Plaatselijke Berichten. en Omgeving, Vervolg Nieuws uit de Langstraat - Woensdag 15 Juni 1938 No. 48 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN Examens. Voor 't eindexamen gymnasium A aan het St. Janslyceum te's Bosch, slaagde o.m. de heer W. Christ, alhier. Aan het gemeentelijk gymna sium te 's Bosch is geslaagd voor A, mej. Ko van Gent alhier. Waalwijks Belang In de Maandaggehouden bestuurs vergadering van «Waalwijks Belang« werden de heeren Norbert v. Loon en A. Meijs aangewezen als afge vaardigden naar de Congresver gadering der A.N.V V. te Oisterwijk op Woensdag 15 dezer. Eene vergadering werd gehouden met het bestuur der Gilde »St. Crispijn en St. Crispinianus« en het bestuur der Veteranen-club »()ns Huis« In vervolg op vroegere bespre kingen verzocht het bestuur der gilde de dagen van 14 en 15 Aug. a.s als wanneer het 100-jarig be staan wordt herdacht geheel voor haar te laten en niet een gezamen lijk feest te vieren, omdat men meende dat 't afbreuk zou doen aan de door haar opgezette feesten. Gezien de groote zeldzaamheid van de herdenking van een honderd jarig bestaan en de grootsche plan nen van het gilde, die zeker veel vreemdelingen zullen trekken be sloot het bestuur van W.B. aan dit verzoek te voldoen en het jaar- lijksch volksfeest niet op hare trationeele dagen van 14 en 15 Aug. te houden en deze geheel voor St. Crispijn en St. Crispinianus te laten. Vermoedelijk gaan de turnwed- strijden, stadsloop enz. wel door, waar deze op den middag worden gehouden en dus aan de feesten op Maandag weinig in den weg leggen. Voorts werden maatregelen be sproken om de verbetering van den weg naar Roestelberg zoover mogelijk door te voeren nu daar voor een goede gelegenheid bestaat. Steun daarvoor in den vorm van bijdragen, sintels, puin enz. zullen gaarne worden aanvaard. Waalwijksche Gymnastiek- successen Zondag is in het Sportpark te Tilburg de jaarlijksche Bondsdag gehouden van den Bosschen Dioce- sanen Gymnastiekbond. Ongeveer 3000 turners en turnsters namen er aan deel, waarbij ook de Waalwijksche vereenigingen W.G.V. en Orova, die beide fraaie suc cessen mochten boeken. In de vierkamp derde graad keurturnen voor heeren behaalde de WGV den eersten prijs, alsmede een personeele prijs voor haar lid Louis Aarts. Zeker een keurige prestatie 1 De dames van Orova deden even wel in geenen deele voor de heeren onder en namen eveneens enkele fraaie prijzen mee naar huis. In den driekamp tweede graad behaalden zij den tweeden prijs, terwijl eveneens een tweede prijs werd behaald door adspiranten boven 14 jaar en een tweede prijs voor meisies beneden 14 jaar. Bovendien werd nog een eerste prijs in de wacht gesleept in den marschwedstiijd. Liedertafel «Oefening en Vermaak« De j.l. Zondag op de kiosk ge geven matinée door mannen- en gemengd koor had een goede be langstelling en was deze ook ten volle waard. Zoowel gemengde- als mannen koren werden ondanks het teit dat wegens uitstedigheid van enkelen het koor niet volledig was zuiver, goed genuanceerd en waar noodig niet elan uitgevoerd onder de kundige leiding van den heer Gerritsen. De nieuwe muziek- nis met haar goede acoustiek deed de uitvoering goed tot haar recht komen. Voor de a.s. kermismatinée is o.a. in studie genomen de groote wals «Geschichten aus dem Wiener wald« voor gemengd koor van Joh. Strauss. Concert te Baardwijk. Zooals wij reeds aankondigden gaven Maandagavond de Harmonie St. Jan en de Liedertafel «Tot Bloei der Toonkunst« een concert op de muzieknis te v.m. Baardwijk. Het met zorg samengesteld pro gramma werd vlot en op kundige wijze afgewerkt, zoodat de vele aanwezigen naar hartelust hebben kunnen genieten van uitstekende muziek en zang. H. Kindsheids-optocht In de parochie St. Jan zal Zon dag 26 Juni a.s. wederom een optocht van de H. Kindsheid ge houden worden. Nadat in de twee voorafgaande jaren deze optocht niet meer houden is, is men thans weerdruk aan het werk om een zoo fleurig mogelijke stoet samen te stellen, die zeker weer door een zeer talrijke schare belangstellenden zal worden gevolgd. Processie Waalwijk—Kevelaar. In verband met het overlijden van den voorzitter, den heer J. v. d. Geld, van bovengenoemde ver eeniging werd in de daardoor ont stane vacature benoemd de heer G. Hens, tot heden eerste commis saris. De tweede commissaris, de heer J. de Leijer, werd benoemd tot eerste commissaris, terwijl de heer G. v Daelen thans de functie van tweede commissaris zal waar nemen. R.K. Vrouwenbond. Een 35-tal leden van den R. K. Vrouwenbond alhier brachten 1.1. Maandag 'n bezoek aan de Sunlight- fabrieken te Gaardingen. Met de trein van 10.11 vertrok men uit Waalwijk, om omstreeks 12 uur te Vlaardingen aan de fabriek te arriveeren, waar zij namens de directie ontvangen werden en onder deskundige leiding deze geheele in richting bezichtigd. Allen waren zeer voldaan over dit. belangrijke fabricage-proces, de geweldige machines, magazijnen enz. en het was dan ook een zeer inte ressante en leerrijke middag. Een welvoorziene koffietafel werd de dames aangeboden, zoodat het aangename met het nuttige vereenigd werd en de directie hartelijk dank werd gezegd voor de welverzorgde ontvangst op verschillend terrein. Na afloop ging men per boot van Vlaardingen naar Rotterdam om na eenige uurtjes hier vertoefd te hebben, zeer voldaan de reis weer naar Waalwijk te aanvaarden. Hondententoonstelling Op de Internationale Honden tentoonstelling te Amsterdam be. haalde de heer A. Bakkers alhier met z'n Hollandsche Kees »Rio», wederom h* t kampioenschap, terwijl St. Bernard «Santor van IJssel. stein«# van den heer L. van de Meerakker ZG werd toegekend. Speldjesdag De speldjesdag voor de R.K. BrabantscheBlindenzorgvereeniging heeft Zaterdag en Zondag 't bedrag opgebracht van f86,60. Het W.S.C.-bal Zooals wij reeds aangekondigd hebben zal Zondag in Musis een WSC-bal gegeven worden. Alhoewel wij er niet aan twijfelen of aan de talrijke uitnoodigingen gevolg zal worden gegeven, willen wij er toch nog op wijzen, dat de genoo- digden van hun sympathie met den nieuwen 2en klasser mede kunnen blijk geven door ook bij den huldigingswedstrijd des middags op het WSC-terrein aanwezig te zijn. Onze Brandweer Zaterdag a.s. zal de Waalwijksche brandweer deelnemen aan de groote wedstrijden die in Tilburg gehou den worden. Ijverig is er de laatste weken onder de bekwame leiding van den commandant den heer H. de Hoop gerepeteerd om zoo goed mogelijk voor den dag te komen.Gisteravond had achter het Raadhuis de generale repetitie plaats, als we het zoo mogen noemen. Verschillende stel lages en schuttingen waar op-en over geklauterd moest worden, werden in den kortst mogelijken tijd genomen, waarna de spuitgasten van hun kwaliteiten moesten blijk geven. Alles liep daarbij even vlot van stapel en gezien de groote ambitie der leden van het corps twijfelen wij er niet aan of ze zullen Zaterdag in Tilburg een zeer goed mogelijk figuur slaan. St. Antoniusfeesten De jaarlijksche bedevaarten naar de kerk van St. Antonius hebben weer plaats en vooral 13 Juni is als steeds met bijzonderen luister gevierd. Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen voor de leven den en overleden leden der Broe derschap van St. Antonius. Maandagavond om half acht werd een plechtig Lof gecelebreerd, waar bij door den zeereerw. Pater Melchior Gapucijn, 'n indrukwekken de predikatie werd gehouden over den grooten volksheiligen, den H. Antonius van Padua. Hierna brachten de kinderen uit de parochie een grootsche bloemen hulde aan den Grooten Heilige, terwijl hierna het St. Antoniuslied werd gezongen en de reliquiewerd vereerd. Hoe langer, hoe gekker! Wij lazen dezer dagen in een Limburgsch blad eene advertentie van een firma in Dames, en Heeren mode-artikelen, waarbij elkekooper die 115,besteedt een paar schit terende Dames- en Heerenschoenen naar keuze cadeau krijgt. Statenkring Heusden. Zaterdag 11 Juni hield deze Sta tenkring in Hotel «Noord BrabanU te 's-Hertogenhosch eene Algemeene Vergadering tot welke vergadering, behalve de afgevaardigden, ook uitgenoodigd waren de bestuursleden van alle afdeelingen, alsmede de besturen en leden der Propaganda- clubs. Na het openingswoord van den Voorzitter, Mr. R J.Th. v d. Heijden, waarin hij met genoegen consta teerde, dat de vergadering zoo goed bezocht was, wijdde hij eenige woor den aan de nagedachtenis van den met Hemelvaartsdag overleden heer J. C. L. v. d. Geld, Oud Sicretaris van den Statenkring, als eene post. hume hulde voor 't vele door hem voor den Statenkring verricht. Vervolgens werd het woord ver leend aan den spreker van den middag Generaal-Majoor Jhr. J. Th. Alting von Geusau, Commandant der Eerste Divisie te 'sGravenhage voor het uitspreken zijner rede over «De strategische positie van Neder land en haar eischen aan de Ne- derlandsche weermacht te stellen«. Spreker begon zijne met gespan nen aandacht gevoigde en herhaal delijk door applaus onderbroken rede met aan te toonen met behulp van een aanwezige kaart, dat de strategische positie van ons vader land thans aanmerkelijk gevaarlijker is, dan bij den grooten wereldoorlog van 1914. Hij wees daarbij op de geweldige uitbreiding en versterking der ver dedigingslinies in Frankrijk, België en Duitschland, welke verdedigings linies bij 't eventueel uitbreken van een oorlog, zoo mogelijk, ongetwij feld vermeden zullen worden door de oorlogvoerende mogendheden, en dat zij dan zeer waarschijnlijk zullen trachten om op de vlugste wijze hun doel te bereiken langs een weg, waar als 't ware de deur openstaat en welke door ons land leidt, zulks zeer zeker bij 't ontbreken van eene behoorlijke weermacht bij ons. Vervolgens herinnerde spreker er aan, met hoeveel meer succes Duitschland in 1914 zijn duikboo tenoorlog zou hebben kunnen voe ren, als het destijds de beschikking had gehad over onze zeehavens, juist dat zulks niet het geval was, is een van de redenen, dat Duitschland met zijn duikbootenoorlog zijn doel niet bereikt heeft. Daarna wees spreker nog op de geweldige gevaren van een lucht oorlog en hoe om deze goed te kunnen voeren, de oorlogvoerende mogendheden geweldig gebaat zou den zijn met onze vliegvelden. Nu, wat betreft de taak van onze weermacht, is het natuurlijk een groote dwaasheid te beweren, dat wij een legermacht zouden moeten hebben sterk genoeg om een der groote mogendheden te kunnen weerstaan. De voornaamste taak, welke zij heeft is preventief n.l.om te voorkomen, dat wij in een even- tueelen oorlog gewikkeld worden, welke kans des te grooter is, als onze weermacht in alle opzichten zoo goed mogelijk geoutilleerd is. Een tweede taak is, inditn onver hoopt noodig, den eersten stoot te kunnen opvangen, waarvan spreker de mogelijkheid duidelijk aantoonde. Volgens spreker is onze weer macht, na de jongste besluiten van de Nederlandsche regiering, daartoe ook ongetwijfeld in staat, waarbij nog aan eenige eischen o.a. wat de geoefendheid en de bevelvoering betreft voldaan moet worden. Met allen lof voor den Neder landschen soldaat, wijst spreker er echter op, dat het materiaal op allerlei gebied, tot voor kort, bepaald onvoldoende was, waarin nu echter geleidelijk vele verbete ringen ten goede te constatee.en zijn. Spreker toont vervolgensaan.dat de onlangs door de regeering ge troffen maatregelen ten aanzien van de verlenging van den eersten oefen tijd bepaald noodzakelijk waren en toont hij zich over deze maatregelen dan ook zeer voldaan. In betrekke lijk korten tijd zal de Nederlandsche weermacht nu in alle opzichten op een dusdanig peil worden gebracht, dat het zijn taak behoorlijk zal kunnen vervullen. Ook de geestelijke belangen der militairen worden uitstekend be hartigd en in dit verband bracht spreker grooten lof aan de aalmoe zeniers, die door hun werk niet alleen de militairen, maar ook aan het land groote diensten bewezen hebben. Ook de militairenvereeni- gingen dienen in dit verband ver melding en verdienen deze ons aller steun. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn prachtige, enthousiasteen glasheldere rede en opende de ge legenheid tot het stellen van vragen, waarvan door een vijftal personen, o.a. door den Voorzitter gebruik gemaakt werd Deze vragen werden alle tot volle tevredenheid der vra genstellers beantwoord vermelding hiervan verdient nog, dat al het voor het leger benoodigde materiaal, indien eenigszins mogelijk, hier te lande aangemaakt wordt. Nadat Jhr. Alting von Geusau de vergadering verlaten had, werd de rest der agenda notulen, jaarver slag secretaris 1936 1937, jaarver slag van den penningmeester over 1936 en 1937 behandeld, welke geen aanleiding tot bijzondere opmerkin gen gaven, waarna deze prachtver. gadering op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter gesloten werd, Wijziging en opheffing van Waterschappen. Gedeputeerde Staten van Noord brabant hebben volgende wijzigingen in 't waterschapsreglement voor gesteld De Binnenpolder van 'sGreveld.- Capelle en de Binnenpolder van Vrijh.-Capelle worden saamgevoegd, onder den naam van «Polder van Capelle«. De Groote Oude en Binnen en Oude Straat wordt«De Oude Straat«. Ten Westen der Vrijhoevensche Vaart, Ten Westen van den Nieuwendijk, de Oostensche Buiten dellen en de Waardjes wordt: «Polder ten Westen van de Vrijhoe vensche Vaart". Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad en de Westensche Buitendellen en een gedeelte van Klein Waspik wordt: «Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad« Alle Aanwassen tusschen 't Oude Maasje en den Nieuwen Maasmond worden: «Polder de Aanwassen«. Gedeputeerde Staten stellen vooi op te heffen het waterschap «de Binnenpolder van Doeveren«, in te trekken bij besluit van 31 Decem ber 1910 tot wijziging van de in richting van het waterschap de polder van Heesbeen den naam Waterschap de Polder van Hees been te wijzigen in den naam «Polder van Heesbeen en Doeveren«, het bijzonder reglement op het waterschap de Polder van Hees been te wijzigen, vast te stellen een bijzonder reglement voor 't water schap de Binnen Oude Maas en te wijzigen het reglement voer het waterschap de Maaskant. Provinciale rekening over 1936 Gedeputeerde Staten bieden aan de rekening der provinciale inkom sten en uitgaven over het dienst jaar 1936. Zij stellen voor vast te stellen de provinciale inkomsten over het dienstjaar 1936 voor wat betreft den gewonen dienst op f 3950571,11 en den buitengewonen en wegendienst op f2509522,59. De provinciale uitgaven over het dienstjaar 1936 voor wat betreft den gewonen dienst op f 3783724,18 en den buitengewonen- en wegen- dienst op f3211639,01; alzoo het voordeelig slot van den gewonen dienst op f 166846,93 het nadeelig slot van den nuitengewonen- en den wegendienst op f702116,42 en het nadeelig slot van den geheelen dienst op f535269,49. Bond van Statenkringorganisaties in de kring 's Hertogenbosch van de R K. Staatspartij. Vergadering op Zaterdag 25 Juni des namiddags te drie uur in restaurant «Lohengrin», Markt te 's Hertogenbosch. Aan de orde is 1) Vervulling van de vacature, ontstaan door het heengaan van den Secretaris. 2) Benoeming van een Commissie, die op de volgende najaarsverga dering verslag zal uitbrengen over de door den Penningmeester over 1935 en '36 gedane rekening en verantwoording. 3) «De strategische positie van Nederland in Europa en de, in verband daarmede, aan onze weer macht te stellen eischen», Rede te houden door Jhr. J. Alting van Geusau, Generaal Majoor,Comman dant le Divisie. 4) Rondvraag. »Ons Nederland«. «Ons Nederland« officieel orgaan van de A N.V.V. is in een mooi nieuw modern kleed gestoken en 't eerste nummer is bijna geheel ge wijd aan het groote A.N V.V. con gres te Oisterwijk, welker bezoekers door een wijziging in 't programma onze gemeente jammer genoeg niet zullen aandoen. Het bevat artikelen van de hand van burgemeester J. Verwiel, secre taris C. M. H de Valk.de voorzitter van V.V.V. Oisterwijk, notaris van der Klei, voorts van Jhr. Mr. J. Smits van Oyen, Vincent Cleerdin. Willem Boelaars, Erik Adler, A. J. Paimans, kapelaan Roovers e.m.a. Het is een in elk opzicht prachtig verzorgd nummer, dat een goede propaganda is voor Oisterwijk en Brabant en voor de V.V.V 's in 't algemeen. Strengholts Uitg. Mij. te Amster dam heeft er alle eer van. Prinses Juliana kocht een ijsco. Vrijdagmiddag j.l. stond zooals gewoonlijk de koopman J. van Bragt uit Made met zijn ijscowagen bij de brug te Keizersveer. Een auto, waarin behalve de chauffeur een heer en twee dames waren gezeten, stopte Lij het ijsco wagen t je. «Drie van tien«, beval de heer, die met zijn dames rustig bleef wachten. En de koopman,in zijn schik met zulke goede klanten, schepte extra dik en bediende vlug met «Alsjeblief Mijnheer« en ontving behalve den kostprijs een goede fooi. «Dank U wel, Mijnheeren hij nam weer plaats achter zijn wa gentje. De chefveldwachler van Raams- donksveer wist echter meer en was in de houding gaan staan. Toen de auto vertrok ging hij op den koop man af en sprak: «Heeft U Hoog heid gezegd De koopman begreep nu wie zijn »goede« klant was geweest. De Directeur der Nijmeegsche Veiling. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Nijmeegsche veiling is in de vacature-Van Schel lingerhout met groote meerderheid van stemmen tot veiling-directeur benoemd de heer L. Pijnenborg, tot nu toe waarnemend directeur en vroeger directeur der veiling te Drunen. Ontslagen bij schoenfabriek «Vredestein» Naar aanleiding van het bericht om trent de ontslagen aan de afdeeling Schoenfabriek van „Vredestein" te Loosduinen, deelt de directie ons mede, dat het hier betreft een gewone seizoenslapte, dat 1.1. Zaterdag een 1 O-lal personen zijn ontslagen en dat voorts gewoon wordt doorgewerkt. H. Harthulde Op Zondag 26 Juni zal op plech tige en luisterrijke wijzede verjaardag gevierd worden van de intronisatie van het H, Hartmonument op het kerkplein alhier De plechtigheden zullen op dezelfde wijze geschieden als bij de intronisatie vorig jaar. De medewerking van alle verteni- gingen zal wederom opzeerhoogen prijs worden gesteld. Moedercursus. In de zaal der Meisjescongregatie zal vanwege het Wit-Gele Kruis een Moedercursus gegeven worden. De cursus wordt officieel geopend hedenmiddag en zal gegeven worden door Zuster Smit uit Den Bosch. De „Kras". Krasnapolsky hield Zondagmiddag een algemeene ledenvergadtring in Hotel Vissers. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren JVelt- huizen, voorzitter Jo Vissers en Jan Veltman. De bespreking van de viering van het veerlig jaiig bestaans- jubileum werd aangehouden tot de volgende vergadering. Adhaesie-betuiging. Door het gemeentebestuur is ad- haesie betuigd aan een verzoek van de geine nte Sprang Capelleomeen lateien trein in te lasschen vanuit de richting Den Bosch, Waalwijk. Andere gemeenten gingen hierin reeds voor Giersbergsche Kermis. Zondag had op hel gehucht Giers- bergen de jaarlijksche tradior.eele boerenkermis plaats. Het eenige café van het 9 huizen tellende gehuchtje was bij lange na niet bij machte om de honderden en nog eens honder den bezoekers te herbergen en nog moeilijker was het voor de zeer talrijke dansliefhebbers om op den rood plavuizenvloer een plaatsje machtig te worden De kermisjool speelde zich dan ook voor het-over- groote deel af rondom het café, te midden van het prachtige natuur schoon, dat bosch heide en duinen de bezoekers in overvloed daar biedt. Mooie promotie. Maandag werd onze oud.dorpsge noot, den heer L. Pijnenborg, door de vergadering van aandeelhouders der Nijmegensche Veiling benoemd tot directeur der voornoemde veiling na reeds eenige jaren als adjunct directeur aan deze veiling verbonden te zijn. De heer Pijnenborg is een van de groote mannen geweest die de veiling

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5