WEEKPRAATJE Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. SPORT, ORUNEN. HEUSDEN. RAAMSDONK. WASPIK. RUSSEN. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. En indien dan daarop een gunstig ot' toestemmend antwoord was gege ven, werden van regeeringswege een of twee commissarissen politiek be noemd, die gezegde vergadering moes ten bijwonen ter adsistentie en om wel toe te zien, dat geen politieke zaken behandeld werden. Vervolgens moest van elke vergadering een volledig ver slag of een afschrift der notulen (acta) aan meergemeld Staatsbewind gezon den worden en tevens een exemplaar aan het Departementaal Bestuur, waaronder de Synode ressorteerde. Van vrijelijk vergaderen en van vol ledige zelfstandigheid was dus geen sprake. „RECHTS"Z AKEN Een jonge vader uil het'turfdorp Vroomshoop kreeg op 30 Januari j.l., 's avonds 0111 half twaalf een zoon. De gelukkige dood-arme man dacht met weemoed aan het buitenkansje, dat hem nét was ontgaan. Een half uurtje later enzijn vrouw zou geen zorgen meer hebben gehad over de luiers en al dat andere, dat 'n mensch bij zoo'n gelegenheid op kos ten jaagt. Zóó dacht de gelukkige, arme va der, toen enkele uren later, in den ochtend dus van den 31en, de klok ken begonnen te luiden ten teeken, dat er een prinsenkind was geboren. Toen kwam de werkman op een slimme gedachte. Hij ging naar het gemeentehuis en noemde daar zijn jongen: Julius Bernhard. En hij zei er, dathet kind een uurtje latei- was geboren dan het in werkelijkheid geboren was. Ze feliciteerden hem. Van den wet houder kreeg-ie 24.en van een verzekeringsmaatschappij een spaar boekje met 25.— ten name van het kind. Maarde gerechtigheid, ja werkelijk: de gerechtigheid achter haalde den boosdoener. De vorige week Donderdag is de vrouw van den dokter het komen ver tellen, dat haar man al vóór 12 uur terug was. Waarom slaapt zoo'n mensch niet op zulk laat uur? En een buurvrouw zeiNou ja, de lezer weet, wat buurvrouwen zeggen. Tien gulden boete of 10 dagen hech tenis. En als de kleine Julius Bernhard eens groot zal zijn, dan zullen ze het hem weten te vertelen, dat zijn vadei getriefeld heeft met zijn geboorte en dat-ie eigenlijk heelemaal niet het recht heeft om zich jarig te heeten te gelijk met prinses Beatrix. Ik weet niet, hoe het nou met Ju lius' spaarbankboekje van 25 gulden zal gaan en of de wethouder zijn ƒ24 moet terughebben. Ik had zoo'n uurtje slimmigheid van 'n armen kerel maar als een goeie mop in mijn Oranjevreugde opgeno men en het onrecht verdisconteerd met de blijheid van de gebeurtenis, welke het prinselijk gezin als gebeur tenis, met enkele uren tusschenruim- te, deelde met de tobbers in het turf dorp, en afstraalde op ons volk. Recht wordt wel eens krom als het tot eiken prijs wordt doorgedreven. Ik zou een slechte rechter zijn, want ik heb te veel sentiment. Wat ik den een tekort zou doen aan straf (in het bovenstaande geval b.v.) zou il< den ander extra te dragen geven. Een goede rechter moet objectief oordce- len. Ik geloof, dat onze rechters zulks doen; hun objectiviteit maakt hun persoon sterk en verheft hen boven de critiek van ach en wee-roepers als schrijver dezes, die het hart dragen op de plaats, waar hun verstand be hoorde te zitten, of omgekeerd. Die kerel uit Sittard, die 0111 een weddenschap te winnen een jon gen van 15 jaar, die nog nimmer alco hol had gebruikt „minstens 20 borrels achter elkaar" wilde laten drinken, kreeg lü dagen gevangenisstraf. Van mij zou-ie 10 jaar hebben gekregen. De knaap heeft de 20 niet gehaald, want vóór-ie zoover was, sloeg de jongen bewusteloos legen den grond. Ik zou, ik zou „Een misselijke geschiedenis noem de de rechter het geval. Ook hij bleek verontwaardigd. Maar tenslotte - de rechter zei dat niet, maar hij begreep dat natuurlijk, zooals ook ik dat thans, na ampele overweging begrijp de man, die deze weddenschap aanging, is geen volwaardig mensch. U en ik, lezer, we zouden niet op de gedachte van iets zóó beestachtigs ko men. Wie zich zóó vergrijpt aan een kind is zelf slachtoffer van eigen geeste lijke minderwaardigheid, van een ver keerde opvoeding misschien, van een onmaatschappelijk milieu. Als 10 dagen gevangenisstraf vol doende zijn 0111 hel zedelijke inzicht van zoo'n delinquent te verhelderen, dan is de straf voldoende. Maar toch Wat ben ik blij, dat ik geen rechter ben! De Vak. De R.K. Lederbewerkersbond hield Woensdagavond een algemeene verga dering in de zaal der Meisjescongre gatie onder presidium van dhr. H. Maas, terwijl als spreker aanwezig was de algemeene bondspresident dhr. J. Heijnes uit Den Haag. Betreffende het punt, terugstorting van de teveel uitbetaalde gelden in de werkloozenkas werd na uitvoerige uiteenzetting en bespreking besloten dat het teveel betaalde in termijnen zou worden afgehouden, daarbij reke ning houdend en de maatstaf nemend naargelang het inkomen van de be treffende werkloozen. De bondspresident gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting van de voor waarden, werking enz. van het nieuwe collectief arbeidscontract (C.A.O.) Door verschillende leden werden vragen gesteld omtrent recht van trek ken bij wachtdagen e.a. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt om te informeeren naar de verplichtingen waaraan leden der werkloozenkas moeten voldoen om in de steunregeling werkverschaffing op genomen te worden. De bondspresident verklaarde het niet mogelijk is in de werkverschaffing te worden opgenomen, alvorens uitge trokken te zijn uit de werkloozenkas. Na eenige besprekingen van inter nen aard werd de vergadering geslo ten. Benoemd. Den heer L. v. Os, alhier is be noemd als tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Drunen. Veiling. Veiling 15 Juni 1938. Blocveiling Kruisbessen 10,85 per 100 Kg. Brandje. Woensdagmorgen ontstond brand in het bakhuisje achter de boerderij van Rob. van Son op de Drunensche heide. Dank zij het krachtig optreden der brandweer met één slang op de wa terleiding, kon het vuur tot dit ge bouw7 beperkt blijven en verder de st liggende hooimijten en met riet gedekte boerderijen voor het vuur ge spaard worden. Naar men ons mededeeld zal de heer G. G. Carpay in October a.s. 25 jaar als hoofd der Bijz. Jongensschool werkzaam zijn. Wij twijfelen er niet aan of men zal den jubilaris wel op voorbeeldige wijze weten te huldigen. In hotel Central hielden de stem gerechtigde Ingelanden een algemeene jaarvergadering. De rekening over 19361937 werd vastgesteld met 2907.32^ aan in komsten en 1003.91 aan uitgaven, al- zoo een batig slot van 1903.41 De begrooting 19381939 met 2560.09]^ aan inkomsten en uitga ven. Op de aanbeveling voor Dijkgraaf werden geplaatst: le Hubert Verhoe ven, Heusden (aftredend); 2e J. A. Klijn, Elshout; 3e A. M. Buijs Mzn., Luttelherpt. De gewone machtiging tot uitvoe ring van werken in eigen beheer werd eveneens verleend. Op de speelplaats der Mulo- school zal dhr. A. de Graag Zaterdag 25 Juni a.s. een openlucht dara-simul- taan seance geven. De plannen tot restauratie van den toren te Hedikhuizen en verbete ring van enkele strtaen in de kom dezer gemeente zijn door het Werk fonds goedgekeurd. De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in voltallige vergade ring onder leiding van burgemeester Steemers bijeen. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot het sluiten van een over eenkomst met den Nederlandschen Staat inzake restauratie aan den toren te Hedikhuizen en verbetering van di verse straten. De kosten der restauratie van den toren worden geraamd op 12.000, waarvan een subsidie van 6000 door het rij k en een van ƒ2400,door de provincie gegeven wordt. Het resteerende zal door het werk fonds worden verstrekt tegen een ren te van 23^ pet. in 40 jaar af te lossen. B .en W. stellen voor aldus te beslui ten hetgeen geschi.edde. Ook wordt door den raad goedge keurd een leening van 34000,aan te gaan met het Werkfonds tegen 2y2 pet. af te lossen in 25 jaar voor de verbetering van een 10-tai straten. Vermoedelijk zal reeds half Aug. met de uitvoering van dit werk begon nen kunnen worden, terwijl als des kundige wederom dhr. Hempenius uit Waalwijk zal worden aangesteld. De heer H. Verhoeven vraagt welke straten onder het plan vallen 0111 ver beterd te worden. De Voorzitter antwoordt, Wijksche straat, Vischstraat, Wilhelminaplein, Nieuwstraat, Botermarkt, Zusterseeg, R.K. Kerksraat, Demert, de straat ach- er de Prot. Kerk, nagenoeg dus alle straten. Op een desbetreffende vraag van dhr. Meyer deelt de voorzitter mede, dat het gras langs den Demert zal worden weggemaaid. Ten aanzien van een opmerking van dhr. Vos zegt de voorzitter dat de Engstraat spoedig voor het groot ver keer zal worden afgesloten waarna sluiting. Kaatsheuvel „Jesu dulsis" van Kothe, St. Jan Waalwijk komt met gein. koor in 't prachtige „Popule meus" van Vittoria, St. Antonius Waalwijk komt met „O Sacrum", van terwijl Baardwijk „Ave verum" van Wierts zal uitvoeren. Het glanspunt van den avond is ech ter ongetwijfeld gelegen in de demon stratie, die de ZeerEerw. Zeergel. heer Dr. W. Kersemakers geeft over klas sieke Polyphonie. De dag staat onder leiding van den HoogEerw. heer A. J. v. d. Brekel, De ken-Pastoor te Kaatsheuvel. RAAMSDONKSVEER. Zondag treedt 0111 half tien op in de Veersche Herv. Kerk de Wel- Eerw. heer Spruyt van IJselmonde, die des n.m. om half drie optreedt in de Dorpsche Kerk. Voor „Jong Holland snakt naar werk" werd alhier en in Geertruiden- berg opgehaald het mooie bedrag van ruim 171 gulden. het Mastbosch te Ginneken bij Breda een landddag gehouden worden van de kamerkring Tilburg en 's-Her- togenbosch van de Chr. Hist. Unie, aanvangende om half vier. Sprekers zijn het Eerste Kamerlid Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin-Lohman met het onderwerp „Onze Taak" en de opper houtvester de heer P. M. Futein-Nolt- henius, welke een causerie zal hou den over den modernen boschbouw. De 42-jarige echtgenoote van A. v. O. aan den Hoogevaart bleef deze week plotseling dood. Er komen de laatste weken hier zeer vele sterfge vallen voor. Predikbeurten Zondag 19 Juni: Ned. Herv. Kerk alleen v.m. half tien Ds. G. Lans Jr. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. Bil Examens en Openbaar optreden, Gelaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende Mijnhard!'» Zenuwtabietten. Buisje 40 en 7S ct. Op de Kanaaldijk opende de Dus- sensche Burgerwacht haar seizoen. De zes hoogsten geplaatsten waren: 1 A. yan Dijk 93 pnt.; 2 J. Ausems 92 pnt.; 3 P. v. Schendel 91 pnt.; 4 C. J. Lensvelt 87 pnt.; 5 J. Lensvelt 83 pnt; 6 H. van Moergestel 83 pnt. Hoogst te behalen punten 100. Zondag a.s. heeft alhier het jaarlijksche groote St. Antoniusfeest plaats, met luisterrijke Sacraments processie. Deze groote processie trekt jaarlijksch honderden pelgrims naar ons dorp, en 1111 nog te meer daar men dit jaar door het dorp zal trekken. Niet minder dan 300 personen ma ken deel uit van deze bijzondere pro cessie, .hetgeen voor een dergelijke parochie wel een succes mag heeten. Op de papierfabriek „Maas mond" geraakte dhr. J. Leeggangers met zijn hand tusschen een droog- fiIter, en werd geheel meegesleurd. Dr. van Vuuren die weldra ter plaatse was, verleende geneeskundige hulp, en constateerde zware inwen dige kneuzingen in bovenarm en schouder, zoodat dit ongeval, naar omstandigheden, nog zeer goed afliep. De getroffene is naar zijn woning overgebracht, alwaar hem verdere ge neeskundige hulp werd verleend. Het zoontje van dhr. Hokkel had het ongeluk bij het spelen zoodanig te vallen, dat het zijn duim brak. Door dr. van Vuure werd deze gezet. Wereldkampioen. De heer P. Smolders, de bekende fokker van langharige St. Bernards- honden is door aankoop in het bezit gekomen van de beroemde St. Ber nards reu „Benul Güts" van dhr. H. Steensma uit Gouda. Bernd Güts is niet alleen Nationaal, doch ook wereldkampioen en werd 5 jaar geleden als 6 maanden pupo door dhr. H. Steensma in Zwitserland aan gekocht voor de som van 600,Het laat zich begrijpen, dat het kolossale imposante dier veel bekijks heeft. Processie. In de Par. St. Jan Baptist zal, de traditie getrouw, op Zondag a.s. de H. Sacramentsprocessie gehouden wor den, bij gunstig weer op het kerkhot. Reeds dagen is men doende met ver zorging en versiering van den doo- denakker. De harmonie Euphonia zal dit jaar de begeleiding van de lofzan gen verzorgen, die door het zangkoor versterkt met het knapenkoor .zullen worden uitgevoerd. Dit jaar voor het eerst zal ook in de St. Jozef parochie een processie wor den georganiseerd. Ook daar zal de processie uittrekken op het kerkhot. De destijds gevormde commissie tot voorziening van processiebenoodighe- den heeft eer van haar werk, dat de St. Jozefparochie in staat is thans reeds deze H. Sacramentshulde te kunnen brengen. Voor een gunstig slagen mag het echter gerust een paar graden warmer worden. De Zangersdag te Waspik. De zangersdag welke door de R.K. Kerkkorenbond St. Gregorius in liet Dekenaat Waalwijk Zondag 26 Juni te Waspik zal gehouden worden, heeft bij de aangesloten koren groote be langstelling. In afwijking van vorige zangersda- gen heeft elk koor thans een taak, waarbij niet vooraf bekend is, welk nummer Gregoriaansche muziek zal moeten gezongen worden. De jury die de zang beoordeelt wijst eerst bij het optreden het te zingen werk aan. I11 meerstemmige muziek zingt elk koor een werk naar keuze. Dat daar in iets moois gegeven wordt kunnen we gerust verwachten. Het bekende koor van Waspik zingt b.v. de be roemde Tantum ergo van Diepen- broek. St. Jan Kaatsheuvel, de oude „Ave Maria" van Arcadelt, St. Joseph Zaterdag 25 Juni gaat de Ge mengde Zangvereeniging Excelsior naar het concours te Haarlem. CAPELLE. Wij vestigen de aandacht op den 111 dit nummer voorkomende oproep van den burgemeester dezer gemeente inzake de a.s. jubileumfeesten. Zie advertentie 1ste blad. Na ruim een half jaar vacant te zijn geweest krijgt de Ned. Herv. ge meente te dezer plaatse a.s. Zondag weer een eigen herder en leeraar. Ds. Oostenburg zal des morgens in den dienst van half tien tot zijn ambt wor den ingeleid en daarin bevestigd, waarna Zijn Eerw. des namiddags half drie zijn entree-rede hoopt te houden. Aan Gebr. van der Waals alhier is na gehouden aanbesteding opgedra gen het glas- en verfwerk voor een nieuw te bouwen ambachtsschool te Bergen op Zoom. Met het oog op het schitterend succes, dat dhr. Alb. Christ alhier op het 2en Pinksterdag 1.1. te Hendrik Ido Ambacht gehouden muziek- en zang- concours met de Chr. gemengde zangvereeniging Excelsior uit 's-Gra- vemoer, van welke vereeniging hij di recteur is, mocht behalen, werd hij j.l. Dinsdagavond tijdens de repetitie van dit gemengd koor door bestuur en werkende leden gehuldigd. De voorzitter der vereeniging feli citeerde den directeur met de prach tige bekroningen, welke hij op dit concours had mogen behalen, in het bijzonder met den eersten prijs en eereprijs, die Excelsior in de Eere- afdeeling aldaar had behaald. Spreker bracht den directeur dank voor de moeite en opofferingen, welke hij zich in het belang van het koor steeds getroost had en overhandigde als blijk van waardeering een enveloppe met inhoud. Zichtbaar onder den indruk dankte dhr. Christ voor deze geheel onver wachte huldiging, alsmede voor het hem aangeboden cadeau en hij hoop te nog vele malen met de vereeniging op concours te kunnen gaan. Spreker spoorde de werkende leden met den zelfden ijver en toewijding te blijven studeeren en dan twijfelde hij er niet aan, of meerdere bekroningen zijn nog voor de vereeniging weggelegd. Voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des voorin, half tien op te tre den Ds. Vroeg in de Wey. In het gymnastieklokaal der O.L. School in de Kom zal Dinsdag 28 Juni a.s. des morgens van 10 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur gelegenheid zijn voor den herijk van maten en gewichten. VRIJHOEVE-CAPELLE. Naar ons is medegedeeld zal op Woensdag 29 Juni e.k. op de geboorte van Z.K.H. Prins Bernhard door de Chr. Zangvereeniging Haeleluja in sa menwerking met het Fanfarecorps Sirena een avondconcert op de mu ziektent te Vrijhoeve worden gegeven. Het programma van de uit te voeren nummers worden later bekend ge maakt. Tot secretaris van de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging Immanuel is in de vacature C. Dekkers benoemd dhr. J. van Oversteeg alhier. De demonstratie welke gegeven zou worden door de Chr. Gymnatiek- vereeniging „Pro Patria" op het voet balterrein van Sparta aan den Loon schendijk alhier, kon vanwege het slechte weer niet doorgaan, vermoe delijk zal de demonstratie nu op een anderen datum plaats hebben. De Jaarlijksche Landdag van den ring 's-Grevelduin-Capelle van Herv. Jongelirfgsvereenigingen op G.G. zal, naar wij vernemen dit jaar gehouden worden op Zaterdag 13 Aug. a.s. Zaterdagmiddag 18 Juni zal in OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP VOETBAL. ITALIË EN HONGARIJE IN DEN EINDSTRIJD. Doordat Hongarije een ruime overwin ning (51) op Zweden behaalde en Italië met 21 won van de Brazilianen, zul len deze twee landen, die reeds vóór den aanvang als favoriet waren gedood verfd, elkaar in de finale het wereldkam pioenschap voetbal betwisten. HONGARIJE—ZWEDEN (5—1). De Zweden bleken onmiddellijk zeer gevaarlijk door hun scherp aangeven en toen de Hongaarsche achterhoede een tactische fout maakte door den rechts buiten Nyberg vrij te laten, brak deze laatste door en plaatste den bal onhoud baar in Szabo's doel (10 voor Zweden). Er was toen één minuut gespeeld. Dade lijk reageerden de Hongaren energiek, doch hun mooi opgezette aanvallen lie pen voorloopig op niets uit. Toch kon een doelpunt moeilijk uit blijven en de Zweden zelf zorgden daar voor toen Eriksson een voorzet van Szen- geller in eigen doel werkte. In moeilijke achterhoede bleek de Zweedsche achter, hoede minder berekend voor haar zware taak. De stand was 1—L Het spel was toen meer verdeeld. Bij de Zweden was de rechtervleugel zeer gevaarlijk, terwijl anderzijds het Hongaarsche binnentrio fraaie staaltjes liet zien. Een van de ze'er scherp opgezette aanvallen had succes toen Titkos zich vrij speelde en met een hard schot zijn ploeg de leiding gaf; (2-1 voor Hongarije). De Hongaren waren onmiddellijk daar na weer voor het vijandelijke doel en toen was het Sarosi, die den Zweedschen achterspeler Kaelifren voorbijloopt en onhoudbaar scoort. Er was één minuut verstreken na het tweede Hongaarsche doelpunt. Hongarije leidde dus met 31. De roodhemden waren sterk in de meerderheid. De rust kwam met den stand van 31. Na de hervatting waren de eerste aan vallen weer voor de Hongaren, wier bal techniek veel beter was dan die van hun tegenstanders. Het speltempo echter ver minderde. Aan den Zweedschen doelman was het te danken dat de Hongaarsche voorsprong niet spoedig vergroot werd. Menigmaal redde Abrahamson prachtig. Hij had evenwel van zijn achterhoede niet veel steun meer. Toen Eriksson weer eens een fout maakte door den doelman te hinderen, had Sarosi den bal maar in te loopen (4_1 voor Hongarije). Zweden had daar na niet veel meer in te brengen. De wed strijd veranderde in een slappe en luste- ooze vertooning, daar ook de Hongaren zich niet meer moeite gaven dan noodig was. Vijf minuten voor het einde kreeg Zzengeller alleen voor het Zweedsche doel nog een kans, die hij dankbaar aan vaardde en Hongarije verhoogde den voorsprong tot 5—1. Met dezen stand kwam het einde. ITALIë—BRAZILIë (2—1). Over den wedstrijd nog het volgende: In de eerste helft werd er niet ge scoord. Verscheidene kansen hadden bei de teams gekregen om hun land de lei ding te geven en vooral voor de rust stond het spelpeil op groote hoogte, van ruw spel, zooals men dat te Bordeaux tusschen Brazilië en Tsjecho Slowakije had meegemaakt, viel voorloopig niets waar te nemen. De Zwitser Wuethrich had het dan ook niet al te moeilijk. De tweede helft was nog geen kwartier oud, toen Ferrari uit een voorzet van Meazza keurig inschoot. Het spel kreeg na dit doelpunt plotseling een veel ru wer karakter, en de scheidsrechter was genoodzaakt een strafschop toe te ken nen aan Italië wegens unfair spel van den Braziliaanschen back Domingo. Me azza schoot het leder onhoudbaar in. Met nog een half uur te spelen, leidde Italië met 2—0. Het laatste gedeelte van den strijd had echter een zeer onspor tief verloop. Vooral Domingo ging zich nogal eens te buiten en toen Lopex er in slaagde een tegenpunt te scoren, en de spanning volop was teruggekeerd, had de heer Wuetthrich de grootste moeite den wedstrijd tot een behoorlijk einde le brengen. Domingo en Piola zaten elkaar voortdurend in de haren en zelfs het pu bliek bemoeide zich er mede. Gescoord werd er niet meer, zoodat Italië ten sotte een verdiende 2—1 over winning behaalde. De beste spelers van Braziliaansche zijde waren Walter, Domingo, de kant- half Martin en in de voorhoede Peracio en Barteczko. Bij Italië blonken Olivieri, de back Foni, spil Andreolo en in de voorhoede Piola uit.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6