen en L. Schuurmans verzocht de geloofsbrieven van het nieuw te benoemen lid C. Berkelmans te onderzoeken. Genoemde leden stelden voor het nieuwe lid toe te laten waarna de heer C. Berkelmans de voorge schreven eeden in handen van den voorzitter aflegde. Het doet den voorzitter genoegen het lid C. Berkelmans wederom in de raad te ontmoeten. Het lid Berkelmans dankt den voorzitter voor zijn woorden en hoopt op prettige wijze samen te werken. De ingekomen stukken werden ter kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een leening van kasgeld over den dienst 1938 tot aflossing van de op 30 Juni a.s. af te lossen leening over den dienst 1937. De nieuwe leening loopt tot 31 Dec. 1938 en wordt aangegaan voor 3/4 pCt. met '/s provisie. Als lid van de landerijen-com- missie in de vacature ontstaan door het overlijden van het lid M. v. d. Water wordt benoemd het lid van Mierlo. Aangezien door de Ged. Staten de salarissen van de secretarie ambtenaren, ondanks het telkens tegenstemmen van de meerderheid der raadsleden, verhoogd zijn, moest de begrooting 1937 gewijzigd wor. den met het oog op de pensioen, kosten. Het lid van den Meerendonk meende om consequent te blijven tegen deze wijziging te moeten stemmen. De Bossche vuilnisbelt Hierna deelt de voorzitter mede dat van de gemeente 's Hertogen bosch een schrijven is ingekomen dat zij bij de eerstvolgende raads vergadering de raad zullen voor stellen een perceel grond te koopen voor nieuwe vuilnisbelt zoodat dan eindelijk de vuilnisbelt aan de grens van onze gemeente geen verdere ergernis meer zal geven. Het lid Verschuren vraagt hoe het zit met het lijkenbuisje bij de wiel te Haarsteeg daar dit afge broken is en de afbraak verkocht is. De voorzitter antwoordt dat hij last had gegeven het huisje, dat niets meer dan puin was, af te breken. In hoeverre hiervan mate. riaal van verkocht is zal hij onder zoeken. Het lid Schuurmans vraagt of er nog niets gedaan is met het oog op den sloot in de Mommersteeg. Hierover ontstond eenige discussie waaruit bleek dat het probleem verre van gemakkelijk is. Het lid van Engelen stelt voor een commissie te benoemen die de zaak eens degelijk onderzoekt en dan eens praat met het bestuur van den Binnenpolder, die het beheer over den sloot heeft. Op een vraag van het lid van de Meerendonk deelde de voorzitter mede dat door de onderscheiden personen f92 f93 per persoon over 1937 is verdiend aan den ver koop der goedkoope levensmiddelen. Hierna sloot de voorzitter op gebruikelijk wijze. Hsgz. D E W E R E L D K A M FIO EN S C H A P P EN VOETBAL. FRANKRIJK—ITALIË 1—3. In Parijs liet Italië geen twijfel wie de sterkste was in een forschen doch fairen strijd. Razend snel trokken de Italianen ten aanval en hoe di Lorto zich in het Fransche doel ook weerde, een schot van Colaussi was hem te machtig. Na een snellen tegenaanval maakte Veinante nog voor de rust gelijk, 11. Na de hervatting kwamen de Italianen geweldig in de meerderheid. In de perio de dat Frankrijk er in slaagde het spel te verplaatsen bleek midvoor Nicolas vol komen ongevaarlijk. Piola gaf kort na de rust zijn land de leiding, 12, die na een prachtigen aanval den eindstand op 13 bracht. ZWEDEN—CUBA 8—0. I)e Zweden hebben in Antibes korte metten met de Cubanen gemaakt. Bij de rust leidden zij reeds met 40, in de tweede helft voegden de Zweden, die uitstekend speelden, nog een viertal doel punten aan de score toe. Een record-uit slag voor de wereldkampioenschappen 8—0! HONGARIJE—ZWITSERLAND. Hoewel de Zwitsers in Rijssel zuiver destructief speelden, wisten de Hongaren toch nog wel een paar gaatjes te vinden, al ging dat op het slechts 65 M. breede terrein dan ook heel moeilijk. De Zwit sers waren steeds ingesloten. Kort voor de rust opende dr. Sarosi de score, 10. Hongarije bleef in de meerderheid en vlak voor het eide bracht Szergeller den stand op 20. TSJECHO-SLOW AKI JEBRAZILIë. In Bordeaux lieten Tsjecho-Slowakije en Brazilië een spel zien dat zeer veel in opvatting verschilde, behalve in dat eene, dat beide ploegen in ruwheid niets toe gaven. De Tsjechen speelden een klassiek spel, opgebouw op goede techniek en sa menwerking, de Brazilianen zochten hun heil meer in individueele escapades. Een kwartier Voor de rust gaf Leonidas Bra zilië de leiding, waarna de strijd zeer ruw werd. De Braziliaansche rechtshalf Jose trap te na en werd naar de kleedkamer ge stuurd. Na de hervatting maakte Nejedly uit een strafschop gelijk. Het werd verder een onsportieve vertooning. De Tsjechi sche rechtsbuiten Riha en de Braziliaan sche half Alfonso werden van het veld gestuurd. Er moest worden verlengd, het bleef 1—1. Gisteren is de wedstrijd overgespeeld. RUW SPEL BIJ DE WERELD KAMPIOENSRONDE. Het is in den wedstrijd Brazilië Tsjecho-Slowakije onvriendelijk toege gaan. Na afloop van den wedstrijd heeft Planicka, de voortreffelijke doelverdedi- ger van de Tsjechen, zich door een doc tor laten onderzoeken. Het bleek, dat hij een dubbele armbreuk had. Het is der halve uitgesloten, dat hij nog verder zal kunnen meespelen. Gezien het groote aandeel dat Planicka in het succes van de ploeg heeft gehad, is dit een zeer groote handicap voor de Tsjechen. De Brazilianen moeten in dezen wed strijd alle perken te buiten gegaan zijn. Tegen dergelijke ruwheden kan de scheidsrechter niet streng genoeg optre den. Zoo werd hun middenvoor Leonidas licht gewond bij een botsing voor het Tsjechische doel. Hij ging even van het veld om zich te laten verbinden. Toen hij terugkwam was zijn eerste werk Pla nicka zóó hardhandig aan te vallen, dat deze speler zijn arm op twee plaatsen brak! Het merkwaardige is, dat de Brazilia nen het heusch niet noodig hebben -ruw te spelen, ook zonder dat kunnen ze wei wedstrijden winnen. Dat ze het Zondag niet tot een overwinning konden brengen is slechts toe te schrijven aan het feit, dat ze ten slotte slechts met 9 man speel den. Men is van meening, dat de Brazilia nen heden wel de overwinning zullen behalen voornamelijk omdat Planicka niet zal spelen en enkele andere Tsje chen volkomen uitgespeeld bleken te zijn. BRAZILIë—TSJECHO-SLOWAKIJE. De gisteren in Bordeaux gespeede her halingswedstrijd tusschen bovengenoem de ploegen eindigde in een 21 over winning voor Brazilië. Deze wedstrijd droeg niet het ruwe karakter van die van Zondag. EEN WEDSTRIJD ENGELAND- NEDERLAND? Na de overwinning van het Zwitser-, sche op het Engelsche elftal is van Zwit- sersche zijde terstond gepoogd een uit- noodiging te verkrijgen voor een return wedstrijd tegen de Engelschen in Lon den. Door Reuter heeft de Football As sociation daarop officieel het volgende doen jubliceeren: De F. A. heeft nog geen land officieel uitgenoodigd. Het is mogelijk, hoewel niet zeker, dat de F. A. op haar Einde Juni te houden congres, beslist wie uit genoodigd zal worden. In elk geval wordt begin December weer een wedstrijd tegen een contnentale ploeg te Londen ge speeld. Het is waarschijnlijk dat het con gres eventueel Nederland de voorkeur geven zal, waarna Zwitserland voor 1939 i **i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2